Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 193780 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Vector

Maalesef bu da aynı şekilde patentli
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Tutturamadık vesselam..:)..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Ali KELTEN

• Expert Üye
Rumi...
Gordion...
Speedfire...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
Rector
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Anatolian ıbex
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali bey isim bulmak tüfeği yapmaktan daha mı zor sanki iki gündür  kendi kendime konuşarak geziyorum😊😀

(Governing)    hükmeden anlamında  browning  gibi bir  ing takisida var😊
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Rumi...
Gordion...
Speedfire...
;

Teşekkürler , Eklendi
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Ali bey isim bulmak tüfeği yapmaktan daha mı zor sanki iki gündür  kendi kendime konuşarak geziyorum😊😀

(Governing)    hükmeden anlamında  browning  gibi bir  ing takisida var😊

Huseyin bey,

Evet aynen de dediğiniz gibi çok basit gibi gözüküyor ama işin içine girince pek de öyle değil. Bulmak zor bulunca patentli olması daha da can sıkıcı ve en sonunda yerliydi, yabancıydı, telafuz edilemiyordu vs vs

Governing eklendi
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Retay commander
1988-Denizli

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Retay commander

teşekkürler bilal bey, eklendi.
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Retay Elentra. Retay electra. Retay Stenger. Retay Cheri.  Retay tunnig . Retay Storm.  Retay Range.  Retay Attack.  Retay snaks. . Aklima gelenler ...
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İyi akşamlar,
Suat Bey’in önerilerine onun için de uygunsa “attraction” da eklenebilir. “attractive”in isim hali.
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Ali KELTEN

Çevrimdışı Cemal SOYDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *

Tüfeğinizi bugün bayiide inceleme fırsatı buldum döner başlığın kulakları kep içinde kilitlendikten sonra sağa sola yukarı aşağı sarhoş şekilde boşta duruyor bunun iki handikabı var ağır çekimde fotoğrafını aldığım da görülen mekanizmanın  çok zıplaması ve geriye kilidi açmasıdır bu pozisyonda tetik düşerse tüfek patlamaz horoz mekanizma ile yürür ve şarjör beslemesinden fişek kaşığa düşer , test atışlarınızda kaç fişek kullandınız bilmiyorum lakin dönerin kepin içinde sarhoş durması iğneyi saat iki yönünde yukarı asılır buda zamanla zaten merkeze vurmayan iğnenin kapsulün dışına çıkmasına kadar gider çünkü kullandıkca kep içinde aşınmalar olucak mekanizma sağa asılıcaktır. Dönerin her halde kilitli kalması için yaptığınız bu iyileştirmenin doğurduğu iki sonucu bu şekilde gözlemledim sizlerle paylaşmak istedim. Avlak forum'da Pointer bölümünde uzun yıllar modarötörlük yaptım, sayfanın yenilenmesi üzerine tekrar üye oldum tüm avcı kardeşlerime selamlar sevgiler.

« Son Düzenleme: 05 Ocak 2018, 19:13:00 Gönderen: Cemal SOYDEMİR »
  • ÖZKANLAR Fx12 / Pointer
1978 Antalya

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Gökhan AKDOĞAN, Tevfik GÜN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
İyi gözlemlenmiş yapıcı bir uyarı ,bu gibi olumlu yaklaşımlar ve RETAY firmasının avcımıza değer vermesi ve tüfek konusunda işi bilen kişiler ile çalışması sonucunda inşallah iyi ve istenilen seviyede bir yerli tüfeğimiz olacak .
Ali Bey böylesi hassas bildirimleri bence ilk elden dikkate alın.

Saygılarımla

Tüfeğinizi bugün bayiide inceleme fırsatı buldum döner başlığın kulakları kep içinde kilitlendikten sonra sağa sola yukarı aşağı sarhoş şekilde boşta duruyor bunun iki handikabı var ağır çekimde fotoğrafını aldığım da görülen mekanizmanın  çok zıplaması ve geriye kilidi açmasıdır bu pozisyonda tetik düşerse tüfek patlamaz horoz mekanizma ile yürür ve şarjör beslemesinden fişek kaşığa düşer , test atışlarınızda kaç fişek kullandınız bilmiyorum lakin dönerin kepin içinde sarhoş durması iğneyi saat iki yönünde yukarı asılır buda zamanla zaten merkeze vurmayan iğnenin kapsulün dışına çıkmasına kadar gider çünkü kullandıkca kep içinde aşınmalar olucak mekanizma sağa asılıcaktır. Dönerin her halde kilitli kalması için yaptığınız bu iyileştirmenin doğurduğu iki sonucu bu şekilde gözlemledim sizlerle paylaşmak istedim. Avlak forum'da Pointer bölümünde uzun yıllar modarötörlük yaptım, sayfanın yenilenmesi üzerine tekrar üye oldum tüm avcı kardeşlerime selamlar sevgiler.

• Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Cep telefonundan yazdığım için imla ve Dilimize uymayan hatalar olabilmektedir,kusuruma bakmayın.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Mehmet ALTINDAL

• AvlakForum Üye
  • *
slm öncelikle tüm Forum camiasina sonra tüm Retay silah sanayii calisanlarina bu kadar icten insanlarla fikir alisverisinde bulunduklari icin bir avci olarak canigönülden tesekkür ediyorum  gelelim isim konusuna görüyorum ki yabanci isim üzerinde cok duruluyor malüm dış  pazar neyse uzatmiycam naçizane fikrim ne yabanci nede yerli bir isim bence  sıralıyorum  bir:  m&m  m12  iki: m&m  m16 üç: m&m  m20 dört: m&m  m28 beş: m&m  m36     yani masai& mara  m12m16m20m28m36 caliber gibi olur derim saygilar
  • Vursan92-A.
1979 - Almanya 68-Aksaray

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Avlak forum'da Pointer bölümünde uzun yıllar modarötörlük yaptım, sayfanın yenilenmesi üzerine tekrar üye oldum tüm avcı kardeşlerime selamlar sevgiler.

Aramıza tekrardan Hoşgeldin @Cemal SOYDEMİR Ustam. Selamlar...
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 13:52:48 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
Merhaba muhterem arkadaşlar,

Öncelikle kendimi tanıtmak ve hatırlatmak gereğini duyduğumu ifade edeyim, Eski avcı ve silahsever arkadaşlar geçen asrın yetmişli yıllarında "Av Dergisi", daha sonra doksanlı senelerde "Av Doğa Silah Dergisi" yayınlarındaki yazılarımdan belki ismimi hatırlayacaklardır. Türkiye'mizin, ABD Patent Dairesinde "Çalışır Makina/ Utility Patent" dalında hafif silah tescilini alabilen ilk ve  üç ayrı müracaatıyla da tekrar edebilen muhtemel tek kişiyim.

Bunları öğünmek için değil, "Kim Bu kişi?...Ahkam keser gibi konuşma cüratini nereden alıyor..." Benzeri mülahazalar ve  gereksiz yorumlardan kısmen uzak durmak için yazıyorum. Kişilerin görüş ve kanaatlerine sınır koymanın mümkün olmadığının bilincindeyim. Silahsever camia yönünden önemli ahval vukubulmadıkça, aşağıdaki benzeri sıkıcı ve okunması zor yazılarla sizleri meşgul etme arzusunda olmadığımın bilinmesi beni ayrıca mutlu edecektir.

"Retay" Kuruluşu'nu, ürünlerini açık kalplilikle kullanıcı yorumlarına açma cesaret ve ileri görüşlülüğü için tebrik ederim. Yurdumuzun bu nevi müesseselere ihtiyacı vardır. Bir okuyucu misafir olarak takip ettiğim bu forumda, firma yöneticilerinin olumlu tutum ve davranışlarını takdir etmemek mümkün değildir.

Bu girizgahı takiben, konunun "Dost acı söyler" makamına geçmek istiyorum. Hemen ifade etmek isterim ki, ben "Masai Mara" tüfeğini elime alıp tetkik etmiş değilim. Sadece burada yazılanlar ve kuruluşun tanıtım metni içeriğine göre değerlendirme yapma durumundayım.

Değerli arkadaşlar, ilk bakışta aynı gibi görünse de "Yürümek ve Bir Yere Gitmek" farklı eylemlerdir. Bu kelamı ne için sarfettiğimi aşağıdaki metinle açıklayabileğim düşüncesindeyim.

Neredeyse yarım asra yaklaşan, bu zaman zarfında hemen hemen hiç değişiklik görmemiş, av ve silahsever camia nezdinde en üst seviyelere ulaşmış "Ataletli Sistem/Inertia Operation" düzenine yenilkler ekleyebilmek gerçekten önemli bir uğraşıdır. "Retay" kuruluşu;

- Sökülüp takılabilir Ejector,
- Kolay sökülebilir Tetik Grubu,
- Kullanımı, sistem gereği zorunlu olan, zayıf geri getirme (İRCA) yayı itişinin getirdiği, ufak tefek darbe ve itişlerle kapak açık kalma neticesi ateşleme iğnesine ulaşamayan darbe elemanı vuruşlarına çare...

Özellikli çalışmalarıyla bu bakir alanda ele gelir neticeler elde etmiş gibidir.

Ancak, bu yenilikler ne ölçüde kullanılabilir ve değer ifade eder vasıftadır. Sırasıyla;

- Kaç avcı ve silahsever ömründe kaç kere tüfeğinin ejectörünü sökme arzusu gösterebilecektir. Bu parça,  ancak kırılma veya çalışamaz hale gelme durumlarında bir usta veya firma yetkilisi eliyle yenilenebilir nitelikte, sıradan bakım uygulamalarında silinerek temizlenebilen bir silah birimidir.

- Tetik grubu, otomatik dolumlu ve pompalı yivsizlerde, zaten bir veya en çok iki pimin itilmesiyle silahtan kolayca sökülüp alınabilir durumdadır. Bir milin basımı ile çıkartılabilmesi bu sınıf tüfeklerde genelde gereksiz, üstelik, bahse konu söküm düğmesi, itişi takip eden bir dönü veya ikinci bir tahdit unsuru ile yedekli olmadıkça, çetin arazi ve etkenliklerde bir dokunuşta silahın ana kontrol unsurunu yere düşürür özellikte riskli bir konumdadır. Pahalı çiftelerin ulaşım ve tamiri zor tetik gruplarında bir avantaj olmasına rağmen, Şarjörlü tüfeklerin basit sağlam ve kolay tamir edilebilir tetik gruplarında söylenen özellik bir avantaj değildir. Güvenlik yönünden, tek bir pim itişiyle ve  çıkan bu birimi,  grup üzerindeki segmanlı yuvasına itip yerleştirerek, sistem bütünlüğünü bozmadan, zikredilen basit söküm kolaylığından daha güvenli olarak arzulanan gayeye erişim mümkündür.

- "Benelli" Kuruluşu'nun "Benelli Click" mahzuruna çare olarak geliştirdiği sistemde, kapak taşııyıcı içine konumlu basit bir yaylı bilya, irca yayı itişiyle nihai yerine ulaşmada zorluk çeken döner başlıklı kilit birimininin doğrusal son safha devinimini, bir eğik düzlem uygulamasıyla, en az sürtünmeyle hem ileri hem de dönü hareketi vererek yerine oturtma işlevindedir. "Retay" buluşunda aynı görev bu kere,  kilit çıkıntılarını taşıyan kapak biriminin, son ileri seyahatinde, sadece dönü zorlaması veren, diğer ucuyla kapak taşıyıcı üzerindeki montaj yuvasında doğrusal yönde sürtünerek ilerleyen bir torsiyon yayına tevcih edilmiş, CEMAL SOYDEMİR arkadaşımızın tüfek üzerindeki tesbitlerine  göre de bu işlevi kolaylaştırmak için, kilit dönü yuvaları aşırı toleraranslı açılmış durumdadır.

Eğer, Cemal Söydemir forumdaşımızın görüşleri, tüfek atım yatağında kullanılabilir bir kovan mevcudiyeti haline ve birden fazla örnek için geçerli ise durum, arkadaşımızın zikrettiği mahzurlar ve aşağıda ifade edilen keyfiyet paralelinde tüfek evsafı yönünden  iç açıcı değildir.

Ateşli silah literatüründe "Head Space/ Oturmalık" tabir edilen bir tanım mevcuttur. Bu, fişek yatağındaki danenin, yerine tam yerleştiğinde, tabla arkasının namlu gerisini kapatan blok ile arasında kalan aralığı ifade eder. Tabanca tüfek gibi hafif silahlarda yaklaşık, 0,0l mm üzeri söylenen aralık, hayati tehlike demektir. Zira, fizikte, hız olarak ifade edilen "Birim zamanda alınan yol" tanımdaki "Yol" faktörü, ifade edilen bu açıklık olup, fazlası halinde, "Moment" şeklinde tanımlanan "Yönlendirilmiş yük", yani,  "Sevk edilen kurşun vesair saçma grubu vuruş ağırlığına eşit GERİ TEPME", bu kere, kazandığı hızla tüfek üzerinde sanki atılarak namludan içeri girmiş, kapak önüne dehşet-i engiz evsafta, süratinin kendiyle çarpımı yarısı şiddetinde darbe veren bir kütle gibi hem silah hem de kullanıcıda, başlangıçta kullanılan malzeme mukavetine mağlup olsa da giderek etkinliğini artıran ve nihai olarak tahripkar olabileceki zararlar verebilen bir iş yapabilme gücü niteliğindedir. Zikredilen özellik, ne kadar kaliteli görünürse görünsün, bir tüfek için kabul edilebilir evsafta olmadığı gibi, aşırı tehlikelidir

Amerikan forumlarında, kısıtlı denemelerle, zahiren yorum veren, aslında "Main Spring/ Ana Yay" ve "Recoil Spring/ İrca Yayı." ayırımından bihaber otorite görüşleri, eğer söylenen mahzur gerçek  ve oralara yollanan tüfeklerde varit ise, değer ifade eder özellikli değildir.

Kuruluş, iyi bir yere gitme arzusunda ise, hoş manzaralar eşliğinde yürümek yerine işe yarar buluşlara yönelmelidir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 14:24:38 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay

Cemal Bey,

Çok teşekkür ederiz değerli incelemeniz, görüşlerini ve önerileriniz için. Konu ile ilgili şuan ilgili proje departmenını bilgilendirdim ivedikle ve çok hızlı biri şekilde size dönüş yapacağız.

tekrardan çook teşekkürler.

İncelemerinizdeki diğer görüş ve yorumlarınızı da bekliyoruz
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
slm öncelikle tüm Forum camiasina sonra tüm Retay silah sanayii calisanlarina bu kadar icten insanlarla fikir alisverisinde bulunduklari icin bir avci olarak canigönülden tesekkür ediyorum  gelelim isim konusuna görüyorum ki yabanci isim üzerinde cok duruluyor malüm dış  pazar neyse uzatmiycam naçizane fikrim ne yabanci nede yerli bir isim bence  sıralıyorum  bir:  m&m  m12  iki: m&m  m16 üç: m&m  m20 dört: m&m  m28 beş: m&m  m36     yani masai& mara  m12m16m20m28m36 caliber gibi olur derim saygilar

Mehmet Bey,

teşekkürler Listeye eklendi
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Merhaba muhterem arkadaşlar,

Öncelikle kendimi tanıtmak ve hatırlatmak gereğini duyduğumu ifade edeyim, Eski avcı ve silahsever arkadaşlar geçen asrın yetmişli yıllarında "Av Dergisi", daha sonra doksanlı senelerde "Av Doğa Silah Dergisi" yayınlarındaki yazılarımdan belki ismimi hatırlayacaklardır. Türkiye'mizin, ABD Patent Dairesinde "Çalışır Makina/ Utility Patent" dalında hafif silah tescilini alabilen ilk ve  üç ayrı müracaatıyla da tekrar edebilen muhtemel tek kişiyim.

Bunları öğünmek için değil, "Kim Bu kişi?...Ahkam keser gibi konuşma cüratini nereden alıyor..." Benzeri mülahazalar ve  gereksiz yorumlardan kısmen uzak durmak için yazıyorum. Kişilerin görüş ve kanaatlerine sınır koymanın mümkün olmadığının bilincindeyim. Silahsever camia yönünden önemli ahval vukubulmadıkça, aşağıdaki benzeri sıkıcı ve okunması zor yazılarla sizleri meşgul etme arzusunda olmadığımın bilinmesi beni ayrıca mutlu edecektir.

"Retay" Kuruluşu'nu, ürünlerini açık kalplilikle kullanıcı yorumlarına açma cesaret ve ileri görüşlülüğü için tebrik ederim. Yurdumuzun bu nevi müesseselere ihtiyacı vardır. Bir okuyucu misafir olarak takip ettiğim bu forumda, firma yöneticilerinin olumlu tutum ve davranışlarını takdir etmemek mümkün değildir.

Bu girizgahı takiben, konunun "Dost acı söyler" makamına geçmek istiyorum. Hemen ifade etmek isterim ki, ben "Masai Mara" tüfeğini elime alıp tetkik etmiş değilim. Sadece burada yazılanlar ve kuruluşun tanıtım metni içeriğine göre değerlendirme yapma durumundayım.

Değerli arkadaşlar, ilk bakışta aynı gibi görünse de "Yürümek ve Bir Yere Gitmek" farklı eylemlerdir. Bu kelamı ne için sarfettiğimi aşağıdaki metinle açıklayabileğim düşüncesindeyim.

Neredeyse yarım asra yaklaşan, bu zaman zarfında hemen hemen hiç değişiklik görmemiş, av ve silahsever camia takdirinde en üst seviyelere ulaşmış "Ataletli Sistem/Inertia Operation" düzenine yenilkler ekleyebilmek gerçekten önemli bir uğraşıdır. "Retay" kuruluşu;

- Sökülüp takılabilir Ejector,
- Kolay sökülebilir Tetik Grubu,
- Kullanımı, sistem gereği zorunlu olan, zayıf geri getirme (İRCA) yayı itişinin getirdiği, ufak tefek darbe ve itişlerle kapak açık kalma neticesi ateşleme iğnesine ulaşamayan darbe elemanı vuruşlarına çare...

Özellikli çalışmalarıyla bu bakir alanda ele gelir neticeler elde etmiş gibidir.

Ancak, bu yenilikler ne ölçüde kullanılabilir ve değer ifade eder vasıftadır. Sırasıyla;

- Kaç avcı ve silahsever ömründe kaç kere tüfeğinin ejectörünü sökme arzusu gösterebilecektir. Bu parça,  ancak kırılma veya çalışamaz hale gelme durumlarında bir usta veya firma yetkilisi eliyle yenilenebilir nitelikte, sıradan bakım uygulamalarında silinerek temizlenebilen bir silah birimidir.

- Tetik grubu, otomatik dolumlu ve pompalı yivsizlerde, zaten bir veya en çok iki pimin itilmesiyle silahtan kolayca sökülüp alınabilir durumdadır. Bir milin basımı ile çıkartılabilmesi bu sınıf tüfeklerde genelde gereksiz. üstelik, bahse konu söküm düğmesi, itişi takip eden bir dönü veya ikinci bir tahdit unsuru ile yedekli olmadıkça, çetin arazi ve etkenliklerde bir dokunuşta silahın ana kontrol unsurunu yere düşürür özellikte riskli bir konumdadır. Pahalı çiftelerin ulaşım ve tamiri zor tetik gruplarında bir avantaj olmasına rağmen, Şarjörlü tüfeklerin basit sağlam ve kolay tamir edilebilir tetik gruplarında söylenen özellik bir avantaj değildir. Güvenlik yönünden, tek bir pim itişiyle ve  çıkan bu birimi,  grup üzerindeki segmanlı yuvasına itip yerleştirerek, bütünlüğü bozmadan, zikredilen basit söküm kolaylığından daha güvenli olarak arzulanan gayeye erişim mümkündür.

- "Benelli" Kuruluşu'nun "Benelli Click" mahzuruna çare olarak geliştirdiği sistemde, kapak taşııyıcı içine konumlu basit bir yaylı bilya, irca yayı itişiyle nihai yerine ulaşmada zorluk çeken döner başlıklı kilit birimininin doğrusal son safha devinimini, bir eğik düzlem uygulamasıyla, en az sürtünmeyle hem ileri hem de dönü hareketi vererek yerine oturtma işlevindedir. "Retay" buluşunda aynı görev bu kere,  kilit çıkıntılarını taşıyan kapak biriminin, son ileri seyahatinde, sadece dönü zorlaması veren, diğer ucuyla kapak taşıyıcı üzerindeki montaj yuvasında doğrusal yönde sürtünerek ilerleyen bir torsiyon yayına tevcih edilmiş, CEMAL SOYDEMİR arkadaşımızın tüfek üzerindeki tesbitlerine  göre de bu işlevi kolaylaştırmak için, kilit dönü yuvaları aşırı toleraranslı açılmış durumdadır.

Eğer, Cemal Söydemir forumdaşımızın görüşleri, tüfek atım yatağında kullanılabilir bir kovan mevcudiyeti haline ve birden fazla örnek için geçerli ise durum, arkadaşımızın zikrettiği mahzurlar ve aşağıda ifade edilen keyfiyet paralelinde tüfek evsafı yönünden  iç açıcı değildir.

Ateşli silah literatüründe "Head Space/ Oturmalık" tabir edilen bir tanım mevcuttur. Bu, fişek yatağındaki danenin, yerine tam yerleştiğinde, tabla arkasının namlu gerisini kapatan blok ile arasında kalan aralığı ifade eder. Tabanca tüfek gibi hafif silahlarda yaklaşık, 0,0l mm üzeri söylenen aralık, hayati tehlike demektir. Zira, fizikte, hız olarak ifade edilen "Birim zamanda alınan yol" tanımdaki "Yol" faktörü, ifade edilen bu açıklık olup, fazlası halinde, "Moment" şeklinde tanımlanan "Yönlendirilmiş yük", yani,  "Sevk edilen kurşun vesair saçma grubu vuruş ağırlığına eşit GERİ TEPME", bu kere, kazandığı hızla tüfek üzerinde sanki atılarak namludan içeri girmiş, kapak önüne dehşet-i engiz evsafta, süratinin kendiyle çarpımı yarısı şiddetinde darbe veren bir kütle gibi hem silah hem de kullanıcıda, başlangıçta kullanılan malzeme mukavetine mağlup olsa da giderek etkinliğini artıran ve nihai olarak tahripkar olabileceki zararlar verebilen bir iş yapabilme gücü niteliğindedir. Zikredilen özellik, ne kadar kaliteli görünürse görünsün, bir tüfek için kabul edilebilir evsafta olmadığı gibi, aşırı tehlikelidir

Amerikan forumlarında, kısıtlı denemelerle, zahiren yorum veren, aslında "Main Spring/ Ana Yay" ve "Recoil Spring/ İrca Yayı." ayırımından bihaber otorite görüşleri, eğer söylenen mahzur gerçek  ve oralara yollanan tüfeklerde varit ise, değer ifade eder özellikli değildir.

Kuruluş, iyi bir yere gitme arzusunda ise, hoş manzaralar eşliğinde yürümek yerine işe yarar buluşlara yönelmelidir.

Saygılarımla.

Sayın Alper bey,

Sanırım yaşça ve yazdıklarınıza göre tecrübe ve ilgi alanı da olarak forumdaki herkesten veya büyük bir çoğumuzdan tecrübeli olduğunuz için hocam diye hitap edebiliriz sanırım.

Konuya ilginiz, zamanınız, incelemeniz ve tavsiyeleriniz için çook teşekkür ederiz. Siz ve sizin gibi alanında uzman kişileri buralarda görmek ve yorumlarınızı almak üretici olarak bizim ve kullanıcılar için de büyük bir tecrübe ve bilgi kaynağı olduğu düşüncesindeyiz.

En kısa zamanda ürünümüzü fiziki ve fonksiyonel olarak inceleyip test edip görüşlerinizi bizlerle veya burdan herkesle paylaşmanızı rica ederiz.

Özellikler konusunda ise;
1- Çıkarılabilir fişek attrıcı sistemi: Dediğiniz gibi siz ve bir çok arkadaşımız fişek attrıcıdan sorun yaşamamışsınız en büyük temenni de budur zaten.
Firma olarak bu özellikte , olası bir problem için uzun vadede kullanıcının herhangi bir sorunla karşılaşması durumunda belki hayatında bir defa olabilir. Bu durumda zaman, masraf ve çözüm odaklı olarak bunu ilave ettik.
Bu özellik sabit olan sistemlere göre kötü mü? bence tabiki de hayır ve kullanıcılar ve üreticiler olarak bizler için de uzun vadede sabit sistemden eksisi yok fazlası var. Bu yönden az kullanışlı veya kullanışsız ama daha iyi olarak yorumladık.

2- Çıkarılabilir tetik sistemi;
Bu sistemi ilk öncelik olarak emniyet için tasarladık. Bazı ülkelerde kanunen bu tür ürünlerde ilave tetik emniyet kilidi bulundurmak zorunlu. Tüfeğinizi muhafaza edeceğiniz kilitli bir dolap alan veya ürünün bu fonksiyonunu kısıtlıyacak bir kilit mekanizması gerekli.
İlerleyen zamanlarda butür bir kanuni zorunluluğun ülkemizde de olacağı düşüncesindeyiz. Bundan dolayı ürününüzün tetik mekanizmasını ayrı bir yere çıkararak koyduğunuz zaman ürün emniyette veyakullanım dışı oluyor.
Bu evde, ofiste, arabada veya muhafaza ettiğiniz herhangi bir yerde de olabilir. Tek bir hareketle herhangi bir pim, itici alet vb gerektirmeden kolayca çıkarıp muhafaza edebilirsiniz.
İkinci durumu ise, bakım, onarım, yağlama veya avda iken tetik mekanizma içerisine tüfeğin yanlışlıkla düşme esnasında girebilecek kum, toprak vb durumlar ani müdahele edip tetik mekanizmasını temizlemeniz için yine aynı şekilde herhangi bir alet vb gerekmeden çıkarıp yapılacak müdahaleyi yapıp avınıza devam edebilirsiniz.
Bütün bu işlemler esnasında sabitleme pimini bir veya iki adet, söküp takmak kullanacağınız zamana bağlı olarak zamanla aşınma meydana gelecektir aluminyum gövde üzerinde ve bu pim bol gelmeye başlıyacaktır.
Uzun vade de bu gibi sorun yaşanabileceği öngörüleri doğrultusunda bu özellik eklendi.
Pimle sabit olan bir modele göre kötü mü? bence hayır.
Kullanıcı sabit olan sistemlere göre çıkarılabilir olan sistemde avantaj sağlar mı? bana göre evet. Az veya fazla kişiye göre değişebilir tabiki.

3- Inertia plus sistem,
Bahsettiğiniz gibi sistemin asıl sorunu olan rotating bolt ( dönerbaş ) parçasının kullanım esnasında, kapanma esnasında kep üzerindeki yuvaya tamamen kulaklarının kilitmeme sorunudur.
Bu sorunun çözümü benelli firmasında, bahsettiğiniz gibi mekanizma içerisindeki rotating bolt çalışma eksenine alttan yaylı bilya ilavesi ve bolt üzerindeki ilave kanal yardımıyla, kanala gelen bilyanın açıdan dolayı ve yayın baskısı sonucu ilave kapanmaya zorlanmasıyla bu sistem üzerinde değişikliğe gidilmiştir. Eski sisteme göre daha iyi çalışmaktadır ama hala sorun tam manasıyla çözülemeyip yüzdesel olarak devam etmektedir.
Firmamız olarak bizde, aynı mekanizma üzerinde bulunan rotating bolt arka kısmına ilave yerleştirdiğimiz bir yay ve bu yayın rotating boltu döndürmesini sağlaması için mekanizma üzerinde bulunan rotating pim yuvasına ilave açılı bir yüzey yaparak , kapanma esnasında kapanmadığı takdirde bu yayın döndürme gücü ile kep içerisindeki yuvalara hareket ettirerek çalışmaktadır.

Cemal beyin incelemesi sırasında gördüğü ve bahsettiği konubu rorating boltların kep içerisindeki yuvalarda kilitlendiği zamanki pozisyonunda normalden fazla olduğunu düşündüğü toleranslardır.

Konu ile ilgili proje departmanına hemen bilgiyi aktarıp icelemeler sonucunda bilgi paylaşacağız.

Son olarak, yukarıda bahsettiğimiz özelliklerimizden fişek attrıcı ve tetik sistemi firmamız olarak kendi tasarrufumuz üzere yapılan bir özelliktir.
Mekanizma sistemindeki geliştirme ise ( inertia plus ) kullanıcıların yaşadığı sorunlar gözlemlenerek yapılan bir çalışmadır.

Bahsettiğiniz gibi daha iyi ve faydalı özellikler için biz de firma olarak yaklaşık 8-10 aydır formda siz gibi değerli uzman ve tecrübeli kullanıcı arkadaşlardan öneri ve talepleri doğrultusunda yeni yapılacak ürünlerimizde görmelerini istedikleri özellikleri soruyoruz ve bizlerle paylaşmalarını istiyoruz.
Gelen öneri ve talepleri de ilgili departmanımıza aktarıp onlar üzerine çalışma yapmaları için öneride bulunuyoruz.

Hocam sizin de değerli tecrübe ve bilginize dayanarak bu tür bir öneriniz varsa Daha Faydalı olabilecek bir özellik , bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

Tekrardan çok değerli vaktinizden bizim için ayırop görüş ve tavsiyelerinizi belirttiğiniz için tekrardan teşekkür ederiz ve sık sık sizleri burada görmek isteriz.

Ferdi olarak ta yolunuz düşer ise firmamızda ağırlayıp değerli bilgilerinizi almak isteriz.

iyi günler

« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 14:53:19 Gönderen: Ali KELTEN »
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Engin TARHAN, Tevfik GÜN

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye

Muhterem Ali Bey,

Meyva veren ağaç taşlanır.  Söylemesi bizden... İvedi ve içten cevabınız için teşekkürler.

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Muhterem Ali Bey,

Meyva veren ağaç taşlanır.  Söylemesi bizden... İvedi ve içten cevabınız için teşekkürler.

Saygılar.

Hocam,

Teşekkür ederiz ve bunun da bilincindeyiz, bundan dolayı da burada siz gibi değerli kişilerin değerlendirme ve tavsiyelerini almak istiyoruz.

Bu bağlamda kullanıcılarımızın işine yarayacak ve bu alanda da fayda sağlıyacak yeni üründe olması gereken bir veya birkaç özelliği bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Böylece doğru yolda adım almış oluruz.

[email protected] email adresinden bireysel öneri vb konuları bizlerle de her zaman paylaşabilirsiniz, minnettar oluruz.
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Engin TARHAN, Gökhan AKDOĞAN