Gönderen Konu: KENDİ AVLAKLARINIZDA ..KEKLİK AVLAMAK ....İSTERMİSİNİZ???  (Okunma sayısı 32646 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
ARKADAŞLAR KONU BAŞLIĞINI BİRAZ DİKKAT ÇEKMET İÇİN BU ŞEKİL ATTIM.BEN BU İŞTEN ANLAYAN ARKADAŞLARDAN FİKİR ALMAK İÇİN

BUNU YAZDIM.KENDİ AV SAHALARIMIZ İÇİN SÖYLÜYORUM.BU SENE BAHARDAN BU YANA KEKLİK YUVALARINI TAKİP ETTİK.HER 10 YUVANIN

9  U  MALESEF YIRTICILAR TARAFINDAN ÖZELLİKLE ......SANSAR......SONRA  ......TİLKİ.....TARAFINDAN TELEF OLMUŞTUR.ARKADAŞLAR ESKİ

ZAMANDA BU HAYVANLARIN DERİSİ İYİ PARAEDER TİCARETİ YAPILIRDI.ŞİMDİ YASAK.BUNLAR OKADAR ÇOĞALDI Kİ.BIRAKIN SİZ DAĞDAKİ

KEKLİĞİ EVDE KÜMES HAYVANI KALMADI.BEN İL AV KOMİSYONU ÜYESİYİM.NE YAZIK Kİ BUNU HERYILKİ TOPLANTIDA TEKRAR EDERİM VE

HEP AYNI CEVABI ALIRIM........ BİZİM KONUMUZ AÇIK AV KAPALI AV SAHASI VEDE LİMİTLER......YAHU ABİCİM BU SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK

İÇİN YETER DEĞİL Kİ...............YANİ SÖZÜN ÖZÜ: BU YIRTICILAR İLE BAŞA NASIL ÇIKARIZ????.......
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2011, 10:45:00 Gönderen: Selman ÇELEBİ »
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: KENDİ AVLAKLARINIZDA ..KEKLİK AVLAMAK ....İSTERMİSİNİZ???
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2011, 15:05:57 »
Yırtıcılar eskiye göre çoğalmış mı demek istiyorsunuz? Ama av komisyonu bu konulara girişmiyor ve yırtıcıyla nasıl başa çıkacağız? Bu şartlarda başa çıkılmaz.

Eğer komisyonlarda yırtıcı popülasyonu için gündem yoksa kim yapacak? Dünyada bunu avcılar yapıyor ki, doğrusu da bu. Ancak bunun da bilinçli yapılması gerekir. Bizim de içimizde dünya avcılarında olduğu gibi ekosistem konusunda bilgili avcılar var. Neyse lafa buradan devam edersem uzun sürer.

Bir zamanlar yırtıcı sayısını sınırlamak için bir yöntem öğrenmiştim. Mesela sanırım özel işletilen avlaklarda bu uygulanıyormuş ve bu yöntemle yırtıcı sadece makul seviyede tutulabiliyormuş. Bu yöntemde sansar gibi hayvanlar için araziye kafes kapanlar bırakılıyor. Eğer yırtıcı çoksa zaten yakalanıyorlar. Kafesler boş kalmaya başladığında sayıları yeterince düşmüş kabul ediliyor.

Bu kafeslerin şekli şemali nasıl bilmiyorum. İlaveten kafeste, çevresinde insan kokusu olmaması için de gayret etmek gerekli. Bu iş tamamen hile. Belki internette böyle kafeslerin neye benzediği konusnda resim ve bilgi de olabilir. Eskiden Fransız av kanalında ilginç kafesler görmüştüm. Fakat bu işi avcılar kafasına göre yapmıyorlardı. Bölge görevlisinin kontrolünde yapılıyordu. İşte bu işin doğru yapılması için ekosistem ve avcılık ve özellikle yırtıcı popülasyonu üzerinde deneyimli ve bilgili olması lazım. Yoksa bu sefer başka türlü dertler ortaya çıkabilir.

Bence yırtıcı kontrolü konusnda da bilgilenmemiz lazım. Sonra komisyonlarda da bunun gündeme gelmesi gerekir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2011, 09:58:39 »
keklik populasyonu en çok sansardan etkileniyor.çok var sansar bizim bir numaralı rakip.ne yumurta bıraktı ne yavru ne anaç keklik.kurt nanıl koyunları katlediyor ise sansarda kekliğe aynısını yapıyor.bizim keklik bu yüzden tükenme seviyelerine geldi.eğer buna çare bulamazsak keklik anılarda kalacak............bence en doğrusu derisini pazarlamak.......... anca bu şekil temizlenir yokmu deri alacak.köylü belki bu şekil sansarları temizler.yoksa keklik yok olacak.
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2011, 10:09:22 »
komisyon ilgilenmiyosa kim ilgilenecek.belki sağlık bakanlığı ilgilenir.ne kadar saçma şeyler ya.arada bir seyreltme operasyonu yapmak lazım
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2011, 10:27:17 »
Selman Bey

İşin içinde kekelik yada av hayvanlarımız denildiği zaman biraz daha olaylara nefsi yaklaşıyoruz.Sonuçta doğanın bir dengesi var.Güçlü güçsüzü yiyecek.Yaratılan her canlının bir vazifesi ve bir hikmeti var.YILANLARI ÖLDÜRMÜŞLER FARELER ÇOĞALMIŞ.Bu ve bunun gibi hikmetini bilmediğimiz deneme yanılma yöntemiyle doğada göreceğimiz çok fazla denge var.Benim kümesime sansar girse ben vururum.Ama çiftliği olan arkadasım köpek besliyo onada rızık kapısı oluyo.Kontrollü bir sekilde nasıl domuz ciftciye zarar verince canı acıyınca avlıyoruz,bunun gibi denetimli kontrollü bir çalışma olursa haklısınız ama herkez olaylara sizin gibi biz avcılar gibi adaletli davranmıyor.

Kayseri felahiye ilçesi, 60 ADET TİLKİ.siyanürle avlandı
Kayseri erkilet ilçesi,6 ADET TİLKİ.siyanurle avlandı.
Kayseri yılanlı dağı,10 AD TİLKİ.siyanürle avlandı.Bunlar Jandarmanın ve Orman müdürlüğünğn verdiği resmi rakamlar.Ve bu sadece resmi olan rakamlarki bu siyanürü yiyen ve ölen ne kadar hayvan var.Eğer derisi para ederse yarın bir gün bu TABİAT DÜŞMANLARI  tilki le başlarlar,sansar,vaşak,kurt, böylece devam ederler..........
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2011, 10:28:29 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Murat SUVAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • keklik avcısı
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2011, 11:29:41 »
valla ben nerdengorsem vururum umrumda bıle olmaz yok av camıyasıdır ormancıdır vurur acımadan bırakırım orada umrmda bıle olmaz yok ysakmıs bılmem neymıs ya daglarda keklık bırakmadı namussuz hayvanlar her gecen sene keklık azalıyornve bıtıyor ya bırde bısey daha bızm bu odedıgımız paralar nerlere gıdıyor bu paraları napıyolar ya bunlarla dogaya keklık salımı yapılsa ya keklık salıyolar o keklıklerı 1 gunde vuruyolar bızlerın arasındada var namussuz ınsanlar valla okadar canım sıkılıyor kı namussuzlar sımdı av yapıyor eger sımdı gorwyım bırını keklık avlarken yemın ederım basım belaya gırer okadar sınırlenıyorum herkezın boyle olmadı gerekır yoksa turkıyede avlıcak avlaj kalmaz ınanın buna her gecen gun herseyde azalma varrr
Murat SUVAY
1986 / iZMİR -- KARŞIYAKA
Tel:05306663323

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2011, 12:06:31 »
valla ben nerdengorsem vururum umrumda bıle olmaz yok av camıyasıdır ormancıdır vurur acımadan bırakırım orada umrmda bıle olmaz yok ysakmıs bılmem neymıs ya daglarda keklık bırakmadı namussuz hayvanlar her gecen sene keklık azalıyornve bıtıyor ya bırde bısey daha bızm bu odedıgımız paralar nerlere gıdıyor bu paraları napıyolar ya bunlarla dogaya keklık salımı yapılsa ya keklık salıyolar o keklıklerı 1 gunde vuruyolar bızlerın arasındada var namussuz ınsanlar valla okadar canım sıkılıyor kı namussuzlar sımdı av yapıyor eger sımdı gorwyım bırını keklık avlarken yemın ederım basım belaya gırer okadar sınırlenıyorum herkezın boyle olmadı gerekır yoksa turkıyede avlıcak avlaj kalmaz ınanın buna her gecen gun herseyde azalma varrr

Murat Bey ne diyiyim sizden korkulur Maşallah dağda hayvan bırakmadınız.Görende doğanın dengesiniz siz sağlıyosunuz zanneder Maşallah Maşallah az sakin olun daha kesin işi yok keklikleri o hayvanlar yiyor bitiriyor diye.Bende çok iyi bilmiyorum ama avcılar sadece yiyyecekleri avları avlıyorlar die biliyorum en azından öyle söylerler özür dilerim belkide ben yanlış biliyorumdur...

Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2011, 14:48:28 »
Deri ticareti yapılırken zehir kullanıyorlardı biliyorum, derisi zarar görmesin diye vesaire. Fakat buna ticaret de desen, vicdan da desen olmaz bence. Köylüden de temizlik yapan bence böyle yapmıştır. O zehiri neyin yiyeceğini bilemezsin, leşini de yiyen gider ve bu şekilde nesli tükenen hayvanlar da okkanın altına gider, olmaz böyle. Ayak, kafa yakalayanlar da olmaz, onlara da her hayvan yakalanabilir. Olsa olsa kafes şeklinde kapan olabilir ama ne kadar yakalanacak falan iyi bilmek lazım.

Her şeyden öte, bu konuyla ya orman bakanlığının ya da yardım isterlerse avcıların ilgilenmesi lazım. Özellikle salım yapılacak yerlerde daha çok dikkat edilmeli. Yine salım yapılan yerlerde kaçak avcılara karşı da önlem alınmalı. Yani, doğa var, yaban hayatı var, çiftçi var, avcı var. Bunların uyum içinde yürümesi için denetleme gerekli. Yok eğer doğal park olarak bırakılacaksa o zaman hayvanları kendi haline bırakabilirler. Değilse bir "trafik polisi" gerekir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2011, 19:53:49 »
Yani şimdi bu yırtıcılara Devlet bi çözüm mü bulsun demek istiyorsunuz?.Yanlış anlamayında devletin bulduğu çözüm aman bi yerinde kalsın.Çünkü kesin söylüyorum kaş yapacam derken göz çıkartırlar.Bakın size bunun örneklerini vereyim;
1- Bundan 10-15 sene evvel devlet ilgili kurumları aracılığıyla bizim bu yörede sayıları aşırı artan ve ekili dikili alanlara aşırı zarar veren domuzların neslini dengelemek için,yabani kurt salımı yaptı.Sonuç;Bu seferde,bölgemizde neredeyse hiç bulunmayan bir başka vahşi hayvanın çoğalıp,köylere kadar korkusuz inip milletin ahırındaki keçileri telef etmeye başladı.
2-Yine bir 10 yıl kadar önce Milli parklar,Mersin Mut bölgesinden geçen Meşhur Göksu Nehrine hem kışın sürekli akan çamurlu suya daha iyi dayandığı için,hemde balık türünün zenginliği açısından İsrail balığı diye bir çeşit ırmak balığı saldılar.
Sonuç:Hem etinin hiç bir lezzeti olmadığı gibi bir o kadarda berbat kılçıklı olan bu balıkların,Nehrimizin o güzelim eski dere balıklarının yavrularını yiyip o zamandan beri açık ve net bir şekilde neslini katletmiştir.Hem avcı hemde eti kılçıktan yenmiyen bir balığı sırf çamurlu suya daha iyi dayanıyor diye ben ne yapıyım.Artık eski yerli balık çıkmaz oldu.
Demem o ki maalesef Devletimizin bu konularda ciddi eksikleri var,şimdi o yırtıcılara bi çözüm bulayım dese samimi söylüyorum başka felaketlere davetiye çıkarır. :)
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2011, 14:03:03 »
ARKADAŞLAR BU UÇSUZ BUCAKSIZ ARAZİLERİMİZDE Kİ DENGE SAYISININ NE OLACAĞINI BİR BİLEN VAR MI??? DOĞA

BOZGUNA UĞRADIĞI İÇİN BUNLAR ZATEN.YOKSA BU KADAR SANSAR NASIL ÇOĞALSIN.BEN ŞUNU DERİM: O KADAR İŞSİZ

GENCİMİZ VAR BU İŞİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİNDE FİLOZOF OLMAK GEREKMEZ.ENVANTER ÇALIŞMASI YAPILIR KİLOMETRE

KAREDE NE KADAR CANLI OLMASI GEREKTİĞİ ÖĞRENİLİR O BÖLGEDE O SENE HANGİ AV CANLISINDAN KAÇTANE

AVLANACAĞI RAPOR EDİLİR O BÖLGEYE KOTA KONULR.BAK BAKALIM GEYİKTEN KARACADAN DAĞ KEÇİSİNE KEKLİK V.S.

VALLA BUNLAR HAYAL DEĞİL.YETERKİ İNSAN OĞLU İSTESİN.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2011, 19:01:48 Gönderen: Selman ÇELEBİ »
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2011, 16:01:39 »
Ahmet Bey, devletin yanlışlıklar yaptığı doğru. Kimbilir ne sebepten, neyi amaçlayarak... Bence başlıca sebebi işlerin başına işten anlamayanların getirilmesinden. Ama bu ayrı konu. Şimdi önemli olan şu, bahsettiğimiz organizasyonlar kendi kendine yapılmaz. Mesela keyfi mücadele yaptığını öğrenirse devletin iyi yaptığı işlerden birine başrol oynatır. Aslında haklıdır da ama kendisinin yapmaması, yapamaması da eksikliktir.

Bu arada Ali Kara abimiz Mardin'le alakalı MAK kararlarını başka başlıkta paylaşmış. Orada yazdığına göre Mardin'de sansar, tilki, çakal avı yasakmış. Çok avlanıyor diye mi yasaklandı acaba. Bunlar Mardin il komisyonundan merkez av komisyonuna iletilmiş olmalı. Mardin'de sansar çok mu? Az mı? :)

Selman Bey, son yazdığınız yoruma katılıyorum. Bence de yapılması gerekenler bunlar. Ayrıca aktif avcılar kendi yörelerinde nerede kaç alay keklik var oldukça iyi bilirler. Mardin'de eskisi gibiyse de değilse de keklik popülasyonunda sıkıntı olacağını sanmam. Yine de gerektiğinde yırtıcı mücadelesi de yapılmalı. Ama ormancıların bilgisinde ve refakatinde olması gerekir diye düşünüyorum.
1968

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2011, 19:18:53 »
BEN MARDİN İL AV KOMİSYONUNDA 10 YILDIR EN AKTİF ÜYEYİM.BİZİM KOMİSYONLARIN HEPSİ MALESEF İÇLER ACISI.BEN ANLATIRIM AMA

KİMSE BİRŞEY ANLAMAZ.ÇÜNKÜ BİR GÜLLE BAHAR OLMAZ.BU KOMİSYON HER AY TOPLANSA BELKİ BİRŞEYLER ANLAŞILIR.KOMİSYONDA

BULUNAN AVCI TEMSİLCİLERİ NE YAPSIN SİSTEM YANLIŞ......ARKADAŞLAR, BU YILDA BİRDEFA TOPLANAN İL AV KOMİSYONLARI İLE Bİ ARPA

BOYU YOL KATEDEMEYİZ...........ARAŞTIRMALARA, VEDE BİLGİYE DAYALI HİÇBİR KOMİSYON TOPLANTISI OLDUĞUNA

İNANMİYORUM...........AĞLANACAK HALİMİZ VAR.....HİÇ ÇABA EMEK SARFETMEDEN BU İŞLER OLMAZ......DEVLETİN BAKNLIĞINDA ........BU

İŞİN EĞİTİMİNİ ALMIŞ ,ÜNİVERSİTELERDE ATIYORUM DOĞA POPULASYON V.S. BÖLÜMDEN MEZUN ,İŞİN EHLİ İNSANLAR  BÖLGE BÖLGE

GÖREV YAPARSA BAK OZAMAN BELKİ KAFAMDA BİRŞEYLER OLUŞUR.YASAK KOYMAKLA AV KESİN ÇOĞALMAZ.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2011, 19:20:40 Gönderen: Selman ÇELEBİ »
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2011, 01:31:25 »
arkadaslar  malesef doganin dengesi zaten bozuk ben sahsen adanaliyim yasadigim yerde aklinizin alamayacagi kadar cakal tilki hemde yuzbinlerce ac kaldiklarinda insanlara bile saldiyorlar inanin  yurt disinda ise farkli ozel izin veriyor tilki avi kara karga tahtali denge icin sart diyor avrupada ava cikan avci karsina hangi av cikarsa ciksin eyer tilki cikarsa once tilkiyi vurur ve o avciyi odullendirirler cok kurnaz yirticilar tavsan ordek sulun keklik tum av hayvanlarinin yumurtalarini ve yavrularini afiyetle yer ve biz avcilar niye bu sene av az diye dusunuruz aslinda yilda iki veya uc kez hangi yirtici coksa onun avini yapmak sart bir tavsan var farzedelim 10tane tilki var sizce ne olur saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Tayfun BÜYÜKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 19 Temmuz 2011, 21:52:01 »
Yıllardır keklikve sülün üreten bundan önceki hükümetin Milliparklar yönetiminde dogaya sülün ve kekliksalımında danışmanlık yaptım sülünler için bir şey söylemiyorum sülün dogaya çabuk adepte olup kendini koruyor yavru çıkarıp çogalıyor ,fakat keklik için aynı şeyi asla söyleyemeyecegim yıllarca araştırdım takipettim salınma keklik asla dogaya adapte olamıyor tilki çakal yemese bile ölüp gidiyor asla çogalmıyor ,yetiştirme keklikten bahsediyorum ,yalnız şunuda araştırdım şayet bölgenizde keliğin üremesini istiyorsanız bunun birtek yolu var dogadan gerçek yabani keklik tutup belirli bir bölgeye bırakın ve göreceksiniz yabani keklik kendine yer tutup çogalıyor bunları denedim gördüm arkadaşlar,Yetiştirme keklik sadece günlük avlar için ideal sal vur bu işe yarar  ona bile yaramaz ama zira onuda köpek tutuyor kaçmıyor.
Tayfun BÜYÜKOĞLU
1957 İSTANBUL
Yaban Hayvanları Üreticisi Keklik ve Sülün

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 19 Temmuz 2011, 23:11:48 »
Tayfun Bey bu konularda en deneyimli avcı ve yetiştiricilerden olduğu için doğrudan kabul ediyorum. Keklik salındıysa da sansarla uğraşmaya gerek yok anlaşılıyor. Yok eğer yırtıcı seyreltilecekse bunu keklik salımıyla yapmak anlamsız olacağına göre, yırtıcı kontrolünü her sene düzenli yapmak gerekecek görünüyor. Çünkü sonradan geç kalınıyor olacak.

Zannediyorum kınalı kekliğin evcilleşmeye yatkın olmasından insana alışıyor. Ayrıca yine zannediyorum keklik yavruları anaları evcilleştiğinden dolayı falan analarından kendini savunmayı, sakınmayı öğrenemiyorlar.

Bu durumda orman mühendisleri bunları neden bilmiyor? Biliyorsa ne maksatla keklik salıp bir de salınan bölgeyi ava yasaklayıp komple rezil ediyorlar. Bunca zamanda ne olacağını ne olmayacağını öğrenememişler mi?

Neyseki hala kekliği azalan yerlerde popülasyonu canlandırmak için bir çare varmış. O zaman böyle keklik transplantasyonu(kelime uydu mu bilmiyorum) yapsınlar sonra bir süre ava kapasınlar.

Kınalı keklik için söylenenlerin aynısı çil keklik için de geçerli mi? Çil daha zor adapte oluyor diye hatırımda kalmış.
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2011, 23:12:53 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 21 Temmuz 2011, 13:01:07 »
Volkan bey yıllarca durusudaki avlagı işlettim bu süre zarfında çok deneme yaptım dünyada sadece danimarkada çil üretiyorlar o çilde bizim çille yakından uzaktan ilgisi yok  mMehmet adakan bu işi marmara ereglisinde çok yaptı  çok çil çıkardı saldı şimdi gidin o bölgede bir tane çil bulabilecekmisiniz bizde durusuda 5000 adet çil getirdik saldık tamam avı güzel ama çil o bölgede bir ay bile kalmadı yok oldu gitti dünya keklik saldım vurulan vurulda ya kalanlar ne oldu yok ama sülün öyle degil kesin üredi çogaldı yayıldı birde bşka bir konu daha var bu yetiştirme keklikleri büyütürken binbir ilaç kullanıyorsunuz kendi hastalnmıyor salıyorsunuz dogaya taşiyıcı oluyor diger kanatlıların hastalanıp ölmesine neden oluyprlar tamamen yanlış uygulama bence ben bu işe yıllarımı vermişim kesin olarak sylüyorumki keklik ve çil yetiştirip dogaya salmak  yanlış uygulama ama doguda kekliği bol olan bir bölgeyi bir kaç yıl yasaklasınlar orada çogalan kekliği tutup bölgelere salsınlar kesinlikle başarı olacaktır ben bunu durusuda denedim dogudan keklik getirip saldım kesinlikle yaşayıp yer tuttular ,öbür türlü dediğim gibi yetiştirme keklik ve çili özel avlaklarda vurmak için kullansınlar .
şu anda zaten türkiyede çil yetiştiren yok
Tayfun BÜYÜKOĞLU
1957 İSTANBUL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 21 Temmuz 2011, 15:50:40 »
Tayfun Bey teşekkür ederim. O halde kekliği dışarıdan getirip yerleşmesini sağlamak için tek yol var. Yabani keklik yakalanıp taşınacak. ASlında ona da çare bulunabilir. Bir sefer için kekliğin bol olduğu yerden geniş bir bölgeye taşınır. Orası tamamen ava kapatılır. Öyle ki, rahatça çoğalırlar ve yakın çevreye, illere oradan yakala-naklet yapılır. Mesela Gökçeada bu konuda örnek olabilir ama çok özel bir durumu var. Ada olması... Netekim güzel de popülasyon vardı. Keşke ava açmak yerine demin dediğim maksatla kullanılsa idi. Batı illerde o özellikte çoğalma, koruma imkanı sağlanabilecek yer bulmak kolay olmaz. Bana öyle geliyor.

Eğer bahsettiğim gibi yabani keklik üretme alanı sağlanabilirse belki sınırlı sayıda(Gökçeada gibi keyfi değil) avcılık da yapılabilir. Hem kapalı ve kontrol altında olduğu için hem salım istasyonu hem araştırma ve etüt için kullanılabilir. Çiftliklerde(kapalı alanda) üretilen keklikler ise sadece kekliğin hiç olmadığı, kalmadığı bölgelerde özel avlaklarda kullanılabilir, istenirse! Bu sayede hem diğer kekliklere muhtemel hastalıkların geçmesine mani olunur, hem de özel avlakların işletilebileceği, kekliksiz bölgelere daha çok paralı avcının gitmesi için en müsait yer olur. Oralarda sülün salımı da yapılırsa belki(pek umudum yok ama) çevreye de bir iki atlayıp yerleşmeye çalışan olur. Bu arada tabiki kekliği kalmamış bögelere özel avlak yapılabileceği gibi, yukarıda bahsettiğim yabani keklik çoğaltılan bölgelerden de nakil yapılabilir.

Orman Bakanlığı sanki yeni bir şeyler yapmaya çalışıyor gibi görünüyor. Eğer gerçekten para kazanmak değil de ülkenin faunasını korumak için(nasıl çam ağaçlarını satmak için dikmiyorlarsa) çaba göstereceklerse böyle bir şeyler yaparlar. Yoksa arada sırada yaptıkları gibi yetiştirilmiş keklikleri salarlarsa sadece maddi zarara giriyor olacaklar. O zaman da saldığınız keklikler neden çoğalmadı, diye sorgulama zamanı gelir. Zaten geldi aslında.

Bir kez daha yazacağım. Sülünün doğaya keklikten daha kolay adapte olduğunu sizden de başka yerlerden de duymuştum. Bu kadar çoğalma imkanı olan bir kuşun hala YOK olmasının ne anlamı olur? Benim aklıma gelen öldürülmesi. Öldürülmesi diyorum çünkü avı yasak olduğuna göre avlandı diyemeyiz. Savaşta öldürürsün ama sivilde öldürürsen cinayet denir. Yakışmadı ama buna benziyor. Eğer öldürüldülerse, bu bir göstergedir. Avlamakla av tükenmez zannedenler bunu düşünmeli. Yanlışım varsa da bütünüyle yanlış değil.

Tayfun Bey bir soracağım vardı ama bir ara oturduğum yerden kalkmıştım unuttum. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.
1968

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 24 Temmuz 2011, 07:45:40 »
Volkan bey yazdıklarınızın tamamı dogru  sülünler konusuna gelince istanbulda adı lazım degil bazı avcılar var sülünlerin yerlerini çok iyi biliyor gidip devamlı vuruyorlar neyse benim on sende saldıgım vurulanlardan kalanları öldürmekle bitiremezler .Birde başka bir konu yıllarca Bulgaristana gittim oradaki sülün üretim yerlerini gezdim adamlar sadece ruscuk bölgesinde yılda birmilyon beşyüzbin sülün üretip dogaya salıyorlar düşünün bizde milli parklar yılda onbin sülün üretip salamıyorlar  ayrıca beni bulgarda sülün salınan yerleri gezdirdiler onbeşyıl boyunca bir bölgeye sülün salıyorlar ava yasak bırakın ava yasak olmasını o bölgede av köpeği bile beslemek yasak her yere mısır ekiyorlar mısırları toplamıyorlar koçanları soyup bırakıyorlar sülünler yesin diye sonra bu bölgeyi ava açıyorlar muhteşem sülünler öyle bir uçuyorkitüfek atamak zor çabukavda var onlarda çok sülün vurmak isteyenlere hemen sülün salıyorlar vur vurabildigin kadar ama ben orda hiç keklik avlagı görmedim keklik yetiştiriyorlar ama dışarı satıyorlar Hele macaristan bulgardan daha da beter adamlar yılda on milyon sülün salıyorlar ,bizde milli parkların dışında sülün üretmek isyenede zorluklar çıkarıyorlar üretici belgesi istiyorlar şartlar agır o yüzden yapmak isteyende vaz geçiyor benim burda polanözköyde milli parkların üretim tesisleri var görüyorum işte ne kadar ürettiklerini arada tv ye çıkıp shov yapıyorlar gerisi hikaye sülünlerin uçmaya mecali yok diyecegim bu konularda devlet olarak çok gerilerdeyiz birtek bu işlerle çok ilgili daire başkanı yaşar bey vardı oda trafik kazasında rahmetli oldu bizdende yardım istemezler ,tama o zaman dışardan uzman getirin bulgardan macardan onlar ögretsin yok çünkü çıkar var işin altında işteböyle volkan bey böyle gelmiş böyle gider kalın saglıcakla.
Tayfun BÜYÜKOĞLU
1957 İSTANBUL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 24 Temmuz 2011, 07:49:46 »
Unuttum yukarıda tilki çakalla mücadele için yöntemler arıyorlar zehir asla kullanmıyor bulgar başka yöntemler var isterlerse anlatırım çizerim devamlı kontrol altında tutuyorsunuz tilki çakalı biz durusuda öyle yaptık çok başarılı olduk.
Tayfun BÜYÜKOĞLU
1957 İSTANBUL

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #19 : 01 Ağustos 2011, 21:47:42 »
Haklısın Tayfun bey çiftlik kelkliklerini doğaya salarak keklik çoğaltacak arkadaşlar maalesef mevcut kekliklerişde yok ettiler. çünkü çiftlik kekliklerininin %100 de bağırsak enfeksiyonu var. ilk çıkan kuluçka yavrularına by tril v.b ilaç verek onları koruyorsunuz ancak bunların taşıcılıkları devam ediyor.Ve doğadaki diğer kuşlarıda bulaştıryor. yıllarca önce bunu eski sitelerde foruma açtım ama kimse buna takmadı. Bende yıllar önce yılda yalaşık 5000 keklik yetiştidirdim . hatta sanıyorum sizelerede gönderdim. Yavrulara çıktıkları hafta bytril vermezseniz %90 nını kaybedersiniz. Ama bugün bile bunun ticaretini yapanlar hala doğaya salınacak diye avcı klüplerle işbirliği içinde. En doğrusu doğudan özellikle bol olan bölgelerden tutularak olmayan yerlere salınması en doğrusudur.
Bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim.
tüm dostlara selamlar.
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 02 Ağustos 2011, 19:38:35 »
Nuri bey sadece baytril olsa neyse sen kekliği ayakları yere degmeden yetiştiriyorsun  sonra salıyorsun hayvanı topraga bu hayvan dayanırmı ,bazılarıda igne getirmiş yurtdışından koksidioz için aşı yapıyor. vs vs  neyse uzatmayalım sonra bize saldırırlar ekmegimizle oynuyorsunuz diye halbuki onlar doganın dengesini bozuyır haberleri yok ,aslında varda umursamazlıktan  geliyorlar.
Tayfun BÜYÜKOĞLU
1957 İSTANBUL

