Gönderen Konu: STERLİNG TORNADO PALLA ATIŞ TESTİ  (Okunma sayısı 6818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
STERLİNG TORNADO PALLA ATIŞ TESTİ
« : 19 Kasım 2018, 18:21:08 »
Değerli arkadaşlar bir kaç gün önce aldığım sterling tornado palla kurşunları düşük ışık koşullarında da olsa deneyip videoya kaydetme imkanı buldum iyi seyirler.
Kurşun gayet isabetli kalıplama güzel yapılmış,kullanılan barut güzel(1.85 g. A0) patlama sesi olmasa silah kullandığınızı bile anlamayabilirsiniz,100 metre denemesini yapmadım lakin 37 metre sonuçları tatminkar.
Atışlar ardışık şekilde çok özenilmeden yapılmıştır son atışta tapa kurşundan ayrıldığı için hafif sol vurma gerçekleşmiştir.namlunun ısınmasıyla olusan serap etkisi nişan almayı güçleştirmesine rağmen sonuçlar benim için iyi sayılır.
Atış kağıdındaki 3 atış başka kurşunlara aittir.
Bu haliyle avda kullanılabilir mi? Balistik programlar 80 metreye kadar 100 kg üstü bir domuzu öldürebilecek enerjiye sahip olduğunu söylüyor.

« Son Düzenleme: 19 Kasım 2018, 20:55:07 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Emre BASKASKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: STERLİNG TORNADO PALLA ATIŞ TESTİ
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2018, 18:59:18 »
Guzel grupman olmus Tevfik Bey, elinize sağlik
Sterling cok farkli cesitlerde muhimmat uretmeye basladi
Yakin zamanda bende deneme yapmayi dusunuyorum
1978 istanbul

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2018, 23:58:50 »
Guzel grupman olmus Tevfik Bey, elinize sağlik
Sterling cok farkli cesitlerde muhimmat uretmeye basladi
Yakin zamanda bende deneme yapmayi dusunuyorum
Teşekkür ederim Emre Bey,
Her ne kadar malzeme durumum,fotoğrafçılık teknik ve pratik bilgim sizinle kıyas kabul etmez ama yakın zamanda kısmet olursa sizin paylaşmış olduğunuz teknikle kendi kurşunlarımın 100 yard deneme çekimlerini yapacağım tabikide hafta sonu güneş güzel yüzünü gösterirse yoksa yine bekleyeceğiz.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2018, 01:18:42 »
İnternette basıncını 500 bar yazdıklarını gördüm. Biraz fazla düşük sanki. Doğru mu acaba? Hızını da 450 m/s yzıyordu. Bu fişeği bir de suyun donma sıcaklığnın altında görmekte fayda var.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2018, 01:09:36 »
İnternette basıncını 500 bar yazdıklarını gördüm. Biraz fazla düşük sanki. Doğru mu acaba? Hızını da 450 m/s yzıyordu. Bu fişeği bir de suyun donma sıcaklığnın altında görmekte fayda var.
Sayın Hocam basınç kısmının doğru olma ihtimali yüksekte hız kısmı biraz zor bugün yaptığım ölçümler de ortalama v1.5=1350 fps verdi.
Bu haliyle suyun donma sıcaklığının altında orta ve uzun mesafede avda iyi sonuç vereceğini düşünmüyorum.
Aynı kurşunu farklı bir barut kendi dolum tekniğimle doldurunca v1.5 şu sonuçları verdi.

« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 12:08:04 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Fuat ARANMAZ, Doğan ATEŞ, Mehmet Sabri MUTLUER

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2018, 21:18:40 »
Sayın Hocam basınç kısmının doğru olma ihtimali yüksekte hız kısmı biraz zor bugün yaptığım ölçümler de ortalama v1.5=1350 fps verdi.
Bu haliyle suyun donma sıcaklığının altında orta ve uzun mesafede avda iyi sonuç vereceğini düşünmüyorum.
Aynı kurşunu farklı bir barut kendi tekniğimle doldurunca v1.5 şu sonuçları verdi.

Sizin fişeklerin hızları dehşet, onlar görünüyor. Fakat sizin de dediğiniz gibi basınç dedikleri değerlerde ise biraz düşük. Hava soğudukça daha da düşecek. E, belli bir düşük sıcaklıkta hız birdenbire düşerse sürpriz olur mu? Olmaz!

Eğer kronografınızın standart sapma gösterme özelliği varsa ona da bakarsanız, dengesiz (yahut mevcut şartlarda dengesiz diyelim) fişeklerde onlar da makul değerlerden yüksek çıkacaktır.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2018, 03:36:18 »
Sizin fişeklerin hızları dehşet, onlar görünüyor. Fakat sizin de dediğiniz gibi basınç dedikleri değerlerde ise biraz düşük. Hava soğudukça daha da düşecek. E, belli bir düşük sıcaklıkta hız birdenbire düşerse sürpriz olur mu? Olmaz!

Eğer kronografınızın standart sapma gösterme özelliği varsa ona da bakarsanız, dengesiz (yahut mevcut şartlarda dengesiz diyelim) fişeklerde onlar da makul değerlerden yüksek çıkacaktır.
Sayın Hocam,makinenin standart sapma gibi özellikleri mevcut ama kesin kanaat için epeyce bir deneme yapmak gerekiyor size klasik ama daha kesin kanaat verecek bir bilgiyi paylaşayım 100 e yakın fişek açtım barut gramajı minimum 1,82g. maksimum 1.85 gram çıktı kurşun ağırlıklarında ise tapa dahil %10 26,7 g. %10  27~27,15 g %80 27.25 g-27.35 g çıktı kapsüller nsi 688 bu haliyle çok sürpriz sonuçlara açık olduğunu düşünmüyorum.Kurşunlarda Geco yazısı bariz şekilde okunuyor ama onun karşısına 12 cal. yazmışlar pek anlamlandıramadım tapada herhangi bir ibare yok ama ortalama 3 gram ve kaliteli, benim bir kaç çalışmam için uzun zamandır beklediğim bir kurşundu piyasaya verilmesi beni sevindirdi diyebilirim.
Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Emre BASKASKIR

Çevrimdışı Savaş GÜRBÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2018, 09:20:18 »
Peki namludaki sıvama durumu nasıl?
1976 - İstanbul
Akkar TK-222 Practical

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2018, 10:10:16 »
Bu fişeğin kurşunları Alman Geco üretimi mi Tevfik Bey? Ateşçi firması hakkında da bilgi verir misiniz.
1980-Antalya

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Kasım 2018, 11:27:56 »
Peki namludaki sıvama durumu nasıl?
Tapanın kurşuna geçen kısmının içinin boş olması, kurşunun etek kısmını kapatan tapa bölümünün kurşunun çapından azda olsa geniş(namlu içini süpürme) olması ve en önemlisi V1,5 hızının 1350 fps olması nedeniyle sıvama çok az miktarlarda gerçekleşiyor.Her ne kadar katalog bilgi üzerinden yukarıda 80 metreye kadar ölümcül denmiş olsa da hız ve gramaj kullanılarak yapılan balistik hesaplamada,
59-66 metrelere kadar 1300 joullük enerjiyi taşıyor bu mesafelerden sonra orta ve iri yapılı bir domuzu durdurabilmek için kafa,kalp,boyun ve omirilik gibi uzuvlardan vurmanız gerekir.

Bu fişeğin kurşunları Alman Geco üretimi mi Tevfik Bey? Ateşçi firması hakkında da bilgi verir misiniz.
Yaşar bey sorduğunuz kısım teyite muhtaçtır,tapa ateşçi firmasının ürettiği standart slug kurşunlarda kullanılanlara benzese de  0,14 gram daha ağır ve tepe kısmı daha düzgün.
Üretim geco firmasının mı? yoksa onun lisansıyla burda mı üretiliyor bilmiyorum lakin kurşunların tepesinde geco 12 cal. yazıyor.

« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 12:07:07 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 29 Kasım 2018, 12:48:51 »
Paylaşım için teşekkürler Tevfik abi. Yine güzel bir çalışma olmuş.
Bir ara denemek için 1,90 A0 ile 30 gr fişek bastım. Hız iyiydi ama fişek hiç tepmedi. Basınç çok düşüktü demekki. Soğukta iş yapmaz diye tereddütte kaldım doluma devam etmedim.. Kurşunda durum değişir belki ama saçma dolumunda ölçüyü çok da marjinal hale getirmemek lazım demekki..

