Gönderen Konu: Arefe şerefe günü av yapmak  (Okunma sayısı 19146 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Ynt: Arefe şerefe günü av yapmak
« Yanıtla #25 : 15 Eylül 2016, 21:36:26 »
31 yaşındayım babamdan amcandan hep söylediği bir söz vardı oğlum bayramda seyranda cumada ava gitme dediler.. ömrümde birkez bayramda ikinci gününde bayramda ava gittim... gitmez olaydım .. kulaktan dolma hurafe batıl inanç deyin ne derseniz deyin çoğu kişide dalga geçebilir bu söylüyceklerimle ..

girdim meraya sezonun hemde ıkıncı gunuydu bayrama denk geldı sabırsız ya.. ayağımın dıbınden tavşan fırladı elımde yıllarca kullandığım poze ve bır kez olsun patlamamazlık yapmadı.. neyse tüfeği doğrultum tetığe bastım tık yok suzdum tekrar bastım tık yokk.  tavsan gitti ... tüfeği felan kırmadım ellemedım omuzladım arka arkaya tetığe bastım ve sılah patladı normal şekilde... kanım çekildi .. dedim kendı kendıme yürü oğlum evine git hayvanın da bayramı seyranı var demekkı .. eve geldım evdekılere anlattım azarın kızmanın bını bin para.. inancım bu yönde gitmek isteyenler olabilir fakat bence gitmeyin bayramlarda cumalarda arıfelerde ramazanda..
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Mehmet ALTINTABAK

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #26 : 15 Eylül 2016, 21:45:06 »
Ramazanda oruç tutarken ava giderim fakat uzun bi süre Ramazan av sezonuna denk gelmeyecek o yüzden bu sorudan bi süre kurtulduk.
Bayram arifesi ve bayram günlerinde ava gitme mevzuuna gelince dinen yasak olmasa bile özellikle Kurban Bayramında ve arifesinde vicdanen olmaz.
Ramazan Bayramında arife günü mezarlık ziyaretleri olur ava gitmem,nene dede ana baba akraba eş dost ziyaretleri yani bayramlaşma bitince 3.cü gün ava gittiğim olmuştur.
Hacılar Kurban Bayramı arifesinde Arafatta vakfeye durur ve Hacı olurlar.
Kurban Bayramında arife günü sabah namazı ile beraber teşrik tekbirleri başlar.
Hac Farizasını ifa eden Hacı Adaylarına(İhramlı oldukları için Onlara Av haram) ittiba etmek adına(Onların sevaplarına hissedar olmak için) ava gitmemek gerekir.
Teşrik tekbirleri bitene kadar ava gitmeye hoş bakmazlar Bizim çevremizde.
Artı çoğumuz Allah(c.c) kabul etsin kurban kesiyoruz veya kesebilecek durumdayız.
Gittiğimiz heryerde karnımız aç olursa mutlaka kurban etiyle bir sofra kurulur önümüze.
Hal böyle olunca ava gitmek uygun olmasa gerek.

Bir de Perşembe ikindi namazından sonra Cuma namazı kılınana kadar da ava gitmem.
Kandil günlerinde ava gitmem.
Atadan dededen öyle gördük.

Şimdi de kendi görüşümü yazayım;
'' Yavv Arkadaş Allah'ın(c.c) günleri çuvala mı girdi?
Başka ava gidecek zamanın mı yok?
Ava gitmeyi taa Bayrama mı kıstırdın?
Koca sezonda 7 gün ava gitmeyiver ölür müsün?''

Rasgeleyin  O0

+100000000000000000
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 15 Eylül 2016, 21:51:08 »
Bende sabırsızlığıma yenik düşüp iki sefer arife günü ava gittim.
Birisi üveyik açılışıydı.İyi kuş vurmama rağmen gözüme kaçan bir çekirdek kavuzuyla bayramım ziyan olmuştu.

İkincisinde de bir ördek avı dönüşü sonrası üzerime çıkan traktör kazasıydı.

İkisininde hiç hoş anısı kalmadı bende.

Ve yakın çevremde bu işleri benim yaşınca yapan kimseler var hep söylerler gitme diye.

Bende hurafe der geçerdim.

Yani belki tesadüf ,belki kader, bir şekilde olan bu olaylar  beni rahatsız etti.

Ben Arefe günleri ve tekbirlerin çıktığı 4 gün ikindi nazından önce , Cuma saatlerinde ,Kandil ve Kadir gecelerinin günlerinde ava gitmiyorum...

Yaşadığım tatsız olaylardan sonra bu şekilde bir karar aldım...

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Şevki MİRZA

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 15 Eylül 2016, 22:02:53 »
Adamlar birakin arife gununu bayramin birinci gecesi teyp atmislar. Kurban kesemediysen emin ol sana kurbandan pay verecek vardir . Yani soyleyecek soz bulamiyorum tamm ben ikinci bayram ava gittim ama o merada iki yildan beridir hic kusa rastlamama ragmen kopegim yeterince antreman yapamadi diye forma girsin biraz heycanini atsin diye gittim iki yilda oldugu gibi o gunde ne kanat sesi duyduk ne gorduk sbah yuruyusunu yaptik donduk zaten cobanlarda diyor bildircin koymadilar diye. Bu yil on kez ava gittim hic birinde bildircina rastlamadim bi tane kilavuz gorduk o kadar milletteki bu hirsi anlamiyorum inan ki kopegime uzuluyorum gercekten mukemmel bir kopek olacakken av gosteremiyoruz bohcacilar yuzunden. Neyse hepsini Allah a havale ediyorum.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #29 : 15 Eylül 2016, 22:55:29 »
Bende sabırsızlığıma yenik düşüp iki sefer arife günü ava gittim.
Birisi üveyik açılışıydı.İyi kuş vurmama rağmen gözüme kaçan bir çekirdek kavuzuyla bayramım ziyan olmuştu.

İkincisinde de bir ördek avı dönüşü sonrası üzerime çıkan traktör kazasıydı.

İkisininde hiç hoş anısı kalmadı bende.

Ve yakın çevremde bu işleri benim yaşınca yapan kimseler var hep söylerler gitme diye.

Bende hurafe der geçerdim.

Yani belki tesadüf ,belki kader, bir şekilde olan bu olaylar  beni rahatsız etti.

Ben Arefe günleri ve tekbirlerin çıktığı 4 gün ikindi nazından önce , Cuma saatlerinde ,Kandil ve Kadir gecelerinin günlerinde ava gitmiyorum...

Yaşadığım tatsız olaylardan sonra bu şekilde bir karar aldım...

+1
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 15 Eylül 2016, 23:04:41 »
Bekliyoruz bakalım haftaya artık ava  gideceğiz.Bu arada trakyaya kuş inmeye başlamış.Bugün denetimler de iyiymiş sevindirici olan..
1982-İstanbul

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #31 : 15 Eylül 2016, 23:10:10 »
Benim yorumlardan anladığım dinen bir sakıncası yok av yapılmayacak günler Kuranda açık ve net belli..he gidene gitme diyemeyiz çünkü bugun dördüncü günü bende ava gittim.Dinde yazılı kurallarla degilde avcının vicdanıyla alakalı gidip gitmememek..çok derinlere dalarsak av haram değil ama bende dahil hepimizin yaptığı av haram.örneğin hepimiz bir av vurduğumuzda dinen zaman kaybetmeden avın yanına gidip ölmediyse kesip heybemize koyup ava öyle devam etmek gerekiyor.Kaç avcı bunu yapıyor acaba??ben önünden 10 tane kalkan bıldırcınıda kekliğide ördeğide aynı anda  sıkan avcı gördüm bende dahil....
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimdışı Mehmet ALTINTABAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 16 Eylül 2016, 02:09:42 »
Ben katılıyorum Bayram'larda av gıtme ben büyüklerımden böyle gördük
Mehmet ALTINTABAK
1972 ISPARTA