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #21 : 02 Ağustos 2011, 21:50:29 »
Aynen öyle tayfun bey
daha konuşulacak çok şey var ama sussak da kötü susmasakta
ama konuştukça hiç olmazsa işin içinde olmayan arkadaşlar ve dernekler biraz daha bilnçlenir.
yoksa bizim kimsenin ekmeği ile oynamak değil amaçımız. Ama doğa hepimizin yukarıda dediklerinizin hepsini yaşayan biri olarak noktasına kadar katılıyorum. İnanın bu çiftlik kekliklerinden birini küçük çoçuğa yedirin anında ishal olur. Ben bunları gördüm ve yaşadım
Okuyan arkadaşların kafasında birazcık soru işareti bırakabiliyorsak yeterlidir sanırım.
herkese selamlar.
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 03 Ağustos 2011, 12:38:09 »
KEKLİK SALIM İŞİ İÇİN SÖYLÜYORUM. ARKADAŞLAR EYLÜL AYINDA ULUDEREDE KEKLİK GÖÇÜ BAŞLIYOR.YAYLALARDA

ÜREYEN KEKLİKLER SÜRÜLER HALİNDE IRAK TOPRAKLARINA RAKIM DÜŞÜRÜYOR KIŞI GEÇİRE BİLSİN DİYE.BU MEVSİMDE

KEKLİK GEÇİTLERİNE KÜRTÇE İSMİ DAFIK DENİLEN ORJİNALİ AT KUYRUĞUNDAN YAPILAN BİR TÜR İLMİKLİ TUZAK KURULUP

YAKALANIYOR.ASLINDA BU TÜR CANLI YAKALAMA İŞİ YASAK VE ETİK DEĞİL AMA ÜREME İÇİN BU İŞE BİRAZ RESMİYET

KAZANDIRA BİLSEK SALIM İŞİ TADINDAN YENMEZ.AMA BU ŞARTLAR ALTINDA ZOR GÖRÜNÜYOR.DOĞAL OLAN BU KEKLİK

SALINDIĞI ZAMAN 100 DE 100 E YAKIN RANDIMAN VERİYOR.BENCE EN MANTIKLISI BU.
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Ümit TOPKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av varsa avcı olur.
« Yanıtla #23 : 04 Ağustos 2011, 03:11:51 »
di

Sayın Murat Bey; sistem bizden yana olduğu müddetçemi sistem iyi.Siz para veriyosunuz av yapıyosunuz.Siz para veriyorsunuz diye size herşey hak mıdır?Görürsem vururum diyorsunuz. peki sizin yaparım dediğinizle şu an av yapan bohçacıların yaptığı ve düşüncesi arasında bir fark göremedim.Sizi bu yaklaşımınızdan ötürü kınıyorum
Ümit TOPKAYA
1975-Ordu

ERENERDİ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 22 Aralık 2011, 15:19:59 »
TAYFUN abinin dedikleri çok çok doğru ,bu işi çözmüş olan  komşu ülkeler  bu işten ciddi gelir kazanıyor,senelerdir meralarda bırakın vurmayı sülün sesi bile duyulmuyor (buraları hesapta üretim sahası )
keklık ucarken ben görmedim ,herhalde görmem , avrupada saksağan ve karga vurma şartı var bizde ..ne var
devlet bu işi çözemezse zaten ansiklobedilerde görecek gelecek nesil ..yada dısarıya avcılık yapmaya gidecekler o da parası varsa...hiç bir şey için geç kalınmamıştır...