Gönderen Konu: Masaı mara mı? Benelli mi? tercih yapmak zorlaşıyor!...  (Okunma sayısı 8354 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Retay 'ın atış poligonunda masai mara doğru atıyor mi diye test etmeye gittim, gitmiş kende benelli raffaelloyuda götürdüm...
Namlu iç çaplarını ölçerek başladık... Benelli raffaello 18.29 mm iç çapa sahip, 66 namlu, kicks marka modified şok var ucunda... kicks şok 9 cm uzunluğunda 17.86mm çıkış çapı... bu soku takinca namlu 70 cm oluyor...

Masai mara 71 namlu 18.38mm iç çapa sahip 3 çentik kendi şokunun çıkışı 17.91mm..... bu iki tüfekle 36.6 metreye atış yaptık... fişek BP 32 gr 6 no saçma hava 26 derece....
Sonuclar: Benelli raffaello;

Masai mara;

images upload

Buraya kadar normal.... bu fişekleri atar iken namlu çıkış hızlarda ölçüldü, işte bu sonuç beni şaşırttı...!!

« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 22:46:04 Gönderen: Ali DELİOĞULLARI »
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

The following users thanked this post: Halit YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Masaı mara mı? Benelli mi? tercih yapmak zorlaşıyor!...
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2017, 22:32:04 »
Not: 3. Foto da masai mara ya ait arkadaşlar... benellinin 5 nolu soku ile atılan grupman fotosunu koymadım ama namlu çıkış hızı 4. Fotoda ilk sıradaki....
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 22:45:27 Gönderen: Ali DELİOĞULLARI »
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2017, 22:42:02 »
+ Bir bilgi daha vereyim her iki tüfeğinde fişek yatağı 76mm, her iki tufeginde birlestirme konisinin diklik detecesi 5....
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 22:47:52 Gönderen: Ali DELİOĞULLARI »
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2017, 23:39:43 »
Ellerinize sağlık Ali bey ,aslında  bize lazım olan iki tüfeklede atılmış 5 er adet kurşundu,namlu çıkış hızları v0 mı ,v1 mi yoksa v2,5 mu aydınlatırsanız memnun olurum.
1978 Eğirdir-Isparta

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2017, 01:11:51 »
Kurşun atmadık Tevfik bey, hız konusundada sizi aydınlatacak bilgiye sahip değilim, sadece sunu söyleyebilirim ikitane hız ölçer vardı....
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2017, 08:38:40 »
           Ali Bey, sonuç olarak son yorumunuz nedir? Sizce  hangisi daha başarılı?
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2017, 09:16:02 »
Benelli ile malzeme kalitesini kıyaslamak için yeterli bilgi sahibi değilim... Gözlemlediğim şey Benelliye göre grupman daha iyi bununla birlikte namlu çıkış hızı da daha hızlı... Dar iç çapa göre geniş iç çapın daha iyi grupman vermesi  beklenen sonuç fakat namlu çıkış hızının da fazla olması şaşırttı...  Diğer bi + bunu kendi şokuyla verebilmesi... 120 dolar verip özel şok almaya gerek yok... bu tüfeğin 1 çentik soku ilede İbrahim AYSU atışlar yaptı bir kaçını paylaştı ve ful şoka göre  bence çok çok iyi grupman verdi...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2017, 10:56:33 »
Aynı grupman testini Rc sıpe 6 no veya Mirage 30,5 gr lite game 6 no ile yapmış olsaydınız, çok daha yoğun bir desen ortaya çıkardı :)
Bp 32 gr fişeği, 18,4 altındaki iç çapları pek sevmiyor (grupman olarak)

Retay silah firmasının bu yeni ürününü birebir inceleme şansım olmadı. Fauara gelebilseydim aklımdaydı..
İbrahim AYSU hocam bu tüfeği beğenmişse ve üzerinde durup emek verip çalışıyorsa muhakkak bir bildiği vardır ve o tüfek boş bir ürün değildir.

