Gönderen Konu: Slug namlu uzunlukları  (Okunma sayısı 723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 153
Slug namlu uzunlukları
« : 12 Nisan 2018, 22:56:03 »
Değerli ustalara bir sorum olacak. Slug namlulu bir tactical tüfek almayı düşünüyorum. Namlu uzunluğu olarak 51ve 61 cm seçenekleri var. İkisi arasında kurşun atışı için ne gibi farklar vardır. Performansları çok farklımıdır?
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı İzzet UZUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 3
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Slug namlu uzunlukları
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2018, 23:02:09 »
Pek bi farkyok ama tabi kaba taslak olarak söylüyorum ama yinede 61 cm yi tercih edersen iyi olur...
1989 - Ankara

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: Uygar TANDOĞAN

Çevrimdışı Nazım ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 1
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2018, 16:26:38 »
Değerli ustalara bir sorum olacak. Slug namlulu bir tactical tüfek almayı düşünüyorum. Namlu uzunluğu olarak 51ve 61 cm seçenekleri var. İkisi arasında kurşun atışı için ne gibi farklar vardır. Performansları çok farklımıdır?
61 cm ve daha iyi sebebi  namlu icinde fisek barutunn tamamen yanabilmesi 61 cm daha çok tercih sebebi dir

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1983 ZONGULDAK/ EREĞLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2018, 18:22:02 »
Slug namlu ile yaklaşık kaç metreye sapmasız atış yapılabilir? Ben aynı zamanda tactical maksatlı kullanacağım. Bu yüzden gönlüm 51 cm den yana. Ama 61 100 mt ye 51 de 50 metreye randımanlı ise tekrar düşünürüm.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 6541
  • Karavanacı
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2018, 23:06:17 »
51-55-61 hepsi de olur ama bence 61 daha iyi olur.
Şöyle düşünün; kurşun dolularında, orta yanmalı ve/veya yavaş yanan barutlar kullanılır. Barutların tam anlamıyla yanıp performans sağlaması için slug namlu boyu bence en az 61 cm olmalı..
Namlu boyu konusunda şu şöyledir diye kesin kural yok tabiki. Nasıl ki uçarda standart kabul edilen namlu 71 ise, kurşunda da standart kabul gören 61 cm namlu.

Kurşunda, pek fazla tecrübem yok ama şukadarını söyleyebilirim, 1,95 barut haddine sahip 28 gr çekirdek + tapa ile toplamda 31 gr olan bir kurşun,  61 namlu ile de, 71 namlu ile de, ortalama 120 metreye kadar sıfır düşüş ile gidiyor. Bu durum kurşun ve namlu çeşitlerine göre farklı durumlarda muhakkak değişebilir. Mesafe kaygınızı görünce, en azından fikir vermesi için söyledim.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2018, 23:08:06 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • 104A Üst/Alt Çifte
Samsun / 1986

İnsanın değeri aradığı şeyle ölçülür.. Çünkü insan, neyi ararsa ona layıktır...

Çevrimdışı Kemal GÜNEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 13
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2018, 00:16:25 »
Double base yani orta yanışlı barutlar için amerikadaki bir deneyde 48 namlu boyunun yanmanın tamamlanması icin yeterli olduğunu göstermişlerdi. ayrıca namlu kısaldıkça isabetlilik belirgin artıyordu. En yüksek isabet oranı yivli 48 namlu, ardından yivsiz 48 namlu saptanmış. Sonra 51 61 ler geliyordu. Tabi yivli olanlarda sabot kurşun kullanıyorlardı. Nedeni ise namlu boyunca sürtünmeye maruziyet ve namlu içinde geçen yol boyunca namlu  rezonansından dolayı kurşun sapmasinin artışı belirtilmişti.

Ancak test kalite ve yöntemi yanlış olsada sahmaranin yaban da yaptığı penetrasyon testlerinde ise namlu boyu uzadıkça penetrasyonun artdığı şeklinde bir sonuç çıktı.

Yani isabet ve penetrasyonu birlikte değerlendirsek ikisinin ortası 61 gibi duruyor
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 00:17:46 Gönderen: Kemal GÜNEL »
  • Huğlu 103f 12 ga
  • Huğlu 103c 20 ga
  • Pointer daisy
1986 - Mersin

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: Uygar TANDOĞAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 6541
  • Karavanacı
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2018, 00:23:52 »
Double base yani orta yanışlı barutlar için amerikadaki bir deneyde 48 namlu boyunun yanmanın tamamlanması icin yeterli olduğunu göstermişlerdi. ayrıca namlu kısaldıkça isabetlilik belirgin artıyordu. En yüksek isabet oranı yivli 48 namlu, ardından yivsiz 48 namlu saptanmış. Sonra 51 61 ler geliyordu. Tabi yivli olanlarda sabot kurşun kullanıyorlardı. Nedeni ise namlu boyunca sürtünmeye maruziyet ve namlu içinde geçen yol boyunca namlu  rezonansından dolayı kurşun sapmasinin artışı belirtilmişti.

Ancak test kalite ve yöntemi yanlış olsada sahmaranin yaban da yaptığı penetrasyon testlerinde ise namlu boyu uzadıkça penetrasyonun artdığı şeklinde bir sonuç çıktı.

Yani isabet ve penetrasyonu birlikte değerlendirsek ikisinin ortası 61 gibi duruyor
Bu konuda teknik bir çalışma varsa tabiki saygı duymak gerek. Şahmaranın yaptığı testte ilk atıştan sonra tahtalarda çatlak oluşuyor. Haliyle bu durum, sonraki diğer atışların penetrasyonuna az da olsa katkı sağlayabilir.
Kendim amatörce deneme yapmıştım 61-76 arasında yarım santim bir delme farkı gözlemledim..
Tesir açısından ne olur onu kestirmek zor ama bahsettiğiniz ''rezonans'' etkisinin kurşun isabeti konusunda etkili olduğunu düşünüyorum. Zira, amatör bir atıcı olsam da, 61 namlu ile 71 den daha stabil ve isabetli kurşun atışları yaptım.. Tabi bu durum tek başına titreşimle alakalı değildir..

Videoda 13-25 saniyeler arasını dikkatlice izleyin. Namlunun, atış esnasında nasıl esnek bir yay gibi salınım yaptığını göreceksiniz :)
Uzun namluda rezonans etkisinin daha fazla olabileceği doğrudur belki..

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 00:25:22 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • 104A Üst/Alt Çifte
Samsun / 1986

İnsanın değeri aradığı şeyle ölçülür.. Çünkü insan, neyi ararsa ona layıktır...

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: Uygar TANDOĞAN, Kemal GÜNEL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 1219
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2018, 02:25:48 »
Merhaba arkadaşlar
Namlu kısaldıkça hız düşer ,yapılan testlerde slug namlularda namlu kısaldıkça inç başına 7,5 fps hız azalması buna karşın ,kısa namlu ile atılan buckshot ların daha toplu dağılım verdikleri gözlenmiştir(kendi yaptığım 9 lu fişeklerde dağılımı ayarlayabiliyorum o ayrı)
Yalnız namlu boyu 20 inçe gelince hız azalması dahada artıyor ve 30 inç namluya göre 150 fps namlu boyu 19 inç olunca hız 220 fps azalır diyor  uzmanlar.
not:yapılan testte maksimum namlu boyu 30 inç baz alınmıştır.
Üstadlar daha detaylı bilgi vereceklerdir.
Not:Konuda paylaştığım bilgilerin bir bölümü tt forumdan Sabri Bey’e aittir.

Buda kendi yaptığım modifiye dolum 9 lunun 36 ve 50 metre dağılımı siyah bantlar 50 atışına ait 66 namlu 2 no şok,hedef kağıdındaki daireler 20 ve 30 inç tir.

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 02:29:11 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 363
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2018, 15:11:05 »
kıymetli UYGAR kardeşim anladığım kadarıyla tüfek tutmuşluğun var,66 namlu boylarını kullanıyorsun belli,benim diyeceğim odurki,daha pratik kullanım için 51cm senin işini fazlasıyla görecektir,önemli olan namlu iç çapına uyumlu kurşunu bulman yani bazı yerli ve yabancı kurşun markalarını test ederek göreceksin,tüfeğinede alıştınmı deyme keyfine.
1970 Kocaeli

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2018, 16:35:34 »
Şimdiye kadar kurşunu hep normal namlularla kullandım. İlk defa slug namlulu tüfek kullanacağım. Aslında namlu uzunluğunda endişem mesafe değil de, sapma göstermeden gideceği maksimum mesafenin nasıl etkileneceği. Yani namlunun uzamasının isabete olumlu katkısı fazladan var mı? Bir de slug namluların iç çapı mevzuu nasıl etkiler.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA