Gönderen Konu: Izmir'den selamlar  (Okunma sayısı 2294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Orhan YARKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Izmir'den selamlar
« : 16 Ekim 2017, 01:04:24 »
Öncelikle Izmir'den selamlar. Çocukluğumdan beri asker olmak istemiş, silahlara çok ilgi duymuş biriyim.Bu sene Deniz Astsubaylığı kazandım ara sınıftan ama ne yazıkki F dersim olduğu için bir tane adaylığım sonlandırıldı bu sene tekrar gireceğim inşallah.Silahlara çok ilgi duymuşumdur her zaman ondan dolayı 18 i doldurur doldurmaz ruhsat çıkarıp 2 tüfek sahibi oldum çok şükür ustalar, fakat ne yazıkki başıma talihsiz bir olay geldi 10 gün önce, derdime derman ararken de forumu buldum katılarak tecrübelerinizden yararlanıp, avcılık-atıcılık konusunda bilgi sahibi olmak istedim.
Çeşme yolundan giderken zeytinler köyüne giden bir yol var ıssız sakin tenha bir yol, en yakın yerleşim yerine 5-10 km uzaklıkta. Oraya 2 arkadaşım ile gidip tüfeklerimizle hedef atıcılığı yapmak için yanımıza içi boş 10 tane soda şişesi aldık. Gidip 1-1:30 saat keyifli bir şekilde 100 adete yakın tek kurşun attıktan sonra jandarmalar arabamızın yanında bizi beklemiş. Bizim tüfeklerimiz içi boş kılıfında şekilde yanlarına gittik. Ruhsat sordu işlem yapılcak dedi tüfekleri aldı karakola sürdü arabasını bizde takip ettik araba ilen arkalarından. Karakola girdikten sonra bize tüfeklerinize milli parklar tarafından el konulacak, idari de para cezası uygulanacak dedi ve Ruhsatlı Kral Tactical L pompalı tüfeğime hiçbir tutanak belge vermeden el koydu..
Şimdi ustalar benim biraz garibime gitti ruhsatlı tüfeğe el koyması nasıl oluyor tam anlamadım ayrıca en yakın yerleşim yerine 5-10 km uzaklıkta olan bir yerde ateş etmek nasıl yasak olabilir para cezası alabilir? Özellikle sordum meskun mahal dışında veya içinde hiçbir şekilde ateş edemezsin dedi 1. kademeli uzman çavuşumuz. Yorumlarınızı bekliyorum yanlış bildiğim birşey varsa lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim. Saygılar...
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2017, 01:15:09 Gönderen: Orhan YARKIN »
  • DOXCARMS europa 1
  • Kral Tactical L pompalı
  • Derya MK-10
1997 - Balçova/İzmir

Çevrimdışı Yakup ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Izmir'den selamlar
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2017, 11:37:36 »
Kardeşim yanlış bir uygulama yok atış yapabilmek için izin almak gerekir ama genelde insiyatifle almayada bilirdi geçmiş olsun
  • Ata cy
1986 - İzmir Karşıyaka
Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz;
Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına.

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2017, 12:26:17 »
Kardeşim yanlış bir uygulama yok atış yapabilmek için izin almak gerekir ama genelde insiyatifle almayada bilirdi geçmiş olsun

Bece yanlış uygulama var. Ruhsatlı tüfeğe tutanaksız, belgesiz el koymak olmamalı. Ancak pompalı tüfekte normal dipçik yerine tabanca kabze varsa el konulabilir.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

Çevrimdışı Yakup ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2017, 12:46:50 »
Aynen osman abi ben izinsiz atış yapıldığında el koya bilir onu kasdettim tutanak olmalıydı.Takipçisi olması lasım kardeşimizin
  • Ata cy
1986 - İzmir Karşıyaka

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 16 Ekim 2017, 13:02:00 »
Öncelikle hiçbir evrak tanzim etmeden silaha el konması saçma. Ayrıca madem el konuluyor konunun milli parklar ile ne ilgisi var. Atış yaptığınız yer milli park veya buna benzer statüde bir alan mı ? Değil ise konuya neden milli parklar dahil oluyor ? Yok meskun mahal içinde silah kullandıysanız o zaman başka cezalar da gelebilir ama bunun milli parklar ile ilgisi olmaz. Keşke ne için işlem yapıldığını ve bunu hangi kanun veya yönetmeliğe dayandırdığını sorsaydınız. Öyle yassah hemşerim diyerek vatandaşın silahına el konulamaz. OHAL sebebiyle valiliklerin farklı uygulamaları olabiliyor. Ben yerinizde olsam o karakola yanıma bir avukat arkadaşı alarak gider karakol komutanı ile de görüşür ortada kanunsuz bir durum varsa o başçavuştan şikayetçi olurdum ama bunu hemen yapardım.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2017, 13:03:02 Gönderen: Fehmi TAŞKIN »
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Orhan YARKIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2017, 15:48:41 »
Jandarma bize ülkedeki her meskun mahal dışı yeşillik alanın milli park olduğunu, oralarda hiçbir şekilde atış yapılamayacağını söylemişti.
Atış yapmak için bölge kolluk kuvvetinden mi izin alacağız? Bir tane daha tüfeğimi kaybetmek istemiyorum hiç abilerim o yüzden önlemimi çok iyi alacağım birdahakine. Şimdi milli parklara ulaşmaya çalışıyorum sözde bir ceza kesecekler de tüfeği aldıklarına dair tutanak yok, ruhsattan sildirmem lazım tüfeği neye göre sildireceğim kanıtsız polis ruhsat şubeye

Tüfeğim buydu abilerim herhangi bir şekilde modifiye edilmedi, klasik dipçik namlu boyu 51 cm legal her özelliğiyle..
Saygılar..
  • DOXCARMS europa 1
  • Derya MK-10
1997 - Balçova/İzmir

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2017, 18:21:57 »
Orhan Kardeşim sana bunu söyleyen jandarmaya hangi kanun maddesine dayandırarak bu cezayı uyguladığını sorar mısın? Bence yazılı olarak bunu istemelisin. Eğer MAK kararlarında böyle birşey var ise bunu göstersin. Bu yılki MAK kararlarında avlanmanın yasaklandığı sahalar Madde 7 yi okumanı öneririm. 2 ve 3. fıkralar bu konu ile bağlantılı. Madde 8 ise korunan alanlardan bahsediyor buna da bakmalısın. Ayrıca Madde 15 de seninle ilgili olmasa da sana ceza vermek için kullanılmış olabilir. Ben avukat değilim ama bu memlekette maalesef herkes hakkını savunmak için biraz avukat olmalı. Sana tavsiyem ya bir avukatı al yanına ve biran önce o karakola git veya kanunu iyice oku ve bir büyüğünü yanına alarak git. Eğer sana uygulanan cezada bir haksızlık varsa sonuna kadar hakkını ara. Bu konuda avcılık federasyonu konfederasyonu vs mutlaka ara ve bilgilendir. Bildiğim kadarıyla onların hukukçuları var. Sakın gecikme hemen bunun peşine düş
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Orhan YARKIN

Çevrimdışı Orhan YARKIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2017, 21:30:36 »
Bilgilendirmen için çok teşekkürler Fehmi abi. Milli parklar genel müdürlüğünü aradım olayı anlattım. izmir milli parklar şube müdürü yardımcısı beni geri aradı durumdan haberdar ve yardımcı olacağını, bir idari para cezası kesip tüfeği geri alabileceğimi söyledi haber vereceğim dedi çağrı bekliyorum kendisinden..
Ayrıca o jandarma da kanunsuz iş yapmış ise eğer ismini aldım şikayet edeceğim aynı şekilde benden önce o taraflardaki avcıların hepsinin tüfeklerine aynı şekilde el koymuş ruhsatlı olmasına rağmen.
Saygılar...
  • DOXCARMS europa 1
  • Derya MK-10
1997 - Balçova/İzmir

Çevrimdışı Yakup ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2017, 23:33:18 »
Bahsettiğim buydu kardeşim benim senle muhattap olmaz asayiş bir durum yoksa kimlik bilgileri tc  no telefon alır çeker gider eğer varsa ölü kuş teyp canlı veya plastik mühre sayı ve adetlerini alır orman bölgeye bildirir böyle daha iyi aslında yakalandım aa napcaz gerginliğini alıyor artık ceza neyse taksitlere bölüp yolluyorlar rahatliyorsun tabi tüfek baba yadigarı ise moral bozucu oluyor.
  • Ata cy
1986 - İzmir Karşıyaka

The following users thanked this post: Orhan YARKIN

Çevrimdışı Orhan YARKIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2017, 12:22:56 »
Tüfek yeniydi işin ilginç yanı alalı 5 ay olmuştur Kral tactical L pompalı modeli.. Aldığımda 560 TL idi şuan fiyatı 800 e çıkmış baruta gelen zam tüfeğide vurmuş yada vergisini artırmışlar herhalde..
  • DOXCARMS europa 1
  • Derya MK-10
1997 - Balçova/İzmir

Çevrimdışı Akif BUĞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 25 Ekim 2017, 01:24:27 »
kardeşim hiç kimsenin aklına gelmemiş söylemek. BİMER e gir konuyu açık açık yaz. ortada bir hukuksuzluk varsa derhal müdahale ederler.
aynı şikayeti gene internetten KAMU OMBUDMANLIĞINADA YAP.
yardıma ihtiyacın olursa buraya fazla giremiyorum. [email protected] adresine yaz hemen dönüş yaparım.
  • saka pompalı
  • bora barak
1978 - İstanbul

Çevrimdışı Orhan YARKIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Ekim 2017, 00:42:42 »
Çok teşekkürler karara itiraz ettik dilekçe yazdık urla sulh ceza mahkemesine ileteceğiz.
Eğer ki takozsuz tüfek ile nerede yaptığınız farketmez atış yaparsanız tüfeğinize el koyarlar ve ceza yersiniz izmir valiliğinin OHAL kararıymış bu buraya özelmiş..
Av yapmadığımıza rağmen bide 1184 tl kaçak avcılıktan ceza geldi...
Saygılar..
  • DOXCARMS europa 1
  • Derya MK-10
1997 - Balçova/İzmir