Gönderen Konu: bir önerim var arkadaşlar  (Okunma sayısı 4883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cenkmen METE

• AvlakForum Üye
  • *
bir önerim var arkadaşlar
« : 08 Mart 2009, 19:50:52 »
 herkezin bidiği gibi ege bölgesinde keklik her geçen sene azalıyor, Bana göre bunun en önemli sebebi yaban tv nin tabiri ile bohçacılar . ne yapıyor bu bohçacılar geçen sene bıldırcın ve üveyk 09.08 .2008 açıldı  keklik ise 27.09.2008 tahinde açıdı  aralarında 48 gün gibi bir zaman olmasına rağmen  sezonun açılması ile keklik avına başladılar , daha uçmasını bilmeyen palazları suyun başında yada patikalarda  vurdular . bunu ormancılar dahi önleyemiyor ,çünki onlar biz üveyk veya bıldırcın avlıyoruz diyorlar eee bu işte şahitli ispatlı olması çok zor olacağından önlemekte çok zor oluyor . hepimiz birlikte olupta  en azından  iki sezon kekliğin açılışı ile sezonu açsak yani iki sezon bıldırcını geç başlasak  bunuda yetkililerden talap etsek nasıl olur inanın birkaç sene sonra keklik diye birşey kalmayacak  saygılarımla
Cenkmen METE
1952 DİDİM AYDIN

Çevrimdışı Mehmet AKBAL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: bir önerim var arkadaşlar
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2009, 20:28:43 »
Abi sizler eski avcısınız daha bilirsiniz.yanlış fikirleri ortaya sermezsiniz.sizler ön ayak olduktan sonra biz gençler yanınızdayız...

Neden olmasın ki olsa olsa 2 sezon bıldırcına üveyiğe geç başlanır...
Mehmet AKBAL
1981 aydın

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2009, 21:25:59 »
Güzel düşünüyorsunuz da iki yıl sonra ne değişecek?Ayrıca keklik sezonu açılmadan kekliği avlayan eli tüfekli gidecek yine palazları vuracak sizin gibi kurallara uyan avcılar bıldırcından da mahrum kalacak ve MAK ta sezonu iki ay geç açtığını iki yıl sonra unutacak,artık hep sezon ekim ayında başlayacak.Bence çözüm bu şekilde olmamalı,çözüm otokontrol ve denetimden geçer.Denetim olmadan kendini bilen avcı yasalara uyacak,diğer yasa tanımayanlara böyle durumlar vız gelecek tırıs geçecek.Hatta bu durumdan da gayet memnun olacak..Saygılarımla.
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

Çevrimdışı Atakan AKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2009, 21:34:23 »
teklifiniz çok güzel ama bu kişileri bu şekildede durduramayız vicdanla eğitimle ilgili konular bunlar kalmayınca neyi vuracaklar bilmem...
Atakan AKIN
1977-MANİSA-ALANYA

Çevrimdışı Servet ÖNCEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2009, 22:20:06 »
Bence en güzel çözüm, avcıyı avcıya kontrol ettirmek, buda ancak Fahri av müfettişliği sayesinde olur.Kulüpler kendi üyeleri arasında bu işe gönüllü olarak görev yapacak olan, yasalar ve yönetmelikleri çok iyi bilen kişilerden bölgesindeki il çevre ve orman müdürlüğüne teklif ederek fahri av müfettişi olmasını sağlayabilirler.Sayın Cenkmen Mete bey, bu işler öyle sezonu geç açmakla filan olacak işler değil, usulsüz avcılık yapacak olanlar, yine yapar.Bölgemiz Çukurovada da malesef yıldan yıla kuş sayısı azalıyor, şahsen av için memleketim olan Şanlıurfaya gidiyorum.Zaten av en çok doğu ve güneydoğuda var, diğer bölgelerde bildiğim kadarıyla av az veya gittikçe azalıyor.Taşın altına elimizi koymamız lazım, aksi halde en kral köpeğin, en kral tüfeğin olmuş neye yarar av olmadıktan sonra, sadece avlaklara gidip havamızı alır döneriz.Şahsen ava gittiğim güneydoğunun bazı köylerinde buna kendi köyümde dahil  avcılık konusunda insanları bilgilendiriyorum.Hatta bir defasında üveyik avı için şanlıurfaya gelen 20 kişilik avcı grubunu, köylülerin ava bırakmadıklarını  duydum, ki o köylüler avcı dahi değil, sadece adambaşı 300-500 üveyik vurmasına engel olmuşlardır.Cenkmen bey, bence sizde bölgenize sahip çıkıp birkaç kişinin canının yanmasını sağlarsanız, bu çabuk yayılırsa, aynı şeyi yapacak olan diğer kişiler ayağını denk alır, aksi halde senin vuracağın avıda onlar vurur, sizde sadece hayıflanırsınız.1998-2005 yılları arasında ben Fahri av müfettişi iken bizim adımıza ispiyoncu diyorlardı.Gün geldi devran döndü, o bize ispiyoncu diyenler av bulamıyor , bulamaz oldu.Halbuki bizim amacımız fazla kuş avlanmasını engellemek, yarınlara bir nebzede olsa kuş bırakılması hususunda çaba sarfetmekti, insanları bilgilendirmekti.Ki bizim herhangi bir maddi çıkarımızda yoktu.Bu işler malesef öyle yazmak çizmeklede olmuyor, yürek ister, cesaret ister, gerekirse en samimi arkadaşınla bozuşmak ister.Sürçü lisan ettimse affola.
Servet ÖNCEL
1960 ADANA

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2009, 22:33:34 »
Servet Bey iyi güzel söylüyorsunuz da köylülerin başka avcıları av sahasına sokmaması normal birşeymidir?Elbette bu sözüm 200 ,300 tane üveyik vuranlar için değil.Şayet yasalara uygun av yapan limitlere uyan bir gurup avcı ,av için geldiyse ve onlarında avlanması engellenirse bu normalmidir?O zaman bazı vatandaşların hakları gasbedilmiş olmazmı?Bu insanları bir zaman sonra yerli yabancı sürtüşmesine sürüklemezmi?Bu işin tek yolu var oda avcılardan toplanan paranın avcılara geri dönmesidir.Bu nasıl olacak?Yeterli seviyede denetimle ve av hayvanlarının üremesine engel olan kimyasallarla mücadeleyle,ayrıca yaban hayvanlarının yaşam alanlarının sürekli işgallerinin engellenmesiyle olacak.
Güven SARI

Çevrimdışı Servet ÖNCEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 08 Mart 2009, 22:53:16 »
Güven bey, adı geçen köylüler avcı olmayıp sadece adambaşı 200-300 üveyik vuranları bırakmamışlardır,ayrıca burada hak gaspedilmemiş olup, diğer avcıların hakkıda korunmuştur.Mesele yerli-yabancı meselesi değildir, ki kurallara uyan avcıyada kimse birşey dememiştir ve diyemezde.İster 20 isterse 50 kişi avcı olsun, önemli olan kurallara yasalara ve limitlere uyulması esastır.Eğer bir avcı 200-300 üveyik vuruyorsa, kimse kusura bakmasın en önce ben karşısına çıkarım.Sizinde buna karşı çıkmanız gerekir diye düşünüyorum.Fazla av kuşu vurmanın dışındaki bahsettiğiniz konularla, bu konunun ilgi ve alakası yoktur.
Servet ÖNCEL
1960 ADANA

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 08 Mart 2009, 23:05:36 »
Paylaştığımız konu limitlerin üzerinde avlanılarak av hayvanlarının azalması değil genel olarak yaban hayatını olumsuz etkileyen tüm etmenlerdir ve bu konuya aranan çarelerdir.Elbette anormal limitlerde av yapılması o hayvan populasyonunu olumsuz etkileyecek ve yok olma tehlikesini ortaya çıkaracaktır ama sanki sadece av hayvanlarının azalma sebebi avcılardan kaynaklanıyormuş gibi bir izlenim ortaya çıkıyor ve alınacak tedbirler de bunlarla sınırlanıyor.Bu nedenle diğer unsurlara da değindim.Gelelim yabancı avcı meselesine elbette yerli, yabancı ,avcı veya sıradan bir vatandaş katliam gibi av yapan insanlara tepki gösterecekler ama denetim işini bir kolluk görevlisi gibi yapmalarını beklemek yanlış olur ben bunu belirtmek istedim.Çünkü buna benzer uygulamaya kalkışan insanlarla kendi memleketimden uzaklarda ava çıktığımda defalarca karşılaştım ''Burda av yapmak yassak hemşerim hemen geldiğiniz yere gidin'' muamelesini çok gördüm. Ne kadar belgeli, yasal ,kurallara uyan avcı da olsanız.Bundan dolayı herkes işini yapacak,eğer köylü gelen avcıların limit üstü av yaptıklarını hissetmişlerse hemen kolluk kuvvetlerine haber verecekler ve gereği yapılacak bu konuda hemfikiriz.
Güven SARI

Çevrimdışı Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 08 Mart 2009, 23:12:22 »
Sonunda av tamamen tükenip her yere özel avlak açmak mecburiyetinde kalırsak,ilk önce bu bohçacılar yaygarayı koparır,kekliğide paraylamı vuracaz diye.Ama korumayı bilemezsek bizede müstehak bohçacılarada kümes kekliği avlamak
Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU
0 Rh + 1978 BOLU

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2009, 12:03:19 »
Sevgili Dostlar fikirler gayet güzel ve yararlı fikirler,ancak yasalara uyalım,uymayanlarıda uyaralım.Şayet uyanmazlarsa yakalatmak suretiyle uyaralım.Yasalara uymamanın sonunun ne olduğunu daha iyi anlar sanırım.Yeterki biz avcılarda görevlerimizi gereği gibi yapalım.
Avına avcısına ve de doğasına sahip çıkanlara selam olsun.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2009, 12:05:28 Gönderen: Fazlı BOZ »
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Erdoğan TOKGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 20 Mart 2009, 19:38:00 »
Ege avcusu olarak çok güzel konuya deyinmişsin palazı  vurmak  şöyle dursun palazı ve anasını  gece vuranlara nedemeli şikayet ediyorsun çobandır  o  dıyorlar   gelip konturol eden olmuyor...... inanan olmassa  boğçaçıda   eksik olmaz saygılarımla yeni sezona sabırla sevgiler...........

BALIKÇI Erdoğan TOKGÖZ / 1954 / BALIKESİR _ SINDIRGI
TELEFON: 0542 731 84 99

Çevrimdışı Selçuk GÖKHAN

• Müdavim Üyemiz
  • av keklik köpek ise pointer
« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2009, 20:18:47 »
BENCE HAKLISIN ZATEN SICAKTA AVINDA ZEVKİ OLMUYOR MANTIKLI. AMA BUNU YURT GENELİNDE YAPMAK LAZIM. SAYGILAR.
Selçuk GÖKHAN
1975 MANİSA AKHİSAR  A(RH)+

[email protected]  0532 623 22 98

Çevrimdışı Salim FİŞNE

• Müdavim Üyemiz
  • BİLİNÇLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK
« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2009, 21:33:33 »
Cenkmen abi tamamen doğru söylüyorsun ve mümkün olacak da bir şey..Ammaaaa bu MAK varya ne zaman biz avcıların taleplerini dikkate aldı ki şimdi bizi dinlesin sorarım size.Ne istesek tersini yapıyorlar be abi...
Salim FİŞNE 0 Rh +
Memleket Çay/AFYON
İkamet   Bucak/BURDUR
DOSTLUKLAR MANTAR YEMEĞİ GİBİDİR.ZEHRİ YEDİKTEN SONRA BELLİ OLUR...
  Uploaded with [URL=http:

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2010, 07:22:19 »
Pul paraları o kadar çok arttı ki normal şartlar altında istenilen durum, bohçacıların belge alması ve avcılığa terfi ettirilmesidir . Ancak olay tam tersine dönmüş durumda. Çevremde avcılık belgesini iptal ettirip ava kaçak gidenlerin sayısı o kadar çoğaldı ki. Ne kadar anlatsanız sorun ekonomi de tıkanıp kalıyor. İki yıldır pul parasını ödeyememiş...Belgeyi iptal ettiriyor. Bence buna acilen bir çözüm bulunmalı.