Gönderen Konu: Süper pozede jk6 34gr atılır mı?  (Okunma sayısı 2256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Süper pozede jk6 34gr atılır mı?
« : 19 Aralık 2018, 23:45:04 »
Arkadaşlar, süperpoze de 34gr jk6 kullansam tüfeği ve beni çok yorar mı?
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ, Ayşe ALTINTREN

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
Ynt: Süper pozede jk6 34gr atılır mı?
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2018, 01:25:31 »
Pozeyi bilmiyorum ama arkadaşlar Akus çifte ile 33gr ve 35gr atıyorlar problemde yok.
Forumdaki ustalar tabiki bu tecrübeyi defalarca tecrübe etmiştirler ve en doğru cevabı vereceklerinden eminim.
Rastgele

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ, Ayşe ALTINTREN, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2018, 01:43:29 »
Arkadaşlar, süperpoze de 34gr jk6 kullansam tüfeği ve beni çok yorar mı?

33 gr kullanıyorum S4 barutlu fişeklerde,32 gr ile herhangi bir fark görmedim.Fakat çok zorlu sert ve soğuk havalarda 1-2 defa 36 attım ama sürekli kullanılırmı ??ben de hep merak etmişsindir.Kullanılmaz denirse... O zaman niye 76 mm yataklı yapılıyor bu tüfekler????

Cevapları ben de merak ediyorum.Hatta beretta firmasına bir mail bile atmayı düşünüyorum.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Naim ZENGİN, Ayşe ALTINTREN

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2018, 04:43:49 »
Atılır usta hiç bir şey olmaz.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

The following users thanked this post: Naim ZENGİN, Ayşe ALTINTREN

Çevrimdışı Mehmet Alper YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2018, 09:09:54 »
Ben direk o dediğiniz fişeği atmadım ama benim ceza pozede başka bir  36 gr atmıştım. Ancak çok tepebilir.
  • Winchester SXP Black Shadow
  • Armsan Paragon Grande S Combo
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

The following users thanked this post: Ayşe ALTINTREN

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2018, 10:16:42 »
   Naim kardeşim pozenin normal gramajı olarak genelde 32 gr, soğuk havalarda 34-36 kullanıyorum... hiç bir sıkıntı olmaz... bence kullan... selamlar rasgele...
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

The following users thanked this post: Naim ZENGİN, Ayşe ALTINTREN, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2018, 10:27:16 »
33 gr kullanıyorum S4 barutlu fişeklerde,32 gr ile herhangi bir fark görmedim.Fakat çok zorlu sert ve soğuk havalarda 1-2 defa 36 attım ama sürekli kullanılırmı ??ben de hep merak etmişsindir.Kullanılmaz denirse... O zaman niye 76 mm yataklı yapılıyor bu tüfekler????

Cevapları ben de merak ediyorum.Hatta beretta firmasına bir mail bile atmayı düşünüyorum.

Saygılarımla
Doğan bey, S4 33 gr bende atıyorum ama JK6 nın sanki barut istikakı S4 lere göre çok fazla gibi o yüzden tereddütte kaldım.
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2018, 11:06:41 »
Kıymetli Dostlar,
Niye atılmasın ki ?
Bugün çelik saçma onaylı tüfekler 1320 bar basınca dayanacak şekilde imal ediliyor , bu minimum ölçü birde..
Fabarm CIP'ten tüfeklerini 1630 bar ile test etmesini kendi istiyor.
34 g , güçlü bir fişeğin oluşturabileceği maksimum basınç 700 barlarda..Güvenlik sınırının çok çok altında.
Bu testler 17-21 santigratta 0 rakım ve 0 rüzgar koşulunda klimatize edilen ortamlarda yapılıyor, sizin bu gramajları kullanmak istediğiniz havaların çok daha sert olması bilakis üretilen basıncı düşürür.
Hafif bir tüfekte tercih edilmemesinin en büyük sebebi atış konforunun bozulmasına bağlı konsantrasyon azalması  buna bağlı olarak ta vuruş yüzdesinin düşmesidir.
Kişisel fikrimdir ; Elimdeki silaha üretim kalitesi ve kondüsyon anlamında güvenip 34 g Jk6 barutlu bir fişeği atamıyorsam, 28 g 'da atmam.
Kurşun saçmanın su kuşu avlarında yasak olduğu pekçok ülkede kullanılan Çelik saçmalı 3 inch'lik fişekler rahatlıkla çeşitli şartlarda 1000 bar ve üzerinde basınç üretebilirler.Adamlar kaz avında altüst çiftelerle bir avda onlarcasını atabiliyor.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 11:07:49 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN, Ayşe ALTINTREN, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2018, 11:30:00 »
atılır tabii ki.ama şu var,jk6 zaten yüksek basınçlı bir fişektir.çifteler de basıncı yüksek olduğu için grupmanı bozabilir.yani randıman alabilmek için havanın hayli soğuk olması gerekiyor.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Ayşe ALTINTREN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2018, 11:31:55 »
Tuncay hocam güzel açıklamış.
Tüfekte kilit boşluğu ve aşırı yıpranma durumu yoksa, fişek yatağı uzunluğunun izin verdiği her fişek atılabilir. (çelik saçma magnumlar hariç)
Bence asıl dikkat edilmesi gereken nokta, dengesiz ve bilinçsiz fişek dolumları konusu.. Mesela ses fişeği barutunun üzerine öylece saçma doldurup tüfeğe ve kendine zarar veren arkadaşlar oldu. Oyüzden özellikle dolum konusunda ölçülü ve dengeli olmak gerekli.
Hazır fişekler zaten belirli standartlar çerçevesinde üretilir ve öyle olmak zorundadır..
"jk6" barut ismini telaffuz ederken hep akla sert fişek gelir ya, kallavi bir ifadesi vardır ve aslında bu yanıltıyor bizi :)
Tuncay abinin dediği gibi, uygun barutlarla doldurulmuş en güçlü 34 gr fişekler bile maksimum 700 bar civarında olur ki her tüfek bunu leblebi gibi yutar..
50 gr normal magnum fişekler bile 900-950 bar civarını geçmez.
76 mm yataklı bir tüfekte zate 50 grama kadar istediğiniz her fişeği rahatça atarsınız..
Burada ilk önce, atış konforu ve doğru hava koşulları göz önünde bulundurulmalı..
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 11:33:29 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Ayşe ALTINTREN, Mehmet Sabri MUTLUER, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2018, 12:52:16 »
Kıymetli Dostlar,
Niye atılmasın ki ?
Bugün çelik saçma onaylı tüfekler 1320 bar basınca dayanacak şekilde imal ediliyor , bu minimum ölçü birde..
Fabarm CIP'ten tüfeklerini 1630 bar ile test etmesini kendi istiyor.
34 g , güçlü bir fişeğin oluşturabileceği maksimum basınç 700 barlarda..Güvenlik sınırının çok çok altında.
Bu testler 17-21 santigratta 0 rakım ve 0 rüzgar koşulunda klimatize edilen ortamlarda yapılıyor, sizin bu gramajları kullanmak istediğiniz havaların çok daha sert olması bilakis üretilen basıncı düşürür.
Hafif bir tüfekte tercih edilmemesinin en büyük sebebi atış konforunun bozulmasına bağlı konsantrasyon azalması  buna bağlı olarak ta vuruş yüzdesinin düşmesidir.
Kişisel fikrimdir ; Elimdeki silaha üretim kalitesi ve kondüsyon anlamında güvenip 34 g Jk6 barutlu bir fişeği atamıyorsam, 28 g 'da atmam.
Kurşun saçmanın su kuşu avlarında yasak olduğu pekçok ülkede kullanılan Çelik saçmalı 3 inch'lik fişekler rahatlıkla çeşitli şartlarda 1000 bar ve üzerinde basınç üretebilirler.Adamlar kaz avında altüst çiftelerle bir avda onlarcasını atabiliyor.
Tuncay bey, elimdeki fişek mirage JK6 34 gr kapsülün üzerinde 1050 bar yazıyor. onu görünce tereddüte düştüm.
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Ahmet CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2018, 16:34:56 »
Arkadaşlar, süperpoze de 34gr jk6 kullansam tüfeği ve beni çok yorar mı?mirage JK6 34 gr kapsülün üzerinde 1050 bar yazıyor. onu görünce tereddüte düştüm.
                   Naim bey bildiğim kadarı ile sorularınızı hakkında birkaç söz söylemek isterim .1. fişek kovanlarının üzerinde yazan max 1050 bar yazısının manası maxsimum (en fazla, yüksek)1050 bar basınçcı geçmez manasındadır.12çap ,70 kalipre saçma tüfeklerinde 1050 basınç geçilmesi istenmez .                                                                                                                                                                                                                          bu saçma tüfekleri icat olduğundan sonra   bundan çok uzun  yıllar  önce bu tüfeklerin atacağı standart saçma fişek miktarları belirlendi . bu standartlara göre normal ,standart fişek ağırlığı  12çap için 34 olarak belirlendi yani 12 çap tüfeğin atacağı standart ,fişek ağırlığı 34 gram olarak belirlenmiş dünya çapında kabülü   olarak  niye atılmasın 12çap için normal dolu ağırlığı Tuncay beyin dediği gibi atamayaçaksa  hiç bir fişek atılmaz tüfekle   reblika olur.   (kurşunlar için normal dolum ağırlığı 28 gramdır .)                                                                                                                                                                                                           12 çap için fişek  gram ve ile   belirlenmiş  dünyada uzun yıllar içinde   kabül görmüş  lisan söyle :24gram süperhafif ,28,32 gram saçma   hafif fişek  ,34 gram normal,orta fişek  ,36,40,42 gram hafif mağnum ağır dolum  fişek ,42 üstünden  52 grama mağnum fişek ,56 gramdan 63,70,72 grama kadar süper ağır süper mağnum fişek  olarak belirlenmiş günümüzde bunun kullanımın fişek yatağı uzunluğu ile belirlenir 65mm,67mm,70mm,76mm ,83mm  yataklı olması belirler. ama bu durum kullanıcı kendi ihtiyacına göre tüfeğinin durumuna görebelirler.  tüfeği eski yenimi fişek yatağı ne , hangi avda kullançak,iç çap,şok tüfeğin çelik kalitesi ,iç çapı,ağırlığı kendine özğü patent i hangi avda hangi fişekle randıman aldığı alamadığı vsvs uzun mevzu.  günümüzde tüfekler 1320 barla test edilir fabrikasyon fişekler 1050 barı geçmez bunu fişek üzerine geçmeyeceğine dair yazarlar . 34 gramda jk6/B çinsi barut kullandığı söylemiş 34 grama uygun  barut radımanlı barut cinsi yalnız gümümüzde kullanılmasada jk6 başka hafif fişeklerde kullandığı barutlarıda vardır.    JK6/C   28 gram için JK6/M  24 gram için üretmiş.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 17:32:04 Gönderen: Ahmet CANSEVER »
1960 muğla-Antalya

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Naim ZENGİN

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 20 Aralık 2018, 16:54:43 »
                   Naim bey bildiğim kadarı ile sorularınızı hakkında birkaç söz söylemek isterim .1. fişek kovanlarının üzerinde yazan max 1050 bar yazısının manası maxsimum (en fazla, yüksek)1050 bar basınçcı geçmez manasındadır.12çap ,70 kalipre saçma tüfeklerinde 1050 basınç geçilmesi istenmez .                                                                                                                                                                                                                          bu saçma tüfekleri icat olduğundan sonra   bundan çok uzun  yıllar  önce bu tüfeklerin atacağı standart saçma fişek miktarları belirlendi . bu standartlara göre normal ,standart fişek ağırlığı  12çap için 34 olarak belirlendi yani 12 çap tüfeğin atacağı standart ,fişek ağırlığı 34 gram olarak belirlenmiş dünya çapında kabülü   olarak  niye atılmasın 12çap için normal dolu ağırlığı Tuncay beyin dediği gibi atamayaçaksa  hiç bir fişek atılmaz tüfekle   reblika olur.   (kurşunlar için normal dolum ağırlığı 28 gramdır .)                                                                                                                                                                                                           12çap için fişek  gram ve ile   belirlenmiş  dünyada uzun yıllar içinde   kabül görmüş  lisan söyle 24gram süperhafif ,28,32 gram saçma   hafif fişek  ,34 gram normal,orta fişek  ,36,40,42 gram hafif mağnum ağır dolum  fişek ,42 üstünden  52 grama mağnum fişek ,56 gramdan 63,70,72 grama kadar süper ağır süper mağnum fişek  olarak belirlenmiş günümüzde bunun kullanımın fişek yatağı uzunluğu ile belirlenir 65mm,67mm,70mm,76mm ,83mm  yataklı olması belirler. ama bu durum kullanıcı kendi ihtiyacına göre tüfeğinin durumuna görebelirler.  tüfeği eski yenimi fişek yatağı ne , hangi avda kullançak,iç çap,şok tüfeğin çelik kalitesi ,iç çapı,ağırlığı kendine özğü patent i hangi avda hangi fişekle randıman aldığı alamadığı vsvs uzun mevzu.  gümümüzde tüfekler 1350 barla test edilir fabrikasyon fişekler 1050 barı geçmez bunu fişek üzerine geçmeyeceğine dair yazarlar . 34 gramda jk6/B çinsi barut kullandığı söylemiş 34 grama uygun  barut radımanlı barut cinsi yalnız gümümüzde kullanılmasada jk6 başka hafif fişeklerde kullandığı barutlarıda vardır.    JK6/C   28 gram için JK6/M  24 gram için üretmiş.
Şimdi herşey yerine oturdu. Bilgi için teşekkür ederim Ahmet bey.
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

The following users thanked this post: Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 20 Aralık 2018, 17:38:25 »
Sn.Zengin,
Oradaki Max.1050 bar ibaresi , bu fişeğin en extreme koşullarda bile üretebileceği basınç miktarının C.I.P /SAAMI standardı olan 1050 bar sınırını geçmeyeceğini ifade eder.
Bu fişeğin basıncı hafızam beni yanıltmıyorsa 660 bar civarındaydı.Deniz seviyesinde , çok yüksek hava basıncında ve uç sıcaklıklardaki  havada bile 1050 barı geçmeyeceğini garanti ederek , sizi ve silahınızı korur.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