Gönderen Konu: Arefe şerefe günü av yapmak  (Okunma sayısı 19149 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Arefe şerefe günü av yapmak
« : 07 Eylül 2016, 20:33:04 »
Bayram öncesi avlanmanın dinimizde ve vicdanımızdaki kuralları nelerdir acaba??
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Arefe şerefe günü av yapmak
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2016, 20:37:59 »
Dini yanını bilmiyorum fakat ben av yapmıyorum bayram ve arefe günleri
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Berkay TOPUZ, Enes Sadık BALI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2016, 21:06:39 »
Sn SOYLU  Cenab ı Hak biz kullarına  belirli özel günler ihsan etmiştir.
Nasıl ki Cuma günü Mü min lerin Bayram günüyse  Arefe  ,Bayram ve Kandiller gibi özel günlerde daha başka anlamlar içeren günlerdir.
Her ne kadar  bir kaynakta yasak olduğu belirtilmese de  bence bu günlerde ava gitmek yerine  Cenab ı Hak kın rızasını kazanacak işlerle meşgul olunmalı.
 Tabi bu benim kişisel fikrim.Ben bu günlerde ve tekbirler çıkmadan kesinlikle ava gitmem.
İsterse gökten kuş yağsın.

Giden arkadaşlara da niçin gidiyorsunuz da demem. Bununla ilgili bir yasaklama da olduğunu da düşünmüyorum....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2016, 21:24:02 »
Nasıl ki Cuma günü Mü min lerin Bayram günüyse  Arefe  ,Bayram ve Kandiller gibi özel günlerde daha başka anlamlar içeren günlerdir.
Her ne kadar  bir kaynakta yasak olduğu belirtilmese de  bence bu günlerde ava gitmek yerine  Cenab ı Hak kın rızasını kazanacak işlerle meşgul olunmalı.
 Tabi bu benim kişisel fikrim.Ben bu günlerde ve tekbirler çıkmadan kesinlikle ava gitmem.

Giden arkadaşlara da niçin gidiyorsunuz da demem. Bununla ilgili bir yasaklama da olduğunu da düşünmüyorum....
Abi hem fikirim sizinle..azınıza sağlık
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

The following users thanked this post: Muammer BİNARBAŞI, Oğuzhan ERTAŞ

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2016, 21:50:23 »
Suat beyle aynı fikirdeyim. Abla değil ibadetle meşgul olmalıyız. Şimdiden tüm forumdaşların bayramını kutluyorum

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

The following users thanked this post: Muammer BİNARBAŞI

Çevrimdışı Şerafettin TURAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2016, 21:58:18 »

Aynen Suat beye ben de katılıyorum  rabbimîzin bezlere verdiği sayısız nimetler için şükretmeliyiz
  • Franchi affinity wood
  • Huğlu 104 a
1985 gümüşhane / Kelkit

Çevrimdışı İsmail BİLGİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2016, 22:06:29 »
Merhaba Deniz bey bencede yasalarda herhangi  bir kısıtlama ve yasak  olmasada dini günlerde  mübarek aylarda av yapmayı doğru bulmuyorum Suat beyin dedigi gibi gökten kuş yagsada bende ava gitmeyenlerdenim mübarek günleri dua ederek yaşamak lazım bazı avcılar böyle günlerde özellikle ava giderler meralarda avcı yok daha fazla av vuracakları düşüncesiyle onların bilecegi iş tabii ben dogru bulmuyorum kendi düşüncemdir.
  • KURZHAAR
😉

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Deniz SOYLU

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2016, 00:43:25 »
Suat bey güzel belirtmiş ,
Tükettiğinde rahat edecek olan gitsin .
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Muammer BİNARBAŞI

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2016, 17:41:23 »
Günümüzde hayatı idame için gerekli olmayan av eti ve avcılık yapmak,bayram günü kişinin tamamen kendi vicdanına kalmış..av etini yerken içi rahat ederse gider..arefe ve bayram günü ava gitmek bir kenara bu mübarek günlerde vurduklarını facede paylaşanlara ne demeli?hadi Ramazan bayramı olsa ki caiz değildir,adı üstünde kurban bayramı..bana göre arefe ve bayramlarda tekbirler çıkana kadar av caiz değildir..sabır..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

The following users thanked this post: Muammer BİNARBAŞI, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Basri TÜRKER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2016, 18:56:54 »
Bismillahirrahmanirrahim
Mâide 1 : Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşıp teslim olmayı dileyenler)! (Yaptığınız) akidleri yerine getirin. Ve ihramda iken av'ı (avlanmayı) helâl saymamakla beraber size okunacak olanların dışında kalan, dört ayaklı hayvanlar sizin için helâl kılınmıştır. Muhakkak ki Allah dilediği şeye hükmeder.

Mâide 2 : Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşıp teslim olmayı dileyenler)! Allah'ın (koyduğu) şeriat hükümlerine, Haram ay'a, (hediye olarak Kâbe'ye gönderilen) kurbanlıklara, gerdanlıklı (boyunları bağlı) kurbanlık develere, Rabb'lerinden bir fazl ve (O'nun) rızasını isteyerek, Beyt-el Haram'a gelenlerin güvenliğine saygısızlık etmeyin.Ve ihramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-il Haram'dan alıkoymalarından (çevirmelerinden) dolayı bir kavme beslediğiniz kin, sakın sizi haddi aşmaya sevk etmesin. Birr ve takva üzerine yardımlaşın. Günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'a karşı takvâ sahibi olun. Muhakkak ki Allah ikâbı (azâbı) şiddetli olandır.

Mâide 4 : Sana kendileri için nelerin helâl kılındığını soruyorlar. De ki; “Sizin için temiz ve iyi şeyler helâl kılındı. Allah'ın size öğrettiğini onlara öğreterek yetiştirdiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını artık yiyin ve üzerine de Allah'ın adını anın. Ve Allah'a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah hesabı çabuk görendir.
Maide 2. De yazan çok açık sadece ihramlı iken av haram kılınmıştır.
Diyanetin sitesinden soru cevap kısmını araştırısanız , ramazanda oruçlu iken bile avı helal sayıyorlar.
Mübarek zamanlarda vakit alacak uğraşlar yerine ibadet tabiki daha doğrudur,
Ama ayet yada hadis kaynağı belirtmeden yazılan şeylere dikkat etmek lazım.
1984
SAMSUN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2016, 22:15:18 »
Bismillahirrahmanirrahim
Mâide 1 : Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşıp teslim olmayı dileyenler)! (Yaptığınız) akidleri yerine getirin. Ve ihramda iken av'ı (avlanmayı) helâl saymamakla beraber size okunacak olanların dışında kalan, dört ayaklı hayvanlar sizin için helâl kılınmıştır. Muhakkak ki Allah dilediği şeye hükmeder.

Mâide 2 : Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşıp teslim olmayı dileyenler)! Allah'ın (koyduğu) şeriat hükümlerine, Haram ay'a, (hediye olarak Kâbe'ye gönderilen) kurbanlıklara, gerdanlıklı (boyunları bağlı) kurbanlık develere, Rabb'lerinden bir fazl ve (O'nun) rızasını isteyerek, Beyt-el Haram'a gelenlerin güvenliğine saygısızlık etmeyin.Ve ihramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-il Haram'dan alıkoymalarından (çevirmelerinden) dolayı bir kavme beslediğiniz kin, sakın sizi haddi aşmaya sevk etmesin. Birr ve takva üzerine yardımlaşın. Günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'a karşı takvâ sahibi olun. Muhakkak ki Allah ikâbı (azâbı) şiddetli olandır.

Mâide 4 : Sana kendileri için nelerin helâl kılındığını soruyorlar. De ki; “Sizin için temiz ve iyi şeyler helâl kılındı. Allah'ın size öğrettiğini onlara öğreterek yetiştirdiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını artık yiyin ve üzerine de Allah'ın adını anın. Ve Allah'a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah hesabı çabuk görendir.
Maide 2. De yazan çok açık sadece ihramlı iken av haram kılınmıştır.
Diyanetin sitesinden soru cevap kısmını araştırısanız , ramazanda oruçlu iken bile avı helal sayıyorlar.
Mübarek zamanlarda vakit alacak uğraşlar yerine ibadet tabiki daha doğrudur,
Ama ayet yada hadis kaynağı belirtmeden yazılan şeylere dikkat etmek lazım.
''Vakit alacak uğraşlar'' değil beyefendi,can alıyorsun can..''Ramazan da oruçlu iken'' diyor anladım bayramda mı avlanın diyor..Bayram bu bayram,kimse kendini kandırmasın..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Basri TÜRKER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2016, 08:31:24 »
Din yalnızca kurallardan ibaret değildir; onu yaşayan, hayatına uygulayan insan ferdi ve toplumunun anlayışı, duyguları, âdetleri ve bunların sosyal ve kültürel hayata yansımaları ile din hayatı canlılık ve zenginlik kazanmakta, ancak bu arada bazı bid'atlar da oluşmaktadır. Bid'at, "inanç, ibadet ve kural olarak dinde olmayan bir şeyi uydurmak ve ona yamamak, dinde varmış gibi bilmek, inanmak ve yapmaktır". Mesela bir kimse, Berat gecesinde şu kadar namaz kılmak gerekir, bu geceye mahsus şöyle bir ibadet vardır" derse ve bunu yaparsa bid'at gerçekleşmiş olur. "Bid'at'ın ne zararı var, yapılan meşru ve faydalı bir şey ise varsın yapılsın!" denemez. Çünkü din, Allah tarafından tamamlanmış, Peygamberimiz tarafından da tam olarak tebliğ edilmiş, insanlara bildirilmiştir. Onda olmayan bir inanç, ibadet veya kuralı ona eklemek dini bozmak ve değiştirmek demektir ve bu caiz olmaz. Bir kimse Allah rızası için -yasaklanan yerler ve zamanlar dışında- istediği kadar namaz kılabilir, oruç tutabilir, zikir yapabilir, sadaka verebilir... ama bunlardan birini "Şu yerde, şu zamanda, şunu yapmak farzdır, vacibdir, sünnettir, sevaptır, gereklidir..." diyerek, bilerek, bildirerek yaparsa bid'at işlemiş, dinde olmayanı ona eklemiş olur ve bu caiz değildir.

Alıntı;http://www.hayrettinkaraman.net/yazi/laikduzen/4/0041.htm
1984
SAMSUN

The following users thanked this post: Tamer YİĞİT, Osman ALP, Tuncay KAHRAMAN, Latif AKÇİÇEK, Ömer GÜNEY

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2016, 09:53:03 »
Peygamber edendimiz(S A V) Size iki emanet bırakıyorum.
Bunlara sıkı sıkı sarıldıkça kurtuluşa erersiniz  buyurmakta.
Bunlar Kuranı Kerim  ve Sünnetlerimdir buyurmakta.

Sünnetlerin de Peygamber efendimiz tarafından yapılan örnek ve güzel davranışlar olduğu gerçeği vardır.

Yani hayırlı bir gecede nafile ,kaza ,vacip veya sünnet olarak  yapılması gereken ibadet efendimiz tarafından yapılmışsa ben onu referans  sayar  ve sorgulamadan yaparım.

BİGA/1979

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2016, 09:56:20 »
Yani sonuç olarak avlanmak dinen yasak degil ama vicdanen daha faydalı şeylerle meşgul olmak daha mı doğru???)
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimdışı Ömer GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 09 Eylül 2016, 10:12:02 »
Zamana ve duruma göre önceliğimizi belirlemeliyiz. Bayram günü sizin için hangisi önemli ve öncelikli ise onu yapın. İnançlı bir insan arefe ve bayram günü avlanmayı, 1. Dinen 2. Geleneksel olarak doğru bulmaz. Çünkü bu özel günlerin kendine has başka faaliyetlerle geçirilmesi uygundur.
Şunu da söylemek isterim. Bayramın 3. günü büyük ihtimalle avda olacağım.  :)
1971 İstanbul

Çevrimdışı Murat YILMAZ 55

• AvlakForum Üye
  • *
  • Biz Avcıyız, Doğaya Muhtacız...
« Yanıtla #15 : 09 Eylül 2016, 10:15:43 »
fetvaen caiz takvaen caiz değil derler galiba buna. dinimizce yasak değil ama vicdanen rahatsız edecekse seni gitmeyeceksiniz. ama yok sıkıntı yok derseniz rastgelsin:)
Murat YILMAZ
1985 SAMSUN ÇARŞAMBA- Ünye
iş ve meslek danışmanı

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #16 : 09 Eylül 2016, 10:34:18 »
Zamana ve duruma göre önceliğimizi belirlemeliyiz. Bayram günü sizin için hangisi önemli ve öncelikli ise onu yapın. İnançlı bir insan arefe ve bayram günü avlanmayı, 1. Dinen 2. Geleneksel olarak doğru bulmaz. Çünkü bu özel günlerin kendine has başka faaliyetlerle geçirilmesi uygundur.
Şunu da söylemek isterim. Bayramın 3. günü büyük ihtimalle avda olacağım.  :)
[/quote
Hadi bayram öncesi ava gitmedim diyelim pazara gidip kurbanlıkmı seçicim yada namaz niyazlamı geçiricim o iki günü kendi adıma söylüyorum ben baytamdan öncede sonrada normal günde nasılsam arefe şerefeyide öyle geçiriyorum..
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 09 Eylül 2016, 11:51:14 »
Kıymetli Dostlar,
Bir işin fıkhi fetvası ne ise TAKVA'sı odur.
Allah ayetinde ne zaman avlanılamayacağını apaçık beyan etmiştir.Bundan sonraki yasaklar '' bilim,icma,kıyas'' gibi fıkhi metodlarla konulur.
Buna göre İhramlıyken avlanmak hakkında kesin NASS bulunduğundan HARAM , üreme-yavru- zamanı avlanmak, hayvanın popülasyonunun ciddi olarak tehdit altında olduğu zaman avlanmak ise CAİZ değildir..
Arefe ve bayram günü avlanmak ile ilgili bir AYET veya SAHİH HADİS bulunmadığından FIKIH USULÜ GEREĞİ EŞYANIN DOĞASI HELALDİR  YASAKLAR BELİRTİLMİŞTİR İLKESİNCE CAİZDİR!
Bundan sonrası kişisel tercih olup DİNEN AVLANILMAZ DEMEK KURAN'A ,SÜNNETE VE FIKIH USULÜNE AYKIRIDIR!!
Doğru olan ben kişisel olarak gitmiyorum demek olabilir, GİDİLMEZ DEMEK EN HAFİFİNDEN BİDATTIR! ALLAH MUHAFAZA..
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 11:56:37 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Tamer YİĞİT, Deniz SOYLU

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #18 : 09 Eylül 2016, 11:57:30 »
Kıymetli Dostlar,
Bir işin fıkhi fetvası ne ise TAKVA'sı odur.
Allah ayetinde ne zaman avlanılamayacağını apaçık beyan etmiştir.Bundan sonraki yasaklar '' bilim,icma,kıyas'' gibi fıkhi metodlarla konulur.
Buna göre İhramlıyken avlanmak hakkında kesin NASS bulunduğundan HARAM , üreme-yavru- zamanı avlanmak, hayvanın popülasyonunun ciddi olarak tehdit altında olduğu zaman avlanmak ise CAİZ değildir..
Arefe ve bayram günü avlanmak ile ilgili bir AYET veya SAHİH HADİS bulunmadığından FIKIH USULÜ GEREĞİ EŞYANIN DOĞASI CAİZDİR YASAKLAR BELİRTİLMİŞTİR İLKESİNCE CAİZDİR!
Bundan sonrası kişisel tercih olup DİNEN AVLANILMAZ DEMEK KURAN'A ,SÜNNETE VE FIKIH USULÜNE AYKIRIDIR!!
Doğru olan ben kişisel olarak gitmiyorum demek olabilir, GİDİLMEZ DEMEK EN HAFİFİNDEN BİDATTIR! ALLAH MUHAFAZA..
Tuncay abi bide şu görüşü savunanlar hadi dinen demiyelimde arefe şerefe günü yazzık vicdanen etik olmaz diye ava gitneyenler ne hikmetse bayramın ikinci üçüncü günü av planları yapıyor.yukarda binarkadaşımızda yazmış zatende ben onun için demiyorum bizim grubun düşüncesi bu bizde muhtemelen bayram günü avda olucuk...
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 09 Eylül 2016, 12:39:16 »
Bu konu farklı bir boyuta gidecek gibi.

Bu konuda Kuranı Kerim de bir  yasak yok demiştik zaten.

Burada bence muhasebesi yapılması gereken Allahın her günü bitti de avlanmak için sadece Bayram günü mü kaldı.

Bayramda yapmamız gerekenlerin hepsini yaptıkta bir avlanma mı kaldı ?

Yani bir küs komşumuzla barıştık ,bir fakire sahip çıktık, eş dost akraba ziyaretlerini tamamladıkta en son bu av mı kaldı yani.

Yoksa Bayram dediğimiz bu Kutsal günlere bir kaç gün ilave edilip tatil formatına sokmak mı amaç ?

Bayramlar bence Bayram olarak ve Bayram gibi Kutlanmalı.

Yoksa sair günlerden ne farkı olur ?

Kuranı Kerim de  bayramlarda avlanmak yasak diye bir ayet hadis yok ancak Bayram da avlanın diye de bir ayet yok.

Bayramlarda yapılması gerekenlerle ilgili epey açıklama var.Ben bunların içinde avlanmak tabirini de hiç görmedim.

Yinede herkesin fikrine görüşüne  saygı duyuyorum.

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 12:45:37 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Ali ARI, Ömer GÜNEY

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 09 Eylül 2016, 13:05:49 »
Suat Hocam,
Bu tartışma FIKIH USULÜNÜ ilgilendiren bir tartışma..
Fıkıh Usulüne göre EŞYANIN TABİATI HELALDİR YASAK VE HARAMLAR NASSLAR İLE BELİRTİLMİŞTİR.
Yani Allah SARHOŞLUK VEREN İÇECEKLERİN HARAM OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİR; Tek tek Su helaldir,Meyve suyu helaldir,Kahve Helaldir,Süt helaldir vb. diye saymamıştr.
Dolayısı ile avın NASS ile yasaklandığı zaman dilimi belli ve apaçıktır..oda ''İHRAMLI İKEN AVLANMAK HARAM'DIR''..Sahih Sünnette Efendimiz (a.s) ın Avla ilgili sahih hadisleri mevcuttur.
Ve bize ne vahiy ne nakil yoluyla gelen 'Arefe,bayram  günü avlanmak  HARAM'dır ' kavramı olmadığına göre bugünlerde avlanmak CAİZDİR!
Dinen avlanılmaz demek fıkıh usulüne göre en hafif tabiriyle BİD'AT tir.
Kişisel olarak ben avlanmam demek kişinin sadece kendini bağlar, Avlanılmaz demek için KAYNAK göstermek gerekir...
Büyük harfleri konunun ciddiyetine binaen kullandım Herkes hakkını helal etsin..
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 13:07:36 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Latif AKÇİÇEK, Basri TÜRKER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 09 Eylül 2016, 13:44:11 »
Suat Hocam,
Bu tartışma FIKIH USULÜNÜ ilgilendiren bir tartışma..
Fıkıh Usulüne göre EŞYANIN TABİATI HELALDİR YASAK VE HARAMLAR NASSLAR İLE BELİRTİLMİŞTİR.
Yani Allah SARHOŞLUK VEREN İÇECEKLERİN HARAM OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİR; Tek tek Su helaldir,Meyve suyu helaldir,Kahve Helaldir,Süt helaldir vb. diye saymamıştr.
Dolayısı ile avın NASS ile yasaklandığı zaman dilimi belli ve apaçıktır..oda ''İHRAMLI İKEN AVLANMAK HARAM'DIR''..Sahih Sünnette Efendimiz (a.s) ın Avla ilgili sahih hadisleri mevcuttur.
Ve bize ne vahiy ne nakil yoluyla gelen 'Arefe,bayram  günü avlanmak  HARAM'dır ' kavramı olmadığına göre bugünlerde avlanmak CAİZDİR!
Dinen avlanılmaz demek fıkıh usulüne göre en hafif tabiriyle BİD'AT tir.
Kişisel olarak ben avlanmam demek kişinin sadece kendini bağlar, Avlanılmaz demek için KAYNAK göstermek gerekir...
Büyük harfleri konunun ciddiyetine binaen kullandım Herkes hakkını helal etsin..

Evet Bayramda olsa Avlanmak Caizdir.

Günümüz şartlarında avcılık  hayatı devam ettirebilmek için olmazsa olmaz bir kural değildir.

Artık tamamen  bir hobi, zevk ve keyif veren bir uğraş formatına girmiştir.

Ben olayın bu penceresinden  bakarak Bayram gibi Arefe gibi günlerde avlanmam.Bu benim kişisel  tercihimdir.
Ancak ben avlanmıyorum diye de kimseye avlanma  demiyorum.

Herkes burada kendi tercihini yapacak.Doğrusuyla yanlışıyla sevabıyla günahıyla da hesabını verecek....

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 13:47:21 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Ömer GÜNEY

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #22 : 09 Eylül 2016, 14:08:26 »
Evet Bayramda olsa Avlanmak Caizdir.

Günümüz şartlarında avcılık  hayatı devam ettirebilmek için olmazsa olmaz bir kural değildir.

Artık tamamen  bir hobi, zevk ve keyif veren bir uğraş formatına girmiştir.

Ben olayın bu penceresinden  bakarak Bayram gibi Arefe gibi günlerde avlanmam.Bu benim kişisel  tercihimdir.
Ancak ben avlanmıyorum diye de kimseye avlanma  demiyorum.

Herkes burada kendi tercihini yapacak.Doğrusuyla yanlışıyla sevabıyla günahıyla da hesabını verecek....
ZEVK ICIN AVLANIYORSUNUZ DIYENLERE EN IYI CEVAP
Alıntı yapılan: Mustafa ERTAN - 19 Ocak 2012, 16:59:10
Avcılık günah değildir et ihtiyacını gidermek için yapılan avcılık günah ve haram değildir ancak , ben bunu açıklıkla yazıyorum bizim yaptığımız av zevk ve keyif için yapılan avdır onun için bu av günahdır et için avlanmıyoruz bu gayet açık ve nettir... Et ihtiyacımız olsa zaten ava harcadığımız parayla kilolarca et alabiliriz benim görüşüm budur.
Mustafa Bey, çok net fetva vermişsiniz :D (gerçekten dini konularda yetkin biri de olabilirsiniz) ama ben size katılamıyacağım. Nedenini şöyle açıklamaya çalışayım;
Kanuni Sultan Süleyman döneminde, cami yapımı sırasında bir direği karınca sarar ve Kanuni o zamanın ulemasından Şeyh-ül İslam Zembili Ali Efendi’ye bir mektupla durumu bildirip fetva ister ve şöyle der:
“Direği sarınca karınca;
Var mıdır vebali karıncayı kırınca?”
Zembilli de cevap gönderir:
“Yarın ruz-u mahşere varınca
Hesap sorar Süleyman’dan karınca!”
Sultan bunun üzerine karıncaları öldürmez, direğin yerini değiştirir.
Şimdi bu kadar dini hassasiyeti olan Osmanlı Sultanlarının et alamayacak kadar fakir olmaları elbette mümkün değil iken ve tamamına yakını ava giderken, Ecdadımızın et ihtiyaçlarını karşılamak için ava gittiğini söyleyemeyiz değil mi :)
Sonuç olarak;
Bizler Sultan Süleymanın yanında kalırız birer KARINCA;
Bize de av helal olur,Sultan Süleymana helal olunca :)
Sevgiler.
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimdışı Muammer BİNARBAŞI

• Adı Avcı
  • Müdavim Üyemiz
  • AVCININ USTALIĞI, ÇOK AVLAMAKLA ANLAŞILMAZ
« Yanıtla #23 : 09 Eylül 2016, 14:11:31 »

Giden arkadaşlara da niçin gidiyorsunuz da demem. Bununla ilgili bir yasaklama da olduğunu da düşünmüyorum.... SUAT BEY GAYET GÜZEL AÇIKLAMIŞ... TEŞEKKÜR EDİYORUM.!

Muammer BİNARBAŞI
0 Rh + 1968 KONYA
AVCI NİCE YÖNTEM VE TUZAK BİLİRSE, AYIDA BİR OKADAR YOL BİLİR.!

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #24 : 09 Eylül 2016, 14:51:17 »
Ramazanda oruç tutarken ava giderim fakat uzun bi süre Ramazan av sezonuna denk gelmeyecek o yüzden bu sorudan bi süre kurtulduk.
Bayram arifesi ve bayram günlerinde ava gitme mevzuuna gelince dinen yasak olmasa bile özellikle Kurban Bayramında ve arifesinde vicdanen olmaz.
Ramazan Bayramında arife günü mezarlık ziyaretleri olur ava gitmem,nene dede ana baba akraba eş dost ziyaretleri yani bayramlaşma bitince 3.cü gün ava gittiğim olmuştur.
Hacılar Kurban Bayramı arifesinde Arafatta vakfeye durur ve Hacı olurlar.
Kurban Bayramında arife günü sabah namazı ile beraber teşrik tekbirleri başlar.
Hac Farizasını ifa eden Hacı Adaylarına(İhramlı oldukları için Onlara Av haram) ittiba etmek adına(Onların sevaplarına hissedar olmak için) ava gitmemek gerekir.
Teşrik tekbirleri bitene kadar ava gitmeye hoş bakmazlar Bizim çevremizde.
Artı çoğumuz Allah(c.c) kabul etsin kurban kesiyoruz veya kesebilecek durumdayız.
Gittiğimiz heryerde karnımız aç olursa mutlaka kurban etiyle bir sofra kurulur önümüze.
Hal böyle olunca ava gitmek uygun olmasa gerek.

Bir de Perşembe ikindi namazından sonra Cuma namazı kılınana kadar da ava gitmem.
Kandil günlerinde ava gitmem.
Atadan dededen öyle gördük.

Şimdi de kendi görüşümü yazayım;
'' Yavv Arkadaş Allah'ın(c.c) günleri çuvala mı girdi?
Başka ava gidecek zamanın mı yok?
Ava gitmeyi taa Bayrama mı kıstırdın?
Koca sezonda 7 gün ava gitmeyiver ölür müsün?''

Rasgeleyin  O0

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 15:19:49 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı