Gönderen Konu: FEDERASYONLARA,KONFEDERASYONA,DKMP'YE,BİMER VE CİMER'E GÖNDERİLMEK ÜZERE!  (Okunma sayısı 7785 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Kıymetli Dostlar,
Biz birşey yapmazsak kimse hiçbirşey yapmayacak fikrimde ısrarcıyım.Bu yüzden sorunlarımızı dallanıp budaklandırmadan,amacından saptırmadan ve güncel politik tartışmalardan uzak durarak maddeler halinde derli toplu bir yazıya dönüştürüp ilgili mercilere gönderme teklifine katılıyorum.
Bu fikrin temelini atan bana telefon,özel mesaj ,whatsapp ve mail yoluyla ulaşarak destekleyen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.
Ben sosyal medyada yokum, ama sosyal medyanın güncel gücününde farkındayım..Bu kanallardan da meramımızı dillendirmenizi şiddetle rica ediyorum..
Burada 8-10  maddeyi geçmeyecek şekilde derli toplu bir metin hazırlayıp bunu ilgili kişi ve kurumlara gönderelim, önce fikirleri maddeler halinde sunalım kabul gören ve üzerinde en çok yoğunlaşılan maddeleri esas metine dönüştürelim..
İlgili olan herkes lütfen kısa anlaşılır ve 3-5 maddeyi geçmeyecek şekilde fikirlerini belirtsin..
Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Tuncay düşünce güzel,nekadar işe yarar bilemiyorum ama,yinede birşeyler yapmak adına,böyle bir girişim için tebrik ve teşekkür ediyorum.
1.Sürdürebilir bir avcılık için,milli parklar ve konfederasyon ve federasyonlar birlikte çalışmalı.
2.Özellikle yerli avlarda,ava açık ve kapalı saha uygulanmalı.
3.(Keklik avı hiç yapmadım ama) birinci maddede belirttiğim ortak çalışma ile,keklik ve çil gibi kuşların kümeste yetiştirilerek dedğilde,olan yerlerden alınarak olmayan bölgelere yerleştirme yapılması. (Aşılama)
Benden şimdilik bukadar.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2017, 12:29:30 Gönderen: Erol ÖZTÜRK »
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• Expert Üye
Benim fikirlerim,
1-YAPILAN AVLAR,GÖZLEMLER VE DEĞERLENDİRMELER NETİCESİNDE KOTALI AVCILIK UYGULAMASI SONUCUNDA AVA SÜREKLİ AÇIK OLAN BÖLGELERDE AV HAYVANLARI POPÜLASYONLARININ CİDDİ ŞEKİLDE AZALDIĞI ,ÜREME VE ÇOĞALMA FAALİYETLERİNİN GERÇEKLEŞEMEDİĞİ NET OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜR.BU ANLAMDA MAK KARARLARI DÖNEMİNDE OLDUĞU GİBİ POPÜLASYONUN SÜRDÜREBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK ADINA DERHAL  DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK AVA KAPALI BÖLGE UYGULAMASINA GEÇİLMESİNE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.
2-DKMP'IN  İL MERKEZLERİNDEKİ  BİRKAÇ EKİPLE AV DENETİMLERİNİ YAPMAK VE KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELE ETMEK KONUSUNDA YETERSİZ KALDIĞI HERKESÇE MALUMDUR.BU EKİPLERİN HER İLÇEDE EN AZ 1 ADET OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMESİ VE AVCILIK KULÜPLERİNE YANINDA KAMUDAN GÖREVLENDİRİLEN BİR GÖREVLİYLE DENETİM HAKKI VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
3-AFYON-EBER,AFYON-KARAMIK,DENİZLİ-ÇİVRİL GİBİ GÖLLERDE AĞUSTOS AYINDAN İTİBAREN KAÇAK ÖRDEK AVCILIĞI YAPILDIĞI ,KAYIKÇI TABİR EDİLEN ŞAHISLARIN AV GÜNLERİ DIŞINDA DA PARA KARŞILIĞI KAÇAK AVCILARA REHBERLİK HİZMETİ VERDİĞİ HERKESÇE BİLİNMESİNE RAĞMEN ÖNLEME VE DENETLEME ADINA YAPILAN CİDDİ BİR FAALİYET BULUNMAMAKTADIR.OYSAKİ BU ALANLARIN KORUNMASI VE DENETLENMESİ ARAZİ KORUMA VE DENETLEME FAALİYETLERİNDEN DAHA KOLAYDIR.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
....
Ben örneklik olması açısından bu girişle başladım, herkesin önerisini alıp sonuçta ortak 10 maddelik bir metin haline getirelim ve ilgili mercilere gönderelim derim..
Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Adem ÜNAL, Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
Ya Allah Ya Bismillah dostlar...

Aklınıza gelen en ufak düşünceleri lütfen belirtin dostlar. Laf lafı açıyor misali konu başlıklarımızı daha etkili hale getirebiliriz.

1- Ülkemizde avlaklarımızın büyük bölümü köy muhtarlık sınırları içerisinde olmasına rağmen  muhtarlarımızın bu anlamda yetkileri bulunmamaktadır. Derneklerimizin muhtarlarla konu ile ilgili olarak bilinçli ve koordineli hareket etmeleri, köyde bulunan bilinçli avcılarımızın da dernek ve muhtara bu anlamda yardımcı olmaları etkili olabilir. Özellikle yerli avlarımızda etkili olur diye düşünüyorum.
Bu noktada önemli olan muhtarlarımızın bilinçli bir tavır içerisinde olması.

2- Haftanın her gününün ava açık olması, bir avcının açık olan 1 hafta boyunca 3-4 gün ava çıkabilmesi ve bu 3-4 günün avcının tercihine bırakılması sayesinde avlaklarda her daim bilinçli avcıların olacağını, bunun da otokontrol mekanizmasının çalışmasını sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca bu sayede kontrol memurları her gün sahada olacaklar ve caydırıcılıkları artacaktır.
Menderes Remzi NUR / 1978 / Serik / Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
Tuncay bey öncelikle böyle bir başlık açtığınız ve güzel fikriniz için teşekkürler.

- Avbis sisteminin kaldırılması ya da tekrar düzenlenmesi. Özellikle av günleri konusunda ciddi sıkıntılar var.
- Kaçak avcı ve kota aşımı konusunda denetimlerin sıkılaşması.
- Takozu olmayan tüfeğe el konulması.(Bir avcı tüfeği temizlerken takozu unutması gözardı ediliyor. Sanki 3 fişek oluca 2 kuş 5 fişek olunca 15 kuş vurulacakmış gibi)
- Ava kapalı alanlar oluşturup o bölgelere hiç değilse belirli yerlerine ava yasak bölge tabelalarının konulması.(Avlakta dolaşırken sınırlar çok belirsiz bir derenin bir yanında av serbestken diğer yanında av yasak bunu bazen fark edemeyip ceza yiyen avcı çok)
- Özellikle bıldırcın teyp'i konusunda denetimlerin artması. Senelerdir bıldırcın avı yapamıyoruz bu yüzden.Bu ürünlerin satışında da denetimlerin yapılması güzel olurdu.

• Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Adem ÜNAL, Menderes NUR

Çevrimdışı Adem ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
....
Ben örneklik olması açısından bu girişle başladım, herkesin önerisini alıp sonuçta ortak 10 maddelik bir metin haline getirelim ve ilgili mercilere gönderelim derim..
Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim..
M
Sevgili Tuncay hocam değindiniz konulara harfiyen katılıyorum.
Göçmen kuşlarda limit ve av günlerinin azligida cidti bir problem .çarşamba günü üveyik geliyor c.tesi gününe kadar av yok .ç.tesi gittiğimiz zaman da kuş olmuyor . Av korumaların yetersizliği cabasi. Bıldırcın avlarında detimsizlikten keklik vurulması gibi bir çok problemler . Buda kuşun popilasyonunu azaltıyor. Bence en büyük etken kendimiziz. Ülkemizde ördek avlarının ağustosda başlaması ve kimsenin tepkide bulunmayıp üstüne üstelik giderek tuğunu düzmemiş kuşu vurması ve kendini avcı olarak adlandırması na diyecek bir şey bulamıyorum malesef .  Pek iyi olacağını ve bu durumların düzeleceğini sanmıyorum ama umarım iyi olur .
Adem ÜNAL
1991 antalya
BROWNİNG A5

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Mustafa AYDIN 54, Menderes NUR

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
Selamlar, ustalar konu güme gitmesin lütfen.
Saygılar.

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
1  Kapalı avlak. Yasak sahalar 2 yıla bir değiştirilerek meralar dinlendirilmelidir
2  Kesinlikle ve kesinlikle merayı , sistem üzerinde değil sahada kontrol edecek görevliler lazım
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Adem ÜNAL, Menderes NUR, M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
Avlaklarin asıl sahibi olan tarla sahiplerine tarımla uğraşanlara ayrıcalık taninmali ve asıl köylülerin bilinclendirilmesi gerekiyor.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Adem ÜNAL, Menderes NUR

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
Denetimlerin daha etkili hale getirmesi gerekir. Sahayı bilmeyen koruma memurları boş boş altlarında arabayla dolaşıyorlar. Yanlarında muhakkak kulüp üyesi bir görevli olmalı.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Adem ÜNAL, Menderes NUR

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
hiç konuyu dallanıp budaklandırmak yada dağıtmak istemem ama toplamda sayfayı okuyan kişi sayısı 163 su ana kadar. Herhalde kimsenin şikayeti yok.

Tuncay Bey ben elimden gelen desteği vermek için herseyi yaparım.

- avcı sayısının kontrol altına alınması ve avlaklardaki avcı sayısının kontrol altına alınabilmesi için sürekli ve devamlı kontrol ve caydırıcı sezalar.

- avlaklardaki baskıyı azaltmak için dönem dönem yasaklanması ve takibinin meralarda yapılması.

-yerel avcıların denetimi.

-suan mevcutta bulunan ve külliyen yanlış olan avbis sisteminin kaldırılması.
1990 İstanbul tuzla

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Mevcut sistem de  yasal olarak avlanan evraklı avcılar cezalandırıldığı için : avcılar adına herhangibi bir teklif ,öneri ve şikayetin bir sonuç  vereceğini düşünmüyorum.
Kişisel düşüncem bu işlerde her geçen gün daha da acı çekeceğime en güzeli ekipmanları elden çıkararak bu işleri bırakmak olacak.
Kıyı balıkçılığı iyi bir alternatif gibi görünüyor.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ali Haydar SEVİMLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AV KATLİAM DEĞİL DOĞAYI BİLİNÇLİ YAŞAMAKTIR...
en başta kaçak avcılkla mücadele şart. bilinçsizce eline tüfeği alıp av kovalayan kota nedir bilmeyen zaman kavramı olmayan gece gündüz ayırmadan yavrudur palazdır yumurtadadır gibi hayvanın mevsimsel olarak ne durumda olduğunu bilmeden hiiiiç düşünmeden av yaptıklarını zannedenlerin peşine düşmek lazım.

av popülasyonuna en cok zarar veren etkenler arasında yasal avcı son sıralarda yer almakta en basta zirai ilaç kimya gibi maddeler, sürekli kentleşme,yasa dışı avcılık ve çevre kirliliği yaban hayatın popülasyonuna asıl zararlarıdır.

bugun bi arkadasım köyde bir kişinin bahçesine zarar veren kaplumbağaya zehir olsun diye etrafa kimya serpiştirdiğini sonuç olarakta 11 tane kekliğin kimyadan zehirlendiğini görmüş bunun gibi daha bir çok sebep var popülasyona etki eden o yuzden bize düşen çevremizi hertürlü bilinçlendirmek ve kendimizi de bilinçlendirmemizdir

saygıyla kalın...
  • Akdaş
1984 Antalya

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
1- mevcut yasayla bizim vereceğimiz öneri ne kadar iyi olursa olsun,bende sonuç alamayacağımız kanaatindeyim malesef,mak'ın yapısı değişmeden çok zor...
2-diyelimki 1. maddeyi hallettik,hangi sistem olursa olsun,etkili bir denetim mekanizması olmadan sonuç hüsran olur,bizim millet sıkıyı görmeden asla uslanmaz...

not: çok karamsar bir yaklaşım oldu farkındayım yalnız,malesef tablo bu...
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
Mevcut sistem de  yasal olarak avlanan evraklı avcılar cezalandırıldığı için : avcılar adına herhangibi bir teklif ,öneri ve şikayetin bir sonuç  vereceğini düşünmüyorum.
Kişisel düşüncem bu işlerde her geçen gün daha da acı çekeceğime en güzeli ekipmanları elden çıkararak bu işleri bırakmak olacak.
Kıyı balıkçılığı iyi bir alternatif gibi görünüyor.

1- mevcut yasayla bizim vereceğimiz öneri ne kadar iyi olursa olsun,bende sonuç alamayacağımız kanaatindeyim malesef,mak'ın yapısı değişmeden çok zor...
2-diyelimki 1. maddeyi hallettik,hangi sistem olursa olsun,etkili bir denetim mekanizması olmadan sonuç hüsran olur,bizim millet sıkıyı görmeden asla uslanmaz...

not: çok karamsar bir yaklaşım oldu farkındayım yalnız,malesef tablo bu...

yasalara uymayan canlı formlar DKMP ekibini arayıp ben şurada avlanıyorum gelmeyin oraya deyip üzerine birde şiş yediriliyorsa daha neler neler ALLAH c.c. asaletli insanlarla karşılaştırsın.
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Menderes NUR

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• AvlakForum Üye
  • *
Nacizane fikrim, genel olarak Türk Toplumu caydırıcı cezalar olmadığı müddetçe yasak işlerle uğraşmaya bayılır ve bir menfaati olmadığı sürece BANANE ci bir tavır takınır bu bağlamda;
1. Avlanma belgesi olmayan şahıslara tek kurşun ve şevrotin dışında fişek satışı yasaklanmalı, satana ve alana çok ağır cezalar uygulanmalıdır. Atıcılık sertifikası olan sporculara sadece trap ve skeet fişekleri satılmalıdır.
2. Av koruma faaliyetlerine kapalı sezonda da devam edilmeli, özellikle bu dönemde yakalan kaçak avcılara cezalar 3 misli ile uygulanmalıdır.
3. İhbar sistemi geliştirilmeli, alınan ihbar sonucu yakalananlara uygulanan para cezalarından ihbarcılara pay verilmelidir.
4. Bir ilin yüz ölçümü olarak %50'sinden fazla avlağı ava kapatılmamalı, avcıların belirli avlaklara yığılması engellenmeli, avlaklar dönüşümlü olarak bir yıl ava açık bir yıl ava kapalı olmalıdır.
5. Bıldırcın ve üveyiğin bulunmasının mümkün olmadığı ya da keklik popülasyonun yoğun olduğu avlaklarda, avlak sınırları iyi belirlenmeli ve bu bölgeler bıldırcın ve üveyik avına açılmamalıdır.
6. Keklik popülasyonunun yoğun olduğu illerde kafes avcıları sertifikalandırılmalı, yakaladıkları kekliklerden belirli bir miktarını aşılama için DKMP'a teslim etmeleri teşvik edilmelidir. Bunun dışında sertifikasız kafes avcılarına ve çiftlik dışında keklik ticareti yapanlara çok ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.
Ersin BAHAR
1983 mersin

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Erol ÖZTÜRK, Ali YALÇIN, Menderes NUR

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
1. Sıkı denetimler uygulanmalı ve herkes avcı olamamalı,

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1988 - Kocaeli

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Menderes NUR

Çevrimdışı Berat ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
1- ben hayatımda domuza fişek atmadım yalnız domuz avcısının tüfeğinde takoz olmamalı bu ciddi yaralanmalara sebep olur görüşendeyim.

2- bir diğer konu vergi ile harç pulunun birleştirilip yılda 1 seferde yatırılması

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • REMİNGTON 11-87
  • CESA 1800 FAVORİT
  • BERETTA MOD70 7.65MM
  • DUETSCH DRATHAAR (TİNA VE ÇİKO )
"DERDİ DÜNYA OLANIN DÜNYA KADAR DERDİ OLUR"

TRABZON - SAMSUN - 1986

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
Güncel !!!!!

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Benim tek bir çözüm önerim var.
Mermide olduğu gibi, Av Fişeğinde de kota uygulaması olmalı.
Avcılık Belgesi olmayan kişlere Av Fişeği satışı yapılmamalı.
Avcılık Belgesi olanlara da, av fişeği kotalı ve zimmetli olarak satılmalı.
Hatta fişeklerin seri numaraları olmalı, Fişek Satın alan avcının belge numarası ve satın aldığı Av fişeklerinin seri numarası bir sisteme kaydedilmeli. 3.Şahıslara fişek sattığı tespit edilen Avcılık Belge Sahiplerinin Fişek kotası iptal edilmeli.
1. Aşama olarak, Eli tüfeklilerin avlaklara çıkması engellendikten sonra, diğer çözüm yollarına aşama aşama geçilir.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Benim de düşündüğüm birkaç öneri vardı ve hepsi zaten yazılmış.
Görüş belirtenlere şahsım adına teşekkür ederim.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
Benim tek bir çözüm önerim var.
Mermide olduğu gibi, Av Fişeğinde de kota uygulaması olmalı.
Avcılık Belgesi olmayan kişlere Av Fişeği satışı yapılmamalı.
Avcılık Belgesi olanlara da, av fişeği kotalı ve zimmetli olarak satılmalı.
Hatta fişeklerin seri numaraları olmalı, Fişek Satın alan avcının belge numarası ve satın aldığı Av fişeklerinin seri numarası bir sisteme kaydedilmeli. 3.Şahıslara fişek sattığı tespit edilen Avcılık Belge Sahiplerinin Fişek kotası iptal edilmeli.
1. Aşama olarak, Eli tüfeklilerin avlaklara çıkması engellendikten sonra, diğer çözüm yollarına aşama aşama geçilir.

Alkan YOKSUL abimin önerilerine katılıyorum ilave olarak avcı olmayanlara av tüfeği satılmamalı
Arkadaşlarında belirttiği gibi çok ağır cezalar uygulanmalı, cezalar caydırıcı olmalı, denetimler arttırılmalı, Pul ve vergi birleştirilip bir kerede ödenebilmeli vs. Yukarıda geçen önerilerinin büyük kısmına katılıyorum, olumsuz düşünen bir çok arkadaşımızda var fakat elimizden geldiğince sesimizi duyurmamız ve önerilerde bulunmamız boynumuzun borcudur diye düşünüyorum. Hiç sesimizi çıkarmazsak hiçbir değişiklik olmaz, bu maddelerden birkaçtanesi bile hayata geçse çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum, bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım. Selamlar.

• Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Tuncay KAHRAMAN, Menderes NUR

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
 Arkadaşlar Kısa ve Öz Ben Eski Sistem istiyorum Çarşamba Cumartesi Pazar Göç için Salı....
Avbis Kotalı Sisteme Hayır

O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Arkadaşlar Bu arada Bu Fişek işini Hiç Karıştırmayın bence Avbiste başımıza 7 gün avcılık isteyenler tarafından musallat edilmişti Hatırlarsanız.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France