Gönderen Konu: Akus Yan Yana Çiftelerle İlgili Genel Değerlendirme  (Okunma sayısı 14249 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Akus Yan Yana Çiftelerle İlgili Genel Değerlendirme
« Yanıtla #25 : 11 Mart 2018, 10:38:31 »
Ölçü konusunda değerli ve güzel bilgiler bunlar.
Namlu boyu ile ilgili hususta Fatih hocama ben de hak veriyorum.
Bence de bu meseleyi, namlunun toplu atması - dağıtması açısından tek yönlü değerlendirmemek lazım.
Ben uzun namluyu swing kolaylığı için tercih ediyorum, vücut yapımdan dolayı da 81 namlu bile beni rahatsız etmiyor..
Buna karşılık kısa boylu ve/veya minyon tipli olan kişilerin, tüfeğin ölçüsü uysa bile  uzun namlu ile zorlandıklarına şahit oldum. Hatta bu sebepten 71 den 66 ya namlu değiştirenleri biliyorum.
O yüzden, uygun tüfek konusunda tüfeğin bütünlüğünü değerlendirmek daha doğru olabilir..

Abdullah Kara ustaya ölçü aldırırken, tüfeğin otomatik mi yoksa poze-çifte mi olduğunu sorması dikkatimi çekmişti.
Bu konuda bir şey sormak o an için aklıma gelmedi, şimdi siz yazınca hatırladım. Ölçü olayı bence de tüfeğin türüne göre değişiyordur, nihayetinde poze ile otomatik arasında kasa farkı var.. Bence de buna göre bir ayarlama yapılıyor olması lazım..
Merhaba @Emrah AKDENİZ bey. Bende geçen yıl Abdullah Kara usta ve oğulları ile tanıştım. Ölçü alır iken bilgilerinden çokça istifade ettik.Ölçüler alınır iken silahlar yanında olduğundan poze veya otomatik olup olmadığını sormamıştı. mevcut silahlar üzerinde ayarlamalar yapıldı. Ancak fiziki ölçülerim minyon tip ve kendisi bu süreçte namlu boyu vb. Uyumundan bahsetmesi veya gerek duymadı. Ancak Fatih beyin söylemleri ise bende şunu uyandırdı; bir ölçü alınırken boy, kilo, yanak dolgunluğu, omuz avansı, yanak iç açısı ve tetik çekme mesafesi ile orantılı kişiye uygun namlu ölçüsüne belirlenerek alınmalı ve bu yönde mevcutta bir tablo oluşturulmalı.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #26 : 11 Mart 2018, 12:10:43 »
@Cengiz OKÇU Bey hayırlı olsun.
Güle güle kullanın.

Fatih bey yeni akus hunter lüx poze aldım avda kullanmadım deneyip kaldırdım inşallah sezonda

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #27 : 11 Mart 2018, 12:42:04 »
Kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı dilerim fatih bey. Bilgileriniz için teşekkürler
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 11 Mart 2018, 15:36:54 »
Bilgi için teşekkürler @Fatih YAZICI bey. Rica etsem izlediğiniz videolar ile ilgili linkleri atarmısınız?

« Son Düzenleme: 11 Mart 2018, 15:44:34 Gönderen: Fatih YAZICI »
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, M.Burak METİLLİ, Doğan ATEŞ, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 11 Mart 2018, 16:57:48 »
Ülkemizdede örneklerini görebilmek umuduyla
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

The following users thanked this post: M.Burak METİLLİ, Fatih YAZICI, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 11 Mart 2018, 17:44:26 »
Ejektörlerin boş kovanı aynı anda tahliye edip edemediği nasıl test edilir?

1:44

« Son Düzenleme: 11 Mart 2018, 17:47:45 Gönderen: Fatih YAZICI »
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 11 Mart 2018, 20:13:20 »

Fatih bey ilginiz için teşekkür ederim.

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 17 Mart 2018, 18:37:28 »
Bu gün incelediğimiz bir yan yana çiftede yine aynı sorunla karşılaştık.
Arkadaşımız bu tüfeği alalı üç yıldan fazla olmuş. Ama yeni farkına vardı.
Atış yaptığında el kundağı kilidi bazen açılıyormuş. Önemsememiş.
Tüfek alacak arkadaşlar şu aşağıda kırmızı ile belirtilmiş olan hususları dikkatli kontrol ederlerse faydalarına olur.
Giderilmesi çok basit olabilir ama fabrikadan çıkmadan çözümlenmiş olması daha rahatlatıcıdır.

Son olarak Akus yan yana tüfeklerde teslim almadan önce neleri kontrol etmeliyiz.
Genel görüntüsünün sorunsuz olduğunu varsaydığım bir tüfeğin ilk kontrol yeri iğnelerin ortalıklı bir vuruş yapıp yapmadığı. Bunu kapsüllü ve boş iki kovanın kapsüllerini patlatarak yapabilirsiniz. Her iki gözdeki kapsüllerin ortalıklı ve aynı deforme özelliklerinde patlatılmış olması gerekir.
İğnelerin gücünün kapsülü patlatıp patlatamadığını bu tüfeklerin yapısından dolayı söz konu bile etmiyorum. Patlatamadıysa ya iğne yoktur ya da kapsül bozuktur.

İkinci olarak tüfek eğer ejektörlü ise boş kovanların ikisini aynı anda tahliye edip edemediği kontrol edilir. Aynı anda tahliye gerçekleşmez ise hatalıdır.

Üçüncü kontrol tüfek dolu ve tetikler kurulu iken yeniden kırıldığında ekstraktörün dolu fişekleri elinizle (parmak uçları ile) almak için yeteri kadar dışarı itip itmediği kontrol edilir. (Bu hatayı bir kaç tüfekte gördüm.)

Son olarak namlu kubuzdan ayrılır ve el kundağı namluya takıldıktan sonra el kundağının sağa sola doğru oynayıp oynamadığı kontrol edilir. Oynuyor olması doğru değildir. Zira bu tüfeklerin el kundağı kilit sisteminin uygun yapılmadığını ve genel bir hata taşıdıklarını düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar.
Avcı ve silah sever arkadaşlarıma neşeli günler ve sezon açılışına kadar sabırlar dilerim. Sevgi ve muhabbetle.

Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #33 : 17 Mart 2018, 22:00:18 »

Merhabalar.
Akus marka yan yana çifte tüfekler ile muhatap olduğum sorular üzerine genel olarak bir değerlendirme yapma ihtiyacı hissettim.
Aşağıda yazacaklarım kullanıcısı olduğum bu tüfek ile ilgili tamamen şahsi olan tecrübe ve fikirlerimdir.
Bu fikirlerin önemli kısmı bir olgu değil görüştür. Dolayısıyla alternatif fikirlerin olabileceği kaçınılmazdır.

İlk olarak model seçeneklerinden başlayalım.
Akus Firması yan yana çifteler reyonunda Prestige, Estate Lux ve Estate seçenekleri ile karşımıza çıkıyor.
Bu seçeneklerin her üçünde de kullanılan malzeme bir birinin aynısı. Örneğin hepsi de platform Lump namlu, üçünün de çeliği aynı çelik, her üçü de V yay.
Estate başlangıç ve Prestige en üst modeli.
Estateye başlangıç modeli demek ne kadar doğru bilmiyorum ama Akus yan yana çifte almak isteyenlerin rahatlıkla seçebileceği bir seçenek. Oldukça kibar,
kaliteli ve fiyatı açısından da çok uçuk olduğu söylenemez.

Prestige ise bütün çakmak ve Türkiye'de yapılabilen kendi sınıfındaki en prestijli tüfek. (Tüfeklerden biri değil, en prestijli tüfek.) Ancak bu fiyata ne kadar gerekli olduğu tamamen tartışılabilir bir konu. Çünkü avlanmaktan ziyade üst sınıf bir tüfeğe sahip olma isteği ile ilgili. Eğer benzeri bir Avrupa tüfek almak isterseniz en ucuzuna iki katı para ödemek zorundasınız.
Estate Lux modeli ise bütün çakmakmış gibi görünen bir ara seçenek ve ne işe yaradığı konusunda bir fikre sahip olmamakla birlikte gereksiz olduğunu düşündüğümü de belirtmek zorundayım. Estate ile arasındaki fiyat farkı hiç de lafı edilecek bir fark değil. (650 Tl) Ancak diğerinden ne gibi bir farkı var diye sorduğumuzda verilecek cevap sanırım "Bir özellik farkı yok, sadece görüntü. Ama bu tüfeklerdeki çok kibar ve ince yapılı boy kundağını gereksiz yere zayıflatan bir ayrıntı." şeklinde olacaktır. Bununla birlikte alıcısının göz zevki ile ilgili olduğu için kesinlikle alınmaz diye bir şey söyleyemem.

Bu tüfekler eğer ikinci el alınmadı ise genellikle kişiye özel üretilen tüfekler ve öyle olmasını da tavsiye ederim. Yani ölçülerinize göre yaptırmalısınız.
Ama hemen belirtmeliyim ki Türkiye'de ölçü demek boy kundağının tetik çekme mesafesi ve sağ ya da sol avans miktarı demek.
Oysa ki ölçü hem boy kundağı, hem namlu boyu hem de kişinin el yapısına uygun el kundağıdır.
Yeni moda ve şimdilerde bayi veya üreticinin çoğunlukla tavsiyesi 66 cm. Dünya standardı ise (bu standart her an değişebilir hatta belki de değişmeye başladı.) 71 cm.
Ve daha uzak hedefe atış yaparım kaygısı ile 76 cm. Oysa bütün bunlardan daha önemli olanı sizin fiziksel yapınızın toplam kaç cm bir tüfeğe uygun olduğu.
Bu konuyu önemle değerlendirmenizi tavsiye ederim.
Arkadaşlarınız veya ölçü alacak kişi ile bu konuyu konuşurken "Yok böyle bir şey, nereden uyduruyor, kim yapmış ta nerede görmüş?) gibi lafların söyleneceğini bilerek
ve bunu göze alarak yeniden önemle tavsiye ediyorum.

Mobil şok seçeneği
Yan yana (klasik) çiftelerde kendinden şoklu tüfeklerin daha uygun olacağını düşünüyorum. Yalnız siz yine de mobil şok tercih ederseniz incelemeniz gereken iki nokta var.
Birincisi tam da değişebilir şokun takıldığı kısımda, namlu yüzeyinde bir genişleme var mı yok mu? Var sa çirkin bir görüntü.Bunu gözle görebilirsiniz
İkincisi ise yukarıda bahsedilen genişlemeden eğer genişleme yoksa tam oradaki et kalınlığı incelmesinden dolayı bir namlu birleştirme hatası var mı? Bu durumu ise ancak usta birisi belki de bir ölçüm aleti kullanmak zorunda kalarak tespit edebilir. (RİSK)
Peki kendinden şoklu bir namlu tercih edecek olursanız nasıl bir tercihte bulunacaksınız? Bu duruma ben müdahil olmayacağım. Sadece benim yaptırdığım tüfekte tercihimi 4*3 şok seçeneğinden yana kullandığımı belirtmekle yetineceğim. Bu konuda İbrahim Aysu Beyin bir tavsiyesini almıştım. Sözlü mü yazılı mı olduğunu hatırlayamadım. Eğer yazılı ise ve bulursam kopyalayıp buraya eklerim.

Bu tüfeklerde kubuz bölümü ile ilgili olarak bildiğim iki seçenek var. Ben her ne kadar kemik meneviş dedikleri seçeneği tercih etti isem de güçlü bir şekilde
tavsiye edemiyorum. Sadece görüntü olarak bana göre kemik menevişin daha güzel ve yakışıklı olduğunu söyleyebilirim.
Beyaz olanların (Krom yada boya olmadığını çeliğin kendisinin (mat ya da parlak) parlatılarak elde edildiğini söylüyorlar.) daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.
Ben henüz bir sorun yaşamadım ama kemik meneviş olan tüfeklerden bu menevişin silindiğine ve oldukça eski bir görüntü verdiğine şahit oldum.
Uzun süre kullanılan beyaz kubuzlarda ise böyle bir deforme görmedim. 

Akus tüfeklerinin kullandıkları fişek özellikleri.
Bu tüfeklerin toplu bir saçma dağılımı verdikleri gibi bir bilgiyi tamamen yayılmış bir iddia olarak kabul ediyorum. Böyle iddialar başka tüfekler için de yapılmıştı.
28-32 gr aralığında konforlu atışları olduğunu söyleyebilirim. En konforlu atışları ise 28 ve 30 gramlarla yaptım. 32 gram seçeneğini zorunlu olmadıkça kullanmamayı düşünüyorum. 28 gramın daha altında bir fişek ise denemedim.
İri ya da ince saçmalarda bir ayrım yaptığını söyleyemem. Bütün av tüfeklerinde bunun böyle olduğunu düşünüyorum. İnce ve kalın saçmalar arasında meydana gelen farkın
tüfekten değil saçmanın kendisinden kaynaklandığını iddia edebilirim.
Şimdiye kadar bu sınıftaki tüfeklerle deneme için bile olsa tek kurşun hiç kullanmadım, kullanılmasını da tavsiye etmiyorum.
Yerli fişek mi Avrupa fişek mi diye soracak olursanız kullandığım tek yerli dolu kendi hazırladığım dolular. Fabrikasyon olarak ta bu tüfekte sadece B&P ve RC kullandım.
Yerli fişek kullanılmasına karşı değilim bu sadece benim bir alışkanlığım. Hatta yakın zamana kadar Avrupa olsa bile fabrikasyon kullanmazdım. Yanlış bir anlama olmasın isterim.
Ancak şunu da hemen belirtmek isterim ki hem Avrupa hem de Türkiye'li fişek markalarından bazılarına karşı güçlü ön yargılarım var. İkinci el olarak almak istediğim ve çok hoşuma giden bir tüfeği sahibinin fişekliğinde gördüğüm bir fişekten (yerli bir marka) dolayı almaktan vazgeçtim.

Son olarak Akus yan yana tüfeklerde teslim almadan önce neleri kontrol etmeliyiz.
Genel görüntüsünün sorunsuz olduğunu varsaydığım bir tüfeğin ilk kontrol yeri iğnelerin ortalıklı bir vuruş yapıp yapmadığı. Bunu kapsüllü ve boş iki kovanın kapsüllerini patlatarak yapabilirsiniz. Her iki gözdeki kapsüllerin ortalıklı ve aynı deforme özelliklerinde patlatılmış olması gerekir.
İğnelerin gücünün kapsülü patlatıp patlatamadığını bu tüfeklerin yapısından dolayı söz konu bile etmiyorum. Patlatamadıysa ya iğne yoktur ya da kapsül bozuktur.

İkinci olarak tüfek eğer ejektörlü ise boş kovanların ikisini aynı anda tahliye edip edemediği kontrol edilir. Aynı anda tahliye gerçekleşmez ise hatalıdır.

Üçüncü kontrol tüfek dolu ve tetikler kurulu iken yeniden kırıldığında ekstraktörün dolu fişekleri elinizle (parmak uçları ile) almak için yeteri kadar dışarı itip itmediği kontrol edilir. (Bu hatayı bir kaç tüfekte gördüm.)

Son olarak namlu kubuzdan ayrılır ve el kundağı namluya takıldıktan sonra el kundağının sağa sola doğru oynayıp oynamadığı kontrol edilir. Oynuyor olması doğru değildir.
Zira bu tüfeklerin el kundağı kilit sisteminin uygun yapılmadığını ve genel bir hata taşıdıklarını düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar.
Avcı ve silah sever arkadaşlarıma neşeli günler ve sezon açılışına kadar sabırlar dilerim. Sevgi ve muhabbetle.

Fatih Bey Bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için ALLAH sizden razı olsun hayır duası aldınız birçok arkadaştan...
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 28 Mart 2018, 00:21:04 »
Fatih ABİ çifteye bir türlü hevesim olmamıştı,hiç ısınamadım bu çiftelere ,heralde bu gidişle daha doğrusu sizin paylaşımlarınızın etkisinde kalarak bir çifte düşünmüyor değilim.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

The following users thanked this post: Fatih YAZICI, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 28 Mart 2018, 14:59:48 »
Ziyaettin Abi,
Şöyle 66 namlu ayarlanabilir gez ve arpacıklı yanaklı dipçik ,çift tetik, ejektörlü ,dipçik tarzı yivli çifteler gibi olacak ,slug namlulu ...
Bende hep böyle bir tüfek düşünüyorum ama domuz avında 3 fişeğe fazlasıyla ihtiyaç olacağından hayalde kalıyor.

Saygılarımla
Fatih ABİ çifteye bir türlü hevesim olmamıştı,hiç ısınamadım bu çiftelere ,heralde bu gidişle daha doğrusu sizin paylaşımlarınızın etkisinde kalarak bir çifte düşünmüyor değilim.
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Fatih YAZICI, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 28 Mart 2018, 15:07:32 »
Ziyaettin Abi,
Şöyle 66 namlu ayarlanabilir gez ve arpacıklı yanaklı dipçik ,çift tetik, ejektörlü ,dipçik tarzı yivli çifteler gibi olacak ,slug namlulu ...
Bende hep böyle bir tüfek düşünüyorum ama domuz avında 3 fişeğe fazlasıyla ihtiyaç olacağından hayalde kalıyor.

Saygılarımla
DOĞAN BEY beni kıpraştırıp durma şimdilik bu tüfeklerle idare edicem,acaba bu dediklerini akus silahta yaparlarmı.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 28 Mart 2018, 15:40:38 »
Gayet güzel işçilikle yapacaklarına eminim yalnızca herzaman olduğu gibi bazı hurafeler fısıldayanlar var .Neymiş ;Türkiye de çift namlu tüfek yapıp her iki namlunun aynı yeri vurduracak firma yokmuş . Gibi.....

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Fatih YAZICI, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #38 : 28 Mart 2018, 15:45:47 »
fatih ağbey peki sabit şok konusunda artık sıkma tabir edilen şok yöntemi kullanılıyormuş, yani eskiden rayba ile delinip daralma açısı artık kalkmış, bu durum hakkında ne dersin ağbey kullanım açısından
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 28 Mart 2018, 17:23:27 »
Allah gönlüne göre versin demekten başka ne diyebilirim ki Ziyaettin Bey.
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Sercan YAŞIN, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 28 Mart 2018, 17:30:41 »
@Mahmut ÖZTÜZÜN Bey bahsettiğiniz sistemi eğer yanlış anlamadıysam yıllar önce kullanılan ve artık terk edilen bir sistem.
Parçalı haldeki namlu ucunun dışarıdan bir bilezik yardımı ile daraltılıp genişletilmesini sağlayan bir şok sistemi.
Eğer kullanılıyor olsaydı da ben tercih etmezdim.
Anlattığınız şeyi yanlış anladıysam biraz daha açık anlatıma ihtiyacım var demektir.

fatih ağbey peki sabit şok konusunda artık sıkma tabir edilen şok yöntemi kullanılıyormuş, yani eskiden rayba ile delinip daralma açısı artık kalkmış, bu durum hakkında ne dersin ağbey kullanım açısından
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Vahdet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 06 Haziran 2018, 13:06:16 »
çok sağolun Fatih Bey inşallah bir kaç sene sonra Aküs alırken bu bilgiler aklımda olacak
  • huğlu 103 DE
  • Büyükhuğlu Yarı Otomatik
  • DRAHTHAAR
  • Akus Estate Çifte
Vahdet YILMAZ
1985 MERSİN