Gönderen Konu: beretta s55-s56 lar niye bu kadar çok tutuluyor?  (Okunma sayısı 137658 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sezer İNAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: beretta s55-s56 lar niye bu kadar çok tutuluyor?
« Yanıtla #200 : 20 Ocak 2015, 21:07:28 »
S-56'tım.sağol. 2014-2015 sezonunda da bana bıçak kullandırmadın, mesafe tanımadın uzakları yakın ettin. Temiz iş.. :)
Sezer İNAN
1975-Kayseri

The following users thanked this post: Ahmet ŞAKİROĞLU

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #201 : 25 Ocak 2015, 23:47:56 »
dogrudur bende bır s-55 kullanıcısıyım.
kışın eksi havada bıraz yetersız kalabılıyor.
34 gramı geçemedıgım ıcın.
ha geçermiyim 40 gr da atıyor ama grupman sapıtıyor malasef.
tam bir kuş tufegı bana gore s-55 hava cok sert degılse harıka ordekte yapılır.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #202 : 26 Ocak 2015, 14:44:06 »
dogrudur bende bır s-55 kullanıcısıyım.
kışın eksi havada bıraz yetersız kalabılıyor.
34 gramı geçemedıgım ıcın.
ha geçermiyim 40 gr da atıyor ama grupman sapıtıyor malasef.
tam bir kuş tufegı bana gore s-55 hava cok sert degılse harıka ordekte yapılır.
-10 derece ile -15 derece havalarda bile
20 no bir silah ile 25-26 gr 7 no saçmalı fişekler ile 30-45 mt mesafeler içerisinde
çamurcunları,, yeşilleri hiç sorunsuz avlıyorum.. saçmanın vuruş yoğunluğuna göre cansız düşende oluyor,, canlı düşende,, ancak saçma alıpta düşmeyen kuşum olmadı henüz bu sezon
bu ağır kış şartları ve _ derecelerdeki havalarda ağır gramaj fişek inanışı benim için hurafeden başka birşey değil..
19 yıl boyunca 18.2 mm iç çaplı full ve mod şoklu bir robust 222 ile avlandım _15 _20 DERECELERDE BİLE 28-30gr 6-7-8 no fişekler ile çoğu zaman kendi doldurduğum fişeklerle son derece güzel avlar yaptım..
AĞIR GRAMAJLI GÜÇLÜ FİŞEKLER,, KIŞIN EKSİ DERECELERDE DAHA İYİ AV YAPTIRIR DİYE BİR KURAL YOKTUR....
AĞIR GRAMAJ KALIN SAÇMALI MAGNUM TARZI GÜÇLÜ FİŞEKLER KULLANACAK OLSAM MUTLAKA GENİŞ NAMLU İÇÇAPLI VE MAXİMUM MOD ŞOKLU BİR SİLAH KULLANIRDIM...

Tüm bunları neden yazdım derseniz konu s serisi 55-56-57-58 silahlar olduğu için ve bu silahlarda genelde 18.2-18.3-18.4 mm gibi iç çapa sahip ve 1-3 şoklu silahlar dolayısı ile bu tipteki silahlarda hafif gramajlı düşük basınçlı ve ince saçmalı fişek kullanmak her zaman daha iyi sonuçlar verir.. düşüncemi belirtmek istedim...

-
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2015, 15:46:56 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #203 : 26 Ocak 2015, 17:03:06 »
30 metre yakın bır mesafe
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #204 : 26 Ocak 2015, 17:17:06 »
30 metre yakın bır mesafe
sn.kayar
30 mt mesafe yivsiz av silahları için orta bir mesafedir 50 mt ise maximum mesafedir..
Mesajımdada belirttiğim üzere 30 mt en yakını maximum 45 mt ye kadar mesafelerden bahsettim..
şahsen ben 45-50mt üzerine tüfek atmam..
bu mesafeler içerisindede uygun şok ve fişek kombinizasyonları ile 5-6-7-8 no saçmalı fişekler ile her tür avın yapılabileceğini savunurum..
daha üzeri mesafelerde av vurulabilir ancak bunun yüzdesi son derece düşüktür...
kim neyi anlatır neyi söyler bilmem ,, ancak bu güne kadarki tecrübelerim bu yöndedir... BEN BUNU BİLİR,, BUNU SÖYLERİM..
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2015, 17:25:49 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: Ömer GÜNEY, Mehmet Ali YAŞAR

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #205 : 26 Ocak 2015, 17:51:10 »
Hakan Bey Size katılıyorum .  40 m üzeri atışların tamamına yakınında saçma yakışının azalmasında dolayı ya etki etmiyor yada yaralı gidip ilerde bir yerde canlı düşüyor.  Selamlar.
1969 AFYON

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #206 : 26 Ocak 2015, 18:16:46 »
SN.ÇINAR
Buna saçma yakışı veya elektiriklenme demek doğru olmaz
kullanılan saçmanın kütle büyüklüğü ve özgül ağırlığına bağlı 40-50mt mesafelerden sonra enerjisi düştüğü için av üzerindeki etkisi azalıyor demek daha doğru olur...
aslında yivsiz av tüfekleri son derece basit yapıda silahlar olmalarına rağmen HER TÜFEĞİN KENDİNE HAS BİR RUHU VAR..mistisizminide göz ardı etmemek lazım..
bununla birlikte uygun FİŞEK,,ŞOK,, MESAFE üçgeni düzgün bir biçimde teşekkül ettirildiğinde
aynı zamanda iyi ve isabetli atışlarda yapılabilinirse 25-30 gr arası 5-6-7-8 no saçmalı fişekler ile kış aylarındada eksi 10-15 derecedeki havalarda bile 25-50mt mesafeler arasında hertür avı rahatlıkla yapmak mümkün....
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: Mehmet Ali YAŞAR

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #207 : 26 Ocak 2015, 18:42:46 »

Hakan Akman Bey,

Bu konu başlığı altında toplam 9 sayfanın bir çok sayfasında yazım var ve bende bir S 55 kullanıcısı olarak, bu tüfeklerin diğer tüfeklerimle yaptığım atışlara göre daha uzun mesafelerden öldürücülüğünün daha fazla olduğunu gözlemliyorum. En fazla 30gr fişek kullanarak ve en kalın 6 numara saçma ile canlı ve kanlı hiç bir kuşum düşmedi ne keklik ne de ördek. Sadece toplu grupmamından dolayı yankın mesafe atış yapmak zorunda kaldığım çulluk avlarında ve bıldırcın avlarında 20cal 61 namlu pozemin üzerine tanımıyorum.

Bu yazıyı sizin görüşlerinize katıldığımı belirtmek istediğim için yazdım....

Saygılar...

Taşkın
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

The following users thanked this post: Ahmet ŞAKİROĞLU

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #208 : 27 Ocak 2015, 10:37:51 »
Hakan Akman Bey,

Bu konu başlığı altında toplam 9 sayfanın bir çok sayfasında yazım var ve bende bir S 55 kullanıcısı olarak, bu tüfeklerin diğer tüfeklerimle yaptığım atışlara göre daha uzun mesafelerden öldürücülüğünün daha fazla olduğunu gözlemliyorum. En fazla 30gr fişek kullanarak ve en kalın 6 numara saçma ile canlı ve kanlı hiç bir kuşum düşmedi ne keklik ne de ördek. Sadece toplu grupmamından dolayı yankın mesafe atış yapmak zorunda kaldığım çulluk avlarında ve bıldırcın avlarında 20cal 61 namlu pozemin üzerine tanımıyorum.

Bu yazıyı sizin görüşlerinize katıldığımı belirtmek istediğim için yazdım....

Saygılar...

Taşkın

sn.GESİLİ
Bu yazdıklarınız sadece s serisi berettalar için değil 60-70-80 li yılların teknolojisi ile yapılmış dar namlu iç çaplı ve full,,mod (1-3) şoklu robust,,darne,,beretta,,simson,,vs.vs.birçok marka ve model silahın genel özelliğidir..
yukarıda yazmış olduğum 4 marka ülkemize daha çok girdiği ve yaygın olarak kullanıldığı için daha çok bilinir ve tanınır,,aslında bu silahların ülkemize o yıllarda gurbetçiler vasıtası ile bu kadar çok sayıda girmiş olmasının sebebi fiyatlarının çoğu kimse tarafından karşılanabilecek düzeyde ekonomik olmasından kaynaklı sıra tüfekleri olmasındandır..
hepside sağlam ve kaliteli tüfeklerdir ve son derece zarif kullanışlıdırlar ancak benim gözümde fiyat değerlerinin çok üzerinde paralara alınıp satılmaya çalışılmaktadır..konu içerisindeki eleştirisel mesajlarım bu yüzdendir..
yoksa ne bu tüfeklerin kalitesine nede av yapma ve vuruş becerisine bir sözüm yoktur..SELAMLAR....
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: Ömer GÜNEY

Çevrimdışı Erhan ARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #209 : 04 Şubat 2015, 14:12:37 »
selam arkadaşlar sizlere bi sorum olucak bende s55 beratta var bantsız tek tetik bir çok siteye baktım ama raslayamadım hem tek tetik hem bantsız olanına konu hakkında bilgisi olan varnı
  • Benelli academia
  • S55 BERATTA
  • Benelli 828u
  • Massai mara
1979 elazığ

Çevrimdışı Ramazan ESENLİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #210 : 03 Mart 2015, 17:17:06 »
parası olanın bir o kadar da aklı vardır.kimse parasını çöpe atmaz. s  56 lar eğer temizse super kalite bir tüfektir. adamlar yaklaşık 40 yıl öncesi yapmışlar bu tüfeği,kalite,incelik,zerafet,denge,ağırlık,gravür,işçilik hele hele namlu çeliği molibdenyum alaşımlı yani her türlü iklime kendisini uydurur.daha bu kalitede yerli tüfek yapılmadı.uzun yıllar bir s 56 kullanıcısı olarak benim görüşümde bu. herkese rastgele.
Ramazan ESENLİK
1962 AFYON

Çevrimdışı Ersun ERDOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #211 : 03 Mart 2015, 18:44:13 »
ben bu konuyu farklı bir örnek vererek açıklamak istiyorum.Önceden uçağa binen müşteri profili belliydi elinde bont çantası takım elbiseli zengin olduğu gayet belli çünki uçakla seyahat etmek ciddi bir bütçe istiyordu.statü ve bütçe farkı ortada.Ama şimdi isteyen herkes istediği yere uçakla gidebiliyor çok uygun fiyatlara.Ne olduda bu fiyatlar böyle düştü uçak yakıtlarını bedavayamı almaya başladık haberi olan varsa söylesin.olay ne fiyat politikası ve hava yollarının hizmet politikası amaç bütün vatandaşlara hitab etmek.HHAA şimdi sen diyorsan ben zenginim buisnis claasta uç ben aynı uçakta en arkadada kanadın üstünddede giderim sende ben uçakta portakal suyu içebiliyorum diye kendini tatmin edebilirsin.bu tüfekler kalitelli kimse aksini söyleyemez ama sizler bu paraları verdiğiniz için bu kadar pahalı bunun da aksini kimse söyleyemez.
Ersun ERDOĞAN
1979 malatya

The following users thanked this post: Enes Sadık BALI, Sinan ERŞEN

Çevrimdışı Tekin TAMBAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #212 : 09 Mart 2015, 13:19:48 »
Selam abilrim arkadaslarim s56 hic kulanmadim ama beni ava baslatan ustam amcam her konusu gectinde bugun oynanmamis buluyum alirim gozumun alabildine atiyodum canli yere kus dusurdunu bilmem diye soyler eskiden kulanan herkezde ayni konusuyor yerli tufeklerimizde tabiki iyi ama nekadarda iyi olsada aradaki celik farki belli oluyor parasina gelince tabiki biraz fazla ama tufegi onceden kulanip zevkine varan birisi temiz buldu an dusunmeden alicanada eminim bu yuzdende talepten dolayi fiyatda farklar olusuyor neyazikki canli dusurme ile alakali soylemem gerekirse bircok yerli marka kulandim fisegide genelde remigton yada winchester kulandim abd uretimi olan yani canli dustu cok oldu suan yabanci marka tufek kulaniyorum aradaki farki ancak kulaninca anlasilabiliyo allah herkeze gonlunde olani nasipetsin s56 degil ama istedim tufegi aldim coksukur cokta memnunum
1985-Ankara

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #213 : 18 Mart 2015, 00:38:10 »
Gökhsn bey durumu kısaca net ve doğru özetlemiş her şeyi 
aynen katılıyorum bende. eski avcılar anlatıyor şöle tufek böle tüfek yok efendım  ZEHİR KUSUYOR HAVADA TETONOZ EDER  YALANLARI şimdıki nesılde bişi zannedıyır. alıyor  üç gınsonrada lütfen yardım simson tufeyım var fişek tavsıye yok kara rusum var tavsıye vs vs.vs.
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #214 : 02 Nisan 2015, 09:18:48 »
s56 tüfeği geçen sezon kullanma talihsizliğine düştüm..daha vurupda ölü düşen av olmadı..saçma alıp giden tüy savrulanın haddi hesabı yok..her türlü fişek grla tam anlamıyla berbat ötesi..bu kadar övmeye değmez
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #215 : 02 Nisan 2015, 12:32:51 »
S serisi tüfekler yaşayan efsanedir

Ancak kundak uyumu olmadan kontrollü atmadan randiman alinamaz

Eğer tüfek kundak namlu vede şok olarak size uygunsa harikalar yaratirsiniz

Aksine size uygun değilse yakın vede panik atiyorsaniz elinizde 71 1-2 1-3 şoklu bir tufek varsa olmaz

Yada tersi uzak vede salarak kontrollü atış yapiyorsaniz 67 4-3 4-2 namlu vede Şokla olmaz.....
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #216 : 02 Nisan 2015, 14:22:26 »
S serisi tüfekler yaşayan efsanedir

Ancak kundak uyumu olmadan kontrollü atmadan randiman alinamaz

Eğer tüfek kundak namlu vede şok olarak size uygunsa harikalar yaratirsiniz

Aksine size uygun değilse yakın vede panik atiyorsaniz elinizde 71 1-2 1-3 şoklu bir tufek varsa olmaz

Yada tersi uzak vede salarak kontrollü atış yapiyorsaniz 67 4-3 4-2 namlu vede Şokla olmaz.....

Tertip bu yazına imzamı atarım  O0

O yüzden iki tüfeğim var.

S56 ile geçit ve açık arazi avları.

Franchi Black Magic 61 namlu silindir şokla paçadan sökülen ve sık yerde sapı sıkma atarken.

Etek ve serpinti saçma tutan avda randıman olmaz.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

The following users thanked this post: Emin VURAL, Ahmet ŞAKİROĞLU, Mustafa YAKAR

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #217 : 29 Mayıs 2015, 18:26:36 »
Valla Ustalar, tüm yazılanları okudum, yeni aldığım S56E 67 namlu 1-4 şok tüfeğimi aldığım için hiç bir yazıyı kaçırmadım. Yazılanların özeti tüfek kaliteli ama fiyatı abartı deniyor. Sıfır beretta pozeler 7-8 lira olduğunu düşünürsek temiz bir ama eski bir S56 nın 2-3 lira arası olması bence çok normal. Gücü yeten varsa zaten konuşmak anlamsız sıfırını alır.

