Gönderen Konu: çeşitli fişeklerin namlu çıkış hız ölçümleri  (Okunma sayısı 6389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Güray TUTAR

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: çeşitli fişeklerin namlu çıkış hız ölçümleri
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2014, 10:39:45 »
bende benzer makina ile ölçüyorum...tabiki sadece v1 namlu çıkış hızını ölçüyor aslında ve yapma fişeklerin hızını ölçmek için ideal..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2014, 18:51:52 »
bende benzer makina ile ölçüyorum...tabiki sadece v1 namlu çıkış hızını ölçüyor aslında ve yapma fişeklerin hızını ölçmek için ideal..
videolardaki standar wınchester den elimde var kesip barutunu yaktığımda çok yavaş yanan bir barut olduğunu gördüm videosundada hızı bayağı bir düşük çıktı
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2014, 22:38:01 »
barutun gözle yapılan yanma hızı  testi kesin bir sonuç fikir vermez...kapsül ve sıkıştırma oranını hesaba katmak gerek.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2014, 22:49:10 »
Çok yüksek hızlara gerek olduğunu sanmıyorum. Mesela Universal'in hızı hiç fena sayılmaz. Universal'in hızının kışın da çok değişeceğini  düşünmüyorum. Tabi basıncını bilmeden kesin konuşulmaz ama eğer kışın temiz yanıyorsa hızı keklik için yine yeter. Polat Bey'de krono ve universal olduğuna göre bunu ölçmek mümkün. Bir şimdi, bir de kışın ölçülür öğrenilir.

Polat Bey yerli fişeklerden ölçtüklerinizi paylaşabilir misiniz? Şimdi misal vermiyeyim ama malum bazı markaların çok sert patladığı, kiminin çok zayıf olduğunu söylüyorlar. Hatta fişekler arasında hız farkının en az olduğu marka-modelleri de merak ediyorum. Gülegüle kullanın, marka neydi?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2014, 23:44:50 »
Benim böyle bir ölçüm makinem yok ama ben bu iş için çok daha ileri teknoloji kullanıyorum..
35 metrede hedefin yakınında atış yapılan tarafı kapalı olmak üzere güvenli bir yerde duruyorum. atıcı atışını yapıyor hangi fişekte saçmalar bariz bir şekilde sesten önce hedefe çarpıyorsa benim için hızlı fişek odur :D :D

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2014, 00:20:44 »
makinam : GAMMA Chrony Chronograph  printerli modeli...
http://www.ebay.com/itm/GAMMA-Chrony-Chronograph-bullet-paintball-firearms-shooting-w-ballistic-printer-/161265760737?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item258c3039e1

elbette boş bir vakit bulup bazı denemelerimi yayınlayacağım..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2014, 21:45:11 »
gazlı otomatikler gaz kaybına yol açtığından atılan saçmanın av üzerinde etkisi pozeye göre çok daha az derler..merak ettim böyle bir kronograf'la her iki tüfekle ateş edilse hem otomatik hemde poze..namlu çıkış hızları ölçülse ve yıllardır tartışılan bu konu gerçekmi değilmi ispatlansa..birde kinetik bir tüfek olsa otomatik..stoeger gibi ata gibi.3 tüfeğinde namlu çıkış hızlarını ölçmek lazım..eğer gazlı otoyla pozeninki aynıysa gaz kaybı olmuyor demektir..av üzerinde etkisiz olmasının  nedenini başka şeylerde arabiliriz o zaman..fişek,şok uyumsuzluğu ya da namlu kalitesi vs gibi.

ben stoegerle üveyiklere 28gr saga yada Rc attığımda kuşun tüylerini hallaç pamuğu gibi attırıyor..7,8 tane saçma isabet ettiği oluyor bazen..bazı vurduğum kuşların hemen canı çıkmıyor..hiç kanatmıyor kuşu..kuş olduğu yere düşüp debelenip duruyor özellikle sezon başında..evde yoluyoruz kuşu saçmaların hepsi delmiş öbür tarafından çıkmış gitmiş ...28gram fişeğin çok hızlı olduğuna tüfeğinde saçmayı hızlı gönderdiğine kanaat getirdim pozemde olmaz böyle şeyler..gramajı biraz daha arttırıp daha yavaş bir fişek atayım dedim.aynı av esnasında aynı tüfekle stoegerle yani 32gr mirage attım. kuşdan çok fazla tüy çıkmıyor bu sefer..ama bohça gibi düşüyor..sanırsın dünden ölmüş..

sıcak havalarda 28gr rc yada 28gr saga gibi fişeklerle delip geçiyor kuşu..aynı fişekleri kışın atıyorum cansız düşüyor...103D S.Pozeyle avlandım stoegerden önce 13,14 yıl hiç böyle tüy savrulmaz kuşları delmezdi tüfek..hep içinde kalırdı saçmalar katır kutur ağzına geçer zaten yerken..:D mesafeleri aynı , hatta pozenin ful şokla kuş vurduğum mesafelerden stoegerle 3 şokla vuruyorum bıldırcın avı hariç 3 şoku sökmem üstünden..hafif gramaj fişeklerle ve sezon başında stoeger daha etkili..

ama kışın hava soğudumu özellikle ördekte 34grama geçince poze çok daha yıkıcı.34gr bugatti,36gr akuila,34gr RC , 30.5GR MİRAGE,32GR MİRAGE ,34gr jk6 cheddite gibi fişeklerle avın kemiklerini kırıyor...sezon başında hayran kaldığımız saçmaları çok hızlı gönderen , avı delen stoeger kışın saç baş yolduruyor.sapıtıyor resmen...fişek beğendiremiyorsun 34gram fişekten başka fişek yoksa yanınızda özellikle ördek avında kuş vurmayı unutun ..

ördek avında ,uzak yakın atışlarda , hele bide hava soğuksa kesinlikle S.Poze ve ağır gramaj fişek...ağır gramajın namlu çıkış hızı düşük olabilir ama ava çarptımıydı kemiklerini kırar kuşun..tecrübeyle sabittir.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2014, 21:51:10 Gönderen: Şahin BİTEN »

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 03 Ağustos 2014, 22:43:01 »
ördek avında ,uzak yakın atışlarda , hele bide hava soğuksa kesinlikle S.Poze ve ağır gramaj fişek...ağır gramajın namlu çıkış hızı düşük olabilir ama ava çarptımıydı kemiklerini kırar kuşun..tecrübeyle sabittir.
yazdıklarının tamamına katılıyorum zaten de özellikle şu kısmın altına imzamı atarım. Şahin abi ağzına sağlık...

Çevrimdışı Can ATALAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #9 : 28 Ekim 2018, 19:44:49 »
Sevgili avcı büyüklerim herkese merhaba ufak bir sorum olacak 12 ga fişeklerin kapalı ortamda testlerini izledim bu gün 450 FPS civarı çıktı en yüksek hız akşamda 20 ga fişeklerin testlerini izledim oda sahra testi idi ve ilginç bir şekilde hem kurşun hemde saçma hızları 1000 FPS üzerinde idi açıkçası kafam karsimadi değil siz değerli buyuklerimden cevap bekliyorum herkese iyi akşamlar
  • Winchester ranger
  • Setter
1991 İstanbul

Çevrimdışı Güray TUTAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dişine göre av seç, ava göre diş edinemezsin!
« Yanıtla #10 : 28 Ekim 2018, 20:35:05 »
12Ga fisekler 450 fps cikmasi imkansız. Bahsi gecen rakam ms cinsinden olabilir o da yaklasık 1450 fps yapar. İzlediginiz video'da 12Ga fişeklerin hangi ölçüm birimi cinsinden hesaplandığını yeniden kontrol ediniz. Saygılar.
  • ATA SP 71 / Çelik
1984 İzmir / Torbalı