Yukarıda yapılan kıyaslamada, namlu çapları arasında çok fazla bir fark yok. Çıkış hızları artı eksi yönlerde değişebilir bu biraz da namluların şahsına münhasır olmalarıyla alakalı bence.
Grupman açısından bakarsak sonuçlar tatminkar.
İbrahim Hocamın kapsamlı test sonuçları geldikten sonra namlu çapları aralarındaki farkı daha net görürüz inşallah.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2017, 15:48:01 »
Emrah Beye katılıyorum... BP ile bu grupları veriyorsa daha yumuşak fişeklerle mesela fiocchi ile çok daha iyi grupman verir diye düşünüyorum... Çünkü atış yapmış olduğumuz benelli ile fiocchi de iyi grupman elde ediyoruz...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 23 Eylül 2017, 22:24:36 »
Böyle bir kıyaslama yapmak için bence çok erken.Bu iki tüfeği kıyaslayamayız.
Bu adaletli olmaz, olamaz.Fiyatları, teknolojileri,marka değerleri ve hitap ettikleri pazarlar çok farklı.
Yani ben bu kıyaslamaya bakınca B segmenti bir araçla D segmenti bir araç kıyaslamak gibi bir şey.
Aynı olmayan iki nesneyi de kıyaslamak doğru sonucu vermez.
Retay ın ilk rakipleri mevcut yerli yarı oto markaları olmalı. İyi tüfek yapmış olmaları daha piyasaya girmeden Benelli gibi bir devle mukayese edebilecekleri anlamına gelmiyor.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Alper BEKRET, Onur TAVACI, Ömer ÖZSOY, Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 23 Eylül 2017, 22:52:36 »
Bi yanlış anlaşılma olmasın ben kendi tüfeğimle kıyaslıyorum... Retay bu kıyaslamayı yapmıyor, sohbet ederken Retay 'ın genel müdürü sayın Hasan KEPEZ 'ın ağzından şu cümleyi duydum;"masai mara yı Beretta yada Benelli ile kıyaslarsak bu hadsizlik olur,bunca yıllık iki dev markaya hakaret etmiş oluruz," dedi.... Bu atış fotolarını siteye koymak benim fikrimdi kendilerinden müsade alarak yükledim siteye... Şunu belirteyim 2 tane benelli ile 2 tane masai mara ile atış yaptık fazla yapmadık... benelli ile 1. Atış 5 no şokla yapıldı o yüzden onun fotosunu çekmedim...
Tekrar belirteyim Retay 'ın  bu konu ile ilgili herhangi bir REKLAMSI hareketi yada teklifi yada ricası olmadı.....
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 23 Eylül 2017, 23:17:08 »
Şunu da eklemek istedim; Retay da 18.6mm iç çaplı bi tüfeği ile atılan atış kağıtları vardı muhtemelen İbrahim AYSU ile de denemisler grupmanı benim masai mara dan çok daha iyiydi, eger Retay tufegini övmek isteseydi, reklam yapmak isteseydi o sonuçları koyardik....
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 24 Eylül 2017, 11:34:16 »
Sorun burada RETAY ın ürününün reklamını  yapması değil.
Her yerli üretici gibi RETAY da buradan ürünleriyle ilgili reklam ya da paylaşımlarda bulunabilir.
Bizim zaten onlara söyleyecek bir sözümüz yok.
Daha önce Benelli kullanan birisi olarak siz BENELLİ VE RETAY arasında seçim yapmak zorlaşıyor diye bir başlıkla konuya girmişsiniz.
Hiç tüfeği olmayan birisine bu soruyu sorarsanız cevap ne olabilir ?
Dolayısıyla burada demek istediğim yarı oto konusunda  yıllarca deneyim sahibi olmuş Benelli gibi markayı RETAY gibi yerli  sektörde lider olabilmeyi   hedeflemiş bir marka ile kıyaslamaya çalışmanız.
Sadece grupman olarak bakarsak 300 Tl lik merdiven altı diye tabir edilen bir çok tüfek bile Benelli yi ezebilir.
Burada amaç grupman olmamalı.
Binlerce fişekten sonra hala sorunsuz çalışan kalitesini ispatlamış,ve her yeni model de üstüne koyan iyinin de daha iyisini yapabilmek için mücadele verebilmektir.
Benim yerli üreticilerden beklentim Avrupa tüfeklerle yarışabilecek bir tüfek yapmaları değil.
Avrupa tüfeklerde fark yaratan kalite anlayışı ve bilinciyle ellerinden gelenin en iyisini yapmaları.
RETAY tüfeklerindeki bir kaç ayrıntıyla zaten bu sinyali vermiş durumda.Farklı bir vizyonları var.
Ben sadece hedeflerini büyük tuttukları için ve yeni tasarımları için kendilerini takdir ve tebrik ediyorum.
Sadece an itibariyle iki markayı kıyaslamanın adil olmadığını düşünüyorum.

« Son Düzenleme: 24 Eylül 2017, 11:48:13 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Gökhan AKDOĞAN, Serkan TİKVEŞLİ, Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 24 Eylül 2017, 13:17:16 »
Söylediklerinize katılıyorum, benelli mi Retay mi derken bu sezon ava hangisiyle devam edeceğime karar verme durumundan bahsediyorum...  ayrıca yerli üretime dönmek istiyorum.. ha neden Retay  a yoğunlaşmam sadece grupmanindan ötürü değil sizinde dediginiz gibi bu yapılabilecek birşey... grupman dışında ki etkenler + olarak cazip hale getirdi...   Evime 12 km olmasından dolayı kendim gidip gelebiliyorum... daha önemlisi bilgileriyle, ILGILERIYLE, tasarım ve teknolojileri ile, mühendislikleri ile tatmin ettikleri için yerli üretimde Retay a yöneldim...  beretta tüfeklerden talihsizlik yaşadım, servis ağına takıldin mi aylar hatta yıllar sürüyor, forumda paylaştım bu talihsizlikleri... Sunuda belirteyim Beysehirde ki marka olmuş firmalara yönelttiğim sorulara aldığım cevaplar beni tatmin etmiyor... En iyisini biz biliriz havasındalar, en azından Retay da o yok... Yerli üretimde de kıyaslamaya girmeyelim lütfen, çünkü daha çok yeniler... ülkemizde uzun yıllardır piyasaya kaliteli tüfek sunan yerli firmalarımıza haksızlık olur....
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 24 Eylül 2017, 14:35:25 »
Söylediklerinize katılıyorum, benelli mi Retay mi derken bu sezon ava hangisiyle devam edeceğime karar verme durumundan bahsediyorum...  ayrıca yerli üretime dönmek istiyorum.. ha neden Retay  a yoğunlaşmam sadece grupmanindan ötürü değil sizinde dediginiz gibi bu yapılabilecek birşey... grupman dışında ki etkenler + olarak cazip hale getirdi...   Evime 12 km olmasından dolayı kendim gidip gelebiliyorum... daha önemlisi bilgileriyle, ILGILERIYLE, tasarım ve teknolojileri ile, mühendislikleri ile tatmin ettikleri için yerli üretimde Retay a yöneldim...  beretta tüfeklerden talihsizlik yaşadım, servis ağına takıldin mi aylar hatta yıllar sürüyor, forumda paylaştım bu talihsizlikleri... Sunuda belirteyim Beysehirde ki marka olmuş firmalara yönelttiğim sorulara aldığım cevaplar beni tatmin etmiyor... En iyisini biz biliriz havasındalar, en azından Retay da o yok... Yerli üretimde de kıyaslamaya girmeyelim lütfen, çünkü daha çok yeniler... ülkemizde uzun yıllardır piyasaya kaliteli tüfek sunan yerli firmalarımıza haksızlık olur....
Ali bey kardeşim
Bu zamana kadar y oto üreten yerli firmalarımızdan hangisi bir sistem yada bir icat geliştirebilmiş?
Kopyalayıp yapıştıramıyorlar bile.😀

Attığı yeri vuramayan  üreticilerden bahsediyorum.İlk 3 içerisindeki  üreticilerden.
Retay da ilk bakışta sıradan bir üretici gibi  gözüksede çıkarılabilir
tetik tasarımıyla bile bir ilke imza attı.
Bence bu ayrıntı bile farklı olduklarını gösteriyor.
Ben üreticilerin uzun yıllar üretim yapmalarına  ve bunu tecrübe gibi göstermelerine takılmıyorum şahsen.
Yaşlandıkça değil yaşadıkça tecrübe kazanılacağına inananlardanım.
Buradaki tartışmalarımızda amacımız iyiyi ,güzeli ,kaliteli işler yapanı ayırmak ve desteklemek.
Ucuz işler ve kalitesiz ürünler üretenlerin bu sektörü baltalamasa izin vermemek gerekir.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2017, 14:38:57 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Orhan AKSOY, Serkan TİKVEŞLİ, Ali DELİOĞULLARI

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 25 Eylül 2017, 00:12:45 »
               Değerli dostlar, bizim insanımız bir işe başlarken tutkulu başlar, güzel işler yapar.Ama ne var ki biraz zaman geçince su koyvermeye başlar, piston kırar, yatak sarar.İşe girene kadar her yola başvurur, yeminler eder, işe başlar on gün sonra geç gelmeye, bir ay sonra rapor almaya başlar.Bir yıl ını doldurunca ''Emeklilik ne zaman' diye hesap kitap yapmaya başlar.İşi öğrenmeden hilesini öğrenmeye, cin olmadan adamı çarpmaya başlar.
               RETAY firması anlaşılan o ki özenerek bir silah yapmış.Ama bu titiz çalışmalar seri üretime geçince, veya mal piyasada tutulunca devam eder mi? benim kuşkularım burada.Çünkü hatırlarsanız ilk başlarda ATA ve ARMSAN firmaları da ilk üretimleri gayet düzgündü.Ama şimdi hepsi tüylendi ve iş değişti.
                 Ama bir Türk olarak benim temennim, bu tipik hatalar zincirini  Retay firmasının kırarak bu avcıyı yabancı silah almaya mecbur bırakmamasını dilerim.Düzgün işler her zaman avcımızdan talep görür, dürüst çalışan her zaman çalışır ve işsiz kalmaz.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, Emrah AKDENİZ, Ali KELTEN

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 25 Eylül 2017, 00:21:57 »
               Haaa bu arada aklıma gelmişken burada , Emrah ve Suat Beylerden bir ricada bulunmak isterdim,BPS marka fişeklerdeki(34 gr.) geçen yılki ve bu yıl üretimlerindeki barut miktarını kesip ölçme imkanları varsa, paylaşabilirler mi acaba?Acaba malzeme ve miktarlar aynı mı? Geçen yılki intizam veya dikkatli üretim devam  ediyor mu acaba?
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 25 Eylül 2017, 01:23:16 »
               Haaa bu arada aklıma gelmişken burada , Emrah ve Suat Beylerden bir ricada bulunmak isterdim,BPS marka fişeklerdeki(34 gr.) geçen yılki ve bu yıl üretimlerindeki barut miktarını kesip ölçme imkanları varsa, paylaşabilirler mi acaba?Acaba malzeme ve miktarlar aynı mı? Geçen yılki intizam veya dikkatli üretim devam  ediyor mu acaba?

Merhaba @Mehmet GÖNEL Bey,her ne kadar Suat ve Emrah Beylerden cevap istemiş olsanızda sürekli bps kesen birisi olarak elimdeki veriyi sizinle paylaşmak istiyorum.
Kovan değişikliği mevcut kapsül aynı(yeni nesil beyaz dip fiocchi 616) barut tecna(en azından benim tecrübem öyle diyor) tapa aynı giovani saçmalar gayet düzgün ve hala her ikiside top gibi patlıyor o patlamaya göre dağılım ve penetrasyon harika( kendi özelimde tabi).

Eski ve yeni

Aşaşıdakiler eski üretim

upload image

Bunlarda yeni üretim

« Son Düzenleme: 25 Eylül 2017, 01:31:36 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 25 Eylül 2017, 08:01:35 »
             Sağ ol Tevfik Bey, en azından içim rahatlamış oldu.Çünkü bu BPS çıktığında forumda hep aynı ölçülerde ve malzeme ile dolum yapmalarını dilemiştik.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 25 Eylül 2017, 08:03:18 »
               Değerli dostlar, bizim insanımız bir işe başlarken tutkulu başlar, güzel işler yapar.Ama ne var ki biraz zaman geçince su koyvermeye başlar, piston kırar, yatak sarar.İşe girene kadar her yola başvurur, yeminler eder, işe başlar on gün sonra geç gelmeye, bir ay sonra rapor almaya başlar.Bir yıl ını doldurunca ''Emeklilik ne zaman' diye hesap kitap yapmaya başlar.İşi öğrenmeden hilesini öğrenmeye, cin olmadan adamı çarpmaya başlar.
               RETAY firması anlaşılan o ki özenerek bir silah yapmış.Ama bu titiz çalışmalar seri üretime geçince, veya mal piyasada tutulunca devam eder mi? benim kuşkularım burada.Çünkü hatırlarsanız ilk başlarda ATA ve ARMSAN firmaları da ilk üretimleri gayet düzgündü.Ama şimdi hepsi tüylendi ve iş değişti.
                 Ama bir Türk olarak benim temennim, bu tipik hatalar zincirini  Retay firmasının kırarak bu avcıyı yabancı silah almaya mecbur bırakmamasını dilerim.Düzgün işler her zaman avcımızdan talep görür, dürüst çalışan her zaman çalışır ve işsiz kalmaz.
+1 çoooook doğru işin özeti bu işte
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #20 : 25 Eylül 2017, 08:34:15 »

+1  Çok doğru tespitler...

Tevfik Hocam zaten gerekli paylaşımı yapmış. Bu yıl gelen fişeklerde malzeme açısından herhangi bir değişiklik yok.
Ancak dibinde *12*12 olan turuncu 30 gr kovanlarda biraz sıkıntı var. Dip kısmı çok ince olduğu için bazı tüfeklerde tırnak atlaması yapıp, ejektörden çıkmama, otomatik tüfeklerde mekanizma tıkaması ve tırnak atlatma gibi sıkıntılar ortaya çıktı. Onun haricinde fiocchi yazan kovanlarda herhangi bir olumsuz durum yok. BPS yazan kovanlı fişek henüz elime geçmedi.
28 - 30 gr power ve bior tapalı (turuncu - siyah kovan) fişekleri sezon başından bu yana ara ara kullanıyorum. Av performansları takdir edilecek cinsten..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: O.Hasan BAYRAK