Gönderen Konu: akus mu? genç huğlu mu?  (Okunma sayısı 44233 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
akus mu? genç huğlu mu?
« : 15 Ekim 2010, 22:07:58 »
akus ve gençhuğlu yan yana çifte ile ilgileniyorum.bilen arkadaşlar yorumlarsa sevinirim.ayrıca kullananların yorumları,özellikle akus çifte kullnan varsa yorumu nedir? gençhuğlu çok övülüyor fiyatı da uygun.ancak akus un sağlamlığı ile ilgili ne denebilir? herkese selamlar.rast gele...

Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Erol SARI

• Müdavim Üyemiz
Ynt: akus mu? genç huğlu mu?
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2010, 22:22:41 »
Benim duyduğum kadarıyla Huğlu'da çiftelere ejektör yapabilen tek usta Huğlu Kooperatifi üyesi Genç Huğlu'nun sahibi ustaymış.
Erol SARI
1976 KONYA

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2010, 22:48:40 »
AÇIK ARA İLE TABİKİ AKUS.HİÇ LAFI UZATMAYA GEREK YOK YOK.SADIK USTA HER AKUS İLE TEK TEK UĞRAŞIYOR.AKUS ŞU ANDA TÜRKİYEDE YAPILAN EN İYİ SİLAHTIR (ÇİFTE VE SUPER POZE OLARAK).
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2010, 10:55:48 »
Mehmet bey,siz ya da çevrenizde kullanan varsa,penetrasyon ve isabeti konusunda bilgi verebilir misiniz?.. selamlar.
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 16 Ekim 2010, 11:19:07 »
pattern(grupman) namlu kadar fişeğin özelliklerine bağlıdır.ama bildiğiniz gibi çiftelerde iki namlunun merkezinden çıkan doğruların 25-30 m.de kesişmesi gerekir(silahın marka ve yapılış amacına göre değişkenlik gösterebilir).namlu delinirken (çekilirken) açılan deliğin namluyu ortalaması en önemli hususlardan biridir.akus tüfeklerinin namlu yapısını diğerlerinden üstün kılan en önemli iki detay bunlardır.tetik tertibatındaki özenli işçilik ve kaliteli malzemenin üst düzey avrupa silahlarından farkı yoktur.bugün nerdeyse 50 yıldır silah üreten firmaların(markalar herkesce malum) ATIŞ TÜFEKLERİ bile hala ilk 2.000  fişeği görmeden iğne kırıyorsa konuşulacak fazla birşey yoktur.
evet çevremde kullananlar var ve çok memnunlar.benim ve silah meraklısı arkadaşlarımın gözlemleride, AKUS un iyi tüfekler yaptığı doğrultusundadır.pahalı diyenler çıkacaktır ama unutmayalım bir şeyin hem ucuz hemde kaliteli olması mümkün değildir.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2010, 11:09:40 Gönderen: Mehmet PİLGİR »
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2010, 11:44:18 »
penetration(grupman) namlu kadar fişeğin özelliklerine bağlıdır.ama bildiğiniz gibi çiftelerde iki namlunun merkezinden çıkan doğruların 25-30 m.de kesişmesi gerekir(silahın marka ve yapılış amacına göre değişkenlik gösterebilir).namlu delinirken (çekilirken) açılan deliğin namluyu ortalaması en önemli hususlardan biridir.akus tüfeklerinin namlu yapısını diğerlerinden üstün kılan en önemli iki detay bunlardır.tetik tertibatındaki özenli işçilik ve kaliteli malzemenin üst düzey avrupa silahlarından farkı yoktur.bugün nerdeyse 50 yıldır silah üreten firmaların(markalar herkesce malum) ATIŞ TÜFEKLERİ bile hala ilk 2.000  fişeği görmeden iğne kırıyorsa konuşulacak fazla birşey yoktur.
evet çevremde kullananlar var ve çok memnunlar.benim ve silah meraklısı arkadaşlarımın gözlemleride, AKUS un iyi tüfekler yaptığı doğrultusundadır.pahalı diyenler çıkacaktır ama unutmayalım bir şeyin hem ucuz hemde kaliteli olması mümkün değildir.

Mehmet bey diyecek başka söz bırakmamış.Ağzına sağlık.
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2010, 11:45:08 »
Siz yine de marka değeri tam oturmayan, yani yurt içinde tanınsa da yurt dışında fazla tanınmayan markalara fazla rağbet etmeyin.
Malum 2. el satışta fazla tanınmayan markaların tüfekleri pek rağbet görmüyor.
2000 fişekte kırılan avrupa tüfeklerin iğneleri yapılınca yine de 3-5 aşağı satılabiliyor.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2010, 12:04:31 »
osman'cım beyefendi yatırım amacı ile değil kullanmak için tüfek istiyor diye düşünüyorum.ve bu gün AKUS avrupaya webley & scott ,amerikaya da smith & wesson  lisansı ile silah üretiyorsa bence bu firmanın marka oluşumunu sorgulamak abesle iştigal olur.
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

The following users thanked this post: M.Hakan UÇAR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #8 : 16 Ekim 2010, 12:26:03 »
Pardon da izah ettiğin gibi lisans altında üretim yapıyor.
Akus markası ile kendi üretimini Amerika ya satsın, dediğime gelme Smit wesson ve Webbley Scott marka değil yani.
Sizi meralarda elinizdeki Browning yerine Akus ile görmek istiyoruz Mehmetciğim. :D
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Durhasan GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aşk'ı Hak'ka oLmayanın LaçkaLaşır AkLı
« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2010, 12:27:25 »
     Malzeme kalitesi oldukça iyi Akus ların.Sementasyon noktasında işçilikten kaçınılmamış ve özenilmiş..Başta Sadık usta olmak üzere,diğer emeği geçen ustalarında ellerine sağlık..
     Ancak silah olayında bildiğiniz gibi ''nitelikli ürün'' denildiğinde,ürünün baştan sona tüm faktörlerinin en üst seviyede nitelikli olması gerekir..Diğer bir deyişle,arpacıktan dipçik tabanına kadar,en uygun malzemenin,en uygun işçilikle yapılmış ve uygun biçimde de makyajlanabilmesi,o ürünü ''nitelikli ürün'' sınıfına yerleştirir..
    Lafın kısası,illaki zaman lazım..Ama Akus firmasının izlediği rota,doğru diye düşünüyorum..
    Saygılar
Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 16 Ekim 2010, 12:44:13 »
osmancım her iki markada hem amerika hemde avrupada satılıyor.linkleri şu anda bulamayacağım ama ben gördüm yabancı sitelerdeki ilanlarını.akusla ortaklığım yok merak etme.
alt tarafı iki tane tüfeğim var ava gittiğim, gözü onlara diktin sende galiba.onları aldığım zaman AKUS yoktu ki.urafa da oxford vardı da bizmi gitmedik.
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 16 Ekim 2010, 17:35:32 »
penetration(delicilik-girginlik)------pattern(grupman-dağılım)---------- bu arada ikiside güzel silahlar genç huğlu daha ekonomik ---aküs ise ülkemiz şartları için biraz daha pahalı ama daha estetik,, iş görücülük ve performans
 konusunda ise huğlu koop. çiftelerini tavsiye ederim... aküs ve genç huğlu konusunda biraz daha zaman geçmedikten sonra yorum yapmayacağım bekleyip görmek lazım inşlh göründükleri gibi çıkarlarda bizimde avrupa ayarında iki yeni markamız daha olur gururlanırız.....
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2010, 17:36:37 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Enes Furkan BARUT

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #12 : 17 Ekim 2010, 00:10:15 »
bir genç huğlu,bir akus'a meylediyorum.akusun işçiliği bence de çok iyi.namlu içi de övülmeye değer.ancak genç huğlu da fiyatına göre hiç fena değil.burada daha geçen hafta alan bir tanıdığım var.hafta sonu çok başarılı bir av yaşadığını söyledi.dediğine göre hiç boşa fişek atmamış.ve çok ta etkili imiş.ancak uzun vade de ne olur bilemiyorum.sanki akus daha uzun ömürlü olabilir gibi.çok av yapamıyorum ama emekliliğim yakın sayılır.ondan sonra ava daha fazla vakit ayırabilirim.o zaman beni üzmeyecek bir şey istiyorum. o nedenle biraz fazla inceliyorum.selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Hüseyin ZENGİN

• Müdavim Üyemiz
  • Avlanmak,Doğa İle İç İçe Olabilmektir.
« Yanıtla #13 : 17 Ekim 2010, 00:13:52 »
tüfek alım satım bölümünde genç huğlunun  tam çakmakbir çiftesi vardı,arkadaşlar sağolsunlar ilanda çok güzel sözler yazmışlardı. isterseniz bir girinn bakın derim...
Hüseyin Zengin, 1979 Küçükçekmece/İstanbul-Malatya/Arapgir

Tam çakmak çifte sevdalısı....

Çevrimdışı Selami FİLİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 17 Ekim 2010, 20:11:18 »
geçen hafta mersine genç huğlu tarafından yapılmış bir çifte geldi,900 tl ye yapılmış klasik bir çifte,işçilik olarak huğlu kooperatifin çifteleriyle yarışamaz nitelikte duruyordu ama belki 2500 tl ye akus un yapmış olduğu çiftelerden daha nitelikli ya da o kalite de bir tüfek ortaya koyacaktır.İyi işçilik,ve nitelikli tüfek üretici açısından da kesinlikle ekonomiye dayanıyor.Birinci sınıf malzeme =maliyet
Selami FİLİK
1977-Adana

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #15 : 18 Ekim 2010, 00:13:27 »
Bir  av tüfeği  için  yeterli  parayı  ayırabilen  ve  ithal  bir  tüfeğin sıfırına  parası  yetmediği ve  ikinci  elide  düşünmeyenler  için  Akus  iyi  bir  şeçim  olabilir  .Tabiki  tüfeği satarken  vs  değeri  ne  olur  diye  düşünmeyen   kullanıcılar için diyebilirim  bu  tercihi  .
Sayın  Döşler 'e  katılıyorum  bunu  başka  bir  konu  altındada  yazdım  madem  övüyoruz  niye  alıpta  kullanmayız  ,övdüğümüz  markayı  kullanmayıp niye hala  ithal  tercih  ederiz .
Arkadaşlar  madem  bu  kadar  iyiyse  elinize  alıp  baktığınızda  verin  parayıda  bu  adamlarda geleceğini şekillendirsinler  bu  yönde .Hem  iyi  diyoruz  hem  almıyoruz , Bu  bence  büyük  bir  çelişki  .
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #16 : 18 Ekim 2010, 10:34:02 »
penetration(delicilik-girginlik)------pattern(grupman-dağılım)----------
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Halil DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SOLAK VURUCU
« Yanıtla #17 : 18 Ekim 2010, 10:43:20 »
İkisine de bakın hangisini beğenirseniz onu alın şahsen ben salatayı sirkeli seviyorum ama çaya limon sıkamıyorum ???
Halil DUMAN
1969 Eşme/UŞAK

TAŞ DUVARLAR SIKAR BENİ GÖNLÜM DAĞLARDA

Çevrimdışı Gökhan DİKER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Ekim 2010, 11:15:46 »
yukardaki üstadların yanında benim belkide yazmamam lazım ama duramadım. burda amaç kimsenin ürettiğini kötülemek değil amaç ve gayelerde muhakkak farklılık olabilir. genç huğlu iyi yolda güzelde üretimleri var ama bence akus la genç huğluyu kıyaslamak renaultla mercedesi kıyaslamaktan farksız değil.  ben akus kullanıcısıyım bu güne kadar bir çok tüfek kullandım ama akustaki dayanıklılık estetik ve işçiliği hiç bir yerli tüfek markasında görmedim. dikkatinizi çekerek diyorum yerli tüfek dedim. ve ayrıca özel üretimleri bu kıyaslamaya katmamak lazım seri üretimleri baza alalım. genç huğku özel bir tüfek yapmış olabilir ama. sadık ustam her ürettiği tüfekle tek tek ilgileniyor özel üretimmiş gibi üretiyor. Bana bu soruyu bin kere sorsalar yine akus derim. sadık ustam iyi yoldasın.
Gökhan DİKER
1977-EŞME-UŞAK
0533 204 22 95

Çevrimdışı O.Cemal TUNAY

• borano 52
  • AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 18 Ekim 2010, 11:20:14 »
Sn.Mehmet Ovalı
Genç Huğlu yeni bir üretici ve yaptığı tüfekler bana göre Huğlu dan çok daha kaliteli, tetik tertibatı Dede(Mürsel usta) imalatı ve mükemmel.Ama Akus bir başka tüfek.Denge ,grupman,işcilik harika.3 ncü yılıdır 20 no.Smith Wenson a yaptıkları çiftesini kullanıyorum harika.Monoblok namlu ,yay maşa(Tüfek tam çakmak değildir) Tetik sistemi S.Poze lerde olduğu gibidir.Bence yerli çifte üreticilerinin içinde tek tercih edilecek tüfek, tabii fiyatı kalitesi ölçüsünde diğerlerinden farklı.
Rastgele
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2014, 23:13:12 Gönderen: O.Cemal TUNAY »
O.Cemal TUNAY
1952 Urla-İzmir

Çevrimdışı Güngör ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 18 Ekim 2010, 11:42:50 »
Belki faydası olur diye yazıyorum bende 3no ağaçtan 66 namlu bir çifte yaptırdım akusta,işcilik olsun estetik olsun avda olsun gayet memnunum.Saygılarımla.Rastgele.
Güngör ÇELİK
1981-Trabzon

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 18 Ekim 2010, 16:14:59 »
Sn.Mehmet Ovalı
Genç Huğlu yeni bir üretici ve yaptığı tüfekler bana göre Huğlu dan  daha kaliteli,hiç olmazsa tetik tertibatı Dede(Mürsel usta) imalatı.Ama Akus ile karşılaştırılmaz bence.Akus da denge ,grupman,işcilik harika.3 ncü yılıdır 20 no.Smith Wenson a yaptıkları çiftesini kullanıyorum harika.Monoblok namlu ,yay maşa(Tüfek tam çakmak değildir) Tetik sistemi S.Poze lerde olduğu gibidir.Bence yerli çifte üreticilerinin içinde tek tercih edilecek tüfek tabii fiyatı kalitesi ölçüsünde diğerlerinden farklı
Rastgele
SN.TUNAY,a katılıyorum ancak ülkemiz şartları için 2500-3000 TL Civarı fiyatları ile AKÜS ün ne yoğunlukta alıcı bulacağı soru işaretleri ile dolu diyorum en az 30 yıllık bir 20 NO SİMSON çifte ile kıyasladığımda(1000-1500 tl arası alınabilir)  arada zerafet ve işçilik olarak bir fark göremediğim gibi söz konusu bu 30 yıl sonunda AKÜS,ün ne durumda olacağınıda merak etmiyor değilim bunun yanında HUĞLU KOOP ve ÜZÜMLÜ KOOP üretimi 30-35 yıllık halen daha kız gibi duran çifteleri gördügümdede gururlanmıyor değilim keşke o günlerdeki gibi üretimler halen devam ediyor olsa idi diyede düşünmeden kendimi alakoyamıyorum.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 18 Ekim 2010, 16:39:46 »
yukardaki üstadların yanında benim belkide yazmamam lazım ama duramadım. burda amaç kimsenin ürettiğini kötülemek değil amaç ve gayelerde muhakkak farklılık olabilir. genç huğlu iyi yolda güzelde üretimleri var ama bence akus la genç huğluyu kıyaslamak renaultla mercedesi kıyaslamaktan farksız değil.  ben akus kullanıcısıyım bu güne kadar bir çok tüfek kullandım ama akustaki dayanıklılık estetik ve işçiliği hiç bir yerli tüfek markasında görmedim. dikkatinizi çekerek diyorum yerli tüfek dedim. ve ayrıca özel üretimleri bu kıyaslamaya katmamak lazım seri üretimleri baza alalım. genç huğku özel bir tüfek yapmış olabilir ama. sadık ustam her ürettiği tüfekle tek tek ilgileniyor özel üretimmiş gibi üretiyor. Bana bu soruyu bin kere sorsalar yine akus derim. sadık ustam iyi yoldasın.

AKUS' un eksileri
1-Ani durumlarda, atış yaparken sınırdaki harımdan düşebilirsiniz, dengesi iyi değil. Ne kadar acar olursanız olun sizi yere serebilir :D.
2-İki AKUS aynı anda tek kekliğe atış yaparsa nişan ayarı bozuluyor . Eğer iki AKUS yanyana atış yapmanız gerekiyorsa yanınızda bir tane Apollo olsun :D.

Artıları
1-Kullanmadım hiç bilmiyorum.
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK

Çevrimdışı Gökhan DİKER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 18 Ekim 2010, 16:49:53 »
ARKADAŞLAR BEN VE TEYZE OĞLUMDA 4 ÇEŞİTLİ AKUS VAR AKUS FİRMASI BABAMIN DEĞİL. SAYIN AKMANIN DEDİĞİ GİBİ 30-35 YILLIK SİMSİN VB TÜFEKLERİN HALA DÜZGÜN DURDUGUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ. BİZİM DEMEK İSTEDİĞİMİZ 30-35 YILLIKL DÜZGÜN DURAN İTHAL TÜFEKLERE EN YAKIN TÜRK TÜFEĞİ AKUS BU KAÇONILMAZ BİR GERÇEK. NEDEN BİR TÜRK TÜFEĞİNE ŞANS VERMİYORUZ BELKİDE DÜNYACA ÜNLÜ BİR MARKAMIZ OLACAK. BİZ TÜRKLER NEDEN YAPTIĞIMIZ BİRŞEYİ BEĞENMİYORUZ ÖVMÜYORUZ BUNU HALA ANLAYAMIYORUM. BİRDE LÜTFEN AKUS KULLANANLAR BENCE AKUSLA İLGİLİ YORUM YAPSIN. BEN HUĞLUYUDA STAR HUĞLUYUDA ÜZÜMLÜYÜDE SARSILMAZIDA ÇİFTSANIDA KULLANDIM KİMSE DARILMASIN GÜCENMESİN YERLİ TÜFEKLERİN İÇİNDE EN İYİSİ AKUSSSSS.
Gökhan DİKER
1977-EŞME-UŞAK
0533 204 22 95

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 18 Ekim 2010, 16:50:36 »
Şaka bir yana yerlilerin içinde akus bence hiç bir tüfekle kıyaslanmaz bile. Parası iyi ama adamlar tüfek yapmış. Bizim gurupta iki tane var hatta birde biradere akusun yaptığı webleylerden aldık. Bizim gurupta genel kannat bundan sonra tüfek ihtiyacı olan akustan başka yerli tüfek almaz diye düşünüyorm. Gerçek ustaların ellerine sağlık işlerinin hakkını veriyorlar.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2010, 16:53:37 Gönderen: Savaş ÇETİN »
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK