Gönderen Konu: Tahtalı için Fişek/Şok Tecrübeleriniz/Tavsiyeleriniz  (Okunma sayısı 75335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bilal ARABACI

• Müdavim Üyemiz
  • Önce Emniyet Sonra Hareket
    • Av, Atış, Güvercinler Hakkında Videolar
Selamlar,

Akkar Altay Silver yarı otomatik tüfeğe sahibim. 66cm namlu, 5 çizgili şok var üzerinde; yaklaşık 20 metreden 8no 32gr fişek ile 2 tahtalıyı cansız düşürdüm.

Fakat 30-35 metre ve yukarısında saçmayı yemesine rağmen av düşmüyor.

30-50 mt ve daha yüksek mesafeden düşürmek için şok ve fişek tavsiyelerinizi rica edebilir miyim?

Arkadaşlar 0, 1, 2, 3 numara fişek atıyorlar 34gr 36 gr. Şok olarak tek çizgi (full şok sanırsam). Fakat şu adreste http://www.avkopegi.com/fassa.htm

"Tahtalı avında tavsiye edilecek tüfek, 2/1 veya 3/2 şokludur" denmiş. Bu 2/1 ve 3/2 hangi çizgilere tekabül ediyor acaba?

Fişek olarakta aynı sitede;

"Fişek olarak 6-7 numara, saçma ağırlığı olarak 28-30 gr. arası namludan çıkar çıkmaz dağılmayan (Yüksük) uzun menzilli toplu giden fişekler tercih edilir."

önerilimiş. Burada "28-30gr. arası namludan çıkar çıkmaz dağılmayan (Yüksük) uzun menzilli toplu giden fişekler" den kasıt; bu tür fişekler mi var? Yani, av bayii ne gidip, -Ağbi, oradan uzun menzilli toplu giden fişeklerden ver desem, böyle fişekler var mı?

"namludan çıkar çıkmaz dağılmayan uzun menzilli toplu giden" derken, yoksa, düşük gramaj (28-30gr) fişeğin tanımı mı yapılmış?
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2007, 14:06:08 Gönderen: Bilal ARABACI »
Bilal ARABACI, 1984 İstanbul, Bahçelievler, Yenibosna
www.youtube.com/bilalarabaci
www.bilalarabaci.com
Av, Atış, Güvercin Yarışları Hakkında Videolar
[img width=100 height=100]http://i190.photobucket.com/albums/z270/bilalarabaci/KArisik/bilalarabaciCOM/bilal-arabaci-com-100x100-imza-resim_zps1e033b

Çevrimdışı Hüseyin TUNÇAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • Köpegin kralı ıng.pointer avın kralı keklık
Ynt: Tahtalı için Fişek/Şok Tecrübeleriniz/Tavsiyeleriniz
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2007, 16:08:54 »
valla kardes bende huglunun cıftesı var tahtalıavında kullandıgım fısek 24 gr 7,5 numara mırage  marka fısek cokta memnunum gecen hafta 4 taneye attım bırı kanatkırma 3 u cansız dustu mesafede yaklasık 35 metre ama otomatıkta bu degısır sana tavsıye eger bulabılırsen wınchester gb kırmızı renk kovana sahıp 30 gr 7 numara altı mumlu derler kımı yerde muhurlu derler o fısekleden al cok ıı sonuc alırsın umarım yardımcı olmusumdur saygılar :-* :-* :-* ;D ;D ;D
Hüseyin TUNÇAL
0 Rh + 1986 SAKARYA
0 546 557 89 41       [email protected]

Sakarya Merkez Avcılar Kulübü

Çevrimdışı Tunahan SAGIR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2007, 17:29:08 »
bılal kardes huseyın kerdesım bu konuda cok tecrubelıdır baksana maket felanda almıs korluyorum valla bızımburaya gelınce tahtalıları kurutacak dıye ne yapacam bılmıyorum :D :D :D
Tunahan SAGIR
1985 TRABZON/SAKARYA

Çevrimdışı Selim ÇAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Samsunlu Selim
« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2007, 19:58:36 »
burda herkesin kullandığı fişek ve namlu farklı olabilir,herkes aynı fişeği ve namluyu tüfeği kullanacak diye birşey yok...ben hava şartlarına göre fişek kullanıyorum sıcak havlarda rüzgarsız havalarda 28 gram 8 numara veya 7,5 numara mirage kullanıyorum tüfek olarakta rus baikal süperfoze kullanıyorum iyi randuvan veriyor menzil 20 metre.hava şartları sertleşince daha fazla menzilli ve etkili 38 36 gram 1,2,3,4 numara saçma ve 81 namlu otomatik kullanıyorum...o 28 gram saçmayı kış mevsiminde kullanınca iyi randuvan alamıyorum ...gramla saçma orantılıdır 28 gram saçma ile 36 gram saçmanın barutu aynı sadece saçması farklı değildir.saçma gramı değişince barutta değişiyor28 gram 8numra saçma ile 32 gram 8 numara arasındaki fark 28 gramda saçma oranının az olmasıdır 32 grama göre buda ona daha fazla hız katmaktadır....kış şartlarında uzun mezilli avlarda 30 35 metre gibi örneğin tahtalı saçmayı rüzgar şaştırıyor ve randuvan vermiyor....
Selim ÇAKAR
SAMSUN / Vezirköprü
1989 konum: İSTANBUL  

jpg upload

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 08 Kasım 2007, 20:01:22 »
Sanırım en geniş şokla atış yapıyorsunuz .Öncelikle tüfeğinizdeki şoku ** işaretli şokla değiştirin,sonra 5,6,7 saçma numaralı gramajı sizi rahatsız etmeyecek miktarda olan fişekleri kullanarak avınızı yapabilirsiniz.Benim tavsiyem 32 gr veya hava durumuna göre 34 gr verimli olacaktır.Ayrıca mesafeli atışlar için pover tapa kullanırsanız sonuç memnun edici olacaktır.Rastgele.Deneme sonuçlarından bizi de haberdar edersen sevinirim.
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

Çevrimdışı Bilal ARABACI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 12 Kasım 2007, 12:14:41 »
Feridun TURNA başta olmak üzere, herkese yanıt verdiği için teşekkürler.

Alışveriş yaptığım yer

burası, buradan bulabildiğim fişeklerle netice almaya çalışıyorum.

Bu sefer tek çizgi (Full) şok ve Fiocchi 7,5 numara 24gr fişek kullandım. Bu fişekle de yine av düşmedi. Saçma ava isabet ediyor, tüyleri uçuşuyor, rotasını değiştiriyor fakat düşmüyor. :S Saçma kalınlığı ve gramajı yüksek fişek atma fırsatım olmadı zira av çarşamba günkü gibi değildi :S

Sabaha karşı av yaptığımız köydeki kahvehanede bir avcı aynı zamanda (kendisinin berlittiği üzere) tüfek tamircisi bir ağbimize ben bugün 7,5no 24gr. fişek kullanacağım dediğimde Sn. @Güven SARI ve @Feridun TURNA 'nın önerilerine benzer "5 numara kullan" dedi. Fakat bu saçma numarasında fişek yoktu av bayiinde. :S

Ayrıca, av bayiinde sn. @Güven SARI 'dan aldığım öneri ile "pover tapa" fişek istedim. Onlarda "pover tapa" kısa olur, uzun mesafeli uçar avlarında kullanılmaz dedi :S

Herkese tekrardan teşekkürler.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2007, 12:16:54 Gönderen: Bilal ARABACI »
www.bilalarabaci.com
[img width=100 height=100]http://i190.photobucket.com/albums/z270/bilalarabaci/KArisik/bilalarabaciCOM/bilal-arabaci-com-100x100-imza-resim_zps1e033b

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2007, 21:02:11 »
kar yağmadığı sürece 32 gr mı geçme

trap fişekleri ve dar şok randuman verir gibi geliyor..
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Bilal ARABACI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2007, 00:50:43 »
Başım gözüm üstüne Feridun hocam (;
www.bilalarabaci.com

orion

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2007, 23:36:40 »
full choke yani *,tek çizgi şok ve 5-6 numara 32-34 gram saçma!rasgele!

« Son Düzenleme: 26 Aralık 2008, 20:38:52 Gönderen: Ata HALICIOĞLU »

Çevrimdışı Selman YİĞİT

• YaLNıZ KuRT 57
  • AvlakForum Üye
  • *
  • YALNIZ KURT 57
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2007, 23:57:45 »
5-6 numara,  saçma  32-34 gram dene derim ben  ;)

Selman YİĞİT  / 1985
SİNOP/ERFELEK
0 544 553 04 41

Çevrimdışı Kenan RÜSTEMOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2007, 22:50:47 »
Bilal baktığın sitede bilgiler kıbrısa uygun olarak verilmiş, seni yanıltmasın. burada hava sıcak sen 6 numara 32 gram fişenk dene. şokuda iki çizgi kullan menmun kalırsın.
sitede bahsedilen yüksükte bildiğin saçmayı taşıyan plastiktir. anlatılmak istenense barutla saçmayı ayıran maddenin keçe olmaması gerektiğidir. 'keçe' saçmayı çevrelemiyen mantardır.
rast gele.
F.Kenan RÜSTEMOĞLU
1974 K.K. TÜRK CUMHURİYETİ

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #11 : 02 Aralık 2007, 23:35:11 »
5-6 numara,  saçma  32-34 gram dene derim ben  ;)
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Ümit BERBEROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • hemşinli
« Yanıtla #12 : 22 Nisan 2008, 21:26:12 »
güvercin yara taşıdığından yüksek geçen sürülere 34 gr ve daha yukarı gramajları kullanıyoruz saygılar
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2010, 17:59:44 Gönderen: Ümit BERBEROĞLU »
Ümit yaşar BERBEROĞLU
1974 karasu

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 21 Mayıs 2008, 00:49:16 »
Aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen benim önerimle ilgili açıklamanızı yeni gördüm.Sizin danıştığınız av bayii arkadaş pover tapayı herhalde bior tapa ile karıştırdı.Pover tapa kolay açmaz o nedenle uzak atışlarda kullanılır.Bior tapa ise saçmanın daha çabuk açılmasını sağlar.
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

The following users thanked this post: Nusret ALPER

Çevrimdışı Ahmet ÇÖZELİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2008, 17:51:21 »
arkadaşlar  benim şahsi tecrübemdir  namlu 71  fişek hava durumuna ve mesafeye göre 30,32  6ve 5numara  veya 34, 36 gr  4 .3 numara  mükemmel sonuç verir yalnız  hopalı  (tahtalıyı) indirmenin  püf noktası hayvana uygun pozisyonda atış yapmaktır mesela hopal tam tepenizin üzerinden geçerken atış yapmayın geçtikten sonra veya karşıdan gelirken yapın atışı
Ahmet ÇÖZELİ
1973 OSMANİYE

Çevrimdışı Umut KARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 19 Temmuz 2008, 19:38:50 »
tahtalı avında 72 namlu.32 gr fişek kullandım.çok iyi randuman veriyor.ama yfs fişeği kullanmayın.
BARTIN 1987

Çevrimdışı M.Emin COŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 14 Aralık 2008, 20:32:49 »
Tahtalı çok sağlamdır kolay loay düşmez vs. vs. Bunları çok duydum. Tahtalı avında vuramadıkça saçma gramajını ve boyutunu büyütenler gördüm hep. Düşmedikçe 34 36 40 gram ve mesafe uzadıkça 4, 3, 2, 1, 0 numara saçma kullanıldı ama sonuç hep daha kötü oldu.
Hava sıcaklığı doğrultusunda normal havalarda 32 soğuk havalarda gramaj biraz yükseltilebilir ama asla 34 gramı geçmemeli . Saçma numarası normal havalarda 6, 7 soğuk havalarda 5, 6 olmalıdır.
Birde kullandığın fişek tüfeğine uyumlumu onu da test etmelisin, mesela tüy çıkıyor kuş düşmüyorsa düşen kuşların genelde kanadı kırıksa acilen kullandığın fişeği değiştirmeni tavsiye ederim.
Tahtalı avında fişek ve tüfek kadar önemli bir başka konu gözlemdir. Tahtalı gezerek yapılan bir av değildir. Akşama kadar gezer ve tahtalıları izlersin avını unutursun. Önce avlanacağın bölgede tahtalı geçit ve yayılma yerlerini tespit etmelisin. Bu aşamadan sonra tercihin doğrultusunda geçit veya bek avı yaparsın. Birde nacizane tavsiyem bek avı yapıyorsan tek gelen kuşa asla ateş etme sürü gelecektir biraz sabredersen iş kolay.
Haydi rastgele...
Mehmet Emin COŞAR
1973 İZMİR

Çevrimdışı Ramazan KOYAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 14 Aralık 2008, 21:42:08 »
full choke yani *,tek çizgi şok ve 5-6 numara 32-34 gram saçma!rasgele! :)
Ramazan KOYAK
1978  Fethiye/MUĞLA 

Çevrimdışı Türker ALTUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 11 Ocak 2009, 19:54:08 »
tahtalıda full sok kullanınız
hava durumuna gore 32 veya 34 5-6 numara fısek atınız
bırde tahtalıya onden zıyade arkadan atınız
gogusune sacma alırsa kolay kolay dusmez
selamlar
Türker ALTUN
1978 BURSA CALI

Çevrimdışı Niyazi TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 27 Ağustos 2009, 11:25:21 »
   Her kesin doğrusu kendine göredir ama bin fişek atıp onlarca hayvanı yaralı gönderip kurda kuşa yem yapmaktan ise bin kere düşün DENE  at düşmesse hatayı tüfekte fişekte aramassın ben her sezon başı değişik marka fişeklerden (saçma no ve gramajı aynı) 3 er tane alırım en az 70x70 cm lik ortasında 10 cm çapında daire  bulunan kağıt hedefe 50 m den destekli olarak  3er fişek atıp bunların ortalamasını alırım (Not; kağıdın arkasına küflenmemiş teneke konulur saçma tenekeyi delecek kadar çökertmelidir)en çok isabet aden fişekten duruma göre bir kaç kutu alırım ve avda 50 m ye kadar iyi atınca cansız düşer. Saçma 30-32 g kullanıyorum kışın soğuklarda en  34 g mı geçmem geçen yıl 33 g wincester  fişek kullandım canlı düşen olmadı. Gramajın çok olması avın iriliği ile orantılıdır  az gramajlı saçma hızlı ve delici olur. Trap atışlarında neden ağır dolu kullanılmaz? Kısacası fişekleri avda denemeyelim önceden deneylerimizi yapalım fişeğin mesafe ve deliş gücünü test edelim fişeğe güvenerek ava gidelim vuramayınca fişeğe tüfeğe kabahat vermeyelim. Rasgele
Niyazi TÜRK
1963 KASTAMONU

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 27 Ağustos 2009, 15:55:50 »
Sayın Dostlar,
Tek bir bıldırcın avı vardır..Gezerken köpek veya sizden kalkan bıldırcına 15-25 metrede tetik kesersiniz iş biter...
Fakat tekbir tahtalı avı yoktur..İyi bir güme ve mühre avında eğer hava sıcaklığı 15 derece ve üzerindeyse 8 no herhangi bir fişek işinizi görecektir..
Yüksek geçit avlarında özellikle kış aylarında 33-36 gram  5-6-7 no fişek ve Modified (3) no şokla iyi sonuçlar alınabilir..
Rc S4 33 gram
Rc JK6 35 gram
Remington Express Long Range 35 gram
B&P F2 34 gram
Winchester Special Pigeon 36 gram
ve özellikle
Winchester Super xx Prestige 35 gram
6 no saçma ile iyi sonuç alırsınız..
Ağır dolularda 3-4 no şoktan daha dar şoku ne firmalar tavsiye eder (bkz.Remington Federal Winchester) nede kimse kullanır dünyada..
Saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Cem BRAVO

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 22 Ekim 2009, 16:14:24 »
wınchester pıgeon 5 numara 36 gr fişek kullanın gayet iyş randıman veriyor
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2013, 12:48:46 Gönderen: Cem BRAVO »
Cem BRAVO
1980 İSTANBUL

erkanyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 26 Ocak 2010, 14:45:32 »

Kardeşim bak bunlar nasıllar.sen kendi tüfeğine uygun fişek bulmaya çalış.çünkü benim tüfeğim sarsılmaz new avrasya 66 cm kısa namlu ama nokta gibi atış yapıyor.pellagri fişek kullanıyorum 6 numara.Kardeşim sen kendi tüfeğine uyfun fişeği kendin bul en iyisi.herkesin kullandığı tüfek ayrı.o yüzden tecrübeyi kendin edin benim görüşüm budur.

OrhanKORKMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 26 Ocak 2010, 15:31:49 »
(Rc JK6 35 gram 6 no )
(5 No 34 gram Rc2 ) 71 namlu tüfek.  İyi atış gerisi size kalmış.

erkanyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 27 Ocak 2010, 11:39:48 »

Valla arkadaşım ben 6 numara pellagri 33 gram atıyorum.Arkadaşlarım değişik fişekler ve değişik gramlar atıyorlar mesela bi arkadaşım 4 numara atıyor 34 gram ama gene düşmüyor deyip duruyor.