Gönderen Konu: NAMLU ÇIKIŞ HIZLARI  (Okunma sayısı 11163 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
NAMLU ÇIKIŞ HIZLARI
« : 29 Mart 2017, 19:20:24 »
Değişik çalışma sistemi ve namlu boylarına sahip tüfeklerin namlu çıkış hızlarını karşılaştırmışlar. Daha önce İbrahim AYSU hocamın yaptığı testte gazlı tüfeğin gaz tahliyesi iptal edilince ortalama 23 fps gibi bir fark çıkmıştı.
Burada da aşşağı yukarı birbirine yakın değerler çıkmış ancak fişeklerde ciddi istikrarsızlık söz konusu.

Bir de şöyle bir durum var, namlu çıkış hızından ziyade mesafe açıldıkça bu fark belirgin hale geliyor. Benim görüşüm bu yönde..
Çünkü, elimizdeki tüfek aynı namlu üzerinden gazlı sisteme çevrilmiş, ve aynı şartlarda 35 metrede deliciliği bir miktar azalmıştı. Belki namlu çıkış hızı değişmedi ama mesafe aldıkça tesir az da olsa bir miktar azaldı.

Dar-geniş iç çap kıyaslamasında da aynı durum var belki de.. kronografla ölçüm yapılmış kıyaslamada ciddi fark yok, ama belirli mesafede deliciliğe bakınca dar namlu daha iyi sonuç veriyor. Yani namlu çıkış hızını ölçmek, kıyaslama yapmak içn nekadar doğru olur orası tartışılır.

Bir diğer kafama takılan konu, tekkurşun hızları neden bukadar düşük ? Ortalama 1260 fps görünce çok şaşırdım 385 ms kurşun için çok yavaş değil mi ? Ben daha hızlı sanıyordum :-\

Videoyu izleyince paylaşmak istedim...

« Son Düzenleme: 29 Mart 2017, 19:21:27 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: NAMLU ÇIKIŞ HIZLARI
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2017, 19:25:28 »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 29 Mart 2017, 19:35:21 »
Paylaşım için teşekkürler.

Mühimmat aynı mühimmat ise (hem malzeme, hem yapısal şekli, hem de kütle olarak), mühimmatların birinin diğerinden farklı ekstra başka hareketleri mevcut değil ise (jiroskopik dönüşler gibi, anlık çıkan ekstra bir mukavemetten takla atmaya başlaması ya da daha fazla takla atması gibi.... vs) , "namlu çıkış hızı aynı olduğu durumda", hedefteki etkisi aynı olur. Değişmez. Zira, kütle ve namlu çıkış hızıdır uzak mesafelerdeki etkisini de belirleyen parametreler.

Değişikliğe sebep olan dış faktörler, belki atış bölgesinde belki hedef bölgesinde anlık değişen ortam (rüzgar vs) mukavemetleri olabilir.  Aynı kutu içindeki fişek dolum tutarsızlıkları olabilir... Çıkacak sonuçların yanıltıcı olmaması için ve aslında bunları doğru okuyabilmek için, bu gibi hesapta olmayan değişkenlerin etkisinden olabildiğince arındırmak lazım ölçümleri... Ne gibi? Örneğin aynı ortam şartlarında ölçüm yaparak, atışlardaki bu hassasiyeti gözetmek gibi..... Mesela, örneklemi (atış tekrarını) olabildiğince artırmak gibi... Örneklemi yeterince artırırsanız, standart sapması en düşük çıkan atış dizisini alır ve sonuçlara gönül rahatlığıyla yazabilir, sonuçlarından da rahatlıkla çıkarımlarda bulunabilirsiniz. :)

Selamlar

Değişik çalışma sistemi ve namlu boylarına sahip tüfeklerin namlu çıkış hızlarını karşılaştırmışlar. Daha önce İbrahim AYSU hocamın yaptığı testte gazlı tüfeğin gaz tahliyesi iptal edilince ortalama 23 fps gibi bir fark çıkmıştı.
Burada da aşşağı yukarı birbirine yakın değerler çıkmış ancak fişeklerde ciddi istikrarsızlık söz konusu.

Bir de şöyle bir durum var, namlu çıkış hızından ziyade mesafe açıldıkça bu fark belirgin hale geliyor. Benim görüşüm bu yönde..
Çünkü, elimizdeki tüfek aynı namlu üzerinden gazlı sisteme çevrilmiş, ve aynı şartlarda 35 metrede deliciliği bir miktar azalmıştı. Belki namlu çıkış hızı değişmedi ama mesafe aldıkça tesir az da olsa bir miktar azaldı.

Dar-geniş iç çap kıyaslamasında da aynı durum var belki de.. kronografla ölçüm yapılmış kıyaslamada ciddi fark yok, ama belirli mesafede deliciliğe bakınca dar namlu daha iyi sonuç veriyor. Yani namlu çıkış hızını ölçmek, kıyaslama yapmak içn nekadar doğru olur orası tartışılır.

Bir diğer kafama takılan konu, tekkurşun hızları neden bukadar düşük ? Ortalama 1260 fps görünce çok şaşırdım 385 ms kurşun için çok yavaş değil mi ? Ben daha hızlı sanıyordum :-\

« Son Düzenleme: 29 Mart 2017, 19:39:00 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2017, 19:48:55 »
"namlu çıkış hızı aynı olduğu durumda", hedefteki etkisi aynı olur. Değişmez. Zira, kütle ve namlu çıkış hızıdır uzak mesafelerdeki etkisini de belirleyen parametreler.
Bahsettiğiniz durumlarda bu hep geçerli mi ?
Namlu çıkış hızı birbirine çok yakın olduğu halde neden hedefte iş değişiyor ozaman ?
Değişken etkenlerden bahsettiniz, elimdeki 18.4 ve 18.7 namluları kıyaslayıp burada paylaştıktan sonra aynı fişek hedef ve mesafelerde daha sonra 7-8 defa tekrar tekrar denedim yine aynı sonuçlar çıktı. Dar namlu delicilikte daha üstün.
Namlu çıkış hızında belirgin fark yoksa niye böyle oluyor, ben buraya takılıyorum hep... ???
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim YILDIRIM

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2017, 19:51:37 »
Eğer örneklemi yeterince geniş tutarak bu sonuca ulaştıysanız, yani örneklem yeterince büyük olduğu halde (ve diğer değişkenlerin de aynı tutulabildiğini varsayıyorum), biri diğerinden delicilikte daha üstün çıktıysa, üstün çıkanın kesinlikle namlu çıkış hızı daha fazladır.

Bahsettiğiniz durumlarda bu hep geçerli mi ?
Namlu çıkış hızı birbirine çok yakın olduğu halde neden hedefte iş değişiyor ozaman ?
Değişken etkenlerden bahsettiniz, elimdeki 18.4 ve 18.7 namluları kıyaslayıp burada paylaştıktan sonra aynı fişek hedef ve mesafelerde daha sonra 7-8 defa tekrar tekrar denedim yine aynı sonuçlar çıktı. Dar namlu delicilikte daha üstün.
Namlu çıkış hızında belirgin fark yoksa niye böyle oluyor, ben buraya takılıyorum hep... ???
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Hakan ÖZDEN, Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2017, 20:03:18 »
Eğer örneklemi yeterince geniş tutarak bu sonuca ulaştıysanız, yani örneklem yeterince büyük olduğu halde (ve diğer değişkenlerin de aynı tutulabildiğini varsayıyorum), biri diğerinden delicilikte daha üstün çıktıysa, üstün çıkanın kesinlikle namlu çıkış hızı daha fazladır.
Anladım hocam. Bilgiler için teşekkür ederim. Elimde kronograf olsaydı hem kendi merakımı giderir hem de burada paylaşma imkanım olurdu..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Emrah KÜÇÜK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 29 Mart 2017, 22:23:09 »
Bu videoyu izlemistim  YouTube de yorum yapmadım burada tekrar görünce yazmak istedim. Bir sürü tüfek toplamışlar bir araya uğraşmışlar ama hicbirsey ifade etmeyecek bir uğraş olms malesef bana gore. Namlu boyları farklı, şok varmı yokmu vb. Bir sürü farklılığın içinde sistem farkı nasıl bir fikir verebilirki?? Sonuçta bu sistemlerin arasında %30- 40lik bi fark da yokki buna rağmen ortaya çıksın diyelm
  • armsan phenoma carbon
  • huglu 401a
  • çifsan s.poze
1988 - TOKAT

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 30 Mart 2017, 00:20:14 »
Benim teorim ilk hızlar aynı olsa bile tapa ile beraber gittiği yol da etkili sonraki bileşik hızlarda,mesela ben en çok keçe ve bior tapa da bu delicilik farklarının az olacağını düşünüyorum çünkü namludan çıkar çıkmaz tapa ayrılıyor saçma kütlesinden, ama pover tapa aynı marka model fişek bile olsa bu bağlamda daha sık ve farklı varyasyonlar gösteriyordur..
« Son Düzenleme: 30 Mart 2017, 00:24:55 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, İbrahim YILDIRIM, Emrah AKDENİZ

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 30 Mart 2017, 00:54:30 »
Benim aslında bir de saçma hüzmesi etkisi aparatı projem var :)...Fikir önceden yapılan belli hızda giden araçların çektiği uzun hedef kağıtlarına yapılan atışlardan alınma yalnız bu daha kompakt bir düzenek,,,Şöyle bir şey; gene uzun hedef kağıdımız var ancak iki kenarı eski film makaraları mantığında diyelim iki metre aralıkla iki çubuğa sarılı ve bir çubuğun rotasyonu ile de öbür çubuktan diğerine ilerlemekte ...Şeridin hareket hızı değişik av kuşları veya plaka hızlarına akuple edilerek hedef boyutuna ne kadar saçma isabet ettiği belirlenebilir..Patented :)...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2017, 00:55:05 »
Evet Kamil Bey tabii ki etkiler ve değiştirir. Mühimmatın aynı olması durumu şartı var tabii ki. Hatta onun da, aynı kutu içindeki dolum tutarsızlıklarından arındırılabilmesi için atış örneklemini olabildiğince artırmak lazım.

Benim teorim ilk hızlar aynı olsa bile tapa ile beraber gittiği yol da etkili sonraki bileşik hızlarda,mesela ben en çok keçe ve bior tapa da bu delicilik farklarının az olacağını düşünüyorum çünkü namludan çıkar çıkmaz tapa ayrılıyor saçma kütlesinden, ama pover tapa aynı marka model fişek bile olsa bu bağlamda daha sık ve farklı varyasyonlar gösteriyordur..
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 30 Mart 2017, 00:57:44 »
Yaptığım grupman denemelerinde hedefin merkez noktası ve namlu ucu çoğunlukla yerden 1.5 metre yükseklikte oluyor. Bu atışlarda çeşitli fişekler kullanıyorum ve power tapaların 15 metrede düşenini de gördüm 34 metrede düşeninide. Bazı tapalar saçmayı nispeten daha uzun süre içinde tutabiliyor bunlar kanatları daha geç açılan veya hiç açılmayanlar. Yani aslında bunları düşününce yazdıklarınız gayet mantıklı geldi..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 30 Mart 2017, 00:59:57 »
Evet Kamil Bey tabii ki etkiler ve değiştirir. Mühimmatın aynı olması durumu şartı var tabii ki. Hatta onun da, aynı kutu içindeki dolum tutarsızlıklarından arındırılabilmesi için atış örneklemini olabildiğince artırmak lazım.

Aynı lot içerisinde bile poverin biri 1 metre de diğeri 1.5 metre de bir diğeri 1.25 metrede değişik faktörlerin etkisi ile ayrılıyor olabilir(evet kabul ediyorum tapaları Almanlar yapıp fişekleri de onlar doldursa bu farklar ihmal edilir düzeyin altına iner :))
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Abdullah ŞAHİN 07, Mehmet Ali KUNDURACI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #12 : 30 Mart 2017, 01:00:01 »
Güzel... Bu düzenekte yeterince tutarlı bir dönüş hızı elde edilebilirse (hızı değişmez sabit tek bir hız dahi olsa) saçma katar boyu (Shot String) da ölçülebilir.

Benim aslında bir de saçma hüzmesi etkisi aparatı projem var :)...Fikir önceden yapılan belli hızda giden araçların çektiği uzun hedef kağıtlarına yapılan atışlardan alınma yalnız bu daha kompakt bir düzenek,,,Şöyle bir şey; gene uzun hedef kağıdımız var ancak iki kenarı eski film makaraları mantığında diyelim iki metre aralıkla iki çubuğa sarılı ve bir çubuğun rotasyonu ile de öbür çubuktan diğerine ilerlemekte ...Şeridin hareket hızı değişik av kuşları veya plaka hızlarına akuple edilerek hedef boyutuna ne kadar saçma isabet ettiği belirlenebilir..Patented :)...
« Son Düzenleme: 30 Mart 2017, 01:01:22 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 30 Mart 2017, 01:12:55 »
Namludan çıkan tapanın ardından gelen gazların iticiliği yeterliyse (hızlandırabiliyorsa) tapa ve saçma o süre zarfında hızlanması, birarada kalması gerekir. Değilse, tapa geride kalacaktır. Ben hiçbir tapanın namludan çıkıştan sonra hızlandırmayı sürdüremeyeceğine inanıyorum. Fazla da iddialı olamıyorum, bir çok detay var.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 30 Mart 2017, 01:21:09 »
Güzel... Bu düzenekte yeterince tutarlı bir dönüş hızı elde edilebilirse (hızı değişmez sabit tek bir hız dahi olsa) saçma katar boyu (Shot String) da ölçülebilir.

Aklınıza yattıysa ve yaptırabilirseniz yaptırabilirsiniz hatta patentini alıp seri halde bile üretimini yapıp satabilirsiniz de(zaten dediğim gibi bilinen bir prensibin bir uygulaması, patent iddia edebileceğim özgünlüğü yok,olsaydı bile size bedava devrederdim :))),çünkü benim böyle birşeyle uğraşacak imkanlarım olamaz ama satışı olur mu bilmem :)...
« Son Düzenleme: 30 Mart 2017, 01:30:09 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Adem KARACAN

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 30 Mart 2017, 01:25:29 »
Namludan çıkan tapanın ardından gelen gazların iticiliği yeterliyse (hızlandırabiliyorsa) tapa ve saçma o süre zarfında hızlanması, birarada kalması gerekir. Değilse, tapa geride kalacaktır. Ben hiçbir tapanın namludan çıkıştan sonra hızlandırmayı sürdüremeyeceğine inanıyorum. Fazla da iddialı olamıyorum, bir çok detay var.

Ayrılmayan tapalar daha fazla hava direncine maruz kalmaları sebebiyle hız düşmesine sebebiyet verebilir diye düşünüyorum..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #16 : 30 Mart 2017, 01:32:41 »
Çok teşekkür ederim eksik olmayın. :)
Böyle bir düzeneği kaç kişi satın alır? Bence alan olmaz pek ama konuyla ilgili olanların işine çok yarayacak bir düzenek olur. Seri üretimden önce , prototipin üretim maliyeti az tutmaz, bir düşündüm de (tabi detaylarına göre değişir maliyet) ... Bir de sarf malzemesi ne olacak, onu da düşünmek lazım. Hımm..

Aklınıza yattıysa ve yaptırabilirseniz yaptırabilirsiniz hatta patentini alıp seri halde bile üretimini yapıp satabilirsiniz de(zaten dediğim gibi bilinen bir prensibin bir uygulaması, patent iddia edebileceğim özgünlüğü yok,olsaydı bile size bedava devrederdim :))),çünkü benim benim böyle birşeyle uğraşacak imkanlarım olamaz ama satışı olur mu bilmem :)...
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 30 Mart 2017, 01:36:41 »
Çok teşekkür ederim eksik olmayın. :)
Böyle bir düzeneği kaç kişi satın alır? Bence alan olmaz pek ama konuyla ilgili olanların işine çok yarayacak bir düzenek olur. Seri üretimden önce , prototipin üretim maliyeti az tutmaz, bir düşündüm de (tabi detaylarına göre değişir maliyet) ... Bir de sarf malzemesi ne olacak, onu da düşünmek lazım. Hımm..

Bilimsel ::) :D bir aparat olarak literatüre geçecek :D ayfon satış rakamları beklememek lazım tabi :D..Aysu Shooting Laboratories Test and Evaluation Center kulağa fena gelmiyor ve orada bir tane olabilir :)...Kağıtların isabet almayan kısımlarını yeniden değerlendirmek şart bence yoksa çok masraflı olur sanırım...
« Son Düzenleme: 30 Mart 2017, 01:51:18 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #18 : 30 Mart 2017, 10:53:00 »
Herşey aynı olsa namlu çıkış hızıda aynı olsa aklıma şu takıldı
Dar namlu giden saçmaları bir arada tuttuğu için kuvvetten birşey eksiltmeden hedefi bulmasını sağlıyor
Ve ayrıyeten 100 metre 35 gr fişek var uzaktaki etkisi neden bu kadar yüksek saçmaların ayrıca tenekeye etkisi çok derin oluyor normal 35 gr sıkınca böyle yapmıyor.
Ben otomatikte piston yayını değişik aldım normalde yumuşaktı kurma kolu çok az bir tepmede dahi hareket sağlıyordu bunu yapmamın sebebi yataktaki fişeğin olabildiğince yerinde patlaması
Arkadaştaki otomatiğin yayı çok gevşek gece atışında fişek yatağında alev çıkıyor benimkinden artık çıkmıyor. Ha bu yaptığımın hızdaki veya menzildeki farkını test etmedim sonuç nedir ne değildir bilmiyorum.

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 30 Mart 2017, 12:47:57 »
Arkadaşlar daha önce bir kaç defa av tüfeği tapaları hakkında denemeler ve gözlemler yapmıştım.
Hatta bir kısmını burada paylaşmış ve ilginç tespitlere şahit olmuştum.
Ne olduysa oldu.Birden popüler bir adam oldum.Sevenlerim bir anda patlama yaptı.

Bu sevilmek ve popülerlikten bazen kaşıntı bile oluyor.😂😂😂😂😂
Allah bu kardeşlerimizin de iyiliğini versin.Neşe kaynağım onlar benim.Sağolsunlar varolsunlar.

Ancak bu tapa mevzu yeniden hortlamış gibi görünüyor.Bana karşı  bu kadar anlayışlı,sevgi dolu ve saygılı  olan arkadaşlar sizlere bu kadar tahammül edemeyebilir.Tapa mevzu onların kutsalı çünki.
Benden söylemesi.
Sonra vay benim başıma neler geldi demeyin.
😁😁😁😁😁😁
« Son Düzenleme: 30 Mart 2017, 12:50:12 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 30 Mart 2017, 12:54:15 »
Bu shotstring saçma huzmesi ölçen aletler yapılmış mı araştırırken bir makaleye denk geldim ve pekte önemli bir konu olmadığı işlenmiş bunun, mantıklı da geldi, şöyle ki hareketli hedefimizin hızı 10 misli düşük bile olsa faraza 30/m/sn diyelim 2 metrelik bir hüzmenin tamamı hedefe ulaşıncaya kadar hedef sadece 20 cm ilerleyebiliyor yani grupmandaki saçmaların çoğu isabet ediyor...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #21 : 30 Mart 2017, 13:05:28 »
The Gun Nuts: Measuring a Shot String
Youtube'da  Field and Stream'in duayen yazarı Phil'in güzel ve kısacık bir videosu..
« Son Düzenleme: 30 Mart 2017, 13:08:24 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 30 Mart 2017, 13:23:22 »
Özellikle hindi şokunu yoğun kullanırken tam yan  kesme atışlarda shot string uzunluğunun dezavantajını hissettiğim olmuştu.Yalnız arkadan düz atışlar ile sürü atışlarında sağladığı avantaj tartışılmazdı..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #23 : 30 Mart 2017, 13:33:55 »
Kamil Bey, atışlar arasında (namlu, choke, fişek kombinine göre) dramatik oranlarda farklı shot string boyları olabiliyor. Ayrıca ördek gibi kuşlar 90-100 km/h hızlarda, tahtalı gibi kuşlar 130 km/h hızlarda uçabiliyorlar. Dolayısıyla önemli.

Bu işin duayeni denilebilecek bir firma Alman Kurzzeit. Ancak 80-90bin Euro'lara varan maliyetleri var adam akıllı bir düzeneği kurabilmenin...

Bu shotstring saçma huzmesi ölçen aletler yapılmış mı araştırırken bir makaleye denk geldim ve pekte önemli bir konu olmadığı işlenmiş bunun, mantıklı da geldi, şöyle ki hareketli hedefimizin hızı 10 misli düşük bile olsa faraza 30/m/sn diyelim 2 metrelik bir hüzmenin tamamı hedefe ulaşıncaya kadar hedef sadece 20 cm ilerleyebiliyor yani grupmandaki saçmaların çoğu isabet ediyor...
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #24 : 30 Mart 2017, 13:42:58 »
Kamil Bey, atışlar arasında (namlu, choke, fişek kombinine göre) dramatik oranlarda farklı shot string boyları olabiliyor. Ayrıca ördek gibi kuşlar 90-100 km/h hızlarda, tahtalı gibi kuşlar 130 km/h hızlarda uçabiliyorlar. Dolayısıyla önemli.

Bu işin duayeni denilebilecek bir firma Alman Kurzzeit. Ancak 80-90bin Euro'lara varan maliyetleri var adam akıllı bir düzeneği kurabilmenin...

Beretta talim terbiyeli rizeli mucit taşçatlasa 250-300 euro ya mal etti hocam aynı zamazingoyu :D,sıkma canını :D..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU