Gönderen Konu: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi  (Okunma sayısı 39624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi
« Yanıtla #25 : 14 Eylül 2014, 13:55:47 »
Ben de süperpozeyle av yapıyorum. şimdi yeni otomatik tüfek alıcam. Ben takoza karşı değilim. çünkü bana sadece ördek avında 3. fişek lazım 4. veya 5. değil. bana ilginç gelen yanı takoz yok diye tüfek alınması. neyse yasada yeri varsa uygulasınlar. sizin mantığınıza göre ben 4+1 le av yaparken mesela 7+1 le ava giden de benim hakkımı çiğnemiş olacak ozaman ? benim kızdığım taraf avrupada 4+1 serbest. göçmen hayvanlarda limit olayı yok. biz de o yasak bu yasak şu yasak, daha yeni milli parklar yetkilisinden öğrendim ördek avında düdük bile yasakmış,  neredeyse küfür edecektim zor tuttum kendimi. bohçacı gitsin ortalığın .... koysun, bize gelince o yasak bu yasak şu yasak yasak da yasak.... bakalım nereye kadar gidecek bu düzen...

Duduk nasil yasakmis HOŞŞTT deseydin kendini kanun adami sanan o DÜRZÜYE acip okusun mak kitapcigini

Avlanmada Kullanılması ve Bulundurulması Yasaklanan Araçlar, Gereçler ve Özellikleri ile Avlanma Esasları
Madde 9- (1) Yasaklanan araç, gereç ve avlanma esasları;
a) Namlu hariç haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, canlı mühre ve çığırtkanlar, mekanik, elektronik hareket kabiliyetine sahip mühreler ile uçurtma şeklindeki mühreler, elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazları (gece nişan alma ve görüş dürbünleri) avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz. Ses ve rüzgârla suda hareket eden basit yapıdaki mühreler ile hayvan sesi çıkaran nefesli düdükler avlanmada kullanılabilir.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 20:17:18 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 14 Eylül 2014, 14:00:37 »
Ben de süperpozeyle av yapıyorum. şimdi yeni otomatik tüfek alıcam. Ben takoza karşı değilim. çünkü bana sadece ördek avında 3. fişek lazım 4. veya 5. değil. bana ilginç gelen yanı takoz yok diye tüfek alınması. neyse yasada yeri varsa uygulasınlar. sizin mantığınıza göre ben 4+1 le av yaparken mesela 7+1 le ava giden de benim hakkımı çiğnemiş olacak ozaman ? benim kızdığım taraf avrupada 4+1 serbest. göçmen hayvanlarda limit olayı yok. biz de o yasak bu yasak şu yasak, daha yeni milli parklar yetkilisinden öğrendim ördek avında düdük bile yasakmış,  neredeyse küfür edecektim zor tuttum kendimi. bohçacı gitsin ortalığın .... koysun, bize gelince o yasak bu yasak şu yasak yasak da yasak.... bakalım nereye kadar gidecek bu düzen...

abicim bi sakin ol :) bizdede 2+1 serbest mühre düdük dahil herşey yasak. Üstelik ördek avında çelik saçma zorunluluğumuzda var .. o dediğin serbestlik hangi avrupa ülkesinde serbesttir bilmiyorum..
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 14 Eylül 2014, 14:22:31 »
yani tüfekte takoz olmaması el koyma sebebimi?
4915 sayılı kanundaki ifade şu
ALTINCI KISIM
Suç ve Kabahatlerin Takibi ve Cezalar
(1)
BİRİNCİ BÖLÜM
Suç ve Kabahatlerin Takibi
(1)
Suç ve k
abahatlerin takibi
(1)
Madde 20
-
(Değişik: 23/1/2008

