Gönderen Konu: 3 numara sok takıp tek kursun atan.atabilcek olan varmı  (Okunma sayısı 23180 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: 3 numara sok takıp tek kursun atan.atabilcek olan varmı
« Yanıtla #25 : 03 Aralık 2016, 17:30:24 »
üretici firma talimatına her türlü uymak gerektiğini düşünüyorum.belki bir şey olmaz ama tavsiye edilmiyor sonuçta.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 03 Aralık 2016, 18:19:46 »
ben geçen sene ful şokla 20 tane tek kurşun attım. 1 kutu rc 1 kutu bp siyah tek kurşun. ama tüfek çelik saçma sertifikalı. normal tüfeklerde şoklara zarar verebilir
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 03 Aralık 2016, 19:00:47 »
vezirhan firması şokları
kimi atma diyor.kimi at bisi olmaz diyor
galiba denildigi gibi yumusak tek kursun atılabilir.kenardan esneme yapar

5 nolu sok 18 mm ise 3 nolu sok 17.5
yani 0.5 mm fark ediyor
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2016, 19:03:06 Gönderen: Mert ÇELİK 34 »
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 03 Aralık 2016, 19:11:53 »
ustam mantıklı düşünürsek saçma ful şoku daha çok zorluyor. nedenini sorarsan klasik tek kurşunların genelinde hava kanalları var ve kurşunların içi boş. yani ezilmeye müsait. içi dolu yuvarlak misket atmadığın sürece ve tüfekte kusur yok isr bi sorun çıkacağını sanmıyorum
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 03 Aralık 2016, 19:13:12 »
bide namlu iyice darken.tek kursun daha uzaga gidiyor deniyor
namlu genisse daha yakına gidermis.oysa

namlu daha dar olunca mermi sıkısınca namluya daha surterse daha yakına gitmezmi
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 03 Aralık 2016, 19:22:19 »
kısa namlu ile uzun namlu arasında hız farkı olduğunu deneylerde izledim. ama silindir şok ve ful şok arasında ne gibi fark olur bilemem. ben 18.8 geniş namlu otomatik kullanıyorum. yabancı videolarda digital hız ölçerle testini izledim. benelli ve maxus namlu iç çapları farklı. maxus daha geniş ama namlu çıkış hızları iki tüfektede aynıydı. sanırım beşer tane fişek attılar ve hız ortalaması iki tüfeğinde 420-430 m/s çıktı. tek kurşunda nasıl olur bilemeyiz.
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 03 Aralık 2016, 19:34:29 »
kısa namlu ile uzun namlu arasında hız farkı olduğunu deneylerde izledim. ama silindir şok ve ful şok arasında ne gibi fark olur bilemem. ben 18.8 geniş namlu otomatik kullanıyorum. yabancı videolarda digital hız ölçerle testini izledim. benelli ve maxus namlu iç çapları farklı. maxus daha geniş ama namlu çıkış hızları iki tüfektede aynıydı. sanırım beşer tane fişek attılar ve hız ortalaması iki tüfeğinde 420-430 m/s çıktı. tek kurşunda nasıl olur bilemeyiz.

sok olayını tamirciye sordugumds oyle not eklemisti

nsmlu ya duz genis olur ya daralan olur.
daralan olirsa daha uzaga gider dedi.genis olursa daha yakına goder dedi
aynı cumleyi forumlarda okudum

ama mantıken daralan namluda sıkısma direncinden dolayı daha yakına dusmesi lazım

buda ilginc durum
1980 - İstanbul

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 03 Aralık 2016, 21:29:29 »
Mekanik olarak söylediğiniz doğru gibi gözükse de namlunun daralan yapısı ve düzgün bir balansının olması ; çekirdeğin önüne basınçlı barut gazının geçmesini azaltacak yada tamamen durduracak ve basınçlı gazın tamamı daha istikrarlı bir atış eğimi sağlayacaktır.

Ayrıca : namlu iç çapı daha geniş daha uzağa ve daha az eğimle gider , Yada : namlu iç çapı daha dar olunca daha istikrarlı gider anlayışı şu sebeplere bağlı olarak yanlıştır.
-çekirdek atış esnasında namlu içinde genleşme yapıyor ise geniş çaplı namluya daha iyi uyum sağlar ,
-çekirdek atış esnasında namlu içinde şişme yapmıyor ise nispeten daha dar iç çaplı namluda daha iyi performans verecektir ,
-barut ani yanmalı ise daha geniş iç çapında daha iyi olabilir ,
-barut yavaş yanmalı ise standart yada daha dar namluda daha iyi olabilir,
-Namlu iç çapına özel sadece o namlu ölçüsüne uyan çekirdekler daha iyi performans verir ( AÇIKLAYAYIM )

Yaşadığım örnek: 20 kalibre tüfeğim olağandan dağa geniş 16,12 mm yaklaşık iç çapa sahip 71 namlu mobil şoklu namlusu atış yatağından itibaren 35 cm sonra tek kademe daralma ile 16,00 mm yaklaşık ölçüyle mobil şoka ulaşıyor ve mobil şokta 15,70 mm iç çaplı yerli 5 no şoku kullanarak attığım  100 metre mesafede 22-25 cm düşme yaparken  aynı iç çapına haiz 53 cm lik silindir kurşun namlusu aynı mesafede aynı hazır üretim ve aynı parti kurşunla 35-40 cm düşme yapıyor.

Şartlar kıyaslaması aynı kalibreler için geçerli olacaktır.

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2016, 21:31:10 Gönderen: M.Ali TÜRER »
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 03 Aralık 2016, 21:51:59 »
Mekanik olarak söylediğiniz doğru gibi gözükse de namlunun daralan yapısı ve düzgün bir balansının olması ; çekirdeğin önüne basınçlı barut gazının geçmesini azaltacak yada tamamen durduracak ve basınçlı gazın tamamı daha istikrarlı bir atış eğimi sağlayacaktır.

Ayrıca : namlu iç çapı daha geniş daha uzağa ve daha az eğimle gider , Yada : namlu iç çapı daha dar olunca daha istikrarlı gider anlayışı şu sebeplere bağlı olarak yanlıştır.
-çekirdek atış esnasında namlu içinde genleşme yapıyor ise geniş çaplı namluya daha iyi uyum sağlar ,
-çekirdek atış esnasında namlu içinde şişme yapmıyor ise nispeten daha dar iç çaplı namluda daha iyi performans verecektir ,
-barut ani yanmalı ise daha geniş iç çapında daha iyi olabilir ,
-barut yavaş yanmalı ise standart yada daha dar namluda daha iyi olabilir,
-Namlu iç çapına özel sadece o namlu ölçüsüne uyan çekirdekler daha iyi performans verir ( AÇIKLAYAYIM )

Yaşadığım örnek: 20 kalibre tüfeğim olağandan dağa geniş 16,12 mm yaklaşık iç çapa sahip 71 namlu mobil şoklu namlusu atış yatağından itibaren 35 cm sonra tek kademe daralma ile 16,00 mm yaklaşık ölçüyle mobil şoka ulaşıyor ve mobil şokta 15,70 mm iç çaplı yerli 5 no şoku kullanarak attığım  100 metre mesafede 22-25 cm düşme yaparken  aynı iç çapına haiz 53 cm lik silindir kurşun namlusu aynı mesafede aynı hazır üretim ve aynı parti kurşunla 35-40 cm düşme yapıyor.

Şartlar kıyaslaması aynı kalibreler için geçerli olacaktır.

sonuc olarak namlu daralırsa daha uzaga gıder,namlu genıslerse daha yakına gıder
dedıklerı dogru o zaman ılgınc
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #34 : 03 Aralık 2016, 23:19:32 »
sonuc olarak namlu daralırsa daha uzaga gıder,namlu genıslerse daha yakına gıder
dedıklerı dogru o zaman ılgınc
    Dar yada geniş değilde kurşun çapının namlu çapıyla uyumu, namlu uzunluğu, namluda kullanılan şok, kullanılan barut, kapsül, kovan, hatta kovanın ağız kıvırma payı bile İÇ ve DIŞ BALİSTİK' te bir sürü değişikliğe neden olmaktadır.

İyi marka (1000lira üzeri) bir tüfekle 3 numara mobil şokla atış yapılır, tabi mecbur kalınırsa. Sabit (fix) şok tüfeklerde 1 veya 3 her şokla tek kurşun atanlar var. Çoğu insanımız şokun ne olduğunu bilmedikleri için buna dikkat bile etmemektedir. Az çok tüfek hakkındaki bilgileri merak edip araştıran insanlarda bu tarz olaylara (en basitinden şok) daha çok dikkat etmektedir.

Atılır demekle de atılmaz. Saçma-gram-vb malzemeler için tavsiye alınır ama iş tek kurşuna gelirse önce insanın kendi güvenliğidir. Fişek tüfek hakkında hepimiz az çok birşeyler paylaşmaya çalışıyoruz. Fakat 3 numara şokla kurşun atarken başınıza bir kaza gelse size tavsiye veren de, size bu şokları önerende(forumdaki arkadaşlarla alakalı değildir yanlış anlaşılmasın) hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler. Bunu devamlı etrafımızda ve gittiğimiz yerlerde görüyoruz. Bazen 3 şokla tek kurşun atıyorum ama her atışımda tedirgin oluyorum. UNUTMAYIN KAZA 1 KERE OLUR. ALLAH KORUSUN gözünüz çıksa parmağınız kopsa servet verseniz geri gelmezler...O yüzden kurşun atarken her zaman 4 veya 5 numaralı şokları kullanın. ÖNCE TEDBİR...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Selim UYGUN, Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Ahmet KARA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 05 Aralık 2016, 16:17:30 »
Full şoklarla kurşun atışı yapan arkadaşlar atılan kurşunun sertliğine çok dikkat etsin.Yumuşak kurşunlarla atış yapıldığı için belki namlu basıncı tolere etmiş olabilir.Gerçekten bu işin şakası olmaz.Şevrotin fişeklerde de bakır olanlar mevcut.Şevrotinleri de normal saçmaymış gibi değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum.Şevrotin atışında 20 çaptaki tüfeğimin arpacığı düştü.
1979 SAMSUN

The following users thanked this post: Selim UYGUN, Mehmet Ali KUNDURACI

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 09 Aralık 2016, 01:00:15 »
3 nolu şok ile tek kursun %50 risk ise
o zaman 9 lu atabilir değilmi,ayrıca 1 nolu şok ilede 9 lu atılırmı risk olurmu

aslında şok olayına çok takılmazdım alakamda olmazdı çünkü şoksuz namlu düz namlu ne olsa atan geniş namlularla ilgilenirdim

o yüzden bunları soruyorum  :)

9 lunun bilyeleri birazdaha ufak,3 veya 1 nolu şokdan rahat geçer ama acaba birbirine çarpıp namlu ucunda daralma sıkışma yaparmı
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2016, 01:02:29 Gönderen: Mert ÇELİK 34 »
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 09 Aralık 2016, 02:11:14 »
3 şok ıle çok şervotın attın hıc sıkıntı olmadı
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 09 Aralık 2016, 02:24:30 »
3 şok ıle çok şervotın attın hıc sıkıntı olmadı

mantıken enlemesine tek kursun kadar yer kaplıyorsa.namluyu catlatmaması iyi
cunku en ucta iki bilye yanyana cıkmaya calısırsa diye dedim
birde 1 nolu sokla 9 lu atan varmı
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 09 Aralık 2016, 08:46:41 »
Ben de 3 no şokla  bu sezon hedeflere toplamda  45 civarında   Zuber 44 gr. magnum, Sterlig 40+ gr magnum,
RC Palla, Yaf Speed, Meca Rifled Slug ve  Extra Slug, Zuber Palla, Zuber Extra  kurşunlardan  karışık  attım.
Herhangi bir  sıkıntı olmadı. Normal kalitedeki tüfekte  sıkıntı olmaması lazım.
Ama çok ucuz  tüfeklerde   düşük  kaliteden  dolayı  sıkıntı  çıkar mı  bilmiyorum.
Yaban TV de  Mehmet  ŞAHMARAN'ın   arka arkaya  dizilmiş tahtalara  yaptığı  atış videosu vardı.
Kurşun 5 nolu şokla  tahtaları   fazla   delmezken  1 nolu  şokla  tahtalarda  daha  fazla  tahribat yapıyor  daha  fazla  tahtayı deliyordu.
Yani   elinizdeki tüfek  sağlam ise   acil  durumlarda  1 nolu  şokla  çok rahatlıkla   misket kurşun hariç  tek kurşun  atabilirsiniz.
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 09 Aralık 2016, 23:11:31 »
mantıken enlemesine tek kursun kadar yer kaplıyorsa.namluyu catlatmaması iyi
cunku en ucta iki bilye yanyana cıkmaya calısırsa diye dedim
birde 1 nolu sokla 9 lu atan varmı

full şokla 40 gr bile atmamgerek yok.

