Gönderen Konu: Benelli SuperNova ????  (Okunma sayısı 14387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan ÜNÜVAR

• AvlakForum Üye
  • *
Benelli SuperNova ????
« : 06 Ocak 2012, 11:55:29 »
Benelli SuperNova pompalı av tüfeğini avda, özellikle ördek avından kullanan var mı acaba? Nasıldır?
Hasan ÜNÜVAR
1983 İstanbul-Salihli-Beyşehir

Çevrimdışı Tuncay YOLDAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Benelli SuperNova ????
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2012, 17:44:07 »
novayı bilmiyorum ama bende rafaello var .kaz ve ördek avı için yaratılmış bir tüfek 34 gr fişek ile gözünün gördüğü uzaklıktaki hayvana ateş et canlı yetişmessin üstüne o derece etkili bir tüfek benim tavsiyem rafaello ciro...saygılarla.
Tuncay YOLDAŞ
1987 bitlis/mutki

Çevrimdışı Onur CANDAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2012, 18:20:50 »
Benelli SuperNova pompalı av tüfeğini avda, özellikle ördek avından kullanan var mı acaba? Nasıldır?

güzel bir konuya değinmişsiniz bende keklik avı için düşünüyordum ve bi konuda ben açıcaktım gerek kalmamış sanırım
  Onur Candan
 Salihli/MANİSA
        1984
 0 545 532 0 532
      a RH(+)

Çevrimdışı Ümit DOLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2012, 10:24:36 »
Arkadaşlar Selamlar,
Sezon Başında (4 ay önce) Benelli Supernova 61 cm şeritli namlu aldım. Bu sezon keklik ve tavşan avında kullandım. Toplam 4 kez ava gittim 3 keklik aldım 1 tane de vurdum ama ağır davrandığım için vurduğum kekliği bulamadım 1 keklik de müasit sayılabilecek bir pozisyonda ( 30-35 m) 8 numara fişeğ yanlışlıkla taktığım için düşüremedim. Nasıl vuramadım diye düşünüp boş kovana bakınca anladım. Köpeğim olmadığı için keklik avında çok fazla pozisyon yakalayamıyorum ama yakaladığım pozisyonları da iyi değerlendirdim diyebilirim. Tüfeğin 61 cm namlu boyu ilk etapta acaba keklik avında randıman alabilirmiyim diye beni düşündürüyordu ama  sezon boyunca daha uzun bir namlu gereksinimi hiç hissetmedim diyebilirim. Tüfekte (F, M ve IC) 1,3 ve 4 numara şoklar var. Ben genelde 4 numara şok BP  long range 36 gram 4 numara fişek kullanıyorum. Zaten yaptığım grupman denemelerinde 4 numara şok ile yeterli sayıda saçmanın (15-20) A3 kağıdına yaklaşık 40 metrede isabet ettiğini gözlemleyince daha dar şok takma olayına hiç girmeye gerek duymadım. Belki bazı arkadaşlara garip gelebilir hem namlu 61 cm hemde şok 4 numara ama bence bu kombinasyon gayet başarılı işliyor.
Ördek avına hiç gitmişliğim yoktur o yüzden bu konuda tüfeğin performansı nasıldır, bir yorum yapamıyorum.
Tüfekle tek kurşun atışlarıda yapıyorum yaklaşık 100 metre mesafede 20 lt yağ tenekesini vurabildim. Tek kurşun atışları gerçekten çok başarılı domuz avında kullanmak zaten birinci amacımdı bu silahı alırken yanlız normal kara avındada kullanabileyim diye slug namlu tercih etmedim iyiki de böyle yapmışım diyorum benim gibi arada kalan arkadaşlarada şeritli 61 cm namluyu öneririm.
Tüfek ağırlığı 3,5 kg oldukça ağır ama bir o kadar da dengeli geri tepmesi çok. Pompalı bir tüfek uçar avında ne kadar başarılı olur bence atıcının silaha alışması çok önemli ben çok fazla antrenman yaptım diyebilirim. Yaklaşık 35 metre mesafede, aralarında 15-20 metre olarak yanyana dizilmiş 3 hedefi karşıma alıp (cam kola şişeleri) hız denemesi yapıyorum yaklaşık 4 saniyede 3 hedefi de vurabiliyorum. Yani pompayı kurma konusunda oldukça hızlandım diyebilirim. Vurduğum kekliklerden sadece 1 tanesini 2. atışta düşürdüm diğer 3'ü hep ilk atışımda düştüler. Otomatik olmasa da bu silahı kullanmak bence oldukça zevkli birgün bile bu tüfeği neden aldım demedim gitgide daha çok seviyorum. Temizlemesi ve söküp takması çok kolay 1 dakika bile sürmüyor sökmesi. Hiç fişek sıkışması veya tahliye sorunu ile karşılaşmadım.
Arkadaşlar elimden geldiğimce burda bilgilerimi sizinle paylaşmaya çalıştım. Zaten bu sitede çok usta büyüklerimiz var onların yorumları ve tecrübeleri çok daha önemli ve değerlidir benimkilere göre. Tüfek ile ilgili sormak istediğiniz sorulara zaman buldukça cevap vermeye çalışırım. Herkese saygılar ve selamlar sunuyorum. Her avda değişmez birinci kuralı tekrarlıyor ve "güvenlik" diyorum.
  • Fabarm L4S Grey Hunter 66 cm
  • Benelli supernova 61 cm
Ümit DOLU
1980 ANKARA

Çevrimdışı Ümit DOLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2012, 10:29:49 »
"Tüfek ağırlığı 3,5 kg oldukça ağır ama bir o kadar da dengeli geri tepmesi çok. " yazmışım cümlenin sonunda az olacaktı. Düzeltiyorum. Ynai tüfeğin geri tepmesi kesinlikle rahatsız edici değil çok başarılı çok ağır doluları bile rahatlıkla korkmadan atabiliyorsunuz.
Ümit DOLU
1980 ANKARA

The following users thanked this post: Vehbi ÖZDEMİR

Çevrimdışı Onur CANDAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2012, 16:19:38 »
ümit bey bu deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim demekki supernovayı keklik avında rahatlıkla kullanabileceğim
  Onur Candan
 Salihli/MANİSA
        1984
 0 545 532 0 532
      a RH(+)

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2013, 20:48:45 »
bende 66 namlu supernova kullnıcısıyım.silahtan gayet memnunum özellikle bek avlarında:))) 3.5 kilo olduğu için yürüme avlarında avcıyı gerçekten yoruyor:)ördek avında eksi 12 derecede 34 gram fişekle gayet guzel avlar yaptım.Sadece birtane ördek kanat kırığı ile yere düştü.O da benim nişancılık hatam yeni fişeği namluya sürmemle tetiği çekmem bir oldu biraz alt attım ördek bana uzak kanadından vuruldu yarım saat peşinden koşturdu ama yakaladım vakvak amcayı :))
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Oğuz ŞÜKRÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2013, 00:38:59 »
Benelli süper nova benimde incelediğim bir silah lakin aklıma bir husus takılıyor, 89mm fişek yatağı demek en verimli atışların 89 mm fişekle yapılabildiği anlamına mı geliyor? Malumunuz piyasada bulunan fişeklerin büyük kısmı 70 mm bu fişekleri atarken herhangi bir sorun ile karşılaşma ihtimalimiz nedir? besleme veya boş kovan atışlarında 70 mm fişek ile takılma oluyor mu? ben özellikle domuz avında kullanacağım eğer alırsam ve 28 gram federal tek kurşun atmayı planlıyorum bu tarz düşük gramlı ve 70 mm seri fişekleri bu tüfekle kullanmamızda ayrıca ilk iki fişeği 70 mm, sonrakileri 89 mm koysak manuel olarak kurduğumuz silahta sıkıntı yaşar mıyız?
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 00:40:06 Gönderen: Oğuz ŞÜKRÜ »
Oğuz ŞÜKRÜ
1981 BAYBURT

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2013, 09:19:47 »
Benelli supernova yapılış amacı dizaynı ölçüleri fişek yatağı ile kesinlikle keklik avının tüfeği değildir kanımca.bu makina waterfowl diye tabir edilen su kuşları avı için tasarlanmıştır amma illede yapıcam diyen kişi ağırlığını dert etmez ise güçlü kol kasları varsa her avı yapar herhalde.yakın arkadaşımda 66 namlu var kendisi ile bolca denemeler yaptık 24 g 66 g kadar çeşitli saçma kombinasyonları ve kurşun attık.kurşun atışına doyamadık müthiş bir mesafeye sürüyor ama kati düşüncem yürüyüş avlarının parlama avlarının tüfeği değil.
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Oğuz ŞÜKRÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2013, 09:34:17 »
benim esas merak ettiğim fişek yatağı meselesi, 89 mm fişek yataklı olan bu tüfeklerde 70 mm, 76 mm fişek atmak uygun mudur? sorunsuz çalışır mı ben bu tüfeği ekseriyetle domuz avında kullanacağım.
Oğuz ŞÜKRÜ
1981 BAYBURT

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2013, 11:34:28 »
Selamlar.ben 89 yatak tüfek kullanmadım ama kullanan abilerim var 70 76 89 fişeklerde sıkıntı yok ve bu hatsan suprememax benellide hiç sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.67 yada 65 mm fişeklerde belki sorun olabilir tutukluk yapmaz belki ama çok bosluk olacağından gaz kaybı olabilir domuz avında kullanacaksanız mükemmel olur.uygun namlu boyuda oldumu tamamdır.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Ümit DOLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Haziran 2013, 17:54:41 »
Oğuz Bey Merhaba,
Ben de yukarıda bahsettiğim gibi 61 cm namlu Benelli S.N'yı esas olarak domuz avında kullanıyorum tabi ki bununla beraber keklik, tavşan ve bıldırcın avlarında da kullanıyorum.
Ben domuz avında Mirage marka tek kurşun kullanıyorum 28.5 gr. Hem 70 mm hem de 89 mm (süper magnum) kullandım ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım. 70 mm kurşun atışlarında fişek yatağı zarar görüyor mudur, açıkçası ben de bilmiyorum. Sonuçta 70 mm fişekte, fişek yatağın sonuna kadar ulaşmıyor ve kurşun da yatakla temas ediyor. Ancak dediğim gibi bir çok atışlarım oldu ki çoğu 70 mm ve daha farklı bir çok marka tek kurşunlarla en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Yeterki tüfek mekanizmasını sonuna kadar çekmeyi alışkanlık edinin. Bazen avcı arkadaşlarımız avın verdiği heyecanla olsa gerek atış yaptıktan sonra mekanizmayı sonuna kadar çekmeden yeni mermiyi sürmeye çalışınca yeni alınan fişek takılabiliyor buna bizzat şahit oldum. Sanırım pompalı tüfeklerdeki en kritik husus bu olsa gerek. Ayrıca benelli USA 'dan öğrenebildiğim kadarıyla tüfeğin bol olarak yağlanması gerekiyor. Yani biraz yağlamaktan korkmamak lazım özellikle av öncesi. Bunun haricinde zaten basit mekanizma, mekanik komplekslik olmadığından güvenilir tüfek o yüzden tercih ettim zaten. Ve son derece de memnunum.
Sonuç olarak benim tecrübelerime göre 70, 76 veya 89 mm fişekli tek kurşun atışlarında sıkıntı yaratmıyor. Pompa mekanizması sonuna kadar çekilip yeniden kurulduğu sürece.
Saygılarımla.
Ümit DOLU
1980 ANKARA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 28 Haziran 2013, 22:42:26 »
Kolu tam çekmeden ileri itme hadisesini ben de defalarca yaşamıştım. Aynen öyle oluyor :) Fakat bendeki pompalı kolu tam çekmeden şarjörden salmadığı için kıstırma falan olmadı. Sadece boşu tekrar yatağa itmiş oluyordum. Yatak uzunluğundan kısa fişekler Yücel kardeşin de yazdığı gibi biraz basınç kaybı yapabiliyor. Bunu Browning sitesinde okudum. İlaveten saçmalar yataktan asıl namluya geçiren sete (birleştirme konisi) çarptığında saçmaların daha fazla ezilmesine ve dağılımın olabileceğinden kötü olmasına neden olabilir. Fakat bu her zaman ve durumda fark edilemeyebiliyor. Çünkü zaten fişekten fişeğe dağılımlar farklı farklıdır. Yani çok deneme yapmadan fark edemeyebiliriz. Basınç kaybı konusu da aynı şekilde, bazen durumu güzelleştirir, bazen de tersi. Fakat kayıp olur. Çaresi başka fişek denemek.

Bu arada kendi doldurduğum 5 cm kovanlı fişekleri 70 ve 76 mm yataklılarda denediğimde öyle aman aman bir kötü dağılım fark etmedim. Bence dikkate değer farklar olmuyor.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Oğuz ŞÜKRÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 01 Temmuz 2013, 16:28:46 »
Yanıtlar için teşekkür ediyorum, peki 89mm tek kurşun öneriniz nedir 61 cm şeritli namlu süper nova için? Hangi markanın fişeği daha iyi oturuyor, veya bu sabot kurşunları kullanmak uygun mudur?
Oğuz ŞÜKRÜ
1981 BAYBURT

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 01 Temmuz 2013, 17:09:45 »
89 MM zor bulunur ama 76 mm remıngton süperdir
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 06 Temmuz 2013, 11:30:25 »
sanırsam mirage marka tek kurşun var 89mm boyunda.ama tek kurşun ne yazıkki normal 70mm. fişekteki ile aynı. barut fazlamıdır değilmidir fişeği kesip bakmak lazım. ama 70mm tek kurşunla 89mm tek kurşunu elinize aldığınızda pekte bi fark yok.Kaanatimce 89 mm de aynı tek kurşun varsa ve barutu da fazla ise domuzu delip geçecektir.o yüzden remington 76mm bence en mantıklısı.Bu arada 89mm 1 numara saçma dolu fişek attım, ikinciyi atmayı gözüm kesmedi.Anlatabildim sanırım muazzam bi geri tepmesi var.
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 07 Temmuz 2013, 22:03:12 »
89 mm tek kursun atmanıza hiç gerek yok bence aslında magnumada yok maddiyatıda düşünmek lazım ama yok magnum(76)atcam derseniz.remington 76mm 28 gr kursunlar var çıkış hızları güzel.lambro palla,lambro silver magnum,tavsiye edebilirim.bende o tüfek olsa misket kursun atarım el dolusu :)saygılar selamlar.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 07 Temmuz 2013, 22:05:17 »
abi bide bu arada sabot kullanmanı tavsiye etmem verim alacağınıda sanmıyorum.ama yivli şok alırsan olur benellinin var bisürü tadından yenmez yivli şokla normal kursunda cok süper oluyomus bi abi denemiş.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı İsmail NAİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 30 Ocak 2016, 17:14:00 »
vel hasıl uzak geçen avlar için ideal midir.
DD BIYIK Sonsuz Avlaklar, Breton Ares