Gönderen Konu: ÖNERİ!!!!!  (Okunma sayısı 2390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet TAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ÖNERİ!!!!!
« : 29 Ocak 2014, 00:23:14 »
ARKADAŞLAR HEPİNİZİN BİLDİĞİ ÜZERE BILDIRCIN VE ÜVEYİK AVLARI AĞUSTOSUN 15-25 ARASI AÇILMAKTADIR. SÖZ KONUSU AVLAR GENELDE EYLÜLÜN 15-25 ARASI ÜLKEMİZDEN GÖÇ ETMEKTEDİR. BU SAATTEN SONRA YAPILAN AVLAR GENELDE TEYP KURARAK GÖÇ BILDIRCINI İNDİRİLEREK YAPILAN KAÇAK AVDIR. BENİM ÖNERİM DAHA ÇOK ŞİKAYETİM BU TARİHTEN SONRA BILDIRCIN ÜVEYİK AVI ADI ALTINDA TAVŞAN VE KELİK AVI YAPILMASIDIR. BUNU YAPAN SÖZDE AVCILAR TORBADA BİR ŞEY YAKALANMADIĞI İÇİN HERHANGİ BİR CEZAİ İŞLEME MARUZ KALINMAYACAĞINI BİLDİKLERİ İÇİN BUNU HER SENE YAPMAKTADIR. KENDİMİZE SORALIM YAPMIYORMUYUZ. MALESEF ÇOĞU KİŞİNİN EVET DEDİĞİNİ DUYABİLİYORUM. MADEM AMACIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK VE  AVCILIĞIN DEVAMLILIĞI BU PALAZ AVININ ÖNÜNE GEÇMEMİZ LAZIM. SİZ AVCILIĞIN ÖNDE GELEN İSİMLERİ BU KONUYU NEDEN BUGÜNE KADAR ÖNE ÇIKARMADINIZ VEYA ÇIKARDIĞINIZI BEN FARKETMEDİM. SİZDEN RİCAM  LÜTFEN BILDIRCIN AVI İLE KEKLİK AVI ARASINDAKİ DÖNEMİ AVLANMAYA YASAK GÜNLER OLARAK BELİRTİLMESİNDE YARDIMCI OLUN İNANIN ADAMLAR PALAZLARI KATLEDİYOR VE ELİMİZDEN BİRŞEY GELMİYOR. KONU HAKKINDA BİRAZ TAŞI ELİMİZİN ALTINA KOYALIM .SAYGILAR.....
1985 KÜTAHYA

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
Ynt: ÖNERİ!!!!!
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2014, 14:45:50 »
Sadece kendi vakit düzeninize göre planlama yapmışsınız bizim buralarda yani karadeniz bölgesinde eylül başlarından ekim sonuna kadar bıldırcın göçü devam etmektedir ve sizin yasaklansın dediğiniz dönemlerde ancak biz av yapabilmekteyiz.Ayrıca avın yasaklanmasının hiç bir olumlu etkisinin olacağını düşünmüyorum çünkü zaten yasak olan bir şeyi kanuna uymayan avcılar yapmaktadırlar.Yasak olanın yapılmaması için bir kez değil beş kez daha yasaklasanız bir şey değişmeyecektir.Önemli olan denetimdir denetimleri adam gibi yapsınlar ve adam kayırmadan cezaları uygulasınlar,biz avcılarda otokontrolü öğrenelim ve uygulayalım o zaman her şey normale döner.Ayrıca sizin kendinize sorduğunuz evet diye de duyduğunuz sorunun cevabı benim için HAYIR dır saygılarımla.
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2014, 12:14:59 »
Güven Hocam, Ahmet Kardeşimiz ege bölgesinin önemli bir sorununu dile getirmiş bence de.

Olay aynen Ahmet Beyin dediği gibi gerçekleşiyor. Adam dağın başında keklik avlıyor, kontrol edildiği zaman bıldırcın avlıyorum demesi yeterli oluyor.

Ahmet Kardeşin bu konuyu neden daha önce gündeme getirmediniz sorusunu da Güven Hocam yanıtlamış :)
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2014, 13:22:11 »
Sadece kendi vakit düzeninize göre planlama yapmışsınız bizim buralarda yani karadeniz bölgesinde eylül başlarından ekim sonuna kadar bıldırcın göçü devam etmektedir ve sizin yasaklansın dediğiniz dönemlerde ancak biz av yapabilmekteyiz.Ayrıca avın yasaklanmasının hiç bir olumlu etkisinin olacağını düşünmüyorum çünkü zaten yasak olan bir şeyi kanuna uymayan avcılar yapmaktadırlar.Yasak olanın yapılmaması için bir kez değil beş kez daha yasaklasanız bir şey değişmeyecektir.Önemli olan denetimdir denetimleri adam gibi yapsınlar ve adam kayırmadan cezaları uygulasınlar,biz avcılarda otokontrolü öğrenelim ve uygulayalım o zaman her şey normale döner.Ayrıca sizin kendinize sorduğunuz evet diye de duyduğunuz sorunun cevabı benim için HAYIR dır saygılarımla.

güven hocam  yazdıklarında son derece haklı . ilaveten eklemek istiyorum ; yasaklarla bir yerlere varamayız . asgari derecede fayda sağlayabilir belki ama , azami derecede hiçbir getirisi olmaz .
NEDEN ;

Dağda , ormanda denetim yapan bir görevli yok .  olsa bile  hangi bölgeyi , ormanı , dağı ovayı denetleyecek  .  düşünün kockoca arazi , kaç tane görevli gerekir denetim için .  ha  geniş çapta denetimler yapılmaya başlandı . her türlü taklayı atmakta üzerimize yok vesselam ,  bununda bir çaresini buluruz elbet  . yapacaksak illada bi yolunu bulup yine vuracağımızı vururuz .  yazılmış zaten ; bıldırcın üveyik vuruyoruz diye .

önemli olan , bu işin bir vebal olduğunu bilerek , kanunun ve vicdanın kurallarına riayet ederek yapmaktır . kaçak avlanmak , resmen diğer avcılarının hakkına tecavüz etmek olduğu kadar , tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemektir .    kaçak vurulan o av , gelecekte , belki size , belki   bize nasip olacaktı . . .  ama kanun tanımaz , vicdanında kul hakkı nedir bilmez zihniyetler olduğu sürece , ülkemizde ne av popülasyonu artar , nede gelecek nesillere bir şey kalır .

duyduğum ve gerçek olan bir hadise .

önceden , bafra deltasında , kazları traktör kasasını  dolduracak şekilde katletmişler  . o derecede kaz bulunurmuş , şimdi bırakın kazı , yeri geliyor sakar meke bile bulamıyoruz . sakar mekelerde ekin ekilen tarlalarda ekilen ekinleri yemek için ,  sürüler halinde inerlermiş , tarlalar görünmezmiş mekelerden . bir atmaya on  onbeş tane vururlarmış .

çok vurarak sadece sadist şişkin egolarınızı tatmin edersiniz belki ama , herkesin hakkı olan o vurduğunuz hayvanların vebalini , allah katında ödeyemezsiniz . . ben şahsen , kaçak avlanan ve limit nedir bilmeyen vicdansız avcılara hakkımı helal etmiyorum  . herkesin , tüyü bitmemiş bebenin hakkı var o hayvanlarda . . 

bu olay ,  kanayan bir toplumsal ve  sosyol   yaramızdır . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Arslan BOZKURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2014, 13:33:44 »
Bıldırcın döneminde keklik avlayan yasak zamanda da avlar bence bu çözüm değil,çözüm avcıdan kucak dolusu para alan devlet paraya kıyıp görevli sayısını çoğaltmalı ve denetlemeleri sıklaştırmalı..
Arslan BOZKURT
1980 Samsun/Havza

İyiye Değil En İyiye Sahip Olmak İçin İngiliz Pointer..

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 12 Şubat 2017, 10:13:34 »
Bıldırcın döneminde keklik avlayan yasak zamanda da avlar bence bu çözüm değil,çözüm avcıdan kucak dolusu para alan devlet paraya kıyıp görevli sayısını çoğaltmalı ve denetlemeleri sıklaştırmalı..

Ben hali hazırdaki görevlilerin bile denetim görevlerini tam hakkıyla yapsalar çok şeylerin değişeceğini düşünüyorum.
       Maalesef buralarda bir tek ekip göremiyoruz denetim yapan. Şikayet etsen bile adam gibi ilgilenen yok. Ayın 15'inde memur var, diğer günler yok..
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.