Gönderen Konu: Webley&Scott WS 900 K / Akdaş 312-SE Test  (Okunma sayısı 9310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
Webley&Scott WS 900 K / Akdaş 312-SE Test
« : 07 Şubat 2013, 19:23:38 »
http://www.shotgunlife.com/shotguns/guns/100-rounds-of-sporting-clays-with-the-new-affordable-webley-scott-ws-900-k-sporter.html#

Yeni, Uygun Fiyatlı Webley&Scott WS 900 K Sporter ile 100 Plak Atışı

Yazan:  Irwin Greenstein

1.199 $ fiyat etiketine sahip olan bir süperpoze, efsanevi silah üreticisi Webley & Scott'un ABD'ye dönüş hamlesine öncülük ediyor.
Yeni ve uygun fiyatlı WS 900 K Sporter ile 100 plak atışı yaptıktan sonra, Safari Club'tan Nelson Freeman; Webley & Scott'un akıllıca fiyatlandırılmış yivsiz tüfekleri ile uçar av ve plak atışı severler açısından başarılı olabileceğini ima ederek, tüfeğe tam not verdi.

Safari Club'tan Nelson Freeman WS 900 K sporter ile Prince Georg Trap ve Skeet Merkezinde.

Webley & Scott tanıdık geliyorsa, bilin ki bu şirket bilinen bir isim oluncaya kadar yaklaşık 220 sene geçirdi. Silah üreticisi olan Webley & Scott, 18. yüzyılın sonlarında kurulmuş olduğu Birleşik Krallık'ta uzun namlulu silahlar, havalı tüfekler ve tabancalar konusunda itibar kazandı.

Webley & Scott'un adı genellikle sivil, asker ve polise yönelik tabancalardan biliniyordu. Firma, ayrıca, havalı tüfek sporlarının yaygın olduğu bir ülkede sevilen havalı tüfekler üretti.

Webley & Scott'un varlığı, Birleşik Krallık'ta Birmingham fabrikasının temelli olarak kapatıldığı tarih olan 2005 yılına kadar arttı ve azaldı. Firma daha sonra, Webley & Scott'un imalatını Türkiye'ye kaydırmış olan Britanyalı Airgunsport tarafından satın alındı. Firma 2008 yılında tekrar el değiştirdi.

2010'a gelindiğinde, Amerika pazarı üzerinde durmayı görev edinmiş bir grup özel yatırımcı Webley & Scott'u satın almaya karar verdi. Yönetim, 2012 yılında, ABD'den uzak kalınan 30 yıl sonrasında, Webley & Scott USA olarak bilinen yeni yan kuruluşu ile birlikte, odaklanmış bir satış ve pazarlama atağı sergilemekte.

Webley & Scott USA başkanı Derick Cole, şirketin 3000 modeli tam çakmaklı süperpozesi ile avlanıyor.

Başkan Derick Cole; daha sonra pompalı, çifte, kinetik sistemli yarı otomatik ve kapsül ateşlemeli yivli tüfeklerle takviye edilecek yeni yarım çakmaklı ve tam çakmaklı yivsiz av tüfekleri için bir bayii ağı kurmak üzere hızlı bir başlangıç yapıyor. Mevcut av tüfeği bayileri arasında Turner’s Outdoorsman, Sportsman’s Warehouse, Cheaper Than Dirt!, Academy Sports + Outdoors ve City Arms yer alıyor. Bu arada, havalı tüfek ve bıçaklar Webley & Scott çevrimiçi mağazasında ve bayilerde satılacak.

Bay Freeman tarafından kullanılan giriş seviyesi fiyata sahip WS 900 K Sporter'a ABD pazarında iki diğer model eşlik edecek: orta seviye fiyata sahip yarım çakmaklı 2000 modeli yüksek kaliteli atış tüfeği ve yedi pimli tam çakmaklı üst seviye WS 3000 modeli.

Webley & Scott'a Mart 2011'de katılan Bay Cole, Türk imalatçı ortağından gelen tedarik ile, Webley & Scott WS 900 K modelinin pazar payında lider olmasını umuyor. Bay Cole'un açıklamasına göre, Webley & Scott'un fabrika ile özel bir imalat anlaşması bulunuyor; bu anlaşma, Webley & Scott'un 35 yıllık tecrübeye sahip silah ustası Paul Garrity'nin Türkiye'deki tesislere devamlı yaptığı işbirlikçi ziyaretlerin gösterdiği gibi sıkı kalite kontrolü ve tasarım iyileştirmelerine olanak tanıyor.

Webley & Scott WS 900 K

WS 900 K, hem 12 hem de 20 kalibre olarak sunuluyor ve her iki model de çelik saçma onayına sahip. 20 kalibreye yönelik namlu boyları arasında 66 cm ve 71 cm yer alıyor. 12 kalibre olan modellerde 71 cm ve 76 cm uzunluğunda namlular sunuluyor. 12 kalibre yaklaşık 7¼ pound (3,28 kg), başka bir değişle namluya bağlı olarak 20 kalibreden yaklaşık ¼ pound (113 gram) daha fazla geliyor. Tüfekler, diğer taraftan, 76 mm fişek yatağı, altın renginde "Webley & Scott" yazılı kostik kaplı kubuzlar, beş adet değiştirilebilir şok, otomatik ejektör, ızgara bantlar, fiber optik arpacık, selektörlü tek tetik, manuel emniyet ve elle yağlanmış Türk cevizi gibi nitelikleri paylaşıyor. Bu fiyat aralığında bir sürpriz olarak WS 900 K deri kaplı sunum çantası ve mekanik tetikler ile birlikte geliyor.

Orta seviye WS 2000 K; çelik saçma atabilen, 76 mm fişek yatağına ve 71 cm namlulara sahip 12 kalibre spor amaçlı bir tüfek. Hakiki kemik tozu renkli meneviş kaplama haricinde, çanta ve mekanik tetik dahil WS 900 K ile aynı standart özelliklere sahip.  Satış fiyatı ise $2.499.

Webley & Scott WS 3000 tam çakmaklı model.

Webley & Scott WS 3000, üst seviye yedi pimli tam çakmaklı bir süperpoze. 12 ve 20 kalibre seçeneği olan ve yaklaşık 6 pound 7 ons (2,92 kg) gelen bu model, uçar avları için 10 mm ızgara banda sahip 71 cm namlu ve fosforlu arpacıkla donatılmış. Fişek yatakları 76 mm ve çelik saçma kullanımına uygun. WS 2000 K'da olduğu gibi WS 3000'nin kubuzunda da hakiki kemik tozu renkli meneviş kaplama bulunuyor, ancak bu kez mekanizmaya erişimi sağlayan sökülebilir yan kapaklar mevcut. Ayrıca mekanik tetiklere ve elle yağlanmış Türk cevizine sahip. Tüfeğin 5 adet değiştirilebilir şoku ince olanlardan. Gelenekçiler, tüfek her ne kadar yakışıklı bir ahşap dipçik tabanına sahip de olsa, çift tetik seçeneğinin bulunmamasından dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir. WS 3000'nin fiyatı 5.999 $.

1.199 $ olan fiyatıyla Bay Freeman için özellikle ilgi çekici olan WS 900 K Sporter oldu.

Bay Freeman, Safari Club International'da İdare İşler Müdür Yardımcısı ve hiç şüphesiz uzun namlulu silahlardan anlıyor. Kendisi çift tetikli av tüfeklerine tutkun, hevesli bir uçar avcısıdır. Kendisinden WS 900 K Sporter'ı değerlendirmesini rica ettiğimizde, Webley & Scott'un tarihsel önemi olan adını taşıyan değer odaklı bir tüfeğin üretim kalitesi ve atış dinamikleri hakkında daha fazla şey öğrenmek hususunda meraklı idi.

Webley & Scott 900 K Sporter ile plaklara atış yapan Nelson Freeman, tüfeğin "....bir sülün tüfeği için doğru ağırlıkta" olduğunu söyledi.

Glenn Dale, Maryland'de bulunan Prince George's County Trap ve Skeet Merkezinde 100 kez plaklara atış yaparak tüfeğin yeteneklerini test etti. Kısmen zor sayılacak olan bir alanda 71 cm namlunun üst gözünde bir M şok (3 çentik) ve alt gözünde bir IC (4 çentik) şok tercih etti.

Plak taşıma arabasına giderken Bay Freeman WS 900 K Sporter'da "ağacın metalle birleşiminin" oldukça iyi olduğunu fark etti.

Tüfekle ilgili diğer gözlem ve fikirleri şu şekilde:

•   "Kısa namlulu bir tüfek için süpürme (swing) tekniği sorunsuz".
•   "Tetik, eldiven varken bile oldukça kesin".
•   "Bir sülün tüfeği için doğru ağırlık. Bu tüfek tüm gün gezdirilebilecek harika bir sülün tüfeği olurdu".
•   "Atışı bir Türk tüfeğine benzemiyor. Türk tüfekleri hantal ve dört köşeli hissi verebiliyor. Bu tüfek tam tersi".
•   "Tüfekle ilgili herhangi mekanik bir sorun yok".
•   "Mükemmel bir kalite kontrolden geçmiş".
•   "Ejektörler fazlasıyla kesin olduklarını hissettirdi".
•   "Bu tüfeğin 1.200 $ fiyat etiketine sahip 1.600 $'lık bir tüfek olmasını bekliyordum, ancak 1.200 $ fiyat etiketine sahip 1.800 $'lık bir tüfeğe daha yakın olduğu ortaya çıktı".

Bay Freeman tüfekte herhangi bir değişiklik yapar mıydı?

1.90 boyunda olduğu için 37 cm olan tetik çekme mesafesinin kendisi için biraz kısa olduğunu ve kundağı uzatmak için daha kalın bir dipçik tabanı eklemeyi tercih edebileceğini söyledi.

Diğer taraftan, Bay Freeman, WS 900 K Sporter'ın "yapması gereken her şeyi yaptığı" sonucunu çıkardı.

Irwin Greenstein, Shotgun Life'ın yayımcısıdır. Kendisine [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

« Son Düzenleme: 08 Şubat 2013, 09:05:15 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

barışgökduman

• Ziyaretçi
Ynt: Webley&Scott WS 900 K / Akdaş 312-SE Test
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2013, 19:50:15 »
Tebrikler  O0

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2013, 23:52:15 »
  teşekkür ederiz bizim adımızı yurt dışında duyuran emektar işçi,mühendis,pazarlamacı,muhasebeci,ceo ve firma sahiplerine emeğinize ve yüreğinize sağlık bu yorumu ister sitem ister yaptırım düşüncesi olarak görün benim bildiğim ve inandığım şudur'ki ; en ünlü yabancı markalara benim ülkemin firmaları tüfek yapıyormu evetmi eveeeeet, peki bir çapanoğlu olsa kalitede geri dönmezmi eveeeeet. peki o denli iyi ve sağlamsa benim tüfeğim yabancı üreticiler daha az maliyette ürün imal ettirip kaliteden ödün vermeksizin dünya pazarında yüksek kar elde ediyorsa ki bizim firmalarımızın ürettiklerini gelip benim yurdum avcısına dahi satıyorsa, sorarım ben o zaman zatı muhterem türk üretici yetkililere.  nerede kaldı senin kaliten hani falanca yabancı firmalara fabrikalarıda binbir emekle ürettiğin cadtasarım harikaların onlarca yaptığın çalışmalarınızın bizlerin onlarca para döküp aldığımız ürünlerinizde nerede o çalışmalar bir adam gibibirtüfek parasıyla bir ay geçiniyor çoğu aileler. diğeceğim içpiyasaya verdiğiniz kaliteyi yükseltin arkadaşlar. benim ülkemde işçilik bedava sen getir italyan bir gravürcü usta yapsın sana bir gravürü birkaçbin dolara valla allah korusun batar alimallah kalmaz fabrika mabrika. ustalarımıza sahip çıkalım el işler takım övünür tornalar çalışır namlular delinir yeterki beyinlerimiz çalışsın biz türk avcısını yolunacak kaz olmaktan vazgeçin sürçülisan ettiysem affola.hayırlı günler ;)
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2013, 23:59:28 »
Ömer bey;''bu ülkede iyi şeyler de yapılıyor '' sözünün gerçekten kanıtı gibi bir yazı olmuş,sizi tebrik ediyorum,bence bu ülkeye böyle hizmet edilir,sözle değil...
shotgun life gibi ciddi bir dergiden, tüfeğinizin tam not alması ve fiyat kalite oranının üstünde değerler elde edilmesi gerçekten müthiş..
Amerika gibi rekabetin yoğun ve silahın herçeşidinin bol olduğu bir pazar da umarım hakettiğiniz yeri elde edersiniz,
dikkatimi çeken bir konuda, yazarın tüm tüfeklerde,çelik saçma onayının olduğunu belirtmesi,bildiğim kadarıyla amerika çelik saçma(1370 bar) testini geçmeden tüfek almıyor,demekki tüfekleriniz bu testi geçmiş,
aynı şekilde Türkiye de iç piyasaya verilenler de çelik saçmaya uyumlu mu ve bu testleri geçiyor mu?
cevabınız için şimdiden teşekkür ederim,selam ve saygılarımla... O0
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2013, 01:13:56 »
Bu konuyu ve yorumları okuyunca sayın Akdağcık'a en inandırıcı cevabı (sorunun muhattabı sayın Akdaş'ın affına sığınarak ) ben verebilirim diye düşündüm ve yanıtlıyorum.
 1- Bu silahlar iç piyasaya da veriliyor, (hem de daha uygun fiyata) nereden biliyorsun diye sorarsanız, çünkü yukarıda Nelson Freeman'ın yaptığı test ve incelemelerin  benzerini ( hem de standarda yakın bir patern testi ile birlikte) form üyelerimizden sayın İbrahim Aysu, yaklaşık 1,5 yıl önce yapmış ve  bundan etkilenen bir çok üyemiz gibi ben de 1 yıl önce bu tüfekten (Webley & Scott WS 900 K) satın almıştım.

photo hosting sites

2- Ayrıca bu tüfeği ben de, hem trapta hem bıldırcın, hem  de keklik avında kullandığımdan, elin yabancısının tüfekle ilgili yaptığı açıklamaların benim gözlemlerimle hemen hemen örtüştüğünü görmek, ilkokulda (bizim zamanımızda) çarpmanın sağlamasını yaptıktan ve doğru çıkmasından sonraki ruh halini yaşamak gibi oldu.

3- Tüfekte bir eksiklik yoktu, ancak "BENİM ÖLÇÜLERİME GÖRE" bir fazlalık vardı. O da (Nelson Freeman'ın tersine) tetik çekme mesafesinin (37 cm.)  biraz fazla gelmesiydi. Bunu da istediğim şekle getirmeleri 1 hafta bile sürmedi.

4- Hiç mi olumsuz yanı yok? diye sorarsanız;  doğrudan bu tüfekle ilgili olmadığını düşündüğüm şöyle bir olay yaşadım; Daha önce( 30 yıl ) namlu iç çapı  dar (18,3 ve 18,2) ve sabit (1-3) şoklu  Avrupa tüfeklerle avlanmış biri olarak biraz daha geniş iç çaplı ve mobil şoklu olduğundan penetrasyon etkisi biraz daha zayıf gibi geldi.(Tabi bu tartışmalı bir konu ancak ben böyle inanıyorum.)  Bunun marka ile değil, mobil şok-sabit-şok, dar iç çap-geniş iç çap farkından kaynaklandığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle Sadık Usta'ya önümüzdeki sezon  için özel bir namlu yaptırmayı düşünüyorum. RASTGELE..
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2013, 18:01:37 Gönderen: Zülküf ÖZDUMAN »
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2013, 01:16:56 »
.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2013, 18:00:41 Gönderen: Zülküf ÖZDUMAN »
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2013, 09:34:04 »
  teşekkür ederiz bizim adımızı yurt dışında duyuran emektar işçi,mühendis,pazarlamacı,muhasebeci,ceo ve firma sahiplerine emeğinize ve yüreğinize sağlık bu yorumu ister sitem ister yaptırım düşüncesi olarak görün benim bildiğim ve inandığım şudur'ki ; en ünlü yabancı markalara benim ülkemin firmaları tüfek yapıyormu evetmi eveeeeet, peki bir çapanoğlu olsa kalitede geri dönmezmi eveeeeet. peki o denli iyi ve sağlamsa benim tüfeğim yabancı üreticiler daha az maliyette ürün imal ettirip kaliteden ödün vermeksizin dünya pazarında yüksek kar elde ediyorsa ki bizim firmalarımızın ürettiklerini gelip benim yurdum avcısına dahi satıyorsa, sorarım ben o zaman zatı muhterem türk üretici yetkililere.  nerede kaldı senin kaliten hani falanca yabancı firmalara fabrikalarıda binbir emekle ürettiğin cadtasarım harikaların onlarca yaptığın çalışmalarınızın bizlerin onlarca para döküp aldığımız ürünlerinizde nerede o çalışmalar bir adam gibibirtüfek parasıyla bir ay geçiniyor çoğu aileler. diğeceğim içpiyasaya verdiğiniz kaliteyi yükseltin arkadaşlar. benim ülkemde işçilik bedava sen getir italyan bir gravürcü usta yapsın sana bir gravürü birkaçbin dolara valla allah korusun batar alimallah kalmaz fabrika mabrika. ustalarımıza sahip çıkalım el işler takım övünür tornalar çalışır namlular delinir yeterki beyinlerimiz çalışsın biz türk avcısını yolunacak kaz olmaktan vazgeçin sürçülisan ettiysem affola.hayırlı günler ;)

Sayın M.Ali AKDAĞCIK,

Bize içinizi samimiyetle dökmeniz çok güzel. Teşekkür ederim.
Bu mevzu hakkında uzun uzun konuşulabilir ki daha önceki konularda da zaman zaman tartışmıştık.

Ülkemizde, sanılanın aksine sadece "BAZI" üreticiler çifte standart uyguluyor ve daha düşük nitelikli ürünlerini yurtiçi pazara sürüp en seçmelerini yurtdışına gönderiyor.

Burada sizlerin huzurunda tekrar dile getiriyorum: Akdaş için durum tam tersi; Webley&Scott pozeler ayda yaklaşık 500 adet belli bir standartta parti mal olarka üretilir. Akdaş marka ürünler ise özel sipariştir ve işçilik olarak daha üstün ürünlerdir ki aynı malzeme ve aynı tüfek olduklarını söylememe gerek yok herhalde. Sadık Ustamızın talimatı olduğu üzere, bütün çalışanlar yerli Akdaş marka ürünlere daha fazla özen gösterir. Ürünlerinin yaklaşık %95'ini ihraç eden bir şirket için, kalan %5'lik kısma daha özenli davranmak zaten çok da zor değil.

Umarım bilgilendirici olmuşumdur. Selamlar
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2013, 09:57:42 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2013, 09:38:43 »
Ömer bey;''bu ülkede iyi şeyler de yapılıyor '' sözünün gerçekten kanıtı gibi bir yazı olmuş,sizi tebrik ediyorum,bence bu ülkeye böyle hizmet edilir,sözle değil...
shotgun life gibi ciddi bir dergiden, tüfeğinizin tam not alması ve fiyat kalite oranının üstünde değerler elde edilmesi gerçekten müthiş..
Amerika gibi rekabetin yoğun ve silahın herçeşidinin bol olduğu bir pazar da umarım hakettiğiniz yeri elde edersiniz,
dikkatimi çeken bir konuda, yazarın tüm tüfeklerde,çelik saçma onayının olduğunu belirtmesi,bildiğim kadarıyla amerika çelik saçma(1370 bar) testini geçmeden tüfek almıyor,demekki tüfekleriniz bu testi geçmiş,
aynı şekilde Türkiye de iç piyasaya verilenler de çelik saçmaya uyumlu mu ve bu testleri geçiyor mu?
cevabınız için şimdiden teşekkür ederim,selam ve saygılarımla... O0

Semih Bey merhaba,

M. Ali Beye yazdığım yanıttan da okuyabileceğiniz gibi, Akdaş marka olan tüfekler ve Webley&Scott olanlar arasında herhangi bir fark yoktur (kimi gravür gibi görsel tercihler hariç), Akdaş tüfekleri daha hassas bir işçiliğe sahiptir.

Çelik saçma, 1400 bar testi gibi hususlarda rahat olabilirsiniz ki zaten 1400 bar testleri sadece namlu olarak resmi görevlilerin gözü önünde yapılıyor ve tüfeğin son kontrolü esnasında ikinci kez 1400 barlık test fişekleri kullanılıyor.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2013, 09:56:25 »
Bu konuyu ve yorumları okuyunca sayın Dağcı'ya en inandırıcı cevabı (sorunun muhattabı sayın Akdaş'ın affına sığınarak ) ben verebilirim diye düşündüm ve yanıtlıyorum.
 1- Bu silahlar iç piyasaya da veriliyor, (hem de daha uygun fiyata) nereden biliyorsun diye sorarsanız, çünkü yukarıda Nelson Freeman'ın yaptığı test ve incelemelerin  benzerini ( hem de standarda yakın bir patern testi ile birlikte) form üyelerimizden sayın İbrahim Aysu, yaklaşık 1,5 yıl önce yapmış ve  bundan etkilenen bir çok üyemiz gibi ben de 1 yıl önce bu tüfekten (Webley & Scott WS 900 K) satın almıştım.

photo hosting sites

2- Ayrıca bu tüfeği ben de, hem trapta hem bıldırcın, hem  de keklik avında kullandığımdan, elin yabancısının tüfekle ilgili yaptığı açıklamaların benim gözlemlerimle hemen hemen örtüştüğünü görmek, ilkokulda (bizim zamanımızda) çarpmanın sağlamasını yaptıktan ve doğru çıkmasından sonraki ruh halini yaşamak gibi oldu.

3- Tüfekte bir eksiklik yoktu, ancak "BENİM ÖLÇÜLERİME GÖRE" bir fazlalık vardı. O da (Nelson Freeman'ın tersine) tetik çekme mesafesinin (37 cm.)  biraz fazla gelmesiydi. Bunu da istediğim şekle getirmeleri 1 hafta bile sürmedi.

4- Hiç mi olumsuz yanı yok? diye sorarsanız;  doğrudan bu tüfekle ilgili olmadığını düşündüğüm şöyle bir olay yaşadım; Daha önce( 30 yıl ) namlu iç çapı  dar (18,3 ve 18,2) ve sabit (1-3) şoklu  Avrupa tüfeklerle avlanmış biri olarak biraz daha geniş iç çaplı ve mobil şoklu olduğundan penetrasyon etkisi biraz daha zayıf gibi geldi.(Tabi bu tartışmalı bir konu ancak ben böyle inanıyorum.)  Bunun marka ile değil, mobil şok-sabit-şok, dar iç çap-geniş iç çap farkından kaynaklandığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle Sadık Usta'ya önümüzdeki sezon  için özel bir namlu yaptırmayı düşünüyorum. RASTGELE..

Zülküf Bey uzun zaman sonra tekrar merhaba,

verdiğiniz yanıt ve deneyimlerinizi paylaşmanız beni memnun etti, teşekkür ederim. Uzun zamandır Webley&Scott kullanan biri olarak konuya en iyi cevabı verecek olanlardan birisi tabii ki sizsiniz.

Bir noktaya temas etmek istiyorum. Sayın İbrahim AYSU'nun testini yapmış olduğu Webley 900 K, Akdaş ve Akus ortak üretimi olan ilk 900 K'lardan bir tanesidir. O modellerin namlusu ve mobil şoku Değirmenci (Akus'un diğer ortağı) tarafından üretilmiştir. Eski Webley&Scott 900 K'ları kubuzun (kasanın) yüzündeki tıraştan anlayabiliriz. Sizdeki gibi oyulmuş ise tamamen Akdaş, oyulmamış ve çift çizgi ile çizilmişse Akdaş - Akus ortak ürünüdür.

Söylemek istediğim şey ise 900 K'nın artık sadece Akdaş tarafından üretildiği, yeni namlu ve mobil şokların Sadık AKDAŞ üretimi daha da geliştirilmiş mamüler olduğudur. Bu nedenle yeni bir görsel grupman testi yapacağız (her ne kadar ara ara yapsak da). Tüfeğin grupman performansından memnun olduğunuzu düşünüyorum - tabii penetrasyon başka bir boyutu - ki ördek avcılarımız 66 cm mobil şoklu tüfeklerle çok iyi sonuçlar alıyor, canlı düşme gibi bir şikayette bulunmuyor.

Başka deneyimlerinizi de duymak dileğiyle

Selamlar

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2013, 16:33:28 »
Zülküf Bey eklediğiniz fotoğrafta kağıtlar görünüyor. Üzerinde Hilalav yazan neyin nesidir? Garanti kartı falan mı?

Bu arada Akdaş'ınızı ilk görüyorum, gülegüle kullanın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2013, 18:14:57 »
 Teşekkür ederim sayın Köydemir. Bu tüfeklerin (Webley & Scott WS 900 K) yetkili satıcıları, Hilal Av (Veli Katrancı) ve Komando Av'dır. Gördüğünüz kağıtlar, garanti belgesi ( 3 yıl) , kontrol belgesi ve Hilal Av bayinin kesmiş olduğu içinde fatura olan antetli zarftır.Ben yaşadığım yere (Diyarbakır) daha yakın olduğu için Hilal Av kanalıyla almıştım. Bu vesile ille Veli Bey'le de tanışmış olduk. Dürüst, müşterilerin taleplerini ayrıntıları  ile dinleyen ve en önemlisi bu ayrıntıları unutmayan bir satıcı olduğu için onun da  antetli zarfını fotoğrafa dahil etmiştim. SELAMLAR..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2013, 20:11:25 »
Anladım. Teşekkür ederim. Gönlünüze göre almışsınız; bundan sonra da gönlünüze göre eskitin inşallah. Selam ve saygılarımla.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2013, 23:03:27 »
 hayırlı akşamlar sn. ömer by. iş dönüşü iletinizi yeni okudum. dürüst çalışan insanlara ve beyinlere saygım vardır evvela bunu belirtmek isterim lütfen yanlış anlaşılmasın yazdıklarım bu sektör öyle bir sektörki üreticiden tüketiciye ürünü satan bayilerde bile kendimizi kollar araştırıp karar vermeye çalışan kazık yemekten bıkmış akabinde biribirimize güvenimizi yitirmiş tabiri caiz ise sütten dilimiz yanmış yoğurdu üfler haldeyiz. hal böyleyken ünlü düşünürün sözü özetleyecektir anlatmak istediğim kuşkuları '' bir ön yargıyı ortadan kaldırmak, atomu çekirdeklerine ayırmaktan daha zordur'' (alfred einstain) düşününki 500 adetlik üretimin % 95 i ihraç ve % 5 i yerli piyasaya verilmekte onada gerekli özeni gösterdiğinizi belirtmişsiniz ve oda zor değil diye eklemişsiniz sadık ustanın diline sağlık ama biz tüketicileri yanlış anlamayın benim sözüm tüm sektör üreticisine ortaya konuşmam dürüst çalışana dokunmaz ben bunu böyle bilirim. belittiğiniz çizgilerde üstünbaşarılı yollara yelken açsın yürekleriniz emek ve prensiplerinize biz tüketici camiası olarak ürünlerinizi kullanmakla gerekli desteği veririz siz yeterki bize doğru ve gerçekleri yansıtarak yardımlarınızı esirgemeyiniz biz camiadaki arkadaşlara bilgi birikiminizi ve araştırmalarınızı bu güzelim sitede paylaşınızki biribirimizi anlayabilelim ve daha daha çok bilinçlenelim coğorafyam gereği bilgiye ve insanlığa aç bir toplumun ferdiyim belki size komik gelecek %95-%5 oranları bile bana neden % 100 değil dedirtiyor ki siz bize %5 e daha çok özeniliyor demiştiniz orda bile çelişki çekiyoruz anlayın halimizi.. saygılarımla tekrar iyi akşamlar dilerim.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2013, 12:38:27 »
hayırlı akşamlar sn. ömer by. iş dönüşü iletinizi yeni okudum. dürüst çalışan insanlara ve beyinlere saygım vardır evvela bunu belirtmek isterim lütfen yanlış anlaşılmasın yazdıklarım bu sektör öyle bir sektörki üreticiden tüketiciye ürünü satan bayilerde bile kendimizi kollar araştırıp karar vermeye çalışan kazık yemekten bıkmış akabinde biribirimize güvenimizi yitirmiş tabiri caiz ise sütten dilimiz yanmış yoğurdu üfler haldeyiz. hal böyleyken ünlü düşünürün sözü özetleyecektir anlatmak istediğim kuşkuları '' bir ön yargıyı ortadan kaldırmak, atomu çekirdeklerine ayırmaktan daha zordur'' (alfred einstain) düşününki 500 adetlik üretimin % 95 i ihraç ve % 5 i yerli piyasaya verilmekte onada gerekli özeni gösterdiğinizi belirtmişsiniz ve oda zor değil diye eklemişsiniz sadık ustanın diline sağlık ama biz tüketicileri yanlış anlamayın benim sözüm tüm sektör üreticisine ortaya konuşmam dürüst çalışana dokunmaz ben bunu böyle bilirim. belittiğiniz çizgilerde üstünbaşarılı yollara yelken açsın yürekleriniz emek ve prensiplerinize biz tüketici camiası olarak ürünlerinizi kullanmakla gerekli desteği veririz siz yeterki bize doğru ve gerçekleri yansıtarak yardımlarınızı esirgemeyiniz biz camiadaki arkadaşlara bilgi birikiminizi ve araştırmalarınızı bu güzelim sitede paylaşınızki biribirimizi anlayabilelim ve daha daha çok bilinçlenelim coğorafyam gereği bilgiye ve insanlığa aç bir toplumun ferdiyim belki size komik gelecek %95-%5 oranları bile bana neden % 100 değil dedirtiyor ki siz bize %5 e daha çok özeniliyor demiştiniz orda bile çelişki çekiyoruz anlayın halimizi.. saygılarımla tekrar iyi akşamlar dilerim.

M. Ali Bey,

kaygılarınızını, sektörün net olmayışını, karmaşıklığını ve güvensiz bir ortam olduğunu söylüyorsunuz. İnanın sizin gibi düşünen bir çok kişi var ve yine belirttiğiniz gibi büyük bir ön yargı söz konusu. Müşterinin üreticiye güvenmediği gibi, üretici de müşteriye güvenemiyor. Bunun birçok sebebi var, ancak tekrar gündeme getirmek, uzun uzun yazmak ihtiyacı hissetmiyorum. Sadece üretiyi suçlamak, tecrübelerimin bana gösterdiği üzere, kesinlikle yanlış.

Elimden geldiğince burada bilgilerimi, çevremden edindiğim tecrübeleri paylaşmaya gayret ediyorum. Umarım forum sakinleri memnundur durumdan. Sorularınıza dilim döndüğünce seve seve yanıt veririm.

İçinde bulunduğunuz genel çelişkiyi ortadan kaldırmak adına kişisel olarak yapabileceğim pek de bir şey olduğunu sanmıyorum, ancak yine de firmamız adına aydınlatıcı bilgiler vererek en azından Akdaş konusunda size yardımcı olabilirim.

Yukarıda bahsettiğim Webley ve Akdaş işçilik farkında şu anlaşılmasın: Webley&Scott marka tüfeklerdeki işçilik baştan savma, kötü vs... Bunun böyle olmadığını Zülküf Bey bizimle paylaşıyor sağolsun. Bu modeli kullananlardan da şikayet almıyoruz. Bu markayı taşıyan tüfeklerin işçilik standardını Webley firması belirler ve biz ona göre üretiriz. Aslına bakarsanız Webley marka tüfeklerdeki boya, ölçü vs. konusundaki eleştirilerin muhatabı bile Akdaş değildir; söylediğim gibi, firma ne istemişse, AKDAŞ o şekilde üretmiştir.

İç piyasada ise bildiğiniz gibi daha fazla seçenek de sunarak AKDAŞ markası ile satış yapıyoruz. Sayıca çok daha az ve özel sipariş oldukları için "en önemlisi de kendi markamız, ustamızın soyadı olduğu ve standartları tamamen biz belirlediğimiz için" çıtayı daha yüksek tutuyoruz işçilik konusunda. Webley&Scott firmasının önemsemeyebileceği ayrıntıları Akdaş'ta önemsiyoruz.

Söyleyebileceklerim şu anda aklıma geldiği kadarıyla bunlardan ibaret.

Güzel bir haftasonu olsun ...

« Son Düzenleme: 09 Şubat 2013, 12:56:14 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2013, 00:37:24 »
Yok abi yok. Bu tüfeklerin fiyatları ben alasıya kadar yükselecek. :( 
16 yıllık meslek hayatımın 10 yılını yüzey kontrolu yaparak geçirdim. Kaplama ve yüzey konusunda uzmanım. Şunu açıkça söyleyim, o paraya o tüfeği o kadar kusursuz boyamazlar bile, yani kaplaması o parayı eder. Fiyatlar yükselmeden bir tane temin etmeye çalışıyorum, umarım yetişirim. 
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 10 Şubat 2013, 22:28:54 »
 ömer bey merhabalar, hayırlı günler diliyorum bende size ve tüm camiaya;
konuyu, evvela netleştirmeyi tekrar etmekte fayda görüyorum. BEN FİRMANIZI SUÇLAMA MAHİYETİNDE KONUŞMADIĞIMI BELİTTİM. TEKRAR SÖYLÜYORUM, DÜRÜST OLANA SAYGIM VAR BEN LAFIMI ORTAYA SÖYLÜYORUM  TABİR YERİNDEYSE, ''YARASI OLAN GOCUNUR'' ben firma adı kullanıp filanca firma demedim nedense yanlış anlaşıldım. çükü; kuyruk acımız var biz türk avcısının. tekrar ediyorum yolunacak kaz havasında gören pek çok üretici var yanlışım varsa düzeltiniz sizler gibi bu sitede üretici veya üreticilere yakın konuları daha yakından takip eden arkadaşlarda var biz üretimden uzağız ikamet ettiğimiz memlekette bırakın imalatın a'sını tüfek ustası diyebileceğimiz ustayı bulamıyoruz ürünüleri vitrinde nazımız geçiyorsa bayiide inceleme fırsatımız oluyor teknik bilgi birikimi bayide noksan ise ki çok bariz çıkıyor bu konu ortaya o da yetersiz kalıyor biz avcı camiası olarak yetersizlikler yüzden bu sitede buluşup tartışıp doğruları arıyor bilgi dağarcığımıza yenisini ekliyoruz çoğul konuştum pardon benim görüş ve tecrübelerimi paylaşmayan yanlış bulan arakadaşlarda vardır saygıyla karşılarım kesinlikle fakat bunlar benim şahsi düşüncelerimdir. ömer bey siz ve sizin gibi üretime daha yakın arkadaşlar lütfen biz en alttaki tüketiciye gücenmeyiniz ve lütfen yanlış algılamayınız nasılki kullanıcıdan övgüler alıyorsanız benim yanlış anlaşılmamdan ötürü savunma mekanizmasını çalıştırmayınız ben dürüst insanı severim sayarım saygı duyarım çünkü ben ava ve avcıya yaban tabiatına titizlikle davranan bireyim. sizinde yazdıklarınızdan kişiliğinizi azçok anlayacak idrakteyim siz hassas bir insan olmasanız, bunca açıklayıcı, savunucu ve haberdar eden bir insan edasında olamazdınız. bu konuda yanlış anlaşıldım ve bu konu ile alakalı başka birşeyda artık yazmak istemiyorum ben sizleri seviyorum. hepinize hayırlı akşamlar diliyorum sağlıcakla kalınız.   

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #16 : 10 Şubat 2013, 22:59:42 »
ömer bey merhabalar, hayırlı günler diliyorum bende size ve tüm camiaya;
konuyu, evvela netleştirmeyi tekrar etmekte fayda görüyorum. BEN FİRMANIZI SUÇLAMA MAHİYETİNDE KONUŞMADIĞIMI BELİTTİM. TEKRAR SÖYLÜYORUM, DÜRÜST OLANA SAYGIM VAR BEN LAFIMI ORTAYA SÖYLÜYORUM  TABİR YERİNDEYSE, ''YARASI OLAN GOCUNUR'' ben firma adı kullanıp filanca firma demedim nedense yanlış anlaşıldım. çükü; kuyruk acımız var biz türk avcısının. tekrar ediyorum yolunacak kaz havasında gören pek çok üretici var yanlışım varsa düzeltiniz sizler gibi bu sitede üretici veya üreticilere yakın konuları daha yakından takip eden arkadaşlarda var biz üretimden uzağız ikamet ettiğimiz memlekette bırakın imalatın a'sını tüfek ustası diyebileceğimiz ustayı bulamıyoruz ürünüleri vitrinde nazımız geçiyorsa bayiide inceleme fırsatımız oluyor teknik bilgi birikimi bayide noksan ise ki çok bariz çıkıyor bu konu ortaya o da yetersiz kalıyor biz avcı camiası olarak yetersizlikler yüzden bu sitede buluşup tartışıp doğruları arıyor bilgi dağarcığımıza yenisini ekliyoruz çoğul konuştum pardon benim görüş ve tecrübelerimi paylaşmayan yanlış bulan arakadaşlarda vardır saygıyla karşılarım kesinlikle fakat bunlar benim şahsi düşüncelerimdir. ömer bey siz ve sizin gibi üretime daha yakın arkadaşlar lütfen biz en alttaki tüketiciye gücenmeyiniz ve lütfen yanlış algılamayınız nasılki kullanıcıdan övgüler alıyorsanız benim yanlış anlaşılmamdan ötürü savunma mekanizmasını çalıştırmayınız ben dürüst insanı severim sayarım saygı duyarım çünkü ben ava ve avcıya yaban tabiatına titizlikle davranan bireyim. sizinde yazdıklarınızdan kişiliğinizi azçok anlayacak idrakteyim siz hassas bir insan olmasanız, bunca açıklayıcı, savunucu ve haberdar eden bir insan edasında olamazdınız. bu konuda yanlış anlaşıldım ve bu konu ile alakalı başka birşeyda artık yazmak istemiyorum ben sizleri seviyorum. hepinize hayırlı akşamlar diliyorum sağlıcakla kalınız.

M. Ali Bey,

Yukarıdaki yazdıklarımda inanın doğrudan bize yazdığınızı, firmamızı suçladığınızı falan düşünerek ifadelerde bulunmadım. Öyle anlaşıldıysam özür dilerim. Yani aktif hale gelmiş bir savunma mekanizması söz konusu değil. Başka firmalar adına birşeyler yazmak tabii ki haddim olmayacağı ve beni ilgilendirmeyeceği için kendi firmamız hakkında bilgi vermek suretiyle size ve bu yazıyı okuyan herkese yardımcı olmak istedim. Lütfen yanlış anlamayın. Her türlü konuda sorularınızı ve merak ettiklerinizi yanıtlamaya hazırım.

Kaba tabiriyle "yolunacak kaz" durumunun ne olduğunu biliyorum. Bu konuda başkaları adına tabi ki bir şeyler yazamam.

Benim burada belirtmek istediğim şey tek suçun yerli üreticide olmadığı idi. Tecrübeyle sabit; öyle insanlar var ki ülkemizde, "ne o, yerli tüfek mi? ....... " Forum kuralları gereği yazamayacağım ifadeler kullanılıyor yerli tüfekler için bazı gafiller tarafından. Huğlu'dan aldığı 2.500,00 TL değerindeki tüfeğin 25.000,00 TL'ye aldığı avrupa tüfekten daha düşük kaliteye sahip olduğunu, yerli tüfeklerin o kaliteye ulaşmadığını söylüyor :) Gülsek mi, ağlasak mı? O zihniyete göre yerli sanayi zaten gelişemez. Birinci sınıf bir tüfek üretilip atıyorum 7.000,00 TL talep edildiğinde "Yerli tüfek o parayı etmez" diyecek çok sayıda kişi olacaktır. Tüfek o parayı hak ediyorsa, neden o fiyata satılmasın? Şimdi marka değeri diyenler olacaktır: Evet marka değeri gereği eşdeğer ünlü marka ürünleri için 15.000,00 TL talep edilecektir, tabii ki haklarıdır bu fiyata satmak. O zihniyete göre yerli tüfek 2.000,00 TL'yi geçmeyecek, ancak 25.000,00 TL değerindeki avrupa tüfekler kadar iyi olacak. Burada bir çelişki yok mu ? Bir mantık hatası ? Yerli üretici ham maddeyi bedava mı ediniyor ? Tüfeğin maaliyeti 50,00 TL'cik mi? Umarım buradan mesajım ilgili kişilere gidiyordur.

M. Ali Bey,

ben sizin ne demek istediğinizi çok net anladım ve dediğim gibi doğrudan bize yazmış olduğunuzu düşünemedim. Sorularınız olursa seve seve yanıt vereceğim.

Yanlış anlaşıldığınızı düşünmeyin ve
Alıntı
bu konu ile alakalı başka birşeyda artık yazmak istemiyorum
şeklinde bence hareket etmeyin. Burada size yardımcı olacak olan, Volkan Bey gibi, Zülküf Hocam gibi çok değerli ve tecrübeli insanlar var.

İyi geceler dilerim