Gönderen Konu: armsanın hangi modeli  (Okunma sayısı 8084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
armsanın hangi modeli
« : 26 Şubat 2016, 16:25:19 »
arkadaşlar yeni bir av tüfeği almayı düşünüyorum araştırmalarım neticesinde büyük ihtimalle armsan da kara kıldım gibi armsan kullanan avcı dostlardan yardım ve tavsiye bekliyorum sizce hangi modeli alırsam kaliteli ve sorun yaşamam yorumlarınızı bekliyorum şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum
1979 Konya

Çevrimdışı Ekrem SOLMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: armsanın hangi modeli
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2016, 01:23:32 »
Merhaba Fevzi bey.armsan phenoma  kendim ağaç ahşap modeli aura var.ben memnunum ..armsan phenoma hepsi iyi ama.el kundagi aldığım haftasında çatladi.fabrika da değiştirildi geldi..çevremde bir kaç arkadaş ta aynı sorunu yaşamış...kendi çapımda avrupa ve yerli bi çok tufek kullandım.acikcasi phenoma kullandıklarımin yerlide en iyisi..bi sefer Tutukluk dahi yapmadı...gene alcak olsam phenoma alırım fiyatı uygun ve sorun yaşatmıyor.ama saçmasi yakması nasıl dersen çok tavşan vurdum..ama bu konuda pek tecrübem yok
1986 FRANSA/AFYON

The following users thanked this post: Fevzi KOYUNCU

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2016, 01:49:04 »
Merhaba Fevzi bey.armsan phenoma  kendim ağaç ahşap modeli aura var.ben memnunum ..armsan phenoma hepsi iyi ama.el kundagi aldığım haftasında çatladi.fabrika da değiştirildi geldi..çevremde bir kaç arkadaş ta aynı sorunu yaşamış...kendi çapımda avrupa ve yerli bi çok tufek kullandım.acikcasi phenoma kullandıklarımin yerlide en iyisi..bi sefer Tutukluk dahi yapmadı...gene alcak olsam phenoma alırım fiyatı uygun ve sorun yaşatmıyor.ama saçmasi yakması nasıl dersen çok tavşan vurdum..ama bu konuda pek tecrübem yok
ekrem bey merhaba öncelikle ilginize teşekkür ederim bende genelde tavşan ve keklik avında kullanacağım pek çok tavşan vurdum demişsiniz peki tavşan da saçmanın yakması yıkım gücü nasıldı bazı forumlarda bu tüfeğin çok yaralı bıraktığını okumuştum birde el kundağının çatlaması neden sizce yüksek gramajlı fişek attığınızdan olabilir mi acaba 
1979 Konya

Çevrimdışı Muhammet ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2016, 11:12:14 »
el kundağı çatlamasını ilk kez duyuyorum. 24-50 gr arası rahatlıkla kullanın tepmesini falan hissetmezsiniz kesinlikle çalışması çok iyi. phenoma aura modelini bir hevesle bir sezon kullanıp bir köşeye koydum bekliyor. evet yaralı bırakma problemi var. detaylı olarak namluyu söküp inceleyin alırken tüfeği. Benim şok tam oturmuyordu yerine. Bazı şokları taktığınızda yamuk oluyor dikkatle bakın ya da tek tek şoklarla 15 metreye bir kağıt koyup destekli atış yapın sol sağ üst vurmuyorsa sıkıntı yok benim ki sol vuruyordu bu da mesafe ilerledikçe grupmanın bozulması ve serpinti saçmaların kuşu vurması ve öldürmemesine sebebiyet veriyordu. ben özel iç çaplarıyla namlu boyunca baştan sona doğru daralan konik bir namlu yaptırdım çok da güzel kaliteli hem estetik hem de yıkıcı bir tüfeğim oldu.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2016, 11:16:05 Gönderen: Muhammet ATEŞ »
  • BERETTA 686 SPECİAL L
  • KIRIKKALE KROMSUZ NAMLU
  • ARMSAN PHENOMA AURA
  • D.DRAHTHAAR (ATEŞ VOM KILIÇLI)
10.05.1982
Aydın-Sivas-İkamet Erbaa

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2016, 21:54:48 »
Armsan phenoma aura modelini komşumda kullanıyor ancak İpsalada av yaparken tüfeğin el kundağının çatladığını farketmiş..hava soğuk olduğu için 35 ve 36 gr fişek attık ikimizde..çatlama işini ağır gramaja bağlamıştık..ancak tüfek fabrikaya gittiğinde inceleyip geri arayan yetkili kişi  kundak somununun gevşek iken atış yapıldığını tespit etmiş..malesef auralardada böyle bir durum varmış..avda zaman zaman somunu kontrol etmesini ve ördek avında kullanacaksa plastik dipçik ve el kundağını kullanmasını tavsiye etmiş..Fevzi bey sizin sorunuza gelecek olursak şöyle cevap vereyim..Vücut yapınız iri yapılı ise Phenoma,kısa yapılı ise 612 tavsiye ederim..ben camo phenomamı sattığıma çok pişmanım..selamlar
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Ekrem SOLMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2016, 02:11:42 »
Fevzi bey el kundaği yüksek gramaj kullandığım dan çatlamadi 32gr dan fazla yüksek hiç kullanmadım.cevremdeki arkadaşlarına el kundaklari catladi. . ayrica yıkım gücü konusuna girip yalan yanlış bişey demek istemem.ama genel de önümden fırlayan Tavşanlar cansız ölüyordu.sacmanin fitilledigide  çok gördüm tufegimde.ve 35 metre uzaklıkta attığım 6 numara ile yaralı gitti ve köpek tuttu  bi kaç seferde aynı uzaklıkta bacağı kırıldı gene köpek tuttu..ama 4 numara saçma ile tavsanda 35 40 metrede iyi hedefleyip atildiginda  cansız bırakıyor...o yüzden 3 ile 4 numara Tavşana iyi geliyor.bence tufegin yıkımında bi sıkıntı yok. daha çok tecrübesi olan arkadaşlar yardimci olacaktır.ben senin yerine olsam carbo modelini alırım plastik çatlama kırılma problemi olmaz...
1986 FRANSA/AFYON

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2016, 23:27:54 »
armsan paragon bronz ve phenoma granite modellerine baktım ikiside görünüş ve estetik olarak çok hoş duruyor sizce bunlardan hangisi daha iyi bunlardan kullanan arkadaşlar var mı
1979 Konya

Çevrimdışı Mustafa SAYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 29 Şubat 2016, 00:08:54 »
Bence phenoma carbo al.Yagmur camur demeden istedigin gibi kullanirsin plastik dipcik ve kundak oldugundan dolayi yok catliyacak,kirilacak,cizilecek gibi derdinde olmaz fazla sakinmanada gerek kalmaz kafan rahat olur...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2016, 00:10:32 Gönderen: Mustafa SAYAR »
Mustafa SAYAR
1981 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #8 : 29 Şubat 2016, 00:52:34 »
p612 al hiç sorun yaşamazsın.
diğerlerinin hepsi birgün mutlaka seni üzer ama p612 bakım yapmasanda üzmez.
ben bu fişeği sevmedim demez atmıyorum demez. sıkıştırdım yenisini yatağa almadım
24 gramdı az geldi hiç demez
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 02 Mart 2016, 01:48:20 »
Hepsi ayni sayilir. Hangisi hosuna gidiyosa al abi. Pragon phenoma 612. Hepsinin namlusu ayni. Calisma prensibi de ayni.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 02 Mart 2016, 09:03:00 »
Fevzi Bey bende yazın inşallah satın alma belgesi çıkartıp y.oto düşünüyorum. Şuan elimde dedemden kalma 98 model ata cy var lakin kulaklı gez olduğundan reflex atışlarda bazen şaşırıyorum. Onun için gazlı sistemde Armsan phenoma,Yıldız A71,Sarsılmaz Magic;kinetikde ise Özkanlar fx015,Akdaş,Stogoer m3000 düşünüyorum. Ama gazlı sistemde Armsan Phenoma Milita modeli beni daha çok cezbetti. Çünkü grupmanı Yıldız gibi güzel,ayrıca plastik kundağının rengi haki yeşili yani kamuflajlı ve plastik. Eğer Özkanlar veya Yıldızın da böyle modeli olsa Yıldız düşünüyordum. Onun için benim nacizane fikrim Armsan Phenoma Milita modeli. Her türlü ava gelir ördek keklik tavşan... vs. Sonuçta haki yeşili diğer kamuflaj kaplamalar gibi zamanla çıkmaz,plastiği kendinden haki yeşili,kamuflaj derdi yok,kırılma derdi yok. Şimdiden rastgele.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2016, 21:41:36 »
Fevzi bey,

Phenoma 7cmlik soklari ile gayet basarili. Paragon ise sadece kasik fisek beslemesi yaparken eline takilmayacak şekilde or:eldiven ile, acik kaliyor ve rahat fisek beslemesi yapiyorsunuz. 612 ise kalin serit bantli 5cmlik soklari olan gazli y.oto tufekler. Hepsinin namlusu da birbirine uyuyor. Bende argentum phenoma var cok memnunum. Beyaz kasa hosuma gitti. Size tavsiyem hangisi tip olarak hosunuza giderse onu alin. Gazli y.oto da bence en iyi yerlidir.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2016, 23:14:00 »
saolasın kardeşim tavsiyelerin ve yardımın için teşekkürler
1979 Konya

The following users thanked this post: Gökmen TAŞAR

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2016, 23:16:35 »
Fevzi Bey bende yazın inşallah satın alma belgesi çıkartıp y.oto düşünüyorum. Şuan elimde dedemden kalma 98 model ata cy var lakin kulaklı gez olduğundan reflex atışlarda bazen şaşırıyorum. Onun için gazlı sistemde Armsan phenoma,Yıldız A71,Sarsılmaz Magic;kinetikde ise Özkanlar fx015,Akdaş,Stogoer m3000 düşünüyorum. Ama gazlı sistemde Armsan Phenoma Milita modeli beni daha çok cezbetti. Çünkü grupmanı Yıldız gibi güzel,ayrıca plastik kundağının rengi haki yeşili yani kamuflajlı ve plastik. Eğer Özkanlar veya Yıldızın da böyle modeli olsa Yıldız düşünüyordum. Onun için benim nacizane fikrim Armsan Phenoma Milita modeli. Her türlü ava gelir ördek keklik tavşan... vs. Sonuçta haki yeşili diğer kamuflaj kaplamalar gibi zamanla çıkmaz,plastiği kendinden haki yeşili,kamuflaj derdi yok,kırılma derdi yok. Şimdiden rastgele.
teşekkürler sana da rastgele
1979 Konya

Çevrimdışı Uğur DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2016, 23:57:25 »
Armsan paragon bronz w kullanıyorum tüfeği sığırların mi sıkıntı olmaz bununla ilgili videolar var kundak çatlama olayı kolay kolay olmaz catlarsa bilin ki el kundağı ya tam oturmamış tir yada vidasi iyi sikilmamistir bundan dolayı gazlı sistem y.otomatiklerde içeride oluşan basınçtan dolayı el kundaginda çatlamalar olabilir el kundağı patlamalarını önlemek için kundağı iyi oturtup vidayı iyi sıkmak gerekiyor. Armsan olarak a serisi phenoma ve paragon serilerinde ufak yenilikler var ornegin a serisinde cut-offa yok ve mobil şok dediğimiz 5 cm şoklar mevcut phenoma serisinde cut- off ve primo şok dediğimiz 8 cm lık şoklar var paragon serisinde ise fişek haznesi özel kaplamalı ve kolay dolum sağlayan kaşık ilk fisegi hazneye verdiğinizde kaşık aşağıda kalıyor iki ve üçüncü fişeği rahatlıkla hazneye sure biliyorsunuz ikinci olarak aralarında ağırlık farkı var a serisi 3 kg civarında phenoma serisi 3100 gr civarında paragon 3250 gr civarında bunlar fiseksiz agirliklardir. Üçüncü olarak görsel farklılıklar vardir. Namlular ise beretta ornek alınarak yapılmış berettalarin şokları ile uyumludur. Bildiklerim bu kadardır yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. 
1991 pamukova sakarya

Çevrimdışı Uğur DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 03 Mart 2016, 00:05:55 »
Av tüfeğinin de yivli tüfekler gibi sifirlamasi vardir. Kisaca açıklama yaparsan her insan torbadan çıkmış gibi aynı olculerde değildir burada bir çok etken vardır ornegin el yapisi, çene ve yüz yapısı, boy ve kol uzunluğu başlıca fiziksel etkenlerdir bildiğim dünya standart ölçüleri olarak tüfekler 36 cm tetik düşürme mesafesi 4 cm dipçik tepe düşüklüğü 6cm dipçik taban dusuklugu olarak üretiliyor buna kısaca 4-6 ölçüsü diyorlar. Yanı demem odur ki avcı tüfeğe uydurulmaz tüfek avcıya uydurulur.
1991 pamukova sakarya