Gönderen Konu: Case Annealing (Kovan tavlama)  (Okunma sayısı 2522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
Case Annealing (Kovan tavlama)
« : 05 Ocak 2017, 10:29:40 »
Bir çoğumuz çeşit çeşit yivli fişekleri arasında kovanın boyun kısımındaki renk değişikliğini görmüşüzdür. Ancak bu ne için yapılır ve ne işe yarar konusu benim bu işe başladığım ilk zamanlarda bir muammaydı benim için..

Metal ve özellikle pirinç ve bakır ile uğraşan kişiler aslında bu konuya vakıftır belki... işin aslı pirinç dövüldüğü veya şekillendirildiği zaman içinde oluşan çatlaklarda saklı...

bir çok kalibrenin parent case dediğimiz oluşturulduğu kalibreler var mesela .243 win için parent case .308 win'dir. Dkkat ettiğimizde .243 kovanlarında bu konuyu daha çok görmekteyiz. Ayrıca ağır kalibrelerde tavlanmış kovan daha çok mesela .338 LApua Magnum'da daha çok..

peki neden?

Bilindiği gibi düz yapılan bir pirinç silindirini sizer die denen ve kovan alıbı diyebileceğimiz cihaza sokarak yaparlar kovanı. bunun içinde kovan omuzu ve boynu şekillenir. dolayısıyla da pirinç strese maruz kalır. içinde çatlaklar gelişir. Buna bağlı da kovanda patlama sırasında yırtıklar meydana gelir (özellikle çok atım görmüş tüfeklerde) bunu önleme amacıyla en çok strese maruz kalmış alanda yani boyun ve omuz kısmında şekillenmeden sonra tavlama işlemi yapılır ki metal tekrardan bütünlüğünü sağlasın (fiziki oalrak metalin içinne elektron denizi bütünlüğünü sağlama amacıyla).

Belki bir gün biz de medeni ülkelerdeki gibi serbestçe satılan, ithal edilen ve adam akıllı fiyatlara alınabilen fişek çeşitliliğine sahip dükkanları ülkemizde görürrüz.. tabi bunun tersini daha çok öngörebiliyoruz da hadi neyse...

• Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

The following users thanked this post: S.Cevat CAN, İbrahim AYSU, Berhan PINAROĞLU, Tevfik GÜN

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Case Annealing (Kovan tavlama)
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2017, 10:54:32 »
Tolga Bey yararlı bir bilgilendirme olmuş elinize sağlık, bende merak ederdim neden diye.Yalnız askerdeyken bizzat tanık olduğum bir olay var.Kovanın ağız kısmının kesildiği sıkça görülen bi durumdur hatta yüzük kesti diye bi tabirle anlatılır sanırım.Askerde MG3 atışı yaparken tüfekten normal fişek patlamasından garip bir patlama geldi ve mayon girişinden fazlasıyla duman çıktı.Kapağı kaldırdığımızda başta herşey normal göründü ancak namlu çıkarılıp bolt söküldüğünde işin gerçek yüzü ortaya çıktı.Kovan tabla tarafından tam kapsül kısmının bittiği yani barut ile temas ettiği yerden kopmuş ve kovanın kalanı komple fişek yatağına yapışmıştı.Çok uğraştık ama çıkaramadık.Üstelik bolt çatlamış ve tırnak yayı fırlamıştı.Yani bu kovan üzerindeki gerilimler dip kısımlarda da olabilirmi yoksa bu olay başka bir sebeptenmi kaynaklanmıştır?
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

The following users thanked this post: Turgay YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2017, 21:49:25 »
tahmin ettiğim kısım rim kısmı olsa gerek; rim kısmından çatlayıp silindir şeklinde kovan yatağa yapıştıysa aklıma gelen ilk şey fişek yatağa sürülmeden önce patlamış olabileceği durumu. Ben de doğu görevindeken hastaneye bir askeri getirmişlerdi yatağa sürülmeden önce şarjör yatağında patlayan bir fişek yüzünden eli yaralanmıştı askerin...
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2017, 00:51:05 »
tahmin ettiğim kısım rim kısmı olsa gerek; rim kısmından çatlayıp silindir şeklinde kovan yatağa yapıştıysa aklıma gelen ilk şey fişek yatağa sürülmeden önce patlamış olabileceği durumu. Ben de doğu görevindeken hastaneye bir askeri getirmişlerdi yatağa sürülmeden önce şarjör yatağında patlayan bir fişek yüzünden eli yaralanmıştı askerin...

Tolga Bey pek çok kez boltu ( bolt ne kadar doğru bir tabir bilemiyorum) dağıtıp topladım uzun uzun inceledim horoz yok bu silahta bildiğiniz üzere. MG3 boltu yuvasına oturmadan yani rulman şeklindeki kilitler açılıp yerini almadan iğne kapsüle yetişemiyor.Fişeğin yuvaya girmeden iğne nedeniyle patlaması zor  gibi.İmkansız diyemiyorum olabilir ama fişek hatası olabileceğini düşünüyorum.Gerilimlerden bahsedince bu aklıma geliverdi :)
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı S.Cevat CAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2017, 12:13:01 »
 Özellikle,  Magtech kovanlarında gözlemlediğim olaydır. Elde kalmadığı için fotoğraflayamıyorum ,konuyu zenginleştirmek adına belki siz paylaşabilirsiniz Tolga bey.

İlk gördüğümde dolum fişek mi acaba diye düşünmeme bile  sebep olmuştur.
Dokuzlar 12 ga poze-Akkar 12 gaChurchill 205 poze
Armsan eos 36 ga tek kırma-Armsan 12 ga Rs a1
Benelli m2 12 ga
Mauser M03 8x57cal.
S.Cevat CAN 1982 İSTANBUL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2017, 08:50:46 »
Tolga Bey pek çok kez boltu ( bolt ne kadar doğru bir tabir bilemiyorum) dağıtıp topladım uzun uzun inceledim horoz yok bu silahta bildiğiniz üzere. MG3 boltu yuvasına oturmadan yani rulman şeklindeki kilitler açılıp yerini almadan iğne kapsüle yetişemiyor.Fişeğin yuvaya girmeden iğne nedeniyle patlaması zor  gibi.İmkansız diyemiyorum olabilir ama fişek hatası olabileceğini düşünüyorum.Gerilimlerden bahsedince bu aklıma geliverdi :)

Tüm silahlarda o şekilde olur ztn öyle olmazsa patlamadan doğan kuvvetle ya iğne kırılır ya da iğne kapsğlün içine girer..
Tabiki fişek hatası; kapsül ezilmeden patlamamalı amcak hepimizin çevresinde vardıryivsiz fişeğini yere düştü diye patlayıp zaman zamsn yaralanmalara neden olduğunu anlatan..
  • Blaser F3
  • Browning Maxus

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2017, 12:43:27 »
Tolga bey yazılarınızı beğenerek takip ediyorum.Case annealing tabiri yurdumuz avcılarının yivli avcılarının çok kulak kabartmadığı bir konu malumunuz bu işlere girişmek için alet edevat eksikliği gibi yasal sınırlamalar mevcut.Ama hassas atışların olmazsa olmazlarından reloading olayı.Match namlu,kaliteli bir stock fabrika çıkışlı tüm yataklamaları yapılmış,bu si yüksek bullet,iyi bir Tetik,iyi bir dürbün montajı ve sizinde belirttiğiniz reloading bölümünde olan annealing kısmı.Hepsi tecrübeyle bir araya gelirse bu işten keyif alınır.
1988 MERSİN