Bu arada her videoda hayıflanıyorum, keşke ben de böyle kurşun atabilsem diye :D
Paylaşımların takipçisiyim. Ellerine sağlık..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Savaş GÜRBÜZ

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Kasım 2018, 13:57:20 »
Paylaşım için teşekkürler Tevfik abi. Yine güzel bir çalışma olmuş.
Bir ara denemek için 1,90 A0 ile 30 gr fişek bastım. Hız iyiydi ama fişek hiç tepmedi. Basınç çok düşüktü demekki. Soğukta iş yapmaz diye tereddütte kaldım doluma devam etmedim.. Kurşunda durum değişir belki ama saçma dolumunda ölçüyü çok da marjinal hale getirmemek lazım demekki..

Bu arada her videoda hayıflanıyorum, keşke ben de böyle kurşun atabilsem diye :D
Paylaşımların takipçisiyim. Ellerine sağlık..
Teşekkür ederim Emrah,inan bizimki deneme yamulma iyi sonuçlar çıktımı paylaşıyoruz tüfek fişek uyumu iyi olunca aynı tüfekle atan vuruyor.Tecrübe ve denemelerimizi paylaşıyoruz çünkü;
arkadaşlar 1. elden bilgi sahibi olsunlar diye ticari kaygımız olmadığı içinde bi nevi kamu hizmeti sayılır.
Basınç iç balistiğin konusu eğer doldurduğun fişek yeterince hız üretiyorsa ve yarı otomatik tüfek kullanmıyorsan hiç sorun değil saçma namludan çıktıktan sonra basınç halt etmiş esamesi bile okunmaz😀keşke çok az basınçla çok yüksek hızlara çıkabilsek.
Eğer haklıysan ve sonuç alıyorsan marjinallik iyide sayılabilir😀
Şöyle bi teklifim olacak sen fişek içeriğini ve tüfek bilgini(namlu boyu iç çap gibi) yaz ben burdan aynı şekilde ve içerikte fişeği doldurup hızı ölçüp dönüş yapayım tabi senin içinde uygunsa.
Saygılarımla...
Not:Balistik konularına çok hakim değilim yanlış bilgilerimi ustalarımız düzeltirse memnuniyet duyarım.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 14:00:20 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Doğan ATEŞ, Yasin ALAN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 30 Kasım 2018, 02:42:45 »
Sayın Hocam,makinenin standart sapma gibi özellikleri mevcut ama kesin kanaat için epeyce bir deneme yapmak gerekiyor size klasik ama daha kesin kanaat verecek bir bilgiyi paylaşayım 100 e yakın fişek açtım barut gramajı minimum 1,82g. maksimum 1.85 gram çıktı kurşun ağırlıklarında ise tapa dahil %10 26,7 g. %10  27~27,15 g %80 27.25 g-27.35 g çıktı kapsüller nsi 688 bu haliyle çok sürpriz sonuçlara açık olduğunu düşünmüyorum.Kurşunlarda Geco yazısı bariz şekilde okunuyor ama onun karşısına 12 cal. yazmışlar pek anlamlandıramadım tapada herhangi bir ibare yok ama ortalama 3 gram ve kaliteli, benim bir kaç çalışmam için uzun zamandır beklediğim bir kurşundu piyasaya verilmesi beni sevindirdi diyebilirim.
Saygılarımla...
Dilerim her şekilde en az beklediğiniz kadar verim alırsınız Tevfik Bey. "12 cal" i neden anlamsız buldunuz merak ettim. 12 cal zaten.

« Son Düzenleme: 30 Kasım 2018, 02:53:52 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2018, 22:38:58 »
Teşekkür ederim Emrah,inan bizimki deneme yamulma iyi sonuçlar çıktımı paylaşıyoruz tüfek fişek uyumu iyi olunca aynı tüfekle atan vuruyor.Tecrübe ve denemelerimizi paylaşıyoruz çünkü;
arkadaşlar 1. elden bilgi sahibi olsunlar diye ticari kaygımız olmadığı içinde bi nevi kamu hizmeti sayılır.
Basınç iç balistiğin konusu eğer doldurduğun fişek yeterince hız üretiyorsa ve yarı otomatik tüfek kullanmıyorsan hiç sorun değil saçma namludan çıktıktan sonra basınç halt etmiş esamesi bile okunmaz😀keşke çok az basınçla çok yüksek hızlara çıkabilsek.
Eğer haklıysan ve sonuç alıyorsan marjinallik iyide sayılabilir😀
Şöyle bi teklifim olacak sen fişek içeriğini ve tüfek bilgini(namlu boyu iç çap gibi) yaz ben burdan aynı şekilde ve içerikte fişeği doldurup hızı ölçüp dönüş yapayım tabi senin içinde uygunsa.
Saygılarımla...
Not:Balistik konularına çok hakim değilim yanlış bilgilerimi ustalarımız düzeltirse memnuniyet duyarım.
Benim için uygun tabiki sana zahmet olmayacaksa :D
Merak ettiğim 2 örnek var;
Kovan cheddite, kapsül cx2000
Barut 1,90 gr A0 saçma 36 gr tapa 37 mm x-wad mika kapak 2 mm düz kıvırma

Diğeri de yine cheddite kovan cx2000 kapsül
1,75 csb1 barut 32 gr saçma. Sterling ses fişeğinden çıkan gaz kesici plastik ara tapa 18,60 mm ve diana keçe tapa 18,80 mm çapında
Kıvırma yine 2 mm mika kapak.

El dolusu en çok kullanacağım 2 tür bunlar.
Keçe tapa olan 18,40 namlu ile kullanılacak. Diğer 36 gr dolusu da 18,70 namlu ile..
Çıkış hızlarını ve yaklaşık basınçlarını çok merak ediyorum. En azından yaklaşık değerlerde fikir sahibi olabilirsem çok iyi olacak.
Vereceğim zahmet için şimdiden çok teşekkür ederim  ^-^
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2018, 22:40:00 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2018, 00:47:39 »
Benim için uygun tabiki sana zahmet olmayacaksa :D
Merak ettiğim 2 örnek var;
Kovan cheddite, kapsül cx2000
Barut 1,90 gr A0 saçma 36 gr tapa 37 mm x-wad mika kapak 2 mm düz kıvırma

Diğeri de yine cheddite kovan cx2000 kapsül
1,75 csb1 barut 32 gr saçma. Sterling ses fişeğinden çıkan gaz kesici plastik ara tapa 18,60 mm ve diana keçe tapa 18,80 mm çapında
Kıvırma yine 2 mm mika kapak.

El dolusu en çok kullanacağım 2 tür bunlar.
Keçe tapa olan 18,40 namlu ile kullanılacak. Diğer 36 gr dolusu da 18,70 namlu ile..
Çıkış hızlarını ve yaklaşık basınçlarını çok merak ediyorum. En azından yaklaşık değerlerde fikir sahibi olabilirsem çok iyi olacak.
Vereceğim zahmet için şimdiden çok teşekkür ederim  ^-^

Ne zahmeti Emrah,lafı bile olmaz.
Şöyle birşeyler hazırladım,Rabbim sağlık afiyet verirse yarın ölçüm yapmayı düşünüyorum.

Bunlarda başka bir arkadaşın denemesi

1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Muhammed DALGALI, Emrah AKDENİZ, Doğan ATEŞ, Yasin ALAN, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #15 : 01 Aralık 2018, 10:54:32 »
Harikasın Tevfik abi çok teşekkür ederim  ^-^
Sonuçları merakla bekliyorum.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2018, 15:33:31 »
Harikasın Tevfik abi çok teşekkür ederim  ^-^
Sonuçları merakla bekliyorum.

Teşekkür ederim Emrah.
Fişeklerin testini yaptım lakin bügün av günü olması nedeniyle başka tüfek bulamadım denemeleri 18,35 iç çaplı 66 namlu ve 18.03 çıkışlı 3 no şok ile gerçekleştirdim.
krono mesafesi 1.5 metre rakım 1130 metre nem hayli yüksekti hava sıcaklığı 14 derece idi
Ölçülen V1.5 hızları aşağıdaki gibidir,tüfeğim 3100 gram 36 gramda çok az bir tepme dışında tepme yok gibi bir şeydi.

Not:Namlu uzunluğunun her bir inç uzaması(2.54cm) çıkış hızını 5 fps(1,524 m) artırır,genel olarak okuduğum kaynaklarda namlu çıkışından hemen sonraki 1-1,5 metrede fişekler 10-14 m/s hızlarını kaybederler diyor o yüzden v0 hızları için mevcut hızlara 40-45 fps ekleme yapılmalıdır.
A0 barutu eskisine göre yoğunluğu azaltılmış bir baruttur(yanılmıyorsam 580 den 550 ye düşürüldü)
1.75 gram csb 1 barut keçe tapa 32 gram 4 numara.

1.90 gram A0 barut xwad tapa 36 gram 4 no saçma

Bunlarda başka bir arkadaşın istediği denemeler
2.20 A0 barut 31.95 gram özkara brenneke

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2018, 15:38:02 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Muhammed DALGALI, Emrah AKDENİZ, Taner EKİCİ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #17 : 01 Aralık 2018, 19:31:27 »
Emeğine sağlık abi.. V0 olarak düşünsek ortalama 400 ms çıkış hızı oluyor demekki. Tahmin ettiğim gibi çıktı. Çok teşekkür ederim.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Taner EKİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 01 Aralık 2018, 20:03:10 »
Teşekkür ederim Emrah.

Bunlarda başka bir arkadaşın istediği denemeler
2.20 A0 barut 31.95 gram özkara brenneke

Saygılarımla...

hocam çok çok teşekkürlerimi sunarım. ellerinize sağlık.
  • MK-12
1985-Balıkesir

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 08 Aralık 2018, 00:23:47 »
Emeğine sağlık abi.. V0 olarak düşünsek ortalama 400 ms çıkış hızı oluyor demekki. Tahmin ettiğim gibi çıktı. Çok teşekkür ederim.

hocam çok çok teşekkürlerimi sunarım. ellerinize sağlık.

Ben teşekkür ederim arkadaşlar imkan ve zaman olduğu müddetçe hiç önemi yok her türlü hız testinde yardımcı olabilirim.
Saygılarımla...

Dilerim her şekilde en az beklediğiniz kadar verim alırsınız Tevfik Bey. "12 cal" i neden anlamsız buldunuz merak ettim. 12 cal zaten.

Sayın Hocam kalibre genelde yivli setli tüfekler için kullanılan bir terim kurşun çapı için 1 inç birimin çarpılmasıyla elde edilen değer olarak biliyorum(ör: .30 cal 2.54x0.30 ifade ediyor diye biliyorum) yivsiz tüfekler için genelde gauge terimi kullanılıyor o yüzden 12 cal. denince alışık olmadığımız bir rakam çıkıyor 70 cal demek daha uygun düşer sanırım.Eksik bilgilerimi düzeltirseniz memnun olurum.
Saygılarımla.
Not:Bu fişeği bu haliyle domuz avında kullanmayı düşünmüyorum kendi yöntemimle doldurup v0=1700 fps(518 m/s)çıkış hızlı halini kullanacağım balistik program 100 metreye kadar 100 kg ve üstü bir domuzu durdurabileceğini söylüyor kısmet olursa deneyip göreceğiz.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2018, 00:45:54 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 09 Aralık 2018, 00:30:54 »
... kalibre genelde yivli setli tüfekler için kullanılan bir terim kurşun çapı için 1 inç birimin çarpılmasıyla elde edilen değer olarak biliyorum(ör: .30 cal 2.54x0.30 ifade ediyor diye biliyorum) yivsiz tüfekler için genelde gauge terimi kullanılıyor o yüzden 12 cal. denince alışık olmadığımız bir rakam çıkıyor 70 cal demek daha uygun düşer sanırım...

Not:Bu fişeği bu haliyle domuz avında kullanmayı düşünmüyorum kendi yöntemimle doldurup v0=1700 fps(518 m/s)çıkış hızlı halini kullanacağım balistik program 100 metreye kadar 100 kg ve üstü bir domuzu durdurabileceğini söylüyor kısmet olursa deneyip göreceğiz.
Üstadım ben de katılıyorum, kalibre yivsizlere uygun bir kelime değil. Fakat dikkatinizi çekmiştir, yabancı pazarlarda satılan birçok Avrupa yivsiz fişeğin hem kovanında hem kutu üzerinde bolca "cal", "kal" falan yazıyor. İtalyan sitelerinde "cal 12" gibi, bir de tersinden, yazdıklarını hatırlıyorum. Az önce Geco'nun sitesine baktım, av fişekleri kutularında "kal" yazıyordu. Zaten "Ga" kelimesi Almanca'da farklı, İtalyanca'da farklı... Yani henüz oturmuş, ortak bir kavram oluşmamış. İlber Hoca'nın dediği gibi, "cahiller" :)

Fakat teflonlu kurşunları çok asil görünüyor. Sizin ev yapımı teflonlular da vardı galiba, benziyorlardı. Fişeğin hızını artırdığınızda 100 m de etkili olacaksa daha iyisi olmaz. Sabot olmayanların azami 90 m etkili olacağını okumuştum.

Balistik program dediğiniz online bir hesap makinesi mi acaba? Federal'inki mi? Saygılarımla...
1968

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 09 Aralık 2018, 00:47:34 »
Üstadım ben de katılıyorum, kalibre yivsizlere uygun bir kelime değil. Fakat dikkatinizi çekmiştir, yabancı pazarlarda satılan birçok Avrupa yivsiz fişeğin hem kovanında hem kutu üzerinde bolca "cal", "kal" falan yazıyor. İtalyan sitelerinde "cal 12" gibi, bir de tersinden, yazdıklarını hatırlıyorum. Az önce Geco'nun sitesine baktım, av fişekleri kutularında "kal" yazıyordu. Zaten "Ga" kelimesi Almanca'da farklı, İtalyanca'da farklı... Yani henüz oturmuş, ortak bir kavram oluşmamış. İlber Hoca'nın dediği gibi, "cahiller" :)

Fakat teflonlu kurşunları çok asil görünüyor. Sizin ev yapımı teflonlular da vardı galiba, benziyorlardı. Fişeğin hızını artırdığınızda 100 m de etkili olacaksa daha iyisi olmaz. Sabot olmayanların azami 90 m etkili olacağını okumuştum.

Balistik program dediğiniz online bir hesap makinesi mi acaba? Federal'inki mi? Saygılarımla...
Açıklama için teşekkürler Hocam,teflonlu olanlar benimde ilgimi çekiyor da şimdilik sadece bakıyorum.
Balistik program olarak şunu kullanıyorum(Sayın Mehmet Sabri Mutluer’in paylaşımlarında farkettim)daha önce kullandıklarımdan daha tutarlı sonuçlar veriyor.
Bc değeri için kurşun ağırlığı/kurşun çapının karesi x form faktörü(yivsizlerde bu rakam genelde 1 alınıyor) şekil olarakta g1 seçersiniz,hızı fps,ağırlığıda grain olarak girersiniz sıfırlama mesafesini tüfeğinizi sıfırladığınız mesafeyi yard olarak girip grafik oluştur sekmesine tıklayınca balistik eğriyi veriyor.
http://www.shooterscalculator.com/ballistic-trajectory-chart.php
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2018, 01:01:07 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Kemal GÜNEL, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 09 Aralık 2018, 08:01:49 »
Bc değeri için kurşun ağırlığı/kurşun çapının karesi x form faktörü(yivsizlerde bu rakam genelde 1 alınıyor) şekil olarakta g1 seçersiniz,hızı fps,ağırlığıda grain olarak girersiniz sıfırlama mesafesini tüfeğinizi sıfırladığınız mesafeyi yard olarak girip grafik oluştur sekmesine tıklayınca balistik eğriyi veriyor.

Tevfik beyin dediği gibi Balistik programlar içinde doğruya en yakın sonucu internet üzerinden kolayca ulaşılabilen shooterscalculator.com veriyor.

Bu programı kullanırken ölçüler emperiyal ölçü birimlerinde. Metrik ölçüleri çevirmek gerekiyor. Ancak istatistik ve grafik sonuçları isterseniz metrik olarak görmek mümkün.

Burada en ciddi sorun Balistik katsayıyı bulmakta.

İlk olarak Tevfik beyin söylediği kaba hesapla kesit yoğunluğu hesaplanarak ve form faktörü 1 kabul edilerek balistik katsayı hesaplanabilir:

Herne kadar şekle bağlı form faktörünü 1 kabul etsek de kurşun çekirdek uzadığı zaman (örneğin Gualandi) balistik katsayı iyileşiyor. Bunu hesaplamak için doğru veriler girilip şekli kabaca çizilerek internetteki aşağıdaki programda hesap yapabiliyoruz:

http://www.geoffrey-kolbe.com/drag.htm

örneğin:

http://www.geoffrey-kolbe.com/cgi-bin/drag_working.cgi unit_length=inches&weight_unit=grains&bullet_name=Gualandi&re_calculate=yes&boundary_layer=L%2FT&diameter=.730&length=1.63&nose=.4&meplat=.3&drive_band=.73&base_diameter=.73&angle=0&boat_tail=0&secant_radius=5&weight=472.1&density=3.23

Son olarak elde edilen verileri doğrulamak için atış yapılarak BC hesaplaması yapıyorum.

V0 değerini kronograf ile bulduktan sonra, kronografı 50 metre mesafede kollarını takmadan bir taş yığını ardına gizleyip (daha önce bir kronografımı tapa ile vurup  telef etmiştim), hedefe atış yapıp V50 değerini ölçüyorum (Beşer atış ortalaması), sonra aşağıdaki formülle BC hesaplaması yapıyorum:

Ancak yaptığım testlerde pratik olan kesit yoğunluğu ile hesaplamaya yakın değerler elde ettiğimi ancak tapası ile seyreden tek kurşunlarda biraz daha iyi BC bulduğumu ifade etmek isterim.

Saçmalarda BC yine kesit yoğunluğu ile doğru olarak hesaplanabilir. Ama pratik olarak Ed Lowry'nin hesapladığı değerler kullanılabilir:

Bu tabloda göreceğiniz gibi kürelerin balistik katsayısı, çapı ve ağırlığı arttıkça iyileşiyor, gideceği mesafede BC deki iyileşmeye bağlı olarak artıyor
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2018, 08:13:30 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Kemal GÜNEL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 10 Aralık 2018, 01:58:35 »
...
Ben de teşekkür ederim. Saygılarımla...
1968

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 10 Aralık 2018, 02:28:13 »
Tevfik beyin dediği gibi Balistik programlar içinde doğruya en yakın sonucu internet üzerinden kolayca ulaşılabilen shooterscalculator.com veriyor.

Bu programı kullanırken ölçüler emperiyal ölçü birimlerinde. Metrik ölçüleri çevirmek gerekiyor. Ancak istatistik ve grafik sonuçları isterseniz metrik olarak görmek mümkün.

Burada en ciddi sorun Balistik katsayıyı bulmakta.

İlk olarak Tevfik beyin söylediği kaba hesapla kesit yoğunluğu hesaplanarak ve form faktörü 1 kabul edilerek balistik katsayı hesaplanabilir:

Herne kadar şekle bağlı form faktörünü 1 kabul etsek de kurşun çekirdek uzadığı zaman (örneğin Gualandi) balistik katsayı iyileşiyor. Bunu hesaplamak için doğru veriler girilip şekli kabaca çizilerek internetteki aşağıdaki programda hesap yapabiliyoruz:

http://www.geoffrey-kolbe.com/drag.htm

örneğin:

http://www.geoffrey-kolbe.com/cgi-bin/drag_working.cgi unit_length=inches&weight_unit=grains&bullet_name=Gualandi&re_calculate=yes&boundary_layer=L%2FT&diameter=.730&length=1.63&nose=.4&meplat=.3&drive_band=.73&base_diameter=.73&angle=0&boat_tail=0&secant_radius=5&weight=472.1&density=3.23

Son olarak elde edilen verileri doğrulamak için atış yapılarak BC hesaplaması yapıyorum.

V0 değerini kronograf ile bulduktan sonra, kronografı 50 metre mesafede kollarını takmadan bir taş yığını ardına gizleyip (daha önce bir kronografımı tapa ile vurup  telef etmiştim), hedefe atış yapıp V50 değerini ölçüyorum (Beşer atış ortalaması), sonra aşağıdaki formülle BC hesaplaması yapıyorum:

Ancak yaptığım testlerde pratik olan kesit yoğunluğu ile hesaplamaya yakın değerler elde ettiğimi ancak tapası ile seyreden tek kurşunlarda biraz daha iyi BC bulduğumu ifade etmek isterim.

Saçmalarda BC yine kesit yoğunluğu ile doğru olarak hesaplanabilir. Ama pratik olarak Ed Lowry'nin hesapladığı değerler kullanılabilir:

Bu tabloda göreceğiniz gibi kürelerin balistik katsayısı, çapı ve ağırlığı arttıkça iyileşiyor, gideceği mesafede BC deki iyileşmeye bağlı olarak artıyor

Sayın Hocam herzamanki gibi yine çok kıymetli bilgiler paylaşmışsınız çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
1978 Eğirdir-Isparta