Gönderen Konu: Tahtalı avına uygun hava koşulları  (Okunma sayısı 30868 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Tahtalı avına uygun hava koşulları
« : 06 Aralık 2008, 18:58:58 »
Bu tahtalı avını hiç yapmadım. Hususi beklemeyince avlanmıyor. Hususi avına gidecek kadar da heves edememiştim. Ama şimdi heveslendim :) . Yalnız bu sefer de görmüyorum. Galiba av sezonunun bazı dönemlerinde bazı yerlerde bulunamıyor. Bu avın hangi havalarda daha iyi yapılacağı, nerelerde, ne zaman aramak gerektiği gibi deneyimi olan varsa paylaşmasını isterdim. Malum şehir insanıyız, yakınlarda gözlem yapacak avlak yok. Danışan dağları aşarmış, bilen kardeşlerimize soralım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Emre SARAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • İstanbul-Şile-Ağva
Ynt: Tahtalı avına uygun hava koşulları
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2009, 01:04:32 »
3 ay önce sorulmuş bi sorunun cevabı için pek de geç sayılmaz heralde :)) neyse bu sene ben açıkçası pek bereketli bi sezon geçirdimi söleyemem çulluk  açısından , o yüzden %90 tahtalı avına odaklandım ama elde avuçta birşey var mı? yok:)) Tahtalı avı kadar zor bir av yok bence ( yani en azından bulunmadığım diğer avları gözönüne koymuyorum tabi.. ) Ne tür havalarda daha çok olur demişssiniz, yağmur çamur dinlemiyorlar bunlar:) Sadece yagmurlu havalarda ve havanın bole puslu oldugu zamanlarda guzel atıs pozısyonu verıyolar alçak denebilecek menzilde geçiş yaptıkları için,, her ne kadar vurma kısmet olmasa da henuz bana :).. Ama şunu deyem, '' aa hava kotu, kus mus olmaz '' gıbı sozlere kapılmayın, tahtalı gordugunuz bı yer varsa her gun gıdın derım.. kalabalık ve dagınık gıdın. Dagda/ovada avcı oldugu surece rahat bır av ımkanınız olur ..  Hadi hocakalın...

Çevrimdışı Tuncay VAROL

• AvlakForum Üye
  • *
  • İstanbul--Şile--Ağva
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2009, 01:14:27 »
Ne güzel anlatmış Emre arkadaşım tahtalı avını.
Tahtalı avı aynen öyle bir avdır.
Saygılar.

__/İyi köpek av yaptırır, kötü köpek yol yaptırır, al iyisini botların eskimesin \__

Çevrimdışı Gürkan ÖZSEZER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2009, 19:16:07 »
tahtalı abimin de dedıyı gıbı soguk havalarda zevkli avlanan bir kus yüksek dağlarımız kar ile kapanınca kus yıyecek bir sey bulamaz ve asağıdaki arazılere iner böylece avlamasansı dogar yani mutlaka yuksek daglarımıza kar yagacak ve kusu ancak bu sekilde  kıstıra bılırsınız herkese rastgele
Gürkan ÖZSEZER
1994-Uşak

Çevrimdışı Çağıl ÇIRAKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • 5338649991
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2010, 12:59:21 »
ingilterede çok kolay bir av mühreleri yeni biçilmiş taralaya diziyorlar sonrada güme yapıp içine oturuyorsunuz , geçen sene temmuz ayında gitmiştim 160 -170 adet avladık ardı arkası kesilmedi en sonunda pes ettik ve avı bırakdık ,fazla bir zevki yok diyebilirim orada 150 tane vuracağıma kıbrısda dağlarda mücadele verip 5 tane vursam daha keyifli diyebilirim...saygılar...........
Çağıl ÇIRAKOĞLU
1979 boğaztepe / KIBRIS
o5338649991

erkanyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2010, 15:01:18 »

erkanyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2010, 15:04:16 »

enis kıran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2012, 14:52:43 »
Volkan abi yukarıdaki kuşlar bana ait :) avı keklik kadar zevkli olur ama yer tespitini iyi yapman gerekiyor.Geçiş yerlerini bilmek yeterli olacaktır.Genelde kalabalık alaylar halinde gezerler ama tek tük geçtikleride olur.Kanatları çok sert olduklarından alayla yada tek olsa bile kanat sesleri çok yüksekten bile rahatlıkla duyulabilir.Tahtalının avı en güzel kar yağdığı ve puslu yani sisli havalarda yapılır.Yağmurda fazla avı yapılmaz çünkü yağmur yağarken kondukları yerden kalkmazlar.

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2012, 15:57:33 »
bu güne kadar 2 sezon tahtalı avı yaptım, istanbulda bir bölgede hersene gelmiyor ama birde geldimi sezon sonuna kadar tam bir curnata yaşatıyor en son 3 yıl önce bir curnata yapmıştı o sezon tahtalıya doyduk, mühreye gerek yok yağıyo resmen, ama çok sert bir hayvan 1 kiloluğuna denk geldim inanması güç ama ele avuca sığmıyor mübarek hayvan. olsada avına gitsek şimdi samsundayım burdada tahtalı durumu sanırım zayıf belki hiç yok,
gidene rastgele
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2012, 16:02:18 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2012, 21:44:56 »
Vay be, 4 sene önce açmışım konuyu, 5 ay sonra bir cevap gelmiş, sonra başkaları da sağolsunlar yardımcı olmuşlar ama ben unutmuşum bu konuyu. Kim başlatmış diye bir baktım, BEN!

Gecikmiş de olsa konuya katılan ve okuyan herkese teşekkür ederim. Bu başlıktan sonra pek adetim olmasa da avına gitmeye çalıştım. Attım da ama vuramadım sonra defalarca atmaya geç kaldım veya az daha gelsin derken fırsatlar kaçırdım. Anladım ki, Ege bölgesinde İzmir gibi deniz seviyesindeki yerlere inmesi çok zor. Ancak zeytinler erdiği sıralar yükseklerde hava bozmuşsa aşağı iniyorlar. Yukarılarda yerlerini biliyorum ama otomobilim yok, gidemem. Onlar gelirse :)

Aşağılarda da indikleri, tünedikleri, gezdikleri, yayıldıkları yeri teftiş etmek lazım. Yaptım da. Kaçta nereden nereye geldiklerini keşfettim ama ne yaptıysam ekseri uzaklarda kaldım. 2-3 kişi olsak, bir o tepeye, biri şu tepeye derken avlardık ama kısmet değilmiş.

Soruyu sorduktan sonra deneyimim arttı ama tadına vardım desem yalan. Yalnız bir şeye karar verdim, bu kuşların tünedikleri yerlere fazla sokulup oralarda atış yapmamak lazım. 3-4 gibi saatlerde tüneğe çekiliyorlar. Yerleri de değişken. Rahatsız olmazlarsa aynı yerde tünüyorlar. Çok rahatsız olurlarsa, elveda. Uzak bir yerlere tüneğe gidiyorlar. Kolay kolay da dönmüyorlar. Onun için tünedikleri saatlerde o muhitte hiç tüfek atmamak en iyisi. O saatlerden evvel de tünekten uzak yerlerde avlamaya çalışmak lazım. Tabi bunlar tahtalının çok fazla olduğu veya vazgeçemediği muhitlerde çok elzem uyulması gerekli olmayabilir. Şayet arazi geniş ve sayıları çok değilse ürkütmemek daha iyi. En azından uzaktan izlemesi bile zevkli.

Aklıma gelenler bunlar. Ayrıca İngiltere'de çok fazla olduklarını öğrendik. Ne hikmetse oradan çıkmıyorlar. Oysaki tarım zararlısı diye yılın her günü avlanıyorlar, limitsiz. Sözün bittiği yer.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 07 Nisan 2012, 13:43:55 »
Sayın Köydemir,
Biliyorum çok gecikmiş bir cevap ama yinede yazmak istedim..
Tahtalı avını dünyada ençok yapan millet ingilizler,İspanyollar ve Portekizliler...
Bu kuşun ençok bulunduğu yer İber yarımadası gökyüzü görünmüyor mübareklerden..
Bu kuşun avı oralarda temmuz-ağustos aylarında açılıyor anız tarlaları zeytinlikler veya meşeliklerde binlerce kuşun arasından hazır güme veya ağ güme ve mühre ile avlanıyorsunuz..
Yazıştığımız arkadaşlar Light Modified,Modified ve İmp modified şoklar ile 7.5,7,6 no 28-32 gram fişekler kullandıklarını söylüyorlar..
Mühre üzerinde genel atış aralığı 20-30 metre..
Bizde bukuş eylülde palazını büyütmemiş oluyor özellikle bizimki gibi rakımı yüksek bölgelerde.. kanunen keklik avı ile açılıyor dolayısı ile Türk avcısı bu ava keklik çulluk avı sonrasında özelliklede ördek yoksa  bakıyor..
Biz kasım ayı sonunda başladık herzamanki gibi mühre ve gümeye rağmen kuş çok huylu (yerli kuş) 30 metreden aşağı ne mühreye nede şüpheli bölgeye sokulmuyor..
Göçü ise özellikle Romanya Bulgaristan Macaristanın kara boğulduğu dönem sonrası başlıyor..Bu zamanda hava ısısı sabah geçidinde bizim bölgemizde +5 ile -12 arasında dağılım gösterdi biz 21 kez özel tahtalı avı yaptık kanuna uygun olarak..
Bu dönemde heryerden tüfek yiyen kuşa 7.5 no 28 gramla ateş etmek ancak 25 metreyi geçmeyen mesafelerde işe yarar eğer biz gibi tünediği ağaç altları veya meşeliklerin altını bekleyip konarda atmayı avcılık kabul etmiyorsanız..
Göçünün başladığı palazın büyüdüğü heryerden tüfek gördüğü bu dönemde ispanyol ve portekizliler de aynı biz gibi 5-6-7 no 35-36 gram fişek atıyorlar Mod veya İmp Mod şoklarla..Ençokta sorduklarım Saga 36 gram high speed atıyordu..Vede Rio doğal olarak..
Biz kışın göçte onlar yazın palaz avında yerli kuşta avladığından  dolayı atış mesafelerinde büyük farklar var doğal olarak kullanılan fişeklerdede.
Selam ve saygılarımla

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2012, 15:07:37 »
Bizim meramızda tahtalı bütün kış bulunur, bazen az bazen çok değişkendir. Özellikle yükseklere kar yağdığında meramızdaki hasat edilmiş mısır tarlalarına inerler. Çok iyi görürler. Bu avın olmazsa olması çok iyi kamufle olabilmektir. Menzile kolay kolay girmez. Bir bölgede tüfek yedimi hemen terkeder. Eğer diğer gideceği alanlarda avcılar yoksa bir daha gelmez ama yaygın bir avcı varsa meralarda sürekli döner. Çok saçma taşır kolay düşmez. Attığınızda iyi takip etmelisiniz gider 100-150 metre ileri düşer. Özelikle sabahın ilk ışıklarıyla yemlenmeye gelir. Eğer erkenden yerinizi alabilirseniz en iyi avlanma ihtimali o zamandır.

« Son Düzenleme: 07 Nisan 2012, 15:46:26 Gönderen: Mustafa AYDIN 54 »
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 07 Nisan 2012, 17:17:18 »
Tuncay Bey teşekkürler, epey doyurucu bilgi varmış sizde. Diğer arkadaşlar da öz deneyimlerini paylaşmış. Kendi adıma yeni şeyler öğrendim sizlerin sayenizde.

İşin aslı ben bu kuşu arayan biri değildim ya, şimdi böyle oldu. Oturup beklemek sıkıcı, vakit geçmiyor. Ama yaklaştıklarındaki heyecanı bile yeter. İmkanım olursa kovalayacağım, kısmetse. Ne mühre vesaire planlarım var. Zihni Sinir hesabı... :)
1968

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #13 : 23 Kasım 2012, 10:47:27 »
 arkadaslar  buğün 23-11-2012 cuma yazıyorum 1 hafta önce culluk aradık mese yapranı dökmedinden atışlar boş idi merada tahtalıları gördük bu hevesle bugün bütcemiz yettince 4-5 maket tahtalı müresi aldık insallah 1 hafta sora izne cıkıcam ama biz bu avı cullukta dek gelirse atardık şimdi müreleri dizme sekli güme hakkında bilgi verirseniz sevinirim
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2012, 13:21:57 »
benide çağırırsanız size bendeki ithal mühreler ile güzel bir sistem kurarım :)

yaylım yeri mi konaç yeri mi geçit yeri mi? ağacamı yeremi koyacaksınız?
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #15 : 24 Kasım 2012, 13:33:08 »
Beni de ekle Polat, bende teşkilat sağlam, kanatlısı,kanatsızı mevcut.

Geçen sene iyi av yaptım bu sene daha başlamadım ama nasip.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2012, 13:49:42 »
osman abi hemen en başa yazabilirim seni :) ben size göre amatör kalabilirim osman abi ama en sevdiğim av..inşallah hep beraber bir gün bir tahtalı avı yaparız çok isterim hani..bizde biraz kıt ..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #17 : 27 Kasım 2012, 01:12:18 »
50-60 lı sürüler halinde agaclara konuyorlar pelit yemeyede asağı iniyorlar oraya yakın biryere bu cumadan bir geciçi güme yapmayı düşünüyoruz aynı zamandadaburaya su birikiyor ördek için bakalım meşkale işte culluk olmassa bunlarla idare edecez
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Musa BALLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 22 Aralık 2012, 00:02:35 »
Beni de ekle Polat, bende teşkilat sağlam, kanatlısı,kanatsızı mevcut.

Geçen sene iyi av yaptım bu sene daha başlamadım ama nasip.
Osman bey selamlar, bu mühre işini biraz açsanız, kaç tane,  kanatlı kanatsız hangi yönlere koyuyorsunuz vs. bilgilerinizi bizimle paylaşsanız seviniriz.
Malum güvercin avında pek mühre kullanan yok bizde bildiğim kadar.
Musa BALLI
1973-Antalya

Çevrimdışı Haluk SAKARYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • NE MUTLU TÜRK´ÜM DİYENE.
« Yanıtla #19 : 31 Aralık 2012, 19:16:39 »
abi sen vurdugun tahtalıları tarlaya yada meraya maket yerıne koy en iyisi saygılar
Haluk SAKARYA 

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 02 Ocak 2014, 00:08:16 »
bu avın bır mevsımı varmıdır acaba.
ocak ortasından sonra tahtalı bıter dıyorlar ne kadar dogrudur?
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 02 Ocak 2014, 08:26:35 »
aralık en iyi mevsimi ocak 15 ten sonra yavaş yavaş ortadan kayboluyorlar..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 02 Ocak 2014, 11:53:20 »
bu avın bır mevsımı varmıdır acaba.
ocak ortasından sonra tahtalı bıter dıyorlar ne kadar dogrudur?

neoldu abi senin av bişey çıkmadı sanırım ?
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 02 Ocak 2014, 12:01:17 »
neoldu abi senin av bişey çıkmadı sanırım ?

3 tane sakarca vurduk 2 de su tavugu.

ordan tahtalıya geçtık harıka bır yerımız vardı.

bır tane tek görduk geçen yuksekten baska hıc tahtalı goremedık kaldıkı yerımı harıka idi şaşırdık bıraz.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 02 Ocak 2014, 14:43:40 »
hayırlısı olsun abi be
1986 DÜZCE/HOLLANDA