Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 193816 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar
« Yanıtla #625 : 07 Ağustos 2018, 11:03:42 »
Hiç kinetik tüfeğim yok. Düşük gramajlarda sıkıntı yaratması ve Benelli Click olayı nedeniyle pek de yaklaşmadım. Okuduklarım, izlediklerim bana bu tüfeği al diyor. Nasıl bir değişiklik olacağını bilmiyorum  ama acaba Masai Mara 2 için 2019 u mu beklesem?
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #626 : 20 Ağustos 2018, 01:33:47 »
İkiside yerli, tasarım farklidaa yerli arkadaşım yerli

« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2018, 01:36:01 Gönderen: Samet YILMAZ »
1987-Edirne
bmp resim yükle

The following users thanked this post: Yağız KAYA, Ali KELTEN

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #627 : 20 Ağustos 2018, 09:06:04 »

masai mara almayi ben de bu nedenle eleyip tekrar stoeger aldim. ayrica yuzlerce muhendis calistiran benelli firmasi bile basligin bazen oturmamasini cozememisken yerli bir firmanin bunu yapmasi pek mantikli gelmiyor..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

The following users thanked this post: Samet YILMAZ, Ali KELTEN

• Expert Üye
« Yanıtla #628 : 20 Ağustos 2018, 11:29:18 »
masai mara almayi ben de bu nedenle eleyip tekrar stoeger aldim. ayrica yuzlerce muhendis calistiran benelli firmasi bile basligin bazen oturmamasini cozememisken yerli bir firmanin bunu yapmasi pek mantikli gelmiyor..

Yağız bey,

Bruno Civolani'nin 1967 de bulduğu inertia (kinetik) sistemi Benelli en başarılı şekilde uygulamaya koydu. Retay'ın İnertia Plus siteminde mekanizma gerisinde kapanmayı tamamlayan ufak ilave bir yay var. Adamlar Amerikan Patent Enstitüsünden 9,995,542 numara ile patent almış. Türk mühendisleri de o kadar aşağılamayalım.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #629 : 20 Ağustos 2018, 21:25:52 »
İnertia plus sistemi bence çok başarılı olmuş.. Tüfeği inceledim denedim atış falan yaptım. Mekanizmayı her halükarda kapatıyor.
Yani o tüfek, sırf mekanizma kapanmadı diye patlamama olayı yaşatmaz bence..
İşçiliği kalitesi benim çok hoşuma gitti hatta niyeti bozup bir massai mara alasım bile geliyor açıkçası..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Ali KELTEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #630 : 22 Ağustos 2018, 08:40:50 »
Mehmet bey,

gonul ister ki; turk tufekleri dunya piyasasinda anilsin hatta bu sektorun lokomotifi olsun. bu elbette hepimizin gogsunu kabartir ve gururlandirir.. lakin mevcut durumu gormezden gelmek de bize hic bir katki saglamiyor. en ust duzey isciligimiz fason uretimden oteye gecemiyor. isin matematigini gectim piyasada gorsel kusura olmayan tufek neredeyse yok gibi.. hülasa bence daha coook yolumuz var katetmemiz gereken..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

The following users thanked this post: Ali KELTEN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #631 : 22 Ağustos 2018, 09:13:30 »
Bu arada Retay firma temsilcileri n'oldu bilen var mı?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #632 : 22 Ağustos 2018, 10:34:45 »
Mehmet bey,

gonul ister ki; turk tufekleri dunya piyasasinda anilsin hatta bu sektorun lokomotifi olsun. bu elbette hepimizin gogsunu kabartir ve gururlandirir.. lakin mevcut durumu gormezden gelmek de bize hic bir katki saglamiyor. en ust duzey isciligimiz fason uretimden oteye gecemiyor. isin matematigini gectim piyasada gorsel kusura olmayan tufek neredeyse yok gibi.. hülasa bence daha coook yolumuz var katetmemiz gereken..

Namlular fason olarak üretiliyor diye duydum ben. Hatta birkaç firma dışında genelde hep namlular fason üretim oluyormuş. Bu namluları test eden firma var mı bilmem ama bir firma biliyorum namluları nişan alınan yeri vurup vurmadığına bakıyor. Aslında bu güzel birşey gibi görünüyor. Ama hatalı namlu hurdaya ayrılıyor ise güzel çünkü hatalı namlular bu seferde tamir edilip piyasaya sürülüyor. Bu tamir diye kastım şok yatağınla oynuyorlar ve bu müdahale ile tüfeğiniz nişan alınan yeri vuruyor ancak bu durum saçma deseninde bir eser bırakıyor.
1983 Akhisar

Çevrimdışı Selim AYDOS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #633 : 23 Ağustos 2018, 15:05:24 »
Yetkililer tatilde galiba, geçen bayramda tatilden sonra slug namlu çıkacak dediniz hala bekliyoruz. Geçenlerde retay av tüfeği el kundağındaki oynama sorunu çözüldü diye yorum okudum bu sorun neydi ve nasıl çözdünüz. Bu tür sorunlar müşteride ortaya çıkıyorsa kalite konrol sıkıntılıdır.
1978 ANKARA

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #634 : 27 Ağustos 2018, 10:41:59 »

Merhaba ve iyi bayramlar,

Mantıklı gelmiyor diye bahsettiğiniz konuyu anlıyamadık yağız bey  :) ? Detay verebilir misiniz?
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #635 : 27 Ağustos 2018, 10:50:26 »
Mehmet bey,

Yağız bey,

Eleştiriniz ,çin teşekkür ederim ve haklısınız.

Türkiye de özellikle Amerika pazarı için en büyük ve zor paral olduğu için, fason üretim yapmayan TEK firmayız diye biliyorum araştırmalarımız doğrultusunda.

Ve Inertia Plus sistemini Avrupada, Amerikada patent alan firmayız.

Yine araştırmalarımıza göre Amerikada şuan tüfek için patent alan yerli bir firmada yok. Ve yine tüfek sektöründe sadece 4 yıldır faaliyet gösteriyoruz İnertia Plus mekanizma sistemi, Çıkarılabilir Tetik sistemi patenti olan dünyada tek firmayız.

Evet bir italyan değiliz ve onlar kadar pahalı satamıyoruz çünkü şuan Masai Mara ya bile pahalı deniliyor, sizinde bahsettiğiniz gibi daha benelli Benelli Click problemini çözememişken bizim yapmamız birazcık abes ve kabul edilebilir değil veya güven duygusu vermiyor olabilir.

Hedefimiz belli, kinetik segmentindeki en yenilikçi özelliklerle en ideal ürünleri tasarlayıp RETAY markası altında satmak ve kullanıcı memnuniyeti sağlamak.

Eleştiri ve tavsiyeniz için teşekkür ederiz ve ilgili birimlerdeki yetkililerle paylaşacağız
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #636 : 27 Ağustos 2018, 10:59:18 »
Yetkililer tatilde galiba, geçen bayramda tatilden sonra slug namlu çıkacak dediniz hala bekliyoruz. Geçenlerde retay av tüfeği el kundağındaki oynama sorunu çözüldü diye yorum okudum bu sorun neydi ve nasıl çözdünüz. Bu tür sorunlar müşteride ortaya çıkıyorsa kalite konrol sıkıntılıdır.

Merhaba Selim bey,

Döndük teşekkürler. Slug namlular için testleri ve fuarda ve sonrasında yapılan tavsiyeler üzerine yeni arpacık ve gez değişimi yapılıyor ve yakın zamanda bilgi ve paylaşım yapacağız.

El kundağı oynama sorunu için, Üretici firma el kundağında bir partinin bir kısmın adet üretim aşamasında yeni bir işleme takımı denemiş ve ölçü farklılığına sebep olmuş ve bizde gelen şikayet üzerinde gerekli ölçümler yaptıktan sonra geri bildirim yaptık firmaya ve küçük bir parça değişimi ile sorunu hallettik bu hatalı adet için. Şuan herhangi bir sorun yok ;)

Kalite kontrol kısmı için ise, gelen partiden karışık numuneler alınıyor parti adetine oranla ve bunlar kontrol edildikten sonra onay verilip hatta sokuluyor. Dediğim gibi , partinin içerisindekibir kaç düzine el kundağında ortaya çıktığı için kontrol esnasında bizden ve üretici italyan firmasından bu kaçmış. Özür dileriz
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Selim AYDOS

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #637 : 27 Ağustos 2018, 11:01:46 »
burada bu söylenenlerin çok fazla önemi yok bence.kalite,kozmetik mutlaka önemli ama son sözü grupman ve av performansı söyler.tip olarak veya mekanizma olarak benelliye benzemesi yetmez,grupman olarak benelli ye benzemeli.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Selim AYDOS, Ali KELTEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #638 : 27 Ağustos 2018, 11:13:46 »

Samet bey,

Sanırım dipçik fiyatında bir sorunuz var. Kullandığımız ağaç numaralı ve ceviz ağacı. Bunlar italya da işleniyor, tesfiye edilip extra yağlı olarak boyanıp su geçirmezlik tabakası eklenerek bize geliyor.

Numaralı dipçik fiyatı + Gidiş geliş nakliye + İşleme ve extra yağlı boya maliyeti + hatalı lata adeti + türkiye gümrük vergileri + Cari açığı azaltmaya yenelik ilave ek gümrük vergisi / + yeni kur farkı ) = şuan ki gördüğünüz fiyata bu ürünü alamazsınız :)

Ürünümüz için pahalı eleştirisi yapan kullanıcı arkadaşlarımız ve yabancılar gibi marka ve kaliteli üretim yapamadığımız eleştirisi yapan arkadaşlarımız dikkate almalı bunları ;)

Üretim italyan olduğu için fiyatımız doğal olarak yerli üretimin 2-3 katı ve buda doğal birşey
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #639 : 27 Ağustos 2018, 11:15:36 »
burada bu söylenenlerin çok fazla önemi yok bence.kalite,kozmetik mutlaka önemli ama son sözü grupman ve av performansı söyler.tip olarak veya mekanizma olarak benelliye benzemesi yetmez,grupman olarak benelli ye benzemeli.

Uygar bey,

Çok haklısınız ve %100 katılıyorum size.

Acaba sizde veya bir yakınınızda Benelli firmasına ait bir modelin grupmanı varsa veya performans kriteri varsa burda herkes ile paylaşabilir misiniz?

tekrardan çok teşekkür ederim
RETAY
#Pullit

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #640 : 27 Ağustos 2018, 11:54:02 »
Yahu özensiz yapılır kötü çıkar eleştiririz neden iyisini yapmıyoruz diye, iyi malın iyi parası olur o kundakla o kundalar aynı mı? Birisi düz ağaç dümdüz  diğerinin deseni var ki yurtdışında işlenmiş aslında ithal tüfekte kullanılan kundaklarla aynı ürün bu kadar insafsızca eleştirmeyelim, iyi mal iyi para en fazla 1000 lira para vereceksin Avrupa düzeyinde tüfeğin olacak, av performansınıda bu sezon göreceğiz yeterince Retay tercih eden var.

İşini ciddiye alıp buradan da bize açıklama yapan Retay ve Selim beyi yıldırmayalım yapıcı eleştirilerde bulunmak gerek, diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 11:56:07 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Bilal AYDIN, Ali KELTEN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #641 : 27 Ağustos 2018, 12:09:38 »
Ali bey şeyyy, kemm,kümm, Gordion isim babalarıyla ilgili bir müjdeniz vardı..:) ?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ, Ali KELTEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #642 : 27 Ağustos 2018, 12:22:07 »
Sayın @Ali KELTEN, massai mara modelinizi yakın zamanda daha detaylıca inceledim, denedim ve gerçekten çok başarılı bir ürün olarak gözlemledim. Gerek parça kalitesi gerek işçiliği çok hoşuma gitti. Hatta mevcut tüfeğimi satıp, massai mara almaya bile niyetlendim ki şuan halen o fikirdeyim.

Merak ettiğim husus şu. Ben aktif bir avcıyım.. Tüfek, hemen her çeşit uçar avında yerine göre yağmur çamur kar buz her türlü hava şartını görür. Bu şartlarda, tüfeğinin sezonda sürpriz sorun çıkarmasını istemeyen bir avcıyı her yönden memnun edebilir mi massai mara ?  Kurumsal garantiden ziyade sizin bu konudaki kişisel görüşünüzü merak ediyorum..?
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 12:23:10 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Bilal AYDIN, Ali KELTEN

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #643 : 27 Ağustos 2018, 12:57:51 »
Merhaba ve iyi bayramlar,

Mantıklı gelmiyor diye bahsettiğiniz konuyu anlıyamadık yağız bey  :) ? Detay verebilir misiniz?

iddaaniz o dur ki; benelli click olayini cozdunuz. tamam kabul. ama ote yandan cevaplanmaai gereken baska sorular doguyor arkasindan mesela;
bu yapilan islem sistem toleranslari icinde mi calisiyor? ornek veriyorum barut gazi tahliyesi guvenli sinirin altina dusmeden boltun acilma ihtimali var midir diye  bir soru gecti simdi aklimdan..
ya da sorunsuz olarak ne kadarlik  bir atis omru var yeni uygulanan sistemin? extra olarak konulan o kucuk yay ne kadar surede asinir ya da kirilir?
malum daha once 5-10 yil hatta omur boyu garantili diye satilan tufekler ariza durumunda muhattap bulamaz hale bile geldi bu ulkede.. dunyada yapilmayani yaptik S&W a  silah satiyoruz manseti atti ulusal gazeteler.. simdilerde esamesi okunmuyor..
10 belki 20 yil sonra bu silahlarin aktif ve sorunsuz olarak kullanilip markanin kurumsal olarak hayatina devam edecegini garanti edebilir misiniz? vs vs..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Ali KELTEN, Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #644 : 27 Ağustos 2018, 14:30:08 »
Sayın Ali Kelten,

Yapacağım testlerle ilgili size mesaj gönderdim ama posta kutunuz dolu görünüyor, ilgilenirmisiniz?
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 14:32:11 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #645 : 27 Ağustos 2018, 14:52:25 »
Muhterem arkadaşlar,

İyi yapılmış bir ürünü takdir etmek, işi başaranın hakkını vermek demektir. Bundan kaçınmak uygun olamaz. Ön uğraşı sahibi bir ilke
imza atmış olabilir. Ancak Ondan yararlanarak bir adım ileri çıkabilenin de faydalılığı tartışılamaz.

Öte taraftan varılan yerin ulaşılamaz nitelikte olduğunu iddia etmek, gelişme kavramının inkarı demektir. Gidebildiği yerin nihai olduğunu
düşünen, gerileme sürecinin başında sayılır.

Patentler, hiç bir zaman mutlak gerçekleri ifade etmez. Sadece bir konuda kelimelere dökülebilecek kullanılabilir yaklaşımların ilki
olduğu iddiasına yer verir. Saçma sapan patentler vardır. Mesela, bir üreticimiz, hafiflik için silah gövdelerinde uç sınır dayanımına
yakın mukavemette aluminyum alaşımlarına çelik insertler montajı yaklaşımının tescilini Amerika'da almış, ülkemizde PLASTİK gövdeli
ürünlerinde üstünlük göstergesi olarak bu ibareyi kullanmıştır. Saçmalık, belli bir ömrü aynı nitelikte veren iki materyalin birarada
kullanımı düşüncesinden gelmektedir. Daha önce kimse, böyle bir uygulamayı tescile değer bulmamıştır.

Kinetik tüfeklerin zafiyeti, sürtünmeye olan aşırı duyarlığıdır. Bu silahlarda, dayanımı etkilemeyecek minimum sürtünme yüzeyini
sağlayabilen örnekler en başarılı modellerdir.

Kinetik tüfeklerde kilit bağlantılarını açan moment veya yönlendirilmiş yük, mekanizma ile namlu arkasını kapayan blok arasına
konumlandırılmış güç toplama biriminin, tüm silahın geri tepmesi sürecinde topladığı iş yapabilme gücünün deşarjıyla sağlanır. Nasıl
muayyen bir yükseklikten düşen top hiç bir zaman bırakıldığı rakıma yükselemezse, söylenen deşarj safhası değeri, hiç bir zaman
toplanan enerji seviyesinde olamaz. Gazlı ve hareketli namlulu türlere nazaran sarfiyatla geri dönebilen bu yönlendirilmiş yük, kullanılan
yay benzeri güç toplama biriminin elastikiyet sınırlarına bağlı olarak, sürekli sınırlarda cevap verme süresiyle, boşaltma ve kurmayı
gerçekleyecek düz geri tepme işlevlerinin arzu edilen düzeyde oluşmasına engel olur ve bunu önlemek için kapağı, kurma sonrası yerine
iterek doldurmayı çıkartacak geri getirme yayının gücü düşük tutulur. Dillere desten "Benelli Click" zafiyetinin nedeni budur.

Zayıf geri getirme yayının en güçsüz hali, kapagın en ileri durumundadır. Kapalı görünen tüfeğin yere vurulması, elle namludan tutulup
silkelenmesi, atım yatağı konrolü gibi hallerde, gücü mekanizmayı tam yerine getirmeye yetmeyebilir ve tetik çekildiğinde, düşen
darbe elemanı, ateşleme iğnesi yerine vuruşunu yolunu kapayan mekanizma alt tabanına ulaştırır.

Bu sırada döner başlık tam yerine oturmuş  olsa da, mekanizma geride kaldığı için ateşleme iğnesi vuruşunu kapsüle taşıyamaz.
Vakıaya engel olma amaçlı yapılanmalar;

- Mekanizmanın ileri doğru bir kaç  milim hareketine,

- Mekanizma üzerindeki kam kanalıyla kılavuzlanan döner başlığın yerinde tam dönememesi durumunda bu engellemeye...

Ek sürtünme çıkarmayacak yapılanmada olması gerekmektedir.

Benelli'nin alttan yay zorlamalı bilya yaklaşımı, itişini mekanizma doğrusal hareketinin en nihayetinde hem onu hem de döner başlığı
devinime cebreder şekilde hizmet vermektedir.  Monte edildiği modellerde işini yaptığı, ancak istenen her tüfeğe tatbikinin  pahalı
olduğu bildirilmektedir.

Retay yapılanmasında, sürtünme mekanizmanın nihai yerine ulaşmasından önce başlamaktadır.  Yaklaşımda, döner kafanın rotasyon
işlevini güçlendirmek ön plandadır. Objekif bir gözlemle, Benelli'ye kıyasla yarı yarıya görevli gibidir ve bunu kolaylaştırmak için, bazı
tetkik sahiplerine göre, döner kafanın atış sırasında basıncı gövdeye ileten yüzeyleri küçük tutulmuştur. Filvaki, kullanıcı  ve Amerikan
test uzmanı ifadeleri, tüfeğin kusursuz olarak çalıştığı, Benelli'ye üstün tarafının, konstrüksiyonel özelliklerden değil, istenen her tüfeğe
masrafsız olarak tatbikinden geldiği yönündedir. Yapısal niteliklerin daha işlevsel olduğunu teyid eder bir bildirim mevcut değildir.

Tüfeğin kalite sorunları olmadığı kesindir. Ancak, alım isteklisi silahseverlerin, uzun, yıpratıcı dayanım testleri ve atış sıhhati konusunda
tereddütlerini yok edecek denemelerin neticesini beklemeleri de son derece doğaldır.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 15:15:35 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #646 : 27 Ağustos 2018, 14:58:51 »
Ali bey şeyyy, kemm,kümm, Gordion isim babalarıyla ilgili bir müjdeniz vardı..:) ?

Tuncay Bey, Gordion modelimizde küçük bir kaç revizemiz var tamamlanınca onunla birlikte ilgili arkadaşa hediyemizi de ileteceğiz.

Merak etmeyin
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Selim AYDOS

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #647 : 27 Ağustos 2018, 15:02:27 »
Uygar bey,

Çok haklısınız ve %100 katılıyorum size.

Acaba sizde veya bir yakınınızda Benelli firmasına ait bir modelin grupmanı varsa veya performans kriteri varsa burda herkes ile paylaşabilir misiniz?

tekrardan çok teşekkür ederim
maalesef bu tüfeklerin grupman bilgileri internetten gördüğüm kadarıyla sınırlı. etrafımda benelli beretta vs sahibi yok denecek kadar az.zaten olanlar da grupman yapma adeti yok.bu bilgilere gerek yaptığınız iş gerek içinde bulunduğunuz edüstri gereği sizin ulaşmanız daha kolay.yerli tüfeklerin bile grupman testini bulmak çok zor.burada siz benden istediğiniz şeyi kendiniz yapabilirsiniz.misal tüfeğinizin ilgili benelli modeli ile mukayeseli test yapıp sonuçları yayınlayabilirsiniz.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #648 : 27 Ağustos 2018, 15:03:48 »
Sayın @Ali KELTEN, massai mara modelinizi yakın zamanda daha detaylıca inceledim, denedim ve gerçekten çok başarılı bir ürün olarak gözlemledim. Gerek parça kalitesi gerek işçiliği çok hoşuma gitti. Hatta mevcut tüfeğimi satıp, massai mara almaya bile niyetlendim ki şuan halen o fikirdeyim.

Merak ettiğim husus şu. Ben aktif bir avcıyım.. Tüfek, hemen her çeşit uçar avında yerine göre yağmur çamur kar buz her türlü hava şartını görür. Bu şartlarda, tüfeğinin sezonda sürpriz sorun çıkarmasını istemeyen bir avcıyı her yönden memnun edebilir mi massai mara ?  Kurumsal garantiden ziyade sizin bu konudaki kişisel görüşünüzü merak ediyorum..?

Emrah bey,

MasaiMara modelimiz bugun atkif olarak soguk iklimde Rusya, Korveç, Kanada, Amerikadan sıcak iklime Güney afrika, Ürdün, Tunus, Fas a kadar ülkelerde aktif olarak kullanılmaktadır. Internetten de inceleyebilirsiniz.
Herhangi bir sorun ile karşılaşılmadı küçük kullanıcı, mühimmat veya taşıma esnasında meydana gelen sorunlar hariç.

Gönül rahatlığı ile istediğiniz avda ve iklimde kullanabilirsiniz. Servis olarak firmamıza geldiği gün geri kargo yapıyoruz.

Kullanan arkadaşlardan bilgi alın ve internetten yorumlar ve incelemeleri araştırın ve kendiniz de ürünü alıp inceleyip o şekilde karar verin

iyi sezonlar sizede
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #649 : 27 Ağustos 2018, 15:19:23 »
iddaaniz o dur ki; benelli click olayini cozdunuz. tamam kabul. ama ote yandan cevaplanmaai gereken baska sorular doguyor arkasindan mesela;
bu yapilan islem sistem toleranslari icinde mi calisiyor? ornek veriyorum barut gazi tahliyesi guvenli sinirin altina dusmeden boltun acilma ihtimali var midir diye  bir soru gecti simdi aklimdan..
ya da sorunsuz olarak ne kadarlik  bir atis omru var yeni uygulanan sistemin? extra olarak konulan o kucuk yay ne kadar surede asinir ya da kirilir?
malum daha once 5-10 yil hatta omur boyu garantili diye satilan tufekler ariza durumunda muhattap bulamaz hale bile geldi bu ulkede.. dunyada yapilmayani yaptik S&W a  silah satiyoruz manseti atti ulusal gazeteler.. simdilerde esamesi okunmuyor..
10 belki 20 yil sonra bu silahlarin aktif ve sorunsuz olarak kullanilip markanin kurumsal olarak hayatina devam edecegini garanti edebilir misiniz? vs vs..

Yağız bey,

Sanırım Inertia Plus sistemini ve ilave ettiğimiz yay vs tam inceleme fırsatınız olamamış sanırım. Animasyondan da inceleyip bakabilirsiniz çalışma sistemine.
Sadece mekanizma dönerbaş ( bolt ) arka kısmına ilave torsion yayı ekledik. Bu yayın çalışması içinde mekanizmada ki bulunan helis pim kanalına açılı yayın çalışabileceği de bir ilave kanal eklendi.

Bu yay kapanma esnasında SADECE dönerbaş ı kilitlenme yönünde yuvaya döğru dönmesini kolaylaştırıyor. Mekanizma açılırken de yine standart kinetik sistemde oduğu gibi basınçla açılıp kurma işlemini gerçekleştiriyor.

Barut tahliyesi sırasında erken veya geç açılmasına neden olacak bir işlem yok mekanizmada bu yuzden boyle bir etken de yok.

Torsion yayının görevi sadece dönmeyi kolaylaştırmak ve sorunsuz kilitlenmesine yardımcı olmak. Herhangi bir darbe emici veya darbeye maruz kalacak bir işlevi yok. Darbeyi emen bilindiği gibi dönerbaş arkasındaki mekanizma bolt yayı.

Torsion yayı özel bir yay, aşınma durumu söz konusu değil kısa vadede çünkü çalıştığı yüzey krom kaplı ve kendisi de.

Testleri hala da yapılıyor şuan ve henüz bir kırılma veya işlevsizlik ile karşılaşılmadı. Bundan dolayı da bir ömür veremiyoruz şuan için.

Bu torsion yayının fiyatı da yaklaşık 1-2 lira civarında birşey. Endişe duyan arkadaşlarımız varsa ücretsiz verebiliriz.

Bu torsion yayını dönerbaş bolt dan çıkardığınız zaman veya bozuldu -kırıldı sistem standart inertia sistem olarak çalışmaktadır. Bu şekilde de avantajınız mevcut.

Bu yayı söküp isteyen kullanıcılarımız standart kinetik olarak ta kullanabilirler fark var mı yok mu test edebilirler.

15 yıl yedek parça garantisi var parçalarımızın bu yüzden endişe duymanızı gerektircek bir durum söz konusu değil. En kötüsünü düşünecek olursak tüfeğinizden çıkarırsınız standart kinetik kullanırsınız :)

RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Yaşar KÖKÇEN, Selim AYDOS, Mehmet Sabri MUTLUER