Gönderen Konu: KÖPEK SAHİPLERİ BESLENMEDE DİKKAT !!!  (Okunma sayısı 14738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Recep İLGİN

• fethiyeli avcı
  • AvlakForum Üye
  • *
  • www.kayraconstruction.com
    • KAYRA İNŞAAT FETHİYE
KÖPEK SAHİPLERİ BESLENMEDE DİKKAT !!!
« : 29 Ocak 2010, 19:24:51 »
Sevgili arkadaşlar,
       Köpeklerimize bazı arkadaşlarımızın daha bakımlı ve besinli olsun diye gereğinden fazla yemek ve ek besin maddeleri verdiğini görüyor ve duyuyorum. Beslenme önemlidir aşırı beslenmede deri, tüy, karaciğer gibi ciddi problemler karşılaşabiliniyor.ayrıca özellikle premimum mamalar üzerinde köpekletrimizin klogramlarına göre ölçüler vardır lütfen bunlara uyalım hem ölçülü verildiğinde köpeklerimiz çok daha verimli gelişim ve enerji açısından en iyi performans sahibi olur.
      Ayrıca beslenme ile ilgili şu bilgileride bilginize unuyorum umarım işinize yarar.
Aşırı şişmanlık: Hekiminizden öğrenebileceğiniz yaş ve ırk ve cinsiyet özelliklerine uygun kilonun %15-25 üzerine çıkılması aşırı şişmanlık (obezite)olarak tanımlanabilir. En büyük neden düzensiz beslenme ve hareketsizlik olarak görülür. Bunların dışında yaşlılık, kısırlaştırma, stres gibi faktörler de etkilidir. Başlangıçta kuyruk dipleri ve karın bölgesinde aşırı yağlanmayla dikkat çeker. Olumsuz etkileri, kalp rahatsızlıkları, şeker, hareket kaybı, kabızlık olarak gösterilebilir. Düzenli hekim kontrolünde olan köpeklerde takip edildiği taktirde ender olarak görülür. Prescription mama kullanımı, düzenli hekim gözetimi ile kontrol edilebilir.

Aşırı Zayıflık: Mide ve bağırsakların aşırı dolu olması, korku, yabancı cisim yutma, tümörler vb.durumlarda ortaya çıkan iştah kaybı; sürekliliğin boyutu önemli olmak kaydıyla özen gösterilmesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı kilo kaybı büyük bir halsizlik ,kas kaybı ve anemi oluşumunu yaratır. Oranları ayarlanmış dengeli bir beslenme ,vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Hekim desteği alınmadığı taktirde sonuç ölüme kadar gidebilir.

Kemik gelişim bozukluğu: Özellikle büyük ırka mensup köpeklerde bebeklik döneminde bilinçsiz ve aşırı beslenme sonucu ortaya çıkan ve ileriki yaşam sürecini kökten etkileyecek bir durumdur. Kemiklerin henüz gelişimini tamamlamadığı bu dönemde, üstlerine besinsel ağır bir yükün binmesi kemik gelişimini olumsuz etkileyecektir. Hekim kontrolünde bir besin diyeti ile erken dönemde alınacak tedbirler ile kontrol edilebilir.

Taş,Toprak ve Dışkı yeme: Profesyonel olmayan mama alışkanlığı, ilk 6 ay içinde yoğun olarak görülen vitamin, mineral ve diğer yaşamsal maddelerin vücuda yeteri kadar alınmamasıyla ortaya çıkan bu durum, köpeğin vücudundaki bu eksik maddeleri takviye etmek istemesiyle beraber ortaya çıkan kötü bir alışkanlıktır. Profesyonel mama kullanımına geçilmesi ve bu gibi durumlar için özel olarak hazırlanmış ek ürünlerin hastaya verilmesiyle hekim kontrolünde toparlanacak bu durum ilk etapta sizleri korkutsa da kontrolü kolaydır.

Enerji fazlalığı:
Büyük ırklardan German Shepherd(Alman çoban köpeği),St.Bernard,Alman Doggie köpeklerinin büyüme devrelerinde yüksek enerji alınması sonucunda ''Osteochondros Sendromu''ortaya çıkar.Bu durum,geri dönüşümsüz olarak iskelet sisteminde bozukluklara sebep olur ve hayvanın tüm hayatı boyunca yaşayacağı problemlere neden olur!
Enerji fazlalığı,yetişkin köpeklerde ise,Adipozitaza(aşırı kilo)'ya sebep olur.Normal canlı ağırlığının %20'sinin aşılması,bu soruna neden olur.
Gelişmiş ülkelerde,kedi ve köpeklerde en fazla rastlanan beslenme yanlışlığıdır!
Köpeklerin%25-40,kedilerin ise %20-30'unda,bu probleme rastlanır..
Aşırı kilo,iskelet sisteminde olumsuz etki yaptığı gibi,diabet ve tümör riskini de arttırır!Ayrıca enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı hayvanın direncini düşürür!

Enerji bakımından eksik beslenme,genellikle görülmez.

Yetersiz Beslenme:
Kedi ve köpek bakımında,en büyük beslenme yanlışlarından biri de,Kalsiyum (Ca) yetersizliğidir.
Özellikle büyüme dönemlerinde Kalsiyum yetersizliğinin en büyük nedeni,fazla fosfor alımıdır!Kalsiyum,eksik beslenmenin yanında alınan fazla et ve sebze nedeniyle düşmesidir..Bu nedenle besinlere ek olarak verilecek Kalsiyum bu problemin çözülmesine yardımcı olacaktır.

Sodyum(Na)eksikliği,genelde evde hazırladığımız kedi-köpek mamalarına yeterince tuz ilave etmememizden kaynaklanmaktadır..
bunun sonucunda hayvanlarınızda taşikardi ve exikkoz gibi problemler görülmektedir.
Kedilerde gözlemlenen Taurin(esansiyel amino asit)eksikliği,tek taraflı hayvansal yağdan yoksun beslenme yanlışlığı sonucunda ortaya çıkar..

Kedi ve köpeklerde gözlemlenen diğer esansiyel besin maddeleri eksikliklerinde özellikle,lilolenik asit(sakatat ile besleme)farklı vitaminler(Biotin,vitamin A,E,B2,B6) ve mineral maddelerin(çinko,demir,iyot)eksikliklerinde,deri ve tüy problemleri ortaya çıkar!

Hybervitaminoz(Vitamin Fazlalığı):
Vitamin D preparatlarının gereksiz yere kullanılması durumunda,yumuşak dokuların kireçlenmesi,özellikle damar ile böbreklerde harabiyet meydana gelmesine neden olur!
Vitamin A fazlalığı,fazla miktarda pişmemiş ciğer tüketen kedilerde gözlemlenir..
Bu beslenme yanlışında devam edilirse,boyun ve sırt bölgesindeki kemiklerde üremeler şekillenir ve kedi,kafa çevirme hareketlerini yapamaz.
Geri dönüşümü olmayan bu problem,yanlış beslenme devam ederse hayvanın ölümüne neden olacaktır!

Diğer Beslenme Yanlışları:
''All-Meat''sendromu;ani ve fazla et ile beslenme sonucunda Kalsiyum ve İyot yetersizliğine bağlı olarak deri yapısında bozukluk,kepeklenme,cıvık-kötü kokulu dışkı ve iskelet bozukluğu problemleri ortaya çıkar..
Bu durumun önlenmesi için sebze ve meyve ağırlıklı rasyonlar ve ilave mineral takviyesi yapılmalıdır!
Erişkin kedi ve köpeklerde gözlemlenen güçlü veya zayıf Laktoz-intoleransı nedeniyle süt ve süt ürünlerinin,sadece belli sınırlar dahilinde ve özellikle sütün yarı yarıya su ile karıştırılması şekliyle verilmesi önerilir..
Günlük laktoz alımı,1-2g/kg canlı ağırlık kalsiyum düzeyini aşmamalıdır!

Köpeklerde çok fazla yada sürekli olarak kemik tüketilmesi,(10g/kg kalsiyum/gün)hareket zorluğuna,ağır obstipasyonlara (tıkanıklık),sindirim sisteminde yaralanmalar ve bozukluklara neden olmaktadır!

Bu 4 madde başlığı altında incelenen ve kedi köpek sahiplerinin alışkanlıklar ve kulaktan dolma bilgiler ile sıklıkla yaptıkları beslenme yanlışlıkları,kedi ve köpeklerin hastalanmalarına hatta ölümlerine sebep olmaktadır!

Tüm bu beslenme hatalarını minimuma indirmek için daima hekim kontrolünde bir beslenme diyeti uygulanmalı ve içeriği her ırka uygun özenle hazırlanmış olan Profesyonel Kuru mamalar öncelikle tercih edilmelidir
Recep İLGİN Cep Tel:05327779355
1978 Fethiye - MUGLA  ''Beni Öldürmeyen Darbe Herdefasında dahada ÖLÜMSÜZLEŞTİRECEKTİR''

Çevrimdışı Nazım AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: KÖPEK SAHİPLERİ BESLENMEDE DİKKAT !!!
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2010, 19:25:47 »
paylaşım için teşekkürler.
Nazım AKGÜN  12.03.1984 ortakentyahşi /BODRUM 0537.439.61.82

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2010, 19:35:48 »
Köpegi az beslemek kadar çok beslemekte bir o kadar zararlı yukarıda bahsedilenler gibi aşırı besleme aşırı protein takviyeside köpeklerde istenmeyen sonuçlara sebep olabiliyor tüy dökülmesi aşırı zayıflama v.b gibi..Paylaşım için teşekkurlerr Recep abi..
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Galip KASAP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2010, 21:39:52 »
Bu faydalı bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekürler. Recep Bey sağolun.

Galip KASAP
1973 Sarayköy - DENİZLİ 05357608303

Çevrimdışı Gökhan TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • "TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER ! "
    • www.drahthaar.azbuz.com
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2010, 23:02:53 »
çok teşekkürler
değerli bir paylaşım
Gökhan TÜRK
0 Rh+ 1981  AYDIN              www.drahthaar.azbuz.com

"Son suyu kirlettiğinizde, son agacı kestiğinizde ve son balıgı tuttugunuzda paranın yenmeyecegini anlayacaksınız. Jeronimo "

Çevrimdışı Yaşar AKKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • 1974 DOĞRULUK SONSUZLUĞUN GÜNEŞİDİR..
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2010, 19:10:41 »
Verdiğiniz bilgi için cok saolun .Ellerine sağlık.

Yaşar AKKAYA 1974 0 Rh+ AYDIN/KÖŞK 0553 313 2040/0545 313 2040

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Nisan 2010, 11:15:18 »

7 AYLIK POİNTERİM VAR GÜNDE BİR KEZ BESLEMEK YERİNE İKİ KEZ AMA AYNI ÖLÇÜYÜ PAYLAŞTIRARAK VERİYORUM ACABA YANLIŞ MI YAPIYORUM ŞU ARA EĞİTİMİ VAR VE SÜREKLİ ARAZİYE CIKARTTIĞIM İÇİN GELİŞİMİ YAVAŞLAMASIN DİYE BÖYLE BİR ŞEY UYGULUYORUM LÜTFEN BİLGİ VERİRMİSİNİZ... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

Çevrimdışı Mehmet GÖKSU

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Nisan 2010, 11:44:55 »
  Köpegi az beslemek kadar çok beslemekte bir o kadar zararlı yukarıda bahsedilenler gibi aşırı besleme aşırı protein takviyeside köpeklerde istenmeyen sonuçlara sebep olabiliyor tüy dökülmesi aşırı zayıflama v.b gibi..Recep abi paylaşım için teşekkürler...

Çevrimdışı İsmail SIKICIKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avınız Kanlı Olsun ...
    • http://www.facebook.com/home.php#!/WalesNegras
« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2011, 12:44:26 »
Verdiğiniz bilgi için cok saolun .Ellerine sağlık.
&
İsmail SIKICIKOĞLU

Balıkesir/Savaştepe 1983

Çevrimdışı Kenan TEKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2011, 16:48:35 »
recep abi faydalı bilgiler için teşekkürler emegine saglık
Kenan TEKİN
1985 KONYA\EREĞLİ
NEVŞEHİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #10 : 18 Mayıs 2014, 02:20:01 »
Ben 1,250 gr dana yüreğini kuşbaşı doğruyorum 250 gr kuzu işkembe veya dalak + 2 adet kuzu bacak kemiği alıyorum bizim oğlanın cadı kazanı var içinde 1 saat kadar kaynatıyorum daha sonrasında kemiği içinden çıkarıp cadı kazanına 2 su bardağı pirinç + 1 su bardağı nohut, fasulye yada bezelye + yarım su bardağı bulgur + 2 adet küçük küçük doğranmış havuç katıyorum bazen az brokoli yada karnabahar da koyduğum oluyor 40 dakika daha kaynatıyorum soğumaya bırakıyorum. Soğuyunca buzdolabı poşetine 4 er kepçe koyup ağzına düğüm atıp donduruyorum. Kazandan 25 adet filan çıkıyor. Hergün 1 tane sabah çıkartıyorum akşama çözünmüş oluyor az ısıtıyorum içine yarım ekmek doğruyorum veriyorum.
Bazende evde pişen tavuksuyu çorbası yada pilav buna benzer yemeklerden onada veriyoruz. Aldığım 3 kilo kuru mama bazen 3 ay gidiyor. Kabında sürekli var ama pek yemez. Bazen bir avuç alırım havadan atıp tutma oynarız o zaman yakaladığını yer. Yoksa sevmiyor kuru mamayı.

Ben böyle daha sağlıklı beslendiğini düşünüyorum. Hem daha ucuzda olmuş oluyor.
Dana yüreği ve iskembe dalak 10 lira
2 su bardağı ucuz pirinç 2 lira
1 su bardağı bulgur 1 lira
Havuç+nohut 50 kuruş
15 lira yı bulmaz yarım ekmeği saymıyorum bayat ekmeğimiz hep oluyor = 25 gün
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #11 : 18 Mayıs 2014, 02:24:26 »
Sadece kuru mama versem büyük bir torbayı 2 aya kalmaz bitirir. Birde çok marka var çoğunun üzerinde kril alfabesinde yazılar gördükçe
hiç mamaya güvenesim gelmiyor. İçine ne koyduklarından çok iyi kurutup kurutmadıkları daha önemli.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Alper ÖZAY