Gönderen Konu: FİOCCHİ TRİO A PALLA TEK KURŞUN KULLANAN?  (Okunma sayısı 25820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
FİOCCHİ TRİO A PALLA TEK KURŞUN KULLANAN?
« : 27 Kasım 2013, 16:02:43 »
Selamınaleyküm.bugün av bayisinde gördüm bu kurşunu kullanan varmı değişik bi tapası vardı sabot gibi bi kılıf ama yine vidalı tapa vardı 28 gr cekirdeğide küçüktü icindede sanırsam t-4 barut vardı idaalı bi fişek bence ben en son lambro palla kullandım hoşuma gitmişti bide bunu denemek istiyorum kursunun cok yumuşak olduğunu söylüyodu satıcı bayiyle anlaşıyolardı kağıt kovan fişekler falan vardı adamda Amerikan yapımı diyodu.çok merak ettim bu fişeği.

Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: FİOCCHİ TRİO A PALLA TEK KURŞUN KULLANAN?
« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2013, 18:13:55 »
Fiocchi konusunu Serkan Cimen hocama sormak lazım o gerekli şeyi söyler  ^-^ Bu kurşunu kullanmadım ama hep iyi yorumlar duydum fiocchinin fişekleri hepsi iyidir bence  :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2013, 19:50:31 »
selam Berkay kardeşim ben keçe tapa 31 gr brenekesini kullandım hoşuma gitti bununda cok idaalı olacağını düşünüyorum ben fişekleri kendim yapıyorum ama böle fişekleride gördümü almadan duramıyorum remington federal piyasada bulunmasına rağmen çok pahalı zaten bizim burdaki avcılar domuza en ucuz fişeği atarlar fişek israf etmiyelim diye hiçte yaralı gitti yan yattı çamura battı görmedim remington kullanmayınca ölmüyo diye bi durum yok ama ben lambro palla-b&p thrill shock-b&Pnin diğer slug modelleri fiocchi bunlardan şaşmam.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2013, 21:40:24 »
Fiocchi konusunu Serkan Cimen hocama sormak lazım o gerekli şeyi söyler  ^-^ Bu kurşunu kullanmadım ama hep iyi yorumlar duydum fiocchinin fişekleri hepsi iyidir bence  :)
Bu kurşunu domuz avında kullanıyorum neden ;
1- 61 cm slug namlu veya 66 cm 5 no şok ile gayet isabetli atışlar yapıyorum.Grupman olarak güzel çok dağılmıyor.
2- Genelde bir atış domuza yetiyor. 2nci atışa gerek kalmıyor. Kalırsada 28 gr olduğundan çok tepme ve namluda şahlanma yapmıyor.
3- Domuz üstündeki etkileri inanılmaz. Yumaşak olduğundan hemen mantarlaşıp daha çok tahrip ediyor.25-30 mt mesafelerde domuzu delip geçmiyor ve kanamanın dışa doğru değil içe doğru olmasını sağladığından çabuk öldürüyor.
pazar günü domuza attım sağ kürek kemiğini kırdıktan sonra kurşun iki parça olmuş parçanın biri kalbe doğru gitmiş biride boyun başlangıcından
dışarı çıkmıştı.Hedef teki etkisi gayet güzel.
4- Fiocchi kurşun almak isteyen bayi karı olmadan direk ithalatçısı olan güngörav'dan alabilirler.selamımı söyleyin yardımcı olurlar.
umarım aklınızda kalan bazı sorulara cevap verebilmişimdir.
Rastgele
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2013, 21:41:51 »