Kalite konusuna gelince daha önce akkar churcill poze kullanıyordum vurduğum avların birçoğu yaralı kanlı düşüyordu. bu tüfeği bu sezon deneyecem bakalım. ama ikisini yan yana tuttuğum zaman birisi 1971 diğeri 2012 arada dağlar kadar estetik ve tasarım ve çelik kalitesi ağrı basıyor, Beretta her türlü ezer geçer, bir arkadaşımız yazmış idi kapanışı bile kaliteli diye valla hakkı var, tüfeği kapattımı aynı altında mercedes E200 varmış gibi geliyor. Tetik yerleri temiz gravürleri çok şık. kaldırdın mı önünde sanki sol şeritte temizlik yapacak havası var.

bir kaç deneme yaptım, tepme şahlanma felan hak getire tüy gibi bir tüfek, km lerce askısız taşı, grupman testi felan yaptım gayet başarılı, tek dezavantajı çift tetik oluşu onuda denemeler ve pratikle atlatmak çok mümkün.

Tüfeği kullananlar zaten gerekli açıklamaları ve savunmaları yapmış anlaşılan keçe tapa 30 gr 6-8 numara ideal keklik fişeği Ziya abinin Armusasını bulmak zor ama RC S4 felan iş görür herhalde.

bakalım sezonda neler yapacak deneyimleri bu konu üzerinden yaparız.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI

ferhatatasoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #218 : 14 Temmuz 2015, 14:42:29 »
Tamamen fiyatından üst model pozelerini 2500 3000 liraya versen onlarda tutulur :))

Çevrimdışı Gazi GÖZEY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #219 : 14 Ocak 2016, 23:11:47 »
Arkadaşlar merhaba şimdi sizler diyorsunuz ki beratta evet güzel bir silah genelde süper poze çifte otomatik lerim olsun şuda bir gerçek ki silahın vuruculugunun saçma gurupmaninin da önemi var ama gerçek olan şu ki arkasındaki adam en önemli faktör belki komik gelecek reklam olmasın reklam amaçlı yazmıyorum elimde kral kuin otomatik silah kullanıyorum ve 50 ve 60 metre civarında da çok av vurdum tahtalı olsun keklik olsun ve bu mesafelerde avlar genelde kaçmıyor vuruyorum yani şu ki silahın vurmazi olmaz ........olmaz silah işide yiğidin bahtına saygılar
Gazi GÖZEY
1978-Konya:AKŞEHİR

