Gönderen Konu: Huğlu 200A alt atma sorunu ...  (Okunma sayısı 3834 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Talat YILMAZ 46

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
Huğlu 200A alt atma sorunu ...
« : 29 Ekim 2018, 15:39:15 »
İyi günler arkadaşlar uzun bir yazı olcak sıkılmadan okursunuz inşallah.Çoğu avcının hayalinde vardır bir çifte kırma av tüfeği sahibi olmak   sebebi diğer av tüfeklerine göre  daha kibar estetik sağlam ve avda verdiği tat  vb  bu hayalle bütçe dahilinde  büyük abim  kendisine özel 200A modelinin siparişini  verdi  3 ay sonunda  2018 ocak ayında Kaysan silahtan alındı. İlk gittiği avda  9 atış yapıp 1 tanesini bile vuramaması üzerine    standart 36.6 metreden ayakta destekli  3 adet deneme atışı yapar 
1. Atışı sürekli kullandığı    süperpoze
( alt-üst) tüfekteki gibi  arpaçığı hedefin üzerini kapatır namlu bahtını görür görmez şekilde  yapıyor   merkezin altından vuruyor. 2 atış   bantı biraz yukardan bakarak atıyor  1.atışa göre az üstten vuruyor. 3.atış bantı yaklaşık 2 cm yukardan bakarak arpaçığı hedefin merkezine gelecek  şekilde yapılıyor  80×80 kâğıtta tam dağılım gerçekleşiyor.Tüfeğin alttan vurduğu düşünülüp fabrikaya gönderiliyor  2 hafta sonra tüfek elimize ulaştı   kutu içerisinde  25-30 metreden  atış yapılmış 2 kağıt geldi ve merkezden vurulduğu görüldü fakat tüfekte hiçbir işlem yapılmamış.  Av sezonu bittiği için av üzerinde deneme şansı olmadı.  Tüfeği ayrıntılı incelediğimde  namlu bantının üstten kaynatıldığını gördüm ve  kubuzla birleşme yeri yukarda olduğundan puslanma yapıyor  hedef almayı zorlaştırıyordu  ve tüfek fabrikaya gittiğinde namluda çizilmeler olmuş   abimde  dürbün takayım derken bantın boyasını çizmiş ve avda dipçikte küçük çizilmele oldu  bu sebeplerden  birde yedek el kundağı yaptırmak için  eylül ayında fabrikaya geri gönderdim  1 aylık süreç  sonunda  23 ekimde elime ulaştı. Namlu bantını kubuzla birleşme yerini düzeltmişler  ve aşağı almışlar hedefe iyi geliyor şimdi   kundaklar tekrardan boyanmış ve namlu kum kampala yapılmış  güzel olmuş  4 tanede atış kağıdı gönderikler denem için istemiştim   yedek  geniş ceylan  el kundağı   güzel yapılmış fakat  diğer el kundağının kilit demirini takmışlar  bunada  kilit demiri yapmaları lazım değilmi benmi yanlış biliyorum  her neyse  hafta sonu pazar günü  deneme atışı yapma fıstatım oldu sizlerle paylaşmak istedim.

200A  76 cm mobil şoklu
Mesafa:36.6  metre ile ölçüldü
Rakım:1300 metre 
Sıcaklık:16 derece
Rüzgar:7 km
Nem:0
Atışlar ayakta destekli    hedef 150 cm yükseklikte   arpaçık hedefi kapatır şekilde  namlu bantını görür görmez şekilde   

Kağıtlar 65×65 cm

1.Atış   Sağ namlu 2  şok  Sterling 32 gr 6 no

2.Atış  Sol namlu  1 şok Sterling 32 gr 7 no

3.Atış  Yılların Avcısı  babam gerçekleştirdi 
Sol Namlu  1 şok  Sterling 32 gr 7 no

4.Atış  Namlu bantını 1 cm yukardan bakarak yani bantı görerek   Sağ Namlu  1 şok  Sterling 32 gr 6 no
Bu şekilde bantı görerek

Hedef kağıtları küçük mü deyip  60×120 cm kağıt kullandım

5.Atış   Sağ namlu 1 şok Sterling 32 gr 6 no

6.Atış  Sol Namlu  1 şok Sterling 32 gr 6 no

7.Atış  Sol Namlu 2 şok Sterling 32 gr 6 no

Bunlarda  tüfek ilk alındığında abimin yapmış olduğu atışlar

1.Atış  Arpacık  hedefi kapatır  bant görünür görünmez

2.Atış  bant görünür şekilde

3.Atış  bant  yaklaşık 2 cm yukardan görünür şekilde

Ve fabrikanın yapmış olduğu atışlar

.

