Gönderen Konu: Armsan RS S1 Detaylı İnceleme ve Testleri  (Okunma sayısı 13651 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Armsan RS S1 Detaylı İnceleme ve Testleri
« : 27 Mayıs 2018, 18:43:43 »
 O0                  O0                  O0

Arkadaşlar Herkese Merhabalar,

Yeni almış olduğum tüfeğimi daha önce başka bir forumda yakın zamanda incelemesini gerçekleştirmiştim. "Avlak Forum" da da bu tüfeğin hiç konusu olmadığını görünce burada da paylaşayım istedim. Umarım foruma ve ilgi duyan arkadaşlara faydası olur.

24.01.2018  (Alıntıdır)

Saygıdeğer Forum Üyeleri,

Bilindiği üzere forum sayfalarımız bulunmaz bir nimet; silahseverler için ansiklopedi. Onlarca kıymetli Üyenin yapmış olduğu paylaşımlar sayesinde silah ve techizatlara amacımız doğrultusunda kazık yemeden ulaştık. Okuduk öğrendik, dağarcığımızı genişletip kurnaz satıcıların kandıramayacağı silahseverler seviyesine ulaştık. Forumumuz sayesinde kendini kanıtlamış en kaliteli silahları tanıma ve onlara sahip olma imkanı bulduk. Bu paragrafı da bu vesile ile tecrübelerini bizden eksik etmeyen Sayın Üyelere teşekkür amaçlı yazmak istedim. Emeği geçen herkese bir kez daha buradan teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

Savunma amaçlı kullanmış olduğum, herbiri ile birçok atış yaptığım ve "Bu iş tamam artık." dediğim tabancam ve tüfeğim var çok şükür. Bu zamana kadar savunma amaçlı silah ihtiyacım olduğu için eğlence amaçlı tüfekler ilgimi çekmemiş, bu tüfekler hakkında fazla bir bilgiye sahip değildim; halen de değilim.

Atış faaliyetlerimize renk ve heyecan katmak adına bir çoğumuzun zaafı arasında yer alan yerli AK türevi tüfeklere baktım. 3 seçenek vardı, Dağlıoğlu FD 63, Kral XPS ve Armsan RS-S1. FD 63' ü teleskopik dipçik olmayışından ve klasik ahşap çizgilerinden dolayı eledim. Siyah polimer malzemeler ile aşırı taktikselleştirilmeye çalışılan birsürü ıvır zıvır ile donatılmış XPS' i de eledim ve RS-S1' in üzerine yoğunlaştım. İsmini daha çok duyduğumdan ve marka imajından olsa gerek Armsan RS-S1' i tercih ettim. Bu arada hiçbir eş dosta bu durumdan bahsetmedim ki beni caydırmasınlar.

Önce Google aramalarında en üst sıralarda çıkan bayilere fiyat sordum. "Sayfada fiyat yazmıyor mu beyefendi?" gibi cevaplar alınca müşteri bolluğu yaşadıklarını anladım ve bulunduğum ildeki bayilerden almaya karar verdim. Armsan' ın sitesine girip bayilik verdiği firmalara bakarak bir tanesi ile anlaştım. Anlaştığım firmanın Özler Av zamanında bayilik anlaşması olduğunu, şu an bayiliğinin olmadığını tüccarın Ali Cengiz şivesi ile konuşmasından ötürü anladım. Armsan, internet sayfalarında, temsilciliğini yeni distribütöre verdikten sonra bayi güncellemesi yapmamıştı. Bunu artık oraya gidince fark etmiş oldum. Elime 2016 üretimi bir tüfek tutuşturdular seri numarasından anladım. Belli ki bayilik zamanından ellerinde kalan bir tüfekti. "Nasip, kısmet." kavramlarına önem veren bir insan olduğum için bu durumu fark etsemde "Hayırlısı bakalım." diyerek tüfeğin faturasını kestirip oradan ayrıldım. Yerli silah sanayinde sözde birçok başarıya imza atmış olan firmaların, üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen daha Web sayfalarını güncellemekten aciz ve sayfalarındaki bilgilerin teyide muhtaç olduğunu böylelikle tecrübe etmiş olduk.

Eve gelince tüfeğin fazla yağlarını temizlemek ve incelemek için söktüm. Döner başlığın alt kısmında (şarjör gerdeline bakan kısmında) bariz bir şekilde sonradan yapılmış derin bir tesviye izi, kilit yataklarında da hafifçe metal yığılması gözlemledim. Benden önce bir kullanıcı tarafından denendiğini, fabrikaya gönderildiğini düşündüm.  Fakat gaz odası ve namlu en fazla 10-20 arası bir saçma atmış gibiydi. Tabi fabrikada temizlik yapılmadı ise. Bu durum karşısında işkillenip tekrar satıcıya gittim ve tüfeğin içime sinmediğini söyledim. 2017 model başka bir tüfek ile değişim konusunda bin bir dereden su getiren satıcı ile mücadeleyi 1 saat sonunda, O' nu satışı iptal etmek zorunda kalacağım tehdidi ile kazandım.

Daha Bismillah konuya bu tür olumsuzluklar ile görsel ekleyemeden sadece uzun uzadıya paragraflar ile başlamak istemezdim lakin bahsetmeden de geçemezdim. Çünkü yapılacak olan bu incelemenin ardında sponsor yok. Siz değerli silahsever dostlarım var. Dolayısıyla artılarıyla, eksileriyle tarafsız bir deneyim olacak.

Tüfeği bugün satıcıya tekrar teslim ettim. Başka bir tüfeği haftaya bana teslim etme sözü verdi bakalım. Satıcının bayi olmaması hasebiyle nereden nasıl yeni bir tüfek temin eder bilemiyorum. İnşallah doğru düzgün bir tüfeğe rast geliriz. Derinlemesine, detaylı ve aynı zamanda objektif bir inceleme bizleri bekliyor olacak...

Saygılarımla.

Devamı geliyor...
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2018, 23:41:57 Gönderen: Yasin ALAN »
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Armsan RS S1 Detaylı İnceleme ve Testleri
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2018, 18:53:51 »
Evet arkadaşlar yeni tüfeğimi bugün teslim aldım

(23.01.2018).

Satıcı arkadaş bayi olmadığından ötürü, başka bir bayi aracılığı ile Güral Savunma' dan 2017 model tüfeği tedarik etti. Bu sefer mağazada detaylıca söküp inceledim. Önceki tüfeğe göre eli yüzü daha düzgün, kozmetik kusurları ise %70 oranında daha azdı. Her yerinden yağ fışkırıyor ama kargo köşelerinde sürünmediği belliydi.

Konuya tüfeğin genel görünüşü ile başlayalım:

Tüfek, içi sünger kaplı sert plastik bir kutuda geldi. Kutudan kullanım kılavuzu, garanti belgesi (3 yıl), bir adet alev gizleyen, bir adet kapı kırıcı tabir ettiğimiz alev gizleyen, 1' i 5, diğeri 10 fişek kapasiteli olmak üzere 2 adet şarjör, 2 tane şapka, bir tane ruhsat kabı ve 1 adet esnek vida tıkacı çıktı. Extra 2 tane 10 fişek kapasiteli şarjörü de ayrıca satın aldım.

Tüfeğin genel olarak işçiliği makul seviyede. Ufak tefek kozmetik kusurları var elbette. Çok önemsenecek seviyede değiller. Muhtemel ki bu kusurların bir çoğu malzemeleri üst üste yığmak suretiyle parça havuzunda oluşmuş. Pimpirik bir insan olduğumu bildiğim için, tüfeğin çalışmasına helal getirecek bir sorun olmadığı sürece kozmetik kusurları kafaya takmamak için kendime söz verdim.

Tüfekle ilgili ilk izlenimlerim olumlu. Kabzesi orta büyüklükteki elime iyi oturdu. 47 cm. namlusu ile ağırlık merkezi tam şarjör yuvasında. Boyası diğer yerli tüfek konu başlıklarında da ara sıra bahsedildiği üzere çabuk çizilir cinsten. Bazı döküm parçalarında çapak olmakla birlikte parça kalitesi ve bitiş yeterli düzeyde. Polimer dipçiğin kilit yatakları bazı rakip yerli örneklerinde olduğu gibi plastik değil metal; ama çelik mi bilmiyorum. Uzun atışlara dayanımını zaman gösterecek. Kurma kolu göreceli olmakla beraber silindirik yapıda olsa benim için kullanımı daha rahat olurdu. Mekanizma salma butonunun ince ve kabzeyle neredeyse bitişik olan yapısı gördüğüm en kullanışsız buton. Dipçik tabanı yumuşak esnek bir malzeme. 3 kademeli uzunluk ayarı, 5 kademeli yanaklık yükseklik ayarına sahip. Şarjör sert polimer ama kovan dip tablaları ile temas eden bölgeler yani şarjör dudakları metal. Şarjör, yuvasına sıkıca yerleşiyor ve kilitlendiğini hissedebiliyorsunuz. Şarjör düşürme manivelasına bastığınızda şarjör kendini dışarı kolayca atıyor. Şarjörler basit müdahale ile takozları çıkarılamayacak şekilde 2 kapasiteye indirgenmiş.  ;D Yatay ve dikey ayarlı bildiğiniz AK 47 geze sahip olan tüfeğin arpacığı sabit. Dıştan yivli alev gizleyene sahip olan slug namlulu bir tüfek. İçten şoku yok. Biraz kıtırtıklı olmakla birlikte, tetik ön yolu fazla uzun olmayan idare eder şekilde orta sertliğe sahip bir tetiği var. İade ettiğim tüfeğin tetiği çok daha güzeldi. Tetik ön yolu biraz uzun ama yağ gibi akıcı bir tetiği vardı.Tetik yayı AK 47 ve Vepr 12 de ki gibi çift sarmal yay değil. Bu tüfeğin tetiğine ufak bir iki dokunuş yapacağım.

Armsan' ın "Armtac RS S1" olarak adlandırıp satışa sunduğu bu tüfek yapısal ve mekanik farkları olmakla birlikte bildiğiniz AK 47 prensibi ile çalışan Vepr 12 klonu bir tüfek. Tetik tertibatı, mekanik aksam, şarjör ve kilitleri, tüfek üzerindeki el kundağı, kabze vb. polimer malzemeler Vepr 12 ile uyumlu. Öyle ki şarjörleri dahi biri birilerine uyuyor. Vepr12 için üretilmiş Magpul aksesuarlarını, tetik modifikasyonlarını bu tüfeğe birebir uygulama şansımız var; tabi Custom malzeme bulabilirsek. Bir yakınım veya arkadaşım da Vepr 12 olsa idi güzel bir karşılaştırma yapabilirdim aslında. Kısmet...

Teknik özelliklerini sayfasından inceleyebileceğiniz için bu konuya girmeden tüfeği ve parçalarını biraz daha yakından incelemeye başlayalım.

Devamı geliyor...
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2018, 23:15:47 »

Tüfeğin sahra sökümünü yukarıda resimdeki kadar yapmanız yeterli. Diğer yivsizlerde olduğu gibi tüfeğin namlusu ve gaz odası sökülmüyor, sökme ihtiyacı hissedeceğiniz bir durum yok zaten. Ama "Ben illaki silahı en ince ayrıntısına kadar parçalamadan rahat edemem." derseniz sıkı geçme ve pimlerle gövdeye çakılmış parçaları çekiç murç gibi alet edevatlarla dağıtabilirsiniz fakat parçaların formunu bozmadan geri toparlamanız çok az bir ihtimal. Az sayıda parçaya sahip olan ve sökümü çok basit olan tetik tertibatını 2 sene veya daha uzun bir zamanda söküp temizlemeniz yeterli olacaktır.

İrca Yayı

Alev Gizleyenler

Mekanizma Grubu

Gaz Pistonu

Ön El Kundağı

Gaz Borusu Muhafazası

Gaz Piston Kolu

Bu Kol Üzerindeki Kilit Yatakları

Yukarıdaki yazıda bahsettiğim döküm çapaklarını resimdeki kilit yataklarına dikkatlice bakarsanız görebilirsiniz.

Gaz Odası Ve Gaz Delikleri

* Tüfeği temizlerken namluyu ve gaz odasını birlikte temizlemek gerek. Önce gaz odası temizliği yapıp daha sonra namlu temizliğine geçerseniz ve benim gibi köpük temizleyici kullanıyorsanız, namluya sıktığınız köpük genleşip gaz odasına doluyor. Bu tür kesif kimyasalların malzeme üzerinde beklemesini istemeyiz. Bunu da buradan bu konuyu okuyacak potansiyel RS S1 kullanıcılarına hatırlatmış olayım.

Devam ediyoruz...
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2018, 00:30:32 »
Tetik Grubu

Yatay Ve Dikey Ayarlı Gez

Sabit Arpacık

Teleskopik Dipçik

Aşkı Kayış Hamili

* Bu aparatı üzerine bastırarak kolayca söküp tüfeğin her iki yanına 90/180/270/360 derecelik açılarla monte edebiliyorsunuz.

"Ne olur; ne olmaz! misali kabze içerisine bir fişek sığabiliyormuş.  ;)

Bir kaç farklı görsel ile devam edelim

Ve,

Dipçik sökümü hususunda da bir uyarıda bulunmak istiyorum. Tüfeğin her yeri vıcık vıcık yağ içinde elime ulaştığı için dipçik bağlantı noktalarını da temizlemek istedim. Dipçiği, tüfeğe sabitleyen iki vidayı sökerek kolayca ayırabiliyorsunuz fakat tekrar montaj yaparken söktüğünüz vidaları sıktığınızda, vidaların karşılığındaki somun, dipçik yatağına (alüminyum) dayanmak suretiyle dipçiği tüfeğe sabitliyor. Bende arkadan sıkılan klasik dipçiklerdeki gibi keskin bir sıkılanma hissedene kadar vidayı sıkmaya devam ettiğim için vidanın karşılığındaki somunu alüminyum yatağa gömmüş bulundum. Muhtemelen eloksal veya herhangi bir sertleştirme işlemi uygulanmamıştı. Bunu nasıl farkettim derseniz; 10. turda demonte olan vida ve somunu, 15. tur sonunda halen sıkılamaya devam edebildiğim için ters giden birşeyler olduğunu farkettim. Kaslarınızı kullanmadan önce beyninizi kullanın diyor ya Üstad, tam olarak bu işte. Neden daha sağlam bir yatak yapılmamış veya en basitinden neden ufak bir pul ile bu bağlantı noktası güçlendirilmemiş anlamak mümkün değil. Bu durum karşısında fabrikadan yeni bir dipçik talep ettim. Onlarda parça gönderimi yapamadıklarını, tüfeği fabrikaya göndermemi istediler. Aslında tüfeği test atışlarına müteakip fabrikaya göndermeyi düşündüm. Olası bir problemde iki sorunu da aynı anda çözecektik lakin tüfek sağlam bir test göreceği için, dipçik bağlantı aksını zayıflatmış olabileceğim düşüncesi ile dipçiği test atışlarından önce değiştirmeye karar verdim. Daha siftah edemeden tüfeği bu seferde 25.01.2018 tarih itibari ile fabrikaya göndermek durumunda kaldık. Bu tecrübe RS S1 dipçiği sökecek kullanıcılarının aklında bulunsun. 

Günlük gibi hazırladığım, taslak olarak kaydettiğim, ara ara aklıma geldikçe naçizane birşeyler karalamaya çalıştığım bu mesajı, devamı merakla beklenen haftalık diziler gibi değil de, tek solukta izlenen bir film gibi 1 seferde, sizleride merakta bırakmadan tüfek elime geçince yayınlamak istedim.

• Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2018, 03:07:48 »
Çokiyi bir inceleme örneği, elinize emeğinize sağlık.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Yasin ALAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2018, 03:08:51 »
İyi günlerde keyifle kullanmanızı dilerim.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2018, 16:17:05 »
Teşekkür ederim Tuncay Bey sağolasınız.

• Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2018, 16:20:51 »
Tüfek 26.01.2018 tarihinde fabrikada Hikmet Usta' nın eline geçti. Hemen arayıp durumu izah ettim. Araya hafta sonu gireceği için ve kargo şirketi hafta sonu çalışmadığı için tüfeğime yeni dipçiği hemen takmasını ve aynı gün tekrar kargoya vermesini rica ettim. Sağolsun çok ilgilendi, problemi çözdü ve tüfeği aynı gün kargoya geri verdi. Aslında kullanıcı hatası sayılabilecek bu durum için ısrar etmeme rağmen herhangi bir ücret almadılar. Tüfeği bir gün sonra teslim aldım 27.01.2018.

Dipçik değişmiş ama yine bol yağlı. Resmen içerisinden yağ sızıyordu. Bakar mısınız...

Her neyse... Sıra geldi test atışlarına. Hem silahı rodajlamak, hem de fişek kaynaklı tahliye ve besleme ihtimalini en aza düşürmek için (tüfekten bir anda soğumamak için) 34 gr. İthal B&P marka fişeklerle ilk etapta 250-300 arası bir atım yapmayı düşünüyorum. Her ne kadar hobi amaçlı da olsa, envanterimdeki silahlara birgün ihtiyaç duyabileceğimi varsayarak çalışmasını temenni ediyorum. İnşallah bu tüfekte çalışır. Denemek için sabırsızlanıyorum.

Saygılarımı sunar, sağlıcakla kalmanızı dilerim.
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2018, 21:34:35 »
04.02.2018

Saygıdeğer Forum Üyeleri,

Tüfeğin test atışlarını bugün gerçekleştirdim. Çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Çünkü tüfek çalıştı ve ne besleme, ne tahliye, tek bir tutukluk yapmadı. Takipçilerim veya farklı mecralarda sosyal medya üyeliğim yok. O yüzden sadece konuya katkı olması amacıyla kesip biçilmeden kayıt altına alınmış basit bir videodur. Daha sonra silebilirim. Normalde 25 dakika süren videoyu sıkıcı olmaması için yalnızca fişek yükleme kısımlarını hızlandırıp 16 dk.' ya düşürdüm.

Videoda da göreceğiniz üzere, ilk etapta 125 adet 34 gr. BP, ardından 125 adet 34 gr. Yaf, 25 adet 34 gr. Rottweill ve son olarak 10 adet 29 gr. Özkursan Sniper tek kurşun olmak üzere toplamda 285 adet atış yaptım. Biraz dinlendikten sonra tüfeği sökmeden kontrol edip sıfırlamasını yapmak için atışlara devam ettim.

Yaf, Meca, Özkursan, Sterling marka fişeklerle 29 ila 32 gr. arasında yapmış olduğum tek kurşun atışlarında da hiçbir tutukluk yaşamadım. Muhtelif marka ve gramajlardaki tek kurşunlarla aynı gün toplamda 400-450 arası bir atım rakamına ulaştı tüfek. Bir kaç defa mekanizma geride kalmadı ama. Atasına özeniyor olmalı... Masa üzerinde kum torbası yardımıyla destekli olarak sıfırlama atışı yaptığım sırada şarjörü çıkarmam gerekti. Şarjör desteği olmaksızın tek tek yapılan atışlarda da herhangi bir tahliye problemi yaşamadım. Videonun 10:15 ve 10:20 aralığında gördüğünüz üzere portatif sandalyenin kılıfını tüfek çizilmesin diye altına sermiştim. Bir hayli ısınan namlu naylon alaşımlı kılıfa yapıştı. Nazar ettim sanırım. Sabaha kadar namluya yapışan naylonu kozmetik kusur oluşturmadan temizlemeye çalıştım; ama başardım.   ;)

Atış keyfine ve zevkine diyecek yok gerçekten. Bu zamana kadar en çok tek kurşun attığım Benelli Supernova pompalı tüfek ile kıyaslamak gerekirse, bu tüfek bariz bir şekilde (yaklaşık %30 gibi) az tepiyor. Aradaki fark ilk defa atış yapan bir kullanıcının dahi hissedeceği oranda. Supernova ile aynı gün 100 adetten fazla kurşun atmak omzu yoruyor hatta acı vermeye başlıyor ama bu tüfekle yanımda getirdiğim fişekler bitmese hâlâ atışlara devam edecektim.

Test atışlarından sonra öncelikle tüfeğin sıfırlamasını yaptım. Geze her dokunuşumun sonuçlarını hedef kağıdında görmek çok aşırı zevkliydi. Her atışım istediğim yere gidiyor daha bir mutlu oluyordum. Bu hissiyatı ilk tüfeğim sabit gezli Supernova' da yaşayamamıştım. Bu tüfekten ayrılırsam sebebi sabit gezi olacak.  Sad

Tüfeğin gez ayarı kademeli kilitli olduğu için sıfırlama işlemi kolay oldu. Kurşunları 35 metrede merkezin 1-2 cm. üzerine toplayarak toplam 3 atışta tüfeği takribi 50m. civarına sıfırlamış oldum. 4. ve 5. kurşunlarda 35 metrede aynı yerden geçince "Bu iş tamam." dedim.

Bu arada çok eleştirilmişti diye hatırlıyorum ama bu ve bunun gibi bir çok isabetli atış yaptım Özkursan Sniper tek kurşunlarla. Ürün standardizasyonundan olsa gerek, sorunlar giderilmişti; en azında ben memnun kaldım. Gayet düzgün açılmış yırtılma ezilme ve herhangi bir deformasyon yoktu boş kovanlarda.

Ve namludaki kurşun sıvaşmaları atılmış olan yüzlerce fişeğe rağmen azdı. Namlu iç çeperinin geniş olduğunu düşündüm. Çünkü bu sayıyı diğer tüfeğim Supernova ile yapmış olsam namlu içi kurşun kaplama olurdu. Merak edip ölçtüm RS S1 in namlu çıkış çapı 0.42 mm. daha genişti. Bu fark kurşun sıvaşmasında kayda değer bir fayda sağlar mı bilmiyorum. Bu arada şarjörlü bir yivsizi Supernova gibi mekanik güvenilirlik açısından kendini ispat etmiş bir platformla kıyaslamak ne benim, ne de teste konu tüfeğin haddinedir. Amacım sadece sahibi olduğum 2 farklı tüfeğin beğendiğim ve beğenmediğim yönlerini anlatabilmektir.

Kullanmadan iade ettiğim önceki tüfeğin kilit yataklarında ufak metal yığılmaları olduğu için çok az bir atım sayısında olmasına rağmen merak edip kontrol ettim. Herhangi bir problem gözükmüyordu.

Atış alanımı da her zaman olduğu gibi bulmak istediğim gibi bıraktım elbet. Fişekleri mühimmat kutusundan çöp kutusuna transfer ettik.  ;D

Toza kire karşı toleranslarını görmek için 1000' li rakamlara kadar temizlemeyeceğim tüfeği. Bakalım nelerle karşılaşacağız...

Sağlıcakla kalınız.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2018, 00:27:30 Gönderen: Yasin ALAN »
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 26 Haziran 2018, 20:57:07 »
Saygıdeğer Forum Dostlarım Merhabalar,

Bugün Armsan RS S1 ile piyasada genel olarak rağbet gören 3 farklı tek kurşun ile 50 metreden atış yaptım. Yeni almış olduğum Red Dot ın da ilk denemelerini bu kurşunlarla yapmış oldum. Tevfik Beyin atış kayıt tarzından ilham alarak atışları tekrarlamadan 32 °C sıcakta kaydımızı tek seferde oluşturduk. Özkursan Sniper kurşunları bazı atıcılar beğenmiyor fakat bu tüfek ile ben en çok bu kurşundan verim alıyorum. Zaman zaman denemiş olduğum en az 7 farklı tek kurşun içinde en isabetli atışları Sniper fişekler ile yaptım. Mükerrer kereler yapılan atışlarda daha başarılı sonuçlar alınacağı aşikar.

• Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 27 Haziran 2018, 02:03:49 »
İsmimizi zikretmişsiniz teşekkür ederim.
Yasin Bey tebrik ederim gerçekten çok güzel atışlar neredeyse tek delik olmuş,çekim gayet temiz ve harika bir manzara,hep söylüyoruz marka çok önemli değil tüfeğe uyum sağlayan kurşunu bulmak önemli diye özkursan tüfeğinizle uyum sağlamış aynı lot numarasından bir miktar stok yapabilirsiniz.
Nice keyifli ve isabetli atışlar yapmanız dileğiyle tüfeğiniz hayırlı olsun Yasin Bey.

Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Haziran 2018, 21:12:43 »
 Çok teşekkürler Tevfik Bey. Daha güzelleri sizlerin olsun efendim. Aynen dediginiz gibi yaptım 4 koli Sniper tek kurşun almıştım. 1 koli kaldı sadece. Kalanlar da Remington muamelesi görmeden tazelemek gerek. Sizin modifiyeli slugların yerini tutmaz lakin idare ediyoruz işte.

Sağlıcakla kalınız.
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Mehmet YILDIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 23 Eylül 2019, 21:48:29 »
Yasin bey merhaba
Tüfeğiniz ile ilgili son durum nedir ?
1981

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 26 Eylül 2019, 15:00:14 »
Yasin bey merhaba
Tüfeğiniz ile ilgili son durum nedir ?

Piyasalar işler güçler derken tüfeği 7-8 aydır, zihni boşaltıp elime alamadım. En son yerine koyduğumda çalışıyordu.  :D 2000 atımdan sonra saymayı bıraktım. 2300-2400 arası bir atımda. 24 gramlar ile 2000 atım sonrası bile çalışmamaya devam ediyor. 28 gramlarda tekliyor, 30 gram ve üzeri hiç problemsiz çalışıyor.

Saygılarımla.
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Mehmet YILDIZ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Mehmet YILDIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 30 Eylül 2019, 08:54:22 »
Yasin bey,

Çok teşekkürler

Bir sorum daha olacaktı; bu tüfeğin namlusunu nasıl  temizliyorsunuz ? Bildiğim kadarıyla sökülmesi çok zahmetli,
1981

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 30 Eylül 2019, 09:21:20 »
Yasin bey,

Çok teşekkürler

Bir sorum daha olacaktı; bu tüfeğin namlusunu nasıl  temizliyorsunuz ? Bildiğim kadarıyla sökülmesi çok zahmetli,

Mehmet Bey Merhabalar,

Bildiğiniz AK47 ve türevleri gibi RS S1' in namlusu gövde ile tümleşik; yani sökülemiyor. Üst kapağı açıp mekanizmayı çıkarıp, gövde ile hemhal halde olan tüfeği tek parça halinde temizliyorsunuz. Bu işlem namlusu gövdeden  ayrılan bildiğimiz av tüfeklerine nazaran zor oluyor. Temizlerken bayağı uğraşmanız gerekiyor. "Bu tüfeğin sevmediğiniz yanı nedir?" diye sorsanız namlu temizleme işlemi derdim size.

Saygılarımla.
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Mehmet YILDIZ

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 30 Eylül 2019, 11:51:52 »
Yasin bey videoyu keyifle izledim elinize emeğinize sağlık.Bir sorum olacak red dot araştırıyorum Tüfeğin üzerindeki red dot  nasıl sıfırlandıktan sonra bozma yapıyor mu? bir de kaça mal oldu sizin için özel bir nedeni yoksa öğrenebilirmiyim
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 30 Eylül 2019, 12:06:18 »
Yasin bey videoyu keyifle izledim elinize emeğinize sağlık.Bir sorum olacak red dot araştırıyorum Tüfeğin üzerindeki red dot  nasıl sıfırlandıktan sonra bozma yapıyor mu? bir de kaça mal oldu sizin için özel bir nedeni yoksa öğrenebilirmiyim

Emrah Bey,

Tüfeğin üzerindeki Red Dot bu.

https://www.avcity.com/urun/barska-red-dot-50mm-5-moa

Bende bu fiyatlara almıştım. Sıfırlaması uzun süren atışlarda bile bozulmuyor ama bağlantı vidaları gevşiyor. Yerli üretim rayların ölçüleri uyumsuz olabiliyor; gevşeme bu sebeple olabilir. Az biraz loctite ile çözülebilir. Optik ağır ve biraz kabaca, ben sadece deneyimlemek için almıştım. Uzun soluklu ve sık kullanımda pişman edebilir.

Saygılarımla.

• Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara