Gönderen Konu: çocuk mu KANDIRIYORUZ?  (Okunma sayısı 1095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fethi ELDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
çocuk mu KANDIRIYORUZ?
« : 13 Ekim 2018, 22:46:39 »
      YENİ SEZONUMUZ AÇILDI ARKADAŞLAR.KURALLARA GÖRE AVLANAN ARKADAŞLARA KAZASIZ BELASIZ cezasız(olmaz) AVLAR.
      Bir bölgede av neslinin korunması için; o yöreyi bilen bilirkişilerin görüşleri de alınarak ava bir veya iki sezon kapatılıyor.GÜZEL.O bölgede bir kaç tür av hayvanı olabiliyor hepimizin bildiği gibi.Aşırı avlanma ,kış koşuları ve diğer sebeplerle ava kapatılan bu bölgede diğer türlerin avlanması devam ediyor. KEKLİK türleri ve tavşanın yasaklandığı bir bölgede DOMUZ ve diğer türlerin avı devam ediyor.
Bir ilde bir veya iki denetim elamanlarının bu durumu köntrelleri nasıl sağlandığı herkesçe malum.Yetkilerin ( MERKEZ AV KOMİSYONU) aşağıdaki durumu nasıl izah edeceklerini bu durumun vebalininin kimde olduğunu takdirlerinize sunuyorum.
      İl ÇANKIRI.Bir yıl keklik avlanması il genelinde yasaklanıyor.Tavşan domuz serbest.Tavşanla kekliğin aynı tür arazi üzerinde yan yana yaşadığını yedi yaşındaki çocuklarda bilir. yasak olmayan türden kota alan sözüm ona avcılar yüzlerce km gelerek orada avlanmaktadır.hersey usulüne uygun.Denetim yokkkkk.Her gurubun denetlenmesi de mümkün değil zaten.2. 3. yıl bakılıyor ki yasaklanan türde artış olmadığı gibi azalma var. İzahı ...!!!
      İL ÇORUM:Bu yıl.DOMUZ avı serbest.Bıldırcın üveyik de öyle.KINALI ÇİL ve TAVŞAN o avlakta yasak.Adamlaryüzlerce km ötelerden BURSA İZMİT ZONGULDAK ve benzeri illerden kekliğin ve tavşanın ava açılış günü öncesinde konaklama yerlerinde yer yer ayırtılmış.GÜZEL.Peki nereye kota alınmış ve ne kotası.KEKLİĞİN VE TAVŞANIN avının yasak olduğu avlağa DOMuZ kotası.Şİmdiye kadar nerelerdeydiniz? arkadaşlar bugüne kadar neden beklediniz domuzlar. ı avlamak için.ÇOCUK MU KANDIRIYORUZ.
       Yetkililere sesleniyorum.Domuzdan bütün üreticiler şikayetçi.TAMAM.Lütfen bu yazımı dikkate alınız.Bir bölge veya avlakta DOMUZ avlanacaksa  O yerin mülki amirinin izni ve tarım orman ve köy işleri bakanlıkları yetkilerinin de katılımıyla SÜREK avları düzenlenebilir.Önceden internet ve av kanallarıyla duyurulur. kayıt yapılır.Bundan sonuç da alınır.Sonuç olarak;BİR TÜRE YASAKLANAN AVLAK (özel izin hariç)BÜTÜN TÜRLERE YASAKLANMALIDIR diyor saygılar sunuyorum.

Fethi ELDEMİR
1956 çorum-sungurlu

The following users thanked this post: Necati ŞAHİN, Berhan PINAROĞLU

Çevrimdışı Mustafa ÖZDEMİR 60

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: çocuk mu KANDIRIYORUZ?
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2018, 23:23:14 »
+1 Fehmi bey durum aynen dediğiniz gibi. Erzincan da bu sene kekliğe kapalı. Seneye keklik kalırmı orasıda meçhul. Umarım avbis sistemini biz avcılara işkence etmek için değilde. Av hayatını korumak ve çoğaltmak için kullanırlar. Örnek vermek gerekirse bu sene bıldırcın azdı. Yaklaşık 10 kez kota aldım toplamda 100 bıldırcın avlamış gözüküyorum sisteme göre, lakin avladığım kuş 30 civarı. Şimdi aradaki 70 kuşu ne yapaçağız. Eğer sistem üzerinden poplasyon hesabıda yapılıyorsa işler sakat. Bakalım ilerleyen senelerde daha neler göreceğiz. Umarım bugünlerimizi arar hale gelmeyiz.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2018, 01:31:16 »
+1 Fehmi bey durum aynen dediğiniz gibi. Erzincan da bu sene kekliğe kapalı. Seneye keklik kalırmı orasıda meçhul. Umarım avbis sistemini biz avcılara işkence etmek için değilde. Av hayatını korumak ve çoğaltmak için kullanırlar. Örnek vermek gerekirse bu sene bıldırcın azdı. Yaklaşık 10 kez kota aldım toplamda 100 bıldırcın avlamış gözüküyorum sisteme göre, lakin avladığım kuş 30 civarı. Şimdi aradaki 70 kuşu ne yapaçağız. Eğer sistem üzerinden poplasyon hesabıda yapılıyorsa işler sakat. Bakalım ilerleyen senelerde daha neler göreceğiz. Umarım bugünlerimizi arar hale gelmeyiz.
Eğer bir bölge ava kapalıysa en çok oranın denetlenmesi lazım bana göre
Ayrıca av geri bildirimlerimizi yapalım, ne kadar dikkate alırlar bilemeyiz ama istatistik için düzenlendiğini söylüyorlar, belki faydası olur
1980-Antalya

The following users thanked this post: Fethi ELDEMİR

Çevrimdışı Ümit TOPKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av varsa avcı olur.
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2018, 02:21:57 »
Valla ben dün Ordu'dan Sivas'a ava keklik avı için gittim.Meranın az ilerisi Giresun sınırı , ha sınırı bilmiyoruz yanlışlıkla geçtik diyelim.Aman ama aradan nehir geçiyor ve burası bariz Giresun toprağı ve  Sivas avlağından fazla avcı karşıda avlanıyor.
Biz mevcut avlağıda tam bilmiyoruz Ava avcı uygulamasına güvenerek nasıl olsa online yerimizi telefondan görür hakkımız olan avlakta avlanırız diye geldik.Biz tedirgin bir şekilde yasal olarak avlanmaya çalışırken millet karşıda pervasızca avlandı.Ki bizim avlaktada zaten önceden bıldırcın avında da keklikler zaten avlandığından kuş kendine yaklaştırmıyor.

Ümit TOPKAYA
1975-Ordu

The following users thanked this post: Fethi ELDEMİR