Gönderen Konu: Kuluçka Makinası Çıkımları-Doğrularım ve Hatalarım(Resimli)  (Okunma sayısı 11914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yüksel TABANCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Öncelikle bu işe gönül veren herkese merhaba.
Piyasada birçok kuluçka makinası araştırdım 100 çıkım verenler 600 tl civarı bende kendim imal edeyim dedim.
Buzdolabı 20 tl.
Termostat 50 tl.
Motor 27.5 tl --kullanmadan çarklar bozuldu :(
demir aksam 20 tl.
lambaların olduğu düzenek 10 tl. (4 adet lamba 100 wt. ve 4 adet giriş yeri)
elektrik faturası daha gelmedi :)
Şubatın 2 sinde yumurtaları koydum toplam 97 tane. Şubatın 19 unda çıkmaya başladılar ilk başta çok güzel geldi sonra yumurtaladan 52 tanesi boş çıktı(lamba ile baktım) şuan hala çıkım devam ediyor ama çıkarken çok zorlanıyorlar 17 tane civciv çıktı bunların 10 tanesi çok sağlam 7 tanesi resimdede gördüğünüz gibi 5 tanesinin bacakları sağa sola açıldı 2 taneside tam olarak tırnaklarını açamıyor.Ben şimdi nerde yanlış yaptım.Resimde makinadaki aksaklıkları görüp söyleyebilirmisiniz.

« Son Düzenleme: 22 Mart 2012, 09:48:09 Gönderen: Yüksel TABANCA »

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

evet arkadaşlar 97 yumurta koymuştum bunların 18 tanesi çok sağlıklı resimdede görünüyorlar, 50 ye yakını boş çıktı, 20 ye yakını yumurtanın içinde oluşmuş şekilde öldü, 6 tanesi de yumurta içinde tam civciv görünümünü almış şekilde öldü, 6 tanesi çıktıktan öldü (baçakları yamuktu) 2 tanesinin baçakları yamuktu bacakların birbirine bağladım ve düzeldi ama takip edin civcivler çok çabuk gelişiyor ve ipler ayaklarını sıkabiliyor.

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
makinamı yeniden dizayn edip 200 ün üzerinde yumurta koydum ve dijital göstergeli ve nemi kendisi ayarlayabilen bir nemlendirme cihazı aldım ve buzdolabının içerisine koydum nemi 60 a ayarladım. Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum bakayım yanlışım var mı ?

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
ayaklarını iple bağlamak doğru fakat ipleri 3 gün falan sökme.birde ayak aralarına bagladığın ip ayak aralığı mesafesi kadar olmalı.bu sorunu zaten çözmüşsün.nem az geliyorsa çıkım zor olur su kaplarını arttırman yada camsil şişesi gibi bir şişeyle toz şeklinde  spreyleme yap aralıklı olarak çıkıma çok faydası olur.ayrıca yumurtalar bu aylarda pek randımanlı olmayabiliyor.daha sağlıklı döllenmiş yumurta ve bici büyütmek için  bir ay sonrası daha uygun.çıkan bicilere şekerli su ve bebek vitamini takviyesi yaparsan iyi olur.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
bu arada yumurtaları çevirmek çok önemli.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
bu gidişle 600 tl yi harcayayacaksın o makinayı almadan.. :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ayağını bağladıklarım düzeldi.
şimdi buhar makinası iyi üflüyor ama alt kat için iyi en üst kat için pek bişe diyemiyecem benim sorum yumurtaların üzerinde küçük su kabarcıkları oluyor yumurta için bi sorun olur mu?

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
600tl deyilde şuana kadar 250-300 tl lik bir masraf yaptım bundan sonrada zaten masraf yapmam.(yumurtalar bedava :) )

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

çıkımlar başlıyor en alta koyduklarım 8 ine kadar çıkacak yorumlarınızı bekliyorum

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

Evet arkadaşlar ikinci denemem de bitmek üzere 235 yumurta koymuştum 50 si boştu.100 tanesi net bir şekilde çıktı. 50 tanesi dolu ama yumurtanın içindeki sıvıyı bitiremediklerinden çıkamadılar.geri kalanlar çıkım sırasından ve çıktıktan sonra öldüler.
bu denememde şunu anladım nem çıkım oranını çok etkiliyor nemi direk yumurtalara vurdurmayacaksın bir daha ki denemede görüşmek üzere.

Çevrimdışı Emrah SAVLI

• AvlakForum Üye
  • *
yüksel bey öncelikle merhaba ben sizin yaptığınız makinanın manuelini 5 yıl önce yaptım 60*60 genişliğinde termostatlı 60 amper lamba ve nemlenmesi için konserve kutusu içinde bi miktar su koydum. Yumurtadan çıkan civcive yardım edersen yani yumurtayı kırarsan civciv sakat doğar yürüme zorluğu çeker bacakları sağa sola kayıyorsa iple bağlamanı tavsiye ederim..
Emrah Savlı   Antalya  05438721231

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Emrah bey ilk denememde civcivlerin bacakları sağa sola kaymıştı ikinci çıkımda öyle birşey yaşamadım.

Çevrimdışı A.Rıza ÇİÇEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kuluçka Makinası Çıkımları-Doğrularım ve Hatalarım(Resimli)
« Yanıtla #12 : 11 Aralık 2014, 16:12:16 »
yüksel bey öncelikle sizi tebrik ediyorum kimse böyle işlerle uğraşmıyor, eskilerden bende incelemiştim kuluçka makinalarını bu işi öncelikle rezistans ve özel kuluçka termostatlarıyla yapmanızı tavsiye ederim birde kabin yalıtımı iyi olması gerekir üst noktadan bir delik ve alt noktadan bir delik açmanız lazım pimaş boru veya pvc boru ile üst delik içine bir fan vakumu iyi olan alt deliğe bağlantı vereceksiniz yükselen sıcak hava yukardan aşağıya sürekli sirküle olması gerikiyor alt tabana bir plastik tepsi koyacaksınız metalde olabilir nemlendirme için birde yumurtaların durduğu tutuculara elle veya mekanik olarak konum değiştirme hareket kabiliyeti vermeniz lazım yumurtarı döndürmek için aklıma gelenler bunlar başarılar diliyorum kolay gelsin... Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın saygılar...
A RH (+) 1981-Ankara

Çevrimdışı Berşan UÇAR

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Kuluçka Makinası Çıkımları-Doğrularım ve Hatalarım(Resimli)
« Yanıtla #13 : 11 Aralık 2014, 16:27:07 »
Alibeyin dediklerine katılıyorum.sıcaklığı sabit tutmak için fan olması şart lambaya yakın yer çok ısınıp pişer uzakta olan düşük ısıda bozulur.birde sakat çıkımda yumurtayı döndürmek çok önemli günde 2 defa hatta üç defa döndürmelisiniz yoksa çıkan civcive yapışıp sakat doğuyor. İnternetten araştırın nem döndürme fan ve derece kombinasyonu olmadan civciv olmaz.birde döllü yumurta almak için horozun bastığını görmelisiniz.rahatsız olabilir veya çok tavuk olduğundan yetersiz kalabilir döllülük en önemli faktör. başarılar...
Mehmet Berşan UÇAR
1977-Osmaniye
İlahi Azrail, Sen adamı öldürürsün!!![img=http://s5.postimg.org/ot7rd4lab/Foto_raf_0045.jpg]

Avcı35

• Ziyaretçi
BENDE KENDİ MAKİNAMI KENDİM YAPTIM GELİŞİMDE NEM 50-55 ARASI ISI 37.7-37.5 ISIYI TERMOMETREYLE SABİTLEMEN GEREKİYOR BEN RADYAN FAN KULLANDIM ISI İÇİN RESİSTANS TAVSİYE EDERİM ÇEVİRME OTOMATİK SAATTE 1 DEFA  YÜZ YUMURTADA DÖLSÜZ OLANLAR HARİÇ YÜZDE DOKSAN SEKİZ SAKAT HİÇ OLMUYOR EN ÖNEMLİSİ BENCE BU SAGLIKLI CİVCİV İRTİBAT KURARSAN YARDIMCI OLURUM SAYGILAR