5728/506 md.)
Avcılığın kontrolü, av hayvanlarının korunması, av yasaklarının takibi ve bu Kanunun 19 uncu maddesi kapsamında
üretim yapan yerlerin denetimi Bakanlık ve Orman Genel Müdürl
üğünce yapılır. 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife
ve Salâhiyet Kanunu ile 10/3/1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilât, Görev ve Yetkileri Kanunu hükümleri saklıdır.
Genel
kolluk ile, av yasaklarının takibi ile görevli olan av koruma memurları ve saha bekçileri
, bu Kanunda belirtilen
yasaklara aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye, haklarında tutanak düzenlemeye; yasaklanan fiillerin konusunu
oluşturan veya bu fiille
rin işlenmesi suretiyle elde edilen canlı veya cansız hayvanlar ve bunların türevleri ile avlanmada
kullanması veya avlaklarda, pazaryeri ve ticarethanelerde bulundurulması yasak olan eşya ve vasıtalara elkoymaya ve bu
amaçla yakalamaya görevli ve yetkilidir.
Av yasağına aykırı hareket edenler, olay yerinde gerekli tutanaklar düzenlendikten
sonra derhal serbest bırakılır. Hüviyeti tespit edilemeyenler vakit geçirilmeksizin hüviyeti tespit edilebilecek en yakın köyün
muhtar veya ihtiyar heyetine ve bunlarlada tespiti mümkün olmazsa en yakın zabıta merkezine götürülür ve Kabahatler
Kanununun 40 ıncı maddesine göre işlem yapılır. Görevli memurların bulunmadığı yerlerde, kır ve köy bekçileri ile köy
muhtarları da aynı yetkiyi haizdir.

Elkonulan ve bulundurulması suç oluşturan silâhlar soruşturma evrakı ile birlikte Cumhuriyet başsavcılığına intikal
ettirilir
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 20:20:32 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 14 Eylül 2014, 14:59:54 »
hocam ben meseleyi çözdüğümü sanıyorum.
Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve
benzeri yivsiz av tüfekleri
ile havalı tüfek
ve tabancalar avda kullanılamaz.

yukarıdakilerin tamamı = bulundurulması suç oluşturan silâhlar.  kapsamına giriyor.

vede kanun cezai işemden sonra el konulmasını emrediyor.

4915 sayılı kanun
ALTINCI KISIM
Suç ve Kabahatlerin Takibi ve Cezalar
(1)
BİRİNCİ BÖLÜM
Suç ve Kabahatlerin Takibi
(1)
Suç ve k
abahatlerin takibi
(1)
Madde 20 ise
av koruma memurları na el koyma yetkisini veriyor

dileyenler için kanun link i
http://www.google.com.tr/url?url=http://www.ormansu.gov.tr/osb/Libraries/Dok%25C3%25BCmanlar/4915_say%25C4%25B1l%25C4%25B1_Kara_Avc%25C4%25B1l%25C4%25B1%25C4%259F%25C4%25B1_Kanunu_2.sflb.ashx&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=JIUVVJXIBaK_ygOI4IHADQ&ved=0CBIQFjAA&usg=AFQjCNHIo7W1b7jqHpMMhvS19b6hHSh_hA

« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 20:18:14 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Çevrimdışı Bahadır ÜSTÜNEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 14 Eylül 2014, 15:07:07 »
YA BURDA HALA TAKOZU SAVUNANLAR VAR SİNİR OLDUM ÇULLUK AVINDA BILDIRCIN AVINDA TAVŞAN AVINDA KEKLİK AVINDA ZATEN 2 ATTINMI AV TÜFEK MESAFESİNDEN ÇIKAR TAKOZU OLMAYAN NASIL KATLİAM YAPAR ANLAMADIM BUNLAR BOŞ MUHABBET DOMUZ AVINA TAKOZLA GİRENİN HAYATI TEHLİKEDEDİR SOYLEYİM DOMUZ AVINDA TAKOZ OLMASA BİLE ÇOK ZORDUR AVCININ KATLİAM YAPMASI DOMUZ SÜRÜSÜ İNSANIN ÖNÜNDEN HEP ÖYLE GEÇMEZ ÇOK BÜYÜK ŞANSTIR KATLİAM YAPMAK İSTEYEN VİCDANSIZ DEDİĞİNİZ AVCI BİLE ANCAK ÇOK İYİ ATICIYSA 5 DOMUZ ANCAK DÜŞÜRÜR O DA OLSUN ZATEN HER YER DOMUZ DOLU ÇİFTÇİNİN ANASI AĞLIYOR TAKOZU SAVUNAN BANA GÖRE NE AVDAN NE AVCILIKTAN ANLAMIYOR
Bahadır ÜSTÜNEL
1974 Pınarhisar KIRKLARELİ

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #30 : 14 Eylül 2014, 15:15:00 »
Bahadır Bey bu ne hiddet...Forumlarda büyük harfle yazmak bağırmak anlamına geldiğinden, yazışmalarda büyük harf kullanımı yasaklanmıştır.
Kimsenin takozu savunduğu falan yok. Ama kanun, kural çıkmışsa bunlara da uymak zorundayız.
Toplumlar Kanun ve Kurallarla yönetilirler. Hoşumuza gitmese de bunlara uymak zorundayız.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 15:18:19 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 14 Eylül 2014, 15:24:29 »
aman alkan hocam benin kırmızı ve büyük punta yazılarım bu şekilde algılanmasın sakın.
benim amacım kanundaki konuya ilişkin kelimeleri ön plana çıkarmak.

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 14 Eylül 2014, 15:35:06 »
Bu güne kadar hiç büyük harfle yazmadım ama inanın çok kızdım evet kanunlara uymak boynumuzun borcu ama eleştirebiliriz zaten kanunları bu işi gerçekten çok iyi bilenler koymuyor ve avı bilmeyen çifteli beeperli seterli 100 tane kuş vurunca avı cok iyi bildiğini zanneden sonradan olma kuş avcıları ( sözüm herkese değil burası yanlış anlaşılmasın ) göya kurallara uygun davranıp teyple bıldırcın vurup su başında 40 50 üveyk vurup takozu savunmalarına sinir oluyorum avdan anlamayıp internetten yaban tv den avı öğrenenler yorum yapmasın ben takozun olup olmamasının hic bir seyi değiştirmediğini sebepleriyle yazdım kimse otomatik kullanana bohçacı katliamcı gözüyle bakıp laf yapmasın
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 15:47:25 Gönderen: Bahadır ÜSTÜNEL »
Bahadır ÜSTÜNEL

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 14 Eylül 2014, 15:47:54 »
Bahadır abi sen öyle demeye devam et ama bende fikrimi öne süreyim.. Takozsuz yarı otomatik tamamen ava aykırıdır.. Üveyik ilk gününde yanımzdakiler takozları çıkarmıştı. Ve 50nin üzerinde üveyik vurdular.. Bumu avcılık? Düşmeyen hayvanı tarar gibi atıyor 5 tane birden... Yasak gereksiz falan deme bari senin fikrin o sadece... Sen 1 atışta düşüremeyeceksen max ikinciyi atarsın hadi... 5-6 ne oluyor? Avcılık tabına uymuyor bu kusura bakmayın bunun adı etçilik...
1993 Gümülcine

resim yüke

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 14 Eylül 2014, 16:37:21 »
Ya mutlaka dediğin durumlarda olur ama bana göre cok bişey değistirmez 3 attınmı üveyk tüfek masefesini geçer zaten bir daha boşa atarlar ama yine de avantajları olur ama çok da bişey değişmez dünya fişek harcar sadece keseye zarar ama bak şöyle bir durum var bak şimdi ben her türlü ava giderim 2 kurzhaar 4 tavşanci 4 domuzcu 10 köpeğim var anla işte tavşana kuşa gidiyorsam baba yadigarı çiftemi alırım takoz makoz hiç başım ağrımaz ama domuza gidersem otomatiği alırım yaralı bir domuzun neler yapabileceğine defalarca canlı olarak şahit oldum her türlü sakatlık ölüme kadar gider hayatımı riske atmam tüfeğime güvenirim yok ağaca çıkacakmışın domuz dönemezmiş zıplayamazmış hikaye onlar herşey anlık mesele şimdi arkadaş canını korumak için tüfeğine fazla fişek koymuş geldi ormancı ceza kesti tamam güzel kessin ama olmadı yetmedi tüfeği alacakmış bak orda dur tüfek öyle kolay alınmaz bu işin sonu kötü bazı arkadaşlarım var vuruşurum tüfeğimi vermem diyor kural koyan bunu düşünsün hangi mantıkla insan hayatını tehlikeye sokan bu gereksiz kuralı koyuyor diyelim tüfek alındı ne olacak biliyor musun o arkadaş ruhsatını yenilemeye gittiğinde memur tüfeği görmek isteyecek ve kanuna göre ruhsat yenilenmeyecek yazılı diğer tüfekler satılmak zorunda kalınacak ve bir daha ruhsat verilmeyip o arkadaş ava yasal olarak gidemeyecek yani kaçak avcı olacak o zaman gör katliam nasıl oluyor neden arkadaş domuz avında kendini canını korumak için fazla fişek koydu diye işte bizim kanunumuz
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 16:40:32 Gönderen: Bahadır ÜSTÜNEL »
Bahadır ÜSTÜNEL

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #35 : 14 Eylül 2014, 17:04:27 »
Kanun koyucuların bu işten anlayan insanlar olmadıkları kesin.
Şahsen benim de anlamakta zorlandığım ama uymak zorunda oduğum baz kurallar...
1 Domuz avında Y.oto tüfekte takoz zorunluluğu
2 Göç bıldırcınında teyp yasağı. Mesela 10-15 Eylülden sonra serbest olabilir
3 Tahtalı daki 3 kuş limiti
4 Av günlerinin haftada 3 günle kısıtlanması
Şu an aklıma gelenler....
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 14 Eylül 2014, 17:08:16 »
Şu konuyu bence açıklığa kavuşturalım bahadır abi. "Domuz avında takozlu av yasal olsun"  :) benimde çevremdeki insanların birçoğu domuz avında  tehlikeden dolayı takozu çıkardıklarını biliyorum. Bu olay baştakilerin çözeceği bir iştir. Fakat kuş avı için kesinlikle ama kesinlikle takoz takılmamasına karşıyım ve tüfeğe el koymak kadar caydırıcı bir cezanın olması taraftarıyım. Bizde ördek avında sırf çelik saçma atma zorunluluğu çıktığında kurşun saçma ile yakalananların hepsinin tüfeklerine ve tezkerelerine el konulup mahkemelik oldular. Takoz olmadığında ise çok daha büyük cezalar mevcut. Diyorsunya 3üncüyü atınca zaten menzilden çıkacak hadi farzedelim çıktı ama o attığın fişekten hiçmi saçma alıp yaralanmayacak  :) elma ile armudu karıştırmayalım abim

Selamlar..
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #37 : 14 Eylül 2014, 18:19:37 »
Burada doğru yanlış olayı değil, kanun ne demiş yasak demiş, el konulur demiş :(

http://avlakforum.com/forum/hukuk-kosesi/el-konulan-arac-gerec-ve-tufeklerin-geri-almak-icin-izlenecek-yol/

bu adreste olay az çok tartışılmış benzer olay başına gelen arkadaşlarımız yardım istiyor işini hallediyor sonra geri dönüp burada bu iş şöyle olur arkadaş demiyor, AYHAK tüfekler alınır dilekçemiz var diyor AYHAK a ulaşana aşk olsun bu dilekçe için :(

Müsadere işi ( AVI ) sonlandırmak için memurlarca yapılır, kesinleşip müküyetinin devlete geçmesi kararını da sanırım Savcılık veriyor savcılık kararı vermeden giderek dilekçe ile başvuru yaparsanız tüfeğinizi geri alabiliyorsunuz ama dilekçe nasıl yazılmalı içeriği ne olmalı bilmiyorum :(
net cevabı size işlemi yapan orman müdürlüğüne giderek alabilirsiniz,

Ancak sonuçta siz kabahat işlediğiniz için sizin iyi niyetli olduğunuza kimsa bakmaz ne kadar yardımcı olurlar bilmem, bakın forum da bile takoz takmayan kişilere kızan arkadaşlarımız var ... takılmalı mı takılmamalı mı kişiye göre değişiyor daha önceleri de tartışıldı ancak yasa takoz olacak diyor...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #38 : 14 Eylül 2014, 19:08:52 »
Ben son derece takoz yanlısıyım. Ben takıyorsam herkesten takmasını
beklerim.
He izinli domuz avlarında takoz kullanılmaması gibi bir teklif verilmesi
olabilir. Domuz avında takoz zorunlu hale getirilmeyebilir. Ama diğer
bütün avlarda bence zorunlu olmalı.
Neden izinli domuz avı dedim.
Diyelim ben devlet avlağı olmayan ava açık alanda orman içi güzel bir
dereden yukarı yürüyorum. Bir anda 4-5 ördek parlıyor. Cat çat çat çat
çat çat çat çakıyorum. 4 ünü alırım heralde. Sonra orman muhafaza geliyor
diyorumki domuz avındayım. :) o yüzden takoz yok.
Bu işe bir standart gelecek ama zamanla olacak.

Çifte ve poze ile domuz avlanmıyormu. Gayet güzel avlanıyor.
mühimmatını doğru seç domuzu zaten 1 olmadı 2 cide yıkarsın.

İnternetten izliyoruz adam safirle domuz avına çıkmış. 5 tane attım
4 ünü yedi hala kaçıyor filan diyor. O hayvanlara da yazık. o tüfekle
20 tanede atsan doğru yerine gelmedimi tabi kaçar hayvan ve tabi saldırgan olur.

Yani bu işin sonu yok. Ben olsam 20 kalibre üstü (sayısal olarak) tüfekle
domuz avını bile yasaklarım.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Abdullah ORUÇ

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 14 Eylül 2014, 19:30:55 »
Ben son derece takoz yanlısıyım. Ben takıyorsam herkesten takmasını
beklerim.
He izinli domuz avlarında takoz kullanılmaması gibi bir teklif verilmesi
olabilir. Domuz avında takoz zorunlu hale getirilmeyebilir. Ama diğer
bütün avlarda bence zorunlu olmalı.
Neden izinli domuz avı dedim.
Diyelim ben devlet avlağı olmayan ava açık alanda orman içi güzel bir
dereden yukarı yürüyorum. Bir anda 4-5 ördek parlıyor. Cat çat çat çat
çat çat çat çakıyorum. 4 ünü alırım heralde. Sonra orman muhafaza geliyor
diyorumki domuz avındayım. :) o yüzden takoz yok.
Bu işe bir standart gelecek ama zamanla olacak.

Çifte ve poze ile domuz avlanmıyormu. Gayet güzel avlanıyor.
mühimmatını doğru seç domuzu zaten 1 olmadı 2 cide yıkarsın.

İnternetten izliyoruz adam safirle domuz avına çıkmış. 5 tane attım
4 ünü yedi hala kaçıyor filan diyor. O hayvanlara da yazık. o tüfekle
20 tanede atsan doğru yerine gelmedimi tabi kaçar hayvan ve tabi saldırgan olur.

Yani bu işin sonu yok. Ben olsam 20 kalibre üstü (sayısal olarak) tüfekle
domuz avını bile yasaklarım.

Tunc abi tamamen anlatmak istediklerimi dile getirmissin  :) +1
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 14 Eylül 2014, 19:47:28 »
Kanun koyucuların bu işten anlayan insanlar olmadıkları kesin.
Şahsen benim de anlamakta zorlandığım ama uymak zorunda oduğum baz kurallar...
1 Domuz avında Y.oto tüfekte takoz zorunluluğu
2 Göç bıldırcınında teyp yasağı. Mesela 10-15 Eylülden sonra serbest olabilir
3 Tahtalı daki 3 kuş limiti
4 Av günlerinin haftada 3 günle kısıtlanması
Şu an aklıma gelenler....

Zaten en büyük ironi hem ava belirli bir limit koyup hemde yarıotodaki takoz zorunluluğu değilmidir?Adam limitini doldursun ister sürüye 5 kere atsın limit doldursun isterse  aynı sürüye 1-2 kere atsın avın tadını çıkarsın.Domuz avı haricinde bende takoz taraftarıyım.Avcılığın çok vurmak olmadığını çok şükür kısa zamanda kavradım.Daha yeni başladığım zamanı hatırlıyorum(11-12 yaşlarımda) dedemin tek kırmasıyla, yetmiyordu süperpozeye geçtim.Öyle tahtalı sürüleri geliyorduki babamın yarıotosuyla gitmeye başladım.Ama sonuç ha pozeyle gitmişim ha otomatikle 3. atıştan sonrası zaten imkansız gibi bişey.Demem o ki insan eğer avcılığın gerçek değerine ulaşabildiyse amacın çok vurmak, başkasından fazla vurmak olmadığını anlamıştır.Şimdi bakıyorum adam gelmiş 50 yaşına, muhabbeti hala çok vurmak.Elinden gelse sürü avında sürüyü kurutacak.Bu yüzden biyerde takoz gerekli oluyor.Ama domuz avı için takozun yasal olması gerektiğini düşünüyorum.Şayet şuan otomatik alma arefesindeyim ve domuz avında takoz hala beni kara kara düşündürüyor.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 15 Eylül 2014, 03:17:43 »
Ya walla delircem yorumları okuyorum da hiç mi avcı görmediniz bu işler nasıl oluyor hiç mi bilmiyorsunuz biri diyor 3 ten sonra hayvan yaralanır bana göre 2 den sonra ben de biliyorum diyelim 3. atışa kadar yaraladın 4. atamadığın icin hayvanı ızdırap içimde bırakıyorsun ama merak etme yaralı bırakmak isteyen uzak atar ilk fişekte de yaralı bırakır biri safirle domuz avından bahsediyor olmaz tabi bizde biliyoruz ama çifteyle olur diyor çifteyle de domuz avı olur kuş saçmasıyla da olur eline mızrak alırsin ya da iri bir kaya onla da olur yerine geldi mi düşer diyor doğru söylüyosunuz ama saçmalıyorsunuz benim söylemek istediklerimi anlamıyorsunuz çünkü geniş bakamıyorsunuz. Simdi iyi dinleyin katliam yapmak isteyen yapar takozlu da yapar takozsuz da yakalanmaz da engel olamazsınız olay takoz değil vicdan ve eğitim meselesi bakın nasıl yapıyorsunuz anlatayım yabancı değilsiniz siz yapıyorsunuz biliyorsunuz ördek tahtalı üveyk avcıları bek yerinde gizlenirler takozlarını çıkarırlar 10 kutu fişek yakarlar bulundukları yer gizlidir kamuflajlar her yerden görülmez öyle ormancı pat diye gelemez gelirken görürler takoz hemen takılır olay biter. Aslinda çok kuş vurulmaz acemi işidir bu otomatik çiftenin yaptığı avı yapmaz. Bıldırcın çulluk tavşan avı zaten çok atış gerektirmez genelde çifteyle gidilir. Bu takoz muhabbetinden domuz avcısı yanar genelde yol üstünde beklenir ansızın ormancı gelir avcımız turuncu giymiştir kaçacak yeri yoktur durum bu alın size gerçekler bu arada kural öyle ise elbette uyacağız ama kuralı eleştirebiliriz bence takozsuz tüfeğin alınması ile avcı ömür boyu ava gidemiyor ruhsat yenileyemediğinden bu çok büyük bir ceza ve gereksiz bu cezanın sonuçları daha kötü bir arkadaşım bu sebepten ormancıyı yüksek bir yerden dere içine attı daha kötü sonuçları da olabilirdi ayrıca tüfegi alinan avcılar ruhsatsız kaçak av yapıyor yanlış yanlışı doğuruyor. Benim tüfeğimde takoz olur kurallara uyarım ama eleştiriyorum ve illa takoz olmalı diyenlere sinir oluyorum avcı o anki durumda ne yapması gerektiğine kendisi karar vermelidir o da eğitimle ve bilinçlendirmeyle vicdanla olur yasakla değil
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 04:03:56 Gönderen: Bahadır ÜSTÜNEL »
Bahadır ÜSTÜNEL

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #42 : 15 Eylül 2014, 08:36:04 »
Ben pompalı tüfekle avlanıyorum. Çoğu zaman 2. atış hakkım
bile olmuyor buna rağmen ben takoz kullanıyorsam sende kullanacaksın.
ha takozun yok mu boş fişek sürüp iyi niyetini göstereceksin.
Bence caydırıcı bir yanı olmalı. Yoksam çiftesi pozesi olanda olmayanda
herkes 7+1 otomatik alsın meralarda geçitlere katliam yaratalım.

Geçmiş olsun arkadaşımıza ama 50-100 lira para cezası kesseydi.
arkadaşımız bu huyundan vazgeçmeyebilirdi.

Türkiye'ye Remington 11-87  3 inç magnumlar geldiği zaman takozsuz gelirdi ve zorunluluğuda yoktu,daha sonra takoz mecburiyeti geldi.
İlk gelen 11-87 lerden bende almıştım takozsuzdu.Takoz mecburiyeti gelince içine ağızları dönük 3 adet boş fişek koyuyordum kendimce tedbir almış ve kural uygulamıştım.
8 sene önce bir uygulamada,tüfek içinde fişek sayısı kontrol edildiğinde patlamış ağızları dönük boş fişekleri bile saydılar ne kadar itiraz ve tartıştıysam sonuç alamadım,tüfeğim müsadere edildi para cezası yedim.
Yaklaşık 4 sene sonra tüfeğin ihale yolu ile satılacağı bilgisi geldi.Tüfeğimi tekrar alabilmem ve son durumunu görmek için gittiğimde tüfeğin paslandığını, el kundağının kırık olduğunu,dipçiğinin ezik olduğunu gördüm.
Kısacası tüfek haşat vaziyetteydi.Neyse hikayesi daha çok hepsini yazmaya kalksam zaman alır.
Konuyu bağlamak gerekirse patlamış fişek sürmek çözüm değil.
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #43 : 15 Eylül 2014, 09:07:04 »
Burada doğru yanlış olayı değil, kanun ne demiş yasak demiş, el konulur demiş :(

http://avlakforum.com/forum/hukuk-kosesi/el-konulan-arac-gerec-ve-tufeklerin-geri-almak-icin-izlenecek-yol/

bu adreste olay az çok tartışılmış benzer olay başına gelen arkadaşlarımız yardım istiyor işini hallediyor sonra geri dönüp burada bu iş şöyle olur arkadaş demiyor, AYHAK tüfekler alınır dilekçemiz var diyor AYHAK a ulaşana aşk olsun bu dilekçe için :(

Müsadere işi ( AVI ) sonlandırmak için memurlarca yapılır, kesinleşip müküyetinin devlete geçmesi kararını da sanırım Savcılık veriyor savcılık kararı vermeden giderek dilekçe ile başvuru yaparsanız tüfeğinizi geri alabiliyorsunuz ama dilekçe nasıl yazılmalı içeriği ne olmalı bilmiyorum :(

Ancak sonuçta siz kabahat işlediğiniz için sizin iyi niyetli olduğunuza kimsa bakmaz ne kadar yardımcı olurlar bilmem, bakın forum da bile takoz takmayan kişilere kızan arkadaşlarımız var ... takılmalı mı takılmamalı mı kişiye göre değişiyor daha önceleri de tartışıldı ancak yasa takoz olacak diyor...

Hiçbir şekilde geri vermiyorlar orman işletmeyi ayağa kaldırdım sonuç alamadım.
Vermeme nedenleride,daha sonra bizzat yaşadım,ihalede kendi adamlarını ihaleye sokup tüfekleri çok ucuza kapatıp bundan rant sağlamak.Kendi ihalemde benim başıma geldi,ihaleme 11 kişi yazılmış 1 tanesi kadın,hepsine rica ettim girmeyin diye kabul ettiler girmediler salona tek girdim ama hemen peşimden 1 kişi girdi daha önce hiç görmediğim,ihalede çarpıştık ihale ona kaldı ve dışarı çıktığında bitti bu iş deyip tüfeğimi müsadere eden ormancının elini sıktığını fark ettiğimde ihalede fesat var diye bağırınca o gün tüm ihaleler iptal edildi. 
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #44 : 15 Eylül 2014, 09:51:52 »
bence takoz bazı avlarda çıkmalı bazı avlarda takılı durmalı domuz avında mesela tehlikeli bir av bence bunda azami mermi sayısı kaç olmalı sizce ama uçar ve tavşan avında takoz taşınmalı ava kaçma şansı verilmeli he yanılış anlaşılmazsın domuz dada aynı şekilde kaçma şansı verilsin yalnız bu olaylar tamamen kültür meselesi bu takoz olayının yaban tv baya üzerinde durdu ama bakıyorum da onlar bile takoz tanımıyor bence örneğin dr.ali beyin videolarını izliyorum sizde izleyin göreceksiniz takoz olayı yok mesela buyrun bu birtanesi

http://www.yabantv.com/video/8338-dr-ali-ve-ciraklari-arjantin-uveyik-avi-33 otomatik seslerini duyabiliyor musunuz kimse takoz tanımıyor

_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 15 Eylül 2014, 13:21:36 »
Arkadaşlar bu hususun defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen bir çok avcının hala takozsuz tüfeğin mülkiyetinin kamuya geçirildiğini ve idari para cezası uygulandığını bilmemesi akıllara ziyan bir durum.  Haznesi 2+1 şeklinde sınırlandırılmamış yarı otomatik tüfeklerle ilgili kanuni düzenleme bu.İster beğenin,ister beğenmeyin bu durumu değiştirmenin tek yolu TBMM'den kanunu
değiştirmek
Bahadır bey,
"bence takozsuz tüfeğin alınması ile avcı ömür boyu ava gidemiyor ruhsat yenileyemediğinden bu çok büyük bir ceza "diyorsunuz ancak durum öyle değil.Mahkemenin mülkiyetin kamuya geçirilme kararı ile birlikte ruhsat merkezinize gider ve tüfeğin düşümünü yaptırırsınız.Ruhsatınız iptal olmaz.Avcılık belgeniz de iptal olmaz.
Ayrıca domuz avı size göre bir av mı yoksa bir itlaf çalışması mı?bir daha düşünün.Yaralı bir domuzun neler yapabileceğini sanırım hepimiz biliyoruz.Ancak Afrika'daki fil ve aslan gibi tehlikeli hayvanların avında daha fazla güvende olmak için yarı otomatik bir silahın kullanıldığını gördünüz mü? Güvenlik çok atışla mı yoksa doğru yapılan bir atışla mı sağlanıyor?
Selamlar,saygılar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #46 : 15 Eylül 2014, 16:13:52 »
Yav bu akkarın çıkardığı 3lü çifte nasıl olacak ben onu merak ediyorum.
o tüfekle ava gidince bi namluya çubukmu sokacaklar. :)

konuyu azcık daatayım dedim. Nasıl olsa bunun sonu yok. Avcılık çeşit çeşit.

He nasıl olacak 3 tane namlu var. Bakındım şöyle bir nette türkiyede satışı başlamış.
Şimdi bu ev tüfeğimi olacak av tüfeğide olurmu.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Abdullah ORUÇ, Aydın TOROS

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 15 Eylül 2014, 17:07:46 »
Arkadaşlar beni suçlar vaziyette konuşuyorsunuz beni tanımıyorsunuz bile benim tüfeğimde takoz vardır ama kemerimde bir de iyi büyük bir bıçak olur ya da el baltası ne yaparsın adamlar fil avı aslan avı yapıyorlar ama tek kişi değiller tüfekleri de yivli otomatik değiller ama 5 tane alıyor ayrıca bana göre en doğru olan domuz avının yivli tüfekle yapılması ve o yivlilerde takoz sınırı yok 4 + 1 kullanabiliyorsunuz yani elinde yivli olunca at otomatik varsa atma yani domuz avına yivlin yoksa gitme diyorlar yivli tüfek için 3250 lira ruhsat parası istiyorlar bu ne beee ben yivli tüfeğin parasını ödedim 2 sene oldu arkadaştan alamıyorum bir türlü ruhsat parasını denkleyemedim hep bişey çıkıyor para gidiyor şimdi de araba arıza yaptı yok be iki yakamız bir araya gelmez bu ülkede
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 17:15:46 Gönderen: Bahadır ÜSTÜNEL »
Bahadır ÜSTÜNEL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 15 Eylül 2014, 19:29:16 »
Genel kolluk ile, av yasaklarının takibi ile görevli olan av koruma memurları ve saha bekçileri, bu Kanunda belirtilen yasaklara aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye, haklarında tutanak düzenlemeye; yasaklanan fiillerin konusunu oluşturan veya bu fiillerin işlenmesi suretiyle elde edilen canlı veya cansız hayvanlar ve bunların türevleri ile avlanmada kullanması veya avlaklarda, pazaryeri ve ticarethanelerde bulundurulması yasak olan eşya ve vasıtalara elkoymaya ve bu amaçla yakalamaya görevli ve yetkilidir. Av yasağına aykırı hareket edenler, olay yerinde gerekli tutanaklar düzenlendikten sonra derhal serbest bırakılır. Hüviyeti tespit edilemeyenler vakit geçirilmeksizin hüviyeti tespit edilebilecek en yakın köyün muhtar veya ihtiyar heyetine ve bunlarla da tespiti mümkün olmazsa en yakın zabıta merkezine götürülür ve Kabahatler Kanununun 40 ıncı maddesine göre işlem yapılır. Görevli memurların bulunmadığı yerlerde, kır ve köy bekçileri ile köy muhtarları da aynı yetkiyi haizdir.
Elkonulan ve bulundurulması suç oluşturan silâhlar soruşturma evrakı ile birlikte Cumhuriyet başsavcılığına intikal ettirilir.
Canlı av hayvanları hemen, yaralı olanlar ise tedavi edildikten sonra doğaya salınır veya Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerdeki taahhütleri de dikkate alınarak Bakanlıkça gerekli işlem yapılır.
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 15 Eylül 2014, 19:30:40 »
Avdan men etme ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi (1)
Madde 28 - (Değişik: 23/1/2008 – 5728/513 md.)
Bu Kanunla yasak edilen fiilleri işleyenler derhal avdan men edilir.
Bu Kanunun 20 nci maddesi kapsamında elkonulan av hayvanları ve türevleri ile sair eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine mahallî mülkî amir tarafından karar verilir.
Mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilen cansız av hayvanları ile, avlanan hayvanlardan elde edilen ürünler ve sair eşya Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından satılarak bedeli Döner Sermaye İşletmesine gelir kaydedilir.
Canlı olarak el konulan ve özel bakım ve tedaviye muhtaç olmayan av hayvanları, Bakanlık yetkilileri tarafından başka bir şekilde değerlendirilmesine karar verilmediği takdirde, doğal yaşama ortamlarında serbest bırakılır.
Bu madde hükümlerine göre mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilmiş olsa bile, yasak avlanma ile yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme nedeniyle hükmolunacak tazminat av hayvanı türlerine göre Bakanlıkça tespit edilen değerler üzerinden hesaplanır. Hükmolunan tazminat, Döner Sermaye İşletmesine gelir kaydedilir.
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg