Gönderen Konu: Tahtalı için Fişek/Şok Tecrübeleriniz/Tavsiyeleriniz  (Okunma sayısı 75464 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkanyılmaz

• Ziyaretçi
Ynt: Tahtalı için Fişek/Şok Tecrübeleriniz/Tavsiyeleriniz
« Yanıtla #25 : 29 Ocak 2010, 12:25:27 »
engin kardeşim poze tüfekte normal şok var.yani alt namlu üç yıldız üst namlu iki yıldız.otomatikteki gibi sök tak şok yoktur.o yüzden dediğim gibi tüfek fişek seçebilir.onuda artık hedefte deneme yaparak kendin ayarlayacaksın.hangi fişekte daha çok saçma hedefe isabet ediyorsa işte o zaman diyeceksin bu benim fişeğim diye ama şunuda unutma şokları değiştir.yani 71 namlu olsun uzatma ile o zaman daha iyi randıman alacağını tahmin ediyorum.rastgele

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 16 Şubat 2011, 15:45:06 »
ben 16 kalibre kullanıyorum 5 numara 28 gram ile yıldızdaki tahtalıyı bile alıyorum,skb süperpozemle 5 numara 32 gram denedim başarılı olamadım,tekrar 16 kalibre çifteye geri döndüm.
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 16 Şubat 2011, 16:13:43 »
benelli süper 90 la 3 no şok 30,5 gr 7 no  ile çok randıman aldım...her tüfeğin randımanı aynı olmaz namlu iç çapları, namlu boyları, fişek yapısı,iklim değerlendirilerek ve deneyerek randıman alınabilir...
bu av da genelde kalın saçma yüksek gramaj kullanıyolar ve randıman alanda var çuvallayanda bence fantaziye gerek yok...28 ve 32 gr arası 6,7,7,5 no saçmalı dolular kafi...
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 16:22:50 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #28 : 16 Şubat 2011, 16:18:43 »
Bu sene tahtalıya tek fişek atamadığım için yorum yapamayacağım  :D
Göremedim çünkü.
34gr fişek iyi gibi.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Bilal ARABACI

• Müdavim Üyemiz
  • Önce Emniyet Sonra Hareket
    • Av, Atış, Güvercinler Hakkında Videolar
« Yanıtla #29 : 16 Şubat 2011, 16:55:00 »
Bu sene tahtalıya tek fişek atamadığım için yorum yapamayacağım  :D
Göremedim çünkü.
...

AAHAHAHAH :)

Avlak.komdan ilk defa e-posta adresime haberdar edilme bilgisi geldi, cok sevincliyim :D
AHAHAHAHHHA
Bilal ARABACI, 1984 İstanbul, Bahçelievler, Yenibosna
www.youtube.com/bilalarabaci
www.bilalarabaci.com
Av, Atış, Güvercin Yarışları Hakkında Videolar
[img width=100 height=100]http://i190.photobucket.com/albums/z270/bilalarabaci/KArisik/bilalarabaciCOM/bilal-arabaci-com-100x100-imza-resim_zps1e033b

Çevrimdışı İsmail SIKICIKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avınız Kanlı Olsun ...
    • http://www.facebook.com/home.php#!/WalesNegras
« Yanıtla #30 : 19 Mart 2011, 19:12:33 »
5 6 Numara Rio yada Rc 32 gr tahtalıda etkilidir benim fikrim Saygılar ...
&
İsmail SIKICIKOĞLU

Balıkesir/Savaştepe 1983

Çevrimdışı Hüseyin ZORLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 22 Kasım 2011, 12:38:59 »
ben uzun yıllardır 40 gr-50gr fişekler kullanırım ve her zaman 4 no kullanırım daha önceleri 34-36 gr kullanıyordum ama yaklaşık 30 m den sonra fiyasko,vurduğum tahtalının bir tanesi mosmordu önceden vurulmuş inceleyip baktığımızda derisine az girmiş 7 tane saçma vardı saçmalar tahminim 6-7 numara idi hayvancaz zayıflamış kimbilir ne kadar acı çekmiştir o günden sonra gramajı artırdım ve mükemmel sonuçlar aldım 1 tane saçma değdiği an havada ölüyor tavsiyem gramajlı veya nikel-çelik saçmalar kullanılması 20 m den 32gr bile vurur ama önemli olan daha uzak atışlar selamlar...
HÜSEYİN ZORLU 
1980 BUCAK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 22 Kasım 2011, 20:35:11 »
Arjantin'deki avları izlemişsinizdir. Tahtalıya da üveyiğe de 28-30 g fişek atıyorlar. Keza İngiltere tahtalının en bol olduğu Avrupa ülkesi ve orada da aynı şekilde 28-30 g ve 6 no saçma ile hatta keçe tapalı fişek ile avladıklarını söylüyorlar. Bizim ülkede neden 36-40-50 gram oluyor ki?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kerem SELÇUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • İyiye Değil En İyiye Sahip Olmak İçin İngiliz Poin
« Yanıtla #33 : 20 Ocak 2012, 22:59:28 »
arkadaşım biz uşakta tahtalı avına çok cıkarız.bizi bilenler uşak ta ne kadar tahtalı geldiginide bilirler.öncelikle yüksek gramajlı fişek kullanmıyacaksın.yüksek gramajlı fişek agır hantal olur.çok soguk havalarda otomatikte 32 gr 5-6 numara  eger hava sisli yagmurlu olursa alcak gecerler 3 numara şok bior tapa,hava aşırı soguk degilse ekside degilse 28gr en fazla 30 gram 6-7 numara sis yagmur yoksa 6 numara 30 gr huni tapa idael dir.ben Rc sipe kullanıyorum sürekli olarak sen bior tapa veya huni tapa olarak ayırma rc sipe 6 numara kullan neticesini alırsın.tahtalının eti serttir,birgün vurursan eger kuşu temizlediginde gögsüne örgü şişi sokmaya calış birde igne sok hangisi kolay girer?igne girer işte ince saçma kullanırsan eger önlemeyi dogru yaptıgında tek saçmayla alırsın kuşu.ben genelde tahtalıya önden gelirse eger gögüsten atmam,tüyü sert cok oldugundan saçma savurtma çok olur.bu pozisyonlarda kanat kırıgı cok olur kuş ilerde düşebilir.o yüzden kuş seni gecer geçmez arkasından at saçma tüy arasına kıolayca girer.her zaman gramajı fazla olan  fişek vursan dahi deler gecer ilerde düşer.dedigim garamajı kullan yeter.şimdiden bol kazasız belasız tahtalı avları.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2012, 23:01:58 Gönderen: Kerem SELÇUK »
Kerem SELÇUK
1978 UŞAK

Çevrimdışı Bora FATİH

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 08 Mart 2012, 00:43:24 »
burada herkes kafasına göre bişeyler yazmış cizmiş yardımcı olmak adına anlaşılan sayın arabacının kafası epeyce karışmıştır.. benm size nacizane bir tavsiyem olucak.. tüfeğiniz neyi severse onu kullanın yani ağır gramaj attım   düşecek diye kaide  yok.. düşük gramajdada  düşecek diye garanti yok bu tamamen hava sartlarıyla alakalı ve tüfeğinle doğru orantılı  avın ölmesi için  sacmanın avı FİTİLLEMESİ GEREKLİ  yani kusun tüyünü yakalıcak ve tüyle birlikte kusa batacak ve orada kalacak.. sen diyosunki  kustan tüyle cıkıyor  netice yok  senin  demekki fişeklerin ağır geliyor  yada çok hafif geliyor delip geciyor hayvan vurulduğunu bile anlamıyor  ileride düşüyor.. benim sahsi fikrim değşik grmajlarda fişek al tavsiyem 28-30 saçma numarası önemli değil. gram tuttumu isterse 9 numara olsun düşürür.. ben yılarca  belçika cifte tüfeğimle  24 gr. 7no fisek ile  onlarca camurcu ördeği avladım  gölde.. dediğim gibi önemli olan gramaj.. diyelimki  vurdun avı av çok kanlı ise sacman yinede ağır ..  1-2 gr düşürmende fayda var demektir saygılar..
Bora FATİH
1977 MANİSA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 08 Mart 2012, 10:13:03 »
dünya ca kabul edilen tahtalı fişeği 36 gram 6 nodur..ingilizler klasik çifteler için 30 gram 6 no yu üretiyorlar...

*tahtalı avında kuşun renklerini görüyorsak uygun mesafededir demektir.buda en fazla 40-45 metre dir.
böyle avlanıyorsak havada rüzgar varsa hava 5-10 derecelerde ise 36 gram en ideali ama hangisi..
   * winchester super speed 36 gr
   * winchester pigeon 36 gr
   * rio 36 gram
   * lambro biturbo 36 gr (gerçekten çok hızlı bir fişek)

10 - 20 derecelerde avlanıyorsak
   * 34 gram rc caccia
   * 33 gram rc s4 
   * lambro blue 34 gram s4
   * lambro brown 33 gram s4
   * remington heavy dove 32 gr 6 no
   * legia 32 gram 6 no
   * bornaghi deluxe 34 gram 32 gram 6-7 no
   * beretta  32- 34 gram
   * armusa 34 gram

bu yazdığım bütün fişekleri ben yaklaşık dört yıl içinde tahtalı avında kulllandım.genelde 3 choke kullandım otomatikte..otomatikler 63 cm namlu idi...
en iyi randımanı 76 cm namlu lu zafer pozemle 1-3 choke sert havalarda 36 gramlar ile  sonbaharda 32 gram heavy dove ile aldım..

kendim fişek doldurduğum zaman 36 gram saçmayı 18 gram 4 no alta 18 gram 6 no öne koyuyor dual fişek yapıyorum.son zaman yapıp denedim gayet başarılı idi önümüzdeki sezon bu ayarla devam edeceğim.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #36 : 09 Nisan 2012, 22:36:30 »
bek avında torun brillant yarı oto. 2 numara şok ile, rc professionel game 28 gram 7 numara keçe tapa fişek kullandım bu sezon. önceleri avın sürekli canlı düşme problemi vardı. bu sene bu durum değişti. ben çok memnun kaldım.

• Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Yahya HEKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 10 Nisan 2012, 21:26:57 »
walla ben tahtalı avına gitmemeye karar verdim o kadar çok tavsiye var ki kafam karıştı gör gagayı gözü yapıştır gitsin işte
Yahya HEKE
1968-İstanbul

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #38 : 27 Temmuz 2012, 12:42:23 »
selamlar arkadaslar 71 namlu içten soklu bir beratta sahibi oldum suanda üst namlu 5 alt sok 4 takılı üveyik avında ka c numara fişek ve marka belirtirseniz sevinirimtüfek 686 beratta aynı zamanda bıldırcın da çullukta keklikte bu silahtan kullanan arkadsların yorumlarını ve deneyimlerinden aldıkları sonuçları bekliyorum
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Bilal ARABACI

• Müdavim Üyemiz
  • Önce Emniyet Sonra Hareket
    • Av, Atış, Güvercinler Hakkında Videolar
« Yanıtla #39 : 27 Temmuz 2012, 13:29:40 »
“Pachmayr Tüfekle Avlanma Okulu” adlı DVD’de “Ken Robertson”nun görüşleri:
“Çoğu avcı aşırı şok kullanır. Çoğunlukla sorun, hedefe nasıl atış yapılacağını bilmemekten değil, aşırı şoktan kaynaklanır. 35 metre mesafede 75 cm çaplı bir daireye, Full şoklu (1 çentik) bir tüfeğin saçmalarının %70’i isabet eder.  2 ya da 3 çentikli şoklarla saçmaların yaklaşık %60-65’i isabet eder. 4 ve 5 çentikli şoklarla saçma dağılımı 25 metre mesafede yapılır. Ben çoğunlukla tüfeklerimin saçma dağılımına 35 metre yerine 30 metre mesafeden bakarım. Ayrıca 75 cm çaplı bir daire yerine 1 metre karelik kâğıt kullanmayı tercih ederim. Farklı türde hayvanlar avlayacağınız zaman farklı şok kullanırsınız. Kaz avı için muhtemelen full şok kullanıyorsunuz. Ama ben bunu tavsiye etmiyorum. Ama genelde böyle olur. Çoğunlukla kullanmanızı tavsiye ettiğim şok türü 3 çentikli olandır. Bunlar Keklik, Tavşan, Ördek, Kaz ve Tahtalı avları olabilir. Üveyik, Bıldırcın ve Çulluk için ise kesinlikle 5 ya da 4 çentikli şokları kullanın.”

Üveyik için 7 numara 32 gram RC 32 Caccia Av Fişeği, fiyatı 20.-TL.
http://www.e-temin.net/?urun-1073-Rc-32-Gr--Av-Fisegi.html
Bilal ARABACI, 1984 İstanbul, Bahçelievler, Yenibosna
www.youtube.com/bilalarabaci
www.bilalarabaci.com
Av, Atış, Güvercin Yarışları Hakkında Videolar
[img width=100 height=100]http://i190.photobucket.com/albums/z270/bilalarabaci/KArisik/bilalarabaciCOM/bilal-arabaci-com-100x100-imza-resim_zps1e033b

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 27 Temmuz 2012, 13:34:59 »
Arjantin'deki avları izlemişsinizdir. Tahtalıya da üveyiğe de 28-30 g fişek atıyorlar. Keza İngiltere tahtalının en bol olduğu Avrupa ülkesi ve orada da aynı şekilde 28-30 g ve 6 no saçma ile hatta keçe tapalı fişek ile avladıklarını söylüyorlar. Bizim ülkede neden 36-40-50 gram oluyor ki?
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 27 Temmuz 2012, 13:42:04 »
71 namlu huglu cifte 4/4 sok.kece tapa 28-30 gr. gecmedim 7 no. keklik,culluk,bildircin,tavsan,tahtali, tetigi cektigim sucuk gibi iniyo::)))yüksek gr.fiseklerde vurulan av hep canli düsüyor,32,34 ü niye hala arayis icinde olayim ki?fakat simdiye kadar imperyal kullandim bu sene yaf fiseklerini denicem ins.yafdada ayni verimi alirim  herkese rasgele.....
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2012, 13:52:14 Gönderen: Ahmet GÜÇLÜ »
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

Çevrimdışı Alper SAKARYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 27 Temmuz 2012, 14:21:38 »
Ahmet Beyin görüşlerine katılıyorum.Bizimde tecrübe ettiğimiz düşük gramajların tahtalı avında daha verimli olduğudur.Genelde 3 şok ile 30 gr 7 no bazen duruma göre 32 gr 6 no kullanıyorum yetiyor.Marka olarak da MECA fişeklerini denemenizi tavsiye ederim.
Alper SAKARYA
1987 MANİSA/Merkez

Çevrimdışı Fatih ÇAYIR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 03 Kasım 2012, 00:48:01 »
bende bu ava giderim ama ustalar baya karıştırmış işi 40 gr 50 gr atanlar var
ben 32 gr 6 numara rc kullandığım fişekler içinde en iyi randıman aldığımdır
32 gram 6 numara sterling kullanıyordum 30 metreden tetik kesiyorum kuş te tüy kalmıyor ama gene de uçuyordu
bu sezon 30 gram 6 no deneyeceğim tüfek ise huğlu poze
Fatih ÇAYIR
1983 sakarya

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #44 : 03 Kasım 2012, 17:49:54 »
36 gram için tavsiyeleri bizden önce büyük fişek üreticileri söylüyor.36 gram saçma gram ağırlığıdır .her 36 gram ın barutu ayrıdır.winchester super speed 36 gram ile winchester zz elektrocibles 36 gramın ve winchester specila pigeon 36 gramın barutları farklıdır.winchester tahtalı için 36 gram nobelsport 37 baschierri pellagri 36 gram önermekte.bunun nedeni hayvanın gerçekten saçmaya dayanıklı olması sıkı bir grupman gerektirdiğinden.36 gramda malumunuz saçma bol olduğundan öneriliyor.ben 24 gram 735 no ile de 30 gram 10 no ilede 28 gram 8 no ilede tahtalı vurdum.28 gram 7,5 no çelik saçma no ilede avladım.avlandığınız tüfek ve atış yaptığınız mesafe çok önemli.geçit yapan 30 40 metrelerden geçen tahtalı alayına 32 gram fişek pek etkili olamıyor maalesef.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #45 : 27 Kasım 2012, 13:24:29 »
 71 namlu beratta 686 ile 8 numara 30 gram  2-3 çizgi şokla atıyorum 25-35 metre arası gayet randumanlı 34-36 gram neye atıyosunki gurup kuşlarına içine attınmı bitane düşer 10 tane yaralı gider 200 metrede uzakta düşer sanada yaramaz dogada tilki cakala kalır  uygun mesafede gümedeysen mührende varsa 24 gram 7.5 sacma idaali rastgelsin dostlar
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 27 Kasım 2012, 14:42:24 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR
sorun fişekte veya tüfekte değil aslında bizlerde
uygun mesafe ve uygun şok kombinizasyonunda 20-30mt mesafeler içinde 5 no şok 10 numara saçma ve 20 no  25 gr bir fişek bile tahtalı değil her avı saçma torbasına çeviriyor..
önemli olan mesafe tahmini ve 25-35 mt içerisinde grupmanını inceleyip beğendiğiniz 30 gr,a kadar 6-7-8 no saçmalı her fişek ile bu avı yapabilirsiniz 35-45mt mesafelerin ötesinede atış yapmamak en akıllıcası diye düşünüyorum
zaten tüm dünyada kuş avı yapılan silahların ve fişeklerin azami mesafesi 40 yard olarak kabul ediliyor oda 36mt eder bu mesafenin üzerinde tüfek atmak ise bence fantazi olur diyorum....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 27 Kasım 2012, 14:44:26 »
BU arada 50-60 yard mesafelerde güzel grupman yaptığı söylenen özel fişeklerde yok değil var ancak ülkemize ithalatı yok ve oldukça pahalılar....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 27 Kasım 2012, 15:15:50 »
ben kendim imal edebiliyorum uzaklarda iş yapan fişekleri..ancak tapa bulmakta zorlanıyorum..

mısır tarlasında güme avında ne fişek atarsan at ancak kendini kısmış 3 lü 4 lü küçük grup uçan ve manevra yapmaya müsait bir alanda gerçekten iyi güçlü fişek gerekiyor.bizim av şeklimiz geçit yerinde beklemek olduğundan ince saçmalar gramajlar yaralamaktan başka bir işe yaramıyor.bu tip avda soğuk havalarda en iyi fişek tecna barutlu 36 gram fişekler ve winchester pigeon ve superspeed fişekler..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hüseyin EKİNCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • 5334751516
« Yanıtla #49 : 27 Kasım 2012, 15:20:14 »
32 veya 33 gr bp 4 veya 5 numara
sasma kardesım sok otomatıkte 3 cızgı sen yeterkı sacmaya tam otuttur kusu nefes alamaz ama keklık gıbı bır ıkı sacmada dusecek dıye bakma cunku tahtalı ya kanat kırıgı duser ya kafadan o kadar denk gelmesı ıcınde sacmanın ortasına oturtacaksın bak bakalım dusmeyen dıyen arkadasları
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2012, 15:21:30 Gönderen: Hüseyin EKİNCİ »
Hüseyin EKİNCİ
1982-Antalya