Gönderen Konu: PARADOX (YİVLİ) MOBİL ŞOK  (Okunma sayısı 3454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gürkan KILINÇ

• Ziyaretçi
PARADOX (YİVLİ) MOBİL ŞOK
« : 26 Mart 2020, 10:14:28 »
ARKADAŞLAR MERHABALAR .
SİZLERE BİR SORUM OLACAK : Paradox diye tabir edilen yivli olarak da adlandırılan mobil şoklar ile kurşun atılırmı  atılırsa nasıl bir avantaj yada dezavantaj sağlar

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: PARADOX (YİVLİ) MOBİL ŞOK
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2020, 11:38:09 »
ARKADAŞLAR MERHABALAR .
SİZLERE BİR SORUM OLACAK : Paradox diye tabir edilen yivli olarak da adlandırılan mobil şoklar ile kurşun atılırmı  atılırsa nasıl bir avantaj yada dezavantaj sağlar

Paradox şoklarda kullanılacak kurşunlar bu şoklar için üretilmiş kurşun modeli olmalıdır.
Mobil şoklar ile kurşun atılabilir ama kullanacağınız şoka uygun çapta kurşun kullanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kurşun çapı şok çapından aşırı derecede büyük olursa tüfeğe ve kendinize zarar verme, küçük olursa hedeften sapma söz konusu olur.
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Gürkan KILINÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2020, 12:54:22 »
muhtemelen tapa içinde mevcut kurşun kullanılsa etkisi  tahribatı ve menzilde bir değişiklik olurmu

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 27 Mart 2020, 11:53:11 »
ARKADAŞLAR MERHABALAR .

Gürkan bey,

Bir ara denedim ama gereksiz olduğuna karar verdim. Bu konudaki görüşlerimi arz edeyim:

Yivli şoklar, genelde Sabot tek kurşunları atmak üzere tasarlanmıştır. Amaç bunlara dönme dengesi (Spin stability) kazandırarak daha düzgün seyir sağlayarak isabeti arttırmak amacıyla kullanılır. Sabot için ideali ise yivli yivsiz namlu (paradox namlu) kullanmaktır. Sabot tek kurşunların namlu çıkış hızları genelde yüksektir, bu nedenle geç transsonik olurlar. Ancak pahalıdırlar. Kaval namlu ile atıldıklarında da isabeti bozuktur.

Yivli şok iç çapı genelde yivler 18.54 mm, setler 16.25 mm çapta yani darlığı Improved Modified ( 3 Numaralı) şok  ayarındadır. Bu durumda yumuşak Foster veya Lee drive key gibi tek kurşunlar yivli şok ile atılabilir. ( https://www.choketube.com/choke-tube-style-details-R.php?carlsons-rifled-choke-tubes&cts=28)

Internette  "Rifled choke accuracy" (Yivli şok isabeti) olarak ararsanız bir çok video bulabilirsiniz. Bu videolarda, örneğin yivli şok ile Foster tipi tek kurşun atarsanız 100 metrede 10 cm altında grupman elde etmenin zor olduğunu görürsünüz. Ayni şeyi @Tevfik Gün kardeşimiz, yüksek hızlı kurşunlarla kaval namlu ile zaten yapabiliyor. Yivli şok ile saçma da atılmaz, acaip şekilde dağıttığı gösterilmiştir.

Av tüfeği ile yivli tüfek hassasiyeti beklemeyin. Yivli şoktan da çok ümit beklemeyin.

Eğer yivsiz tüfekte, 100 metre içinde iyi bir isabet elde etmek istiyorsanız namlu çıkış hızı 1500 fps (460 m/s) üzerinde düzgün tek kurşunları (benim tercihim Brenneke tipi) kullanmanızı tavsiye ederim.

« Son Düzenleme: 27 Mart 2020, 11:58:05 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Celal KALABALIK, [email protected]

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2020, 23:38:08 »
Bende Benelli Supreme Amplıator paradox sok var birkaç kursun attım , cok isabetli atışlar yaptım.
tahminim kursunu geniş şok olçusü ve helisel yivlerden dolayı kendi ekseni etrafında döndürerekvtakla attırmadan  hedefe gönderdiğinden sonuç mükemmel idi.
Özkara ve Yaf kursun attım.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Fatih ÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 09 Mayıs 2020, 02:24:30 »
Gürkan bey,

Bir ara denedim ama gereksiz olduğuna karar verdim. Bu konudaki görüşlerimi arz edeyim:

Yivli şoklar, genelde Sabot tek kurşunları atmak üzere tasarlanmıştır. Amaç bunlara dönme dengesi (Spin stability) kazandırarak daha düzgün seyir sağlayarak isabeti arttırmak amacıyla kullanılır. Sabot için ideali ise yivli yivsiz namlu (paradox namlu) kullanmaktır. Sabot tek kurşunların namlu çıkış hızları genelde yüksektir, bu nedenle geç transsonik olurlar. Ancak pahalıdırlar. Kaval namlu ile atıldıklarında da isabeti bozuktur.

Yivli şok iç çapı genelde yivler 18.54 mm, setler 16.25 mm çapta yani darlığı Improved Modified ( 3 Numaralı) şok  ayarındadır. Bu durumda yumuşak Foster veya Lee drive key gibi tek kurşunlar yivli şok ile atılabilir. ( https://www.choketube.com/choke-tube-style-details-R.php?carlsons-rifled-choke-tubes&cts=28)

Internette  "Rifled choke accuracy" (Yivli şok isabeti) olarak ararsanız bir çok video bulabilirsiniz. Bu videolarda, örneğin yivli şok ile Foster tipi tek kurşun atarsanız 100 metrede 10 cm altında grupman elde etmenin zor olduğunu görürsünüz. Ayni şeyi @Tevfik Gün kardeşimiz, yüksek hızlı kurşunlarla kaval namlu ile zaten yapabiliyor. Yivli şok ile saçma da atılmaz, acaip şekilde dağıttığı gösterilmiştir.

Av tüfeği ile yivli tüfek hassasiyeti beklemeyin. Yivli şoktan da çok ümit beklemeyin.

Eğer yivsiz tüfekte, 100 metre içinde iyi bir isabet elde etmek istiyorsanız namlu çıkış hızı 1500 fps (460 m/s) üzerinde düzgün tek kurşunları (benim tercihim Brenneke tipi) kullanmanızı tavsiye ederim.
mehmet bey 7yıl kadar önce yivli şok saçmayı dağıttığını okumuştum.çullukta kullanmak için carlson 5cm yivli şok aldım yakın mesafe atışlarında saçma dağılımında 5no şokla farkı olmadığını gördüm keçe tapa da denedim power tapada.saçma yı dağıtır bilgisi mi yanlış benim denememde mi bir yanlışlık var.❓kurşunla da işim olmayınca forumda satışa koydum.dağılım yapsa elden çıkarma taraftarı değilim dispersante fişeğe altarnatif benim için
1977 inegöl