Gönderen Konu: Sadık AKDAŞ ve Akdaş Silah'a dair  (Okunma sayısı 33265 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
Sadık AKDAŞ ve Akdaş Silah'a dair
« : 17 Aralık 2012, 16:44:33 »
Herkese merhaba,

Belki kimileri tanımıyor Sadık Akdaş'ı ve de Akdaş markasının bir anda ortaya çıkıp nasıl böylesine seçkin ürünler sergilediğini merak ediyor. Bir alıntı ile bunun bir anda olmadığını, çok eskilere dayandığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Soru işaretlerinin azaltılması ve güven duygusu edinilmesi açısından oldukça yararlı olacağı kanısındayım.

Buyrun:

http://bit.ly/sadikakdasbiyografi

SADIK AKDAŞ Biyografi

"""Aslına bakarsanız, durum pek de farklı değildi Huğlu'da, bilindik Anadolu kasabası işte; kısıtlı gelirler, yokluk, kıt kanaat sürdürülen yaşantılar... 1900'lü yılların ilk döneminde küçük yerleşim yerlerinde yaygın olduğu üzere kimileri yakın uzak demeden şehirlere, diğer kasabalara ve köylere inşaatlarda çalışmaya gidiyor, kimileri de çok kısıtlı olan ekim alanlarından ekmeğini çıkarma çabasına girişiyordu.

Bu bilindik dar boğazı sonlandırmak, Huğlu'ya yeni bir ekmek kapısı açmak ve Huğlulunun yeteneğini ortaya çıkarmak adına ilk adımı atanlar, askerde öğrendikleri silah bakımı ve tamir işlerini kendilerine olan güvenleri ile birlikte özünde şirin, lâkin koşulların oldukça çetin olduğu bu kasabaya getiren meraklı Huğlulular olmuştur.

Ağır adımlarla ilerleyen, kısıtlı ve teknolojiden yoksun koşullarda geliştirilmeye çalışılan; bu cesur ve girişimci ustaların özverisine bel bağlamış olan tüfekçilik sektörüne Türkiye'de yivsiz av tüfeklerinin belli bir noktaya gelmesine büyük katkıları olmuş, hatta ilk Türk çiftesine hayat vermiş olan Ömer Akdaş 1948 yılında dönemin ustalarından öğrendikleri ile kendi atölyesini açarak dahil olmuştur. Ev altı atölyelerde üretim 1962 yılına kadar geniş çaplı olarak sürmüş, ardından Ömer Akdaş ve dönemin ustalarının katılımıyla 165 ortaklı, hiç kuşkusuz Huğlu'nun simgesi olan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi kurulmuştur.

Usta bir tüfekçinin oğlu olarak 1959 yılının baharında dünyaya gelen Sadık Akdaş, belki de bu sayede kariyerine giden yolda daha doğar doğmaz ilk adımını atmıştır. Öğrenci olmaktan, öğrenmekten büyük keyif alan Akdaş, kasabada ortaokul bulunmamasından dolayı ilkokul 5. sınıfı iki kez okumuş, ortaokulun gelmesini beklemek durumunda kalmıştır. Takip eden yıllarda ortaokulu da tamamlayan Sadık, lise eğitimi için Beyşehir'e gitmiştir.

Tüfekle tanışması henüz 13 yaşında bir ortaokul öğrencisiyken olmuştur. Okuldan arta kalan zamanlarda babasına yardım eden ve işin inceliklerine merak saran küçük usta, çocuk yaşta bile birçok marka ve model tüfeğin özüne inebilmiştir. Ustalığıyla ün salmış Ömer Akdaş'ın her türlü tüfeği hassasiyet ve özenle tamir ettiğini bilen avcılar, tüfeklerini gözleri kapalı ustanın hünerli ellerine teslim etmiş; Sadık da bu yoğun tüfek trafiği sayesinde birçok şeyi çabucak ve uygulamalı bir şekilde öğrenmiştir.

Tamirden yetiştiği, çoğu marka ve model tüfeği inceleme imkânına sahip olduğu için her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilen Sadık, gençlik yıllarında kendi özel yapımı olan tüfekler üretmiş, başta eşe dosta ait olanlar olmak üzere çeşitli tüfeklerin tamir ve bakımını yapmıştır.  Takvimler 1988 yılını gösterdiğinde, genç usta Türkiye'de bir ilke imza atmış; babası Ömer Akdaş ile birlikte ilk yerli kinetik sistemli yarı otomatik av tüfeğini üretmiştir. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifine kazandırılan bu model oldukça popüler olmuş ve yıllarca imal edilmiştir; hatta bugün bile yeni bir sürümü üretilmektedir.

1998 yılında yapılan kooperatif seçimiyle Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifinin yönetim kurulu başkan yardımcılığına atanmış ve yıllar sonra babasından devraldığı bayrakla 5 yıl süren hizmeti süresince kooperatife oldukça parlak bir dönem yaşatmıştır. Kooperatifin ürün gamındaki en sevilenler de dahil olmak üzere birçok modele zarafet ve hafiflik kazandırmış, ürün kodlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaları yönetmiştir. Bununla birlikte, özel istek üzerine üretilen ejektörlü modelleri seri imalata taşıyıp çeşitli ürünleri bugünkü modern haline getirmiş ve  kooperatife bugün hala gözde olan birçok yeni model kazandırmıştır.

Hizmet süresini tamamladıktan sonraki dönemde ise yıllardır yapmak istediği, adeta içinde bir ukde haline gelmiş olan şeyi başarmıştır. 2003 yılında, kurucu ortağı olduğu Akus'ta çalışmalarını sürdürmüş ve bugüne kadar Türkiye'de ve bir Türk usta tarafından üretilmiş olan ilk ve tek 5 pimli aktif çakmaklı süperpoze ile 7 pimli aktif çakmaklı çifteyi üreterek Türk Av Tüfeği Sektörüne adını altın harflerle yazdırmıştır.

Yoğun çalışma temposunda eşin, dostun ve piyasanın sesine kulak vermiş, talepleri değerlendirmiş ve 2007 yılına kadar küçük çapta faaliyet gösteren Akdaş Silah'ı 2007 yılında kardeşi Selim Akdaş ile fabrika seviyesine taşıyıp 2011 itibariyle Akus'la olan tüm bağlantısını kesmiştir. Tüm çalışmalarını aile şirketi olan Akdaş Silah'a taşımış ve yılların getirdiği birikimle kendisinden beklenen kalitede birinci sınıf ve üstüne üstlük makul fiyatlı ürünler sunmaya başlamıştır. Kısa sürede geldiğini nokta, doğru yolda olduğunun kanıtıdır.

Sadık Akdaş
Huğlu demektir! Eskiden Tüfekçi Köy olarak anılan bu güçlü, paylaşımcı, eşit ve insanı zanaatkâr olan kasabanın sayılan sevilen Baş Ustasıdır.

Öyle huzursuzluk falan yoktur burada; kime sorsanız sorun, En Büyük Usta olarak kendisi gösterilir mesela. Öyle çekememezlik gibi yakışıksızlıklar olmadan yani. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ya da müteşebbisler olsun fark etmez; sorun yaşadıkları takdirde Sadık Ustanın tecrübesine çekinmeden başvurmaya gelirler. Tabi saygı ve sevgilerini hiç bir zaman eksik etmeden. Zira Sadık Ustanın kapısı herkese açıktır, elinden geleni halkı ve vatanı için yapmaktan asla çekinmemiş, bildiklerini ve tecrübelerini hem Huğlu içindeki hem Huğlu dışındaki av tüfeği imalatçılarından hiçbir zaman sakınmamıştır.

Tüfeklerle yoğrulmuş bir ömür ve kariyere sahip olan Sadık Akdaş Türkiye'de kimsenin el sürmeye cesaret edemediği binlerce sterlin değerindeki Holland&Holland'ların, çekici İtalya Perazzi'lerin, güçlü Merkel'lerin, Krieghoff'ların, Browning'lerin vb. bakımını ve tamirini yapan yegane güvenilir eldir.

Sadık Akdaş günümüz itibarıyla Akdaş Silah fabrikasında seri üretimi yönetmekte ve rica üzerine vakit buldukça lüks tüfeklerin tamir ve bakımını yapmaktadır.

Akdaş Silah fabrikasına yapacağınız ziyarette sizi memnuniyetle karşılayacak, ilgiyle ağırlayacak ve memnun gönderecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın..."""

Tabii ki olay Sadık Ustamızın kişisel birikimi ile bitmiyor. Seri imalat ciddi bir takım çalışması gerektiyor. Müşterilerini memnun edebiliyorsa, ne mutlu AKDAŞ'a...

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Selamlar

« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 19:01:49 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Sadık AKDAŞ ve Akdaş Silah'a dair
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2012, 17:29:46 »
şahsen tanımasakta ürünlerini gördüğümüz kadarıyla ustamızın ne kadar titiz ince ayrıntılara özen gösteren yenilikçi ve girişimci olduğu eserlerinden belli.yazıyı zevkle ve keyifle okudum.yazıda beni etkileyen en güzel yer bilgive birikimini herkesle paylaşacak kadar  karakterli birisi olması.malum çağımız  rekabet çağı.bence bilgi paylaştıkça anlam taşır.veren el alan elden üstündür.ne kadar güzel söylemiş atalarımız.ülkemizde az sayıda olsada sadık AKTAŞ gibi ustalarımız var.tebrikler.hayal ettiği bir ürünüde üretebilecek kadar girişimci ve azimli.tebrikler büyük usta.yolunuz açık  başarılarınız daim olsun.sevgiler  selamlar.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2012, 23:21:45 »
Merhaba,
Sadık usta ile telefonla görüştüm.Yüzyüze görüşmek nasip olmadı.İnşallah müsait zamanda fabrikasını ziyaret edip tanışmak istiyorum.Bir ay kadar önce Sadık ustanın kendisi için özel olarak yaptığı tek kırma tüfeği satın aldım.Tüfek tek kelimeyle on numara.Telefonda konuşurken karşınızdaki insanı görmeseniz bile ses tonundan nasıl birisi olduğunu az çok tahmin edersiniz.Sadık ustanın fotoğraflarına bakın, içinin temizliği yüzüne vurmuş.Yarı otomatik ve superpoze tüfeğimi satıp Akdaş poze ve Akdaş kinetik alacağım.İnşallah kısa zamanda satılır.
Selam ve saygılarımla

Çevrimdışı Emin ÇALIŞKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2012, 23:45:51 »
Merhabalar,

Kendime tüfek araştırırken Sadık Akdaş ın methini duydum,gönlüm hep çifte almakdan yanaydı,kendisini aradığımda bir zamanlar  Akus dan ayrılmadan önce Amerika için ürettiği   simith&wesson marka Tüfek hakkında bilgi istedim,sağolsun hiç üşenmeden tüm sorularıma cevap verdi ve yardımcı oldu,hiç ikilemeden gittim aldım,kendisine buradan Tekrar Teşekkür eder Başarılarının devamını dilerim,

Yeni bir Tüfek almak istersem hiç düşünmeden Akdaş alırım,

Saygılar,
Emin ÇALIŞKAN
1976 ANKARA

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2012, 00:19:17 »
Ustamıza sağlık ve başarılarının devamını diliyorum.

Evet spesiyal bir usta ama böyle kişileri,yaptıklarını görünce artık ülkemiz şartları ne kadarını götürüyor tam bilemiyorum ama daha daha, daha da iyisi diye kendi kendime hırslanıp hayıflanmaktan da kendimi alamıyorum,çünkü fırsat yakalanmış bu işin içini dışını bilen tabiri caizse kitabını yazmış birisi var(belki bazı başka kişiler de var aynı veya yakın ayarda) bu fırsat kaçmamalı bir dünya markası ve kalitesi çıkmalı,kimi yerlerde  kestirme çözümler, idare ederler(ürünler ülke standartlarının ötesinde olsa da) yetmemeli diyor insan elde olmadan, tamamen iyimser duygularla daha büyük beklentiler içine giriyor.Maalesef sanırım bu yönde bir hırsı yok,veya çok riskli bu tarz bir açılım.

Umarım bir fırsat olur da görebiliriz dünya birinci ligine aday üretimler ustamızdan veya varsa eğer aynı kalitede başka isimlerden.Kendisine saygılarımı sunuyorum.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2012, 01:39:29 »
Bugun dunyanın en iyi silah üreten fabrıkalarını tüm alet ve edavatlarınla türkiye ye taşıyın eger calışanları burdansa o firmanın işi bitmiş demektir.
Çünku burdakı zihinler hastalıklı. sürekli malzemeden nasıl çalarım, kısa yoldan iş bitirme hesabında.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2012, 08:21:01 »
Tamir etmekle silah yapmak farklı şeyler.

Tamir ederken o tüfeği baştan aşağı yapmıyorsunuz.

Önemli olan tamir edilen Holland Holland,Perazzi,Browning,Merkel,Kriegghofları örnek vermek değil.

Bu markalar gibi kaliteli ve sağlam tüfekler yapabilmek.

Bütün dünya da adının duyulması.

Acaba merak ediyorum Huğlunun bu 50-60 senelik mazisi varda neden üst kalite  tüfek yapamıyor veya yapmıyor.

Sıradan ve çok sayıda tüfek yapmak övünülecek bir durum mu ?

Tamir derseniz İstanbulda da çok iyi bir iki usta var, zorlasalar tüfek de imal ederler.

Görüşlerinizi açıkça dile getirdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle.

Evet doğrudur. İstanbul'da bir iki usta var. Hatta en meşhur olanı tanıdığımızıdır. Yaban TV'de Türkiye'nin en büyük ustanın Sadık Akdaş olduğunu söylemiştir kendisi, sağolsun.

Her markanın yerleştiği bir aralık vardır ve bu aralıktan çıkmak markayı bitirir. Hyundai, Mercedes parasına araba yapsa kimse almaz mesela....

Huğlu Kooperatifi de bu şekilde, yıllardır oturmuş bir sistemi ve komple kasabasının geçim kaynağı olmak gibi bir ilkesi var. Hayal aleminde yaşamayalım (!) Bu ülkede, tek kuruş kazanmadan yıllarca AR-GE yapma imkanı devlet desteği olmadan imkansız... 2+2=4

Geçelim Akus dönemine. Akus'ta yapılan tüfeklerin ne denli kaliteli olduğuna uzaktan nasıl karar verebilir insan? Evet, Akus tüfekleri şu 5 - 15 arası satılan Avrupa tüfeklerden kesinlikle daha üstün işçiliğe sahiptir ve dünya standardı malzemelerle üretilir. Yine 2+2=4 demek istiyorum. Aksini iddia eden taraf tutmuş demektir, malzemeden işçilikten çok da anlamıyor veya tipini sevmemiş demektir. Evet, uluslararası bir marka olmadığını hepimiz biliyor. Akıllara takılan yer burası kanımca. Zaman ne gösterir....

"Sıradan ve çok sayıda tüfek yapmak övünülecek bir durum mu ?" demişsiniz. Kooperatif için konuşuyorsanız, daha önce cevabını verdim. Akdaş için ise durum farklı. Kooperatif fiyatlarına Akus kalitesinde, tasarımı daha standard tüfek arayanların Türkiye'de şu anda tek adresi Akdaş'tır. Şu 5 - 10 bin arası satılan avrupa tüfeklerden daha hassas bir işçiliğe sahip olduklarını, onlarla aynı malzemeden üretildiklerini, en az onlar kadar ömürlü olduklarını ve üstüne üstlük çok daha ucuz olduklarını belirtsem hala sıradan mı gelecek size? Elinize alıp inceleme şansınız oldu mu? Avda test imkanı? Bugüne kadar hiç çift patlama gibi şikayetler duydunuz mu? Ufak tefek sorun olursa zaten en hızlı ve düzgün şekilde telafi ediyoruz. Kul yapısının bakıma her zaman ihtiyacı olabilir. Yeni kinetik otomatiğimiz piyasada daha da yaygınlaşınca Sadık Usta ile bir kez daha tanışmış olacaksınız. Kendisinin iki Avrupa otomatiğini satıp kendine AK 212 ürettiğini, bu tüfeğin piyasadaki 3-5 binlik rakiplerinde geri olmadığını (daha öncede bahsettiğim gibi ülkedeki boya ve kaplama teknolojilerindeki noksanlıklar ürünü çirkin gösterebilir bazen), hatta tasarım olarak daha kibar olduğunu biliyor muydunuz? Bence hiç de sıradan işler yapılmıyor.

Maddi durumu parlak olan İstanbul firmalarımıza bakın. Çok tercih edilenlerden bahsediyorum. Onlar bile iyi ve özel bir tüfek yapımına girişmiyorlar, girişemiyorlar. Ustalık çok da gerektirmeyen, maliyeti düşük, makine imalatı yarı otomatiklerle hayatta kalmaya çalışıyorlar. Ülkemizin alım gücünü düşününce bunun böyle olması gerektiği açık. 1 - 2 bin arasına süperpoze veya çifte satmak bile cesaret ister aslında. Maliyetler, özellikle el işçiliği, sandığınızdan çok daha fazladır. Ama bunu yapmak, satış yapabilmek için şart ülkemizde. Hatta Huğlu gravürlerinin bu paralara verilmesi bence gülünecek kadar vahim.

Sadık AKDAŞ, Akdaş Silah'ta seri üretime geçmeden şunu planladı: Yerli piyasaya oldukça kaliteli, uzun ömürlü ve buna rağmen uygun fiyatlı ürünler sunacağım ve dünya standartlarındaki yerli ürünlerin piyasada yer etmesini sağlayacağım. Ama bunun adı çok sayıda sıradan tüfek üretmek gibi de anlaşılıyor demek ki...

Üreticilerimizde maalesef Akus'taki o eşsiz aktif çakmaklı tüfekleri bile dünyaya tanıtacak maddi güç bulunmuyor. Bu işler öyle kolay değil. Hatta ben buraya yazıyorum: Ülkemizde o ayarda tüfek üretecek ustalıkta ve girişimcilikte kimse yok. Bu girişimin nasıl sonuçlandığını, ülkemizin bu ürünlere ne kadar destek verdiği ortada. Bence en büyük sorunlarda biri de bu... Yapıcı değiliz...

Sıfırdan, sadece el becerisi ve ustalığıyla bugüne gelen Huğlu'da yapılan işlerin takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Marka ayırt etmeksizin...

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2012, 16:43:22 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2012, 08:37:47 »
Bugun dunyanın en iyi silah üreten fabrıkalarını tüm alet ve edavatlarınla türkiye ye taşıyın eger calışanları burdansa o firmanın işi bitmiş demektir.
Çünku burdakı zihinler hastalıklı. sürekli malzemeden nasıl çalarım, kısa yoldan iş bitirme hesabında.

Gökhan Bey son derece haklısınız. Ülkemizde öyle iş yapan çok sayıda üretici var. Ne kadar ucuz maliyet, o kadar kâr. Yine öyle bir sürü müşteri var, yerliyi yerden yere vuran ve yerlinin her zaman, ne kadar kaliteli olursa olsun ucuz olmasını isteyen. Körler sağırlar birbirini ağırlar hesabı, bu kısır döngü sona ermez. Ereceğine de inanmıyorum...

Bu müşteri kitlesine mesele şu vatandaşlar da dahildir: "Otomatikleriniz kaç para ? 1.250,00. - Çok para istedin, Üzümlü'de 250,00 TL! - Eee gidin oradan alın. - Ya işte oradan almak,istemiyorum, sizin tüfekler daha iyi; siz şunu 500,00 yapın - Bizim ürünün bedeli budur Beyfendi. - O tüfek bu da tüfek neden o kadar fark var?..... gibi...

Sonra şu grup vardır: 250,00'ye merdiven altı bir yarı otomatik satın alır, ki alsın herkesin bütçesi farklıdır. 3 gün sonra bozulur, telefon eder ve muhatap bulamaz. Sonra vay efendim yerli tüfek sektörü çamur, yerli alınır mı. Yazıklar olsun....

Bu tür şeyleri oldukça fazla duyuyoruz maalesef. Şöyle söyleyeyim: Ülkemizin değerli markaları Akkar, Ata, Armsan, Hatsan, Yıldız, Vursan... Huğlu, Akdaş, Akus, Büyük Huğlu, Genç Huğlu.... bunu yaparsa istediğiniz kadar şikayet edebilir, hakkınızı arayabilirsiniz, ancak "Merdiven Altları" kaynaklı şikayetleri genellemek hiç de uygun değil. Bunu engellemesi gereken devlettir.

Bu sektörü bir yerlere getireceksek, hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. Bu ve benzeri kanayan yaralar olmasa bu sektör çok iyi yerlere gelebilir.

Selamlar
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2012, 19:18:03 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Salih POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2012, 09:05:52 »
Kendisini yürekten kutluyorum,kesinlikle Türkiyede tek olan ustalığını,üretimede taşımıştır.insanlar batı hayranlığını bırakıp o piskolojiden bir kurtulsa o zaman akdaşın farkına varıı.
Salih POLAT
 KAYSERİ  0532 7318008
TAM OLAN SUKUT EDER,EKSİK OLAN İSBATA KALKAR...

ZAFER İÇİN ACELE EDEN,YENİLMEYE MAHKUMDUR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2012, 10:56:12 »
t
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2013, 21:06:02 Gönderen: Osman DÖŞLER »
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2012, 11:45:34 »
Ömer bey burada açık açık Sadık Aktaş reklamı yapıyorsunuz değil mi ?

Bu kişi önceden Akus ta idi sonradan Akdaş firmasına geçti.

Akdaş firmasının ürünlerini alın Sadık bey artık orada filan.

Ben sizin tüfeklerinizi gördüm, görmedim değil.

Doğru dürüst belirttiğiniz 5-15 arası tüfeklere sahip olamayanlar.

Cazibesine kapılıp sizin tüfeklerinizden almış olabilirler.

Diğer Avrupa 5-15 segmentindeki tüfeklerden iyi diyemezsiniz, BENCE diyebilirsiniz ki o da sizi bağlar.

Öyle sizin tüfekleriniz o 5-15 segmenti yarışmaya girmişde BİRİNCİLİK ödülü kazanmış değil.

Dikkat ederseniz tüfekleriniz yine ağır, 12-20 no da ikiside ağır.

Çulluk tüfeği yapmış Akus 61 namlu magnum yatak külçe gibi,

denge yapıyorsunuz namlu korkunç ağır belli oluyor.

Bakın bu da eleştiri, herşeyi kendiniz mükemmel görüyorsunuz ve herkesinde öyle görmesini istiyorsunuz.

Biz buna At gözlüğü ile bakmak diyoruz siz normal gözle bakın.

Türkiyenin en iyi ustası yarışması yapıldı da Sadık Aktaş birinci mi oldu onu anlamadık.

Diğer ustaları rencide etmeyin, o dediğiniz İstanbuldaki usta tabii ki öyle diyecek hala dediğiniz kişiye iş yaptırıyor.

Osman Bey niyetim reklam değil, sadece Sadık Akdaş'ın kim olduğunu sizlerle paylaşmak. Reklam olarak da algılayanlar olacaktır. (Moderatöre Danıştım)

Akus'tan Akdaş'a geçmiş olduğunu söylemekte bir sakınca olduğunu düşünmüyorum (ki Akus müdürü kuzenimdir). Çünkü müşterilerimiz bunu bilmek istiyor ve bu herkese açık ortamda bunları okumak istiyor. Talebe göre elimden geldiğince paylaşım yapıyorum anlayacağınız.

Cümlelerimi tekrar okuyun lütfen: Ben asla bizim tüfeklerimiz onlardan daha iyi falan demedim. İşçilikleri (özellikle ahşap) bir

çoğundan üstün dedim. Kullanılan malzeme aynı dedim. Ömürleri en az onlar kadar uzun dedim. Ben zaten üretici olarak benim

tüfeğim daha iyi diyebilir miyim? Tabii ki hayır. Karar müşterinindir. Benim görevim dürüst bir şekilde bilgilendirmektir.

Tüfeklerimizdeki işçilik ve malzemelerin rakiplerine göre nasıl olduğunu dürüstçe belirtmek reklam yapmak değil, yol göstermektir, bilgi vermektir. Müşterinin istediği şeydir yani...

Bir BİRİNCİLİK falan almış da değiliz....

Ağırlık konusunda kesinlikle katılmıyorum. 12 kalibre ejektörlü 3.100-3.150 gram süperpoze sizce ağır mı? Daha hafif de yaparız ama

dünya genelinde kabul edilen nedir? Webley mesela en az 3,25 istiyor 71 cm için. Bizim hafifliğini takdir ettiğimiz bir yerli marka İngiliz pazarında keşke biraz daha ağır olsaydı diye eleştiri almış vs...

Denge konusunda şu anda bir şey söyleyemeceğim. Genelde bir şikayet almamıştır ama sizin için tekrar bakacağım (Akus'u hatırlamıyorum, Akdaş için söylüyorum), eleştiri başımız üstüne.

Eleştiriler sayesinde Huğlu bugünkü haline geldi. Eskiden kundak ölçüsü bile bilinmezdi. O yüzden içiniz rahat olsun yapıcı eleştirileri keyifle kabul ediyoruz.

Diğer ustaları rencide etmiyorum. Zaten kendilerine sorsanız da kim olduğunu söylerler. Hepsi benim amcam, dedem; biz küçük Huğlu'muzda kardeşçe yaşıyoruz. Akdaş'ın gelen gideni de az olmaz hani... Söylediğim gibi.

O konuda bir sıkıntı yok. Bir yarışma falan düzenlemedik yani... İstanbul'daki saygıdeğer, dostumuz olan tamirci amcam bazı işlerini Sadık ustamıza gönderiyor...

Değerlendirme sizin...

Bir de şu açıdan bakın: Türkiye'de gerçek ustalar yetişebiliyor...

Selamlar

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2012, 19:22:28 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2012, 11:51:36 »
İstanbul daki tamirci kimdir merak ettim. Varsa tel nosu paylaşılabilir mi acaba ve ne tarz işler yapar.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2012, 12:08:30 »
İstanbul daki tamirci kimdir merak ettim. Varsa tel nosu paylaşılabilir mi acaba ve ne tarz işler yapar.

Sadık Usta ile zaten görüşüyorsunuz Kamil Bey, kendisinden alabilirsiniz. Bende numarası ya da iletişim bilgileri yok.

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2012, 12:18:28 »
Sadık Usta ile zaten görüşüyorsunuz Kamil Bey, kendisinden alabilirsiniz. Bende numarası ya da iletişim bilgileri yok.
Ustadan usta nosu almak en son iş(alınabilir de yani, bu ustamız ne tarz işler yapıyor daha onu bilmiyorum).Osman bey cevap verebilir belki.Şu an ihtiyacım olduğundan değil ama tel defterinde bulunması iyi olur malum.Tşk.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2012, 13:02:48 »
ömer bey tektetik poze leriniz darbelimi sagmalımı.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #15 : 18 Aralık 2012, 15:34:04 »
ömer bey tektetik poze leriniz darbelimi sagmalımı.

Gökhan Bey pozelerimiz mekanik sistemlidir, darbeli değildir.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 18 Aralık 2012, 16:44:52 »
Sayın Akdaş,
Eleştirilere karşı olan tutumunuz ve tavrınız iyi işler yapabileceğinizin göstergesi..Özeleştiri ilerlemenin en önemli basamağıdır..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 19 Aralık 2012, 18:34:46 »
Ömer Akdaş'ın eleştirilere verdiği olgun cevaplar bile bu işte kararlı olduklarını gösteriyor.Adı Sadık veya Ahmet, Huğlu'lu veya İstanbul'lu farketmez bütün yerli üreticileri desteklemeliyiz.Bunun yanında yerli firmalar da yurtdışı ile yurtiçi ayrımı yapmamalı.Fiyatıda ona göre olmalı.Herşey karşılıklı.Ben eğer tüfek alacaksam paramın bir italyan'ın cebine değil bir türk'ün  O0 cebine gitmesini isterim.Ama karşılığında da dürüstlük ve kaliteli malzeme beklerim.
Saygılar

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 20 Aralık 2012, 00:42:39 »
Sayın Akdaş,
Eleştirilere karşı olan tutumunuz ve tavrınız iyi işler yapabileceğinizin göstergesi..Özeleştiri ilerlemenin en önemli basamağıdır..
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Nebil ÖZKÖKSAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 20 Aralık 2012, 01:55:47 »
Sadık ustanın yaptığı tüfeklerden (1990 lı yıllarda) izmirde bir adet 20 birde 36 poze murat şınlak abimizde var.Gayet güzel gravürlü saz gibi tüfekler ,şimdi murat abiye gel 20 brovning var takas edelim deseler üste para ister.Son derece memnun senelerdirde elinden hiç bırakmadı en ufak bi arızalarınıda görmedim.
Uzun lafın kısası şimdi imkanım olsa anında sadık ustanın yanındayım hep gönlümde bi 4/2 çiftesi yatıyor.''Dolabımda sadık ustanın tüfeği var,,diyebilmek İNŞAALLAH nasip olur RASGELE...
Nebil ÖZKÖKSAL
1961 İZMİR

Çevrimdışı İlhan BULUT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 20 Aralık 2012, 10:47:26 »
Sayın Akdaş,
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 20 Aralık 2012, 11:24:27 »
Yeni tüfeklerinizi kullanmadım onlar hakkında yorum yapamayacağım ama tarzınız ve beyefendiliğinizi kutluyorum.

Eleştirilere verdiğiniz cevaplar ve sabrınız,vereceğiniz müşteri memnuniyetinin ne kadar iyi olacağını göstergesidir.

Hafif tüfek eleştirilerine katılmıyorum.Dediğiniz gibi her avın tüfeğinin ağırlığı farklıdır.
İngilizler genelde upland avlar yapmadıkları ,hatta bir çok avları bekleme  avı olduğu için ağır tüfeği tercih etmeleri normal.
Türkiye'de ise daha hafif tüfek tercihi var bu sebeple üretici hafif tüfeğe yönelmelidir artık.Hafif tüfek iyidir demiyorum,müşteri talebi neyse karşılanmalıdır diyorum.

Bu arada 2000 yılında aldığım Sarsılmaz pozemin kilit sistemi en az 5 kere bozuldu ancak 86 imali huğlu çiftemde daha oynama dahi yok,iğne bile değişmedi.

Hem ne kadar ekmek o kadar köfte...
1982-Mersin

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 20 Aralık 2012, 11:47:14 »
Yukarıdaki yazıdaki methiyem sizin şahsınıza yöneliktir.

Bu arada yazıyı yazdıktan sonra ürünlerinize bir göz gezdirdim ve yukarıdaki yazıyı ürünleri görmeden yazmanın ne kadar yanlış olduğunu fark ettim.Kesinlikle tüfeklerinizi beğenmedim.

Kusura bakmayın ama akusteki tüfeklerle aralarında dünya kadar şıklık farkı var bence.

Tüfekleriniz çok sağlam namlularınız da ömürlük olabilir ama kesinlikle ŞIK değiller Ömer Bey.Çok sıradan görünüyorlar.Ben şahsen bayide görsem incelemek için elime almam.

Eğer dediğiniz gibi çok iyi ustalarınız varsa biraz da görselliğe önem versinler,el kundağındaki ergonomiye önem versinler.
Mesela neden hiç birinde parmak oluğu yok?
Monoblok namlu var mı mesela?
Bizim avcımız tüfeğin üzerinde iti köpeği,kekliği sever,gravürlere bunu işleyemezmisiniz?

1982-Mersin

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #23 : 20 Aralık 2012, 14:20:32 »
Yukarıdaki yazıdaki methiyem sizin şahsınıza yöneliktir.

Bu arada yazıyı yazdıktan sonra ürünlerinize bir göz gezdirdim ve yukarıdaki yazıyı ürünleri görmeden yazmanın ne kadar yanlış olduğunu fark ettim.Kesinlikle tüfeklerinizi beğenmedim.

Kusura bakmayın ama akusteki tüfeklerle aralarında dünya kadar şıklık farkı var bence.

Tüfekleriniz çok sağlam namlularınız da ömürlük olabilir ama kesinlikle ŞIK değiller Ömer Bey.Çok sıradan görünüyorlar.Ben şahsen bayide görsem incelemek için elime almam.

Eğer dediğiniz gibi çok iyi ustalarınız varsa biraz da görselliğe önem versinler,el kundağındaki ergonomiye önem versinler.
Mesela neden hiç birinde parmak oluğu yok?
Monoblok namlu var mı mesela?
Bizim avcımız tüfeğin üzerinde iti köpeği,kekliği sever,gravürlere bunu işleyemezmisiniz?

Doğu Bey öncelikle şahsım adına söyledikleriniz için teşekkür ederim. Sizlerden böyle şeyler duymak bizleri memnun ediyor.

Tüfeklerimizi incelemişsiniz ve tasarım olarak beğenmediğinizi, eski tüfeklerden çok farklı olduklarını yazmışsınız. Yeni tüfeklerin tasarımı gördüğünüz gibi daha standart ve tabii ki fiyatları da ona göre belirlenmiş durumda. Fiyat listesini incelediniz umarım. Şıklık farkı gibi fiyat farkının da olduğunu göreceksiniz. Menevişli, sürme boyalı vs. tüfekler üretip, fiyatları yüksek tutmak durumunda kalmak Akdaş'ın konseptine aykırı diyebilirim. Amacımız birinci sınıf kaliteye ve buna rağmen uygun fiyata sahip ürünler sunmaktır. Tasarım ve görsellik konusunda ötelere gitmek, bu amacımızı gerçekleştirememek demektir. Aslına bakarsanız 720-EL kodlu oldukça şık ve zarif bir modelimiz de mevcut. Atış tüfeklerimizin tasarımları da oldukça olumlu geribildirimler alıyor. Tabii zevk ve renkler tartışılmaz. 312-SE modelini özel bir tasarım olduğunu iddia edemeyiz ki bu tüfeğin amacı standart ve herkese yönelik bir avcı tüfeği olmaktır.

Farklı modellerde el kundakları sunuyoruz. Siz muhtemelen parmak oluklu olanları çok seviyorsunuz, ancak şu anda ya da daha sonra bu şekilde bir el kundağı tasarlamayı düşünmüyoruz. Ancak perakende müşterinin fabrika ile birebir iletişime geçip özel sipariş vermesi ile mümkün olabilir bu tarz şeyler. Gravür seçenekleri de sunuyoruz, ancak herhalde gözünüzden kaçtı sayfamızı incelerken. Müşterilerimiz listedeki gravürleri tercih edebilirler; ördekli, sülünlü.... Ben buradakileri beğenmedim, çok ama çok özel bir gravür istiyorum diyenlere Huğlu'lu gravür ustalarımızın çok özel gravürlerini (tahmin edeceğiniz gibi tuzlu olur) sunabiliriz. Kundaklar için de aynısı geçerli. Namlularımız dolu malzeden işlenen monoblok kısmıyla namlu borularının birleşimi ile üretilmektedir.

Umarım sorularınızı yanıtlayabilmişimdir.

« Son Düzenleme: 20 Aralık 2012, 14:23:34 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Can EMiR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Kırmızı ve Beyaz
« Yanıtla #24 : 20 Aralık 2012, 15:23:38 »
Gerek burada olsun gerek net üzerinde ki diğer sitelerde olsun Akdaş, Yıldız ve Ata harici hiç bir ürünün detaylı tanıtımını görmedim. Adı geçen firmalara teşekkür ederim. Burada benim dikkatimi çeken Türk kullanıcılarının estetik ve sağlamlık konusunda istediklerini bulamaması. Estetik bakımında Armsan çıtayı biraz yüksek tutmakta ama kalite, grupman vb. konularda ne kadar başarılı orası ayrı bir konu.

Benim en hassas olduğum konu büyük firmaların yurt dışına yaptıkları silahlar ile yurt içine yaptıkları silahlar arasında ki fark. Benim kaldıramadığım olay bu, bunada çoğu kez rastlıyorum.

Otomatik silahları yapmıyoruz bunu her kez kabul etsin, çifte ve poze işinide tek tetik ve ejektör olayını daha yeni yeni oturtuyoruz.

Türkiyenin devi denilen silahlara bakın birde diğer silahlara bakın.

Benelli 

https://www.google.com.tr/search?q=benelli+shotguns&hl=tr&client=firefox-a&hs=BZM&tbo=d&rls=org.mozilla:tr:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Tg7TUPGfIdGN4gS3noHYCA&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1366&bih=578

Baretta

https://www.google.com.tr/search?q=benelli+shotguns&hl=tr&client=firefox-a&hs=BZM&tbo=d&rls=org.mozilla:tr:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Tg7TUPGfIdGN4gS3noHYCA&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1366&bih=578#hl=tr&client=firefox-a&hs=XEh&tbo=d&rls=org.mozilla:tr%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=baretta+shotguns&oq=baretta+shotguns&gs_l=img.3...31377.32142.0.32397.7.7.0.0.0.0.191.438.6j1.7.0...0.0...1c.1.U6CkAvpVFI0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.1355534169,d.ZG4&fp=79d7968aef25b16&bpcl=40096503&biw=1366&bih=578

Kabul edelim, Kalite, tasarım ve herşey mükemmel. Biz bu olayın neresindeyiz ?

Halen daha eski kasalar, taklit edilen yabancı silah firmalarının tasarımları, geçenlerde bir video izledim güldüm, buyurun sizde kendi üstümüze gülün.

;D

Türk üreticilerinde kalite standartı diye bir şey yok, her şey şansınıza kalmış :) üretilen her 10 silahtan 1 tanesi iyi çıkarken, yabancı silahlardan 9 tanesi iyi çıkmakta. Ne kadarda yerli sermayeyi desteklesekte, yerli sermaye her nedense bizleri bir türlü desteklemekte kaba bir tabir olacak ama şunu düşünmekteler, ne verirsek yiyecekler!

Galiba en iyisi ne biliyormusunuz, 1500 tl verip yerli bir silah alacağımıza 3000 tl verip yabancı bir silah almak. Zaten biz bu işi yapıyoruz o zaman en iyisi ile yapmak.
Avcılık Merhamet ve Vicdan Gerektiren Bir Sorumluluktur. İkisini Bir Arada Taşımayana Avcı Değil, İNSAN Bile Denemez. EMİR

https://www.facebook.com/kirmizivebeyaz
0542 560 EMiR