Gönderen Konu: AV FİŞEKLERİ HAKKINDA BİLGİ – TEMİZ ÖLÜM (Alıntıdır)  (Okunma sayısı 15857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: AV FİŞEKLERİ HAKKINDA BİLGİ – TEMİZ ÖLÜM (Alıntıdır)
« Yanıtla #25 : 28 Şubat 2018, 22:40:09 »
Avda yetenek tabi çok önemli. Ama fişek ve tüfeğin de önemli olduğunu bu sene daha iyi anladım. Bu sene fişek fiyatları çok artınca yerli fişekte kullanabilirim diye düşündüm. Yinede işi şansa bırakmamak için bir kutu yerli fişek alıp grupmanına bakmak istedim. 3 no şokla yaptığım atışlarda istisnasız her zaman bir kekliğin sığabileceği bir yada iki boşluk oluşturdu. Belki başka yerli fişekte bırakmazdı ama bildik fişekten devam etmeye karar verdim. Biz avımıza 6 yada 7 kişilik gurubumuzla Erzincan tarafına gideriz. içimizdeki en iyi atıcılardan birisi de abimdir. Onun atıp vurduğu mesafelere ağzımız açık bakakalırız. Bu sene o da fiyatlar yüksek diye, atıcılığına da güvenerek test etmediği yerli bir fişeği alarak sezon açılışına gittik. Atışlarda vurmayınca deli olmaya başladı. Abi fişektendir dedim ve kalitesi belli benim kullandığım fişeklerden verdim ve vurmaya başladı. Tesadüf diyeceğim ama önceki halini biliyorum. Ne ise kafanızı ağırtmayayım. Naçizane bu konuda birebir yaşadığım bir olayı paylaşmak istedim. Sağlıcakla kalın
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

The following users thanked this post: Halit YILDIRIM

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 28 Şubat 2018, 23:19:05 »
Anıl ibrahim  beye  değerli yazısından dolayi  teşekkür ediyorum
 Vurulmayan yada yaralı giden avlarin bikaç nedeni ise  en bariz  heyecandan önleme hatasi  bazen  uzakta  olsa düşebilir diye yapılan atışlar ki yanlış  çoğu kişide yapıyor☺ arasıra bende dahil
  Ava göre ince saçma da ava eziyet oluyor biraz   mesela  sezon dışında  fişek   testini  teneke üzerinde deniyorum 30--35  mt den  delmeli  yada en azından delecek kadar çökertip iz yapmalı buda ortalama 4 no saçma gibi    daha kalin sacma da grupmanda  fazla bosluktan dolayi avın  az saçma almasıda    yine yaralı giden  heba  olan av   bu  mesafelerden     etkisiz kalan ince saçma  ava eziyet ediyor  küçük avlar hariç
Vurulmayan avlara başka bir sebep ise sık sık tüfek değiştirmek   bir tüfekle yıllarca avlanan Avcı tüfeğinin hangi mesafeden ne şartlarda etki edeceğini  kisacasi tüfeğini çok iyi tanır  tüfek sağa sola çekse  bile  o hatayi  bile telafi edebilir

• huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
Yeni ava başlıyan dostlar için güzel bilgiler içeriyor.Ellerinize sağlık.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Anıl Bey elinize sağlık.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Anıl ve Emrah bey vermiş olduğunuz değerli bilgi ve tecrübelerinizden dolayı çok teşekkür ederim emeğinize sağlık
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 07 Nisan 2018, 00:20:18 »
Hızlı fişek gerçekten daha iyi öldürürmü?yoksa hızlı fişek saçmaları daha çok deformasyona uğratıp grupmanı bozar mı ya da uzaktaki bir avdaki etkisi gerçekten sanıldığı gibimidir?ya da namludan hızlı çıkan saçmalar yüzünden namlu şahlanması artar mı? Sorular sorular  :)
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #31 : 07 Nisan 2018, 08:13:34 »
Güzel bir paylaşım olmuş . Ama yine ben asıl etkenin atıcıdan kaynaklı olduğuna inananlardanım
Samimi bir arkadaşım her türlü testi yapıyor...Her türlü inceleme vs vs ...
Ava çıktığımızda ayak dibinden kalkan keklikler,önünden geçen tavşanlar veya kafasına konak olan keklikler
Hepsine el sallıyoruz tebessüm içinde.

Yalnız resim aslında bütün olayı özetlemiş
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 07 Nisan 2018, 09:08:49 »
Güzel bir paylaşım olmuş . Ama yine ben asıl etkenin atıcıdan kaynaklı olduğuna inananlardanım
Samimi bir arkadaşım her türlü testi yapıyor...Her türlü inceleme vs vs ...
Ava çıktığımızda ayak dibinden kalkan keklikler,önünden geçen tavşanlar veya kafasına konak olan keklikler
Hepsine el sallıyoruz tebessüm içinde.

Yalnız resim aslında bütün olayı özetlemiş
+1
1988-Denizli

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 08 Nisan 2018, 09:36:41 »
Evet yukarıdaki paylaşımda fitilleme olayındanda bahsedilmiş.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 09:42:57 Gönderen: Ersan ARGIÇ »
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 08 Nisan 2018, 10:14:13 »
FAYDALI OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN PAYLAŞMA GEREĞİ DUYDUM.

Meşhur Amerikan filimlerinden Rocky serisinin Rocky 4 filiminde başrol oyuncusu Rocky Balboa’nın rakibi Sovyet boksör Ivan Drago’nun yumruk vuruş gücünün gösterişli bir teknoloji ile hesapladığı sahneden alıntı yaparak yazıma başlamak istiyorum:
“Normal bir ağırsıkletin inç kareye ortalama darbesi 316 kilodur. Gördüğünüz gibi Drago’nun darbesinin ortalaması 836 kilodur. Bu durumda sonuç çok açık: nereye vurursa vursun yok eder! (İnsanüstü boksör Ivan Drago, boks maçı esnasında rakibi Apollo Creed’i öldürür)”
Ivan Drago’nun Yumruk Darbe Gücü 836 Kilo
Öyle tahmin ediyorum ki, normal bir ağırsıklet boksörün ortalama darbesi 316 kilo gelen bir yumruğu kafaya yemek ile darbe gücü 836 kilo gelen bir yumruğu kafaya yemek arasında hayati risk içeren ciddi bir fark vardır. Zira gerçek hayatta boks maçı sırasında kafaya aldığı darbeler sonucu ölensporcu haberlerine zaman zaman denk geliyoruz.
Diğer taraftan, günlük hayatta fark etmeden yaşadığımız Hız – Ölüm ilişkisine ne demeli? Örneğin: Bir araba ne kadar yüksek hızla seyrediyorsa çarpma anında transfer edeceği mekanik enerji de o kadar yükselmekte, kaza anında bu enerjinin transfer edildiği araç, aracın içinde bulunan insanlar ve aracın çarptığı yaya, araç ya da engel o kadar zarar görmektedir.
Saatte 80 km hızla seyreden bir araçta bulunan bir kişinin ölme ihtimali, saatte 30 km hızla giden bir araçta bulunan bir kişiye göre 20 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
80 KM Hızla Yapılan Bir Kazada 30 KM Hızla Yapılan Kazaya Kıyasla Ölüm İhtimali 20 Kat Fazladır
Amerikalı ve İngiliz avcıların “Clean Kill” diye tabir ettikleri, Türkçeye çevirdiğimizde “Temiz Ölüm” olarak karşımızca çıkan bu ifade: avı, ahlaka uygun bir şekilde çantaya atmak, yararlı göndermemek anlamına geliyor. Diğer bir ifadeyle, avı durdurmak ya da ölü ele geçirmek. 
Keklik Avı için Bir Av Fişeği Satın Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?
En ucuzundan ya da av bayiinde bulabildiğiniz herhangi bir 32 gram 6 numara fişek sizin için yeterli oluyor mu?
Fişekteki hız kavramını hiç dikkate alır mısınız? Gerçi çoğu fişek paketinin üzerinde yazmayan bir bilgidir. Ama bir fişeğin 32 veya 30 gram olmasından ya da 6 veya 5 numara olmasından çok daha önemli bence. Çünkü avı durdurmak ya da diğer bir ifadeyle ölü ele geçirmek için ihtiyaç duyulan şey isabetli atışla birlikte yapılacak ava uygun fişek seçimi. Ancak “uygun fişek seçimi” çok göreceli bir ifadedir. Mesela “keklik avı için 32 gram 6 numara fişek tavsiye ediyorum” demekle bence iş bitmiyor.  Fişekteki hız değerini de göz önünde bulundurmak lazım diye düşünüyorum.
Hızlı fişeğin temelde getirdiği 2 fayda var. Birincisi, saçmanın daha hızlı olmasının getirdiği ilave vuruş gücü, ikincisi önleme avantajı sağlaması.   
Hızlı Fişeğin İlave Vuruş Gücü
Normal bir yumruk ile darbe gücü çok yüksek bir yumruğu yeme arasındaki ölümcül fark ve hızlı arabanın çapma gücünün yavaş bir arabaya kıyasla ve neticesinde ölüm ihtimalinin yüksekliği gibi: hızlı saçmanın tahrip gücünün normal bir saçmaya göre çok daha yüksek olduğu hatırlamamız gerekiyor.     
İngiliz fişekçi Eley Hawk’ın Standart Av Fişeği ile Hızlı Fişek arasındaki farkları açıkladığı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Saçma Tanesinin Yaklaşık Vuruş Gücü

Saçma Tanesinin Yaklaşık Vuruş Gücü tablosu Eley Hawk’ın paylaştığı bilgilerden Türkçeye çevrilmiştir.
Standart Av Fişeği:
325 metre bölü saniye (1070fps) namlu çıkış hızına sahip normal bir av fişeğindeki 6 numara büyüklükte bir tane saçmanın 35 metredeki vuruş enerjisi 0,19 kilogram metre (1.44 foot pounds) iken,
Hızlı Fişek:
340 metre bölü saniye (1120fps) namlu çıkış hızına sahip hızlı bir fişekte 6 numara büyüklükte bir tane saçmanın 35 metredeki vuruş enerjisi 0,21 kilogram metre (1.55 foot pounds) olduğu belirtilmiş. 
Avı temiz bir şekilde öldürmek için geleneksel olarak kabaca bir fikir vermek gerekirse asgari ihtiyaç duyulan:
Küçük kuşlar için her biri en az 0,069 kilogram-metre (0.5 ft lb) enerji ile vuran 2 tane saçma,
Orta boy kuşlar için her biri en az 0,11 kilogram-metre (0.85 ft lb) enerji ile vuran 3 tane saçma,
Büyük kuşlar için her biri en az 0,20 kilogram-metre (1.5 ft lb) enerji ile vuran 4 tane saçmadır.
İlaveten, avlanılacak av türüne göre uygun büyüklükte saçmanın ava nüfuz edecek kadar yeterli enerjiye sahip olması gerekir. Ayrıca, en az bir tane saçmanın kuşun hayati organlarından birine yeterli vuruş gücü ile hasar vermesi gerekir.
Avın ahlakına uygun bir şekilde kekliği çantaya atmak (temiz ölüm) için ihtiyaç duyulan saçma dağılımı: Yaklaşık bir metre kare büyüklüğünde bir hedef kâğıdına 35 metrede mesafeden yapılan atışta (atıştan sonra dağılımın iyi olduğu gözlenen bölgesi göz kararı çizilen) 75 santimetrelik daireye en az 140 tane saçma isabet etmesi gerekir. 140 tane saçma, ancak yukarıda belirtildiği gibi avı durdurmak için ihtiyaç duyulan her biri yeterli vuruş gücü enerjisine sahip olan 140 tane saçma.

Resim-4: Örnek saçma dağılımı. Kaynak: M. Kemal ATEŞSAL.

Bununla birlikte, taşıdığı ilave enerji ile hızlı saçma avın etine şiddetli bir çarpma ile daha derine nüfuz etmesini sağlıyor. Aşağıdaki resimde 5 numara saçmanın balistik jele nüfuz etme testinde görüleceği gibi bazı saçmalar daha ileri gitmiş, bazıları geri de kalmış.

upload image

Resim-5: 5 numara saçmanın balistik jele nüfuz etme testi
Çünkü sanılanın aksine fişekten çıkan saçmaların hepsi aynı enerjiye sahip olmuyor. Saçmalar bir bulut şekilde uzunlamasına yayılarak hedefe gidiyor.  Bu da saçma dizilimindeki arka saçmaların (Türk avcı tabiri ile etek saçmaların) daha yavaş ve daha az enerji ile hedefe vurmasına neden oluyor.

Resim-6: Saçma Dizilimi: Saçmalar Hedefe Uzunlamasına Yayılarak Gider.
İşte tam bu nokta da, şu meşhur “fitilleme” yapan (tüyü ete çeken) saçma meselesine değinmek istiyorum. Eskişehir’in usta avcılarından Olcay AVCI ile bu konuyu konuşurken, kendi görüşünü açıklayan çok güzel bir örnek vermişti, şöyle demişti: “Eğer çivi ya da iğne gibi sivri uçlu bir cismi, tüylü bir kumaşa yavaşça bastırırsan dış yüzeydeki tüy içeri doğru geçer ama sivri cismi kumaşa hızlıca sokarsan tüy içeri geçemez. Av anında fitilleme yapacak saçmayı ayarlamamız mümkün değildir.”   
Enerjisi azalmış, avın etine nüfuz etmesi sınırda olan mesafede isabet etmiş, yavaşlamış saçma bazen fitilleme yapar (tüyü ete çeker). Yani aslında bir saçmanın fitilleme yapması çok iyi bir şey değildir. Bu durum o saçmanın bize enerjisinin azalma anında ava isabet ettiğini ve yavaş nüfuz ettiği gösterir. Tam tersi durumda ise, yani saçmanın yüksek enerji ile hızla ava isabet etmesi halinde saçma bazen avı delip geçer. İstediğimiz koşulları tam olarak av anında ayarlamamız mümkün değildir. Bu yüzden yapacağımız av türüne ve atacağımız mesafeye göre uygun fişek tercih etmek önemlidir.
Amerikalı fieldandstream.com’un yaptığı açıklamaya göre:
“Keklikleri durdurmak için sıradan bir fişekten fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Nikel kaplı saçmalara sahip, derine nüfuz eden ve tüyü en az oranda ete çeken özellikte olan bir fişek tavsiye ederiz.
5 numara saçma, 4 numaranın kuvveti ve 6 numaranın yüksek saçma sayısı arasındaki tam uyumu sunarak, yeterli saçma sayısı ile kanadı kırma ve hayati organlara 3 ila 5 saçma isabet etmesini sağlar. Hızlı Fişeğin sahip olduğu 410 (m/sn) (1330 FPS) namlu çıkış hızı 36 metre mesafede 16 cm önleme avantajı sağlar.”
Hızlı Fişeğin Sağladığı Önleme Avantajı
İngiliz fişekçi Eley Hawk’ın yaptığı açıklamaya göre, Standart Av Fişeğinin 325, Hızlı Fişeğin 340 metre bölü saniye namlu çıkış hızlarını ölçtüğü nokta namlunun 18 metre (20 yarda) ilerisiymiş.
6 numara saçma ile 65 km hızla yan geçiş yapan bir kuşa verilecek önleme miktarına ilişkin teorik verileri içeren bir tablo yapmışlar. Buna göre 35 metre mesafede Standart Av Fişeği (325 m/sn) ile 2 metre 26 santimetre önleme vermek gerekirken, Hızlı Fişek (340 m/sn) ile 2 metre 18 santimetre önleme yeterli oluyormuş. Yani fişekteki 15 metre bölü saniye ilave hız, burada 8 cm önleme avantajı sağlıyor. Tabi bunlar teorik bilgiler. Av anında bu teorik bilgileri birebir uygulamamız mümkün değil. Ama yine de kabaca fikir veriyor ve farkı ortaya koyuyor.

Resim-7: Eley Atıcının Günlüğü sayfa 31

Resim7: 65 km Hızla Yan Geçiş Yapan Kuşa Verilecek Önleme Miktarı
Av anında heyecanla yapılan atışlarda genellikle hedefin gerisine atış yapılır. Avın hızlıyla aynı orada tüfeği savurmamız ve avın olduğu yere değil olacağı yere ateş etmemiz (yeterli önleme vermemiz) ve atış sonrasında bile tüfeği savurmaya devam ettirmemiz gerekir ki, tam isabetli atış yapabilelim. Atış tekniğinde fark etmeden yaptığımız hatalar nedeniyle hedefin gerisine atış yapmış oluruz. Bu da isabetsiz atışa ya da avın yaralı gitmesine neden olur. Ondan sonra “vuruldu, tüy çıktı, hala gidiyor” diye isyan ederiz. İşte bu durumlarda genellikle saçma dizilimindeki arka saçmaların (Türk avcı tabiri ile etek saçmaların) daha yavaş ve daha az enerji ile hedefe vurmasından ve yetersiz enerjiye sahip bu saçmaların avın hayati organlarına nüfuz edememesinden kaynaklanır.   
Kişinin alışkanlıklarını değiştirmesi çok zordur. Ben avda, atış tekniğinde yaptığım hataları hızlı fişek ile telafi ettiğimi düşünüyorum. Bu keklik avında kullandığım 20 çap tüfeğin ilk tetik çekildiğinde önce atış yapan alt namluya 7 numara, üst namluya 5 numara 28 gram RC20 T3 model (atış fişeği) hızlı fişek koydum. İtiraf etmek gerekirse bu avda 2 keklik çantaya girdi ama 3 tane keklik yaralı gitti. Bunun nedenini 7 numara saçmanın Kınalı Kekliğe ince geldiğini düşünüyorum. Bir dahakine bu fişeğin 6 numarasını deneyeceğim.

imageupload

Resim-8: RC20 T3 model, 28 gram, 5 numara (2.90mm) hızlı bir fişek (atış fişeği).
İtalyan RC fişekleri resmi internet sitesinde yazılmış bilgiye göre bu RC20 T3 model fişek için belirtilen hız 401 metre bölü saniye (ful şoklu tüfekle ve namlunun bir metre ilerisinden ölçülen değermiş). Öte yandan aynı RC20 T3 model fişeğin hızı bir İngiliz fişek internet sitesinde 1425fps yani 434 metre bölü saniye olarak belirtilmiş. Ortalama 410 metre bölü saniye hızı sahip olduğunu varsayarsak, bu hızlı fişek 36 metre mesafede 16 cm (yaklaşık bir kuş gövdesi boyu) önleme avantajı sağlıyor. 

Resim-9: 410 m/sn Hızlı Fişek 36 Metre Mesafede 16 cm Önleme Avantajı Sağlıyor

Bir düzeltme yapmakta fayda görüyorum
Paylaşım içerisinde verilen B&P marka 32 g 6 no fişekte yaklaşık 293 ad saçma vardır.
5 nolu şok ve 35 m den  bu saçmanın 161 adedi 75 cm bir daireye giriyorsa
161/293:  % 55 civarı bir grupman çıkar.
Bu değerde neredeyse M (3 nolu şok a yakın bir değerdir)
Dolayısıyla ya şok karıştırılmış ya da standart dışı bir ölçüye sahiptir.
Bunu yazmamdaki sebeb 5 nolu şok bu kadar toplu atıyorsa diye düşünmesin kimse.
Bu mesafede 5 nolu şok daha fazla açmalı.
Ve grupman yüzdesi de  % 40 civarı olmalı.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 10:32:46 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Ali TATAR, Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 08 Nisan 2018, 11:13:08 »
Paylaşım içerisinde verilen B&P marka 32 g 6 no fişekte yaklaşık 293 ad saçma vardır.

Suat Bey selamlar.yabancı bir sitede okuduğum makalede 1145 fps-1250 fps arası hızlarda grupmanın daha iyi olduğu,1350fps ve fazlasının grupmanı bozduğu yazıyordu
Ali TATAR
1985 Antalya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 08 Nisan 2018, 11:29:46 »
Gerçi piyasada 1250 fps fişek de kalmadı galiba :)hepsi 1300lerin üstünde
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #37 : 08 Nisan 2018, 12:58:01 »
O mantıkla bakarsak, 1250-1300 fps dolaylarında çıkış hızına sahip yarı magnum ve magnum fişeklerin daha iyi grupman yapması lazım :)
Yaklaşık 1450 fps ( 435-440 ) çıkış hızına sahip MG2 flash 36 gr fişeği, grupmanı bozmadan gayet güzel sonuçlar verebiliyor..
Bu bence, hem fişeğin kendi içindeki malzeme uyumu hem de namlu ile uyumundan kaynaklı.. Çıkış hızı, grupman için tek başına ölçü olmayabilir.

Suat Hocam da güzel bir nokta yakalamış, ben grupmana pek detaylı bakmamıştım. 5 şok ölçüsü, olması gerekenden dardır büyük ihtimalle.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Ali TATAR, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 08 Nisan 2018, 15:34:25 »

Alıntı yapılan çalışmamız, bir arkadaşımla birlikte 2013 Aralık ayında yapılmıştı. Temel amacımız 18.3 iç çaplı Beretta Urika ile 18.8 iç çaplı Browning Evolwe pattern karşılaştırması yapmaktı. Beretta Tüfeğimiz Urika 2 Classic namlu ve şoklar optima değil, namlu iç çapı  18.3,  Browning Back Bored, namlu iç çapı 18.8 di. Şoklar iç çaplara göre ayarlandığından, iç çapının geniş olması nedeniyle Browning dağılımının, Berettaya göre daha geniş olduğunu görmüştük. Hatta, Beretta 5 şok dağılımı ile Browning 3 şok dağılımı neredeyse birbirine eşit ti.
Bu çalışmada atış mesafesi de metre ile yapılmış kesinlikle 35 metre ve şok da karıştırılmış değil 5 nolu Beretta orjinal şoktur. O günlerde Sitemiz Üyesi olan Hasan Başkara kardeşimin, hassas işler yapan fabrikasında, şok ölçülerini de kontrol etmiş, herhangi bir anormallik görmemiştik. Ancak o dönemde işlerimin yoğunluğu nedeniyle bunları paylaşamamış hatta bazı arkadaşlarımızın farklı talepleri de olmuştu ama devam ettirememiştim. Bunun için de yeri gelmişken özür diliyorum.
  http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=168071.0
yaptığımız o çalışmaya göz atmanız dileğiyle herkese kolay gelsin 
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 08 Nisan 2018, 17:23:19 »
Alıntı yapılan çalışmamız, bir arkadaşımla birlikte 2013 Aralık ayında yapılmıştı. Temel amacımız 18.3 iç çaplı Beretta Urika ile 18.8 iç çaplı Browning Evolwe pattern karşılaştırması yapmaktı. Beretta Tüfeğimiz Urika 2 Classic namlu ve şoklar optima değil, namlu iç çapı  18.3,  Browning Back Bored, namlu iç çapı 18.8 di. Şoklar iç çaplara göre ayarlandığından, iç çapının geniş olması nedeniyle Browning dağılımının, Berettaya göre daha geniş olduğunu görmüştük. Hatta, Beretta 5 şok dağılımı ile Browning 3 şok dağılımı neredeyse birbirine eşit ti.
Bu çalışmada atış mesafesi de metre ile yapılmış kesinlikle 35 metre ve şok da karıştırılmış değil 5 nolu Beretta orjinal şoktur. O günlerde Sitemiz Üyesi olan Hasan Başkara kardeşimin, hassas işler yapan fabrikasında, şok ölçülerini de kontrol etmiş, herhangi bir anormallik görmemiştik. Ancak o dönemde işlerimin yoğunluğu nedeniyle bunları paylaşamamış hatta bazı arkadaşlarımızın farklı talepleri de olmuştu ama devam ettirememiştim. Bunun için de yeri gelmişken özür diliyorum.
Öncelikle şunu belirtmek isterim.Yapılan çalışma ve emek için teşekkür ederim.
Şokların ve mesafenin net ölçüldüğünü de teyit ettikten sonra kullanılan saçmanın da standart kurşun saçma olduğunu biliyorsak ,geriye elimizde % 55 atan bir silindir şok kalıyor.
Bu da 5 no şok  için  olması geekenin üzerinde bir değer.
Yani 5 şok takmanın bir esprisi kalmamış bence.
3 nolu şok ile aynı oranı verecekse  5 nolu şoku takmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

BİGA/1979

The following users thanked this post: M.Kemal ATEŞSAL

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #40 : 08 Nisan 2018, 17:27:39 »

Bu paylaşımı görmemiştim.. Elinize sağlık güzel çalışma yapmışsınız. Linkteki yorumların da hepsini okudum..

İnternette bir başkası da buna benzer karşılaştırmalı grupman deneyip paylaşmış 36 metreden..
Federal 5 no fişekle ( gramajını bilmiyorum ) A5 ve SBE 2 yi karşılatırmış.. Burdaki sonuç, saçma sayısı açısından geniş namlu lehine olmuş..
Sizin denediğiniz Evolve modeli de geniş namlu, A5 de. Ama ortaya çıkan durumlar, birbirinin zıttı.
Bu tip sonuçlar gerçekten tüfekten tüfeğe, fişekten fişeğe değişiyor.
Elma-Armut kıyaslamasından bahsetmek mantıklı değil tabiki ama, ilgimi çekti oyüzden paylaşmak istedim.

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 17:29:59 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: M.Kemal ATEŞSAL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 08 Nisan 2018, 19:33:36 »
Bu paylaşımı görmemiştim.. Elinize sağlık güzel çalışma yapmışsınız. Linkteki yorumların da hepsini okudum..

İnternette bir başkası da buna benzer karşılaştırmalı grupman deneyip paylaşmış 36 metreden..
Federal 5 no fişekle ( gramajını bilmiyorum ) A5 ve SBE 2 yi karşılatırmış.. Burdaki sonuç, saçma sayısı açısından geniş namlu lehine olmuş..
Sizin denediğiniz Evolve modeli de geniş namlu, A5 de. Ama ortaya çıkan durumlar, birbirinin zıttı.
Bu tip sonuçlar gerçekten tüfekten tüfeğe, fişekten fişeğe değişiyor.
Elma-Armut kıyaslamasından bahsetmek mantıklı değil tabiki ama, ilgimi çekti oyüzden paylaşmak istedim.

A5 215 ad mi saçma tutturmuş ?
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 19:36:29 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #42 : 08 Nisan 2018, 20:10:32 »
A5 215 ad mi saçma tutturmuş ?
İlk başta ben de öyle sandım ama atışı yapan kişi 275 adet diyor. Çeviriden anladığım kadarıyla 76 mm magnum fişek kullanılmış.
Video linkini atayım,bir de siz bakın..

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #43 : 08 Nisan 2018, 20:18:26 »
Tüfek SBE (1)...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #44 : 08 Nisan 2018, 20:31:18 »
Pekçok Usa'lı avcı Mossberg 935 model tüfeklerinin ince saçma patternlerinden de çok memnun.
935 'lerin namluları 10 no genişliğinde .770-.775 inch çapında süper overbore 12 ga namlular.
Bu işin darlık genişlikle inanınız ilgisi Yok.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #45 : 08 Nisan 2018, 20:49:09 »
Bu işin darlık genişlikle inanınız ilgisi Yok.
Biliyorum hocam, araştırmak konuşmak hoşumuza gidiyor işin aslı bu :)
Malzeme uyumunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Birinde iyi sonuç veren öbürüne uymayabiliyor.
Namluların karakteri, sizin deyiminizle ''tüfeklerin ruhu'' bu sonuçları ortaya çıkaran.. :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 09 Nisan 2018, 00:49:12 »
merhabalar;

paylaşım ve detaylı bilgiler için teşekkürler; bende nacizane olarak şok kullanımının öneminden bahsetmek isterim. genelde kullanıcılar tüfekleri üzerinde gelen 3 no şok tüfeğe kaynayıncaya kadar ısrarla ve av fark etmeksizin kullanıyorlar; fakat fişek seçimi ne kadar önemli ise, şok tercihide büyük önem teşkil etmektedir.

• Armsan phenoma 12 cal, Armsan rsx1 12 cal
  • Husanarms metal force 20 cal
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 16 Nisan 2018, 23:51:06 »
O mantıkla bakarsak, 1250-1300 fps dolaylarında çıkış hızına sahip yarı magnum ve magnum fişeklerin daha iyi grupman yapması lazım :)
Yaklaşık 1450 fps ( 435-440 ) çıkış hızına sahip MG2 flash 36 gr fişeği, grupmanı bozmadan gayet güzel sonuçlar verebiliyor..
Bu bence, hem fişeğin kendi içindeki malzeme uyumu hem de namlu ile uyumundan kaynaklı.. Çıkış hızı, grupman için tek başına ölçü olmayabilir.

Suat Hocam da güzel bir nokta yakalamış, ben grupmana pek detaylı bakmamıştım. 5 şok ölçüsü, olması gerekenden dardır büyük ihtimalle.

Emrah Bey bu fişek hangi hava koşulunda ya da hangi rakımda 1450 fps?biliyorsunuz rakım farklarında ve sıcaklıklar değiştiğinde namlu çıkış hızları farklılık gösterebiliyor
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #48 : 17 Nisan 2018, 11:23:40 »
Emrah Bey bu fişek hangi hava koşulunda ya da hangi rakımda 1450 fps?biliyorsunuz rakım farklarında ve sıcaklıklar değiştiğinde namlu çıkış hızları farklılık gösterebiliyor
Bu, kendi sitelerinde yazan bilgiler. Dediğiniz doğru. Rakım yükseldikçe basınç ve nem azalır ve havanın ağırlığı mühimmata daha az mukavemet uygular.
Ben deniz seviyesinde ağır nemli havada bu fişeğin hızına ve etkisine hayran kalmışsam, daha yüksek rakımda bulunanlar belki benden daha fazla memnun kalabilirler. Tüfeğe / iklime uyum herzaman önemli, ama şöyle bir gerçek de var ki, kalite her zaman ve her yerde kalitedir.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Ali TATAR