Gönderen Konu: Benelli Tüfekteki Yazım Yanlışı  (Okunma sayısı 8209 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Benelli Tüfekteki Yazım Yanlışı
« : 08 Temmuz 2020, 18:33:45 »
Benelli Vinci modeli tüfeğimi incelerken farkına vardım ki, tüfeğin namlusunun bir tarafında (Türkçesi "SİLAHI KULLANMADAN ÖNCE KULLANIM KILAVUZUNU OKUYUNUZ" olan) "READ OWNER'S MANUAL BEFORE USING GUN" yazması gerekirken hatalı bir şekilde tam olarak "FORDIWINNER S MANUAL BIFORE USINGS GUN" yazıyor.

Yazım hatasını farkedince tüfeğin seri numaralarıyla birlikte direkt Benelli Italy'e mail attım. Gelen cevap mailinde tüfeğin "xx" yılında Urbino'da imal edildiği, aynı yıl Türkiye'deki dağıtıcıya (Stoeger) satıldığını,  detaylı bilgi için yerel dağıtıcıyla kontakt kurabileceğimi yazmışlar ancak yazım hatasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar. Ben de konuyla ilgili Stoeger'a mail attım. Yazışmalar devam ediyor ancak henüz yazım yanlışıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Benelli gibi bir üretici böyle bir yazım yanlışı yapmış olabilir mi? Benelli hatayı farkettiği halde -istihkar ettikleri- Türkiye'ye bile bile pazarlamış olabilir mi? Kendi tüfeğinde benzer bir yazım yanlışı ile karşılaşan oldu mu?

« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2020, 15:06:33 Gönderen: Eren KARATAŞ »
  • Benelli Vinci 61cm, 71cm
  • Benelli 828 U Silver 71cm
1989 - Mersin

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Benelli Tüfekteki Yazım Yanlışı
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2020, 19:58:22 »
Namlu üzeri yazım yanlışları ile dolu. 2 3/4" OR 3" yazılması gerekirken, 2 3/4" DR 3" yazmışlar. Ben bu tüfeğin namlusunun İtalya'da değil Konya'da üretildiğini tahmin ediyorum. Tüfeği sıfır bayiden mi aldınız yoksa ikinci el mi aldınız?
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

The following users thanked this post: Mehmet PİLGİR, Mehmet Sabri MUTLUER, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2020, 22:01:01 »
Namlu üzeri yazım yanlışları ile dolu. 2 3/4" OR 3" yazılması gerekirken, 2 3/4" DR 3" yazmışlar. Ben bu tüfeğin namlusunun İtalya'da değil Konya'da üretildiğini tahmin ediyorum. Tüfeği sıfır bayiden mi aldınız yoksa ikinci el mi aldınız?

Osman bey,

Konunun gidişatı beni endişelendirmiyor değil ama bugüne kadar bu platformda açık seçik çok da tartışılmadığını tahmin ettiğim bazı durumların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyorum. Hatta Stoeger'a atmış olduğum ve endişelerimi ifadede ettiğim bir mailin ekran görüntüsünü de paylaştım. Konya'da bu tür işlerin yapıldığını ben de biliyorum. Sevindirici olan ise tüfeğin henüz ruhsatıma işlenmemiş olması. Memur arkadaş beni ve gelecek olan faturayı bekliyor işlemek için. Konu netlik kazanınca tüfeği ya iade edeceğim ya da resmen sahibi olacağım.

Tüfeği ikinci el olarak aldım. Satan arkadaş tüfeğin stok haliyle fully rifled olduğunu söyledi. (Mevzuat değişikliğinden önce bazı markaların fully rifled namlulu tüfeklerinin stok olarak pazara girdiğini bildiğim için söylediklerinin doğru olabileceğini düşündüm) Alır almaz en ufak parçasına kadar söküp titizlikle inceledim. Tüfeğin namlusu dışında soru işareti oluşturabilecek hiç bir yeri olmadığına kanaat getirdim.

Aşağıda eklediğim görsellerde de görüldüğü üzere kubuz üzerinde "Gardone Proof House" tarafından kullanılan markalama var. Olabildiğince net çekmeye çalıştım. Çıplak gözle görülebilmesi çok zor. Hikaye kubuzdan sonraki namlunun olduğu kısımda başlıyor.(seri no kubuz üzerinde yer alıyor)

Gerek Benelli gerekse Stoeger henüz net bir açıklama yapmadı. Cevap gelince yine burada paylaşacağım..

1989 - Mersin

The following users thanked this post: Osman ALP, Hakan UYAR

Çevrimiçi Kutay KUT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2020, 00:52:06 »
Eren Bey,
İlginç bir durumla karşı karşıyasınız. Anladığım kadarı ile tüfek Vinci ve bu sorun sadece rifle namlu da var. Eğer tüfek Vinci ise rifle namlunun yasal yollar ile ülkeye girmiş olması bana göre mümkün değil. Zira Vinci’nin lansman tarihi 2009 olmalı, fakat rifle namlular bu tarihten daha önce yasaklanmıştı diye hatırlıyorum.

Saygılar.
Kutay KUT
1979 BURSA

The following users thanked this post: Doğan İLGÜN, Fehmi TAŞKIN, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2020, 07:41:05 »
Eren bey,

Seri üretim yapan Benelli'nin böyle bir yazım hatası yapması mümkün değil. İfade ettikleri seri numarasının doğru oluşu (kopyalama yapılabildiği için) bir şey ifade etmez. Gerçekten ilginç bir durum. Bence bu namlu inceleme için geri gönderilmeli, size yeni tüfek verilmeli. Tüketici hakları yasasına göre bu "ayıplı mal" statüsüne girer.

saygılar
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2020, 08:16:58 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Osman ALP, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2020, 16:43:40 »
Osman bey,

Konunun gidişatı beni endişelendirmiyor değil ama bugüne kadar bu platformda açık seçik çok da tartışılmadığını tahmin ettiğim bazı durumların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyorum. Hatta Stoeger'a atmış olduğum ve endişelerimi ifadede ettiğim bir mailin ekran görüntüsünü de paylaştım. Konya'da bu tür işlerin yapıldığını ben de biliyorum. Sevindirici olan ise tüfeğin henüz ruhsatıma işlenmemiş olması. Memur arkadaş beni ve gelecek olan faturayı bekliyor işlemek için. Konu netlik kazanınca tüfeği ya iade edeceğim ya da resmen sahibi olacağım.

Tüfeği ikinci el olarak aldım. Satan arkadaş tüfeğin stok haliyle fully rifled olduğunu söyledi. (Mevzuat değişikliğinden önce bazı markaların fully rifled namlulu tüfeklerinin stok olarak pazara girdiğini bildiğim için söylediklerinin doğru olabileceğini düşündüm) Alır almaz en ufak parçasına kadar söküp titizlikle inceledim. Tüfeğin namlusu dışında soru işareti oluşturabilecek hiç bir yeri olmadığına kanaat getirdim.

Aşağıda eklediğim görsellerde de görüldüğü üzere kubuz üzerinde "Gardone Proof House" tarafından kullanılan markalama var. Olabildiğince net çekmeye çalıştım. Çıplak gözle görülebilmesi çok zor. Hikaye kubuzdan sonraki namlunun olduğu kısımda başlıyor.(seri no kubuz üzerinde yer alıyor)

Gerek Benelli gerekse Stoeger henüz net bir açıklama yapmadı. Cevap gelince yine burada paylaşacağım..

Eren bey %100 emin olun ki o namlu yerli üretim ve ne Benelli ile ne de başka bir firma ile bağlantısı olmayan merdiven altı üretim.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

The following users thanked this post: Osman ALP, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2020, 18:57:24 »
Fully Rifled namluların da Türkiye'de bazı atölyelerde yapıldığını duymuştum. Ülkemizde kontrollere denk gelirse yivli muamelesi görür. Kanunen yiv ve setlerin en az veya en çok kaç mm olması gerektiği belirtilmemiş. Mikron kadar bile olsa, elinizdeki namlu yivli ve setli olarak kabul edilir.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2020, 18:58:47 Gönderen: Osman ALP »
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

The following users thanked this post: Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2020, 20:50:29 »
Rifled slug namlular ülkemizde ruhsata bağlanamıyor. Ayrıca tüfeğin stok rifled slug gelmesi pek mümkün değil.
Rifled namluları Konya da üretenler olduğu doğru. Benellileri incelerseniz bir çok hata bulabilirsiniz ama yazım hatası bulamazsınız. Bu namluyu benellinin yapmış olma ihtimali yok. Eğer benelli yaptıysa ve bunu kabul ederse tüm dünyada büyük olay olur. Yerinizde olsam bu tüfeği almazdım.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Mehmet PİLGİR, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2020, 22:09:24 »

Bir arkadaşım da benzer namludan var, yazı baskısı derin ve düzgün, sizin namlunun orginal olması mümkün değil...

« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2020, 22:10:58 Gönderen: Semih MAVİLİ »
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

The following users thanked this post: Mehmet PİLGİR

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #9 : 10 Temmuz 2020, 12:33:26 »
bence bu konu buralarda tartışılmaması gereken bir konu.
İnşallah başınız ağrımaz...
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 11 Temmuz 2020, 06:28:28 »
Yerli vinci namlusu bencede. Ama yapanlara helal olsun
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 20 Temmuz 2020, 15:02:07 »
Eren Bey,
İlginç bir durumla karşı karşıyasınız. Anladığım kadarı ile tüfek Vinci ve bu sorun sadece rifle namlu da var. Eğer tüfek Vinci ise rifle namlunun yasal yollar ile ülkeye girmiş olması bana göre mümkün değil. Zira Vinci’nin lansman tarihi 2009 olmalı, fakat rifle namlular bu tarihten daha önce yasaklanmıştı diye hatırlıyorum.

Saygılar.

Kutay bey,

Tespitinizde çok haklısınız. Resmi gazete'yi karıştırdım biraz, ilgili mevzuat değişikliği 2004 yılında yapılmış. Vinci'nin lansmanı ise dediğiniz gibi 2009... Bu durumda rifled namlulu(?) Vinci modeli tüfeklerin yasal prosedürlerle ülkeye sokulabilmesi mümkün değil. Kaldı ki Benelli firmasının Vinci modeli tüfeklerinde rifled namlu seçeneği bulunmuyormuş.

Konunun ilginç yanlarına gelecek olursak;

Bilindiği gibi, Vinci modeli tüfekler alışılmışın dışında bir tasarıma sahipler. Geleneksel yarı oto.larda kubuz ve namlu iki ayrı parça iken, Vinci modeli tüfeklerin kubuz ile namlusu birdir. Birbirinden ayrılmazlar. Dolayısıyla namlu üzerinde herhangi bir değişikliğin ciddi uzmanlık gerektirdiğini düşünüyorum.

Benelli firmasının Vinci modeli tüfekleri için rifled namlu üretmediği gerçeğinden yola çıkacak olursak bu namlunun hikayesi konusunda iki ayrı senaryodan bahsedilebilir; ya kubuz ve namlu ayrı ayrı imal edilip birbirine kaynaştırıldı ya da orijinal namlu orijinal kubuzdan bir şekilde ayrıştırılarak rifled namlu kubuzla birleştirildi.

Vinci tüfeği inceleyenler bu tüfeğin kubuzunun taklit edilmesinin zor olduğunu anlayabilirler. Herhangi bir cnc tezgahında kolayca imal edilebileceğini düşünmüyorum. Fayda/maliyet ilişkisi özelinde düşünüldüğünde böyle bir girişimi de açıkçası olasılık dışı görüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi bu tüfeğin kubuz kısmı orijinal. Yani tüfeğin orijinal namlusu bir şekilde kubuzdan ayrıştırılıp yerine rifled namlu takılmış.

Tüfeğin fiziksel kontrollerinin özeti;
  • Bolt mekanizması bolt kolundan tutularak el ile yavaşça bırakılınca bile döner kafa mükemmel şekilde kilitleniyor. Ne kilitlenme çemberinde ne de döner kafa tırnağında en ufak bir hata, aşınma söz konusu değil. Kilitlenme çemberinden fişek yatağının bittiği yere kadar herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığı anlaşılıyor.
  • Namlu boyasını kubuzun bittiği yerden itibaren 10cm kadar ince bir şerit şeklinde çözdüm, daha sonra bir kısmını kazıdım. Herhangi bir kaynak belirtisi yok. Birleştirme konisinin fişek yatağıyla buluştuğu kısma kadar namlunun yekpare olduğu kesin. Kaynakla ek yapılmamış. Kubuza kaynaştırılmış orijinal namlunun nasıl söküldüğü, rifled namlunun fişek yatağıyla tekrar nasıl kaynaştırıldığı ve bunları yaparken kubuzun -tabiri caizse- nasıl mundar edilmediğini çözebilmiş değilim.
  • Namlunun altında yer alan, el kundağını tutan sürgüde de herhangi bir aşınma yok. El kundağı fit bir şekilde namluya oturuyor. Sürgünün orijinal namludan kesilip rifled namluya takıldığı belli. Bu işlemi de yine mükemmel denilebilecek bir işçilikle yapılmışlar.
  • Namlu içine çıplak gözle bakıldığında ne yiv ve setlerde, ne de spiral görüntüde en ufak bir hata yok gibi görünüyor. Namlunun ucundan 5 cm kadar içeriye doğru kumpasla ölçüm yaptık. Hem yivlerin, hem de setlerin mikron değerleri birebir aynı.
  • Namlu yüzeyine talaş kaldırmaya bağlı olarak pütürlenme asla yok. Tahminimce iyi bir tezgahta işlenmiş olmalı.
  • Namlu üzerindeki yazıların yazı tipi, Benelli'nin kullanmış olduğu yazı tipinin birebir aynısı. Yedek Vinci kaval namlusu ile karşılaştırdık, yazının derinliği bile neredeyse aynı. Fotoğrafta yazının belirsiz gibi görünmesi ışıktan kaynaklı.

Özetle söz konusu rifled namlunun orijinalliğini fiziksel incelemeyle tespit edebilmek çok zor. Nitekim yazım yanlışı olmasa teyit için Benelli'ye mail yazmayabilirdim. Bir namlunun orijinalliğini farklı şekillerde tespit edebilmek de mümkün. Benelli'nin Vinci için rifled namlu imal etmediği bilgisine resmi teyit almadan da bir şekilde ulaşılabiliyor.

Benim anlamadığım, böyle bir işlem için onlarca marka model tüfek varken, sadece namlusu ortalama ikinci el avrupa tüfeği fiyatlarında olan bir tüfeği hiç etmek pahasına kim, neden harcamak ister?

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2020, 15:49:38 Gönderen: Eren KARATAŞ »
1989 - Mersin

The following users thanked this post: Hakan UYAR

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 20 Temmuz 2020, 15:45:01 »
Eren bey,

Seri üretim yapan Benelli'nin böyle bir yazım hatası yapması mümkün değil. İfade ettikleri seri numarasının doğru oluşu (kopyalama yapılabildiği için) bir şey ifade etmez. Gerçekten ilginç bir durum. Bence bu namlu inceleme için geri gönderilmeli, size yeni tüfek verilmeli. Tüketici hakları yasasına göre bu "ayıplı mal" statüsüne girer.

saygılar

Mehmet bey,

Benelli'nin böyle bir hata yapmasını ben de mümkün görmüyorum. Konuyu açarken kesin yargı çıkarılabilecek ifadeler kullanmamamın sebebi konunun forumun amacına uygun olarak tartışılmasını istememdendir.

