Gönderen Konu: yaban domuzu trofe ölçümü  (Okunma sayısı 9870 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hayri KARACAN

• AvlakForum Üye
  • *
yaban domuzu trofe ölçümü
« : 09 Temmuz 2013, 19:21:23 »
öncelikle herkese selamlar. merak ettiğim bir konu var trofe ustalarina sormak istedim;yaban domuzlarının dis uzunluğunu dişleri çene kemiğinden sökmeden tahmini olarak ölçmek mümkünmüdür.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler...
DOĞUM YILI YAZINIZKızılelma Köyü/Çan/Çanakkale

Çevrimdışı İsa TOKATLI

• Müdavim Üyemiz
Ynt: yaban domuzu trofe ölçümü
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2013, 21:29:44 »
Hayri Bey genelde görünen dişin 2/3 ü iç kısımda yer alır örnek verirsek dışardaki diş uzunluğu 7cm olan bir domuzun çıkardıktan sonra toplam 21 cm civarı gelir.
İsa TOKATLI
1981 ÇAL/DENİZLİ İKAMET AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Hayri KARACAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2013, 19:49:54 »
bilgi için çok teşekkür ederim İSA bey eğer gerçekten öyle ise vah... vah... ki vah...! Sezon kapanmazdan 10-15 gün önce vurduğumuz bir azılının çene kemiği dışında kalan kısmını ölçtüm birisi;9,8 cm birisi;9,6 cm geliyordu 28-29 cm dişleri heba ettik çok yazık oldu.

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2013, 20:18:10 »
birde kalınlığının diş çevresinin 3 le çarpıldığınını biliyorum ,ne kadar kalınsa  okadar iyi diye biliyorum ,,bir yerde okumuştum .yanılıyorda olabilirim,,
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı İsa TOKATLI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2013, 21:15:39 »
Hayri Bey ayrıca arazide önemli eğer yumuşak bir araziniz varsa iç kısmı fazla uzun çıkmaz ama sert bir arazi var ise(dişlerini fazla yoran) ozaman iç kısmı daha uzun çıkabilir.
İsa TOKATLI

Çevrimdışı Hayri KARACAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2013, 23:42:59 »
İSA bey iç kısmı fazla uzun çıkmaz demekle ne anlatmak istediniz anlamadım ama dişler oldukça kalındı.hele üst azılar çok daha kalın idi.dişlerin ve domuzun fotoları elimde var fakat bu foruma bir türlü fotoğraf ve video yükleyemiyorum.bu domuza en usta köpeğimiz 7 yaşındaki arap bile fazla ses vermedi.önce ayı sandık.bizim oralar kazdağları ayıda çok.

Çevrimdışı Hayri KARACAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Temmuz 2013, 23:46:51 »
evet RAMAZAN bey bende bu domuzların trofe ölçümlerini merak ediyordum.elimize böyle trofe geçince kime götüreceğiz nasıl söküp saklayacağız.

Çevrimdışı Kenan TEKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2013, 01:11:22 »
merhabalar domuzun azılarını sağlam bir şekilde sökemek icin alt ceneyi 20 25 sandım gerisinden sökmelısınz cünkü azıların coğu cene kemiğinin icinde kalıyor biz buşekılde sökeriz sökdükden sonra toprağa gömeriz 3veya 4 ay gibi bekledırız sonra azılar  cok rahat bir şekılde sökülür
  • Simson monte carlo piber
Kenan TEKE
1975-Samsunhttp://www.avlakforum.com/forum/avatariniz/avatar_18072_1411241350.png?time=1411241482

Çevrimdışı İsa TOKATLI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2013, 01:27:42 »
İSA bey iç kısmı fazla uzun çıkmaz demekle ne anlatmak istediniz anlamadım ama dişler oldukça kalındı.hele üst azılar çok daha kalın idi.dişlerin ve domuzun fotoları elimde var fakat bu foruma bir türlü fotoğraf ve video yükleyemiyorum.bu domuza en usta köpeğimiz 7 yaşındaki arap bile fazla ses vermedi.önce ayı sandık.bizim oralar kazdağları ayıda çok.
söylemek istediğim 2/3 ten biraz az gelir yani tahmini şöyle söyleyim 7 cm dış uzunluğu olan bir domuzun toplam dişi 19 ila 24 arası gelebilir.eğer dişini doğru ölçtü iseniz 9.8 cm çok iyi bir trofe çıkar 27-28 cm civarı gelirdi, eğer düzgün alsa idiniz.ayrıca çıkarmk için çeneyi göze yakın yerden balta ile kesip eti kemikten ayırın ve tenekenin içinde 2 saate yakın suyun içinde haşlayın o zaman diş çeneden rahat çıkar.
İsa TOKATLI

Çevrimdışı Hayri KARACAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2013, 17:55:05 »
teşekkürler İSA bey şimdi anladım demek istediğinizi.çenede kalan kısım nekadar gelir bilmem ama iyi bir trofe olduğu kesindi.

Çevrimdışı Ercan VERON

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 28 Eylül 2021, 14:20:18 »
Diş sökmek için benim kullandığım yöntem ise kaynatmak. Çenenin dibinden altı ve üstü ayrı ayrı kestikten sonra bir tenekede suda 2-3 saat haşlıyorsunuz. Daha sonra dişler bir pense ile çok kolay çıkıyor yerlerinden hem de mikrop da ölmüş oluyor..
  • Huğlu SÜPERPOZE
1986 - Ankara