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #220 : 15 Ocak 2016, 00:23:58 »
Sade ve sadece abartı tüfek kötümü değil ama 1970 bilmem kaç model nenemle akran bir tüfek o parayı yapmaz uzaktanda av vurma işine gelince şunu bir türlü anlayamıyoruz 
UZAKTAN AV VURMAK TÜFEĞİN MARKASI İLE DEĞİLDİR
1)NAMLU BOYU
2)ŞOK DURUMU
İLE ALAKALIDIR AVIN VURULACAĞI MESAFEYİ BELİRLEYEN BU KOMBİNASYONDUR
FARZI MİSAL KEKLİK AVINDAYIZ BENDE SİZİN SEÇEÇECEĞİNİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE ÜRETİLMİŞ EN DANDİK TÜFEĞİ VE YİNE EN UCUZ FİŞEĞİ VERİN
SİZDE ELİNİZE SİMSON-MERKEL NEYSE O 70 METREDEN VURAN VEYA 40 50 METREDEN VURAN BERETTAYI ALIN
AVLANIYORUZ KEKLİK PUSMUS KÖPEK FERMADA KEKLİK 5 METREDE SÜRÜ KEKLİK KALTI BEN 61 DANDİK MARKA TÜFEĞİMLE 3 ATIŞTA 5 KEKLİK VURMA İHTİMALİNE DUBLE VURUŞ YAPMAYA UĞRAŞIRIM SİZ KEKLİK ARKASINDAN MAVZER ATARSINIZ YA ŞANSA ÜSTÜNE PATLAR 1 KEKLİK VURURSUNUZ YA DA HİÇ VURAMAZ O 10 METREDE VURDUĞUNU KEKLİĞİDE İKİYE BÖLERSİNİZ AKŞAM OLDUĞUNDADA BENDE SİZİNLE BİR GÜZEL DALGA GECER 300 TL LİK TÜFEĞİ SİZE SEVDİRİRİM
Ördek beki yapacaksan git 76 namlu al yok ben mankeciyim dersen 71-66 al ben keklik avcısıyım dersen 66-71
ben bıldırcın avcısıyım dersen 61 al mesafeği bunlar belirler eski tüfeklerde gereksiz fazla şok ve uzun namlu vardır her avında tüfeği farklıdır ben bir tüfek alayım hem ayağımın altından kalkan bıldırcına gözüm kapalı atayım hemde yıldızdan ördek düşüreyim yok öyle yağma icad olmadı öyle tüfek 66 nalu neden bu kadar mesur iste ortada olsun hem ayağımdan kalkan bıldırcını vurayım hem normal mesafede keklik vururum hemde işte şok mok geçit yaparız biraz die ama hepsi bir arada olmuyor işte
Ben susuz berettacıyım al390 tüfeğimimede gözüm gibi bakarım 18.3 çapına sahip yıllarca gramaja yüklendim birde baktım ki gramaja yüklendikce öldürücülük azalıyor sonra 30 34 gram arasını geçmemeye başladım ne vurlar ne vuruşlar tüfeğin sevdiği fişek derler aslında namlu capına uyan fişek 20-40 metre arası bp 34g 4 no koy namluyu doğrult kapa gözleri tavsan tamam ama tavsan 2 metre yanımdan fırlarsa ayaklarının yanına cukurlar acıyorum onunda kolayını buldum dispersente 5 6 koyuyorum ilk fişek ama nerede yakın kalkan tavsana kekliğe 61 sarsılmaz bam bam yerde mesele marka değil şok namlu fişek kombinasyonu

NOT başlık atayım derken caps lock acık kalmıs büyük yazmısım geç fark ettim silmeyede üşendim kusura bakmayın
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #221 : 15 Ocak 2016, 09:30:53 »
Sade ve sadece abartı tüfek kötümü değil ama 1970 bilmem kaç model nenemle akran bir tüfek o parayı yapmaz uzaktanda av vurma işine gelince şunu bir türlü anlayamıyoruz 
UZAKTAN AV VURMAK TÜFEĞİN MARKASI İLE DEĞİLDİR
1)NAMLU BOYU
2)ŞOK DURUMU
İLE ALAKALIDIR AVIN VURULACAĞI MESAFEYİ BELİRLEYEN BU KOMBİNASYONDUR
FARZI MİSAL KEKLİK AVINDAYIZ BENDE SİZİN SEÇEÇECEĞİNİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE ÜRETİLMİŞ EN DANDİK TÜFEĞİ VE YİNE EN UCUZ FİŞEĞİ VERİN
SİZDE ELİNİZE SİMSON-MERKEL NEYSE O 70 METREDEN VURAN VEYA 40 50 METREDEN VURAN BERETTAYI ALIN
AVLANIYORUZ KEKLİK PUSMUS KÖPEK FERMADA KEKLİK 5 METREDE SÜRÜ KEKLİK KALTI BEN 61 DANDİK MARKA TÜFEĞİMLE 3 ATIŞTA 5 KEKLİK VURMA İHTİMALİNE DUBLE VURUŞ YAPMAYA UĞRAŞIRIM SİZ KEKLİK ARKASINDAN MAVZER ATARSINIZ YA ŞANSA ÜSTÜNE PATLAR 1 KEKLİK VURURSUNUZ YA DA HİÇ VURAMAZ O 10 METREDE VURDUĞUNU KEKLİĞİDE İKİYE BÖLERSİNİZ AKŞAM OLDUĞUNDADA BENDE SİZİNLE BİR GÜZEL DALGA GECER 300 TL LİK TÜFEĞİ SİZE SEVDİRİRİM
Ördek beki yapacaksan git 76 namlu al yok ben mankeciyim dersen 71-66 al ben keklik avcısıyım dersen 66-71
ben bıldırcın avcısıyım dersen 61 al mesafeği bunlar belirler eski tüfeklerde gereksiz fazla şok ve uzun namlu vardır her avında tüfeği farklıdır ben bir tüfek alayım hem ayağımın altından kalkan bıldırcına gözüm kapalı atayım hemde yıldızdan ördek düşüreyim yok öyle yağma icad olmadı öyle tüfek 66 nalu neden bu kadar mesur iste ortada olsun hem ayağımdan kalkan bıldırcını vurayım hem normal mesafede keklik vururum hemde işte şok mok geçit yaparız biraz die ama hepsi bir arada olmuyor işte
Ben susuz berettacıyım al390 tüfeğimimede gözüm gibi bakarım 18.3 çapına sahip yıllarca gramaja yüklendim birde baktım ki gramaja yüklendikce öldürücülük azalıyor sonra 30 34 gram arasını geçmemeye başladım ne vurlar ne vuruşlar tüfeğin sevdiği fişek derler aslında namlu capına uyan fişek 20-40 metre arası bp 34g 4 no koy namluyu doğrult kapa gözleri tavsan tamam ama tavsan 2 metre yanımdan fırlarsa ayaklarının yanına cukurlar acıyorum onunda kolayını buldum dispersente 5 6 koyuyorum ilk fişek ama nerede yakın kalkan tavsana kekliğe 61 sarsılmaz bam bam yerde mesele marka değil şok namlu fişek kombinasyonu

NOT başlık atayım derken caps lock acık kalmıs büyük yazmısım geç fark ettim silmeyede üşendim kusura bakmayın

Taner bey anlattıklarınız şok ve namlu uzunluğu ile alakalı kısımlarda dünya genelindeki standartlar zaten namlu ve şok kombinasyonlarını ne kadar mükemmeli yakalarsanız yakalayın yivsiz av tüfeğinin etkili mesafesi genel olarak 40 metreye kadardır. Fazlası artık her vuruşta daha ıskaya sebebiyet verir.

5 metre kadar sürüye yaklaştığınızı varsayarak (öyle söylediğiniz için yazıyorum) bırakın S56 yı, tabura değnek fırlatarak bile keklik vurabilirsiniz. Ama normal koşullarda hiç 5 metreden bıldırcın gibi kaldırdığım bir tabur görmedim. Dağda tabura en falza 40-50 metre yaklaşabiliyoruz. onu da dağıta bildiğimiz  zaman tek tek 20-50 metrelerden keklikleri tek tek toplayabiliyoruz. Bildiğiniz gibi keklik çok sert uçan bir kuş uçak gibi gider tabur yakınınızdan kalktığında insanı tabiri caiz ise altına pislettirir çoğu avcı heyecan yapar tüfeği daha doğrulatmadan patlatan arkadaşlarımı bilirim. Bu yüzden hep kekliğe gittiğimde kaliteli fişek ve kaliteli tüfek kullanmak isterim. Çünkü keklikle karşılaşma, atma ve vurma şansım az olduğundan hiç değilse tüfeğe bahane aramamak için. :)

S56 mı bu sezon bolca test ettim. Daha önce yerli kullanıyordum, inanın yerli tüfekler imi sattım bir y.oto bir S56 bıraktım geriye eline almış ve kullanmış arkadaşlar farkı daha önce yazdılar tekrar tekrar konuyu başlatmak istemem. Ama hakikaten özellikle keklik te müthiş işler çıkardık her gidişimde limitleri doldurduk. ilk başta fişek seçimi ile ilgil biraz sıkıntı yaşadım, namlu boyu 67 Cm 1-4 şoklu doğru fişeği bulana ve tüfeğe alışana kadar biraz bocaladım. tüy döktüğüm keklikler de oldu ama sonrasında fişeğimi bulduktan sonra sakin yapılan atışlarda müthiş yerlerden keklik vurdum, ve gittiğim yerde hayvanı düştüğü yerde buldum bu atışlarda hiç keklik kesmedim. Bunlar benim için önemli yerli tüfekler içerisinden bu kaliteyi gördüğüm bir poze henüz olmadı. En yakın kim derseniz S seriri beretta bulamıyorsam illaha yerli alacaksam Yıldız alırım.

Keşke yerli tüfeklerimiz bu kaliteyi yakalasa hep yerli kullansak daha iki gün oldu arkadaşıma Huğlu 103 CE aldık sıfır 2000 lira neredeyse ona göre süper bir tüfekti elime aldım sıfır bir tüfek S56 tan sonra takoz gibi geldi bana yüzüme alıyorum oturmuyor.açıp kapıyorum o kaliteyi alamadım. işçilikleri çok keskin tüfekte yapılan tüm ayrıntılar ortada, çelik kalitesi hep sıradan. yani biraz kaba geldi bana, dedim hayırlı olsun kazasız belasız avlar diledim. Bayide incelerken ağzımı tutamadım, biraz yorum yaptım tüfeğe, bayi alındı abi sende ne var dedi. Beretta S56 deyince, abi satarsan haberimiz olsun dedi.

Sonuç itibari ile daha öncede yazmıştım, deneyimlerimi paylaşacağım diye tekrar yazmak istedim. bence piyasada sıfır yerli alacağıma bu tüfeği arar bulur alırım. Kolay kolayda satmam. Beni her avda tatmin etti.

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Ali DELİOĞULLARI

Çevrimdışı Oğuz BÖLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #222 : 21 Ocak 2021, 14:06:16 »
Merhabalar bende de bir s sevdası başladı ve bir tane s56e edindim.
Şimdi bir kaç sorum olacak,
1) ön tetik zannedersem ayarlı ama nasıl ayarlayacağım. Sanırım üstündeki vida pastan yapışmış gibi.
2) Fişek markası çok adetim değil ama bu tüfeklerin fişek seçtiği söyleniyor. Tavsiye fişek alabilirim ya da beni uzun bir deneme süresi bekliyor :)
3) bu tüfeği genelde üveyik, ördek, tavşan ve kaz ( denk gelirse) avlarında kullanacağım. Fakat bu avlarda kalın saçma gerekiyor. Bu tüfekle randıman alabilir miyim?

Konuyu hortlattım ama vereceğiniz bilgiler benim için yararlı olacaktır.
Oğuz BÖLEK
1985 İstanbul/TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #223 : 22 Ocak 2021, 15:20:07 »
Merhabalar bende de bir s sevdası başladı ve bir tane s56e edindim.
Şimdi bir kaç sorum olacak,
1) ön tetik zannedersem ayarlı ama nasıl ayarlayacağım. Sanırım üstündeki vida pastan yapışmış gibi.
2) Fişek markası çok adetim değil ama bu tüfeklerin fişek seçtiği söyleniyor. Tavsiye fişek alabilirim ya da beni uzun bir deneme süresi bekliyor :)
3) bu tüfeği genelde üveyik, ördek, tavşan ve kaz ( denk gelirse) avlarında kullanacağım. Fakat bu avlarda kalın saçma gerekiyor. Bu tüfekle randıman alabilir miyim?

Konuyu hortlattım ama vereceğiniz bilgiler benim için yararlı olacaktır.

Selam,
Ön tetik ayarlı değil öne doğru esneyecek şekilde yaylıdır ki arka tetik kullanımında tepmenin etkisi ile parmak ezilmesin diye.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı Oğuz BÖLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #224 : 22 Ocak 2021, 20:50:08 »
Mehmet Bey cevabınız için teşekkür ederim. O zaman alışmam azcık zaman alabilir😊
Oğuz BÖLEK
1985 İstanbul/TEKİRDAĞ