Gönderen Konu: 12 ve 20 kalibre tek kurşun ağır çekim  (Okunma sayısı 2732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre BASKASKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
12 ve 20 kalibre tek kurşun ağır çekim
« : 05 Kasım 2018, 15:04:32 »
Merhabalar,

attığımız kurşunların hedefe giderken nasıl uçtukları ile ilgili bazı çekimler yaptık, ışığı verimli kullanmak adına güneşi arkamıza almaya çalıştık ancak bazı ortamlarda bu mümkün olmadı bazı atışlar güzel görünmedi

elimizde olan fişekleri test etmeye çalıştık, atışlar tetik hatasını minimuma indirmek amacıyla oturarak destekli yapıldı, hedefler 80 / 100 / 120 metre civarı, hedefi vuran kurşunlar iyi vurmayanlar kötü demekte dogru olmaz çünkü amaç sadece nasıl uçtuklarını görmek, zaten x fişek y marka tüfekte iyi atarken z marka tüfekte iyi atamayabiliyor,

herhangi bir markayı kötülemek yada iyilemek niyetinde değilim ancak ithal fişeklerin biraz daha az yalpaladığını sizlerde göreceksiniz, özellikle tapa konusunun ne kadar önemli olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum, bazı atışlarda tapa hiç çıkmıyor, bazılarında tapa çok erken çıkıyor, bazılarında hedef önünde ayrılıyor ancak en sona koyduğum atışa özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum, tapa çıktıktan sonra kurşunun yukarı dogru ciddi yön değiştirdiğini göreceksiniz,

değişik marka kurşunlar ile de atış ve çekimleri zamanla paylaşmaya çalışacağım

saygılar

https://www.youtube.com/watch?v=YlYaLn8dXU8&feature=youtu.be

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 12 ve 20 kalibre tek kurşun ağır çekim
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2018, 15:37:06 »
Paylaşım için teşekkürler Emre Bey,son zamanlarda izlediğim en güzel videolardan biri devamı gelir umarım.
Saygılarımla..
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İdris MOĞOL, Can GÜNCEŞEN

Çevrimdışı Gökhan DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • SeversenDoğa'nı,, Sürekli Yaparsın Avı'nı
    • youtube/viraav
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2018, 16:03:14 »
slow motion harika olmuş, kurşunların gidişini ağır çekimde izlemek bir ayrı zevkli, Bu videoları aldığınız profosyönel bir makina galiba kaç fps de alıyorsunuz ?
  • Çiftsan |71| Çift Tetik 12Kal Superpoze
  • Armsan |71| phenoma Camo Max 5
55-Sam1986 / Since-2017 youtube/viraav
deneme-5-5" border="0

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2018, 16:41:47 »
Paylaşım için teşekkürler Emre Bey,son zamanlarda izlediğim en güzel videolardan biri devamı gelir umarım.
Saygılarımla..

Teşekkürler Tevfik Bey, bende sizin videolarınızı keyifle izliyorum
saygılar
1978 istanbul

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2018, 16:46:49 »
Sonuç;
Maalesef yerli üretimler tam anlamı ile takla ata ata ve kıvırta kıvırta gidiyor.
Hedefi vuruyor olabilirer ama delicilik etkisini azalırken, mesafe uzadıkça da hedeften sapma miktarı da artacaktır.
Sadece çekirdeğin değil arkadaki tapanın da önemi büyük bunda.Federal,remington,winchester ise ip çekmiş gibi dümdüz gidiyor.Neden?
Herzaman dediğim gibi rekabette fiyatı değil kaliteyi kriter alıp ona göre ARGE yaparsan marka olursun.
O takla ata ata giden kurşunları yapan firmalar zahmet edip aynı ağır çekimleri fabrikalarında yapıp kendilerine bilimsel bir vizyon açmazlar ise hiç bir yere varamazlar.
Bilimsellik olmazsa Maşallah la İnşallah la ancak bu kadar olur.
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2018, 16:48:29 Gönderen: Mehmet PİLGİR »
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2018, 17:54:37 »
bu durumda federal en iyisi
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2018, 18:34:46 »
Harika bir video olmuş elinize sağlık.
Tekkurşunlarda neden hedef istikrarı yok ? Çok net şekilde görüyoruz.
Bir de şu yerden seken kurşunlar çok ürkütücü.. Art alan emniyeti çok önemli (genel olarak söylüyorum) çok dikkat etmek lazım..
Tekrar tebrikler Emre Bey. Video gerçekten güzel olmuş..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2018, 20:03:48 »
Emre bey,

Gerçekten harika çekimler. Sizi kutluyorum. Organize bir şekilde, işin içine senaryo biraz bilim katarsanız Taofledermaus'a rakip olacaksınız gibime geldi.

Attığınız  mesafeler de 1600 fps namlu çıkış hızı altındaki fişekler transsonik etkileşim gösteriyorlar, bunu videolarınızda çok iyi izlemek mümkün oldu. Çeşitli forumlarda yazıp çizdiğim yivsiz tek kurşunlarda transsonik etkilenme konusunun kendi insanımızca görüntülenmesinden çok keyif aldım. Bu nedenle ayrıca kutlarım.

Kullandığınız kamerayı merak ettim, çok güzel bir kayıt. Çekim ve kamera güvenliğini nasıl sağladığınızı da ayrıca merak ettim.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2018, 20:46:15 »
slow motion harika olmuş, kurşunların gidişini ağır çekimde izlemek bir ayrı zevkli, Bu videoları aldığınız profosyönel bir makina galiba kaç fps de alıyorsunuz ?

Emre bey,

Gerçekten harika çekimler. Sizi kutluyorum. Organize bir şekilde, işin içine senaryo biraz bilim katarsanız Taofledermaus'a rakip olacaksınız gibime geldi.

Attığınız  mesafeler de 1600 fps namlu çıkış hızı altındaki fişekler transsonik etkileşim gösteriyorlar, bunu videolarınızda çok iyi izlemek mümkün oldu. Çeşitli forumlarda yazıp çizdiğim yivsiz tek kurşunlarda transsonik etkilenme konusunun kendi insanımızca görüntülenmesinden çok keyif aldım. Bu nedenle ayrıca kutlarım.

Kullandığınız kamerayı merak ettim, çok güzel bir kayıt. Çekim ve kamera güvenliğini nasıl sağladığınızı da ayrıca merak ettim.

Mehmet Bey , Gökhan Bey teşekkürler

çekimler özel bir kamera ile yapılmadı, ağır çekim özelliği olan her cep telefonu ile aynısı yapılabilir
telefonu dürbün arkasına tutarak çekiyoruz, tüfek dürbünü de olur ancak tüfek dürbünleri long eye relief oldugu için el dürbünü daha rahat olacaktır
birde cep telefonu dürbün bağlantı aparatı dediğimiz adaptör ile sabitlersek oldu bitti :)
adaptör süz telefonu el ile dürbüne yapıştırarak da çekebilirsiniz, netlik ayarı hedefte olacak şekilde

çekim ve kamera güvenliğine gelirsek atıcının 5-6 metre arkasında yer alıyorum en yakın atışlarda hedeften 80 metre kadar uzaktayız, kullandığım dürbün 25 büyütme olduğu için yakındaymışım gibi görünüyor

1978 istanbul

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Gökhan DEMİR, Kemal GÜNEL

Çevrimdışı Gökhan DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • SeversenDoğa'nı,, Sürekli Yaparsın Avı'nı
    • youtube/viraav
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2018, 20:54:01 »
Gayet Başarılı tebrik ederim. Devamını bekliyoruz Emre Bey, videolarınıza Mehmet bey in de dediği gibi birazdaha kurgu eklerseniz çok keyifli izlenimleriniz olur.  :)
  • Çiftsan |71| Çift Tetik 12Kal Superpoze
  • Armsan |71| phenoma Camo Max 5
55-Sam1986 / Since-2017 youtube/viraav
deneme-5-5" border="0

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2018, 20:27:18 »
Emre Bey emeğinize sağlık.Video sonundaki kurşunun tapadan ayrıldıktan sonraki hareketi gerçekten çok ilginç.Amaç; marka iyi kötü ayrımı yapmak değil fakat görüntüler az çok fikir veriyor ve bir markadan beklemediğim bir görüntü de var.Tekrardan elinize sağlık.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Orçun ELDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 14 Kasım 2018, 22:28:11 »
Emeğinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş
  • Browning B5.25 hunter light 66cm
  • Browning B80 71cm +68+rifled slug
  • Benelli super black eagle II 71cm
  • Winchester 1200 stainless police
  • Armsan phenoma argentum combo ,Akdaş hybrid solak 71+61 Kariyer bullpup fd12 solak,Ruger P85
  • Redandes Tarçın
Orçun ELDEMİR
1972 çanakkale

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2018, 10:39:08 »
Merhabalar,

attığımız kurşunların hedefe giderken nasıl uçtukları ile ilgili bazı çekimler yaptık, ışığı verimli kullanmak adına güneşi arkamıza almaya çalıştık ancak bazı ortamlarda bu mümkün olmadı bazı atışlar güzel görünmedi

elimizde olan fişekleri test etmeye çalıştık, atışlar tetik hatasını minimuma indirmek amacıyla oturarak destekli yapıldı, hedefler 80 / 100 / 120 metre civarı, hedefi vuran kurşunlar iyi vurmayanlar kötü demekte dogru olmaz çünkü amaç sadece nasıl uçtuklarını görmek, zaten x fişek y marka tüfekte iyi atarken z marka tüfekte iyi atamayabiliyor,

herhangi bir markayı kötülemek yada iyilemek niyetinde değilim ancak ithal fişeklerin biraz daha az yalpaladığını sizlerde göreceksiniz, özellikle tapa konusunun ne kadar önemli olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum, bazı atışlarda tapa hiç çıkmıyor, bazılarında tapa çok erken çıkıyor, bazılarında hedef önünde ayrılıyor ancak en sona koyduğum atışa özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum, tapa çıktıktan sonra kurşunun yukarı dogru ciddi yön değiştirdiğini göreceksiniz,

değişik marka kurşunlar ile de atış ve çekimleri zamanla paylaşmaya çalışacağım

saygılar

https://www.youtube.com/watch?v=YlYaLn8dXU8&feature=youtu.be

kimse sormamış,siz de yazmamışsınız sanırım.tüfeğinizin adı ve namlu uzunluğu nedir acaba?
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2018, 11:42:23 »
 O0 çekim on numara olmuş . fazlaca emek verildiği ortada .
herkes gibi benimde en çok dikkatimi çeken şey kurşunun hedefe giderken yapmış olduğu manevralar oldu.

misket kurşun atışları denediniz mi hiç ?
 misketin hedefe gidişinin daha stabil bir doğrudan olacağı kanaatindeyim.
teşekkürler emeğinize sağlık.
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 16 Kasım 2018, 16:22:11 »
O0 çekim on numara olmuş . fazlaca emek verildiği ortada .
herkes gibi benimde en çok dikkatimi çeken şey kurşunun hedefe giderken yapmış olduğu manevralar oldu.

misket kurşun atışları denediniz mi hiç ?
 misketin hedefe gidişinin daha stabil bir doğrudan olacağı kanaatindeyim.
teşekkürler emeğinize sağlık.

İdris Bey,

Misket olarak tek kurşun şeklinde muhimmat elimde ve yakinlarimda yok, 9 lu şevrotin kastediyorsaniz bir veya iki atis disinda cekimini yapmadim ama hangi mesafede ne kadar dagildigi ile ilgili bir video dusunuyorum
1978 istanbul

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
  • TANRI Türkü Korusun ve Yüceltsin
« Yanıtla #15 : 16 Kasım 2018, 17:05:43 »
Emre öncelikle eline sağlık.Çekimlerin en önemli kısmı tüfeklerin hangi kurşunu daha doğru hedefe ulaştırması ve tapanın kurşuna sapma yapmadan yalpalamadan hedefe gitmesi.Benim tüfeğim Stoeger M3K 61 cm şeritli namlu 5 numara şokla BP black shot 32 gr,Sellier Bellot Special slug 32 gr 80mt de sapma olmadan hedefe ilerledi.Bu tüfeği kullanan arkadaşlar içinde güzel bir bilgi olur umarım.Benim için güzel bir deneyim oldu.Bize bu atışları gösterdiğin için ayrıca teşekkür ederim arkadaşım.

1982-BURSA

The following users thanked this post: Emre BASKASKIR

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 16 Kasım 2018, 17:35:08 »

O0 Emre ustam şevrotini kastetmedim misket tek kurşun .

İdris Bey,

Misket olarak tek kurşun şeklinde muhimmat elimde ve yakinlarimda yok, 9 lu şevrotin kastediyorsaniz bir veya iki atis disinda cekimini yapmadim ama hangi mesafede ne kadar dagildigi ile ilgili bir video dusunuyorum
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #17 : 16 Kasım 2018, 18:51:13 »
merhabalar;

bu çekimleri Emre Bey ile beraber yapmaktayız; kendisinin hobi olarak hem atıcılık hemde fotoğrafcılık ile ilgilenmesinin büyük avantajı var...

elimizde olan farklı mühimmatları ve farklı tüfekleri, namluları vakit buldukca denemekteyiz...
  • Armsan phenoma 12 cal, Armsan rsx1 12 cal
  • Husanarms metal force 20 cal
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Emre BASKASKIR

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 16 Kasım 2018, 19:57:21 »
Çok güzel çekimler olmuş emeğinize sağlık. Devamını bekliyoruz.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

The following users thanked this post: Emre BASKASKIR