Gönderen Konu: NEDEN DEUTSCH DRAHTHAAR BESLEMELİYİM ?  (Okunma sayısı 68351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eren BURKUCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: NEDEN DEUTSCH DRAHTHAAR BESLEMELİYİM ?
« Yanıtla #50 : 21 Mart 2016, 19:40:00 »
Kurzhaar meraklısı birisi olarak D.D. aklımın kaldığı tek ırk :) Allah nasip ederse bu ay içinde bitane dişi D.D hayatıma dahil olacak.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Armsan a612w
  • Huğlu SP
  • D.Drahthaar / D.Kurzhaar / Pointer
1991 BOLU
Bozkurtlar ulusun,Tanrı TÜRK'ü korusun !

Ahmet ŞANVER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : 22 Eylül 2017, 11:53:20 »
bir tane 7 yaşında dişi. bir tanede bir aylıkken aldığım şimdi 3 aylık olan drahthhar ım var ilk kez köpek besliyorum bıldırcın yaparken sazlık içinden ördek kalktı ve yaşlı olan bunu gördü o sazlıkların içinde dolaşmadığı yer kalmadı birde çıkıp bana bakıyor ne yapayım diye ben böyle köpek görmedim.dişi eğitimli ancak yavruyu nasıl yetiştiririm bilemiyorum onlar benim ilk köpeklerim.

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 13 Ocak 2020, 16:15:52 »
Herkes iyi şeyler yazmış. Drahthaar ırkı 2 köpeğim oldu. 2.si halen elimde. İlki aporttan başka bir şey bilmiyordu. Onu pointer ile takasladım. Gelen pointerde aptal bir köpekti. Avda kayboldu bir daha da gelmedi. Diğer drahthaar ise 2 aylıkken ülkemizin sayılı üreticilerinden birinden aldım. Nasıl eğitmem gerektiğinden nasıl beslemem nerede barındırmam gerektiğine kadar sağolsun yardımcı oldu üretici. Bu köpek temel itaat, çapraz arama ve aport eğitimi aldıktan sonra kuş fıtlatma ile ferma çalışmasına başladım. Güvercinlerden 7-8 tanesini uçamadan yakaladı. Yani kuşlar gerçekten ticari değeri olmayan uçmayan işe yaramaz kuşlar çıktı. Sonrasında fermayı biraz düzelttim. Arama tarama yapmıyor. Çapraz arama değil yürüyüş yolundan ayrılmıyor. Kendine sürekli yiyecek, leş, çöp arıyor. Tabii kızıp bıraktırıyorum. Az ileride tekrar buluyor. Velhasıl kelam bu köpeğin kardeşleri hep ölmüş. Kardeşleri pire gibiymiş. Bendekinde iş yok. Köpeğin içinde av hırsı da yok. Bıldırcına ferma veriyor, kaldırop vuruyorum. Aport diyorum. Köpek bıldırcının kalktığıyerleri kokluyor. Hemde A şecereli bir köpek bu. Bu köpeği damızlık olarak kullanıp iyi bir erkek drahthaar ile eşlesem mi?
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 14 Ocak 2020, 00:56:03 »
Al bi seter kurtul ondan.
Acı ama hiçbir avda diğer bir köpekten üstün değildir. Olamayacakda.
Bıldırcında pointer ve kurzhaar dan üstün olamaz.
Tavşan, Çulluk ve keklikte ise seter-pointer-kurzhaardan üstün Olamaz. Besleme bile.
Secere av yaptırmaz.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 14 Ocak 2020, 09:35:45 »
Herkes iyi şeyler yazmış. Drahthaar ırkı 2 köpeğim oldu. 2.si halen elimde. İlki aporttan başka bir şey bilmiyordu. Onu pointer ile takasladım. Gelen pointerde aptal bir köpekti. Avda kayboldu bir daha da gelmedi. Diğer drahthaar ise 2 aylıkken ülkemizin sayılı üreticilerinden birinden aldım. Nasıl eğitmem gerektiğinden nasıl beslemem nerede barındırmam gerektiğine kadar sağolsun yardımcı oldu üretici. Bu köpek temel itaat, çapraz arama ve aport eğitimi aldıktan sonra kuş fıtlatma ile ferma çalışmasına başladım. Güvercinlerden 7-8 tanesini uçamadan yakaladı. Yani kuşlar gerçekten ticari değeri olmayan uçmayan işe yaramaz kuşlar çıktı. Sonrasında fermayı biraz düzelttim. Arama tarama yapmıyor. Çapraz arama değil yürüyüş yolundan ayrılmıyor. Kendine sürekli yiyecek, leş, çöp arıyor. Tabii kızıp bıraktırıyorum. Az ileride tekrar buluyor. Velhasıl kelam bu köpeğin kardeşleri hep ölmüş. Kardeşleri pire gibiymiş. Bendekinde iş yok. Köpeğin içinde av hırsı da yok. Bıldırcına ferma veriyor, kaldırop vuruyorum. Aport diyorum. Köpek bıldırcının kalktığıyerleri kokluyor. Hemde A şecereli bir köpek bu. Bu köpeği damızlık olarak kullanıp iyi bir erkek drahthaar ile eşlesem mi?
Kötü bir örneğine denk gelmişsin.

Şöyle örnek vereyim bir adet üretim sınavını geçemeyen almanya doğumlu  yeşil şecereli bir köpek aldık köpek çok korkakatı artık nasıl bir eğitim den geçtiyse, neyse üretim sınavlarına hazırlanan bir köpek daha yeni kaçmış tavşanın izine yatmaz mı yatmadı velhasıl git gel köpek biraz av gördü biraz kendine geldi toparladı tam av yapacağı zaman çitlerden kaçtı kayboldu bulamadık.

Sonra iyi anne babaya sahip kardeşi müthiş av yapan bir drahthaar bulduk, köpekle hiç ilgilenilmemiş ki adı bile konmamış o derece ilgilenilmemiş yani düşünün 18 aylık olmasına rağmen köpek 8 aylık gibiydi herhalde günde bir kuru ekmek verdiler bıraktılar neyse köpeğin ayaklarının yere basmasında bir problem olmadığı ayrıca  gezmesi seri ve hızlı olduğu için aldık.

Köpek her hafta ava çıktığında üstüne koydu fermasında tavşan bile vurdurdu Kopay gibi tavşanda kovdu ses vererek, ilk geldiğinde bundan olmaz diyen İngilizci abilerin köpekleri bıtrakta ısırganın içinde bildircin aramazken bu köpek kaldırdı kuşları, hafta sonu keklikte kaldırdı lökeşe de tavşan da.

Demem o ki şecereyi fazla büyütmeyin kafanızda hafife de almayın  soy kütüğünün takibi ve soyunda hangi iyi köpeklerin olduğunu görme açısından önemli doğru iki soyu bulduktan sonra tadından yenmiyor. Bu gün bir köpek alsam şecereli alırım onuda söyleyeyim.

Her köpeğin iyisi tadından yenmez ırk gözetmeksizin. Fanatik olmaya gerek yok başka ırkı kötülemeye de gerek yok bu kötü örnekler drahthaarda çıkabileceği gibi pointerde de olabilir seter de olabilir.

Sorunuza gelecek olursak eğer dişiyse çok hırslı bir erkeğe çekip yavrularıda 6 ay bakıp ona göre içinden seçeceksen çek yok erkekse zaten köpeğin avı kötü olduğu için kimse çekmeyecektir. Her ırkın iyisine denk gelmeniz dileğiyle.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2020, 09:46:58 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA