Gönderen Konu: Avda Çoban Köpeği Tehlikesi  (Okunma sayısı 4866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cumali AKSAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Avda Çoban Köpeği Tehlikesi
« : 13 Kasım 2018, 12:44:58 »
Merhaba
Av sezonları genelde son bahara denk geldiği için yılanla akreple karşılaşmak çok küçük bir ihtimal. ancak  avlakta onlarca  koyun yada keçi sürüsüne rastlamak pek mümkün.
Köpekten çok korkan biri olarak. pazar günü gittiğim avda  dağın eteklerinde hep sürü vardı. haliyle köpek korkusu sardı.bu sebeple avı  en tatlı yerinde bırakıp dağdan aşağı inmek zorunda kaldım.   çobanların köpeği  bilinçli çağırmadıklarını duydum. çoban köpekleri sürüden 150-200 metre uzaklaşıp gezdiğinide biliyoruz. açıkcası bu durumlarda  ne yapacağımı bilmiyorum.

Cumali AKSAÇ
1981 Malatya

Çevrimdışı Süleyman ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Avda Çoban Köpeği Tehlikesi
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2018, 14:50:26 »
aynı dert bende de var
benim av arkadaşım pointer dişi ama yinede çoban köpeklerine havlıyor
çoban köpeği pointer ı boynundan bir tutsa bir sağ bir sol öldürür atar.
aynı senin dediğin gibi çobanlarda köpeklerini çağırmıyorlar
genelde yolumu değiştiriyorum. ama bazen birden çıkıyorlar hırlaşma felan
yakınlarından geçerken köpeğimin tasmasını takıyorum fazla yanımdan uzaklaştırmıyorum
acaba zor durumda kalırsam havaya ateş etmekten ileri gidermiyim bilmiyorum. saldırırsa birşeyler yapmam gerek diye düşünüyorum.
tutsak çobanın köpeğini vursak al başına bir dert daha
ustalar nasıl yapıyor acaba
birde tek çıkınca daha sıkıntılı oluyor
  • ATA ARMS SUPERPOZE SİLVER 12GA 71 NAMLU
  • HUĞLU RENOVA KİNETİK 12 GA 71 NAMLU
  • DEYZİ SARI KAFA İNGİLİZ POİNTER
  • 1978 RENAULT SW HUNTER CAR
1979-ANKARA

Çevrimdışı Cumali AKSAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2018, 14:53:43 »
ben tek çıkmam ava lakin arazide ister istemez ayrılıyoruz.
bende köpek yok.  yani senin %50 kurtulma şansın varda bende o yok  evet ustalardan bilgi almak lazım. inşallah yazarlar bir çözüm
Cumali AKSAÇ
1981 Malatya

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2018, 14:59:16 »
 ÇOK DENKLEMLİ BİR SORU VEYA PROBLEM,

çoban arkadaşa sesimi duyurduysam konudan haberdarsa köpeğimede banada karabaş dalacaksa  havaya ve civarına ateşlede uzaklaşmayıp hala bana ısırma havlamasıyla geliyorsa vuracağımı buradan net bir şekilde bildiririm adam dağın başında karabaşının  aşısı varmı yokmu bilemem ben köpeğine sahip çıkamayan çoban arkadaşsa sonucuna doğal olarak katlanır.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Bilal AYDIN, Ayşe ALTINTREN

Çevrimdışı Taşkın MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2018, 15:12:15 »
Sürüye çok yakın değilseniz, havaya bi el ateş açman yeterli, en fazla bir tane de önüne atarsın. çok defa denk geldim daha 30 - 40 m den fazla yaklaşan köpek görmedim. Sürüye doğru yürürsen köpek seni tehdit olarak algılarsa işler değişebilir.
  • fıas-cesa 66
  • kral queen yarı oto 12 66-76
  • Armi Marocchi 71
  • pointer (bella)
  • kopay (leydi)
  • malinois (karamel)
Taşkın MUTLU
1985-Adana

Çevrimdışı Cumali AKSAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2018, 15:12:34 »
son durum o evet aslında benim merak ettiğim en önemli şey şu ;
dağda köpeği gördünüz oda sizi gördü haliyle  bu durumda kimi  otur hareket etme diyor kimi sağına soluna yada havaya sık kaçar diyor ilk bu durumda yapılacakları öğrenmem gerekli.

yoksa aşısı bile umrumda değil. 15 metre yaklaşırsa sanırım başka çarem olmayacaktır
Cumali AKSAÇ
1981 Malatya

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2018, 16:27:01 »
Ben bir anımı  yazayım.Köyden oldukça uzak,  etrafı yoğun orman olan yarım  futbol sahası kadar bir  arazide  baktım ki  köylü bir  çocuk hayvan otlatıyor.
Bende   avdan  geri  döndüğüm  için    yoğun  ormanın içinden   ilerlemektense  açıklık   arazinin  kenarından  kenarından   ilerleyip    eve  dönüyordum.
Açık araziye   çıkar çıkmaz  sürüyü  koruma  psikolojisi  ile    üç  tane  köpek  birden    bana  doğru  gelmeye  başladı.   
Tüfeği  değnek  gibi havaya  kaldırıp  köpekleri   korkutup kaçırmaya    çalışsam da    üç köpek birbirinden cesaret alarak    benden  uzaklaşmadıkları gibi    daha  fazla  yakınlaşmaya  başladılar.
Mecburen   köpeklerin   arasına   yere  doğru  bir el ateş ettim. Ateş edince  bütün mesele çözüldü  köpekler  uzaklaştı.   Çocukla   birkaç  cümle  sohbet ettim. Döndüm geldim.
Yani    arazide  kendinizi  ve  köpeğinizi korumak için  saldıran köpeği  öldürmektense    havaya  yada yere  ateş  etmek suretiyle  korkutup  uzaklaştırmak  daha   mantıklı olabilir. 

1974 İnebolu/KASTAMONU

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2018, 19:36:02 »
Avcı için köpeği ne ise  çoban  içinde  köpeği o kadar değerli ve gerekli  iyi cins bir çoban köpeği  kendine tehdit oluşturmayan köpeğe ve insana saldırmaz yada   bilincli kiskirtilmazlarsa   en mantıklısı köpeğinizi  tasmalayip  oradan  biraz uzaklaşmak   çünkü çoban köpeğinin işi sürüye  yabancı  sokmamak
İnsan  canı en değerlisi  öldürmek  en son çare ve kurtuluş yolu  ise  yapılmalı 
Genelde  havaya  yere yada havaya ateş etmek sorunu  çözer
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2018, 20:22:56 Gönderen: Hüseyin İŞCEN »
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 13 Kasım 2018, 20:31:29 »
Sürüye çok yakın değilseniz, havaya bi el ateş açman yeterli, en fazla bir tane de önüne atarsın. çok defa denk geldim daha 30 - 40 m den fazla yaklaşan köpek görmedim. Sürüye doğru yürürsen köpek seni tehdit olarak algılarsa işler değişebilir.
..koyun sürüsünün yanna yaklasmaz iseniz korkmayin.size ve köpeğinize  yaklasan köpek görürseniz 1 el havaya ates edin ve yüksek sesle nara atin bağirin  köpekler size yaklasmaz. ama sürüden mutlaka uzak durun
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 13 Kasım 2018, 20:56:30 »
Köpek size çok yaklaşırsa,pışık pışik al deyip ,yiyecek atın önüne, kuyruğunu sallamaya başlar,
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 13 Kasım 2018, 22:26:40 »
Köpekten hiç korkmayan ve çocukluğumda çobanlık yapmış birisi olarak bildiklerimi yazayım. Soylu bir çoban köpeği sürüsüne tehdit oluşturacağını düşündüğü her şeyi önce sürüsünden uzak tutmak için tehditkar bir şekilde üzerine yürüyerek uzaklaştırmaya çalışır. Sürüden uzaklaşacak şekilde yürümeye (koşmadan) devam edin. Eğer sürünün üzerine yürümeye devam ederseniz ölümü pahasına size saldırır.
Eğer köpek size yetişmişse sırtınızı çalı, kaya gibi sağlam bir yere dayayın, köpekle uzun süreli göz teması kurmadan bekleyin ve çok sert olmayan bir ses tonuyla azarlayın. Yine üzerinize hamle yaparsa tüfeğin namlusunu uzatırsanız doğrudan namlunun ucuna hamle yapar. Namlunuzda biraz diş izi bırakır. Sürü onun karar vereceği tehlike sınırından uzaklaşana kadar sizi orada tutmaya devam edecektir. Ancak ben korkup teleşa kapılırım diyorsanız yanınızda bulunan bir tek (slug) kurşunu hayvanın çok yakınından geçecek şekilde ateş edin. Köpeklerin ses duyum eşikleri insanlarınkinden farklıdır ve havayı yırtan kurşunun sesinden inanılmaz derecede etkileniyorlar ve kesinlikle kaçıyorlar.
Ayrıca malesef insanın kendinden korkup korkmadığını da biliyorlar. Tek başıma avlanırken çok saldırıya uğradım ama yanımda, yakınımda başkası varken bana hiç saldırmadılar.
  • remington 1187 lc
Burdur 1965

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 13 Kasım 2018, 22:30:23 »
Çoban köpeği çobanın her şeyidir. Bir çoban köpeğini vurmak son çaredir ve çobanla silahlı bir çatışmaya girmenizde kuvvetle muhtemeldir.
  • remington 1187 lc
Burdur 1965

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Mustafa DOĞANAY

Çevrimdışı Necdet GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 13 Kasım 2018, 22:52:52 »
Köpek kovucu cihaz aldım. Bu sene üveyikte koyun sürüsü yanımdan geçerken dört köpek etrafımı sardı. Çalıştırınca Hepsi kaçıştı . Fakat sabahları köyden çıkarken tellerin ardından hep bize havlayıp saldırmaya çalışana pek etki etmedi .ürünün yorumlarında iki tip köpeğe etki etmedi yorumları vardı birincisi saldırmayan uysal olana ikincisi ise yaşlı ve kulağı duymayanlara 😀
  • 104A. 71
  • Ata Neo. 66
  • Armsan Phenoma Aura Lamine Granite 71
Necdet GÜNEY
1966 izmir

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 14 Kasım 2018, 00:22:20 »
Birgün ördek için parlama avına gitmiştik yaklaşık 500 metre ilerde ağıl vardı tüfek patlayınca 4 köpek koşup geldi yanıma paçadan salmamak için korkmuyo ayağına takıldım ama oralı olmamıştım belli bir müddet ağıldan uzaklaşınca dönüp gitmişlerdi geriye ama kendi canın ciddi manada tehlikeye girerse şevrotinin tadına bakarlar herkesin canı kendine tatlıdır sağlıcakla
1988-Denizli

The following users thanked this post: Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 14 Kasım 2018, 01:08:14 »
Biber gazı taşıyın yanınızda. Ayılara bile etkili olduğunu izlemiştim.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Cumali AKSAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 15 Kasım 2018, 19:54:18 »
Çok teşekkür ederim değerli bilgiler için inşallah denk gelmez hiç bir avcıya

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cumali AKSAÇ
1981 Malatya

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 16 Kasım 2018, 12:05:08 »
Eskiler saçma yerine kaya tuzu ile doldurulmuş fişek taşırdı yanlarında köpeğe karşı kullanmak için. Yaf'ın plastik şevrotinli ve plastik tek kurşunlu fişekleri var. Belki ses fişeği de etkili olabilir.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 16 Kasım 2018, 12:29:16 »
sürüye karşı tehdit oluşturmadığınız izlenimi oluşturursanız daha fazla yaklaşmıyorlar.ama bu yine de saldırmayacakları anlamına gelmez.travma fişekler etkili olabilri belki.ama canını yakıp daha çok kızdırır mı bilemem.dazer marke köpek kovucular işe yarayabilir.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 16 Kasım 2018, 15:52:56 »
maalesef bazı çobanlar biz avcılar ile bu durumda eğleniyor köpeği çekmek yerine hiç oralı olmuyor ben şahsen bu durumlarla çok karşılaştım köpeği 60  70 metreden fazla asla yaklaştırmam ayaklarının önüne hemen silah sıkarım inat edersede kabalarına sıkarım ben uğraşacağıma köpeğini çağırmayan çoban uğraşsın
1963 Maltepe-İstanbul

The following users thanked this post: Ahmet ÖZCAN

Çevrimdışı Mustafa DOĞANAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 02 Kasım 2020, 01:25:19 »
Çoban köpeği çobanın her şeyidir. Bir çoban köpeğini vurmak son çaredir ve çobanla silahlı bir çatışmaya girmenizde kuvvetle muhtemeldir.
bana da çobanın teki köpeğimi vurursan ben de seni vururum dedi. Manyak çok.
  • Br 99s
2000-Ankara

Çevrimdışı Mustafa DOĞANAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 02 Kasım 2020, 01:28:53 »
maalesef bazı çobanlar biz avcılar ile bu durumda eğleniyor köpeği çekmek yerine hiç oralı olmuyor ben şahsen bu durumlarla çok karşılaştım köpeği 60  70 metreden fazla asla yaklaştırmam ayaklarının önüne hemen silah sıkarım inat edersede kabalarına sıkarım ben uğraşacağıma köpeğini çağırmayan çoban uğraşsın
iyi güzel de abi çobanın biri bana kopeğimi vurursan ben de seni vururum dedi. Yani en son ana kadar sabretmeliyiz bence. Böyle deliler de var yani aklında olsun
  • Br 99s
2000-Ankara

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 04 Kasım 2020, 23:37:58 »
Korkmadığımı hissettirmek için aniden üzerine doğru yürüyerek hoşt diye bağırıp, yerden bir taş alıp atar gibi yaparım. Bir iki tekrardan sonra o durur ben uzaklaşırım.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 04 Kasım 2020, 23:39:54 »
Tabii çoban da köpeğini taşla yaralamak istemediğimi görünce, olay büyümesin diye köpeğini çağırmak zorunda kalır.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 06 Kasım 2020, 16:32:17 »
Köpekten hiçbirzaman korkmam hele elimde tüfek varken hiç korkmam ama arakadaşların da dediği gibi havaya ateş açtığınızda yeterli olcaktır zaten mesele de korkmamak ama korkuyorsan yapılacaklar belli
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimdışı Levent KARSLIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 10 Kasım 2020, 15:19:03 »
saçma yerine kaya tuzu ile yapacağınız fişekler son çare olarak kullanılabilir.köpeğin canını yakıp uzaklaştırırken kalıcı bir zarar da vermiyor.Sonrasında enfeksiyon da oluşturmuyor.
1980 - Ankara

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