Gönderen Konu: KENDİ AVLAKLARINIZDA ..KEKLİK AVLAMAK ....İSTERMİSİNİZ???  (Okunma sayısı 32650 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim ÖZEL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: KENDİ AVLAKLARINIZDA ..KEKLİK AVLAMAK ....İSTERMİSİNİZ???
« Yanıtla #25 : 30 Ocak 2012, 23:00:35 »
Arkadaşlar ben size bişey anlatayımda okuyun anlayın. Bırakın sürüngenleri çakalı çukalı. Keşke gelen kötülük onlardan gelse. Ben Adana-Ceyhan lıyım. Kurtpınar köyünde ailem yaşamakta. Babam memur emeklisi. Dedem gibi oda şu anda çiftçilik yapıyor. Nisan-Mayıs gibi babama yetiştirdiğim köpeği götürmek için memleketime gittim. Tarlalardaki ürünlerin durumlarını görmek için yola çıktık. Ülkemizde sadece ceyhana özgü olarak bildiğim bişi var. Ekimi yapılan ayçiçekler 1 karış olana kadar bildiğimiz sülükler kökünü yiyerek çiftçiye çok abartılı bi şekilde zarar veriyorlar. Bu hayvanların verdiği zararı ortadan kaldırmak için tek bir ilaç var. Bu ilacın içine toz şeker su ve kepek konularak hamur haline getiriliyor ve eldivensiz bu harmanlama yapılamıyor çünkü çok zehirli cilt ile temas edilmemesi gerekiyor. Bunları serçe parmağınızın büyüklüğü kadar kopartarak tüm ayçiçeği ekili tarlanıza serpiştiriyosunuz. Şeker kokusuna yüzlerce sülük geliyor ve ölüyor. Çiftçi %95 oranında bu ilacı kullanarak zararı önlüyor. Ancak ürünlerin durumunu görmek için gezdiğimde gözlerime inanamadım. Bu sülükleri ve şekerli olduğu için hamur haline getirilmiş ilacı ve bu ilacı yediği için ölen kuşları ve bu ölen kuşları yediği için ölen tilkileri çakalları yılanları görünce gözlerime inanamadım. O güzelim tarla kuşları bıldırcınlar keklikler turaçlar tilkiler çakallar ya inanın korkunç bi manzara. Ayçiçeği 1 karış olana kadarki 1 ay içinde köylü mecburiyetten kullandığı ilaç sayesinde doğaya verdiği zarar anlatılamaz. Köylü bu durumu defalarca devlet yetkililerine bildirmiş ve dilekçeler yazılmış. Görevlilerse yav arkadaşlar siz bu ilacı kullanmassanız tarlanızda ürün kalmayacak doğrumu? diye soru soruyor ve köylülerde evet diye cevap veriyor. Siz aldığınız ürününüze bakın sizene ölen kuşdan kurttan. Onlar ölmekle bitmez diyerek her seferinde geçiştiriyorlar. Şahsen ben senede 1 kere domuz avına ya çıkarım ya çıkmam. Etini yemediğim hiçbir yaban hayvanınada ateş etmem. Sansar tilki çakal kurt ve yırtıcı kuşlar ve yılanlar doğanın kedileridir. Mutlakaki zararları var ama yararlarıda göz önüne alınmalıdır. Bu benim şahsi fikrimdir...
İbrahim ÖZEL 05304684000
[email protected] 1976 Bursa-Adana  

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #26 : 31 Ocak 2012, 00:08:49 »
Ayçiçeğine atılan bu ilaç topraktan ve bitki kökünden kısmende olsa ayçiçeğine geçmektedir.
Yavaş yavaş zehirleniyoruz aslında , sadece ay çiçeği değil, zehirli buğdaydan yapılan ekmek, antibiyoriklerle yetiştirlen kümes hayvanları, elmaya armuta atılan zirai ilaçlar paketlenmiş gıdalar, Konrolsüz kullanımla yeraltı sularına kadar ulaşan nitrat,   v.s v.s uzar gider bu iş böyle ölsek iyi ya bir de hastanelerde uğraşırız para harcarız devlet para harcar bu hikaye böyle devam eder gider.
KALIN SAĞLICAKLA
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #27 : 31 Ocak 2012, 00:28:28 »
arkadaşlar, keklik adapte olamıyor, sülün daha başarılı ortama adapte oluyorda, peki ülkemizde sülün popülasyonu niçin çoğaltılmaz.
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Hasan SARIGÖÇMEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 22 Haziran 2013, 00:05:59 »
sansar problemi batı karadenz dedevar ormanda kumesde kus tavuk kalmadı önlem adına hic birseey yok sehir merkezinde geceleri çöplerde sansar görmek mümkün araştırmacı bir şekilde önlem alınmalı rasgele birşey yaplacaksa hiç yaplmasın  kurt olayı burdada yaşandı çünki memlekette yabani at kalmadi tayfun beye de sulun olayında katılmıyorum her yıl salım oluyr  sonuc yırtıcı sayı artımı su anada 2 sulun bulamazsınız cünkü hayvanlar rehabilite edilmyor artı bec gibi farklı türler denenmeli üretimi yapanlar araştırmacı olursa bu iş daha faydalı olur
Hasan SARIGÖÇMEN
1985 BARTINhttp://www.avlakforum.com/forum/avatariniz/avatar_39246_1399802389.png?time=1399802390

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 22 Haziran 2013, 00:54:59 »
ahmet bey kurt salınıyor falan demeyin bazı arkadaşlara çok komik geliyor gülmekten çatlayabilirler (sözün buradakilere değil) bazı arkadaşlar kurt yetiştirmesi yok devlet kurt salımı yapmıyor desede avcılık kurslarında domuz popülasyonunu dengelemek için kurt salımı yapıldığını ders veren hocalardan duydum hatta batı karadeniz bölgesinin hatta bolu- karabük illerinin kurt salımının en yoğun olduğu bölge olduğu söylendi... hatta bazı yerlerde arkadaşlarımdan tasmalı kurt görenler var yinede kurt salımı yok diyen varsa oda onların düşüncesi.... domuzların nüfusunu dengelemek için kurtların çoğalmasını isteyenler domuzların nüfusunu kontrol ettilermi acaba domuzlar bahçe ve tarlalara zarar veriyor ama benim görüşüm bizim bölgemizde aşırı domuz popülasyonu yok kış aylarındada genelde bizim bölgelerde domuz bulunmaz ve kurtlar bizim bölgede çoğalmaya başladı acaba domuz olmadığında kurtlar ne yiyecek tabiki evcil hayvanları av köpeklerini kuş tavşan karaca karaca yavrusu gibi dağdaki hayvanları yiyecek, doğa dengeyi sağlar bu hayvanları kurtlar dengede tutar demeyelim çünkü durum öyle değil kurt nüfusu hiç azalmıyor ama dağdaki hayvan sayısı kurt nüfusunun artmasıyla azalıyor bu nasıl oluyor derseniz kurdun dağda bir yok edicisi bulunmuyor  bu sansan gibi hayvanlar içinde geçerli açlıktan ölür derseniz oda pek mümkün değil kurtta diğer yırtıcılar gibi fırsatçı evcil hayvanlar av köpekleri tavuk çiftliklerinden atılanlarla hayatını devam ettirip çoğalmaya devam ediyor çoğalıp kurt sürüleri oluşdukçada yılardır yasak olan karaca nüfusuda tavşan nüfusuda bundan etkileniyor daha fazla etkilenecekte anlayacanız nüfusunun kontrol altına alınması için dışarıdan müdahale gerekiyor.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

The following users thanked this post: Yasin KESKİN