Dediğiniz gibi seri numarasını teyit etmeleri bir şey ifade etmez. Malum minareyi çalan kılıfına uyduruyor :)

Tüfeği ikinci el olarak ruhsat sahibinden aldığım için ayıplı mal hükümlerine 6502 sayılı kanuna göre değil, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa göre bakmak gerekiyor. Nitekim orijinal namlunun niteliği değiştirilmiş olduğundan bu durumdan ne Benelli ne de ithalatçısı Stoeger sorumlu.

Tüfeğin ayıplı olduğunu 6098 sayılı kanunun "md.219-ayıptan sorumluluk" ve "md.227-alıcının seçimlik hakları"nı içeren kanun hükümleriyle beraber satıcıya bildirdim. Satıcı da tüfeği ikinci el olarak satın almış ve söz konusu ayıptan haberdar olmadığını düşünüyorum. Kendisine tüfeği iade etmek istemediğimi md.227 seçimlik haklardan "satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme" hakkımı kullanmak istediğimi söyledim. Satıcıyla yeni bir namlu alınması konusunda anlaştık. Yeni namlu siparişi verildi.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2020, 11:40:35 Gönderen: Eren KARATAŞ »
1989 - Mersin

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 20 Temmuz 2020, 16:37:20 »
Eren bey %100 emin olun ki o namlu yerli üretim ve ne Benelli ile ne de başka bir firma ile bağlantısı olmayan merdiven altı üretim.

Mehmet bey,

Yerli üretim olduğu noktasında sizinle hemfikirim. Bu işin yakın coğrafyamızda, Avrupada ve ABD'de de yapıldığını biliyorum. Hatta bazı ülkelerde ve ABD'nin bazı eyaletlerinde tüfeklerin niteliklerinin değiştirilmesi o ülkelerin yerel mevzuatlarında yasadışı olarak nitelendirilmiyor. Ben bu namlunun yurtdışında değil, yurtiçinde yapıldığını düşünüyorum.

Merdiven altı denilince insanların aklında evin bodrumunda kurulmuş derme çatma bir imalathane imajı beliriyor. Aslında bu ifadenin kayıtdışı üretim yapılan her türlü, her ölçekteki imalathaneler için kullanıldığını unutmamak gerekir. Hatta (sektör farketmeksizin) bazı büyük imalatçı firmaların tesislerinde bile (kontrollü ya da kontrol dışı) kayıtdışı üretimler söz konusu olabiliyor.
1989 - Mersin

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 20 Temmuz 2020, 17:41:00 »
Ben sizin kadar iyimser ve kibar olamıyacağım.
Bu namluyu yapmaya çalışan insan ,o kadar vasıfsız ki orjinal yazıyı bile kopyalamayacak kadar okuma yazma bilmeyen birisi.Böyle birinin yaptığı namluyu kullanmak (üstelik yivli) intihar , satmak ise cinayettir.

• 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 20 Temmuz 2020, 17:43:41 »
Fully Rifled namluların da Türkiye'de bazı atölyelerde yapıldığını duymuştum. Ülkemizde kontrollere denk gelirse yivli muamelesi görür. Kanunen yiv ve setlerin en az veya en çok kaç mm olması gerektiği belirtilmemiş. Mikron kadar bile olsa, elinizdeki namlu yivli ve setli olarak kabul edilir.

Rifled slug namlular ülkemizde ruhsata bağlanamıyor. Ayrıca tüfeğin stok rifled slug gelmesi pek mümkün değil.
Rifled namluları Konya da üretenler olduğu doğru. Benellileri incelerseniz bir çok hata bulabilirsiniz ama yazım hatası bulamazsınız. Bu namluyu benellinin yapmış olma ihtimali yok. Eğer benelli yaptıysa ve bunu kabul ederse tüm dünyada büyük olay olur. Yerinizde olsam bu tüfeği almazdım.

Osman bey, Fehmi bey,

Önceki iletilerde Konya ilimizin ismini zikrettim ama bu işlerin memleketin her yerinde yapılabildiği aşikar. Her mevzunun Konya ile ilişkilendirilmesi kalıplaşmış bir davranış haline geldi artık. Bu namlu Konya'da da yapılmış olabilir, İstanbul'da da...

İlgimi çektiği için yazıyorum, TOBB sektörde faaliyet gösteren firmaları dört grupta sıralamış:

1. Grup Firmalar: Av tüfeği ana gruplarının her ikisini de kendi işyerlerinde imal eden ve
       tüfek montajını yapıp üretenler.
   2. Grup Firmalar: Av tüfeklerinin yalnızca namlularını delip raybalayan ve hazır namlu
       olarak 3. Gruptaki firmalara satanlar.
   3. Grup Firmalar: Av tüfeklerinin yalnız namlularını delme ve raybalama işini 4. Gruptaki
       firmalara fason olarak yapanlar.
   4. Grup Firmalar: Av tüfeklerinin yalnız kubuz imalatını kendi işyerlerinde yapan,
         a) Namlularını 2. Gruptaki firmalardan hazır olarak satın alan,
         b) Namlularını 3. Gruptaki firmalara fason olarak deldirip raybalatan ve montajını yapıp
             üretenler.

Özellikle 2. ve 3. grup firmalar namlu imalatı konusunda uzmanlaşmış firmalar. Üretmiş oldukları mamul, 4. grup firmaların yarımamulü durumunda. Bu namlu 2. ya da 3. grup bir imalathanenin de ürünü olabilir.

Ref: https://www.tobb.org.tr/SanayiMudurlugu/Documents/KapasiteKriterleri/grup3829.pdf
1989 - Mersin

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 20 Temmuz 2020, 18:43:27 »
Ben sizin kadar iyimser ve kibar olamıyacağım.
Bu namluyu yapmaya çalışan insan ,o kadar vasıfsız ki orjinal yazıyı bile kopyalamayacak kadar okuma yazma bilmeyen birisi.Böyle birinin yaptığı namluyu kullanmak (üstelik yivli) intihar , satmak ise cinayettir.

Mehmet bey,

İmalat sanayiine yabancı biri değilim. Yazım hatası olabilir. Namlu üzerine yazı yazma işini yapan elemanın işgüzarlığı, ortaya çıkan ürünü ıskarta mal yapmaz. Namlu imal etmek ayrı iş, üzerine yazı yazmak ayrı iş. Eğer o yazıyı yazan vasıfsız eleman namluyu da imal etmiş ise o zaman söylediklerinizde haklısınız.

İyimser olduğumu namlu üzerinde yapılan işlemlerle ilgili yapmış olduğum yorumdan mı çıkardınız bilemiyorum ama namluyu en ince detayına kadar incelemiş kişi olarak yapılan işin ne kadar ustaca olduğunun canlı şahidiyim. Yine düşüncelerim yalnızca beni bağlar.

Yukarıda Stoeger'a atmış olduğum bir mailin ekran görüntüsünü paylaşmıştım. O mailde "Namlu üzerinde oynama yapılmışsa bu güvenlik zafiyeti oluşturacağından hiç kullanmamayı tercih ederim." demişim. Eğer bu namluyu kullanmak gibi bir niyetim olsa yeni bir namlu için anlaşılan parayı cebime koyar, namlu siparişi vermezdim.

Üzerinde oynama yapılan namlu Stoeger'a gönderilip bertaraf edilecek. Hurda raporu hazırlanacak.
1989 - Mersin

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 20 Temmuz 2020, 20:11:33 »

Bir arkadaşım da benzer namludan var, yazı baskısı derin ve düzgün, sizin namlunun orginal olması mümkün değil...

Semih bey,

Paylaşmış olduğunuz ikinci görseldeki tüfek cordoba mı? Tüfek cordoba ve üzerindeki namlu rifled ise o namlunun orijinal olma ihtimalinin olmadığını bilmenizi isterim.

Yine bilmenizi isterim ki piyasada en çok yerli rifled namlu Remington namluları... Namlu üzerinde yazım hatası bulunmaması veya yazının derin olması o namlunun orijinal olduğunu göstermez. Remington namlusundaki gibi derin bir yazı, bir avrupa tüfekte namlunun hurdaya çıkmasına bile sebep olabilir.

Rem 11 serisi rifled namluları konusunda bir fikrim yok ama Rem 870'in rifled namlusun yiv-seti aşağıda paylaştığım görseldeki gibi olmalı. Görselde de görüldüğü üzere orijinal Rem 870 fully rifled namlusunda 8 set, 8 yiv bulunur. Yine görseldeki gibi her bir setin bir kenarı daha yayvandır. Gün ışığında, namlu direkt olarak ışık kaynağına tutulmadan namlu ucundan bakıldığında her bir setin köşeli olan kenarından ötürü 8 adet spiral gölge oluşur.

Rem namlularının orijinalliğini teyit etmek için aşağıdaki şablonu kullanabilirsiniz:

« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2020, 20:15:33 Gönderen: Eren KARATAŞ »
1989 - Mersin

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 21 Temmuz 2020, 21:41:37 »
Eren bey polemik olmasın ben sadece yardımcı olmak istedim,
Ben birçok orginal  rifled namluyu yakinen gördüm, bir arkadaşım da bunlardan var, Görünen namlu Cordoba nin değil, Benelli M1ve M2 nindir,ayrıca Remington orginalleri ve Hastisgleri bile çok gördüm, bu yüzden yorum yaptım, sonuc olarak bu namlu orginal değil,birkacta orginal namlu resmi paylaşayım...

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2020, 22:34:36 Gönderen: Semih MAVİLİ »
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

The following users thanked this post: Hakan UYAR, Doğan ATEŞ, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 22 Temmuz 2020, 01:41:31 »
Eren bey polemik olmasın ben sadece yardımcı olmak istedim,
Ben birçok orginal  rifled namluyu yakinen gördüm, bir arkadaşım da bunlardan var, Görünen namlu Cordoba nin değil, Benelli M1ve M2 nindir,ayrıca Remington orginalleri ve Hastisgleri bile çok gördüm, bu yüzden yorum yaptım, sonuc olarak bu namlu orginal değil,birkacta orginal namlu resmi paylaşayım...

Semih bey, birbirimizi tanımıyoruz. Yanlış anlaşılmasın ben de yardımcı olmaya çalışıyorum.

Önceki iletinizde paylaşmış olduğunuz görseldeki Benelli'nin el kundağı Crio Comfort, Cordoba, M2, sentetik kundaklı Montefeltro gibi birçok Benelli modelinde kullanılıyor. Profilinizin imza kısmında Cordoba modeline sahip olduğunuzu görünce Benelli'nin bu model tüfekleri için rifled namlu üretmediği konusunda iyi niyetli olarak uyarmak istedim. Sizin rifled namlulara aşina olduğunuzu bilebilmem mümkün değil. Amacım polemik yaratmak değildi.

Benim referans olsun diye yazdığım, paylaşmış olduğum görsel forumu takip eden herkes içindir. Nihayetinde ülkemizde bu işin azımsanmayacak bir pazarı var. Amacım bu namlulara merak saran, sahip olmak isteyen insanları bu pazardaki iyi niyet barındırmayan olası durumlara karşı uyanık olmalarını sağlamak. Kutay beyin iletisine yazmış olduğum cevabı incelemişseniz "çakma" bir rifled namlunun nasıl bir işçilikle yapıldığını okumuş olmalısınız. Namludaki yazım yanlışını farketmesem zokayı yutmuştum.

Herkes rifled namlulara aşina olmayabilir. Yazım yanlışını farkedebilecek ingilizce seviyesinde de olmayabilir. İngilizce seviyesi yeterli düzeyde olsa bile orijinal diye aldığı, aslında orijinal olmayan namluda herhangi bir yazım yanlışı olmayabilir de. Bu konu sadece rifled namlular özelinde düşünülmesin. Yerli üretim bir ithal(!) namluyu orijinal diye satmaya çalışan insanlar olduğunu biliyorum.

Paylaşmış olduğunuz görseller için teşekkür ederim. Güzel bir referans oldu.

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2020, 17:44:02 Gönderen: Eren KARATAŞ »
1989 - Mersin

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 22 Temmuz 2020, 12:41:55 »
Arkadaşlar,

Eren Bey, dikkati sayesinde ülkemizde yaygın görünen sahteciliğin bir tesbitini yapmış... Sağ olsun.
Z
Bu konuda "genel Bilgi" çerçevesinde bir şeyler söylemek gerekirse;

- Büyük çaplı namlularda yiv set açımı "Broach" denen, konik rayba benzeri, kısa aralıklarla çok küçük miktarlarda
ölçü artıran ve tek geçişle işini bitiren iyi vasıflı karbürlü çeliklerden imal edilmiş kılavuzlarla yapılır. Özellikle Rus veya
yakın ülkelerden gelen bu tür malzemeyi bir zamanlar İstanbul'da "Polonya Pazarı" diye anılan kaçak mal satım
alanlarında görmek mümkündü. Tüfekçi esnafımız büyük ihtimalle halen oralardan temin ettikleriyle bu işleri
yapıyor olsa gerektir. İyi honlanmış bir namludan yeteri hız ve kesiksizlikle geçirilmiş bir broach, işini kaliteli şekilde
yapıp bitirir... Sonradan  yapılacak bir honlamayla işlemin yerli veya yabancı olduğunu ayırabilmek mümkün değil
gibidir. Çok büyük kuruluşlar muhtemelen yivlemeyi soğuk dövmeyle veya makaralı sıvamayla dahi yapıyor olabilirler
ancak, zaten hayli kısıtlı bir pazar için böyle pahalı yöntemleri uygulayacak işletmeler sanıyorum ki bulunmaz.

Büyük firmalar namlu üzerindeki markalamayı, yüksek basınçlı baskı makaralarının tek geçişiyle, ancak dönü nedeniyle
her harf ve rakamı tek tek basarak yaparlar... Bu işlem baskı yapılan metalin mikro bünyesini de markalama yerlerinde
daha derine yoğunlaştırır ve mekanik olarak silinmiş yazıların, hafif asitlerle muamelesi sonucu gerçek yazıyı biraz flu
şekilde orada görmek mümkündür. Bazı ülkelerde bu nevi markalama zorunludur. Dıştan bakıldığında, bu yazılar baskı
sırasında çok küçük ölçülerde dışarı doğru da hafif bir çıkıntı verdiklerinden yazı yüzeyi, esas yüzeye kıyasla eser
derecede engebeli gibi görünür. Markalama karakterinin aynısını günümüzün lazer yazıcıları verebilmektedir. Ancak bu
yazıların görünümü, civarıyla düm düz aynı yüzeydedir. Baskı markalamayla ayırd etmek mümkün olur. Bu nedenle,
süpheli ürünlerde, markalama lazer cihazıyla yapılmışsa endişelenmek için iyi bir sebep var demektir. Öte yandan belki
yabancı kuruluşlar dahi lazer yöntemine  geçiş yapmış da olabilirler. Bunu en iyi şekilde o firmalara sorarak öğrenmek
mümkündür.

Çoğu yabancı tüfek yapımcısı, Benelli dahil, namlu ve arkasındaki uzantıyı ayrı ayrı yapmakta, sonradan vidalı olarak
birleştirip, sentetik esaslı reçinelerle tesbit etmektedir. Bunlar hayli yüksek ısı tatbikiyle birbirlerinden ayrılabilirler. Parçalı
yapımın en esaslı delili, namluya geçişte net kesimli konik bölgedir. Sayın Eren Bey'in örneği de buna benzemektedir.
Çakmacının yapacağı, ısıyla iki parçayı ayırmak, sonradan yivli namluyu çakıp gerekiyorsa sert lehimle gerekli üst aksesuarı
eklemek olacaktır. Bir zamanlar Remington ve Beretta namlularında görülen tek parça yapımını halen sürdürebilen firma
muhtemelen yoktur. Tek parça görünümü varsa bile büyük ihtimalle lazer kaynakla ekli olarak yapılmaktadır.

Acizane yazabildiklerim, kısıtlı bilgi, tecrübe çereçevesinde olağan malumattan öteye geçemez ve inanın, düzenbazlığın
sınırı  yoktur... Onların yapabileceklerine akıl sır erdirilemez.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2020, 20:13:36 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Hakan UYAR, Eren KARATAŞ

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 22 Temmuz 2020, 17:33:58 »
Arkadaşlar,

Eren Bey, dikkati sayesinde ülkemizde yaygı görünen sahteciliğin bir tesbitini yapmış... Sağ olsun.

Bu konuda "genel Bilgi" çerçevesinde bir şeyler söylemek gerekirse;

- Büyük çaplı namlularda yiv set açımı "Broach" denen, konik rayba benzeri, kısa aralıklarla çok küçük miktarlarda
ölçü artıran ve tek geçişle işini bitiren iyi vasıflı karbürlü çeliklerden imal edilmiş kılavuzlarla yapılır. Özellikle Rus veya
yakın ülkelerden gelen bu tür malzemeyi bir zamanlar İstanbul'da "Polonya Pazarı" diye anılan kaçak mal satım
alanlarında görmek mümkündü. Tüfekçi esnafımız büyük ihtimalle halen oralardan temin ettikleriyle bu işleri
yapıyor olsa gerektir. İyi honlanmış bir namludan yeteri hız ve kesiksizlikle geçirilmiş bir broach, işini kaliteli şekilde
yapıp bitirir... Sonradan  yapılacak bir honlamayla işlemin yerli veya yabancı olduğunu ayırabilmek mümkün değil
gibidir. Çok büyük kuruluşlar muhtemelen yivlemeyi soğuk dövmeyle veya makaralı sıvamayla dahi yapıyor olabilirler
ancak, zaten hayli kısıtlı bir pazar için böyle pahalı yöntemleri uygulayacak işletmeler sanıyorum ki bulunmaz.

Büyük firmalar namlu üzerindeki markalamayı, yüksek basınçlı baskı makaralarının tek geçişiyle, ancak dönü nedeniyle
her harf ve rakamı tek tek basarak yaparlar... Bu işlem baskı yapılan metalin mikro bünyesini de markalama yerlerinde
daha derine yoğunlaştırır ve mekanik olarak silinmiş yazıların, hafif asitlerle muamelesi sonucu gerçek yazıyı biraz flu
şekilde orada görmek mümkündür. Bazı ülkelerde bu nevi markalama zorunludur. Dıştan bakıldığında, bu yazılar baskı
sırasında çok küçük ölçülerde dışarı doğru da hafif bir çıkıntı verdiklerinden yazı yüzeyi, esas yüzeye kıyasla eser
derecede engebeli gibi görünür. Markalama karakterinin aynısını günümüzün lazer yazıcıları verebilmektedir. Ancak bu
yazıların görünümü, civarıyla düm düz aynı yüzeydedir. Baskı markalamayla ayırd etmek mümkün olur. Bu nedenle,
süpheli ürünlerde, markalama lazer cihazıyla yapılmışsa endişelenmek için iyi bir sebep var demektir. Öte yandan belki
yabancı kuruluşlar dahi lazer yöntemine  geçiş yapmış da olabilirler. Bunu en iyi şekilde o firmalara sorarak öğrenmek
mümkündür.

Çoğu yabancı tüfek yapımcısı, Benelli dahil, namlu ve arkasındaki uzantıyı ayrı ayrı yapmakta, sonradan vidalı olarak
birleştirip, sentetik esaslı reçinelerle tesbit etmektedir. Bunlar hayli yüksek ısı tatbikiyle birbirlerinden ayrılabilirler. Parçalı
yapımın en esaslı delili, namluya geçişte net kesimli konik bölgedir. Sayın Eren Bey'in örneği de buna benzemektedir.
Çakmacının yapacağı, ısıyla iki parçayı ayırmak, sonradan yivli namluyu çakıp gerekiyorsa sert lehimle gerekli üst aksesuarı
eklemek olacaktır. Bir zamanlar Remington ve Beretta namlularında görülen tek parça yapımını halen sürdürebilen firma
muhtemelen yoktur. Tek parça görünümü varsa bile büyük ihtimalle lazer kaynakla ekli olarak yapılmaktadır.

Acizane yazabildiklerim, kısıtlı bilgi, tecrübe çereçevesinde olağan malumattan öteye geçemez ve inanın, düzenbazlığın
sınırı  yoktur... Onların yapabileceklerine akıl sır erdirilemez.

Saygılar.

Sayın S.Alper bey, saygıdeğer büyüğüm,

Vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bu platform öğrenmeye arzu duyan bizim gibi işin henüz emekleme safhasındaki genç arkadaşlar için gerçekten çok büyük bir nimet. Paylaşımlarınızdan büyük keyif aldığımı bilmenizi isterim.

Aşağıda alıntılamış olduğum cümleniz dikkatimi çekti;

Alıntı
...
Çok büyük kuruluşlar muhtemelen yivlemeyi soğuk dövmeyle veya makaralı sıvamayla dahi yapıyor olabilirler
...

Meşhur internet ansiklopedisinde şöyle bir bilgi mevcut:
"Yiv-set çekme işlemi namlunun cinsinin yanında yivli bir silah yapımının en pahalı kısmını oluşturur. aynı çap ve uzunluktaki bir namlunun hatta ve hatta aynı metal ve aynı işlemden üretilmiş olmasına karşın yiv-setteki hassasiyetinden dolayı aralarında katlarca fark olabilir. örn. G3 gibi bir piyade tüfeğinin maliyeti 800$ civarında iken; yüksek dikkat gerektiren fakat fikir olarak yine G3'ün üretici firması H&K tarafından G3 üzerinden geliştirilmiş olan ve G3 ile aynı mermiyi(7,62x51mm NATO) kullanan PSG-1 gibi bir keskin nişancı tüfeğinin namlusunun maliyetinden dolayı maliyeti 10.000$ civarındadır."

Yine soğuk dövme methodu ile ilgili şu bilgiler verilmiş:
"Makinaları çok pahalı, üretim hattı maliyetlidir. Tüm ABD'de bu tezgâhın sayısı 30'u geçmez (Remington ve Ruger tarafından kullanılır)
Heckler&Koch, Steyr, Glock, Sako, Sig-Sauer tarafından kullanılan yöntemdir (Avrupalı üreticiler)"

Alıntı
"... zaten hayli kısıtlı bir pazar için böyle pahalı yöntemleri uygulayacak işletmeler sanıyorum ki bulunmaz"
tespitinizde ne kadar haklı olduğunuzu göstermek için yine genel bilgi çerçevesinde paylaşmak istedim.

Saygılar..
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2020, 17:35:41 Gönderen: Eren KARATAŞ »
1989 - Mersin

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 22 Temmuz 2020, 20:15:02 »

Eren Bey, teşekkür ederim...

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #23 : 22 Temmuz 2020, 21:15:22 »
Eren bey;
bahsi geçen namlu yurt dışında üretilip ülkemize giriş yapmış olabilir mi? 
sonuçta şunu da biliyoruz ki;
Remington, benelli, mossberg gibi markalar için faklı firmaların üretimleri mevcut. en bilinen örnekleri hastings, verney carron.
Hatta Türkiye de resmi olarak Rifled namlu üreten firmalar mevcut. E-Bay da Chaerles Daly bir rifled namluya rasladım.
Üzerinde MADE IN TURKEY yazıyor. 

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2020, 21:29:30 Gönderen: Abdullah ORUÇ »
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #24 : 22 Temmuz 2020, 22:45:29 »

Arkadaşlar,

Beretta, Remington. FN, Sako, Verney Carron gibi büyük firmalar namlularını soğuk dövme metoduyla
yaparlar.,. Yivsiz namluları da bunlara dahildir.  Bu uygulama, ışınsal yerleştirilmiş dövme başlıklarının
yatak dahil tüm namlu iç ölçüsünü taşıyan sert ve dayanıklı nüveler üzerine geçirilmiş namlu çapından
daha büyük kovanları darbelerle namlu nihai şekline getirmesiyle gerçekleşir. Bu şekilde soğuk dövülen
malzeme normalden daha yoğun bir iç bünye kazanır... Dayanıklığı olağan üstüdür. Oluşan gerginliğin
kaldırılması için tavlamaya tabi tutulur.

Bu kuruluşlar için sadece nüveyi değiştirerek av tüfeklerine yivli namlu üretmek, eğer yeteri pazar mevcutsa
basit bir uygulamadır. Dolayısıyla tanınmış firmaların özellikle Amerika glbi geyik avı için uzun menzilli
tüfeklerin muhtelif yerlerde sınırlandırıldığı ülkelere yivli namlulu av tufekleri üretmesi , namlularını soğuk
dövme yöntemiyle imal etmesi olağandır.

Özel üreticilerinden "Hastings" in namlu üreticisi de, Fransa "Famas" piyade tüfeklerinin tedarikçisi "Verney
Carron" dur.  Onun namluları da mutlaka soğuk dövme yöntemiyle imal ediliyor olmalıdır.
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Yaşar KÖKÇEN, Eren KARATAŞ