Tüfeğin bantının ilk hali kubuza göre yüksek

Bantın kubuza göre tekrardan yapılmış hâli

Ve tüfeğin son hali   

Sonuç olarak tüfek 4 atıcı ile denendi atışlar ayakta destekli    süperpoze deki gibi  arpaçık  hedefi kapır ve namlu bantını görür görmez şekilde yapıldı  bu zamana  kadar çifte kırma tüfek kullanmadık   farklı bir atış tekniğimi var acaba demeye başladık  2 defa servise gidip geldikten sonra  yine aynı sorunlar olunca  ve huğlunun  2 adet pozesi bir yarı otomatiği var  memmunuk  yine aynı yerden devam dedik fakat bu sorun bizi üzdü heleki şu aralar  mehmet yayla usta ile görüşüp kendime de özel çifte yaptırmak isterken. tüfekle ilgili küçük sorunları forumda hiç paylaşmam fakat böyle çıkmaz sorunla karşılaşınca  ustalardan bilgi almak istedim  sorun bizdemi yoksa silahtamı    bilmeden sorun buymuş deyip firmaya suç atmak istemem  2 defa gönderdim
 3 .sefer göndermek istemiyom açıkçası  sorun bizde demeye başladım

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2018, 16:46:34 Gönderen: Talat YILMAZ 46 »
  • Huğlu 202B 12 cal 71&76 1-3 fix
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
Ynt: Huğlu 200A alt atma sorunu ...
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2018, 17:45:03 »
Akıllara  tüfeğin dipçiğinin  atıcıya uymadığı gibi sorular gelebilir   atışlar  ayakta destekli sabit hedefe ve 4 farklı atıcı ile gerçekleşti  sabit hedeflerde  dipçiğin önemi yok diye biliyorum .

Yivsiz tüfeklerde   arpaçığı  ve namlu bantını görmeden yapılan atışlarda alttan vurma sorunu
Namlu bantının üzerinden bakarak arpaçığı hedefte görerek yapılan atış da   üst  vurma sorunu
Namlu bantını görür görmez şekilde  arpaçığı hedefin ortasına gelecek şekilde yapılan atışın doğru olduğunu biliyorum  yanlış mı  biliyorum acaba  15 sene boyunca yanlış teknik mi  uyguladım   kullandığım 96 model 16 cal  pozemin bantının ortası şetirli ve 10 mm  olmasına rahmen çok güzel av yapıyom.

Bu tüfekte en iyi dağılımı  bantın üzerinden bakarak aldım

çiftelerde bu teknik mi doğru    böylemi kullanmalıyım yoksa fabrikaya gerimi göndereyim  av sezonun içinde  ve bu tür uzun namlulu tüfekleri  25-30 metreden denemek ne kadar doğru   bana göre  35 hatta 40 metreden denenmesi lazım

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2018, 18:05:03 Gönderen: Talat YILMAZ 46 »
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2018, 18:54:50 »
Bir defa bantın kubuz arkasında köşelerinin görüldüğü ilk fotoğraf bariz işçilik hatası. Bantın keskin köşeleri gözüküyor resmen. İkinci fotoda törpüleyip boyamışlar zaten. Vuruşlar alt gözüküyor. Hatta Huğlu'nun kendi yaptığı atışta sağ namlu hafif sol vurmuş. Namlu ağzının tam önden görüntüsü var mıydı?
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

The following users thanked this post: Talat YILMAZ 46

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2018, 19:37:48 »
Saygıdeğer Merdan Hocam,

Tüfek zaten mobil şoklu imiş. 4 ve 5 numara şoklarla aynı mesafeden, aynı atıcı, aynı şartlar altında bir kaç farklı tek kurşunla her iki namludan atış yapsa daha net gözlemleme yapılamaz mı?
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Talat YILMAZ 46

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2018, 20:16:00 »
Bir defa bantın kubuz arkasında köşelerinin görüldüğü ilk fotoğraf bariz işçilik hatası. Bantın keskin köşeleri gözüküyor resmen. İkinci fotoda törpüleyip boyamışlar zaten. Vuruşlar alt gözüküyor. Hatta Huğlu'nun kendi yaptığı atışta sağ namlu hafif sol vurmuş. Namlu ağzının tam önden görüntüsü var mıydı?
Ustam bantın sadece köşeleri değil  tamamı görünüyordu özellikle sabit hedeflere sıkarken köprü gibi görünüp parlıyordu  bandı söküp altını alıp tekrar kaynatmışlar  orası tamam   fakat  fabrikaya  göndermeden ve geldikten sonraki atışlar aynı alttan vuruyor  ve dediğiniz gibi fabrika atışlarda alttan  fakat 25-30 metre gibi olduğundan çok belli etmiyor.
Namlu ucu foto sormuşsun ustam   yaylada bıraktım elime geçince atayım bence hata olan yer burası   bantın namlu uç kısmı biraz aşağı alınırsa düzelir.  Böyle uzun namlu silahı
 37 -40 metreden denenmesi lazım
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #5 : 29 Ekim 2018, 20:22:55 »
Saygıdeğer Merdan Hocam,

Tüfek zaten mobil şoklu imiş. 4 ve 5 numara şoklarla aynı mesafeden, aynı atıcı, aynı şartlar altında bir kaç farklı tek kurşunla her iki namludan atış yapsa daha net gözlemleme yapılamaz mı?
Yasin  bey  36 metreden yapılmış 2 adet tek kurşun atışı var
saçma dağılımı kadar kötü değil  ama yinede alttan vuruyor
5 şoklan iki namlu atışı

Aslında saçma dağılımı güzel fakat alttan vuruyor  namlu bantı özellikle   uç kısmı yüksek
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2018, 20:42:49 »
Evet ben de fotoyu onun için istemiştim. Muhtemelen arpacık hayli yüksekte kalmıştır. Bahsettiğim bantın belli bir standardı yok mevzu buydu. Bu tüfek çukur bant olmuş olsaydı arpacık neredeyse iki namlunun üst kesit hizalarında olacak ve alt vurmayacaktı. Yüksek bant namlu seviyeleri üzerinde de olsa, namlu ucunda hedefi tam merkezinden vuracak şekilde namlu ağzında gerekli düşüklük verilmeliydi. Kurşun atışları her şeyi özetlemiş zaten.

Yasin bey mobil şoklu namlularda namlu ucu sabit şoklulara göre daha etli olur malumunuz. Bir çok firma bu oluşumun getirdiği nişan hattı ve namlu birleşim açısını revize etmeden üretim yapıyor. Çok basit bir örnek vereyim. Piyasadaki Maverick Mossberg tüfeklerin kısa namluları bildiğiniz klasik sarı arpacıktır. Bant filan yoktur. Arpacık namlu hattına en az 7-8 mm daha yakındır. Bu tüfeklerle atış yaptığınızda 25 metrede tek kurşunda en az 20-25 cm yukarı vurursunuz.

Ama aynı tüfeğin bantlı namlusuyla atış yaparsanız bantın yüksekliği ve artı arpacığın yüksekliği sayesinde hedefi merkezinden vurursunuz. Ama diyelim ki bu bantlı namlu sabit şokluydu. Bir tane namlu yaptırdınız ve mobil şoklu, ama bant tamamen aynı yükseklikte ve arpacık da aynı. Namlu ağzının mobil şok nedeniyle  dış çapı kalınlaşacaktır. Nereden baksanız 2 mm ye yakın arpacığın namlu merkezinden uzaklaştığını görürsünüz. Bu da sabit şoklu namluya göre tüfeğin alt vuracağı anlamına gelir. Ama siz bantı namlu ağzında 2 mm aşağıya indirirseniz dengeyi kurmuş olursunuz. Bizde görmezden gelinen bu. 
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2018, 20:46:23 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Talat YILMAZ 46, Yasin ALAN

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2018, 20:49:21 »
Talat Bey

Merdan Üstad daha iyi sağlıklı yorumu yapacaktır lakin,

Hedef kağıdında kurşunların isabet ettiği çemberin çapını bir ölçün. 12.7 cm.' den küçükse alt vurma problemi fabrika toleransları dahilindedir. Huğlu size özetle "O kadarcık alt vurma olur." diyecektir. Çember 12.7 cm.' den büyükse alt vurma problemi kusur sayılacak oranda fazla demektir.

Yani kısacası tüfeğinize alt vurma problemi var mı var. Ama bu oran fazla ise fabrika müdahalede bulunacaktır; az ise olur o kadar diyecektir.

Geçenlerde yine konuşuldu forumda. Yurdum üreticilerinin tüfeklerinde arpacığın gösterdiği yeri vuran tüfek piyango vurmuş misali kıymetli sayılıyor. Ben 2000 lira verdiğim tüfeğe 3000 lira vermeye razıyım. Yeter ki arpacığın gösterdiği yere gitsin kurşun.

• Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Talat YILMAZ 46

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #8 : 29 Ekim 2018, 21:09:49 »
Evet ben de fotoyu onun için istemiştim. Muhtemelen arpacık hayli yüksekte kalmıştır. Bahsettiğim bantın belli bir standardı yok mevzu buydu. Bu tüfek çukur bant olmuş olsaydı arpacık neredeyse iki namlunun üst kesit hizalarında olacak ve alt vurmayacaktı. Yüksek bant namlu seviyeleri üzerinde de olsa, namlu ucunda hedefi tam merkezinden vuracak şekilde namlu ağzında gerekli düşüklük verilmeliydi. Kurşun atışları her şeyi özetlemiş zaten.
Ustam her şeyi geçtim bu tüfek özel yapım  2 defa gönderip hallettik tamam diyorlar yine aynı  kendiler farklı bir atış tekniği mi uyguluyorlar  anlayamadım  yada hiç mi denen miyor bu tüfekler   . Bandın namlu ucu dediğiniz gibi bayağı yukarda görünüyor  1 milim indirseler yeter olay tamam 
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2018, 21:30:29 »
Talat Bey

Hedef kağıdında kurşunların isabet ettiği çemberin çapını bir ölçün. 12.7 cm.' den küçükse alt vurma problemi fabrika toleransları dahilindedir. Huğlu size özetle "O kadarcık alt vurma olur." diyecektir. Çember 12.7 cm.' den büyükse alt vurma problemi kusur sayılacak oranda fazla demektir.

Yani kısacası tüfeğinize alt vurma problemi var mı var. Ama bu oran fazla ise fabrika müdahalede bulunacaktır; az ise olur o kadar diyecektir.

Yasin ustam tek kurşun atışları fena sayılmaz iki namlulu silah için  ama yinede alttan vuruyor benim için bir önemi yok tek kurşunun  fakat  saçma dağılımına  bakarsanız kağıdı ikiye böldüm  çoğu atışın  hedefin  üstünde şaçma yok denileçek kadar az   bazı atışlarda  üste giden saçma alta giden saçmanın  dörtte biri kadar yok  yani  fabrika diyemezki bukadar alttan vurur   heleki  76 cm namlu için hiç diyemez  çünkü bu silah  15-20 metreden bıldırcın avlanmak için yapılmadı  40-50 metre gibi yüksek atışlar için azıcık üstten vursa daha iyi olur  uzak atışlar için  ama  36.6 metreden  76 namlu attan vuracak olaçak iş değil
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #10 : 29 Ekim 2018, 21:43:31 »
İnsanın korktuğu başına gelirmiş   2010-15 yılları arasında  adılazım değil  o başkanın görev yaptığı dönemde  hep duyduk   nitro sola çekme , 103ce üst atma  , gx alt atma gibi sorunlar tavan olmuştu  taki  Naci Tanık başkan olana kadar çok iyi yönetiyor sorunlar azaldı   yeni sistemler geldi  eski huğlu değildi      ama yinede  acaba bu gibi sorunlan bizde karşılaşırmıyız dedik içimizden ve başımıza geldi karşılaştık  dediğin gibi tüfek böyle azıcık üst vursa sorun yok uzak atışlar için  ama  bayağı alttan vurması gerçekten sorun
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2018, 21:45:41 »
Talat bey,
Bir arkadaşım Büyük Huğlu'ya sabit şoklu poze yaptırdı. Tam 6 ay da bekledi.  Ben çok sonraları gördüm tüfeği. evet sabit şoklu yapmışlar ama namlular mobil şoklu namlular gibi işlenmiş. Namlu et kalınlığı namlu ucunda şok yuvası olmadığı için bariz şekilde kalın. Şok yuvası açmayıp düz şok yapmışlar yani. Deneme atışı yaptım. 15 metreden. A4 kağıdına nişan aldım. Saçmaların neredeyse tamamı alt yarıya isabet etti. Buyrun buradan yakın. Oysa biraz uğraşıp namluları sabit şoka göre traşlasalardı isabette sorun olmayacaktı.

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2018, 22:07:25 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Talat YILMAZ 46

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2018, 22:19:04 »
Merdan ustam  yerlide  ozaman  özelde yaptırsan normal standartta alsan şans   .fabrikada çalışan ustalara bağlıki hepsi aynı tecrübe aynı el işçiliği kullanmıyor  farkta burdan çıkıyor    veya gözden ufaçık bir şey kaçıyor  sonuç çok kötü oluyor  benimde tavsiyem bundan sonra  denemeden silah almayın ve iyice inceleyin  ister yerli isterse yabancı fark etmez    . Sonuçta  hepimiz insaniz  gözden kaçmış olabilir unutulmuş olabilir vb  her şey olabilir  önemli olan sorunu en kısa zamanda doğru olarak çözmek   ve bildiğim kadarıyla huğlu kooparatif olmasına rahmen müşteri memnuyetli bir firma   inşallah bu sorunuda çözer   ve bant bir sefer söküldü ikinci seferde sökülüp takılırsa  artık korkmaya başladım namluya zarar verir mi diye
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2020, 04:45:24 »
Merdan ustam  yerlide  ozaman  özelde yaptırsan normal standartta alsan şans   .fabrikada çalışan ustalara bağlıki hepsi aynı tecrübe aynı el işçiliği kullanmıyor  farkta burdan çıkıyor    veya gözden ufaçık bir şey kaçıyor  sonuç çok kötü oluyor  benimde tavsiyem bundan sonra  denemeden silah almayın ve iyice inceleyin  ister yerli isterse yabancı fark etmez    . Sonuçta  hepimiz insaniz  gözden kaçmış olabilir unutulmuş olabilir vb  her şey olabilir  önemli olan sorunu en kısa zamanda doğru olarak çözmek   ve bildiğim kadarıyla huğlu kooparatif olmasına rahmen müşteri memnuyetli bir firma   inşallah bu sorunuda çözer   ve bant bir sefer söküldü ikinci seferde sökülüp takılırsa  artık korkmaya başladım namluya zarar verir mi diye

Konunun üzerinden baya geçmiş ama bir kaç birşeylerde ben yazayım babamda 92 yılında alınma huğlu çifte var ben 2 yıl kadar bir fiil kullandım bantı görmeden yada bantı silme görerek yaptığım atışlarda çok toprak kaldırdım çok av kaçırdım kurşun ata ata nasıl vuracağımı öğrendim o fotoda attığınız şekile yakın bir nişan hattı var bir arkadaşın 104 d modeli pozesiyle attım ondada bantı silme gördüğüm zaman alt  vurdu eski yapım özka çiftede de oskar otomatikte kral pozede açıkçası denediğim bir çok yerli tüfekte bana göre banta çok üstten bakmak gerekiyordu 2007 de aldığım baikal otomatikten sonra yerli tüfekleri kullanmak bana baya zor geldi hatta stoeger pompalı bile diğerleri kadar olmasada banta yukardan bakmayı gerektiriyordu yerlide bir önceki otomatiğim dağdelen banta yukardan  bakmadan vuruyordu geçen yıl aldığım yıldız otomatik yerliler içinde şuana kadar en iyi nişan hattına sahip diğer markalarda pek rastgelmedim üzümlü poze aldım oda üst bakmayı gerektiriyordu alışamadım sattım, eski yapım bir horozlu çukur bant çifte vardı ondada üst bakıp atış yapılıyordu ben onada alışmıştım 2 3 yıl önce arkadaşım  üzümlü yapımı çukur bant çifte aldı ve denemelerinde hep alt vurdığunu söyledi  yanında giden arkadaşlarınada denettirmiş onlarda alt vurmuşlar beraber denedik ben aynı tüfekle 30 metre civarında tek kurşunla pet şişeyi vurdum biraz zor oluyor ama alıştığınız zaman vuruluyor, sizin o attığınız resme bakarak büyük ihtimalle ben atış yapsam vurabilirdim diye düşünüyorum çünkü bizdeki huğlu çiftede bununla hemen hemen aynı...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156