Gönderen Konu: 16 Kalibre Fişek dolumu ve nostaljisi.  (Okunma sayısı 2824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
16 Kalibre Fişek dolumu ve nostaljisi.
« : 10 Ekim 2017, 00:04:59 »
Avcılık denilince ilk hatırladıklarım,her ikisi'de rahmetli olan amcam ve kayınpederime ait 16 kalibre tüfeklerdir.90 lı yılların başında aldığım ilk tüfeğim gene 16 kalibre bir Çifsan poze idi.Av fişeği doldurma ile ilgili hikayem'de bu tüfek sebebiyle başlamıştır.Onu (maalesef) sattıktan yaklaşık 20 yıl sonra,yine bir 16 kalibre,Üzümlü yapımı Kırıcı marka poze aldım.Avcılığa ve fişek doldurmaya 16 kalibre ile devam edeceğim inşaallah.O yıllardan kalma bir kısım kovan,tapa v.b dolum malzemelerini,E-temin ve Buğra av'dan yaptığım takviyeler ile zenginleştirdim.
Sitemizden Tevfik Gün ve Şükrü Tekeli beylerin benden esirgemedikleri birikimlerini,epeydir doldurduğum 12 kalibre fişeklerden öğrendiklerim ile birleştirerek bu keyifli işe devam etmek niyetindeyim.Emrah Akdeniz ustanın paylaşımlarından'da çok şey öğrendiğimi yazmadan geçemiyeceğim.Her birisine ayrıca tekrar teşekkür ediyorum.
Yarın devam edeceğim bu zevkli uğraşımda bugün doldurduğum ilk fişekleri  ve 90'lı yıllardan kalma bazı malzemelerin resimlerini paylaşmak istedim.Böylelikle biraz da nostalji oldu.

• Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Murat AVCI 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: 16 Kalibre Fişek dolumu ve nostaljisi.
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2018, 17:09:43 »
Güzel bir çalışma. Bende merak saldım bu işe dedem köyde var demiş ti fişek doldurma malzemeleri bakacağım onlara eksikleri varsa tamam licam doldurmasam bile koleksiyonluk dursun
  • Aya pieper 16 cal. Aselkon Inter arms
1990 - Bursa

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2018, 20:05:52 »
İsmimiz anılmış Allah razı olsun ne yaptıkki Osman Bey mevcut olanı paylaşıyoruz yaptığımız bu yalnız ,fişek dolumu bağımlılık yapar bilginiz olsun ve akabinde 12 ga fişek kesmeye başlarsınız😊 nerde duracağınızı iyi ayarlayın kolay gelsin.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Emrah AKDENİZ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Asil EROL

• AvlakForum Üye
  • *
  • 0507 220 95 32
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2018, 07:46:23 »
Paylasim icin tesekkurler Osman bey.Dolum malzemelerini gorunce heyecan basiyor nerde nekadar ne varsa hepsini alasi geliyor insanin😊
url=https://ibb.co/cwXjysf][/url]

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2018, 09:43:23 »
16'nın yeri bir başkadır. 12 kadar tepmeyen, 20'den güçlü bir kalibre. 12 ile yaptığın her avı rahatlıkla 16 ile yapabilirsin. Maalesef artık değeri bilinmeyen bir kalibre.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2018, 14:35:48 »
İsmimiz anılmış Allah razı olsun ne yaptıkki Osman Bey mevcut olanı paylaşıyoruz yaptığımız bu yalnız ,fişek dolumu bağımlılık yapar bilginiz olsun ve akabinde 12 ga fişek kesmeye başlarsınız😊 nerde duracağınızı iyi ayarlayın kolay gelsin.
+1 :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2018, 14:52:00 »
Osman Küçükmumcular hoca ile uzunca bir zaman içerisinde, bayağı bir fişek dolum malzemesi edinerek eski azalmış stoklarımızı takviye ettik. Ben kendisinin sıkıladığı fişekleri gerek hedef üzerinde gerekse av üzerinde gördüm. İddia ediyorum benim diyen Avrupa sıkı ile başa baş yarışır. Kaliteli malzemeyle ve ilmine uygun olarak fişek dolduruyor. 16 numara özlemini de yeni bir süperpoze ile giderdi. Keşke eski avlar olsa da bu el emeği fişekleri hem geliştirsek hem de bol bol kullansaydık.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2018, 23:37:53 »
Teveccühünüz Orkun Bey.Teşekkür ederim.Övgünüze mazhar olan fişeklerin kalite standardının meydana gelmesinde,sitede bilgi ve tecrübelerini paylaşan dostlarımızın'da çok önemli payı var.Limitleri tamamlayacak sayıda vuracağımız avları bir gün buluruz inşallah.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, 23:49:43 Gönderen: Osman KÜÇÜKMUMCULAR »
1961 KONYA

Çevrimdışı Emrah AKARCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2020, 12:11:51 »
Değerli ustalar yorumlarınızı büyük bir zevkle okuyorum benimde size bir sorum olacak vereceginiz bilgiler benim için çok önemli 16 çal süperpoze merakı sardı ve şuanda bildiğim kadar kırıcı firması yapıyor tek tetik ve ejektörlü firmayla görüştüm yaparız dedi  bu tüfek hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim elimde çok sayıda dolum mazemesivar fişeğini kendim dolduruyorum
  • Huglu
  • Huglu renova
  • Pointır
  • Pointır
  • Huglu ventus
  • Yıldız
1977 Burdur

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2020, 18:10:46 »
Osman küçükmumcular hocam, 16 kalibre kırıcı süperpoze sahibi. En iyi bilgi ondadır.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 10 Şubat 2020, 20:40:49 »
Emrah bey; 2017 yılında aldığım "Kırıcı" marka 16 kalibre s.poze tüfeğimi Tavşan,Tahtalı,ördek,Saksağan v.b avlarda kullanıyorum.Memnunum.Tabii düşük kalibreli tüfeklerde saçma daha toplu gider.Nişan alırken daha dikkatli olmak gerekir.Benimki 1/3 sabit şoklu,enjektörsüz.Eğer firma tüfeği stoktan verme değil,sıfırdan yapacak ise size'de,fişek yatağı 70 mm,enjektörsüz ve sabit şoklu tavsiye ederim.Benimki 76 mm fişek yataklı ama magnum 16 fişek hiç görmedim  ve gerek yok.
Şimdiden hayırlı olsun.
1961 KONYA