Gönderen Konu: 36,5 ve 50 METRE MODİFİYE BUCKSHOT(9’lu) TESTİ(video)  (Okunma sayısı 2569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yıllardır beraber avlandığım arkadaşım çok fazla deneme yapıyorsun acaba hem yüksek çıkış hızı hemde elli metrede fazla dağılmayan etkili bir 9’lu yapabilirmisin dedi bende bir bakalım demiştim bugün çalışmamı test etme imkanı buldum sonuçlar videoda.
Çok daha fazla fişek kullanmak isterdim ama malesef malzemeye ulaşmak zor ve pahalı artık.
İyi seyirler efendim.

50 Metre

36,5 Metre

« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2018, 14:31:17 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Mehmet Sabri MUTLUER, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı Mustafa AYKUTOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: 36,5 ve 50 METRE MODİFİYE BUCKSHOT(9’lu) TESTİ(video)
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2018, 00:18:56 »
tevfik abi eline sağlık. standart Buckshotlar bu grupmanı yapabiliyormu deneme şansınız oldumu ? Bu arada forumu Youtubeda tavsiye ettiniz içinde teşekkürler.
  • Armsan Phenoma slug 12ga Cantilever
  • Armsan Rs-X1 12ga
  • Aksa Crossfire 410ga
1983 Tokat

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2018, 00:36:14 »
Sterling power tapa içinde bir şevrotin çıkardı. Forumda hiç yazılıp çizilmedi. İçinde X wad power tapa, 27gr nikel kaplı buckshoot saçma ve 1.75gr barut var. Keçe ve bior tapa şevrotinlerden fazla saçma taşıyor hedefe. Hatta Sabri Bey'in denemelerinde B&P Active buckshoota(power tapalı) göre daha iyi sonuç verdi

http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/Detay/53/12-cal-long-range-nickel-buckshot
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2018, 01:23:19 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2018, 08:29:28 »
Sterling power tapa içinde bir şevrotin çıkardı. Forumda hiç yazılıp çizilmedi. İçinde X wad power tapa, 27gr nikel kaplı buckshoot saçma ve 1.75gr barut var. Keçe ve bior tapa şevrotinlerden fazla saçma taşıyor hedefe. Hatta Sabri Bey'in denemelerinde B&P Active buckshoota(power tapalı) göre daha iyi sonuç verdi

Yaşar beyin dediği gibi Sterling'in Longshot ve Nikel kaplı şevrotinlerini yakın savunma mesafelerinde test etmiştik:

Benelli M4 (46 cm namlu) 3 No. şok ile   Longshot 426 m/s , Nikel kaplı 396 m/s namlu çıkış hızlarına sahipti.

Nikel kaplı olan 7 metrede 7,75 cmlik, Longshot 9 cmlik gurup

Nikel kaplı olan 15 metrede 24,5 cm   Longshot 27 cm lik gurup yapmıştı.

Bunun karşılığında B&P ve Remington o kadar iyi gurup yapamamıştı

40 yarda (36,5 metre) gibi bir mesafede denemedik. Tevfik Gün'ün bufferlı şevrotinleri kadar başarılı olurlarmı bilemiyorum, denemek lazım.

« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2018, 08:35:40 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2018, 00:45:47 »
tevfik abi eline sağlık. standart Buckshotlar bu grupmanı yapabiliyormu deneme şansınız oldumu ? Bu arada forumu Youtubeda tavsiye ettiniz içinde teşekkürler.
Teşekkür ederim Mustafa Bey.
Standart buckshotlar bu grupmanı yapamıyorlar bu arada foruma hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim.

http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/Detay/53/12-cal-long-range-nickel-buckshot

Power tapaya girebildiklerine göre çaplarını biraz düşürmüş olmalılar 30 metre ve üstünde dağılımın artacağını düşünüyorum.

Yaşar beyin dediği gibi Sterling'in Longshot ve Nikel kaplı şevrotinlerini yakın savunma mesafelerinde test etmiştik:

Benelli M4 (46 cm namlu) 3 No. şok ile   Longshot 426 m/s , Nikel kaplı 396 m/s namlu çıkış hızlarına sahipti.

Nikel kaplı olan 7 metrede 7,75 cmlik, Longshot 9 cmlik gurup

Nikel kaplı olan 15 metrede 24,5 cm   Longshot 27 cm lik gurup yapmıştı.

Bunun karşılığında B&P ve Remington o kadar iyi gurup yapamamıştı

40 yarda (36,5 metre) gibi bir mesafede denemedik. Tevfik Gün'ün bufferlı şevrotinleri kadar başarılı olurlarmı bilemiyorum, denemek lazım.

Güzel bir çalışma olmuş Hocam,
Pover tapayla dağılım daha iyi noktalara çekilebilir ama mevcut şevrotinlerin 460 m/s hızlarda buffer toz olmadan aynı dağılımı vermeleri güçleşebilir.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2018, 08:43:40 »
Tevfik Kardeşim,

Araştırmalarınızdan ben de yararlanıyorum. Bufferlı şevrotin ile yaptığınız güzel gurupman üzerine balistik anlamda bazı yorumlar yapmak istedim.

Küre (Gülle) şeklindeki cisimlerin balistiği  (Misket, şevrotin, saçma) karşılaştıkları hava direncine gösterdikleri performans kötüdür. Güllenin arkasındaki hava akımı ayrışması, oluşan girdap (vortex akımları)  sonuca oluşan yüksek çekme kısa mesafede sürat kaybetmelerine ve hatta yön değiştirmelerine neden olur

Bu nedenle şevrotin ve saçma, mesafe arttıkça araları açılarak dağılır. Bir de buna saçmaların atım esnasında basınçla birirbirini ezmesi, şekillerinin bozulması balistik ve aerodinamik özelliklerini bozarak daha fazla dağılmalarına neden olur. Aşağıda Ed Lowry'nin vurduğu ördeklerden çıkarttığı saçmaları göreceksiniz. Kurşun saçmalar ezilip şekilleri bozulmuş ama çelik saçmalar bozulmamış:

Bu ezilmeyi azaltmak için kurşun saçmalar kurşuna antimon ilavesi ile sertleştirilir. Veya şevrotinler bakır veya nikel kaplanarak bu ezilmeler engellenebilir. Ya da sizin yaptığınız gibi araya ezilmeye engel olan tamponlayıcı (buffer) şeklinde tozlar konulur.

Sterling Nikel kaplayıp şevrotin tanelerini sertleştirerek, siz de araya tampon koyarak bu soruna çözüm getirmiş oldunuz.

Saçmaların düzgün gitmesinde diğer bir etken tapadır. Bildiğiniz gibi şevrotin ve saçmalar namludan tapası ile çıkar, daha sonra tapa kanatçıkları hava direnci ile açılarak tapa hızla yavaşlar ve eylemsizlik nedeniyle saçma hareketine devam ederken tapa geride kalır. Keçe veya bior tapalarda durum farklı. Power tipi tapalar namludan saçmaların daha toplu çıkmasını sağlarken, diğerlerinde namludam çıkarken dağılma başlıyor.

Bunu yüksek hızlı fotoğraflarla belgelemişler:

Tapanın kanatçıkları ayni anda ve eşit açılmaz ise saçmalarda (veya şevrotin) yine dağılma artar.

saçma (veya şevrotin) düzgün çıkışını sağlayan yeni bir tapa modeli Federal'in Flitecontrol (uçuş kontrollü) tapasıdır. Bu tapada tapa gerisi ve kenarlarında açılan kanatçıklar tapanın süratle yavaşlamasına, saçmaları sarsalamadan eylemsizlik ile düzgün seyretmelerine imkan tanımaktadır:

Bu tapa ile geniş şoklarla bile çok iyi gurup yapmak mümkün olmaktadır (aşağıdaki resimde 21 metreden yapılan atışta 5 cm lik iç daire ve 25 cm lik dış dairedeki gurubu inceleyin):

Ama maalesef ülkemizde malzeme sorunları, üreticilerin araştırma (AR-GE) çalışmalarını gözardı etmesi, ne bulursak onunla yetinmemize neden oluyor. Dilerim üreticiler de bu forum sayfalarını izliyordur, biraz sizden de feyz alırlar

Saygılar
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2018, 08:49:04 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Necdet GÜNEY, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2018, 10:30:23 »
Elinize sağlık Tevfik hocam yine güzel bir çalışma olmuş.
1988-Denizli

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 15 Ağustos 2018, 15:17:11 »
Elinize sağlık Tevfik hocam yine güzel bir çalışma olmuş.
Teşekkür ederim Bilal bey.

Tevfik Kardeşim,

Araştırmalarınızdan ben de yararlanıyorum. Bufferlı şevrotin ile yaptığınız güzel gurupman üzerine balistik anlamda bazı yorumlar yapmak istedim.

Küre (Gülle) şeklindeki cisimlerin balistiği  (Misket, şevrotin, saçma) karşılaştıkları hava direncine gösterdikleri performans kötüdür. Güllenin arkasındaki hava akımı ayrışması, oluşan girdap (vortex akımları)  sonuca oluşan yüksek çekme kısa mesafede sürat kaybetmelerine ve hatta yön değiştirmelerine neden olur

Bu nedenle şevrotin ve saçma, mesafe arttıkça araları açılarak dağılır. Bir de buna saçmaların atım esnasında basınçla birirbirini ezmesi, şekillerinin bozulması balistik ve aerodinamik özelliklerini bozarak daha fazla dağılmalarına neden olur. Aşağıda Ed Lowry'nin vurduğu ördeklerden çıkarttığı saçmaları göreceksiniz. Kurşun saçmalar ezilip şekilleri bozulmuş ama çelik saçmalar bozulmamış:

Bu ezilmeyi azaltmak için kurşun saçmalar kurşuna antimon ilavesi ile sertleştirilir. Veya şevrotinler bakır veya nikel kaplanarak bu ezilmeler engellenebilir. Ya da sizin yaptığınız gibi araya ezilmeye engel olan tamponlayıcı (buffer) şeklinde tozlar konulur.

Sterling Nikel kaplayıp şevrotin tanelerini sertleştirerek, siz de araya tampon koyarak bu soruna çözüm getirmiş oldunuz.

Saçmaların düzgün gitmesinde diğer bir etken tapadır. Bildiğiniz gibi şevrotin ve saçmalar namludan tapası ile çıkar, daha sonra tapa kanatçıkları hava direnci ile açılarak tapa hızla yavaşlar ve eylemsizlik nedeniyle saçma hareketine devam ederken tapa geride kalır. Keçe veya bior tapalarda durum farklı. Power tipi tapalar namludan saçmaların daha toplu çıkmasını sağlarken, diğerlerinde namludam çıkarken dağılma başlıyor.

Bunu yüksek hızlı fotoğraflarla belgelemişler:

Tapanın kanatçıkları ayni anda ve eşit açılmaz ise saçmalarda (veya şevrotin) yine dağılma artar.

saçma (veya şevrotin) düzgün çıkışını sağlayan yeni bir tapa modeli Federal'in Flitecontrol (uçuş kontrollü) tapasıdır. Bu tapada tapa gerisi ve kenarlarında açılan kanatçıklar tapanın süratle yavaşlamasına, saçmaları sarsalamadan eylemsizlik ile düzgün seyretmelerine imkan tanımaktadır:

Bu tapa ile geniş şoklarla bile çok iyi gurup yapmak mümkün olmaktadır (aşağıdaki resimde 21 metreden yapılan atışta 5 cm lik iç daire ve 25 cm lik dış dairedeki gurubu inceleyin):

Ama maalesef ülkemizde malzeme sorunları, üreticilerin araştırma (AR-GE) çalışmalarını gözardı etmesi, ne bulursak onunla yetinmemize neden oluyor. Dilerim üreticiler de bu forum sayfalarını izliyordur, biraz sizden de feyz alırlar

Saygılar

Teşekkür ederim Hocam.
Bilgi paylaşımını görsellerle desteklemeniz durumu daha kolay kavramamız sağlıyor basit ve akıcı(ben basiti çoğu zaman mükemmel yerine kullanırım)
Değerli Hocam grupman enteresan bir test bir çok şey etkileyebiliyor uzun zamandır grupman denemeleri yapıyorum aşağıda görselini paylaşacağım dolumlar kendime ait ve fişeklerin hızı V0=440 ile 465 m/s arasında(d20 dolumu hariç) fişeklerde kullanılan barutlar belli bir oran ve dizilim şeklinde değiştiriyorum keçe,bior,mantar ve power piston tapalara buffer kullanarak dolum yapıyorum sonuçlar çok sıradışı olabiliyor hatta bir çok kişiye bu grupmanların bior ve keçe tapalı fişeklerle elde edildiğine inandırmakta güçlük çekiyorum.(paylaşımlar mükerrer olabilir)
Sonuçlardan küçük bir kısmı bunlar saygılarımla...

D20 Cedit Bior Tapa 36,6 Metre

Giovani power piston tapa 36,6 metre

Keçe Tapa 50 Metre

Gualandi Bior Tapa 50 Metre

Cedit Bior Tapa 50 Metre

X-Wad 25 gram tapası 36,6 Metre

Anne Glenny Wilson biography

Keçe Tapa

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2018, 16:22:18 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Necdet GÜNEY, Mehmet Sabri MUTLUER