Gönderen Konu: AV SAÇMASI  (Okunma sayısı 3992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selman OKTAR

• AvlakForum Üye
  • *
AV SAÇMASI
« : 19 Aralık 2012, 22:29:08 »
Merhaba avcı dostlar.Ben kendi fişeklerimi kendim yapmak istiyorum.Bundan zevk alıyorum ve aynı zamanda maliyeti düşürmek istiyorum.kiloluk av saçması ucuzdu.Şimdi kilosu 10 tl olmuş.Acaba kendimiz saçma üretemez miyiz? internette bi iki yerde bişeyler yazıyor ama tam net bişey yok.Birisi çok yüksekten suya damlatılıyor demiş,Başka bir arkadas küle damlatılıyor sonra yuvarlak olsun diye çalkalanıyor demiş.Acaba forumda kendi saçmasını kendi yapan var mıdır? Ya da nasıl yapıldıgını bilen ? Bunun bir yolu olmalı :) cevaplarsanız sevinirim...
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: AV SAÇMASI
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2012, 22:40:24 »
uğraşmana değmez..daha ucuza saçma bulunur toptan alırsan ..ne kadar kaç no düşünüyorsun?
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2012, 23:16:35 »
Selman Arkadaşım,
 Bu iş oldukça zor ve duyduğum kadarıyla da oldukça üst düzey beceri isteyen bir iş.Sağlık için de kurşun ile fazla temasta bulunmamak lazım.Çünkü kurşun zehirli bir maden.Benim bir arkadaşım daha önce kendi saçmalarını imal ediyordu.Akülerden çıkan kurşunu bir kapta eritiyor, daha sonra bu kurşunu süzgeçten içinde nişadır olan bir saca yavaşça dökerek sacı sallamak suretiyle yuvarlatmaya çalışıyormuş.Arkadaşım bu saçmalardan 1 kilo kadar bana da vermişti.Bu saçmalar çok yumuşak olmakla beraber şekilleri tam yuvarlak olmuyor.Hepsi aynı büyüklükte de olmuyor.Anlayacağın bu iş çok zahmetli bir iş.Polat Bey'in dediği gibi pek mantıklı değil bence de.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Selman OKTAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2012, 23:38:31 »
Şimdi internetten biraz araştırdım.youtube da var shotmaker diyorlar bi inceleyin :)
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2012, 23:58:53 »
 uğraş isteyen zahmetli bir iş.... çok yakın mesafeler dışında randıman almak ta çok zor... çünkü formu tam yuvarlak olmayan ve yumuşak olan şaçmalarda, hız kaybı ve sapma kaçınılmaz
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Cem MAÇIKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • GÖZLÜKSÜZ AVA ÇIKMAM SİZDE ÇIKMAYIN
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2012, 08:24:51 »
8 ve 9 numara saçma bende arıyorum uygun fiyatlı satan birilerini biliyorsanız yazarsanız sevinirim
Cem MAÇIKAN
1973-İstanbul AVA GİDEN AVLANIR AVLANMAMAK DİLEĞİ İLE

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2012, 08:28:06 »
alacağınız saçma miktarını söyleyin bir fiyat vereyim size..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2012, 09:15:12 »
Kesinlikle deymez ve kurtarmaz da bence..Günlük yevmiye üzerinden el işi maliyetini de hesaplarsanız çok çok daha pahalıya geliyor.Ve performans düşüyor.Ne gerek var ki?
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Selman OKTAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2012, 13:43:13 »
Simdi 1 kilo sacmadan 30-35 arasi fisek cikar.piyasadan sacma olsak fisek basina 30 kurus gibi denkgeliyor.bu durumda bu isi yapmaya gerek yok.uzak mesafe gerekmeyen avlarda sacmanin tam yuvarlak olmasi gerektigini sanmiyorum.hurda kursun heryerden bulunur.eger bi sekilde 9-10 numara sacma yapilabiliyorsa maliyet cok duser.kovana para vermeye gerek yok.her taraf kovan.kapsulun tanesi 7,5 kurus.tapa bulmakta da sikinti yok.benim av yaptigim yerde cok fazla var.15 dk da 50 tane bulabilirim.eskiden doldururken toplamistim elimde birsuru var.barut fisek basina 10 kurusa filan gelir.sacmayi kendim yapsam o da neredeyse bedavaya gelir.ben fiseklerimi kendim doldururken cok guzel verim aliyordum.hazir fisekten cok daha verimli oluyordu.eger yapma sansim varsa  25 kurusa maledecegim fisege neden 60-70 kurus vereyim?
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2012, 17:10:32 »
Selman Bey , sordun biz de düşüncelerimizi söyledik.Artık karar senin, kolay gelsin.İnşallah her şey istediğin gibi olur.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Selman OKTAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2012, 20:20:42 »
Tesekkur ederim bos bi zamanda deneyecegim bu isi.
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Cem MAÇIKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • GÖZLÜKSÜZ AVA ÇIKMAM SİZDE ÇIKMAYIN
« Yanıtla #11 : 22 Aralık 2012, 09:20:07 »
Bence çulluk avı için el yapımı sıkı daha etkili oluyor keçe tapa kağıt kapak daha çabuk açıyor hem keçe tapa iyi bir fişek kutusu 25 ve 30 tl arası değişiyor geçen hafta çok kuş kaçtı saçmayı aldı gördüm ama düşmedi bu hafta kendi doldurduğum fişeklerle gidecem bakalım cevabını size yazarım 10 kutu alırım
Cem MAÇIKAN
1973-İstanbul AVA GİDEN AVLANIR AVLANMAMAK DİLEĞİ İLE