Gönderen Konu: Mantarlar Yazı Dizisi Bölüm-1 Zehirli Mantarlar  (Okunma sayısı 14968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
Mantarlar Yazı Dizisi Bölüm-1 Zehirli Mantarlar
« : 19 Kasım 2012, 19:08:36 »
Sevgili Abilerim , Ablalarım ve Kardeşlerim.

Malum avcıyız ve her daim arazideyiz. Uzun süredir mantarlar üzerine araştırma yaptığımdan uzak durmanız gereken mantarları tanıtmaya çalışacağım. Ülkemizde bilinçsizce tüketilen mantar oldukça dikkatli toplanması gereken bir besin kaynağıdır. Lütfen dikkatli olun ve paylaştığım bilgileri aklınızın bir köşesine yazın. İlk tanıtacağım mantar familyası ülkemizde yaşanan zehirlenmelerin %95'inden sorumludur.
Amanita Familyası Amanitin'in panzehiri yoktur.!
Amanita Phalloides (Köygöçüren , Evcikıran) Etken Madde : Amanitin

Ülkemizdeki ölümcül zehirlenmelerin neredeyse % 95 inden sorumlu, son derece zehirli ve tehlikeli bir mantardır. Bu mantara yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda çok sık rastlanır. Mantarın içerdiği amanitin maddesi, sindirildikten 8-12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir ve karaciğer-böbrek metabolizmasını yok eder. Zehirine karşı henüz bir ilaç geliştirilememiştir. Bu mantarın bir kişiyi öldürmesi için 20-25 gram tüketilmesi yeterli olmakta.

Amanita Virosa (Death Angel , Ölüm Meleği) Etken Madde:Amanitin

Amanita Verna Etken Madde:Amanitin (Bu mantar amanita virosa ile benzerlik gösterir fakat biri bahar biri sonbaharda çıkar.

Amanita Muscaria (Sinek Mantarı) Etken Madde : Muscarin

İbotenik asit, müsimol gibi zehirli bileşikler içeren zehirli bir mantardır. Pantherina sendromu zehirlenmesine yol açar. Yarattığı delilik krizleri 4-6 saat sürer. Bu mantardan etkilenenlerde; ruh halinin değişmesi, (keyifli veya kaygılı durum), nedensiz gülme, hayal görme, konuşma güçlüğü, kas spazmları, görme ve işitme bozukluğu, yorgunluk gibi belirtiler görülür.

Amanita Pantherina (Etkileri muscaria ile aynıdır.)

Galerina Familyası

Galerina Marginata Etken Madde : Amanitin

Galerina marginata mantarı genellikle çürümüş çam ağaçlarının gövdesinde yetişir. Köygöçüren ile aynı zehir türünü barındırır aman dikkat.!

Bilmediğiniz hiçbir mantarı yemeyiniz . Deneme yanılma yolunu seçmeyiniz. Isırıp tadına bakmayınız. Unutmayınki mantarların zehirli oldukları sadece laboratuar ortamında belli olur. Koklama , tadına bakma gibi yöntemlerle değil.!

Kulaktan dolma yöntemlere kanmayın. Sütü çıkan zehirsizdir , böcek yemişse kurtlanmışsa zehirsizdir, yabani hayvan yiyorsa zehirsizdir gibi söylemlere kanmayın.Kaldı ki sincaplar çatır çatır köygöçüren yiyebiliyorlar.

Aklına takılan bir durum varsa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum

Kalın Sağlıcakla

Devam Edecek...

• FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
  • STOEGER PEREGRINE MAX-5 71
Enes EKİZ
1984 Memleket : Samsun İkamet:Düzce

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Halit YILDIRIM, Yaşar KÖKÇEN, Kemal GÜNEL

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
  • VARLIĞIM, YÜCE TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN...
Ynt: Mantarlar Yazı Dizisi Bölüm-1 Zehirli Mantarlar
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2012, 19:23:01 »
Güzel bir paylaşım, devamını bekliyoruz. Peki kurtlandığı halde yenmeyen bir mantar türü varmı?
Serdar BAKAL1982 Bandırma/BALIKESİR,ŞARKÖY0 542 562 36 73

CADIGİLLERDEN LADY

www.youtube.com/Serdarbakal

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2012, 19:41:31 »
Bilgilendirme için teşekkürler
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2012, 19:47:21 »
Güzel bir paylaşım, devamını bekliyoruz. Peki kurtlandığı halde yenmeyen bir mantar türü varmı?

Sorunuzdan tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım. Halk arasında kurtlanan mantar yenir zehirsizdir diye bir kanı var ona istinaden yazdım. Zehirli zehirsiz tüm mantarlar gelişimini tamamladıktan sonra kurtlanır.Kurda bakarak zehirli zehirsiz ayrımı yapılmaz.
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
Enes EKİZ

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2012, 08:06:37 »
TEŞEKKÜRLER ÖNEMLİ BİR KONU EMEĞİNİZE SAĞLIK..
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2012, 08:57:29 »
TEŞEKKÜRLER ÖNEMLİ BİR KONU EMEĞİNİZE SAĞLIK..

Ben teşekkür ederim ilginiz için. Keşke herkes sizler gibi ilgi gösterse.Mantar şakaya gelmez
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
Enes EKİZ

Çevrimdışı Ethem EYİLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR.MEKANI CENNET OLSUN
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2012, 09:30:40 »

Çok önemli bir konu,elinize sağlık.
ethemeyiler

antalya 1968

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2012, 21:06:38 »
Sorunuzdan tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım. Halk arasında kurtlanan mantar yenir zehirsizdir diye bir kanı var ona istinaden yazdım. Zehirli zehirsiz tüm mantarlar gelişimini tamamladıktan sonra kurtlanır.Kurda bakarak zehirli zehirsiz ayrımı yapılmaz.
Tamam işte anlamışsınız aslında, halk arasında kurtlanan mantar zehirsiz olarak biliniyor ya, kurtlanıpta zehirli olan bir mantar türü ben araştırdım ama bulamadım. Gerçektende araştırdığım yenen mantarların hepsi kurtlanıyor, hemde ertesi gün hemen. Bazen gelisimini tamamlamadan. Örneğiniz varsa işte bu mantar yenmiyor ama kurtlanıyor diyebileceğiniz lütfen bizimle paylaşın bizde bilelim. 15-16 seneden beri ormanlardayım, zehirli olan mantarın kurtlanarak çürüdüğünü hiç görmedim. Zehirli olanların hepsi gelişimini tamamladıktan sonra olduğu yerde sönüp gitmekteler. 

CADIGİLLERDEN LADY

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2012, 21:49:24 »
serdar bey daha bu gün gördüm..keşke resmin cekseydim...ama oluyor.

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2012, 22:49:34 »
Tamam işte anlamışsınız aslında, halk arasında kurtlanan mantar zehirsiz olarak biliniyor ya, kurtlanıpta zehirli olan bir mantar türü ben araştırdım ama bulamadım. Gerçektende araştırdığım yenen mantarların hepsi kurtlanıyor, hemde ertesi gün hemen. Bazen gelisimini tamamlamadan. Örneğiniz varsa işte bu mantar yenmiyor ama kurtlanıyor diyebileceğiniz lütfen bizimle paylaşın bizde bilelim. 15-16 seneden beri ormanlardayım, zehirli olan mantarın kurtlanarak çürüdüğünü hiç görmedim. Zehirli olanların hepsi gelişimini tamamladıktan sonra olduğu yerde sönüp gitmekteler. 

Serdar bey zehirli mantar ve yenmeyen mantar kavramını da ayırmak gerekir. Mantar bilimciler sindirim sisteminde en ufak farklılık yaratan mantarları şüpheli kabul eder. Örnek vermek gerekirse karadeniz bölgesinde sık tüketilen Clavaria Flova yani dede sakalı mantarı yendiğinde ishal yaptığından dolayı şüpheli/yenilmez sınıfındadır. Fakat oldukça lezizdir.

Asıl konuya gelmek gerekirse yukarıda ki mantarlar kurtlanır. Fakat bulunduğunuz bölgeye  iklime göre kurtlanma sık veya ender görülebilir. Yukarıdaki mantarlar kesinlikle öldürür. Amanitin enziminin DÜNYA ÜZERİNDE PANZEHİRİ YOKTUR.Yazı dizisine devam edeceğim daha bitmedi tanıtacağım zehirli mantarlar. Lütfen dikkat.!Bilmediğiniz hiçbir mantarı yemeyin.
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
Enes EKİZ

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2012, 23:35:31 »
Güzel bilgiler için teşekkürler ormanlarda çok denk geliyor anlamadığım için toplayamıyorum :(
bizim buralarda köylüler çok satar onlardan alıp tüketirken bile aklımda hep acaba sorusu olur :)
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Kadri KASAPOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2012, 23:54:43 »

Çok önemli bir konu,elinize sağlık.

Kadri KASAPOĞLU  05374961110
1985 ANTALYA / ALANYA

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 22 Kasım 2012, 10:45:30 »
evet mantarların zehri değişkendir.biz zehir denince aklımız hemen klasik zehir geliyor..içerdiği etke maddeye göre zehirin muhteviyatı değişik semptomlar göstere biliyor az zehirli.zehirli çok zehirli olabiliyorlar....

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2012, 12:10:26 »
Tuncay hocam yazı dizisini devam ettireceğim fakat bildiğiniz üzere askerim vakit buldukça hazırlıyorum. Sürekli tekrarlıyorum bilmediğiniz mantarı yemeyiniz. Hatta Orman Genel Müdürlüğü bunun için şöyle söyler;

"Bilmediğiniz mantarı yemektense RUS RULETİ oynayın! İnanın canlı kalmak için daha şanslısınız...
Rus ruletinde ölme şansınız 6'da 1...Zehirli mantarda ise 6'da 5... TANIMADIĞINIZ MANTARI YEMEYİNİZ!"
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
Enes EKİZ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 22 Kasım 2012, 21:48:12 »
Elinize sağlık. Güzel paylaşım. Resimlere bakarken aklıma gelen bir şeyi paylaşmak istiyorum. Birbirine çok benzeyen ve "karıştırmak mümkün olabilecek" zehirli ve zehirli olmayan mantarlar var mı? Ben mantardan tırsan biriyim ondan soruyorum :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
« Yanıtla #15 : 23 Kasım 2012, 00:12:55 »
Elinize sağlık. Güzel paylaşım. Resimlere bakarken aklıma gelen bir şeyi paylaşmak istiyorum. Birbirine çok benzeyen ve "karıştırmak mümkün olabilecek" zehirli ve zehirli olmayan mantarlar var mı? Ben mantardan tırsan biriyim ondan soruyorum :)

Elbette var en basitinden Volvariella Volvacea yani saman mantarı amanita phalloides (köygöçüren) ile benzerlik gösterir.Zaten zehirlenme vakalarında tam olarak mantarı tanımamaktan kaynaklanır. Saman mantarı yenen ekonomik olarak kültürü alınan bir mantar türüdür. Size iki adet resmini göstereyim ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız

Ne kadar benziyorlar değil mi?

Demek ki ne yapıyoruz. Bilmediğimiz mantarı yemiyoruz.
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
Enes EKİZ

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 23 Kasım 2012, 18:02:03 »
anekdot. olarakda...Saman mantarı olarak da bilinen ''Volvariella Volvacea'' mantarı ile olan benzerliği ölümlerin önemli sebeplerindendir.

Köygöçüren mantarı 1994 yılı Kasım ayında İstanbul'da seri zehirlenmelere yol açmış ve 20'den fazla kişinin ölmesine neden olmuştu.

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #17 : 23 Kasım 2012, 18:07:07 »
Ellerinize sağlık Enis bey faydalı bir paylaşım olmuş..
Bende uzun süredir bu mantar işine merak sarmıştım fakat zehirli zehirsiz ayırt edemediğim için cesaret edemiyordum..
İnşallah bundan sonra sizin paylaşımlarınız ile birşeyler öğrenmiş oluruz..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 23 Kasım 2012, 18:54:31 »
Güzel bilgiler için teşekkürler ormanlarda çok denk geliyor anlamadığım için toplayamıyorum :(
bizim buralarda köylüler çok satar onlardan alıp tüketirken bile aklımda hep acaba sorusu olur :)
;D ;D

CADIGİLLERDEN LADY

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
« Yanıtla #19 : 23 Kasım 2012, 19:20:55 »
Ellerinize sağlık Enis bey faydalı bir paylaşım olmuş..
Bende uzun süredir bu mantar işine merak sarmıştım fakat zehirli zehirsiz ayırt edemediğim için cesaret edemiyordum..
İnşallah bundan sonra sizin paylaşımlarınız ile birşeyler öğrenmiş oluruz..

Burak bey benim aslım samsun/ondokuzmayıs/yörükler beldesidir. Dede topraklarına tatile geldiğimde isterseniz uygulamalıda öğretebilirim.
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
Enes EKİZ

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #20 : 23 Kasım 2012, 20:35:52 »
Burak bey benim aslım samsun/ondokuzmayıs/yörükler beldesidir. Dede topraklarına tatile geldiğimde isterseniz uygulamalıda öğretebilirim.

Tabiki Enes bey seve seve...
Birlikte hem av yapar hemde mantar toplarız..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #21 : 01 Mart 2013, 01:27:02 »
Çok önemli bir konu,elinize sağlık birde keske yenebilen mantarlarinda resimlerini ve bilgilerini yazarsaniz iyi olur saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 01 Mart 2013, 02:12:06 »
Sinek mantarı (veya değişik bir şekli olan mushroom mantarı) Şamanlar ve büyücüler arasında ruhlarla bağlantı kurabilmek için kullanılırmış. Halüsilasyon gösterme özelliğine sahip olduğundan dolayı olabilir :D Dozu ayarlamayamazsan da büyük ihtimalle ruhlara karışırsın :D
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 01 Mart 2013, 03:32:14 »
amasyada iki yıl önce avda gördügüm mantarları topladım... öglen ateşi yakınca şüphelileri attım... kalanları bir güzel közledim...çay faslından sonra yürümeye başlayınca başım dönmeye başladı,arkasından mide bulantısı... abime iyi degilim mantar çarptı herhalde ben geri dönüyorum arabanın yanına dedim.. üçbeş adım atmıştımki agzımın dolusunca nevar ne yok çıkardım... üçbeş dakika dinlendim,normale döndüm ava devam ettim... artık hertür mantardan korkuyorum....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Savaş KAYGISIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 17 Mart 2013, 12:03:26 »
Tuncay hocam yazı dizisini devam ettireceğim fakat bildiğiniz üzere askerim vakit buldukça hazırlıyorum. Sürekli tekrarlıyorum bilmediğiniz mantarı yemeyiniz. Hatta Orman Genel Müdürlüğü bunun için şöyle söyler;

"Bilmediğiniz mantarı yemektense RUS RULETİ oynayın! İnanın canlı kalmak için daha şanslısınız...
Rus ruletinde ölme şansınız 6'da 1...Zehirli mantarda ise 6'da 5... TANIMADIĞINIZ MANTARI YEMEYİNİZ!"

ENES KARDEŞİM ÖNCELİKLE ELİNE SAĞLIK, ÇOK ÖNEMLİ BİR PAYLAŞIM. AVCI VEYA İNSAN SAĞLIĞI İÇİN GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR SORUN. ORMAN BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI BUNUN GERİ DÖNÜŞÜ OLMADIĞININ KANITI. BAKANLIK KEŞKE AV VE AVLAKLARLA İLGİLİ OLARAKDA BÖYLE BİLİMSEL SONUÇLAR ÇIKARSALARDA BİZDE SAYGIYLA UYGULASAK.
  DEMEKKİ AÇLIKDAN ÖLSEK BİLE TANIMADIĞIMIZ, DAHA ÖNCE TATMADIĞIMIZ MANTARI YEMEMEK EN GARANTİ YÖNTEM. ENKUVVETLİ ZEHİRLİ MANTAR GÖRSELLERİDE ÇOK YARARLI OLMUŞ, EN AZINDAN KARŞILAŞILINCA TANIMA İMKANI BULUNUR.
   SANA İYİ TEZKERELER DİLİYORUM. SELAM VE SAYGILARIMLA TÜM AVCI DOSTLARIMIZA KAZASIZ, BELASIZ GÜZEL SÜRDÜRÜLEBİLİR AVLAR DİLİYORUM.
1958-Ankara