Gönderen Konu: Silah Bakımı - Test: Bakım Ürünleri - Birinci Bölüm: Korozyon&Pasa Karşı Koruma  (Okunma sayısı 114511 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Silahlarımızın bakımıyla ilgili, her ne kadar USA ya da Avrupa marketlerindeki kadar alternatifimiz olmasa da, Türkiye'de de son yıllarda bir çok farklı bakım ürününü bulabilir hale geldik.

Silah bakımında, hangi ürünün ne amaçla kullanılabileceği konusunda, av ve silah malzemeleri satanların bize verdiği bilgiler ve ürünün ambalajı üzerinde yazan iddialara güvenerek ürünlere para veriyor, silahlarımızda kullanıyoruz.

Bu ürünlerin bazısı, sadece silahlar için üretilmiş ürünler olmakla birlikte bazıları genel kullanım amaçlı ürünler olabiliyor.

Aslında, silah bakım ürünlerinden beklenti üç ana başlık altında toplanabiliyor:

1) Temizleme amaçlı (Cleaning)
2) Kayganlaştırıcı, sürtünmeyi azaltıcı (Lubricating)
3) Pasa, korozyona, neme karşı koruyucu (Protective, Preservative)

Ürünler (ya da ürünlerin üreticileri diyeyim), ürün ambalajlarının üzerinde, bu üç fonksiyondan , sadece birini veya ikisini birden ya da üçünü birden yerine getirdiğini iddia edebiliyorlar.

Silahlarda kullanılacak ürünler içerisinde, temizlik haricindeki, kayganlaştırıcı, sürtünmeyi azaltıcı ve/veya koruma amaçlı olanlardan beklenilmesi gereken bir diğer özellik de, çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda, normal şartlardaki formunu ne kadar koruyabildiği olmalı. Örneğin, çok düşük sıcaklıklarda (soğuk) ya da uygulandıktan uzun süre sonra (metal parça üzerinde uzun süre bekledikten sonra), yağın kıvamının ne kadar koyulaştığı ve/veya reçineleştiği de silahların performansını direkt etkiler. 

Çok uzun yıllardır silahlarımda da, değişik mekanik ve metal yağlama ihtiyaçlarımda da, bir çok ürün denedim, kullandım. Bunlarla ilgili olarak, temizleme etkisi, farklı formlardaki metal parçalarda sürtünmeyi azaltıcı etkisi, çok düşük sıcaklıklarda akışkan formunu koruyabilmesi, viskozite performansı ve metali korozyon/pasa karşı koruyabilmesi konularında ayrı ayrı testler yaptım, yapıyorum. Bu saydığım çeşitli parametrelerle ilgili yaptığım testlerin sonuçlarını vakit bulduğumda paylaşacağım ancak bugün paylaştığım test, bu performansların hepsini değerlendirmiyor, sadece korozyon/pasa karşı koruma performansını içeriyor. Aslında korozyon/pasa karşı koruma, silah bakım kimyasallarından beklenen özellikler içinde en popüleri ve belki akıllara ilk geleni olduğunu düşündüğümden "paylaşmaya bununla başlayayım" dedim.

Testin tüm detayları aşağıdaki mesajlarımda sırasıyla verildi... Ancak testin özeti ve sonuçları aşağıdaki uygulama kısmında da linkini paylaştığım şu videoda:

« Son Düzenleme: 28 Mart 2017, 05:28:34 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
KAPSAM:

Bu teste, kendi silahlarımda kullandığım ürünlerin yanında, normalde silahlarımda kullanmadığım ancak çevremde kullanıldığını duyduğum ya da okuduğum veyahut şahit olduğum ürünleri de dahil etmeye çalıştım. Örneğin, Mobil 1 motor yağını da, nalburlardan bulabileceğiniz makina yağını da, WD-40 gibi ürünleri de bu teste dahil ettim. Hepsi aynı şartlarda değerlendirilebilsin istedim.

Korozyona/pasa karşı korumayla ilgili en son yaptığım testi, faydalananlar olacaktır beklentisiyle paylaşıyorum.

Toplam 50 tane kimyasaldan (daha sonra 48'e düşürdüm), "metali koruma" iddiasındaki 35 tane ürünü bu teste dahil ettim. Yani mesela, ürün ambalajı üzerinde, koruma iddiası yoksa, mesela sadece temizleme amacıyla üretildiğini iddia ediyorsa, o ürün bu teste dahil edilmedi. (O ürünleri de, metodolojileri daha farklı olan testlerde değerlendiriyorum, vaktim olduğunda paylaşacağım inşallah)

Değerlendirdiğim Tüm Ürünlerin Listesi:

TESTTE KULLANILAN ÜRÜNLERİN TEMİNİ ve ÜRETİM YERLERİ HAKKINDA BİLGİLER:

Ürünlerin çok büyük çoğunluğunu Türkiye'de satın almıştım. Yani bu ürünlerin bir çoğunu Türkiye'de çeşitli av malzemesi satan mağazalarda bulabilirsiniz. Çok az bir kısmını İngiltere, Almanya , Fransa, İtalya'daki silah ve silahlarla ilgili malzeme satan mağazalardan satın aldım. Ancak onların da çoğu, zaman içinde, Türkiye'ye getirilecektir diye tahmin ediyorum (ya da ümit ediyorum diyeyim). (İnternet üzerinden sipariş verilerek getirtilemiyorlar maalesef, kimyasal malzeme olduğu için fiyat limitine bakılmadan gümrükten geçişine izin verilmiyor.)

Çeşitli kullanım amaçlarına haiz 48 kimyasal ürünün:

14 tanesi Alman,
12 tanesi Amerikan,
5 tanesi Fransız,
5 tanesi İtalyan,
5 tanesi Türk
4 tanesi Avusturya,
1 tanesi Belçika,
1 tanesi İngiliz,
1 tanesi Hollanda,

menşeili ürünler.

Korozyon testine tabi tutulan (metali pasa karşı koruma iddiası bulunan) 35 üründen ise:

11 tanesi Alman,
6 tanesi Amerikan,
5 tanesi İtalyan,
5 tanesi Türk,
3 tanesi Fransız,
2 tanesi Avusturya,
1 tanesi Belçika,
1 tanesi İngiliz,
1 tanesi Hollanda

menşeili ürünler oldu.

Test sonucunda performanslarına göre ilk 10 sıralamaya giren ürünlerden:

4 tanesi Alman,
2 tanesi Amerikan,
1 tanesi İtalyan,
1 tanesi Fransız,
1 tanesi İngiliz,
1 tanesi Türk

menşeili ürünler oldu.

İlk 10'a giren ürünlerden:

Silahlar için üretilmiş olan ürün sayısı: 6

Genel kullanım amaçlı olan ya da asıl kullanım amacı silahlar olmayan (motor yağı, makina yağı vb gibi) ürün sayısı: 4

oldu.

Kimyasallar ve ilgili yardımcı bakım malzemeleri (numaralandırılmadan ve indekslenmeden önce):

Indekslendikten Sonra Ürün Fotoğrafları

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2015, 21:33:04 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
KAPSAM (devam - ürün fotoğrafları):

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
METOD VE UYGULAMA:

35 kimyasalı, L şeklindeki ayrı ayrı bir biriyle tamamen aynı 35 adet metal parçaya (köşebent demiri) uyguladım. Bu L şeklindeki metal parçalardan bir tanesini de, kontrol amaçlı hiç bir kimyasal uygulanmadan diğerlerinin yanında, aynı tahta plakaya tutturdum.

L şeklindeki metal parçaları, parçanın bir bacağı dikeyde, bir bacağı yatayda duracak şekilde tahtaya tutturdum. Her bir metal parçanın dikeydeki bacağını dikey hareketlerle, yataydaki bacağını yatay hareketlerle olmak üzere, çelik fırçayla fırçaladım. Bu sayede, dikeyde ve yatayda metale incecik çizikler atarak, incecik su yolları oluşturdum. Bunu yapmaktaki amacım, test boyunca yaklaşık olarak dik olarak duracak olan tahta plaka üzerindeki parçaların, dikeydeki bacakları üzerinden tuzlu suyun daha kolay akmasını, yataydaki bacakları üzerinden ise tuzlu suyun daha zor akmasını ve metalin üzerinde daha uzun süre tuzlu suyun kalmasını bekledim. Metalin her iki bacağındaki korozyon durumunu da ayrı ayrı değerlendirmeye alabilmek gerektiğini düşündüm. Zira, ilgili bakım ürününün, tuzlu suya nispeten kısa ve nispeten uzun sürelerle maruz kalmalarındaki performanslarını ve ayrıca suyu üzerinden kaydırabilme ve suyun bir şekilde tahliye edilmesine izin verme yeteneğini de değerlendirmek istedim.

Bu fırçalamayla, aynı zamanda, metal parçaların üzerinde bulunabilecek küçük korozyon ya da pas kalıntıları varsa giderilmesi ve dolayısıyla teste eşit şartlarda girmeleri de sağlanmış oldu.

Kimyasalları metal parçalara uyguladıktan sonra, 1 saat kadar metale iyice penetre olmaları için bekledim. Daha sonra ise doymuş tuzlu su çözeltisini sprey şişe marifetiyle (parçalara dokunmadan ve eşit miktarlarda) tüm parçalara uyguladım.

Testin Kapsamını, Metodunu, Uygulamasını, Sonuç ve Değerlendirmesini İçeren Video:

Başlangıçta, kimyasalların uygulandıktan sonraki (veya yaygın deyimiyle "yağlandıktan" sonraki) metal parçaların temiz görüntüsü:

Kimyasalların uygulandığı metal parçalara doymuş tuzlu su çözeltisinin sprey şişe marifetiyle sıkıldıktan sonraki görüntüsü:

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2015, 23:08:14 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici

UYGULAMA (devam - ~1 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık 1 gün  ~24 saat sonraki görüntüsü:

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
UYGULAMA (devam - ~2 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık 2 gün  ~44 saat sonraki görüntüsü:

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2015, 21:35:07 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
UYGULAMA (devam - ~3 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık 3 gün  ~67 saat sonraki görüntüsü:

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
UYGULAMA (devam - ~4 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık 4 gün  ~93 saat sonraki görüntüsü:

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2015, 21:35:41 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
UYGULAMA (devam - 5 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık 5 gün  ~117 saat sonraki görüntüsü:

UYGULAMA (devam -  ~120 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık ~120 gün  ~2900 saat sonraki görüntüsü:

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2016, 12:48:03 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
SONUÇ:

Korozyon/Pasa Karşı Koruma Testinde Değerlendirme Sonucu Oluşan Puanlama ve Sıralama:

1. (9.0 Puan) 27-Brunox Lubricant&Corrosion Inhibitor (Alman)

2. (8.5 Puan) 26-Ernst Profi Line Waffenöl (Alman)

3. (8.0 Puan) 44-BreakFree CLP (Amerikan)

4. (7.5 Puan) 19-Beretta Gun Oil (İtalyan)

5. (7.0 Puan) 35-WD-40 (İngiliz)

6. (6.5 Puan) 47-Mobil 1 0W-40 Motor Yağı (Amerikan)

7. (6.0 Puan) 18-Armistol Special Oil for Firearms (Fransız)

8. (5.5 Puan) 32-LiquiMoly LM-40 (Alman)

9. (5.0 Puan) 33-Ballistol Universalöl (Alman)

10.(5.0 Puan) 46-Aras Makina Yağı (Türk)

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
TESTİ VE SONUÇLARINI OKURKEN:

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu test başlı başına "bir silah bakım ürününü seçmekte tek başına" yeterli değil. Zira bu test sadece korozyona karşı korumayla ilgili bir sonuç çıkarımında bulunma amacıyla yapıldı. Ancak silahlarla ilgili olarak değerlendirilmesi gereken, reçineleşmeye karşı mukavimliği, farklı sıcaklıklarda formunu koruyabilme, kayganlaştırıcılık/sürtünmeyi azaltıcı etkileri, temizleme özellikleri, çok yüksek basınçlı geniş temas yüzeyli sürtünmelerdeki performansları gibi farklı parametreler de var. Elbette bu ürünlerin hepsi hakkında, saydığım tüm parametreler konusundaki performanslarıyla ilgili kafamda kendimce fikirlerim var. Ancak testlerini henüz paylaşmadığım için diğer parametrelerle ilgili şimdilik bir şey söylemek istemiyorum. Sorulursa söylerim tabii ki, sakladığım bir şey değil :) . Fırsat ve vakit buldukça bu konularda yaptığım testleri de paylaşırım inşallah.

Kullandığım tüm ürünlerin ayrı ayrı fotoğraflarını çektim. Testin çeşitli aşamalarında da video kaydı yaptım, bazı aşamalarında yine fotoğraf çektim.

Umarım faydalı olur. Teşekkürler.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
İbrahim abi paylaştığın değerli bilgiler için teşekkürler. İlk 10 içerisinde ulaşılabilirlik ve parasal açıdan en iyisi Wd-40 gibi gözüküyor... :)
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Sağol Emrah, eksik olma :)

Yalnız bu değerlendirmenin sadece korozyona karşı koruma üzerine olduğunu atlamamalıyız. Reçineleşme, kıvamını kaybetme, sürtünmeyi engelleme, kayganlaştırma ve aşınmayı önleme vs.. Yukarıda yazdım, bir çok parametre daha var silahlarla birlikte kullanımda değerlendirilmesi gereken :)

İbrahim abi paylaştığın değerli bilgiler için teşekkürler. İlk 10 içerisinde ulaşılabilirlik ve parasal açıdan en iyisi Wd-40 gibi gözüküyor... :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, Salim SELAM, Emrah TUNCA

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Daha önce de belirtmiştim. Olaylara bilim adamı yaklaşımı ile yaklasmaniz. Bende bir saygı uyandırıyor. Eline emeğine sağlık.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Çok teşekkürler Adem kardeşim... :)

Daha önce de belirtmiştim. Olaylara bilim adamı yaklaşımı ile yaklasmaniz. Bende bir saygı uyandırıyor. Eline emeğine sağlık.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ibrahim abi benim de dikkatimi çekti. Korusun diye uyguladigim hatirli bir arkadaşımdan aldığım amerikan malı bir yağ yaylarda paslanmaya sebeb olmuştu. Köyde kamyon tır içinde büyüdü güm için kres yağ yerine ben daha iyi olur diye mekanizma yataklarina vazelin  az bi uyguluyorum. Bunu senin kullandığın ürünlerin içinde gördüm. Ama siz çifte de kullanıyorsunuz korozyonu azaltmak için.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2015, 22:12:47 Gönderen: Adem KARACAN »
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Sevgili Adem,

Vazelin ile gres yağını ayırmak lazım. İkisi aynı şey değil. Silah vazelini de silah gresi de farklı kimyasallar. Silah vazelini genellikle uzun süre kullanılmayacak silahlar için sadece koruma amacıyla (kayganlaştırıcı özelliği ikinci plandadır) kullanılır.

Silah gresi ise, geniş temas yüzeyli ve yüksek basınçla birbirine sürtünen parçaların temas noktalarında kullanılır. Silah gresinin bir diğer avantajı, sıvı yağlar gibi akıp gitmemesi, uygulandığı bölgede daha uzun süre kalıcı olması, böylelikle daha uzun süre kayganlaştırıcılığı koruması ve aynı zamanda sızma yoluyla ahşap kundağa penetre olmamasıdır. Sızan yağ zaman içinde ahşap kundağı yumuşatır ve formunu bozar. Belki ve muhtemelen mukavemetini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir diğer konu, birden fazla koruyucu/kayganlaştırıcı ürünü "aynı bölgede üst üste kesinlikle kullanmamak" lazım.

Ibrahim abi benim de dikkatimi çekti. Korusun diye uyguladigim hatirli bir arkadaşımdan aldığım amerikan malı bir yağ yaylarda paslanmaya sebeb olmuştu. Köyde kamyon tır içinde büyüdü güm için kres yağ yerine ben daha iyi olur diye mekanizma yataklarina vazelin  az bi uyguluyorum. Bunu senin kullandığın ürünlerin içinde gördüm. Ama siz çifte de kullanıyorsunuz korozyonu azaltmak için.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, Adem KARACAN