yanyana çıkmaya çalışsa bıle namlu çok cacık degılse bı şekılde çıkar bence
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 10 Aralık 2016, 18:02:16 »
tufekciye yine gidip sordum.adam kovcak

5 nolu sok ile tek kursun atınca.bir mesafe gidince
daha sonra 3 nolu sokla tek kursun atınca.surtmeden dolayı daha az mesafe gider dedi
ama zamanla surte surte asınma yapar ve kısa mesafe gitsede zamanla az daha uzaga gitmeye baslar dedi

5 sok kullan 3 sok falan dusunme kafaya takma dedi.ama acil durumda 3 sok varken 9 lu atılır dedi
ama 1 nolu sok ile tek kursun ve 9 lu atılmaz dedi
1 nolu sokla 9 lu atılırsa agızda bilyeler yanyana sıkısma yapabilir dedi
1 nolu sok her zaman ince 100 veya 200 sacma olandan atılır.9 lu atılmaz dedi

ama tak cıkar sok ile kendinden sok ayrıdır dedi.
kendinden sokluysa o zaman 9 lu ve tek kursun atılır dedi.yani 3 nolu sok ayarında kendinden sokluysa 9 lu at dedi
ama tak cıkar 3 nolu sok sa zarar gorurmus 9 lu atma dedi

adamın kafada karıstı basta at diyo sonra atma diyo.adamın isi gucu var.ikide bir kafa sisirdim

forumdada celiskiler olsada.halerkes şansına gore artık :)
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #42 : 28 Mart 2018, 02:24:00 »
Bende arkadaslarimda 3 nolu şokla avlaniyoruz yuvarlak gülle kursuna varana kadar hepsini attık sıkıntı olmadı hatta sabit soklu çiftlerde ful soklu namludada defalarca attık eskiden soklu tüfek şok kavramı mi vardı bir tüfekle her fişeği atiyorduk eski el yapımı tek kirmalardan dahami dayanıksız yeni tüfekler eski tekkirmamiz var pas içinde el yapımı tüfek ondada atıyoruz mobil soklu tufekte şok gevsekse kurşun attığında ozaman sıkıntı olur diğer türlü kaliteli bir tüfeğe birşey olmaz
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 28 Mart 2018, 08:23:16 »
Bende kurşun için ata neo 12 66 cm var.Hem slug hem şeritli namlusu bulunmakta.Şeritli namlu kurşunu daha güzel çıkarttığı için domuza giderken onu kullanırım.Üzerinden 3 nolu şoku hiç çıkartmam yani kurşun atışlarını her zaman 3 çentik şok ile yaparım.2011 model tüfek her türlü kurşunu atarım buna yuvarlak kurşunda dahil.Daha bir sıkıntı görmedim.Bence sıkıntı olacağını sanmıyorum
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #44 : 09 Nisan 2018, 01:15:16 »
merhabalar;

genel olarak bır cok farklı yorum gelmıs ama baska bır bakıs acısı katabılmek anlamına tek kursunlar arasındakı kımsayasal olarak sertlık farklarını yanı nikel oranlarını da hesaba katmanızı tavsıye ederım.
1 no sok ıle yumusak tek kursun atmak yada 1 no sok ıle sert tek kursun atmak namlu uzerınde cok farklı etkıler olusturmaktadır.

kullanılan fısek markasına hatta marka aynı olsa bıle modeller arasında farklılıklar mevcut.

ayrıca paradoks yada yıvlı sok olarak tabır edılen urunler de 1 no sok gıbı davranmakta.

ama yınede 1 no sok ıle tek kursun kullanımı genel olarak tavsıye edılmemekte...
  • Armsan phenoma 12 cal, Armsan rsx1 12 cal
  • Husanarms metal force 20 cal
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 17 Nisan 2018, 21:00:15 »
Ben de başka bir bakış açısıyla katkıda bulunmak isterim.

Teoride ve pratikte, tek kurşunun namludan biraz sıkışarak geçmesi gerekir. Dolayısıyla atacağınız kurşunu namlu ağzından içeri başparmağınızla ittirdiğinizde zor da olsa geçmesi gerekir. Eğer geçmiyorsa, geçmesi için çekiçle vurmak gerekiyorsa ben o kurşunu o namlu ile atmıyorum.

Fikir vermesi açısından, Amerikan forumlarında yaptığım araştırmalarda kurşunu namlu içinde ittirmek için 10-12 Lb.  (yani 5-6 kg) bir gücün yeterli olacağını yazmışlar. Daha fazla güc gerekiyorsa, daha fazla sürtünme olacağından çıkış hızı düşüyor randımanlı olmuyormuş diyorlar. 5-6 kg basacak bir test aygıtımız yok ama başparmak yöntemi kolay ve doğru sonuç veriyor.

Bu yöntem misket kurşunlar için olsun, tapa içinde atılan kurşunlar olsun gayet geçerlidir. Ancak kurşun Foster tipi yivli kurşun ise, kurşunun daha çok sıkışması kabul edilebilir. Çünkü setler ezilecek fakat yivlerden gaz kaçağı olacağı için basınç güvenlik limitini aşmayacaktır.

Ben harbi işini sevmediğim için genelde tapa içinde kurşun atıyorum. 12ga misket veya foster dolduracağım zaman ise başparmak testini mutlaka yapıyorum.

Bir fişeğin sorunsuz atılması herşeyin yolunda olduğunu göstermez. Fişek yatakları için belirlenmiş azami basınç değerleri vardır.  12/70 bir fişek, güvenli olarak en fazla:  Avrupa C.I.P Standartlarına göre 740 Bar (10.733 psi) , Amerikan SAAMI Standartlarına göre ise 11.500 (793 Bar) basınç üretebilir. Ancak günümüzde en kötü namlu bile bu değerlerin kat kat üstünde basınca dayanacak şekilde üretildiği için daha yüksek basınç üreten katır gibi tepen fişekler sorunsuz kulanılmaktadır. Tabi bu hiçbir zaman sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. 3-5 atarsınız, metal zamanla yorulur, gün gelir bir taraftan su koyar. Artık o zaman şansınıza inşallah bir sakatlık olmaz, namlu şişer sadece.

Sonuç olarak, standartlarla belirlenmiş basıncın üstüne çıkılması doğru değil. Fakat bunu ölçmek ciddi ekipman gerektirir. Bu yüzden yüksek basınç oluşup oluşmadığını başka göstergelere bakarak anlıyoruz. Geri Tepmenin şiddeti fikir verir, ama daha önemlisi atılmış kovanın durumudur. Dipliğin kapsülün şişmesi kovan ağzının yırtılması hep yüksek basınç alametleridir.
Dipliği şişiren fişek zamanı gelince tüfeğinizi de şişirir.

Saygılar

• Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Mustafa GÜRKAN 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 17 Nisan 2018, 21:10:43 »
A T M A Y I N !?

YA SİZE,
YA TÜFEĞİNİZE 

YAZIK OLACAK

ATMAYIN!
  • FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 17 Nisan 2018, 22:04:59 »
2,3,4,5,hepsiyle deneme amaçlı ve av amaçlı yerlisi,yabancısı ,çeşitli kurşun türleriyle av ve atış amaçlı kurşunlar attım,yalnız atış yapmadan önce kurşun fişeğini söküp şok tüplerine sokup görsel olarak ne kadar çap daralmasıyla kurşun sıvamasını çapta kaç mm sıvama yaparak çıkacağını hesap ederek,hangi şoku kullanmam gerektiğini belirleyerek atışlarımı yaparım işimi riske bırakmam,aman at gitsin ne olur demem,ilk denemelerimide kendim test ederek yaparım.misal olarak aşağıdaki resimleri örnek olarak gösterebilirim.

how to delete match account on mobile site

1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 18 Nisan 2018, 08:11:55 »
18mm çapında kurşun kalıbı yaptım, döküp 2 ve 3 nolu şoklar ile gönül rahatlığı ile atıyorum.
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Ceyhun MİRİLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 04 Mayıs 2018, 00:10:52 »
ihtiyar kurşun hastası yaşlı bir amca nın kendi döktüğü (fişek içine zor giren) misket kurşu doldurup phenomama nın 1 no şoku ile attım. Phenoma nın el kundağı çatladı, fabrikaya gönderdim ücreti neyse ödeyeyim değiştirin dedim, sağolsun Hikmet Bey ilk üretim phenomalarda bizden kaynaklı tasarım hatası var bunları ücretsiz değiştiriyoruz dedi ve değiştirdi.

Namlu ucu tıkalı olmadığı sürece kurşunun namluya zarar verdiğini görmedim.
Ceyhun MİRİLİ
1985 TEKİRDAĞ

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE