Gönderen Konu: Skeet Men Final - 2016 ISSF Rifle, Pistol, Shotgun World Cup in Baku (AZE)  (Okunma sayısı 17761 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Bakü'deki, Dünya Kupası'nda Skeet Finali

Asıl kapışma, 32:30'dan itibaren başlıyor.. :D

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
bizim mental hazırlıkları öğrenmemiz lazım

Konsantrasyon  mükemmel
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Bahadır GÖRÜŞÜK

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
"Bir Rus neden Alman malı kullanır?" ın yanıtı ve İtalya maçının üstüne cilalama gibi vermişsin İbrahim Kardeş. Cuk oturmuş vallahi. :D iYİ Kİ VARSIN, HERKESE İYİ BAYRAMLAR..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Bahadır GÖRÜŞÜK

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Bidefa tüfek remington orijinli onun da evveliyatı Fransız Patrick demon,lütfen diyim :D...Hem ne olmuş :D bakın müsabıkların ezici çoğunluğu Made in İtaly onların dahi ekseriyatı Beretta tercih etmiş :D,sonra kedi olalı fare meselesi vs vs :D...
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2016, 00:02:20 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
Beretta forever. 👍
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Kamil bey
Rem. Model 32/3200 den türetilmesi K80 ile kırk yılın başı bir birincilik almışlar seviniyorlar..
Fabbri ' ye Boss çakması derken dilinde kemik olmayan üstadlar şimdi K80 i nasıl "özgün" olarak servis edecekler merak ediyorum.
Yahu 682 ile alınmış birinciliklerin toplamı K80 'lerin attığı fişeklerden fazladır dünyada..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Abdullah ŞAHİN 07, M.Ali TÜRER

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
:D Hazmetmek lazım tabi...

Döneminde, dünyanın en sağlam bir kaç break-action tasarımından bir tanesi olan Remington 32'nin üretim maliyetleri çok yüksek olduğu için, Remington bu platformun "üretimine devam edemedi ve kesti". Ve Remington 32'nin platform olarak patenti "satın alındığında" Dallas'taki Sue Ellen körpecik kızdı, Bobby Ewing, J.R Ewing ile henüz hiç tartışmamıştı. :D  Ayrıca tüm haklarıyla satın alındı, kopyası yapılmadı, çakması yapılmadı... Yani çakma ve kopyayla alakası yok. Ve Krieghoff bu platformu geliştirdi , aynen üretmedi zaten... Bkz Remington 32 > Krieghoff K32 > Krieghoff K80 ve K20 . Fabbri, birebir Boss kopyası :D Boss'dan o platformu tüm haklarıyla satın mı almış? Alıp da üzerinde geliştirme mi yapmış ? Çakma işte :D

Şimdi , mühendislikte, tasarımda, "State of the Art" temel düsturdur arkadaşlar... Bugün bir tv üreteyim diyen, transistörü sıfırdan icat etmeye uğraşmaz. Zira transistör için, an az bir tane bilim insanı, 60-70 yıllık tüm hayatını harcamıştır... Şimdi bir televizyon üreteyim diye öncelkle ben transistörü sıfırdan icat edeceğim derseniz ilerleyemezsiniz :D Tüm dünyada, bilimin de, teknolojinin de tüm aşamalarında , derinlemesine incelediğinizde "state of the art" ı görürsünüz, zira başka türlü ilerlenemez, herkes tüm hayatı boyunca tekrar tekrar, transistör için neden çalışmak zorunda kalsın ki  ?

"Kopyalamak, aşırmak, çakmasını yapmak" ve "platformu tüm haklarıyla satın alıp, üzerinde geliştirme yapmak" , ikisi çok farklı şeyler olmasına rağmen, bu ikisi ülkemizde çokça karıştırılıyor, bir platformu tüm haklarıyla satın alırsınız ve geliştirerek devam edersiniz.

Beretta sekiz yüz yetmiş dokuz milyar yedi yüz altmış beş milyon sekiz yüz yetmiş beş bin dört yüz doksan dokuz tane "tüfek!" üretirken, Krieghoff 1.000 tane tüfek ya üretir ya üretmez, kalite önceliklidir zira...  :afro:

Kamil bey
Rem. Model 32/3200 den türetilmesi K80 ile kırk yılın başı bir birincilik almışlar seviniyorlar..
Fabbri ' ye Boss çakması derken dilinde kemik olmayan üstadlar şimdi K80 i nasıl "özgün" olarak servis edecekler merak ediyorum.
Yahu 682 ile alınmış birinciliklerin toplamı K80 'lerin attığı fişeklerden fazladır dünyada..

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

"tercih mi etmiş?" :D :D Yapmayın, bunlar Beretta'nın marketing cümleleri, hepimiz biliyoruz doğruyu... AAA Grade sporcuların alayına sülük gibi yapışıp sponsor olarak ellerine Beretta tüfek tutuşturuluyor mu tutuşturulmuyor mu ? Bu soruya yanıt vermenizi rica edeceğim sadece, sorunun cevabı lütfen tek kelime olsun, Evet mi ? Hayır mı ? :D Lütfen sadece tek kelime rica ediyorum. AAA Grade sporcuların kaç tanesi DT11'in fiyatını bilir? Ben söyleyeyim, hiç biri bilmez, çünkü satın almamıştır, para vermemiştir :D Yapmayın gözünüzü seveyim, millet de gerçek sanacak.
.... bakın müsabıkların ezici çoğunluğu Made in İtaly onların dahi ekseriyatı Beretta tercih etmiş :D ....

Yukarıdaki AAA Grade sporcuların DT11'lerini görüp, "onlar gibi" şampiyon olmaya özenen, alt segment atıcılar da, gider ceplerinden para verip, paralarının yettiği 682'leri alır , işte olayın bütün çözümlemesi budur :D

....
....

Şimdi o birinciliklerin toplamı sayısı falan filanı bir kenara bırakın da, o 682 sahiplerine de DT11 sahiplerine de, ücretsiz K-80'e sahip olabilme opsiyonu sunulsa, kaç tanesi o birincilikleri K80'lerin attığı fişekten fazla olan tüfeği tercih eder ? %1? %0.01 ? O kadar bile çıkmaz değil mi ?

Başka sorum yok sayın yargıç :D
1978 - Istanbul

Çevrimiçi Kutay KUT

• AvlakForum Üye
  • *
682 ile K-80 aynı kıyasta, ne güldüm sabah sabah :) :)
Kutay KUT
1979 BURSA

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ya sormayın Kutay Bey, bu arkadaşlar sıkça güldürüyorlar bizleri böyle, keyfimiz yerine geliyor :D

Bilmemnesi çokmuş da, kum gibiymiş de, K-80'in falanından fazlaymış da, falanmış filanmış... :D

682 ile K-80 aynı kıyasta, ne güldüm sabah sabah :) :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kutay KUT

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
:D Hazmetmek lazım tabi...

Döneminde, dünyanın en sağlam bir kaç break-action tasarımından bir tanesi olan Remington 32'nin üretim maliyetleri çok yüksek olduğu için, Remington bu platformun "üretimine devam edemedi ve kesti". Ve Remington 32'nin platform olarak patenti "satın alındığında" Dallas'taki Sue Ellen körpecik kızdı, Bobby Ewing, J.R Ewing ile henüz hiç tartışmamıştı. :D  Ayrıca tüm haklarıyla satın alındı, kopyası yapılmadı, çakması yapılmadı... Yani çakma ve kopyayla alakası yok. Ve Krieghoff bu platformu geliştirdi , aynen üretmedi zaten... Bkz Remington 32 > Krieghoff K32 > Krieghoff K80 ve K20 . Fabbri, birebir Boss kopyası :D Boss'dan o platformu tüm haklarıyla satın mı almış? Alıp da üzerinde geliştirme mi yapmış ? Çakma işte :D

Şimdi , mühendislikte, tasarımda, "State of the Art" temel düsturdur arkadaşlar... Bugün bir tv üreteyim diyen, transistörü sıfırdan icat etmeye uğraşmaz. Zira transistör için, an az bir tane bilim insanı, 60-70 yıllık tüm hayatını harcamıştır... Şimdi bir televizyon üreteyim diye öncelkle ben transistörü sıfırdan icat edeceğim derseniz ilerleyemezsiniz :D Tüm dünyada, bilimin de, teknolojinin de tüm aşamalarında , derinlemesine incelediğinizde "state of the art" ı görürsünüz, zira başka türlü ilerlenemez, herkes tüm hayatı boyunca tekrar tekrar, transistör için neden çalışmak zorunda kalsın ki  ?

"Kopyalamak, aşırmak, çakmasını yapmak" ve "platformu tüm haklarıyla satın alıp, üzerinde geliştirme yapmak" , ikisi çok farklı şeyler olmasına rağmen, bu ikisi ülkemizde çokça karıştırılıyor, bir platformu tüm haklarıyla satın alırsınız ve geliştirerek devam edersiniz.

Beretta sekiz yüz yetmiş dokuz milyar yedi yüz altmış beş milyon sekiz yüz yetmiş beş bin dört yüz doksan dokuz tane "tüfek!" üretirken, Krieghoff 1.000 tane tüfek ya üretir ya üretmez, kalite önceliklidir zira...  :afro:

O nasıl bir rakamdır öyle ya.
Okumaya çalışırken neredeyse  kör olacaktım.
Birde Beretta yı tebrik etmek lazım.Şayet o kadar çok tüfek üretebildiyse.
😀😀😀😀😀
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, M.Ali TÜRER

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Evet, tebrik etmek lazım, o kadar çok tüfek! üretiyor ki :D hatta şu anda biz bu mesajları yazana kadar muhtemelen sekiz yüz yetmiş dokuz milyar yedi yüz altmış beş milyon sekiz yüz yetmiş dokuz bin altı yüz seksen dokuz tane olmuştur... Yani sanırım :D ;D

Ayrıca konu K-80'e nasıl geldi ya ?

Ben ISSF'in videolarını izlerken, finali shoot-off'a kalmış bir tane şampiyonanın videosunu paylaşayım dedim, paylaşımımda, ne Krieghoff, ne Beretta, lafı geçmiş mi bir bakılsın lütfen... Bu nedir arkadaş, direkt saldırı , sürekli saldırı anlamadım :D Ayrıca K-80'le ilgili sorun nedir anlamadım ki ... :D Adamlar yapmış kardeşim , yapmış yani, taş gibi tüfek. Beretta gibi öyle sponsorluk , reklam falan filan diye didinip durmadığı halde, fiyatı Perazzi'den de Beretta'dan da yukarıda... Ne yapsınlar, bedava mı versinler?

Neyin derdi bu ya, video paylaştım ben sadece :D

O nasıl bir rakamdır öyle ya.
Okumaya çalışırken neredeyse  kör olacaktım.
Birde Beretta yı tebrik etmek lazım.Şayet o kadar çok tüfek üretebildiyse.
😀😀😀😀😀
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
İbrahim hocam Bu aralar istemesekte hep karşımıza bu Alman İtalyan karşılaştırmaları çıkıyor.
İtalyancı dostlar  daha Euro 2016 nın şokunu atlatmaya çalışırken yeni bir kapışmaya hazır olmayabilirler.

Sizin şimdi bu yaptığınız büyük bir depremin  artçı soku gibi oldu.
Bu kadar baskı insanın psikolojisini bozar.

Oynarken 3   5 italyancı dostlarıda kaybetmeyelim.

Çok mübarek  muhterem abilerimiz var.

Kaybetmeyelim.....

BİGA/1979

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Yeşil sahada da görüldü, topçuların arasındaki kalite farkı, her alanda bariz yani :D İstanbul'a üç büyüklere karşı deplasmana gelmiş küçük Anadolu takımı gibi 11 kişiyle kendi altıpasının (six-yard box) içine kapan, aradan bir tane kontrayla sıkıştırabilirsen uzatmaya götür, penaltıya götür vs... :D "Kalite" farkı var, ama yine de "forması daha güzeldi" denebiliyor , ilgniç :D

İbrahim hocam Bu aralar istemesekte hep karşımıza bu Alman İtalyan karşılaştırmaları çıkıyor.
İtalyancı dostlar  daha Euro 2016 nın şokunu atlatmaya çalışırken yeni bir kapışmaya hazır olmayabilirler.

Sizin şimdi bu yaptığınız büyük bir depremin  artçı soku gibi oldu.
Bu kadar baskı insanın psikolojisini bozar.

Oynarken 3   5 italyancı dostlarıda kaybetmeyelim.

Çok mübarek  muhterem abilerimiz var.

Kaybetmeyelim.....
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Hımmm.
O zaman herkes en iyi bildiği işi yapsın

İtalyanlar anlaşılıyorki bu kulvardada  Almanlarla mücadele edemiyecek.Bu Aşikar.

Peynir, pizza,ve makarnaya devam.

Bunlar gerçekten doyurucu şeyler.

Ve italyanlar bu üçlüyle hem göze hemde mideye hitap etmesini biliyorlar.

Bu segment İtalyanlar için daha uygun gibi...😀😀😀

BİGA/1979

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Aynen, pizza yapsınlar, onu güzel yapıyorlar :D

Hımmm.
O zaman herkes en iyi bildiği işi yapsın

İtalyanlar anlaşılıyorki bu kulvardada  Almanlarla mücadele edemiyecek.Bu Aşikar.

Peynir, pizza,ve makarnaya devam.

Bunlar gerçekten doyurucu şeyler.

Ve italyanlar bu üçlüyle hem göze hemde mideye hitap etmesini biliyorlar.

Bu segment İtalyanlar için daha uygun gibi...😀😀😀

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, M.Ali TÜRER

Çevrimiçi Ertuğrul GÖRÜŞÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu arada müsabakayı yöneten hakemlerden iki tanesi Türk...

http://taf.gov.tr/plu/headline_news/news&id=94
1959-Sivas

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Dikkatimi çekmemişti, teşekkürler Ertuğrul Bey.

Bahadır Görüşük, yakınınız mıdır ?

Bu arada müsabakayı yöneten hakemlerden iki tanesi Türk...

http://taf.gov.tr/plu/headline_news/news&id=94
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ertuğrul GÖRÜŞÜK

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
namlu arasındaki açının ayarlanabilirliği ve şok ile zamanlama farkının giderilmesi daha ne detayların var olduğunu düşünürsek son atışta o laubali duruş adamı ikinci yapar işte

Beretta doğduğu günden beri kaç sattı ve en keyifli silahları neydi ? El yapımı olanlar ( butik olanlar )
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimiçi Ertuğrul GÖRÜŞÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Dikkatimi çekmemişti, teşekkürler Ertuğrul Bey.

Bahadır Görüşük, yakınınız mıdır ?

Evet, kardeşim.
1959-Sivas

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Alkışlıyorum ve tebrik ediyorum. Tebriklerimi Bahadır Bey'e de iletebilirseniz sevinirim.

Tekrar tebrikler :)

Evet, kardeşim.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Ertuğrul GÖRÜŞÜK

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
forum'daki italyan-alman rekabetini , atışmaları herkesin ortaya koyduğu argümanları büyük keyif alarak takip ediyorum.çok'ta bilgileniyoruz sayenizde, eksik olmayınız gönül dostları

ben çok iştirak edemiyorum konulara , çünkü silah-muhimmat konusunda kendimi yeterli görmüyorum ama iyi bir okur ve izleyici olduğumu söyleyebilirim .

74 model , 71 namlu ,4*2 şok , 3.200 gr ağırlığın'da sauer beretta tüfeğim var , lakin bu beni italyan'cı yapmıyor . mesala dün forumda satılığa çıkan benim tüfek ile aynı özelliklerde olan hatta 200gr daha hafif olan merkel s.p içimin yağlarını eritti . bir süre bana hayaller kurdurttu  :)

bunları neden yazdım ; özellikle beretta markası üzerinden italyanların üzerine çok gidildiği için .
ulaşılabilirlik ! adamların stratejisi bu , bu bir seçim . ekonomik olarak orta halli bir bireyin sahip olabileceği , üreticinin-tüketicinin memnun olduğu ticari bir tercih . pek tabiki ulaşılabilirliği kolay olan fiyattaki modellerinde eleştirebilceğimiz kusurlar ortaya çıkıyor .

ben , beretta ile fiat firmalarını ticari görüş olarak birbirine çok benzetirim . fiat , tofaş gibi bir otomobili üretmekten hiç çekinmiyor , ama aynı fiat pazara ferrari gibi bir otomobil'de sürüyor .

bugün 6 bin küsurlarda bir beretta modeli sahibi olunabilirken , merkel'in en ucuz modeli için 18-20 bin tl yi gözden çıkarmak gerekiyor. şimdi bu iki modeli kıyaslamak , bir alman firması olan wolkswagen in en ucuz modeli olan polo ile fiat ın ürettiği albea ile kıyaslamak gibi oluyor ve pek hakkaniyetli olmuyor .

diyeceğim , pazara bakış açıları ile ilkeleri ve prensipleri ni göz önüne getirince merkel-beretta kıyaslamasını hep yanlış bulmuşumdur . eğer merkel bir italyan ile kıyaslanacak ise dünya görüşü benzer olan:) perazzi ile olabilir .

yorumum konu ile bağdaşmamış olabilir:)

güzel ve eğlenceli muhabbetlerinizin devamı dileklerimle , şeker tadında bayramınız olsun
Bülent ERDEM
1977 Alanya

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Evet, kardeşim.
Böyle bir Uluslararası organizasyonlarda Türk hakemlerini görmek beni çok sevindiriyor.

Tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

SN AYSU maaşallah sizden de ne uçan ne kaçan kurtuluyor. Hemen olayı yakalamışsınız.

Birde Merkel le  bir iki av fotosu görebilsek ? 

Bu sezon umutluyuz bekliyoruz.

😀😀😀😀

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Bahadır GÖRÜŞÜK, Ertuğrul GÖRÜŞÜK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Yazdıklarınıza aynen katılıyorum Bülent Bey.

Zaten Şahin ile Passat'ı karşılaştırmaya çalışmasalar itiraz etmeyeceğiz ki :D Sorun oradan çıkıyor, Şahin sürekli Passat'ın karşısına konuluyor, kah daha kaliteli, kah daha estetik deniyor, duruma göre... Biz de el insaf diyoruz, bütün konunun özeti budur :D

forum'daki italyan-alman rekabetini , atışmaları herkesin ortaya koyduğu argümanları büyük keyif alarak takip ediyorum.çok'ta bilgileniyoruz sayenizde, eksik olmayınız gönül dostları

ben çok iştirak edemiyorum konulara , çünkü silah-muhimmat konusunda kendimi yeterli görmüyorum ama iyi bir okur ve izleyici olduğumu söyleyebilirim .

74 model , 71 namlu ,4*2 şok , 3.200 gr ağırlığın'da sauer beretta tüfeğim var , lakin bu beni italyan'cı yapmıyor . mesala dün forumda satılığa çıkan benim tüfek ile aynı özelliklerde olan hatta 200gr daha hafif olan merkel s.p içimin yağlarını eritti . bir süre bana hayaller kurdurttu  :)

bunları neden yazdım ; özellikle beretta markası üzerinden italyanların üzerine çok gidildiği için .
ulaşılabilirlik ! adamların stratejisi bu , bu bir seçim . ekonomik olarak orta halli bir bireyin sahip olabileceği , üreticinin-tüketicinin memnun olduğu ticari bir tercih . pek tabiki ulaşılabilirliği kolay olan fiyattaki modellerinde eleştirebilceğimiz kusurlar ortaya çıkıyor .

ben , beretta ile fiat firmalarını ticari görüş olarak birbirine çok benzetirim . fiat , tofaş gibi bir otomobili üretmekten hiç çekinmiyor , ama aynı fiat pazara ferrari gibi bir otomobil'de sürüyor .

bugün 6 bin küsurlarda bir beretta modeli sahibi olunabilirken , merkel'in en ucuz modeli için 18-20 bin tl yi gözden çıkarmak gerekiyor. şimdi bu iki modeli kıyaslamak , bir alman firması olan wolkswagen in en ucuz modeli olan polo ile fiat ın ürettiği albea ile kıyaslamak gibi oluyor ve pek hakkaniyetli olmuyor .

diyeceğim , pazara bakış açıları ile ilkeleri ve prensipleri ni göz önüne getirince merkel-beretta kıyaslamasını hep yanlış bulmuşumdur . eğer merkel bir italyan ile kıyaslanacak ise dünya görüşü benzer olan:) perazzi ile olabilir .

yorumum konu ile bağdaşmamış olabilir:)

güzel ve eğlenceli muhabbetlerinizin devamı dileklerimle , şeker tadında bayramınız olsun

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Bülent ERDEM, M.Ali TÜRER