t4 barut değildir.kovandaki metal uzunluğundan dolayı kovanın aldığı tip ismidir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2013, 10:26:37 »
Bu kurşunu domuz avında kullanıyorum neden ;
1- 61 cm slug namlu veya 66 cm 5 no şok ile gayet isabetli atışlar yapıyorum.Grupman olarak güzel çok dağılmıyor.
2- Genelde bir atış domuza yetiyor. 2nci atışa gerek kalmıyor. Kalırsada 28 gr olduğundan çok tepme ve namluda şahlanma yapmıyor.
3- Domuz üstündeki etkileri inanılmaz. Yumaşak olduğundan hemen mantarlaşıp daha çok tahrip ediyor.25-30 mt mesafelerde domuzu delip geçmiyor ve kanamanın dışa doğru değil içe doğru olmasını sağladığından çabuk öldürüyor.
pazar günü domuza attım sağ kürek kemiğini kırdıktan sonra kurşun iki parça olmuş parçanın biri kalbe doğru gitmiş biride boyun başlangıcından
dışarı çıkmıştı.Hedef teki etkisi gayet güzel.
4- Fiocchi kurşun almak isteyen bayi karı olmadan direk ithalatçısı olan güngörav'dan alabilirler.selamımı söyleyin yardımcı olurlar.
umarım aklınızda kalan bazı sorulara cevap verebilmişimdir.
Rastgele
selamlar serkan abi.evet kafamdaki bütün soruları cevaplamış oldunuz cok saolun.kanın içeri akmasıda sanırsam çekirdeğin küçük olmasından kaynaklı bi durum bakalım bayi kaçtan verecek ona göre Güngör avdan sipariş verip bende denemek istiyorum.bende üzümlü koparatif 66 namlu 1-3 şoklu çiftemle düşünüyorum kendim doldurduğum 35 gr misket kursunlar cok tepiyo 28 gr bu kursunu denemek istiyorum.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2013, 10:27:46 »
t4 barut değildir.kovandaki metal uzunluğundan dolayı kovanın aldığı tip ismidir.
bilgilendirme için teşekkürler polat abi.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2013, 14:10:17 »
bugun deneme imkanım oldu bu fişeği 50 metreden 10 LT rik yağ tenekeside üç atış yaptım neredeyse hiç sapma-kayma yapmadı hoşuma gitti avdada iş yapıcak bayağı güzel bir fişek :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2013, 21:33:23 »
Teşekkürler Berkay kardeşim bende aldım ama deneme fırsatım olmadı bu hafta sonu biyere kımıldayamadım inşallah hafta ici yada hafta sonu.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2013, 22:07:03 »
selam Berkay bey fiocchi tek kurşun hakkında bende çok iyi şeyler duyuyorum bu kursunu hiç denemedim en yakın zamanda tücrübe etmek için sabırsızlanıyorum yerli kurşunlara tövbe ettim desem yeridir hem tüfeğe zarar veriyor bazı yerliler zarar vermesede kıymık ve pislik kursun artığını çok bırakıyor bazıları domuzu öldürmekten çok uzak   5-10  lira fazla verip fiocchi tarzı kurşunları  almak lazım fiocchinin zannedersem 2 -3 çeşit kursunu var 28  -36 gr aralığında fiyatları ise 5li ve 10 lu kutularda 15 ila 30 lira arasında değişiyor fiyatıda çok uygun selametle
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2013, 22:09:04 Gönderen: Caner COŞAN »
1985
BURSA

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #10 : 30 Kasım 2013, 22:11:14 »
bugun deneme imkanım oldu bu fişeği 50 metreden 10 LT rik yağ tenekeside üç atış yaptım neredeyse hiç sapma-kayma yapmadı hoşuma gitti avdada iş yapıcak bayağı güzel bir fişek :)
Ben demiştim :)
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 30 Kasım 2013, 22:44:14 »
         Valla dostlar biz 1 liralık yerli kurşunlarla çok domuz vuranlar gördük.Yeterki iyi atış yap, hiç affetmiyor.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 01 Aralık 2013, 02:40:05 »
Ben demiştim :)

Dediğin kadar varmış serkan hocam :) 2 yerli 2 avrupa  4 ayrı fişek marka denedm en iyisi fiocchi deyebilirm :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 01 Aralık 2013, 08:46:12 »
lambroda fena deil fiyatıda uygun bide onu denemenizi tavsiye ederim.yerlilerlede vuruluyo domuz evet ama cok sert tüfeğede cok sıvazlanıyo yerli bende kullanıyorum yaf-meca sıvazlanmasa güzel fişekler.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2013, 15:20:48 »
lambroda fena deil fiyatıda uygun bide onu denemenizi tavsiye ederim.yerlilerlede vuruluyo domuz evet ama cok sert tüfeğede cok sıvazlanıyo yerli bende kullanıyorum yaf-meca sıvazlanmasa güzel fişekler.

yücel beye katılıyorum yerli fişeklerde namlu ici cok batıyor kurşunda bazen sacmada bile yapıyor bunu her avdan sonra mutlaka temizlemek lazım :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 01 Aralık 2013, 21:07:31 »
Selamınaleyküm.hadi sıvazlansın önemli deil tüfek temizlemekte zevkli ama sıvazlanınca diğer fişeklerde   sapma yapar diye düşünüyorum:)
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2013, 22:31:39 »
Selamınaleyküm.hadi sıvazlansın önemli deil tüfek temizlemekte zevkli ama sıvazlanınca diğer fişeklerde   sapma yapar diye düşünüyorum:)
sıvazlanma kursunun yumaşak olduğunu gösterir dün aksam merak edip mke 32 gr tek kursunu bıçakla dilim halinde kesmeye çalıştım sonuç ilginç çok ince şekilde dlimledim beni çok şaşırttı buda onun gerçek saf kursun olduğunu gösterir
1985
BURSA

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 02 Aralık 2013, 09:53:01 »
sıvazlanma kursunun yumaşak olduğunu gösterir dün aksam merak edip mke 32 gr tek kursunu bıçakla dilim halinde kesmeye çalıştım sonuç ilginç çok ince şekilde dlimledim beni çok şaşırttı buda onun gerçek saf kursun olduğunu gösterir
Caner abi bence saf kurşun olduğundan deil sıvazlanması remington federal winchesterlar daha az sıvazlanıyo  hem aralarındaki renk farkına bakarsan abi bembeyaz yafın kurşunları ve kararmıyor saf kursun kararıyo abi ben kendim döküyorum döktüğüm kursun yarın simsiyah oluyo.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 02 Aralık 2013, 20:17:14 »

Sıvaşma kurşunun çapının namlu çapından fazla olduğunu gösterir. Genel olarak Türkiye'de üretilen tüfek namlularının iç çapı 18,4'tür. Kurşun çapı ise bu çapın üstündedir. Kurşun fişekten ayrılınca namlunun ilk 15 cm si civarı namlu tarafından yontulur. Haddelenerek namlu çapına gelen kurşun daha sonraki cm leri sıvaşma yapmadan kateder. Sıvanma olan namlulara dikkat ederseniz ilk 15 cm den sonra namluda belirgin bir sıvaşma olmadığını görürsünüz. Sıvaşma eğer sonraki bölümlerde de varsa bu namlunun homojen bir ölçüde olmadığını gösterir.

Bu nedenlerle en azından Slug namluların kurşun çapına yakın bir çapta üretilmesi daha uygun olur.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 02 Aralık 2013, 21:01:17 »
merdan bey merhaba benim kendi kanaatim şeritli namluların domuz kursunununa uygun olmadığı yönünde şeritli namluda sürekli tek kursun atmak tüfeğin ömrünü kısaltacaktır sizinde dedğiniz gibi en uygunu 61 sulug namluda tek kursun atmak neden derseniz  28 gr düşük gramaj tek kursunun basıncı bile 32 gr şaçma fişeğinden bile fazladır bihassa pozelerde kursunu alt namlu ile atmak gerek her marka kurşunun çapı sizinde dedeğiniz gibi aynı değil domuz avı için tüfek şeçimide şerit ve sulug namlulu combo set otomatik olmalı daha verimli rasgele
1985
BURSA

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 02 Aralık 2013, 21:08:46 »
yücel kardeşim kursun yapısı saflığı markaya göre değişkenlik gösteriyor keşke fazla zamanım olsada kendi kurşunumu kendim yapsam tüfeğe zarar vermektense yerli yerine artık yabancı kursun kullanıyorum biraz pahalı ama olsun yerli olarak beğendiğim iki kursun yaf speedy sulug 29 gr ve meca bir sonraki domuz avında fiocchhi marka kursunu deniyecem sana ve avcı arkadaşlarıma tavsiyem özkursanın domuz kurşunlarından uzak durun derim bi hassa kama kurşunundan ben hiç atmadım ama atanlar namlu katili diye adlandıyor analiz etttirmişler içinde sadece %30 kadar kursun gerisi ise demir çelik saç karışımıymış rastgele
1985
BURSA

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 02 Aralık 2013, 21:10:37 »

Caner Bey,

Zaten sıkıntı burada. Slug namlular da aynen bantlı namlularla aynı çapta yapılıyor.
Bakın çok yakın bir zamanda bir arkadaşımla yeni aldığı pompalı tüfekleri deniyorduk. Tüfeğin bir tanesinin namlusuna kurşun tapasına kadar giriyordu. 1 mm kadar bir ara kalıyordu. Bu tüfekle 50 atış yaptık. Sonra söküp namlu içine baktık. Zannedersiniz ki hiç atış yapılmamış. Benim ataneo slug namlu ilk 10 cm de çok hafif bir sıvaşma yapıyor. Bronz tem fırçayla 8-10 harbi çekişi sonrası temizleniyor. Ama kimi namlularda bu sıvaşma kurşun kaplamaya, temizleme işi de işkenceye dönüşebiliyor. Slug namlularda namlu iç çapı kesinlikle daha geniş olmalı...
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 02 Aralık 2013, 21:27:45 »
evet merdan bey değiniz gibi sıvazlanma konusu benide temizlerken strese soluyor defalarca yarbi çekmeme rağman özelikkle yerli kursunda halen kursun kıymıklarının gazete üzerine döküldüğünü görebiliyorum bi hassa sok kısmına yakın yerde daha fazla birikiyor  sulug namlu çapının diğer namlu çapıyla aynı olmasın sebebi atıcın sulug namluyu sadece domuz avında değil kısa olduğu için bıldırcın ve çulluk avında kullanılması içinde yapıyorlar şoksuz olduğu için ideal eğer sizinde dikkatinizi çektiyse sulug namlu şeritli namludan daha fazla etlidir kursun atışına fazla basınca daha uygundur
1985
BURSA

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 03 Aralık 2013, 10:15:51 »
yücel kardeşim kursun yapısı saflığı markaya göre değişkenlik gösteriyor keşke fazla zamanım olsada kendi kurşunumu kendim yapsam tüfeğe zarar vermektense yerli yerine artık yabancı kursun kullanıyorum biraz pahalı ama olsun yerli olarak beğendiğim iki kursun yaf speedy sulug 29 gr ve meca bir sonraki domuz avında fiocchhi marka kursunu deniyecem sana ve avcı arkadaşlarıma tavsiyem özkursanın domuz kurşunlarından uzak durun derim bi hassa kama kurşunundan ben hiç atmadım ama atanlar namlu katili diye adlandıyor analiz etttirmişler içinde sadece %30 kadar kursun gerisi ise demir çelik saç karışımıymış rastgele
Teşekkürler Caner abi evet özkursan bende kullanmıyorum cok sert kurşunlardan kaçınmısımddır zaten.kendi dolularım haricinde bende artık en uygun olan lambroyu kullanıyorum denk geldimi hep alıyorum aslında azımsanmıcak kadar bi fişek stoğum var RC palla-fiocchi-remington-winchester-rio-mirage-B&P nin tüm kurşunları fişekliğimde 2şer tane vardır ama ilk attığım kendi dolum oluyo abi:)saolun sizede rasgele.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 03 Aralık 2013, 10:18:27 »
slug namlulu tüfeğim yok olan bi yakınımlada atış yapmadım gez olayı seri atışlarda ani atışlarda nasıl olur bilmem ama atıpta rahatlığını görseydim mutlaka alırdım.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak