Gönderen Konu: 175 METREYE ATIŞ DENEMESİ  (Okunma sayısı 5232 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: 175 METREYE ATIŞ DENEMESİ
« Yanıtla #25 : 05 Ağustos 2018, 09:09:44 »
Değerli Tevfik kardeşim,

Kendi dolumlarını yapanlar için, dolumları sağlıklı değerlendirmek açısından kronografi cihazı bir ihtiyaç. Ben iki kere ABD den getirttim (ilkini uzak mesafe ölçümü yaparken tapa ile vurmuştum ;)  )  ikisinde de gümrüğe takıldı, gümrük komisyoncusu sorunu halletti ama 100 dolarlık cihaz bana 300 dolara patladı. Almanya'dan getirtirseniz nedense sorun olmuyor.

Öncelikle şunu bir daha belirteyim, şerit bant ve arpacıkla bu mesafeden isabetli atış bir yetenek, herkesin harcı değil, sizi bir kez daha kutlarım.

Siz isabeti tapa modifikasyonunuza bağlıyorsunuz ama ben ayni kanaatte değilim. Evet tek kurşunlar için sert tapa ile daha isabetli gurupman yapılabiliyor bu doğru. Zira tapa bacaklarının asimetrik kırılması, tapası ile seyreden tekkurşunlarda bir dümen gibi iş yapıp kurşunu saptırıyor kabul ama bu çok sık rastlanan bir durum değil.

Bildiğiniz gibi tapanın esas görevi barut ile sıkıyı ayırmak, gaz pistonu aracılığıyla barut gazının yanlardan sızarak basıncın düşmesine engel olmak. Roket gibi yavaş yavaş hızlanmayan, ani bir basınç artışı şeklinde olan fişek patlamasında, ani yükselen basıncı dengeli bir şekilde karşılayan esnek, hatta kıvrılabilir ayaklar  düzgün bir namlu çıkışı sağlıyor. Bildiğiniz gibi Tapa fişeğin önemli kısımlarından birisi, tapa değişince basınç ve namlu çıkış hızları etkileniyor.

Uzun mesafe atışlarında yivsizlerde de yivlilerdeki gibi tek kurşunlar transsonik bölge (ses hızı geçiş bölgesi) de sürüklenme katsayısının ani değişiminden etkilenerek yön değiştirebiliyorlar. Bryan Litz çalışmalarında kısa ve arkası boat-tail mermilerin bu bölgede daha az etkilendiğini yazıyor. Ancak sizin attığınız tapasıyla beraber neredeyse 3 cm ve arkası düz mermiler.

Benim yaptığım çalışmalarda hem hesaplama hem de ölçüm yöntemleri ile Brenneke tekkurşunların balistik katsayısını 0.080 - 0.086 arasında bulmuştum. Transsonik bölgeye girince sapmalarını ve isabetin bozulduğunu göstermiştim. Gerçi Remington solid Copper sabot'un BC si 0.211 ama o da ancak yivli yivsiz namlu veya yivli şok ile atılırsa 300 metre içinde bir işe yarıyor.

Sizin attığınız mesafede transsonik bölgeye girmeden düzgün atış için geriye bir ihtimal kalıyor. O da namlu çıkış hızının 590-600 m/s olması. O açıdan ölçüm yaptınız mı diye sordum. (Namlu boyu arttıkça, namlu çıkış hızı da arttığından ölçüm yapan arkadaşlarınızın sizinki ile aynı namlu boyunda ölçüm yapmış olmaları gerekiyor)

Saygılarımla

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Yasin ALAN, Mustafa AYKUTOĞLU