Gönderen Konu: FİTİLLEYEN FİŞEK .......iyi seyirler  (Okunma sayısı 4580 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
FİTİLLEYEN FİŞEK .......iyi seyirler
« : 09 Aralık 2018, 20:51:00 »
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Hüseyin İŞCEN, Kenan ÇAVDAR, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Samet YORULMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: FİTİLLEYEN FİŞEK .......iyi seyirler
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2018, 21:19:21 »
Maşallah ustam güzel av olmuş. Emeğine sağlık
Armsan Phenoma Camo Max 5
1986 - Zonguldak

The following users thanked this post: Halis UZEL

Çevrimdışı İbrahim ONAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2018, 21:44:54 »
Halis hocam maşallah çok güzel avlar yapıyorsun. Kazasız belasız nice avlarınız olsun..rastgele..

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1979 Balıkesir

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2018, 22:55:09 »
Maşallah halis kardeşim güzelde fişek seçmişsin ben iki yıldır renovada 32 gr 6 no sellier bellieot kullanıyorum mükemmel performans alıyorum özellikle uzak ve sert avlarda
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2018, 23:18:03 »
Her silahın namlusunun farklı ruhu vardır derler ama çok yararlı bir paylaşım olmuş hele aynı model tüfek kullananlar için.Allah daim etsin.Rastgele
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2018, 07:03:31 »
Halis kardeşim, bu fitilleme olayı sacmanin yumuşaklığı ile alakalı bence,sert saçma tüyü sarmaz keser geçer,yumuşak saçma tüye dolanır, güzel paylaşım rastgele.
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

The following users thanked this post: Doğan İLGÜN, Halis UZEL

Çevrimiçi Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2018, 07:49:08 »
Ben fitilleyen fişeği sevmiyorum bizde eski avcılar da dahil fitil olayını kötü yorumlarlar o tavşanin mesafesi çok iyiymiş cok saçma almış uzak mesafede fitilleyen saçmalar gerekli derinliğe işleyip iç organlara ulaşamaz delip geçmeyen ama fitillemeyen fişekleri kullanıyorum iyi performans alıyorum fitilleyen fişek hayvanın içine tüy doldurmaktan başka işe yaramıyor şahsi görüşüm ve tecrübem bu yönde
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

The following users thanked this post: Doğan İLGÜN, Eren SEVEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2018, 09:13:07 »
Ben fitilleyen fişeği sevmiyorum bizde eski avcılar da dahil fitil olayını kötü yorumlarlar o tavşanin mesafesi çok iyiymiş cok saçma almış uzak mesafede fitilleyen saçmalar gerekli derinliğe işleyip iç organlara ulaşamaz delip geçmeyen ama fitillemeyen fişekleri kullanıyorum iyi performans alıyorum fitilleyen fişek hayvanın içine tüy doldurmaktan başka işe yaramıyor şahsi görüşüm ve tecrübem bu yönde
+1000
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2018, 09:23:37 »

ben de katılıyorum bu duruma, fitil yapan saçma yorgun saçmadır, videoda görüldüğü üzere deri altına kadar yada üç dört santim içeri anca girebililen saçmalardır, öncü saçmalar görevini yerine getirmiş ki av cansız kalmıştır, saçma hüzmesinden çıkan ve geride kalan saçmalar yani yorgun saçmalar yapar bu fitilleme olayını, hayvan grupman içinde kalmış,
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

The following users thanked this post: Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2018, 11:03:41 »
Düşük namlu çıkış hızı,yumuşak saçma ve keçe tapaya sahip fişekler fitilleme yapma potansiyeli yüksek fişeklerdir,ben sevmem o ayrı mesele.
Benim favorim sarısu çıkartan fişeklerdir😀
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2018, 11:08:23 »
delip geçmeyi sevenler için rc titano tavsiyemdir  tahtalıda şimdiye   kadar delip geçen tek fişeğimdir

Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2018, 12:42:58 »
   Kıymetli avcı dostlar  Halis kardeşimiz inandığı bir konuda yorumunu paylaşmış.. çalışması güzel. Ancak bu konuda atarak ve vurarak tecrübe kazanan avcı arkadaşlarımızın farklı görüşleri de var... Bu fitilleme konusunu eski avcılardan duyardık. Benim de kendi tecrübem delmesinden yana... enerjisi yüksek saçma daha delici özelliğe sahiptir ve fitil yapmaz. Yani tavşanın tüyü onu durdurmaz.. Vücuda girer ve hayati organlarda tahribat yapar. Ölüm mutlak ve kolay olur... Yine de halis arkadaşımızın çalışmasına teşekkür ederim. selamlar... rasgele
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Hüseyin İŞCEN, Halis UZEL, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Ahmet CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 10 Aralık 2018, 13:03:39 »
                                fitilleyen fişek aslında iyi bir şey deyil ,avı iyi temizlemek icap eder yoksa yerken ağzına geldimi fitil kötü kan tüy yumağı ,ikinci bir benzer sevmediğim durum yakında çok ince saçma atmak 8-10 no gibi .bazen mecburen olur. tavşanın her yanı ince saçma dolar yerken ağzına gelir yerken.   fitileyen fişek genelde yukarda arkadaşlarımızın belirtiği gibi düşük hızlı yumuşak saçma doluları da karton keçe fişeklerde olur genelde . düşük hızlı saçma doku ezerek kıl, tüy ,deri vb şeyleri  saçma ile yumuşak dokuya sokar .buda lokal travma kılcal iç kanama yapar.   buduruma deniyor aslında uzak mesafede avda sorun olabiliyor ,saçma yeterince derine işlemedimi deri üzerinde kalabilir .av canlı kaçar eskiden çok idi şimdide arasıra başımıza gelen bir olay aslında.
1960 muğla-Antalya

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 10 Aralık 2018, 14:56:55 »
Değerli arkadaşlar ben Ava başlayalı şurda 2-3 sene oldu  sizler kadar bilemeyebilirim görüşleriniz fikirleriniz benim için önemli ancak avcılığımda her vurduğum hayvanı bizzat yüzdüm ve otopsi yaptım  hayvanı 2 kere vurduğum halde neden koşarak yakaladığımı sorguladım  hayvanı 20 metrede 02 ile vurup neden  200 metre sonra düştüğünü sorguladım bu sene videoda  isimleri geçen fişekleri kullandım tavşan avı hare Hunt 5 -6-7-8-9 ve inşallah haftaya yüklenecek 10 nolu videolar bu fişeklerle yapıldı  izleyin görün hayvanlar takla atarken can veriyo bize lazım olanda budur  bin tane biliyorsanız bir bileni cahil görmeyin
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

The following users thanked this post: Recep ERTUNÇ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 10 Aralık 2018, 15:42:14 »
Değerli arkadaşlar ben Ava başlayalı şurda 2-3 sene oldu  sizler kadar bilemeyebilirim görüşleriniz fikirleriniz benim için önemli ancak avcılığımda her vurduğum hayvanı bizzat yüzdüm ve otopsi yaptım  hayvanı 2 kere vurduğum halde neden koşarak yakaladığımı sorguladım  hayvanı 20 metrede 02 ile vurup neden  200 metre sonra düştüğünü sorguladım bu sene videoda  isimleri geçen fişekleri kullandım tavşan avı hare Hunt 5 -6-7-8-9 ve inşallah haftaya yüklenecek 10 nolu videolar bu fişeklerle yapıldı  izleyin görün hayvanlar takla atarken can veriyo bize lazım olanda budur  bin tane biliyorsanız bir bileni cahil görmeyin

halis hocam sizi kimse cahil görmemiş  paylaşımlarınız da hepsi bir birinden  güzel  .
av işi biraz farklı  özellikle  yıllarca tavsan avi yaptim  bir çok kezde  güzel avlar   denk geldi   arka kısmından  ateş edip arka bacağının  biri kopma derecesinde  sallanarak  kaçan tavşanım da  oldu  bir sacmayla  kalan tavşan da   bizim için makbul olan  avın vurulduğu anda  hemen  ölmesi ele gecmesi gerisi  pek te önemli değil  değerli forum  üyelerinin demek istediği  olay  et içine kıl tüy girmesi  temizlik açısından zor  ve fitil olayı biraz yorgun saçma olayı  gibi 02 numara saçma tavşan için oldukça kalın bir saçma tane adeti az olduğu için grupman seyrek  olabilir  tabi atış yapılan mesafeye  göre  değişiyor
 Herkezin av coğrafya si ve av stili farklı olabilir  ben keklik için 5 6 ördek ve  tavşan  için 3 4  no  kullanıyorum
Dememek isterseniz 3 no 32 gr  veya 34 gr  Zuber  fisegi deneyin  rasgele
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Aydın TOROS, Halis UZEL, Ahmet CANSEVER

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 10 Aralık 2018, 16:00:59 »
özelden mesaj attım görüşelim
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 10 Aralık 2018, 19:31:03 »
Halis kardeşim, bu fitilleme olayı sacmanin yumuşaklığı ile alakalı bence,sert saçma tüyü sarmaz keser geçer,yumuşak saçma tüye dolanır, güzel paylaşım rastgele.
Her silahın namlusunun farklı ruhu vardır derler ama çok yararlı bir paylaşım olmuş hele aynı model tüfek kullananlar için.Allah daim etsin.Rastgele
Maşallah halis kardeşim güzelde fişek seçmişsin ben iki yıldır renovada 32 gr 6 no sellier bellieot kullanıyorum mükemmel performans alıyorum özellikle uzak ve sert avlarda
Halis hocam maşallah çok güzel avlar yapıyorsun. Kazasız belasız nice avlarınız olsun..rastgele..

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[/   quote] çok teşekkür ediyorum arkadaşlar
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2018, 19:33:04 Gönderen: Halis UZEL »
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 10 Aralık 2018, 19:33:54 »
[/   quote] çok teşekkür ediyorum arkadaşlar
çok saolun arkadaş lar
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 10 Aralık 2018, 19:36:26 »
Halis hocam fişek tercihin avlandığın araziye ve sezon ilerlediği için bencede çok uygun ben kendim tavşanlar şimdi uzak kalktığı için bps 34 gr 3/4 kombini yapıyorum. Sana ne kendini iyi hissettiriyor başarılı buluyorsan onu at. Ayrıca emek verip bir sürü zahmet çekip video atıyorsun emeğine saygı duyuyorum.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 10 Aralık 2018, 19:58:12 »
   Kıymetli avcı dostlar  Halis kardeşimiz inandığı bir konuda yorumunu paylaşmış.. çalışması güzel. Ancak bu konuda atarak ve vurarak tecrübe kazanan avcı arkadaşlarımızın farklı görüşleri de var... Bu fitilleme konusunu eski avcılardan duyardık. Benim de kendi tecrübem delmesinden yana... enerjisi yüksek saçma daha delici özelliğe sahiptir ve fitil yapmaz. Yani tavşanın tüyü onu durdurmaz.. Vücuda girer ve hayati organlarda tahribat yapar. Ölüm mutlak ve kolay olur... Yine de halis arkadaşımızın çalışmasına teşekkür ederim. selamlar... rasgele
ustam teşekkür ederim yalnız yaşamsal organlara giren saçma mı daha fazla tahribat yapar yoksa fitil mi daha fazla tahribat yapar ? Şunuda eklemek istiyorum geçen sene 10 metreden tavşan vurdum topuyla girdi koşarken bağırsaklar döküldü vallahi kalbinde 3 saçma deliği vardı  bu hayvan bu haliyle 30 metre daha gitti
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2018, 20:02:38 Gönderen: Halis UZEL »
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2018, 20:07:06 »
Halis hocam fişek tercihin avlandığın araziye ve sezon ilerlediği için bencede çok uygun ben kendim tavşanlar şimdi uzak kalktığı için bps 34 gr 3/4 kombini yapıyorum. Sana ne kendini iyi hissettiriyor başarılı buluyorsan onu at. Ayrıca emek verip bir sürü zahmet çekip video atıyorsun emeğine saygı duyuyorum.
abi çok teşekkür ediyorum  amacım avı vurduğum yerde kalması yaralı gitmesin ben tüyünü yerim hiç sorun değil
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 10 Aralık 2018, 20:39:02 »
Halis Bey emeğinize sağlık.Rast gele.
Genel olarak çevremde ve nette gördüğüm en büyük sıkıntı tavşana 6-7-8 numara saçma atılması.30 metre içinde 10 numara saçma grupmanının ortasında kalan tavşan illaki ölü düşer.

3 numara 32 gr saçma ile yaptığımız avlarda bile tavşanı hiç yara almamış gibi gittiğini sonrada 2 dere 1 tepe aştıktan sonra yıkılıp kaldığını gördük.Defalarca.Yerde kar olmasa ziyan oldu gitti..Kopaycılar da iyi bilir sonradan kopayların yakalığı tavşanları.
1982 Konya

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 10 Aralık 2018, 21:15:08 »
Halis Bey emeğinize sağlık.Rast gele.
Genel olarak çevremde ve nette gördüğüm en büyük sıkıntı tavşana 6-7-8 numara saçma atılması.30 metre içinde 10 numara saçma grupmanının ortasında kalan tavşan illaki ölü düşer.

3 numara 32 gr saçma ile yaptığımız avlarda bile tavşanı hiç yara almamış gibi gittiğini sonrada 2 dere 1 tepe aştıktan sonra yıkılıp kaldığını gördük.Defalarca.Yerde kar olmasa ziyan oldu gitti..Kopaycılar da iyi bilir sonradan kopayların yakalığı tavşanları.
çok saolun ustam nacizane bişeyler yapmaya çalışıyorum....:)))
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 11 Aralık 2018, 00:38:50 »
   Kıymetli dostlar ; konu bilgi paylaşımından öte bir noktaya doğru gidiyor... hepimiz avcıyız... Her avcının avlanma şekli birbirinin aynı olmayabilir...attığı fişek numarası ve gramajı farklı olabilir... vurulan avlarda da böyle... her tavşan aynı şekilde aynı yerden vurulduğunda diğerine göre daha fazla mukavemet gösterebilir, neticede can taşıyor... adrenalin son anda hayvanı bizden uzağa götürebilir... 10-15 m de vurulan hayvan 4-5 sn son can havliyle koşar, girer bir yere ,orada ölür, köpek yoksa ,kar yoksa ,iz yoksa, arazi sıkıntılıysa ele geçmez... tilkiye nasip olur. Konu sen doğru yapıyorsun ben yanlış yapıyorum olursa üzülürüz... Halis kardeşimiz inandığı bir konuyu paylaşmış... farklı görüşlere  de saygı duymak lazım.. Yoksa 3 bacakla kaçan tavşana da rastladık, 1 tek  saçma gözüne gelip hiç kan akmadan korkudan öldü sandığımız da oldu. Bizimkisi latife... av nasip işi... hepinize rasgele
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Bilal AYDIN, Halis UZEL

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #24 : 11 Aralık 2018, 20:50:45 »
En iyi yol bildiğin yoldur. Randıman ve sonuç aldığın fişeklerden stok yapıp devam etmek en iyisidir.
Emeğine sağlık daim olsun rastgele...
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN